Како да започнете бизнис со облека или бренд преку Интернет

in Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Ако сонувате да отворите сопствен бизнис за облека, но да си ги дозволите трошоците за продавница со тули и малтер изгледа невозможно, започнувањето на онлајн бизнис со облека може да биде забавна и многу профитабилна алтернатива.

Со толку многу луѓе кои поголемиот дел од купувањето го прават преку Интернет, никогаш немало подобро време за тоа започнете бизнис преку Интернет

Приходите од е-трговија ширум светот се очекува да достигнат вкупно 4.15 долари трилион до почетокот на 2024 година, а онлајн продажбата на облека и облека само во САД веќе достигна 180.5 милијарди долари. Повеќе статистики за е-трговија овде.

Па, зошто да не се вклучите во акција и да започнете бизнис со облека преку Интернет?

Со внимателно размислување и планирање, лансирањето на вашиот бренд за облека преку Интернет може да биде главно наградувачко искуство.

Ајде да погледнеме како можете да започнете да продавате облека преку Интернет во 2024 година.

Како да започнете онлајн бутик за облека

Без разлика дали тоа е вашиот сон да дизајнирате сопствена линија на облека или да ја подготвите совршената колекција на производи.

Овој водич ќе ве поттикне да започнете со вашето патување до создавање на сопствена онлајн продавница за облека.

1. Најдете ја вашата ниша и вашата целна публика

стилски трендови

Ако сте размислувале како да започнете онлајн бутик за облека, голема е веројатноста дека веќе сте размислувале за тоа каква ќе биде вашата ниша и кои се вашите потенцијални клиенти. 

На крајот на краиштата, различна публика ќе реагира на различни видови производи и маркетинг стратегии, така вреди да седнете и да подготвите опис на вашата целна публика, кои се тие и како најдобро да се поврзете со нив.

Ако сè уште не сте сигурни за вашата специфична ниша или целна публика, обидете се да си поставите неколку прашања:

 1. Кои се ќе страстни за?
 2. Каков вид на естетика привлекува ќе како потрошувач?
 3. Каде мислите дека има празнини или дупки на пазарот што вашата продавница може да ги пополни?

Како што познатата писателка на белетристика, Беверли Клири ги советувала своите читатели: „Ако не ја гледате книгата што сакате да ја прочитате на полиците, напишете ја“. 

Истиот совет важи и за планирање бизнис: ако не ги гледате производите што ги барате на пазарот, зошто самите да не ги дизајнирате и/или да ги продадете?

Можете исто така да ги погледнете современите трендови, да испитате што станува популарно и да се обидете да влезете додека пазарот е жежок.

Обидете се да обрнете внимание на рекламите и трендовските изгледи што ги гледате на социјалните мрежи или проверете ги популарните модни публикации и прогнози за трендови, како што е Stylecaster.

google трендови на модата

За поаналитички пристап, можете да користите Google Трендови за анализа на насоката во која се движи естетскиот вкус на луѓето (а со тоа и пазарот).

На пример, улична облека, мода со голема големина и органски извори, одржлива облека се сите трендови кои се забрзуваат во популарноста веќе неколку години и не покажуваат знаци на забавување во скоро време. 

Ако можете да најдете начин да го ставите вашиот сопствен уникатен спин на оваа или друга популарна ниша, вашиот онлајн моден бизнис ќе започне одличен.

2. Изберете име и регистрирајте го вашиот онлајн бизнис со облека

Името на вашата продавница е првото нешто што вашата публика ќе го знае за тоа, па затоа е важно внимателно да го изберете.

Обидете се да не избирате име кое е привлечно, лесно за паметење и не е премногу контроверзно (освен ако тоа е она што го сакате).

Кога мислите дека сте избрале име, најважното нешто што треба да направите е да бидете сигурни дека тоа е достапно како име на домен и како корисничко име на популарните канали на социјалните медиуми како што се Instagram и Twitter.

За да проверите дали е достапно име на домен, ќе треба да користите регистратор на домен.

bluehost регистрира домен

Популарни регистратори на домени вклучуваат GoDaddy и Namecheap, и речиси секој регистратор на домен ќе може да ви каже дали вашиот домен е веќе преземен.

Забелешка: генерално чини помеѓу 10-20 долари годишно за да регистрирате име на домен, така што ќе сакате да го вклучите тоа во вашиот вкупен буџет.

