Колку чини да започнете продавница за Shopify?

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Shopify е едноставна, лесна за употреба веб апликација која ви овозможува да дизајнирате и изградите сопствена продавница за е-трговија. Таа е една од најдобрите и најпопуларни платформи за е-трговија на пазарот денес, со милиони веб-локации ширум светот што ја користат како нивна платформа за градење сајтови за е-трговија од 2024 година.

Од 29 долари месечно

Започнете го вашиот 14-дневен бесплатен пробен период сега!

Без разлика дали сте искусен веб-развивач или тотален почетник, Shopify е вистинското место за вас. Ако сте почетник, Shopify ви овозможува да изберете од широк спектар на убаво дизајнирани шаблони и лесно да ги приспособите според спецификациите на вашата продавница.

Од друга страна, ако сте поискусни и барате уште поголема слобода на прилагодување, Shopify исто така дозволува пристап до HTML и CSS на вашата продавница, како и на Liquid, јазикот за шаблони на Shopify.

Shopify доаѓа со a 14-дневен бесплатен пробен период, што е одлична можност да испробате различни шаблони и да бидете сигурни дека Shopify е соодветно за вас. 

Колку всушност чини Shopify

Можеби се прашувате дали сега е најдобро време да отворите продавница на Shopify, но податоците не можат да бидат појасни: Продажбата преку Интернет изнесува 19.2% од целата продажба на мало во 2021 година, Со потрошувачите трошат неверојатни 871 милијарди долари во трансакции за е-трговија. Ова е нагорен тренд што се очекува да продолжи во 2022 година.

Со други зборови, најдобро време за отворање продавница на Shopify беше вчера, второто најдобро време е денес!

За повеќе за тоа зошто Shopify е најдобриот градител за е-трговија на пазарот денес, проверете го мојот целосен преглед на Shopify.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Shopify. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Која е вкупната цена за започнување продавница на Shopify?

Еве колку чини приближно да водите продавница на Shopify:

 • План Shopify – помеѓу 29 и 299 долари месечно
 • Тема на Shopify – помеѓу 150 и 350 долари (еднократна цена)
 • Апликации Shopify – помеѓу 5 и 20 долари / месец по апликација
 • Маркетинг за е-пошта Shopify – 0.001 УСД за дополнителна е-пошта
 • Shopify POS – 89 долари / месец по локација

TL; ДР: Shopify Basic чини 29 долари месечно (и 2.9% + 30 ¢ по трансакција). Планот на Shopify е 79 долари месечно (и 2.6% + 30 ¢ по трансакција). Напредниот Shopify е 299 долари месечно (и 2.4% + 30 ¢ по трансакција).

Ако сакате да избегнете дополнителни такси за обработка на плаќања, добра идеја е да ги користите Shopify Payments како ваш процесор за плаќање. Темите за Shopify се еднократни трошоци меѓу 150 и 350 долари, а апликациите и хардверот на ПОС може дополнително да го додадат вашиот вкупен трошок. Сепак, хардверот за ПОС е неопходен само ако имате локација во продавницата лично, а многу апликации доаѓаат со бесплатни верзии.

ДЕЛ

Започнете го вашиот 14-дневен бесплатен пробен период сега!

Од 29 долари месечно

Колку чини Shopify?

купување на цени

Значи, решивте да го направите скокот и да ја отворите вашата продавница на Shopify. Секоја чест! Сега веројатно се прашувате колку чини продавницата на Shopify. Добрата вест е тоа Shopify доаѓа со широк спектар на прифатливи планови можете да изберете. 

Сепак, има и неколку скриени трошоци надвор од само трошоците за претплата за кои ќе треба да знаете. Shopify зема и процент од секое купување извршено на вашата страница, наречено трошок за трансакција.

Ако сакате да избегнете такси за трансакции, треба да инсталирате Плаќања во продавница како ваш процесор за плаќање наместо процесор за плаќање од трета страна. 

Покрај избегнувањето на такси за трансакции, користењето на Shopify Payments е одличен начин да го направите искуството на клиентите на вашата продавница понепречено со целосно интегрирање на вашата наплата и елиминирање на потребата да ги испраќате вашите клиенти на услуга за плаќање од трета страна како Paypal.

Shopify планови

Купувај Лајт

 • Трошоци за претплата: $ 9 / месец
 • Најдобро за луѓе кои сакаат да додадат копче „купи“ на нивната постоечка веб-страница или сакаат да продаваат лично.
 • Не можете да изградите веб-страница со Shopify Lite – тоа е исклучиво софтвер за обработка на плаќања.

