Колку чини WooCommerce?

in Градежни веб-страници, WordPress

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Ако размислувате да користите WooCommerce, можеби се прашувате колку ќе треба да платите за тоа. Овде објаснувам колку навистина ќе чини изградбата на онлајн продавница со WooCommerce.

WooCommerce е бесплатен приклучок со отворен код за WordPress што ви овозможува да ја прилагодите и додадете функционалноста за е-трговија на вашата веб-локација. Допаѓа WordPress, софтверот на WooCommerce е 100% бесплатен за преземање. 

Но, пред да се возбудите премногу, има улов: иако WooCommerce е бесплатен надвор од кутијата, неговите бесплатни функции речиси дефинитивно нема да бидат доволни за вашата веб-страница. 

Тоа значи дека многу веројатно ќе треба да платите за дополнителни функции, како на пр теми, дополнителни приклучоци и многу повеќе.

Така колку ќе чини изградбата на онлајн продавница со WooCommerce? 

За да пресметате колку треба да очекувате да буџетирате за вашата веб-локација WooCommerce, ајде да раскажеме како всушност работи WooCommerce и за кои карактеристики ќе треба да платите.

Резиме: Колку чини да се изгради сајт со WooCommerce?

  • Иако WooCommerce е бесплатен WordPress приклучок, за да го направите целосно функционален за вашата веб-локација, најверојатно ќе треба да додадете дополнителни приклучоци, екстензии и безбедносни карактеристики.
  • Треба да буџетирате најмалку 10 долари месечно за основите неопходни за да може WooCommerce да работи за вашата страница.
  • Згора на тоа, ако сакате понапредни функции и прилагодувања за вашиот сајт, лесно би можеле да платите дополнителни 200 долари или повеќе годишно.
  • Исто така, ќе треба да ги земете предвид трошоците за план за веб хостинг, кои можат да се движат од 2 - 14 УСД месечно за основно WordPress план за хостирање.

Што точно е WooCommerce?

почетната страница на woocommerce

WooCommerce е WordPress приклучок за е-трговија, што значи дека е специјално дизајниран да додаде можност за е-трговија на веб-локациите изградени со WordPress.

Прво лансиран во 2011 година, WooCommerce го олеснува превртувањето на вашиот WordPress страница во целосно функционална страница за е-трговија. 

Тоа е многу разновиден софтвер кој е компатибилен и со мали и со големи онлајн продавници, што го прави идеален за бизниси кои започнуваат мали, но даваат приоритет на брза и лесна приспособливост.

WooCommerce е софтвер со отворен код, што значи дека е бесплатен за преземање и инсталирање на вашиот WordPress сајт.

Сепак, тоа не значи дека поставувањето на вашата продавница за е-трговија ќе биде целосно бесплатно.

Има дополнителни трошоци што ќе треба да ги земете во предвид, како и други WordPress приклучоци и екстензии кои најверојатно ќе бидат неопходни.

Цените на WooCommerce

Кога станува збор за вашиот буџет, една од најголемите придобивки од користењето на WooCommerce наместо друг градител на веб-страници за е-трговија е приспособливоста: исто како и неговиот софтвер, цените на WooCommerce се исто така многу приспособливи.

Тоа значи дека можете да платите за онолку или онолку функции колку што ви требаат. 

Тоа исто така значи дека генерализирањето колку чини WooCommerce е незгодно затоа што цената ќе биде различна во зависност од спецификите на веб-локацијата што ја градите.

Меѓутоа, кога ги разгледувате вкупните трошоци, постојат неколку фактори што секој ќе треба да ги земе предвид.

Цените на WooCommerceПроценете
Веб хостингПомеѓу 2.95 долари - 13.95 долари месечно
име на доменПомеѓу 10 и 20 долари годишно (или потенцијално бесплатно, доколку е вклучено во вашиот хостинг план)
ТемаПомеѓу 0 и 129 долари (еднократна цена, но поддршката се плаќа годишно)
БезбедностПомеѓу 0-300 долари годишно
SSL сертификатПомеѓу 0 и 150 долари годишно (или потенцијално бесплатно, доколку е вклучено во вашиот хостинг план)
Приклучоци и екстензии
плаќање
Испорака
Услуги на клиентите
Безбедност
Маркетинг
дизајн
Помеѓу 0-299 долари годишно

Веб хостинг

bluehost хокомерц хостинг

Цена: 2.95 долари – 13.95 долари месечно

Бидејќи WooCommerce е приклучок, прво ќе ви треба a WordPress сајт за да го вклучите, што значи дека ќе треба да ги земете предвид трошоците за хостирање и регистрација на домен за вашиот WordPress сајт.