Ако името на вашиот бизнис е веќе земено како име на домен или корисничко име на социјалните медиуми, најдобро е да одите во друга насока.

Откако ќе имате име кое функционира, време е да го регистрирате вашиот бизнис.

Лесно е да се фатите во возбудата од замислувањето на вашиот нов бизнис, но важно е да ги запомните чекорите што треба да ги преземете за легално да започнете онлајн бутик.

Постојат неколку различни категории под кои можете да го поднесете вашиот бизнис, а двете најчести се ДОО (друштво со ограничена одговорност) трговци поединци

Ако имате намера да привлечете вработени или деловни партнери во кој било момент, тогаш треба да го регистрирате вашиот бизнис како ДОО.

Меѓутоа, ако вашиот бизнис ќе остане шоу за едно лице, тогаш треба да се пријавите како трговец поединец.

Ако живеете во Соединетите Американски Држави, можете да го направите тоа или со поднесување на документацијата до канцеларијата на државниот секретар на вашата држава или со ангажирање фирма која ќе ги води документите наместо вас.

Точните чекори за да го направите ова ќе варираат во зависност од тоа каде живеете, па затоа треба да ги побарате локалните процедури и барања во вашата област.

3. Направете бизнис план

Иако инспирацијата е важна, да се има добра идеја е само првиот чекор кон создавање успешен бизнис.

Откако ќе ја идентификувате вашата ниша / вашата потенцијална база на клиенти и изберете име, време е да подготвите бизнис план.

Прво, ќе сакате да го земете предвид вашиот бизнис модел. На пример:

 • Дали ќе дизајнирате и рачно креирате свои производи сами?
 • Дали ќе ги набавите од независни дизајнери или од поголем добавувач на големо? 
 • Дали ќе продавате директно на индивидуални клиенти или ќе ги продавате вашите производи на големо во други продавници?
 • Дали постојано ќе имате попис на производи на залиха, или dropshipping е подобра опција за вас?

Сите овие се остварливи деловни опции со свои добрите и лошите страни, но тие дефинитивно ќе бараат многу различни бизнис планови и маркетинг стратегии за да бидат успешни.

Откако ќе го сфатите вашиот основен бизнис модел, треба да го подготвите вашиот буџет. Водењето компанија не е бесплатно, а модната индустрија не е евтина за пробивање. 

Без разлика дали дизајнирате и/или произведувате свои производи, продавате на големо или dropshipping (повеќе за тоа подоцна), треба да очекувате да потрошите најмалку неколку илјади долари за да инвестирате пред да видите профит.

Со различни деловни модели, постојат различни начини на кои можете да заштедите пари. 

На пример, ако дизајнирате и правите свои производи, можете да почекате да направите производ додека клиентот не го нарача.

На овој начин, можете да заштедите пари на залихи и нема да мора да складирате премногу залихи.

Сепак, дури и ако сте штедливи и внимателно го планирате вашиот буџет, сепак треба да бидете подготвени да трошите пари на работи како што се добавувачи на материјали и/или залихи, регистрирање на вашиот бизнис и, се разбира, градење и одржување на вашата веб-страница.

4. Започнете да ја дизајнирате вашата облека и/или да ги набавувате вашите производи

мода

Откако ќе го подготвите вашиот бизнис план, време е да започнете со набавка на вашите производи.

Ако ги дизајнирате производите што планирате да ги продадете, голема е веројатноста дека веќе имате на ум многу одлични идеи.

Ако планирате сами да ги произведувате или рачно, ќе ви требаат време и материјали за да ги претворите вашите идеи во реалност.

Алтернативно, може да најдете производител кој ќе ги произведува вашите дизајни за вас.

Ако се гледате себеси повеќе како естетски куратор отколку како дизајнер, можете да пребарувате за трговци на големо и купувајте само производи за кои сметате дека најдобро ја одразуваат визијата на вашата продавница. 

Една популарна онлајн веледрогерија е Fashiongo, но има и еден тон други опции таму, и вреди да се направи истражување за да се најде најдоброто што одговара за вас.

Друга опција е dropshipping.

Dropshipping е вид на онлајн малопродажба во која ги пренесувате нарачките што се поставени на вашата страница за е-трговија директно до производителот или продавачот на големо, кој потоа го испраќа производот директно до вашиот клиент. 

