Преглед на трговски план на Squarespace

in Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Вашата веб-страница е добра само како платформата на која е изградена, и ако има нешто што знам, тоа е тоа цврстата основа е апсолутно клучна за продавниците за е-трговија. Во ова Преглед на трговскиот план на Squarespace, Поблиску ги разгледувам двата од најпопуларните планови за е-трговија на Squarespace.

Јас сум голем обожавател на Squarespace. Во мојот преглед на Squarespace, ги опфатив сите клучни карактеристики и добрите и лошите страни на оваа лесна за употреба веб-локација и градител на онлајн продавници. Еве, ќе ги зумрам нивните планови за трговија (Основни е 27 долари/месечно и Напредно е 49 долари/месечно).

Ако вашите клиенти треба да чекаат повеќе од секунда или две за да се вчита страницата или ако имаат лошо корисничко искуство, тие ќе го земат нивниот обичај и ќе го применат на друго место. Вие губите од бизнисот, а вашата конкуренција се смее на вашата несреќа.

Апсолутно бр сопственикот на бизнисот го сака тоа. Ова значи дека треба изберете ја вашата платформа за е-трговија внимателно. Сакате а доверлив провајдер со докажано досие за доверливост. И сакате а солидна палета на карактеристики што може да направи вашата продавница за е-трговија да работи како добро подмачкана локомотива.

Внесете го Squarespace.com. Океј, така што не е најпопуларната опција за е-трговија таму (откажи се од Shopify, ова е просторот на Squarespace), но it is доверлив, сигурен и цврст. И за тоа, вреди моето време да му дадам соодветна рецензија.

Па ајде да откриеме заедно дали Squarespace ја држи својата тежина во светот на е-трговија или не и дали е во право за вас.

TL;DR: Основниот план за трговија (27 долари/месечно) е одличен и ќе ги задоволи потребите на големите и малите продавници за е-трговија, почетници и професионалци. Сепак, Commerce Advanced планот (49$/месец), според мое мислење, не вреди за огромната разлика во цената, а одредени карактеристики може да се најдат на друго место за пониска цена.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Squarespace. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Цени

Цени за трговски план на Squarespace

Squarespace ви овозможува да плаќате за неговите трговски планови на a месечна или годишна основа:

 • Основна трговија: 36 $/месец или 27 $/месечно платени годишно
 • Commerce Advanced: 65 $/месец или 49 $/месечно платени годишно

Плаќањето годишно ви дава а 24% попуст. Сите планови доаѓаат со а 14-дена бесплатен пробен период премногу.

Squarespace применува само гаранција за враќање на парите за годишни платени планови кои се откажуваат во рок од 14 дена од уплатата. Ако сте месечен претплатник, тоа значи дека не можете да добиете рефундирање откако ќе платите за месецот.

Добрите и лошите страни на трговскиот план на Squarespace

Добрите

 • Голем избор на функции за е-трговија за поставување и развој на вашата продавница
 • Нулта провизија за трансакции прави сè многу послатко
 • Шаблоните се прекрасни и главно лесни за работа
 • Ја сакам маката зачувана со пригодната интеграција на Facebook и Instagram

Конс

 • Плаќањата за претплата треба да бидат достапни на двата планови
 • Commerce Advanced планот навистина не вреди за парите

Што е Squarespace и трговски план?

Што е трговски план на Squarespace?

Squarespace влезе на пазарот во 2003 година и оттогаш постојано расте. Во моментов, има околу три милиони веб-страници на своите книги и има освои повеќе награди затоа што е одлично место за работа.

Тоа е сеопфатен градител на веб-страници кој нуди низа функции, вклучувајќи Squarespace е-трговија, Squarespace дизајн на сајтови, Squarespace екстензии и Шаблони за квадратен простор. Веб-страниците на Squarespace може да се приспособат со низа опции за дизајн, вклучувајќи шаблони на Squarespace, за да се создаде единствена онлајн продавница на Squarespace со професионален изглед.

Карактеристики за оптимизација на Squarespace осигурајте се дека вашата веб-страница е оптимизирана за пребарувачите, со аналитика на Squarespace што нуди увид во перформансите на вашата веб-локација. Цените на Squarespace се конкурентни, со достапни понуди на Squarespace кои ќе ви помогнат да заштедите пари.

