Дали Wix е добар и лесен за употреба за почетници?

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Wix е алатка за создавање веб-страници погодна за почетници. Тој е еден од најпопуларните создавачи на веб-страници на пазарот. Ако гледате многу видеа на YouTube, веројатно сте ги виделе нивните реклами десетици пати до сега.

Од 0 до 16 долари месечно

Започнете ја вашата БЕСПЛАТНА страница користејќи над 500 приспособливи шаблони

Овој градител на веб-локации е направен имајќи ги предвид почетниците, но нуди многу напредни функции за професионалци. На Wix му веруваат илјадници сопственици на веб-страници ширум светот.

НО дали Wix е добар за почетници?
Дали има стрмна крива на учење?
Како се справува со другите создавачи на веб-страници?

Ќе одговорам на сите овие прашања во оваа статија…

До крајот на тоа, ќе знаете надвор од сенка на сомнеж дали Wix е за вас или не…

ДЕЛ

Започнете ја вашата БЕСПЛАТНА страница користејќи над 500 приспособливи шаблони

Од 0 до 16 долари месечно

Карактеристики на Wix за почетници

800+ професионални шаблони

Wix нуди една од најголемите колекции на шаблони за веб-страници на пазарот. Сите шаблони се дизајнирани од професионални дизајнери. И има шаблон за секоја категорија:

wix шаблони

Оваа огромна колекција на шаблони го олеснува лансирањето на вашата прва веб-страница.

Наместо да треба да започнете од нула или дури и со шаблон за почеток, можете да изберете образец што одговара на вашата индустрија.

Откако ќе изберете шаблон што ви се допаѓа, можете да го приспособите за неколку минути користејќи го лесниот интерфејс за влечење и спуштање на Wix.

Започнете онлајн продавница

Дали размислувате да отворите онлајн продавница?

Нема подобро место од Wix за да започнете онлајн продавница ако сте почетник. Wix е создаден за почетници и го олеснува управувањето со вашата онлајн продавница.

Без разлика дали продавате физички производи или онлајн курсеви, овој создавач на веб-локации има сè што ќе ви треба за да започнете и развиете успешна онлајн продавница.

Wix онлајн продавница

Најдобриот дел за карактеристиките за е-трговија на Wix е тоа што тие нудат многу карактеристики специфични за индустријата.

На пример, ако водите ресторан, можете да им дозволите на клиентите да резервираат маси онлајн. И ако водите бизнис кој бара состаноци, Wix може да ви помогне да ги продадете и тие.

И, се разбира, добивате пристап до стотици теми за е-трговија за да изберете од:

шаблони за е-трговија wix

Wix има десетици теми за секоја категорија на онлајн продавница што можете да ја замислите…

Стартувајте ја вашата веб-страница денес

Наместо да научите како функционираат десетина различни веб-технологии, можете да ја стартувате вашата веб-страница денес навечер користејќи Wix.

Иако Wix нуди многу напредни функции за прилагодување на вашата веб-страница, тој не доаѓа со стрмна крива на учење.

Можете да го совладате Wix за неколку минути. Да, тоа е толку едноставно!

дали викс е добро

И ако не сакате сами да ја изградите вашата веб-страница, можете да ја користите алатката ADI (Вештачки дизајн интелигенција) на Wix за да изградите веб-страница за вас.

Сè што треба да направите е да одговорите на неколку прашања за вашиот бизнис и тој автоматски ќе генерира веб-страница за вас.

Потоа, можете да дотерувате околу сè што сакате. Wix ајде да ги приспособиме сите аспекти на вашата веб-страница.

Алатки за маркетинг

Wix е се-во-едно решение за градење, лансирање и развивање на вашата веб-страница. Вие не само што ги добивате алатките за изградете и стартувајте ја вашата страница, но добивате и алатки за да го одгледувате.

Моќните алатки за е-пошта маркетинг на Wix не само што ќе ви помогнат да ја изградите вашата листа на е-пошта, туку и да го извлечете максимумот од него.

Ви дава моќен уредник за е-пошта што е лесен за користење за да креирате прекрасни маркетинг кампањи кои ги претвораат вашите претплатници на е-пошта во клиенти:

wix маркетинг алатки

И, се разбира, добивате десетици професионални шаблони за е-пошта за избор.

Wix исто така ви дава пристап до алатки за автоматизација кои ви дозволуваат да ја автоматизирате вашата е-пошта инка...

автоматизација на е-пошта

Ова ви овозможува да го автоматизирате вашиот процес на онлајн продажба.

Исто така, добивате пристап до маркетинг алатки за креирање привлечни објави на социјалните мрежи и креирање реклами на Фејсбук. Ги добивате и алатките што ви се потребни за да ги негувате клиентите и да управувате со вашите клиенти.

Ако сте заинтересирани за Wix, треба да го прочитате моето длабинско Преглед на Wix 2023 година. Тоа ќе ви помогне да одлучите дали Wix е вистинскиот избор за вас или не…

Планови за цени на Wix

Wix нуди две различни нивоа на цени. Првиот - планови за веб-страници - само ви дозволува изгради веб-сајт.

Ако сакате да додадете функции за е-трговија на вашата веб-страница, ќе треба да се регистрирате за еден од деловните и плановите за е-трговија.