Има многу веб-хостинг провајдери кои нудат WordPress-специфични хостинг планови, како на пр SiteGround, Bluehost, HostGator, Hostinger, и GreenGeeks.

Овие хостинг компании' WordPress хостинг плановите се движат од 2.95 - 13.95 УСД месечно и дојде со бесплатно и лесно WordPress инсталација и градители на веб-страници.

Се разбира, во зависност од големината на вашата веб-страница и количината на сообраќај што ја добива, на крајот може да потрошите многу повеќе за хостирање. 

Сепак, на WordPress-оптимизираните планови за хостирање што ги нудат овие компании се доволни за повеќето веб-страници од мала до средна големина.

Кога сте избор на веб-домаќин за вашиот WordPress страница, важно е да се разгледаат факторите како што се прегледите (и од клиентите и од професионалците), гаранциите за време на работа, типот на серверот и безбедносните карактеристики.

Треба да обрнете внимание и на трошоците за обновување или месечните трошоци на вашиот план по првата година. 

Цените наведени на веб-локациите на компаниите за хостирање се генерално намалени цени наменети за привлекување клиенти и треба да бидете сигурни дека ќе можете да си го дозволите вашиот веб-домаќин само уште од првата година.

Регистрација на домен

Цена: 10-20 долари годишно (или потенцијално бесплатно, доколку е вклучено во вашиот хостинг план)

Откако ќе изберете домаќин, можеби ќе треба да платите и за име на домен за вашата страница. 

Многу веб-хостинг компании нудат планови кои вклучуваат бесплатни имиња на домени (или бесплатно првата година, како Bluehost. Со), така што можеби нема да треба да земете предвид дополнителни трошоци за ова, барем на почетокот.

Меѓутоа, ако вашиот веб-домаќин не нуди бесплатно име на домен, може да очекувате да потрошите околу 10-20 долари годишно за името на доменот на вашата страница.

Теми

теми за вукомерц

Цена: 0-129 долари

Темите се во суштина шаблони за вашата веб-страница што ја формираат основната инфраструктура за тоа како ќе изгледа, која потоа можете да ја прилагодите во различен степен.

Додека хостингот и регистрацијата на домен се задолжителни трошоци, плаќањето дополнително за тема е опционално. 

Тоа е затоа што има неколку бесплатни, високо приспособливи WooCommerce теми кои можете да ги инсталирате без да додавате дополнителни трошоци на вашиот буџет.

Сепак, ако одлучите да платите за премиум тема, треба да планирате да трошите некаде помеѓу 20 и 129 долари годишно.

Постојат теми специјално дизајнирани за речиси секоја ниша или индустрија што можете да ја замислите, од кои сите може да се прилагодат на потребите на вашиот сопствен бизнис. 

Ако наидете на проблеми на патот, WooCommerce има корисни претставници за услуги на клиентите со кои можете да контактирате преку е-пошта или разговор во живо.

Безбедност

Цена: 0-300 долари годишно.

Кога водите веб-локација за е-трговија, безбедноста треба да биде еден од вашите главни приоритети. 

Вашиот сајт ги прима и обработува личните информации и информациите за плаќање на вашите клиенти, а за да ја задржи нивната доверба, вашиот сајт ќе мора да одржува високо ниво на безбедност.

WordPress сајтовите се општо познати по нивната безбедност, а WooCommerce не се разликува. 

Сепак, важно е да преземете дополнителни чекори за да се осигурате дека безбедноста на вашата страница е што е можно понепропустлива. 

Ајде да провериме неколку основни чекори што можете да ги преземете за да ја осигурате безбедноста на вашата веб-страница.