Со dropshipping, сè уште заработувате профит, но не мора да се грижите за складирање на залихи или губење пари ако производите во кои сте инвестирале не се продаваат.

Без разлика како ќе одберете да ги набавите производите на вашата продавница за облека, ќе треба внимателно да ја пресметате цената на секоја ставка врз основа на тоа колку сте платиле за да ја набавите и/или да ја произведете.

Сигурно сакате да заработувате профит од секој производ што го продавате, но исто така не сакате да се цените надвор од пазарот.

Професионален совет: проверете дали сте ги сфатиле деталите и за вашиот бизнис план вашиот извор на залихи пред почнувате да ја градите вашата веб-страница. 

Иако е примамливо да скокнете веднаш во создавањето на онлајн моден бутик од вашите соништа, често може да бидат потребни неколку месеци за да се најде и да се склучи договор со трговец на големо или добавувач.

Да не зборуваме за времето кое е потребно ако рачно ги изработувате вашите производи, и нема причина да плаќате за веб-локација пред да можете да прифатите нарачки.

5. Направете ја вашата веб-страница

shopify ја изгради вашата онлајн продавница за облека

Сега доаѓа забавниот дел: како да започнете сопствена веб-страница за облека. 

Ако започнувате онлајн бизнис со облека, се подразбира дека поседувањето висококвалитетна веб-страница е од клучно значење за успехот на вашиот бизнис. 

Шансите се дека нема да имате физичка локација од тули и малтер (барем не сè уште), така вашата веб-страница ќе биде еден од првите и најважните впечатоци што вашите клиенти ги добиваат од вашиот бренд.

Како таква, дизајнирањето и изградбата на веб-локација што го одразува стилот и квалитетот на вашиот бренд е критично. Ако е во рамките на вашиот буџет, можете ангажира веб-развивач за да изгради веб-страница за вас.

Сепак, оваа опција е малку прескапа за повеќето бизниси кои штотуку почнуваат.

За среќа, има еден тон одлични создавачи на веб-страници за е-трговија, кои можете сами да ги користите за да изградите убава, разновидна веб-страница (да, дури и ако немате никакво искуство со кодирање или веб развој).

Некои од најпопуларните создавачи на веб-страници за е-трговија DIY се Shopify и Wix, што ви овозможува да изберете шаблон за прилагодување со вашето сопствено лого, шеми на бои и производи.

Некои од овие, како на пр Плоштад онлајн Ecwid, дури и понуда бесплатни планови за градење страници за е-трговија кои ви дозволуваат да ја изградите вашата онлајн продавница без да потрошите ни пара.

Ако ви е удобно да користите WordPress, можете да се одлучите за WooCommerce за уште поголема контрола врз прилагодувањето на вашата страница.

Како што споменав претходно, трошоците за изградба на вашата веб-страница за е-трговија може многу да варираат во зависност од тоа како ја градите и какви карактеристики ви се потребни.

Како такво, важно е да се пресметајте го вашиот буџет внимателно и бидете реални за тоа каква веб-страница можете да си дозволите. 

Вистина е дека треба да потрошите пари за да заработите пари, но исто така треба да избегнете неуспех пред да имате шанса да го започнете вашиот бизнис!

6. Изградете го вашиот бренд и маркетинг стратегија

реклами во Инстаграм

Ги имате вашите производи, ја имате вашата сјајна нова веб-страница: сега е време да го известите светот за вашиот бизнис.

Маркетингот е клучен дел од секој деловен потфат, и со толку многу брендови за облека кои се натпреваруваат за внимание, може да изгледа речиси невозможно да се издвоите од толпата.

Но, не грижете се: постојат тони начини да се поврзете со клиентите, да ја зголемите вашата публика и да го направите вашиот онлајн бизнис со облека незаборавен.