Планови за веб-страница

Плановите за веб-страници на Wix ви дозволуваат да ја изградите и стартувате вашата веб-страница користејќи го нивниот лесен за употреба градител на веб-страници. Овие планови се почетни планови кои ќе ви помогнат да започнете…

Но, тоа не значи дека нешто им недостига. Овие планови доаѓаат со се што ќе ви треба за да ја стартувате и развиете вашата веб-страница.

Ако размислувате да ја отворите вашата прва веб-страница, ова е најдоброто место за почеток. Пријавете се, изберете шаблон, приспособете го и бум! Вашата веб-страница е во живо!

wix планови

Ако сакаш, можете да започнете со Wix бесплатно. Ќе добиете поддомен Wix.com на кој можете да ја изградите вашата веб-страница за да ги тестирате водите.

Потоа, кога ќе бидете подготвени, за 5.50 долари месечно, можете да ја преместите вашата веб-страница на приспособено име на домен.

Оттука, сè што треба да направите за да ја зголемите вашата веб-страница е да го надградите вашиот план…

Бизнис и е-трговија планови

Отворањето онлајн продавница може да биде огромна болка ако не знаете што правите. Не само тоа, може да бидат потребни месеци за да се стекне техничкото знаење потребно за одржување на традиционална страница за е-трговија.

Среќа за тебе, Wix го прави лесно да се изгради и стартува вашата онлајн продавница. Можете да ја стартувате вашата продавница во следните 20 минути со Wix.

Нивните планови се достапни и доаѓаат со се што ви треба за да изградите успешна онлајн продавница:

бизнис планови wix

Без разлика дали сакате да продавате и испраќате физички производи преку Интернет или да продавате состаноци на вашата клиника, можете лесно да го направите сето тоа со Wix…


Wix не само што го олеснува создавањето и стартувањето на вашата онлајн продавница, туку го олеснува и управувањето со вашата продавница.

Доаѓа со вградени функции за управување со залихи. Тоа ви овозможува да додадете онолку производи колку што сакате во вашата онлајн продавница.

Најдобриот дел е што доаѓа со десетици и десетици функции за специфични случаи на употреба. Еве некои од она што можете да направите со Wix:

 • Продавајте состаноци преку Интернет.
 • Управувајте со резервации и нарачки за вашиот ресторан онлајн.
 • Управувајте со хотелските резервации.
 • Комплетно решение за управување со вашата теретана.
 • Продавајте билети за настан.

Што и да сакате да продавате онлајн, можете лесно да го направите тоа со Wix.

Само изберете шаблон што одговара на вашиот бизнис, приспособете го и одете во живо!

Ако цените на Wix ве збунуваат, прочитајте го мојот длабински водич за Плановите за цени на Wix. Тоа ќе ви помогне да го изберете најдобриот план за Wix за вашите деловни потреби.

Добрите и лошите страни на Wix

Иако Wix е лесно еден од најдобрите создавачи на веб-страници на пазарот, пред да се регистрирате, треба да ги задржите овие добрите и лошите страни и умот.

Треба да ја проверите и мојата статија за Алтернативи на Wix.com. Ги прегледува некои од најдобрите алтернативи на Wix кои ви нудат најголема заработка.

Добрите

 • Бесплатен домен за прва година: Сите платени планови на Wix, освен планот Connect Domain, доаѓаат со бесплатно име на домен за првата година.
 • 24 / 7 Поддршка на корисниците: Ако некогаш заглавите во процесот на градење на вашата веб-страница или имате прашање, можете да контактирате со тимот за поддршка на клиентите на Wix кога сакате.
 • Бесплатен SSL сертификат: Сертификатот SSL овозможува вашата веб-страница да работи на безбеден протокол HTTPS. Ако вашата веб-страница нема SSL сертификат, таа ќе биде ранлива на напади од хакери.
 • 14-дневна гаранција за враќање на парите: Ако не сте задоволни со оваа услуга во првите 14 дена, можете да добиете рефундирање.
 • Лесно изградете онлајн продавница: Wix го олеснува создавањето и управувањето со онлајн продавница. Интерфејсот е интуитивен и лесен за учење.

Конс

 • Планот за поврзување домен не нуди многу функции за цената од 5.50 долари.
 • План за поврзување домен од 5.50 долари не ги отстранува Wix рекламите од вашата веб-локација.

Резиме - Дали Wix е добар за почетници?

Wix е еден од најлесните создавачи на веб-страници на пазарот. Тој нуди стотици професионални шаблони за избор за секоја категорија и индустрија што може да се замисли.

Ако штотуку почнувате, Wix е одлично место за лансирање на вашата прва веб-страница. Лесен е за употреба и не бара никакво техничко знаење. Добивате и 24/7 поддршка за корисници, за да можете да им се обратите ако заглавите или имате прашање.

Од друга страна, ако сакате да отворите онлајн продавница, не треба да барате подалеку од Wix. Ви ги дава сите алатки што ви се потребни за да ги продавате вашите производи преку Интернет, да управувате со вашиот инвентар и да управувате со вашиот бизнис.

ДЕЛ

Започнете ја вашата БЕСПЛАТНА страница користејќи над 500 приспособливи шаблони

Од 0 до 16 долари месечно

Референци:

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.