SSL сертификат

Цена: 0-150 долари годишно

SSL (Secure Sockets Layer) е протокол за шифрирање кој стана индустриски стандард за заштита на вашата страница од хакерски и малициозен софтвер напади.

Како таква, добивањето SSL сертификат за вашата веб-страница за е-трговија е неопходно за да се зајакне вашата безбедност и да се олесни умот на вашите клиенти.

Дури и ако не сте знаеле што е тоа, веројатно сте виделе SSL сертификат претходно - тоа е малиот симбол за заклучување што се појавува лево од URL-то на веб-локацијата во лентата за пребарување.

Добрата вест е дека повеќето веб хостинг компании нудат бесплатни SSL сертификати со нивните хостинг планови. 

Ако ова е случај за вас, тогаш добивањето SSL сертификат за вашата веб-страница нема да ве чини ништо дополнително.

Ако вашиот веб-домаќин не ја нуди оваа функција, тогаш ќе треба да платите за SSL сертификат преку алтернативен извор, како што е Namecheap.

Има се начини да добиете бесплатна SSL сертификација освен преку вашиот веб-домаќин, но бесплатните SSL сертификати нема да обезбедат високо ниво на заштита што му е потребно на вашата страница за е-трговија и затоа не се препорачливи.

Други безбедносни алатки

Цена: $2.49 месечно до $500+ годишно

Добивањето SSL сертификат е добро место за почеток, но тоа не е доволно само по себе за да ја одржувате вашата веб-страница и вашите клиенти безбедни. 

Трката во вооружување меѓу хакерите и е-безбедноста ескалира секој ден, а поради лошите актери на интернет кои развиваат сè пософистицирани методи, безбедноста на вашата страница ќе треба да биде херметичка за да остане во чекор.

Многу веб-хостинг компании нудат пакети со напредни алатки против малициозен софтвер за да ви го олеснат умот. 

На пример, BluehostАнти-малвер алатката SiteLock вклучува функција за автоматско отстранување на малициозен софтвер, Google Мониторинг на црната листа, скенирање датотеки, заштита од скрипти XSS, и повеќе. Цените почнуваат од $ 23.88 годишно и оди до $ 499.99 годишно за најнапредниот план. 

Слична алатка е SiteGroundSG скенер на сајтови, што е опционален платен додаток на нивните хостинг планови со цени кои почнуваат од 2.49 долари месечно по локација

Допаѓа Bluehostе анти-малициозен софтвер план, SG Site Scanner вклучува секојдневно скенирање на малициозен софтвер и автоматско отстранување, Како и непосредни предупредувања и неделни пораки за да ве информираат за безбедноста на вашата веб-локација.

Безбедноста на Интернет е индустрија која брзо расте, а на пазарот има тони одлични алатки кои ќе ви помогнат да ја одржите вашата страница безбедна.

Приклучоци и екстензии

додатоци за вукомерц

Екстензии, или додатоци, се дополнителен трошок што ќе треба да го буџетирате за да ги додадете потребните функции како што се обработка на плаќање и испорака на вашата веб-локација.

Бидејќи овие карактеристики се генерално задолжителни за онлајн продавница, веројатно нема да можете да се заобиколите плаќајќи за нив.

Екстензии за плаќање

Цена: 0 долари – 30 долари месечно

Едно од најважните екстензии е можноста за обработка на плаќања преку различни портали како што се PayPal, Visa и/или Stripe. 

Прифаќањето на повеќе начини на плаќање го прави купувањето од вашата продавница непречено и лесно за вашите клиенти и затоа е нешто што не треба да се прескокне или да се занемари.

Општо земено, потребни се различни екстензии за да се овозможи вашата страница да прифаќа различни форми на плаќање, а секоја од овие екстензии варира во месечните трошоци и провизијата за трансакција. 

Сепак, одлично место за почеток е со WooCommerce плаќања. 

Оваа екстензија е бесплатна (со тоа што нема месечен трошок) и наплатува само провизија за трансакција од 2.9% + 0.30 УСД за секое купување направено на вашата веб-локација од американска картичка (за меѓународни картички, има дополнителен надомест од 1%.

PayPal исто така нуди бесплатна екстензија за да му овозможи на вашата страница да прифаќа плаќања и ја зема истата такса за трансакција како и WooCommerce Payments. 