Shopify Basic

 • Трошоци за претплата: $ 29 / месец
 • Трошоци за трансакција: 2.9% + 30
 • Најдобро за нови бизниси за е-трговија кои често не вршат продажба лично.

Shopify

 • Трошоци за претплата: $ 79 / месец
 • Трошоци за трансакција: 2.6% + 30 
 • Најдобро за растечки бизниси кои продаваат производи онлајн или лично.

Напредно Shopify

 • Трошоци за претплата: $ 299 / месец
 • Трошоци за трансакција: 2.4% + 30
 • Најдобро за бизниси со брзо размерување на кои им требаат напредни функции за известување и анализа.

Shopify Плус

 • Почнува од $ 2000 / месец но бара консултација и прилагодена понуда.
 • Само за многу големи бизниси кои сакаат беспрекорно да ја интегрираат својата малопродажба преку Интернет и лично.

Белешка: Во Цените на Shopify моделот, трансакциските трошоци и надоместоците за кредитни картички не се исти. Додека користите Shopify Payments ќе ги елиминира таксите за трансакции, сепак ќе ви се наплаќа такса за кредитна картичка.

Ова им овозможува на вашата страница на Shopify да ги прифати главните даватели на кредитни картички како што се Visa и Mastercard како плаќање. Со други зборови, таксите за трансакција може да се избегнат. Надоместоците за кредитни картички не се.

Купи теми

теми за продажба

Shopify е познат по своите бесплатни теми, репутација која е сосема заслужена. Тие нудат 11 бесплатни теми, од кои секоја може да се прилагоди во три различни бои, што значи дека технички нудат 33 визуелно различни бесплатни теми. 

Некои од овие бесплатни теми, како на пр Деби (Стандардната тема на Shopify) и Едноставна, се меѓу најпопуларните шаблони на Shopify. Меѓутоа, ако навистина сакате да и дадете на вашата продавница уникатен, извонреден шмек, вреди да се погледне 70+ врвни теми достапно во Продавница за теми на Shopify

Ако пребарувањето низ сите овие теми звучи како застрашувачка задача, не грижете се: Shopify го олеснува пребарувањето на теми по индустрија (како што се уметност и забава и Дом и градина) или по колекции (како што се меѓународно продавање и продажба лично ).

Значи, колку ќе чини уникатна тема на Shopify?

Цената на темите на Shopify се движи од 150 до 350 долари. Ова е еднократна цена, и по вашето првично купување, сите ажурирања и поддршка на темите се бесплатни.

Имајќи го предвид сето ова, вреди вашите пари да инвестирате во темата што најмногу одговара на уникатната естетика и потребите на вашиот бренд. Некои од најпопуларните платени теми на Shopify се Импулс (320 долари, 3 стилови), престиж (300 долари, 3 стилови) и Симетрија (300 долари, 4 стилови), но се разбира, нивната популарност не значи дека тие се нужно соодветни за вас. 

Најдобар начин да најдете шаблон кој најдобро одговара на вашата продавница е да искористете ја предноста на 14-дневниот бесплатен пробен период на Shopify. Бесплатниот пробен период ви овозможува да си играте со приспособливите теми и е одлична можност да се „пробате пред да купите“.

shopify онлајн продавница 2.0

Додека истражувате, проверете ги темите на Shopify's Online Store 2.0, кои се надградени за подобра пристапност, побрзо вчитување страници и лесно уредување со влечење и спуштање.

Апликации за купување

продавница за апликации

Значи, ја избравте совршената тема за вашата онлајн продавница и плативте за тоа. Што е следно? Апликации за купување!

Апликациите Shopify се фантастичен сет на алатки за дополнително прилагодување на вашата продавница. Апликациите можат да дозволат вашата страница за е-трговија да извршува широк спектар на функции, од поврзување на вашата страница со популарни канали за социјални медиуми до собирање и обезбедување анализа на важни податоци за продажба.

Трите најпопуларни апликации кои моментално се продаваат во продавницата за апликации Shopify се Facebook каналот, Google канал и продажно место (POS). 

Апликациите во продавницата за апликации Shopify се подредени во категории вклучувајќи дизајн на продавница, маркетинг и испорака и испорака. Додека некои од понапредните аналитички и услуги за клиентите овозможени од апликациите на Shopify може да изгледаат непотребни ако штотуку почнувате.

