Цените на Squarespace во 2024 година (објаснети планови и цени)

in Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Squarespace е еден од најпопуларните светски производители на веб-страници. Тој е познат по неговата прилагоденост на корисниците, премиум шаблони и широк спектар на интеграции. Овде истражуваме и објаснуваме Плановите за цени на Squarespace и начини на кои можете да заштедите пари.

Брзо резиме:

 • Колку чини Squarespace?
  Има четири планови Squarespace достапни (лична, деловна, основна електронска трговија и напредна е-трговија), со цени кои се движат од 16 долари/месечно до 49 долари/месечно за годишна претплата.
 • Кој план на Squarespace е најевтин?
  Најевтините цени на Squarespace може да се пристапат со Личен план, што чини $ 16 / месец со годишна претплата (192 долари годишно). Но, треба да го користите кодот за купон ВЕБСИТЕРАЊЕ и добијте 10% попуст. Прелистајте ги и споредете ги сите планови.
 • Кои се најдобрите начини да заштедите пари на Squarespace?
  Ќе заштедите пари ако плаќаат годишно, и исто така ќе добиете бесплатно име на домен (за првата година). Исто така, треба да размислите купување на вашето име на домен и хостирање на е-пошта на друго место (на пр. со Namecheap), и конечно треба да ги искористите предностите Промо кодови на Squarespace.
 • Дали Squarespace нуди промотивни кодови?
  Squarespace нуди a 10% попуст на вашиот прв термин за претплата за кој било план (месечен или годишен). Squarespace исто така нуди a Студентски попуст од 50%..

Ако сте ги прочитале нашите Преглед на Squarespace, тогаш знаете дека и покрај релативно високите цени (недостиг на бесплатен план), тој нуди доволно пристојна вредност за парите. И, се разбира, фактот дека постојат Над 2,000,000 активни веб-локации на Squarespace сугерира дека платформата прави барем неколку работи како што треба.

Како што рече, исклучително е важно внимателно да се анализираат цените за да се осигурате дека го добивате она што го очекувате. Некои производители на веб-страници нудат многу поевтини планови во обид да ве впијат внатре.

Во оваа статија, земаме а темелно погледнете ги плановите за цени на Squarespace. Ги истражуваме фините детали за неговите планови, како се усогласува со своите конкуренти и дали носи доволно бенд за вашата пари да биде вашата најдобра опција.

почетна страница на Squarespace

Колку чини Squarespace во 2024 година?

Достапни се четири планови Squarespace, Со цени кои се движат од 16 $/месечно до 49 $/месечно за годишна претплата.

Исто така постои и 14-дена бесплатен пробен период достапни за да можете да ја тестирате платформата, заедно со месечните опции за плаќање кои ви дозволуваат да откажете во секое време.

Планови за цени на квадратен простор

Ако само сакате да изградите едноставна лична страница, јас би ја препорачал соодветно именуваната Личен план. на Бизнис план обезбедува понапредни алатки за управување, како и маркетинг и основна функционалност за е-трговија.

И конечно, на Основни и напредни трговски планови додадете пакет алатки за оние кои планираат да создадат онлајн продавница.

План Месечни трошоци за претплатаГодишни трошоци за претплата
Лична$ 23 / месец$ 16 / месец
Бизнис$ 33 / месец$ 23 / месец
Основна трговија$ 36 / месец$ 27 / месец
Напредна трговија$ 65 / месец$ 49 / месец

Што вклучува личниот план?

Најевтините цени на Squarespace може да се пристапат со Личен план, што чини 16 долари/месечно за годишна претплата.

Сите годишни планови доаѓаат со бесплатен домен за првите дванаесет месеци. Сите претплати исто така вклучуваат бесплатен SSL сертификат, напредни интеграции на оптимизација, шаблони за веб-страници оптимизирани за мобилни телефони, 24/7 поддршка за корисници и неограничен опсег и складирање.

Забележете, сепак, тоа Личниот план не доаѓа со никакви алатки за е-трговија или маркетинг.

Лично, чувствувам дека е малку скапо, но секако доаѓа со многу поголем опсег на напредни алатки од ниските планови од конкуренти како Wix.

Што вклучува бизнис планот?

Колку е понапредно Бизнис план чини 23 долари/месечно со годишна претплата. Вклучува сè во Личниот план, заедно со напредна анализа на веб-страниците и други маркетинг алатки.

Достапни се и основни алатки за е-трговија, овозможувајќи ви да продавате неограничен број производи, да прифаќате донации и да продавате картички за подароци. Забележете, сепак, дека сите продажби ќе подлежат на такса за трансакција од 3%.

Уште една работа што ми се допаѓа е тоа годишната претплата вклучува бесплатен G Suite и бесплатна професионална сметка на Gmail за првата година.

Генерално, овој план е наменет за сопственици на мали и средни бизниси кои сакаат да се вклучат онлајн со минимална врева. И според мене, одлично си ја врши работата.

Личен наспроти деловен план

на Личен план е најевтиниот план на Squarespace и е (како што сугерира името) насочен кон градење лични проекти и блогови. на Бизнис план има за цел да изгради деловни веб-страници и доаѓа со маркетинг карактеристики и пристап до изворниот код.

Личен план

 • 24 / 7 поддршка на корисниците
 • Веб-страница оптимизирана за мобилни телефони со до 1000 страници
 • Бесплатен сопствен домен за една година
 • SSL безбедност
 • Двајца соработници
 • Интернет-аналитика

Бизнис План

 • Сè што е во личен план, плус:
 • $100 Google Кредит за реклами
 • 1 бесплатен корисник/приемно сандаче на G Suite за првата година
 • Ленти за соопштенија и мобилни информации
 • Комерцијална анализа
 • Сопствен код
 • Целосно интегрирана трговија (3% провизија за трансакција)
 • Интеграција на Mailchimp
 • Промотивни скокачки прозорци
 • Неограничени соработници
 

Што вклучува основниот трговски план?