Кампањи за е-пошта на Squarespace, платформата на Squarespace и корисничката поддршка на Squarespace, сите се комбинираат за да го направат Squarespace еден од најдобрите достапни производители на веб-страници одобрени од прегледот на Squarespace за трговија.

Самата платформа не е најлесна за користење, но сигурно е полесно да се сфати отколку WordPress. И поради таа причина, мислам дека е добра опција ако започнувате во светот на е-трговијата.

Кога станува збор за плановите, Squarespace има четири достапни, од кои три се опремени со функции за е-трговија. Плановите Commerce Basic и Commerce Plus се двата кои можат да се пофалат со најмногу карактеристики и се погодни за продажба во голем обем.

Која е разликата помеѓу двете? Па, јас ќе го опфатам тоа подетално подолу.

Карактеристики на прв поглед

Карактеристики на трговски план на Squarespace
 • Голем опсег на шаблони, сите оптимизирани за мобилни телефони
 • Бесплатен сопствен домен за една година
 • Бесплатен професионален Gmail за една година
 • 0% провизии за трансакции при продажба
 • Неограничен пропусен опсег
 • Бесплатно SSL сертификат
 • 30-минутно складирање видео
 • Напредна аналитика
 • Приспособување на CSS и Javascript
 • Маркетинг алатки како скокачки прозорци и банери
 • Целосно интегрирани алатки за е-трговија
 • Продавајте неограничени производи
 • Додадете неограничени соработници на страницата
 • 24 / 7 поддршка на корисниците

Ако се претплатите на надградениот Напредна трговија, ги добивате следните карактеристики покрај горенаведените:

 • Напуштено враќање на количката
 • Платен капацитет заснован на претплата
 • Динамична алатка за испорака
 • Напредни опции за попуст
 • Commerce API

Еве целосен преглед на можностите за е-трговија вклучени во плановите за е-трговија на Squarespace:

КарактеристикиОсновниот планНапреден план
Целосно интегрирана е-трговија (управување со нарачки, инвентар и каталог на производи, алатки за плаќање, данок и испорака, прифаќајте плаќања со Stripe или PayPal и дозволете им на клиентите да плаќаат со кредитна картичка, Apple Pay или Afterpay)ДаДа
Трансакциски такси *0%0%
Продавајте неограничени производи (физички производи, услуги, дигитални производи, дигитални картички за подарок)ДаДа
Проверете на вашето сопствено име на доменДаДа
Продажно место (POS)ДаДа
Коментари за производотДаДа
Клиентски сметкиДаДа
Напредни карактеристики за тргување (прикажи поврзани производи; понуди листи за чекање производи; поттик за итност со предупредувања за ниски залихи и повеќе)ДаДа
Продавајте на Facebook и InstagramДаДа
Етикети со ограничена достапностДаДа
Напуштено враќање на количкатаНеДа
Продавајте претплатиНеДа
Содржина само за членовиНеДа
Динамични стапки за испоракаНеДа
Бесплатна испорака врз основа на праговиНеДа
Напредни попустиНеДа
Commerce APIНеДа
* Обработка на плаќање се применуваат такси

Зошто да го изберете трговскиот план?

Ајде сега да го погледнеме најдоброто од она што го нудат плановите за трговија.

Шаблони и алатки за уредување водечки во индустријата

Шаблони и алатки за уредување водечки во индустријата

Јас сум цицач за добар шаблон. Тие прават сè многу полесно и побрзо да се изгради. Продавниците за е-трговија се познати по тоа што бараат многу работа за да се создадат, особено ако ја стартувате вашата веб-страница на Squarespace од нула.

Сега шаблоните се користат на скоро сите софтверски платформи, но квалитетот многу варира. Сепак, со задоволство го известувам тоа Понудите на Squarespace не само што изгледаат полирано и импресивно, тие исто така функционираат многу добро.

Имаш опции за продавници со голем обем како и шаблони за повеќе продавници во стил на бутици и сè помеѓу.

