Како да започнете бизнис со маици на Shopify

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Бизнисите со маици може да бидат одличен начин да заработите пари и да ја искористите вашата креативност. Со Shopify, можете да ги продавате вашите маици на клиенти ширум светот. Во овој блог пост, ќе ве водиме низ најважните чекори вклучени во започнувањето на вашиот бизнис со маици Shopify.

Од 29 долари месечно

Започнете бесплатен пробен период и добијте три месеци за 1 $/месечно

Shopify е популарна платформа за е-трговија што го олеснува поставувањето и управувањето со онлајн продавница. Ако размислувате да започнете бизнис со маици, Shopify е одлична платформа за користење. Достапен е, лесен за користење и нуди голем број моќни функции кои можат да ви помогнат да го развиете вашиот бизнис.

Што е Shopify?

почетната страница на shopify

Shopify е платформа за е-трговија базирана на облак која ви овозможува да поставите онлајн продавница и да започнете да ги продавате вашите производи на клиенти ширум светот. Shopify е популарен избор за бизниси со маици бидејќи е лесен за користење, достапен и нуди голем број функции кои се идеални за продажба на маици.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Shopify. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Shopify е платформа базирана на претплата. Плаќате месечна претплата за да користите Shopify, а потоа можете да додавате производи во вашата продавница и да започнете со продажба. Shopify се грижи за техничките аспекти на водење на онлајн продавница, како што се хостирање на вашата веб-страница, обработка на плаќања и испорака на производи.

Shopify бесплатен пробен период од 1$
Од 29 долари месечно

Започнете да ги продавате вашите производи преку Интернет денес со водечката светска платформа за е-трговија се-во-едно SaaS која ви овозможува да започнете, да растете и да управувате со вашата онлајн продавница.

Започнете бесплатен пробен период и добијте три месеци за 1 $/месечно

Еве некои од нив придобивките од користењето на Shopify:

 • Достапен: Shopify нуди разновидни планови за цени кои одговараат на вашиот буџет.
 • Лесен за користење: Shopify е лесен за користење, дури и ако немате искуство со е-трговија.
 • Моќни карактеристики: Shopify нуди голем број моќни функции кои можат да ви помогнат да го развиете вашиот бизнис, како што се:
  • Моќен уредник за дизајн што ви овозможува да создадете убава продавница со професионален изглед.
  • Различни опции за плаќање кои ви дозволуваат да прифаќате плаќања од клиенти од целиот свет.
  • Моќен маркетинг пакет што ви помага да дојдете до нови клиенти и да ја промовирате вашата продавница.
 • Доверлива платформа: Shopify е добро позната и доверлива платформа, што значи дека вашите клиенти можат да бидат сигурни дека купуваат со реномирана компанија.
 • Голема заедница: Shopify има голема и активна заедница на корисници, што значи дека можете да добиете помош и поддршка од други корисници на Shopify.
 • Постојано иновативно: Shopify постојано иновира и додава нови функции, што значи дека вашата продавница секогаш ќе биде ажурирана.

Како да започнете бизнис со маици на Shopify?

shopify бизнис со маици
 1. Изберете лажат

Првиот чекор е да изберете ниша за вашиот бизнис со маици. Ова може да биде сè, од спорт до музика до поп култура. Клучот е да изберете ниша за која сте страсни и за која знаете нешто.

Откако ќе изберете ниша, можете да започнете со идеи за дизајни на маици. Можете да користите софтверска програма за дизајн како Adobe Illustrator или Photoshop за да креирате свои дизајни или можете да ангажирате хонорарен дизајнер да ги креира за вас.

 1. Извор на вашите маици

Откако ќе ги имате вашите дизајни, треба да ги набавите вашите маици. Постојат голем број на различни добавувачи таму, така што ќе треба да ги споредите цените и квалитетот пред да донесете одлука.