За да го започна, еве неколку вредни совети и трикови за маркетинг и зголемување на свеста за брендот:

 • SEO е сè. SEO, или оптимизација на пребарувачите, е маркетинг техника која помага да се одреди како ќе биде рангирана вашата страница Google. Тоа е одредено од широк број фактори, вклучувајќи клучни зборови, релевантност на содржината и брзина на вчитување на веб-страницата. За да ги подобрите перформансите на оптимизација на вашата страница за е-трговија, можете да користите една од многуте популарни алатки за истражување на клучни зборови. Многу провајдери на веб хостинг исто така нудат Алатки за оптимизација на оптимизација (или бесплатно или како платени додатоци) и ова се дефинитивно исплатлива инвестиција.
 • Користете социјални медиуми. Google Огласи, Рекламите на Инстаграм и рекламите на Фејсбук се фантастични начини за поврзување и развивање на вашата база на клиенти, затоа погрижете се да ги земете предвид трошоците за платено рекламирање на социјалните мрежи во вашиот бизнис план. Треба да имате и свои страници на социјалните медиуми на сите популарни платформи кои редовно ги ажурирате со свежи, актуелни содржини.
 • Користете алатка за маркетинг преку е-пошта. Овие денови, маркетинг кампањите за е-пошта се задолжителни за да ја привлечат вашата публика и да се осигураат дека клиентите се враќаат. Брево, GetResponse, mailerlite, и ActiveCampaign се четири од најдобрите алатки за е-пошта маркетинг на пазарот денес, но можете да ја проверите мојата целосна листа на алатки за е-пошта маркетинг за повеќе опции.
 • Понудете награди на клиентите. Како дел од вашата маркетинг кампања за е-пошта, одлична идеја е да понудите награди за лојалност на клиентите, како што се 20% попуст на вашето второ купување или купете, добијте една зделка со попуст од 50%.
 • Соработувајте со влијателите. Деновиве, многу луѓе купуваат производи специјално затоа што виделе дека инфлуенсерите ги користат и ги препорачуваат, а огромни 93% од професионалните маркетери велат дека работеле со инфлуенсери како дел од нивната маркетинг стратегија. Ако можете да најдете влијателни лица во вашата ниша за да соработувате, имате големи шанси да ја зголемите продажбата.
 • Подарете торби за подароци. Само затоа што вашата продавница за облека е онлајн не значи дека офлајн светот е неважен. Побарајте скокачки прозорци, забави и други јавни настани кои би можеле да се привлечат за вашата целна публика и (ако е во рамките на вашиот буџет) нудат бесплатни кеси за подароци со примероци од вашиот производ. Сите сакаат бесплатни работи и ова е одличен начин да му дадете на вашиот бренд поперсонализирано лице и да оставите незаборавен впечаток кај клиентите.

Се разбира, ова не е целосна листа на сите потенцијални маркетинг стратегии што можете да ги испробате. Деновиве рекламирањето е насекаде, па ќе мора да бидете креативни за да ја издвоите вашата продавница за облека од останатите. 

Само запомнете дека маркетингот е маратон, а не спринт, за да не сакате прерано да го пробиете буџетот за рекламирање.

7. Побарајте партнерства и инвеститори (опционално)

Изреката „ниту еден човек не е остров“ исто така може да се примени и за бизнисите.

Во цврсто меѓусебно поврзаниот свет на е-трговија, стратешките партнерства со други брендови е фантастичен начин да допрете нова публика и да ја зголемите вашата база на клиенти.

Може да допрете до други мали бизниси во вашата ниша (или кои се привлечни за вашата целна публика) и да предложите соработки што би можеле да бидат корисни за двајцата.

Алтернативно, ако дизајнирате сопствен бренд на облека, можете да контактирате со веќе воспоставените продавници за е-трговија и да побарате од нив да го продадат вашиот бренд на нивната страница.

Пред да го направите ова, погрижете се да имате добро полирано портфолио на вашата работа и способност да ја задоволите побарувачката на клиентите - на крајот на краиштата, не сакате да давате ветувања што не можете да ги исполните.

Истото важи и за барање инвеститори во вашиот бизнис.

Погрижете се да имате внимателно изработен деловен предлог кој вклучува реални идни проекции за профит за да им ги претставите на потенцијалните инвеститори и да им дадете многу јасен преглед за тоа како ќе се потрошат нивните пари доколку инвестираат во вашиот потфат.

Дополнително, погрижете се инвестирањето во вашиот бизнис да изгледа како договор премногу сладок за да се пропушти.

Понудете финансиски стимулации како делумна сопственост или атрактивен процент од приходите од продажба штом вашиот бизнис ќе започне.

8. Стартувајте го вашиот бизнис со облека на Интернет

Вложивте напорна работа и сега сте подготвени да ја објавите вашата продавница за е-трговија во светот!