Се разбира, сите шаблони се целосно приспособливи со помош на мртвата алатка за уредување лесно влечење и спуштање. Она што особено ми се допаѓа овде се стиловите на страницата, каде што можете веднаш променете ги комплетите на фонтови, палетите на бои и другите глобални поставки за беспрекорен изглед низ вашата продавница за е-трговија Squarespace.

Кога ја користев алатката за уредување, ми се чинеше дека е малку блескаво и се урна неколку пати. Дали тоа беше еднократен пример или вообичаена тема, останува да видиме.

Како последна точка, ако сте сосема нова продавница, Squarespace има мини водичи за прошетка и помошни делови додека се движите низ алатката за уредување. Ова е убав допир бидејќи гарантира дека разбирате што треба да правите за да ја тргнете вашата продавница од земја.

0% провизии за трансакции

0% провизии за трансакции

Брза, но важна карактеристика што треба да се истакне. Многу платформи за е-трговија едноставно сакаат да ја намалат вашата заработка покрај претплатата што ја плаќате. Во зависност од платформата, ова може да биде од 1% до 5%.

Навистина, Squarespace зема намалување од 3% од сите продажби ако сте претплатени на Бизнис планот. Сепак, Комерцијалните планови се ослободени од какви било трансакции каде што се работи за Squarespace. Тоа е точно. Има 0% такси за трансакции на сите ваши продажби.

Разликата во цената помеѓу Бизнис план на Squarespace и Commerce Basic план е 4 $/месец, па само за оваа функција, вреди да се надгради и да плати малку повеќе бидејќи може ви заштеди апсолутен тон готовина на долг рок.

Брзо одрекување: Ова ослободување од провизија за трансакција не се однесува на трети лица даватели на плаќања се интегрирате и користите со Squarespace (на пример, Stripe). Овие платформи имаат свои такси независни од Squarespace, и сè уште сте обврзани да ги платите без разлика на кој план на Squarespace се претплатите.

Градител на веб-страници со целосно интегрирана е-трговија

Градител на веб-страници со целосно интегрирана е-трговија

Главната причина што сите сме тука е функционалноста и можностите за е-трговија што ги обезбедуваат овие планови. И опсегот што го добивате е пристоен. Навистина пристоен.

За почеток, нема ограничувања за тоа колку можете да продадете. Небото е единствената граница овде. И не е важно како продавате. Без разлика дали е онлајн или лично, Squarespace ги следи вашите залихи, клиенти и аналитика на истата контролна табла.

Можете да ја  линк до претпочитаниот давател на плаќања (Stripe, PayPal, итн.) за клиентите да можат директно да се наплатат од вашиот домен и да го подобрат животот на клиентот, тие можат да создадат своја сметка на Squarespace за вашата продавница, која ги содржи сите нивни информации за купување.

Добивате и камион со попродажни функции за да ја поттикнете итноста кај вашите купувачи, како на пр листи за чекање производи, предупредувања за ниски залихи, истакнати ставки и многу повеќе. Плус, можете да користите скокачки прозорци и банери да викате за какви било продажби и промоции што ги правите.

Вие не сте ограничени на продажба на физички добра. Платформата за е-трговија Squarespace ви овозможува да продавате дигитални производи како што се курсеви и е-книги, плус имате опција да ги максимизирате приходите и да поставите повторливи плаќања како што се претплати. Dropshippers и печатење на барање Сите продавачи се згрижени и овде.

Генерално, има сите алатки за е-трговија што ви се потребни за да изградите и развиете успешна продавница. Не можам да најдам очигледни празнини во карактеристиките на производот и мислам дека тоа е доволно за да ги задоволи искусните професионалци.

Интегрирајте се со Facebook и Instagram

Интегрирајте се со Facebook и Instagram

Еве еден добар, можете да sync вашиот каталог на производи Squarespace со Meta за да се рекламирате и продавате на Facebook и Instagram. Ова е супер погодно бидејќи ве заштедува од тоа да не морате да се навредувате и да ги прикачувате информациите одделно.

Во суштина, откако ќе имате syncед вашата продавница, тогаш можете продавајте и рекламирајте директно од какви било објави, приказни, макари и реклами што ги правите за производите на вашата продавница. Колку е тоа добро?!

Syncсе случува на час, за да не треба да се грижите за нивото на залихи или дали информациите прикажани на Insta или Facebook се точни.