Сепак, потенцијалниот недостаток на бесплатната екстензија на PayPal е тоа што вашите клиенти ќе бидат пренасочени на веб-страницата на PayPal за да ги завршат своите плаќања.

Екстензии за испорака

Екстензии за испорака на WooCommerce

Цена: 0-299 долари годишно

Една од прекрасните карактеристики на WooCommerce е автоматски калкулатор за даноци и стапка за испорака во живо вграден во контролната табла на WooCommerce, што го прави така што нема да мора да се грижите за плаќање за продолжување за овие клучни фактори.

Уште подобро, WooCommerce Shipping е бесплатен за инсталирање и ви овозможува да печатите етикети за испорака без никакви дополнителни трошоци.

Со сите овие бесплатни функции, зошто најверојатно ќе треба да потрошите пари за екстензии за испорака?

Има буквално стотици различни екстензии што можете да ги инсталирате за испорака (некои бесплатни, а некои платени), и ќе мора да видите кои од нив се неопходни за вашиот специфичен бизнис. 

Еден од најкорисните е Екстензија за следење пратки на WooCommerce, што чини $ 49 годишно и им овозможува на вашите клиенти да го следат нивниот производ на неговото патување од вашата продавница до нивниот праг.

Друга голема (иако малку скапа) екстензија е Испорака на табела, што чини $ 99 годишно и ви овозможува да наведете различни цени за испорака врз основа на фактори како што се растојанието, тежината на производот и бројот на купени артикли.

Екстензии за услуги на клиентите

Цена: 0-99 долари годишно

За мал бизнис, од клучно значење е да бидете одговорни на прашањата и коментарите на вашите клиенти. 

За да ви помогне да останете лесно достапни, WooCommerce нуди извонредни бесплатни екстензии за услуги на клиентите што овозможуваат функција за разговор во живо на вашата веб-страница, како што се LiveChat и JivoChat.

Ако барате посеопфатна функција за услуги на клиентите, можете проверете го додатокот Help Scout, кој чини 99 долари годишно.

Екстензии за резервации

Ако вашиот бизнис е во услужната индустрија, дозволувајќи им на клиентите да закажуваат состаноци преку Интернет, може во голема мера да го зголемите вашиот профит.

WooCommerce нуди продолжување за резервирање состаноци, но тоа ќе ве чини: со 249 долари годишно, WooCommerce Bookings дефинитивно не е најекономичното проширување. 

Сепак, со оглед на потенцијалот да ги зголемите вашите резервации (а со тоа и вашиот профит), тоа може да биде исплатлива инвестиција за вашиот бизнис.

Приклучоци

Цена: 0-120 долари годишно

Приклучоците се многу слични на екстензии, а за практични цели, нема вистинска разлика. 

Во суштина, наставките на WooCommerce се приклучоци дизајнирани да работат само посебно со WooCommerce, додека приклучоците (како што е WooCommerce) се генерално дизајнирани да работат со било кој тип WordPress веб-страница.

WordPress користи приклучоци за додавање различни функции и можности на веб-локација, и иако WooCommerce технички е еден од нив, постојат повеќе приклучоци кои најверојатно ќе бидат неопходни за да ја направат вашата веб-страница добро функционална страница за е-трговија.

Значи, кои приклучоци може да бидат потребни за да се додадат на вашата веб-страница на WooCommerce?

Маркетинг додатоци

приклучоци за маркетинг на woocommerce

Една инвестиција што може да биде исплатлива е маркетинг додатоци

Приклучоците за маркетинг ви дозволуваат да правите многу интересни работи, како на пр креирање попусти и купони за складирање, овозможување напредни функции за известување и додавање интеграции на социјалните медиуми и е-пошта во вашите маркетинг кампањи.

Некои маркетинг додатоци се бесплатни, како на пр TrustPilot, што им овозможува на вашите клиенти да остават потврдени, јавно видливи рецензии. 

WooCommerce Google Анализата е исто така бесплатна за преземање и ви дава бесплатен пристап до основната е-трговија и аналитика за однесувањето на потрошувачите.

Другите се поскапи и генерално нудат понапредни функции. 