Погрижете се да ги стартувате вашите маркетинг кампањи за е-пошта и социјални медиуми во исто време кога вашата веб-локација ќе започне да се емитува и имајте содржини подготвени однапред за споделување на вашите сопствени канали и сметки.

Исто така, треба да бидете сигурни дека можете да останете во чекор со побарувачката на клиентите, особено во почетокот: Дефинитивно остава лош впечаток ако треба да им кажете на клиентите кои прв патуваат дека ќе треба да чекаат со недели за да се исполни нивната нарачка.

Бидете отворени за учење додека напредувате и за менување на сè што изгледа како да не функционира.

Како да започнете мал бизнис со облека преку Интернет: дополнителен совет

Еве уште неколку совети како да започнете успешна онлајн продавница за облека. 

Поставете реални цели

Да бидеме реални: нема да ја отворите вашата продавница и да станете Зара или Шеин преку ноќ.

Започнувањето онлајн бизнис со облека од дома бара време, пари, искуство и напорна работа, а вие треба да бидете подготвени (финансиски и психолошки) да работите со загуба некое време.

Поставувањето реални цели може да ви помогне не само да се справите со подемите и падовите на започнувањето нов бизнис, туку и да ве води да донесувате попаметни одлуки.

На пример, реална цел за првата година за вашата продавница за облека за е-трговија може да биде зголемување на профитот за 20% секој квартал. 

Ова е цел ориентирана кон раст што ќе ве задржи да се стремите, но исто така нема да постави неверојатно високи очекувања за профит што многу веројатно ќе ве разочара кога ќе паднете.

Размислете за Dropshipping

Ако размислувате како да започнете бутик бизнис на интернет и сте не планирате да дизајнирате и/или да произведувате сопствена линија за облека, тогаш dropshipping може да биде совршен бизнис план за вашата продавница за е-трговија.

Dropshipping е далеку еден од најлесните начини да започнете сопствен онлајн бутик, бидејќи не треба да трошите пари (или простор за складирање) на попис на производи.

Наместо тоа, вашата продавница во суштина функционира како посредник.

Кога ќе пристигнат нарачките, ги предавате на веледрогерија, која се справува со исполнувањето и испораката.

Dropshipping рапидно расте во популарност и веројатно е еден од најдобрите и најприфатливите начини да влезете во играта за е-трговија бидејќи вашите трошоци за стартување ќе бидат прилично ограничени на трошоците за регистрирање на вашиот бизнис и изградба и одржување на вашата веб-страница.

Крајна линија: Како да отворите онлајн продавница за облека

Ако започнувањето на мал онлајн бизнис со облека сè уште изгледа огромно, не грижете се! Рим не е изграден за еден ден, а нема да биде ниту вашата онлајн продавница за облека.

Почнете од вашата инспирација и изградете од таму. Размислете за вашата ниша и вашата целна публика, а потоа изгответе детален деловен план кој вклучува реален буџет.

Од таму, можете или почнете да дизајнирате сопствена облека or набавете го од веледрогерија или производител.

Повторно, сакате да бидете сигурни дека имате доволно залихи, но исто така и дека не го намалувате вашиот буџет премногу.

Алтернативно, dropshipping е начин целосно да се заобиколи прашањето за залихите и може да биде атрактивна опција доколку немате намера да дизајнирате сопствена линија на производи.

Откако ќе знаете што ќе продадете, време е да изградете ја вашата веб-страница и почнете да создавате повеќеслојна маркетинг кампања. 

Иако можете да ангажирате веб-развивач за да ја изградите вашата веб-страница, бројот на прифатливи е многу приспособливи алатки за создавање веб-страници за е-трговија без код, сам на пазарот значи дека изградбата на сопствена веб-страница е веројатно вашата најдобра опција.

На оваа бина, можете исто така да почнете да контактирате со потенцијалните инвеститори и да почнете да размислувате за партнерства со други брендови или бизниси.

Конечно, време е да го ослободите вашиот бизнис со облека во светот! Веќе го завршивте најтешкиот дел и сега конечно сте подготвени да започнете да ги жнеете наградите од вашиот труд.

Референци

Почетна » Градежни веб-страници » Како да започнете бизнис со облека или бренд преку Интернет

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.