Постојат неколку задолжителни апликации за почетници во е-трговија што ќе и помогне на вашата продавница да започне одличен почеток и да ви го олесни животот во процесот:

 1. Канал на Фејсбук. Оваа апликација беспрекорно ја поврзува вашата продавница со Facebook и Instagram и ви овозможува да ги пренесете зборовите за вашите неверојатни производи до потенцијално неограничена публика. Со толку многу производи што се продаваат на социјалните мрежи овие денови, оваа апликација е задолжителна. Најдобро од се, Каналот на Фејсбук е потполно бесплатен за инсталирање и стартување.
 1. Instafeed – Инстаграм Фид. Слично на Facebook Channel, оваа апликација ви овозможува дополнително да ја интегрирате вашата онлајн продавница со нејзината посветена сметка на Instagram. Пазарувајте и продавајте производи преку една од најпопуларните светски платформи за социјални медиуми, сето тоа додека ја зголемувате сопствената база на следбеници. Instafeed има а бесплатна опција, но ако барате повеќе функции, можете да го проверите Instafeed Pro ($ 4.99 / месец) и Instafeed Plus ($ 19.99 / месец).
 1. Упатување бонбони. Ако клиентите ги сакаат вашите производи, тие веројатно ќе ги упатат на нивните пријатели и членови на семејството. Ова е очигледно корисно за вашиот бизнис, и поставување програма за награди за упати може да го направи корисно и за вашите клиенти. Програмите за награди за упатување се еден од најдобрите и најорганските начини за зголемување на продажбата, а Referral Candy го прави тоа неверојатно лесно. Со а едноставна, лесна за употреба контролна табла за заработка и следење на референци и систем за автоматска испорака на награди, исто така се интегрира со други апликации како Facebook и Google анализатор за да можете да ја следите статистиката на вашиот бизнис.
 1. Вклучете оптимизација. SEO, или операција на пребарувач, е една од најкритичните алатки за да бидете сигурни дека вашата страница има добра позиција GoogleРанг на страници (редоследот по кој Google ги поставува резултатите од пребарувањето), а Plug In SEO е апликација што го обезбедува ова за вашата страница на Shopify. Вклучува шаблони за мета наслови и описи, алатки и предлози за клучни зборови, откривање и поправка на скршена врска, и уште повеќе. Plug In SEO има слободен план што доаѓа со неограничено оптимизација и проверки на проблеми со брзината, скршена проверка на врската и автоматски предупредувања и поддршка преку е-пошта. За уште повеќе функции, проверете Приклучете го SEO Plus (20$/месец) or Приклучете го SEO Pro (29.99 $/месец).
 1. Центар за враќање после бродот. Без разлика колку се фантастични вашите производи, неизбежно ќе треба да обработите неколку враќања. За среќа, Центарот за враќање AfterShip го прави без проблеми. Дизајниран специјално за брзорастечки продавници на Shopify, Центарот за враќање после брод доаѓа со интуитивен, лесен интерфејс што го прави враќањето на предметите лесно за вашите клиенти. Позитивното искуство за враќање може многу да помогне кон осигурување дека клиентите ќе се вратат во иднина. 

На ваша страна, AfterShip ви овозможува да ги следите сите барања за враќање на едно место. Дури и автоматски го пресметува износот што се враќа и нуди можност да генерирате подарок картичка.

После бродот доаѓа со бесплатен план кој ги вклучува повеќето функции, по што има три платени нивоа кои се движат од 9- 99 $ / месец, во зависност од вашите потреби.

Shopify е-пошта маркетинг

shopify е-пошта маркетинг

Се прашувате како најдобро да допрете до вашите клиенти и да обезбедите понатамошна продажба во иднина? Shopify е-пошта маркетинг можам да помогнам! 

Shopify е-пошта маркетинг е вградена платформа за е-пошта на Shopify. Тој автоматски ги повлекува вашите логоа и складира бои од вашата страница, а вие можете понатаму приспособете со избирање од широк спектар на шаблони и шеми за распоред.

Дизајнот е местото каде што Shopify постојано блеска, а Shopify е-пошта маркетинг го олеснува правењето на вашата е-пошта маркетинг содржина естетски уникатна како вашата страница. 

Можете да испраќате е-пораки од името на доменот на вашата страница и да креирате и управувате ажурирања, маркетинг кампањи и понуди со ограничено време. Чистиот, кориснички интерфејс на Shopify ви овозможува лесно да следите колку е-пораки сте испратиле, па дури и колку ангажман на клиентите добиле вашите е-пошта.

Покрај сите негови неверојатни карактеристики, Shopify Email доаѓа и со прилично непобедлива цена. Секој месец, можете да испраќате до 2,500 пораки до вашите клиенти бесплатно.