Напредни функции за трговија

Напредни функции за трговија

Конечно, треба да видиме што го прави Commerce Advanced да вреди дополнителната претплата. Надградбата од Commerce Basic отклучува неколку дополнителни добрини, но не е Дека многу.

Еве што добивате:

 • Враќање на напуштена количка: Автоматски е-пошта за потсетување на клиентите да го завршат процесот на наплата
 • Плаќања за претплата: Дозволете им на клиентите да плаќаат за работи со периодично плаќање (курсеви, на пример)
 • Напредна испорака: Поставете динамични стапки за испорака во зависност од тоа каде е сместен клиентот
 • Напредни попусти: Попустите може автоматски да важат за квалификуваните нарачки без клиентот да мора да внесе купонски код или слично
 • Commerce API: За техничари. Додајте сопствени интеграции со апликации од трети страни

Мојата главна жалба за целиот овој преглед е фактот дека сплаќањата за претплата се достапни само на најскапиот план.

Ова е како основна карактеристика, а повеќето конкурентни платформи ја вклучуваат како стандардна карактеристика на повеќето планови. Не е ништо посебно, затоа Не гледам зошто треба да платите врвен долар за да пристапите до него.

Дали мислам дека вреди да се плати скоро двојно за оваа надградба? Не, навистина не. Освен ако горенаведените карактеристики не ви се мега важни, за што се сомневам дека се.

За Squarespace

Алатки за продажба и маркетинг на Squarespace

Squarespace нуди низа моќни алатки за продажба и маркетинг за да им помогне на бизнисите да го максимизираат своето онлајн присуство. Карактеристики како продажно место, сметки на клиенти, управување со залихи и наплата на напуштена количка олеснете го управувањето со вашата онлајн продавница. Напредните трговски планови на Squarespace нудат и дополнителни моќни функции кои се совршени за бизнисите кои сакаат да го зголемат своето онлајн присуство.

Без разлика дали продавате производи или услуги, Squarespace го прави тоа едноставно да се продава преку Интернет. Со Squarespace продавате услуги или претплати, можете лесно управувајте со повторливи плаќања и претплати од вашите клиенти.

Онлајн продажбата на Squarespace исто така се олеснува со промотивни скокачки прозорци, дизајнирани да го привлечат вниманието на вашите клиенти и Алатки за маркетинг на е-пошта Squarespace кои ви овозможуваат да се вклучите со вашата публика и да ја поттикнете продажбата. Squarespace е се-во-едно решение за бизниси кои бараат моќен и приспособлива платформа да управуваат со нивните напори за онлајн продажба и маркетинг.

Шаблони за Squarespace

Squarespace е одлична алатка за градење веб-локации која нуди робустен сет на функции за градење веб-локација од нула, вклучувајќи голем број на Шаблони за квадратен простор. Шаблоните на Squarespace се лесни за употреба и доаѓаат во различни стилови за да одговараат на секоја потреба, без разлика дали отворате онлајн продавница или креирате портфолио.

Шаблоните на Squarespace се дизајнирани да бидат одговорен, оптимизиран за мобилни уреди и лесен за прилагодување со помош на алатката за градење веб-страници на Squarespace. Без разлика дали сте почетник или искусен програмер, шаблоните на Squarespace обезбедуваат низа опции кои ќе ви помогнат да креирате веб-локација што точно го одразува вашиот бренд.

Згора на тоа, Шаблоните на Squarespace беспрекорно се интегрираат со шаблоните за е-трговија на Squarespace, обезбедување на сеопфатен сет на шаблони на Squarespace и функционалност за е-трговија за да се создаде онлајн продавница на Squarespace што ќе го подготви вашиот бизнис за успех.

Карактеристики на е-трговија на Squarespace

Функционалноста за е-трговија на Squarespace вклучува Планови за е-трговија на Squarespace, дизајн на страницата Squarespace и шаблони на Squarespace. Веб-страниците на Squarespace се дизајнирани за е-трговија, со што е лесно да се продаваат производи преку Интернет со најсовремена технологија.

Интеграција на Squarespace со други платформи како што се PayPal, Stripe и Square направете го прифаќањето на плаќањата лесно. Функцијата за управување со инвентар на Squarespace помага при следење на нивоата на залиха и следење на нарачките.