При изборот на добавувач, проверете дали тие нудат различни стилови и бои на маици. Исто така, треба да бидете сигурни дека добавувачот има добра репутација за квалитет и услуги за клиентите.

 1. Поставете ја вашата продавница на Shopify

Откако ќе ги набавите вашите маици, можете да ја поставите вашата продавница на Shopify. Shopify е популарна платформа за е-трговија која го олеснува поставувањето и управувањето со онлајн продавница.

За да поставите продавница на Shopify, ќе треба да изберете план, да се регистрирате за сметка и да изберете име на домен. Потоа ќе треба да ја дизајнирате вашата продавница и да ги додадете вашите производи.

 1. Пазарирајте го вашиот бизнис со маици

Откако вашата продавница Shopify ќе биде отворена и работи, треба да започнете со маркетинг на вашиот бизнис со маици. 

Постојат број на различни начини за маркетинг на вашиот бизнис, вклучувајќи ги социјалните медиуми, платеното рекламирање и саемите:

 • социјалните медиуми е одличен начин да допрете до голема публика со вашите дизајни на маици. Можете да користите платформи како Фејсбук, Инстаграм и Твитер за да ги споделите вашите дизајни и да ја промовирате вашата продавница.
 • Платено рекламирање може да биде и ефикасен начин за маркетинг на вашиот бизнис со маици. Можете да користите платформи како Google Реклами на AdWords и Facebook за да ги насочите вашите реклами кон луѓе кои се заинтересирани за вашите производи.
 • Саеми се одличен начин за запознавање со потенцијални клиенти и партнери. Можете исто така да користите саеми за да создадете зуи за вашиот бренд и да ја промовирате вашата продавница.

Еве некои вредни совети за започнување бизнис со маици на Shopify:

 • Користете висококвалитетни маици. Квалитетот на вашите маици е важен. Сакате да бидете сигурни дека вашите клиенти се задоволни со квалитетот на производот што го добиваат.
 • Понудете различни дизајни и стилови. Сакате да понудите различни дизајни и стилови за да можете да привлечете широк спектар на клиенти.
 • Цените на вашите маици конкурентно. Сакате да ги цените вашите маици конкурентно за да можете да привлечете клиенти.
 • Ефикасно промовирајте ја вашата продавница. Треба ефективно да ја промовирате вашата продавница за луѓето да знаат за тоа. Можете да ја промовирате вашата продавница преку социјалните медиуми, платеното рекламирање и саемите.
 • Обезбедете одлична услуга за клиентите. Сакате да обезбедите одлична услуга за клиентите, така што вашите клиенти се задоволни со нивното искуство.

Следејќи ги овие совети, можете да ги зголемите вашите шанси за успех во бизнисот со маици.

Тука се и некои практични примери на успешни бизниси со маици на Shopify:

 • Без никаков. Threadless е популарна компанија за маици која е основана во 2000 година. Threadless им овозможува на корисниците да поднесат свои дизајни на маици, а заедницата гласа за тоа кој дизајн им се допаѓа најдобро. Победничките дизајни потоа се печатат и продаваат на веб-страницата на Threadless.
 • Општество6. Society6 е пазар каде уметниците можат да ги продаваат своите дизајни на различни производи, вклучително и маици. Society6 нуди различни функции што им олеснуваат на уметниците да ги продаваат своите дизајни, како што се моќен уредник за дизајн и различни маркетинг алатки.
 • Redbubble. Redbubble е уште еден пазар каде уметниците можат да ги продаваат своите дизајни на различни производи, вклучително и маици. Redbubble нуди сличен сет на функции за Society6, што го прави популарен избор за уметници кои сакаат да ги продаваат своите дизајни онлајн.

Значи, дали сте подготвени да започнете бизнис со маици? Потоа пријавете се за бесплатен пробен период на Shopify сега! Ќе можете да ги испробате сите функции и сами да видите колку е лесно да се користи.

Референци

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...