На пример, WooCommerce Points and Rewards (129$ годишно) е кул приклучок кој ви овозможува да давате поени за лојалност и наградни базирани на купување кои клиентите можат да ги откупат за попусти. 

Приклучоци за дизајн и раст

приклучок за приспособувач на woocommerce

Цена: 0-300 долари годишно.

Исто така, има голем број одлични приклучоци дизајнирани да го зајакнат дизајнот и потенцијалот за раст на вашата веб-страница. 

Ниту едно од овие не е строго неопходно, но ако тие се во рамките на вашиот буџет, вреди да се разгледаат.

За малку да го намалите, еве неколку додатоци за дизајн што можете прво да ги проверите:

  • WooCommerce Customizer. Овој бесплатен приклучок го олеснува уредувањето на вашата веб-страница со креирање страница за „поставки“ и елиминирање на потребата за пишување код кога правите измени во дизајнот.
  • Прилагодени јазичиња за производи. Друг одличен бесплатен приклучок, Прилагодените јазичиња за производи го подобрува искуството на клиентите во вашата продавница за е-трговија додавање поединечен текст, слики и јазичиња за врски до страниците на вашите производи.

Дополнително, ако сакате да го развиете вашиот бизнис за е-трговија на меѓународно ниво, можеби ќе сакате да погледнете во еден од повеќејазичните додатоци за превод на WooCommerce.

Иако WooCommerce порано нудеше бесплатна алатка за повеќејазично преведување наречена WooCommerce Multilingual, таа за жал беше прекината. 

Во моментов, нема бесплатни додатоци за повеќејазични преведувачи, што значи дека ќе треба да изберете од Webis Multilingual (49 долари годишно) Повеќејазичен печат (99 долари годишно).

на Засилувач за WooCommerce приклучокот е исто така корисен за меѓународно преземање на вашата страница за е-трговија.

Бидејќи вклучува способноста да се преведат цените во речиси секоја глобална валута, калкулатор за девизен курс и опција за создавање попусти за производите специфични за земјата.

Опции за буџет: Како да ги намалите трошоците за WooCommerce

Ако почнете да хипервентилирате, земете длабок здив: многу од овие дополнителни трошоци се опционални и можеби воопшто не се неопходни за мали до средни продавници за е-трговија.

Има многу буџетски опции што можете да ги искористите со WooCommerce и многу начини да ги одржувате вкупните трошоци ниски. На пример:

  • Изберете една од трите бесплатни теми на WooCommerce наместо премиум тема.
  • Одлучете се за бесплатни верзии на приклучоци и екстензии.
  • Изберете ја вашата веб-хостинг компанија мудро. Обидете се да изберете оној што доаѓа со бесплатни дополнителни функции како име на домен и SSL сертификација.
  • Бидете реални. Престанете да размислувате дали таа скапа функција или екстензија е навистина потребна за вашата веб-страница во овој момент или дали може да почека додека вашиот сајт (и вашиот профит) не пораснат.

Ако сте внимателни и прагматични, користењето на WooCommerce всушност може да биде многу буџетски начин за тоа изградете ја вашата веб-страница за е-трговија.

Резиме: Вистинската цена на WooCommerce

Значи, што значи сето ова? Колку всушност треба да очекувате да платите за WooCommerce?

Ако не ги земете предвид трошоците за веб-хостинг, тогаш трошоците за користење на WooCommerce би можеле да бидат ниски до 10 долари месечно (120 долари годишно) ако не се одлучите за какви било скапи екстензии или додатоци.

Ако одлучите дека на вашата страница за е-трговија му требаат пософистицирани функции, потоа, покрај тие 120 долари, лесно може да барате дополнителни 200-400 долари годишно.

Накратко, WooCommerce е апсолутно она што го правите од него. Нејзините цени се неверојатно флексибилни, и можноста за прилагодување и плаќање само за она што ви треба и ништо повеќе е причината зошто толку многу луѓе го претпочитаат WooCommerce од другите создавачи на веб-страници за е-трговија.

Меѓутоа, ако не сте убедени дека WooCommerce е најдобрата опција за вас, добрата вест е дека има тони одлични WooCommerce алтернативи на пазарот, Како што се Shopify и Wix.

Референци

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...