После тоа, треба да платите само за она што го користите: секоја дополнителна 1,000 е-пошта чини само 1 долар, што во превод значи 0.001 долари по е-пошта. Навистина не станува поевтино од тоа!

Купувајте ПОС

shopify поз

Покрај тоа што е одличен градител на веб-страници за е-трговија, Shopify има и свој POS систем. Ова е особено одлично за продавници кои имаат и онлајн и лично продавница, бидејќи ви овозможува да ја следите целата ваша продажба без напор, користејќи еден систем. 

Shopify POS Lite доаѓа бесплатно со вашиот план за претплата за е-трговија, но првенствено е наменет за привремени продавници како што се скокачки локации или саеми за занаети. Ако барате ПОС систем со повеќе функции, ќе сакате да го надградите на една од нивните платени опции.

Трошоците за вашата POS претплата ќе се додадат на вашата месечна претплата. Постојат две верзии, една бесплатна и една платена:

Shopify POS Lite

 • Бесплатно (вклучено со сите планови на Shopify)
 • Вклучува мобилни POS, профили на клиенти и управување со нарачки и производи.

Shopify POS Pro

 • 89 $ месечно по локација (додадени на трошоците за вашата месечна претплата)
 • Наменета да се користи во локации на физички продавници.
 • Вклучува неограничен персонал во продавницата + улоги и дозволи на персоналот, паметно управување со залихи, неограничени регистри и аналитика во продавницата.
 • Вклучено бесплатно со претплата на Shopify Plus.
shopify pos хардвер

Ако продавате лично, ќе треба да инвестирате во неопходното хардвер за поддршка на вашиот ПОС систем. Хардверот доаѓа со дополнителен трошок (помеѓу 29-299 долари), но тоа е еднократна инвестиција. Ако продавате само онлајн, нема потреба од хардвер, а со тоа и дополнителни трошоци.

Најчесто поставувани прашања

Колку чини Shopify?

Претплатите на Shopify доаѓаат по различни цени, од 9 долари/месец (ако не го користите за да изградите веб-страница) до 2000 долари (ако го користите за да изградите навистина, навистина голема веб-локација). Сепак, општиот опсег на цени е 29-299 долари месечно.

Со претплата на Shopify, корисниците имаат пристап до 11 бесплатни шаблони за веб-страници, и многу од неговите најпопуларни апликации имаат бесплатни верзии. Сепак, ако плаќате за шаблон, може да очекувате да платите од 150 до 350 долари (еднократна такса), а месечната цена на платените апликации многу варира.
Shopify има без надоместоци за поставување или пропусност, и можете да ја откажете вашата сметка во секое време.

Ако ви треба напреден ПОС систем за да ги интегрирате физичките локации на вашата продавница со вашата страница за е-трговија, ќе треба да додадете Shopify POS Pro за 89 долари месечно, по локација.

Дали Shopify ја намалува продажбата?

Ако изберете да користите процесор за плаќање од трета страна наместо домашниот систем за обработка на плаќања на Shopify, Shopify Payments, тогаш ќе треба да платите и надомест за трансакција (2.9% од секое купување + 30¢). Shopify исто така наплаќа а такса за кредитна картичка.

Дали Shopify е поевтин од Etsy?

Тоа е малку комплицирано. Во однос на трошоците што ги плаќате однапред, Etsy е поевтин затоа што не плаќате за да изградите сопствена веб-локација; тоа е исто така помалку напор и мака од истата причина.

Многу продавачи имаат корист од вградената потенцијална база на клиенти што ја обезбедува Etsy, и ако вашиот план е да продадете мал обем на артикли и не чувствувате потреба да имате сопствена посветена веб-локација, тогаш Etsy би можел да биде подобар опција за вас.

Сепак, Etsy наплатува такса за трансакција од 5%. тоа најверојатно ќе изгледа прилично стрмно ако продавате голем обем на производи. Дознајте повеќе за најдобрите алтернативи на Etsy овде.

Покрај тоа што ќе избегнете толку висока провизија за трансакција, градењето сопствена веб-локација е подобра опција доколку сакате брзо да го изградите имиџот на вашиот бренд и да го зголемите вашиот бизнис. 

Дали Shopify е поевтин од Wix?

На кратко, не. Плановите за е-трговија на Wix започнуваат од 23 $ / месец, што ја прави поевтина опција во споредба со Shopify. Wix исто така не наплаќа никакви такси за трансакции (со Shopify мора да користите сопствен процесор за плаќање за да ги избегнете овие такси).