Корисниците на Squarespace можат лесно да управуваат со своите онлајн продавници благодарение на Контролна табла со квадратен простор, кој нуди увид во перформансите и аналитиката на веб-локациите.

Дополнително, нуди Squarespace низа шаблони за е-трговија на Squarespace, вклучувајќи го и логото на Squarespace кое може да се приспособи за да одговара на вашиот бренд. Прегледите на Squarespace ја пофалија платформата за нејзиниот интуитивен дизајн и леснотијата на користење, особено кога станува збор за интегрирање на Squarespace со други платформи за е-трговија.

Други карактеристики на Squarespace

Squarespace е повеќе од само градител на веб-страници. Без разлика дали штотуку го започнувате вашиот онлајн бизнис или сакате да го подигнете постоечкиот на следното ниво, Squarespace има низа карактеристики кои можат да ви помогнат да растете. Со Squarespace бесплатни и сопствени опции за домен, можете да го регистрирате совршеното име на домен за вашата веб-страница.

Покрај тоа, Надоместоците за трансакции на Squarespace се ниски, овозможувајќи ви да задржите повеќе од приходите од продажбата. Интеграцијата на Squarespace со Square и другите процесори за плаќање го олеснува управувањето со плаќањата и нарачките. Квадратна структура на плаќање месечно е исто така конкурентен, со скалабилни ценовни планови за да одговараат на вашиот буџет.

Квадратен простор исто така поддржува Јаболко Плаќаат, беспрекорен начин на плаќање што им олеснува на клиентите да се одјават од вашата веб-локација. Алатки за оптимизација на Squarespace помогнете да се осигурате дека вашата веб-локација е оптимизирана за пребарувачите, додека на Squarespace интуитивна платформа го прави управувањето со вашиот онлајн бизнис едноставно и достапно.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Ако сте прочитале досега, веројатно сте погодиле што ќе кажам.

Генерално, Commerce Basic планот е одличен за продажба преку Интернет. Функциите за е-трговија блескаат, а вие добивате многу пари за вашиот (многу прифатлив) пари. Може ли истото да се каже и за Commerce Advanced план?

Не бе.

Мислам дека дополнителните функции не вредат толку значително зголемување на цената. Особено кога тие се стандардно вклучени на конкурентните платформи.

Градител на веб-страници на Squarespace
Од 16 долари месечно

Изградете ја вашата веб-страница или онлајн продавница од соништата со Squarespace - создадете неверојатно онлајн присуство со леснотија. Започнете го вашиот бесплатен пробен период денес.

Сите видови продавници за е-трговија, големи и мали, ќе напредуваат на Commerce Basic план, затоа препорачувам да се обидете, без разлика каде се наоѓате во вашето патување по е-трговија. Сакате да продавате производи базирани на претплата? Ви препорачувам да погледнете на друго место.

Време е да престанете да читате и да преземете акција и да изградите своја сопствена онлајн продавница. Започнете ја вашата авантура за е-трговија денес до пријавување тука.

Како ги разгледуваме градители на веб-страници: нашата методологија

Кога ги разгледуваме градители на веб-страници, гледаме неколку клучни аспекти. Ја проценуваме интуитивноста на алатката, нејзиниот сет на функции, брзината на создавање веб-страница и други фактори. Примарно внимание е леснотијата на користење за поединци кои се нови за поставување веб-страници. Во нашето тестирање, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Прилагодување: Дали градителот ви дозволува да ги менувате дизајните на шаблоните или да вградите сопствено кодирање?
 2. Пријателство за корисниците: Дали навигацијата и алатките, како што е уредникот за влечење и пушти, се лесни за употреба?
 3. Вредност за пари: Дали има опција за бесплатен план или пробен период? Дали платените планови нудат карактеристики што ги оправдуваат трошоците?
 4. Безбедност: Како градителот ја штити вашата веб-страница и податоците за вас и вашите клиенти?
 5. Шаблони: Дали шаблоните се со висок квалитет, современи и разновидни?
 6. Поддршка: Дали е лесно достапна помошта, преку човечка интеракција, чет-ботови со вештачка интелигенција или информативни ресурси?

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...