Дали Squarespace е добар и лесен за користење за почетници?

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Squarespace е најпопуларниот градител на веб-страници на кој му веруваат илјадници бизниси ширум светот. Може да ви помогне да изградите речиси секаков вид веб-локација што сакате. Но, дали Squarespace е добар за апсолутни почетници? Ајде да дознаеме…

Од 16 долари месечно

Користете го кодот за купон WEBSITERATING и добијте 10% ПОПУСТ

Без разлика дали сакате започнете личен блог or продавајте ги вашите производи онлајн, Squarespace може да го стори тоа.

НО дали вреди вашите пари?
Дали е тоа најдобрата платформа за почетници?
Дали доаѓа со стрмна крива на учење?

Ќе одговорам на сите овие прашања и повеќе во оваа статија…

Кога ќе завршите со читање на оваа статија, сигурно ќе знаете дали Squarespace е вистинскиот за вас или не…

ДЕЛ

Користете го кодот за купон WEBSITERATING и добијте 10% ПОПУСТ

Од 16 долари месечно

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Squarespace. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Карактеристики на Squarespace за почетници

Шаблони кои ќе ви помогнат да се издвоите од толпата

Шаблони на Squarespace се подобри од речиси сите други производители на веб-страници на пазарот. Наместо да се фокусира на квантитетот, Squarespace се фокусира на квалитетот.

Тој нуди десетици привлечни шаблони за секоја категорија и индустрија:

шаблони на квадратен простор

Овие теми имаат подобар дизајн од она што можете да го добиете за 1,000 долари ако ангажирате веб-дизајнер…

Без разлика во која индустрија сте, има шаблон за тебе:

квадратни теми

Најдобриот дел од овие шаблони е тоа што можете да ги приспособите сите аспекти на дизајнот. Вие не само што можете да ги приспособите фонтовите и боите, туку и ширината и висината на елементите.

Започнете да продавате онлајн

Squarespace не ве ограничува само на физички производи кога станува збор за продажба. Можете да ја продавајте речиси сè што сакате на вашата веб-страница.

Можете да продавате дигитални производи како што се е-книги, курсеви и членства.

Има десетици привлечни, истакнати шаблони за е-трговија да изберете од:

шаблони за е-трговија

Но, тоа не е сè!

Најдобриот дел од изградбата на онлајн продавница со Squarespace е тоа што доаѓа со десетици алатки кои ќе ви помогнат да управувате и да го развивате вашиот бизнис.

Интерфејсот за управување е навистина едноставен и лесен за користење. Изграден е за почетници.

Не само тоа, тој дури се грижи и за пресметување на превозот и даноците за вас:

карактеристики на е-трговија

Squarespace сака да им олесни што е можно на нивните клиенти да управуваат со нивните онлајн продавници. Затоа тие имаат мобилна апликација која ви овозможува да управувате со вашите нарачки и вашата продавница во движење…

Закажете состаноци

Ако се занимавате со продажба на состаноци или часови, ова е за вас! Squarespace им дозволува на луѓето да резервираат состаноци со вас на вашата веб-локација.

Вашите клиенти ќе можат да ја видат достапноста во вашиот распоред и да резервираат сесија кога и двајцата ќе бидете достапни.

Ова не е полупечено решение. Тоа е се-во-едно решение за продажба на секаков вид услуга или состанок преку Интернет:

закажување состанок

Вашите клиенти ќе можат да закажуваат состаноци со вас на вашата веб-страница и да платат за нив онлајн.

Ќе добиваат дури и потсетници за нивните состаноци. И најдобриот дел е што овие состаноци ќе се одразат во вашиот календар ако го поврзете со Squarespace.

ДЕЛ

Користете го кодот за купон WEBSITERATING и добијте 10% ПОПУСТ

Од 16 долари месечно

Монетизирајте ја вашата публика со градење платена страница за членство

Изградбата на платена страница за членство околу вашиот блог е можеби еден од најлесните начини за монетизација на вашата публика. Не одзема време и не бара многу одржување.

Сè што треба да направите е да ја чувате вашата најдобра содржина зад платен ѕид...

А Squarespace се грижи за останатото за вас.

сите во една алатка

Можете да го користите Squarespace за да продавате пристап до вашата премиум содржина. Или можете да продавате пристап до вашите онлајн курсеви или е-книги.

Можете дури и да продадете премиум билтен. Ова е нешто што речиси ниту едно друго решение за градење на сајтови за членство не го нуди.

Изградете ја вашата публика и продавајте повеќе користејќи моќни алатки за маркетинг преку е-пошта

Повеќето создавачи на веб-страници само ви помагаат изградете и стартувајте ја вашата веб-страница. Откако ќе ја стартувате вашата веб-страница, вие сте сами кога станува збор за маркетинг и раст…

Но, Squarespace е поинаков.

Тие ви нудат многу алатки кои ќе ви помогнат да го развиете вашиот онлајн бизнис откако ќе го стартувате.

Една таква алатка е моќната алатка за е-пошта маркетинг на Squarespace. Тој нуди сè што ви треба за да ја изградите вашата листа на е-пошта и да продавате онлајн поефективно.

Squarespace е-мејл маркетинг

Squarespace ви дава некои лесни за употреба алатки за уредување на вашите шаблони за е-пошта. Можете да ги приспособите речиси сите аспекти на е-пораките што ги испраќате.

24 / 7 за поддршка на корисниците

Ако сте почетник, веројатно немате многу технички знаења за тоа како работат веб-страниците…

... и тоа е во ред! Повеќето од нас не!

поддршка на

Ако сте загрижени дека некако ќе ја скршите вашата веб-страница или нема да можете да ја завршите, не треба.