Дознај повеќе за најдобрите алтернативи на Wix овде.

Како да отворите продавница на Shopify? Дали ми треба деловна лиценца за да продавам на Shopify?

Во принцип, не. Има само два случаи во кои Shopify бара од корисниците да имаат деловна лиценца:

Ако вашиот сајт заработува над 20,000 долари месечно и
Ако ја користите портата за плаќања на Shopify

Настрана од овие два фактори, треба да проверите за да бидете сигурни дека вашиот град или провинција не бара од вас да имате деловна лиценца. Иако вашата веб-страница е (очигледно) онлајн, вие како продавач сè уште подлежите на законите на местото каде што живеете.

Која е цената на Shopify месечно и годишно?

Се прашувате колку чини да имате продавница на Shopify? Па, вкупните трошоци на Shopify зависи од тоа кој план ќе го изберете, која тема ќе ја изберете и бројот на платени апликации што ги инсталирате. Севкупно, треба да очекувате комбинирана месечна цена на веб-страницата на Shopify од 150 до 500 американски долари, што е годишен трошок за Shopify од 1,800 до 6,000 американски долари.

Како да започнете продавница на Shopify?

Започнувањето продавница на Shopify е процес чекор-по-чекор кој вклучува неколку клучни елементи. Прво и основно, мора да се создаде сметка на платформата Shopify со посета на нивната официјална веб-страница. По пријавувањето, поединците можат да изберат соодветен план за цени што се усогласува со нивните деловни потреби и цели. Откако ќе се избере планот, корисниците можат да продолжат да го прилагодуваат изгледот на нивната продавница со избирање тема од обемната колекција на Shopify или со создавање уникатен дизајн користејќи го интуитивниот градител на веб-страници на платформата. Ако сакате да знаете колку чини да отворите продавница на Shopify - посетете ја нивната веб-страница и побарајте планови и цени.

Колку чини да се продаде на Shopify?

Додека Shopify нуди различни планови за задоволување на различни деловни потреби, едно често поставувано прашање е: „Колку чини да се продаде на Shopify? Структурата на цените варира во зависност од планот избран од продавачот. Основниот Shopify, најприфатливиот план, има цена од 29 долари месечно, проследено со Shopify со 79 долари месечно и Advanced Shopify со 299 долари месечно. Дополнителни такси за трансакции се применуваат доколку продавачите не користат Shopify Payments како нивна порта за плаќање.

Која е цената на градител на веб-страница Shopify?

Трошоците за градење веб-страници на Shopify се важен фактор што треба да се земе предвид при креирање онлајн продавница. Shopify, водечка платформа за е-трговија, нуди различни ценовни планови за да се грижи за различни деловни потреби. Основниот план на Shopify започнува од 29 долари месечно, дозволувајќи им на корисниците да ги креираат и приспособат своите веб-локации со основни карактеристики како што се портал за плаќање, поддршка за корисници и управување со залихи. 

Резиме – Колку всушност чини Shopify?

Сè на сè, износот што ќе го платите за вашата продавница на Shopify многу зависи од тоа што сакате. Претпоставувајќи дека сакате да го користите Shopify за да изградите веб-локација, вашата месечна претплата ќе биде некаде од $29/месец за Shopify Basic до 299 $/месец за Advanced Shopify (не вклучувајќи го Shopify Plus, што е негова работа).

Shopify има неверојатен број бесплатни ресурси, од бесплатни шаблони до бесплатни верзии на повеќето негови апликации. Со други зборови, настрана од вашата месечна претплата, износот што го трошите на вашата страница на Shopify може ефективно да биде 0 $

Ако одлучите да платите за шаблон, тоа ќе чини помеѓу $ 150-$ 350, а апликациите и другите инсталации може да се движат од само 2 $/месец до дури 1,850 $/месечно (не паничете – веројатно не ви треба оваа!). 

Инвестирањето во ПОС систем е слично флексибилно. Shopify POS Lite доаѓа бесплатно со вашата претплата и може да биде доволно за потребите на вашата продавница - особено ако не продавате на локации лично. Ако ви треба систем со понапредни функции, Shopify POS Pro ќе додаде 89 долари месечно, по локација на вкупната цена на вашата претплата.

Shopify е познат по својата флексибилност, а цената не е исклучок: може да биде евтино или скапо колку што ви треба, во зависност од уникатните потреби на вашата онлајн продавница.

ДЕЛ

Започнете го вашиот 14-дневен бесплатен пробен период сега!

Од 29 долари месечно

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...