Најевтината од двете опции за е-трговија на Squarespace, Основен трговски план, е 27 долари/месечно.

Заедно со сè во Бизнис планот, вклучува избор на понапредни алатки за онлајн продажба, заедно со 0% провизија за трансакција.

Забележителни дополнувања вклучуваат напредна аналитика за е-трговија, интеграции на ПОС, прилагодени наплати на домени, сметки на клиенти и можност за интегрирање на огласите на вашите производи со Instagram.

Што вклучува Напредниот трговски план?

Купување на Напредна трговија претплатата обезбедува пристап до целиот опсег на алатки за е-трговија на Squarespace. Тоа чини 49 долари/месечно за годишна претплата.

Пријавувањето за ова ќе ви даде напредни интеграции за испорака, напредни алатки за попуст, враќање на напуштени колички и можност за продажба на претплати. Ако го барате целиот пакет за е-трговија, ова може да биде добра опција и покрај релативно високите цени.

Основен план за трговија наспроти напреден трговски план

И двете Основни планови за трговија и напредни трговски планови се насочени кон бизнисите за е-трговија. Првата е наменета за помали онлајн продавници, додека втората нуди специјализирани функции за да ја подигнете вашата онлајн продавница на следното ниво.

Основен трговски план

 • Сè што е во бизнис план, плус:
 • Дополнителна аналитика за трговија
 • Одјавување на вашиот домен
 • Клиентски сметки
 • Етикети со ограничена достапност
 • Локален и регионален превоз
 • Нема такси за трансакција на Squarespace

Напреден трговски план

 • Сè што е во Основниот трговски план, плус:
 • Обнова на напуштена количка
 • Автоматски попусти
 • Пресметана испорака од оператор
 • Етикети со ограничена достапност
 • Производи со претплата
 

Споредба на планот со квадратен простор

Табела за споредба на ценовниот план на Squarespace рамо до рамо.

Лична веб-страницаДеловна веб-страницаОсновна трговијаНапредна трговија
Бесплатен доменДаДаДаДа
Слободен SSLДаДаДаДа
Непроменет опсег на опсегДаДаДаДа
Неограничен број на чувањеДаДаДаДа
Макс соработници2неограниченнеограниченнеограничен
Напредна анализаНеДаДаДа
Основна е-трговијаНеДаДаДа
Трансакција таксиN / A3%0%0%
Прилагодено плаќањеN / AНеДаДа
Обнова на напуштена количкаN / AНеНеДа
Напредни алатки за испоракаN / AНеНеДа

Како можам да заштедам пари на мојата претплата на Squarespace?

Цената на Squarespace е прилично висока, за почеток, па затоа е важно да заштедите пари секогаш кога е можно. Постојат два очигледни начини да го направите ова, вклучувајќи:

Користете домаќин на е-пошта од трета страна

Squarespace партнери со GoogleG Suite, кој чини 6 долари месечно по целосна цена. Постојат бројни други професионални даватели на е-пошта таму. На пример, Zoho нуди бесплатен план за е-пошта кој ги вклучува повеќето основни функции, додека namecheap нуди премиум хостинг од само 0.79 долари месечно.

namecheap цените за е-пошта

Користете различен регистратор за име на домен

Регистрирањето на домен со Squarespace е прилично скапо. Цените започнуваат од 20 долари годишно за домени .com. Многу конкуренти сакаат GoDaddy и Namecheap нудат домени за толку ниски како годишно, ефективно заштедувајќи ви 50%.

Споредете ги цените во однос на конкурентите за градење веб-страници

Главниот конкурент на Squarespace е несомнено Wix. Еве еден длабински Споредба на Wix наспроти Squarespace но како се споредуваат цените на Squarespace наспроти Wix?

Планови за цени на Squarespace

Годишен план Заштеди
Лична$ 16 / месец30%
Бизнис$ 23 / месец30%
Основни
Трговија
$ 27 / месец25%
Напредно
Трговија
$ 49 / месец24%

Планови за цени на Wix

Годишен план Заштеди
Комбо$ 16 / месец24%
неограничен$ 22 / месец23%
на$ 27 / месец19%
ВИП$ 45 / месец17%

Цените на Squarespace наспроти Wix се малку поевтини и поедноставни. Squarespace нуди четири планови кои започнуваат од 16 $ / месец, но Wix има засекогаш бесплатен (иако многу ограничен) план и поширок опсег на планови и избори.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Иако Плановите за цени на Squarespace изгледаат прилично скапи на прв поглед, вредноста во неговата услуга станува очигледна штом ќе копате малку подлабоко.

Дизајнот е олеснет со Squarespace

Искусете ја уметноста на креирање веб-локации со прекрасно дизајнираните шаблони на Squarespace, оптимизирани за мобилни телефони и робусните алатки за е-трговија.

Повисоката цена во голема мера се должи на широкиот опсег на напредни функции и природни интеграции што се нудат. Дури и најевтиниот личен план доаѓа со се што ви треба за да изградите високофункционална веб-локација, што повеќе од ја оправдува цената.

Во крајна линија: не дозволувај Првично застрашувачките цени на Squarespace да ве спречи да го дадете да се кандидира за своите пари. Покрај тоа, на 14-дневниот пробен период ви дава одлична можност да ги тестирате водите пред нуркање.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...