Затоа што можете да допрете до наградуваниот тим за поддршка на корисници на Squarespace во секое време кога сакате, ако заглавите некаде…

Не само тоа, има стотици статии во документацијата на Squarespace за тоа како да ги правите дури и најосновните работи со Squarespace.

Ако сте интроверт кој нема многу техничко искуство, ќе ви се допаднат овие написи, бидејќи тие ќе ве заштитат од потребата да разговарате со претставник за поддршка!

Рангирајте повисоко од вашата конкуренција со алатки за оптимизација

Ако вашиот сајт не е оптимизиран за пребарувачите, со среќа обидувајќи се да се рангирате на првата страница дури и за името на вашиот бренд…

Ако сакате да ја оставите вашата конкуренција зад себе Google, вашата игра за оптимизација треба да биде цврста. Алатките за оптимизација на Squarespace ќе ви помогнат да го постигнете тоа.

SEO алатки

Squarespace автоматски ја оптимизира вашата страница за основите. И, исто така, ви дава алатки за оптимизирање на содржината на вашата веб-страница, така што тоа би го сакале пребарувачите.

Бесплатни SSL сертификати

An SSL сертификат овозможува вашата веб-страница да работи на безбедно Протокол HTTPS. Ова не само што ја прави вашата веб-страница да изгледа попрофесионално, туку ја прави и многу побезбедна од напади од човек во средината каде што хакерите се обидуваат да ги украдат ингеренциите или кредитните картички на вашите клиенти

Не само тоа, туку немањето SSL сертификат, исто така, значително го отежнува индексирањето на вашата веб-страница Google. И дури и ако вашиот сајт се индексира, има речиси нула шанса да добие сообраќај.

Squarespace додава бесплатен SSL сертификат на сите ваши имиња на домени. Ова ја обезбедува вашата веб-страница и ве прави да изгледате попрофесионално.

ДЕЛ

Користете го кодот за купон WEBSITERATING и добијте 10% ПОПУСТ

Од 16 долари месечно

Добрите и лошите страни на Squarespace

Иако Squarespace е еден од нашите топ 5 најпрепорачани создавачи на веб-страници, пред да се регистрирате за него, треба да имате на ум некои од неговите добрите и лошите страни.

Треба да проверите и некои од најдобрите алтернативи на Squarespace.

Добрите

  • Бесплатно име на домен: Сите планови на Squarespace доаѓаат со бесплатно име на домен за првата година.
  • Бесплатен SSL сертификат: Ако вашата веб-локација нема SSL сертификат, прелистувачите прикажуваат предупредување на цела страница кога некој се обидува да ја посети вашата веб-локација. Ова предупредување може да ја уништи вашата репутација кај вашите клиенти и да ги натера да се плашат да купуваат кај вас.
  • Неограничен пропусен опсег: Сите планови нудат неограничен пропусен опсег.
  • Десетици прекрасни шаблони: Без оглед на индустријата во која сте, веројатно постои шаблон направен само за вашиот бизнис. Ако не, има десетици шаблони од кои можете да изберете и да ги приспособите за да одговараат на вашиот бизнис.
  • 24 / 7 Поддршка на корисниците: Тимот за поддршка на корисници на Squarespace е достапен деноноќно за да ви помогне или да одговори на кое било ваше прашање доколку заглавите каде било обидувајќи се да ја изградите вашата веб-страница.
  • Бесплатна проба: Пријавете се и тестирајте ја услугата онолку долго колку што сакате. Кога сакате да ја преземете вашата веб-страница во живо, можете да ја додадете вашата кредитна картичка и да се претплатите на план.
  • Бесплатна адреса за е-пошта на вашето име на домен: Кога ќе се регистрирате, добивате бесплатна приспособена адреса на е-пошта на Gmail за бизнис на вашето име на домен за една година. Оваа понуда не е достапна на Личниот план.

Конс

  • Бесплатниот домен трае само една година: Втората година наваму треба да ја платите целосната цена за обновување за тоа.
  • Продажбата на претплати е достапна само на планот со највисока цена: Ако сакате да продавате месечни или годишни претплати на вашата веб-страница, ќе мора да одите на планот за трговија кој чини 36 долари месечно.

Резиме - Дали Squarespace е добар за почетници?

Squarespace е се-во-едно решение за започнување онлајн бизнис. Доаѓа со десетици шаблони со кои можете да ги приспособите и да ја изградите вашата веб-страница.

Добивате интерфејс лесен за употреба кој ви овозможува да приспособите сè, од граници, ширини и маргини до фонтови и шеми на бои.

Ако размислувате да ја отворите вашата прва веб-страница, не гледајте подалеку од Squarespace. Доаѓа со се што ќе ви треба за да ја стартувате, управувате и развивате вашата веб-страница.

Ако сакате да ги продавате вашите производи онлајн, можете да го користите Squarespace за да продавате речиси сè, вклучувајќи физички производи, дигитални преземања, страници за членство и услуги.

Ако сè уште не сте сигурни за Squarespace, прочитајте го ова во длабочина Преглед на Squarespace за 2023 година каде што разгледувам сè што има да понуди Squarespace.

Не штедев детали во тој преглед. До крајот на него, ќе знаете дали Squarespace е совршен за вас или дали треба да погледнете на друго место.

Од друга страна, ако сте подготвени да се регистрирате, проверете го мојот преглед Плановите за цени на Squarespace. Тоа ќе ви помогне да одлучите кој план е најдобар за вас.

ДЕЛ

Користете го кодот за купон WEBSITERATING и добијте 10% ПОПУСТ

Од 16 долари месечно

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...