Како можам да кажам дали некоја страница користи Shopify?

Дали некогаш сте посетиле веб-локација што навистина ви се допаднала - можеби онлајн продавница, а freelancer, или независен уметник – и се запрашавте каков градител на веб-страници користеле за да ја создадат својата единствена страница?

Од 29 долари месечно

Започнете го вашиот 14-дневен бесплатен пробен период сега!

со изобилство на создавачи на веб-страници за е-трговија на пазарот денес, од кои многу нудат шаблони со сличен стил, може да биде тешко да се знае кој од нив бил користен за креирање веб-локација. 

почетната страница на shopify
ДЕЛ

Започнете го вашиот 14-дневен бесплатен пробен период сега!

Од 29 долари месечно

Како можам да кажам дали некоја страница користи Shopify?

Со оглед на нејзината постојано зголемена популарност, има добри шанси дека веб-локацијата за е-трговија што го привлече вниманието е напојувана од Shopify. Shopify стана најчесто користен градител на веб-страници за е-трговија на пазарот, и лесно е да се види зошто.

Има моќен сет на алатки кои го прават доволно софистициран за големите бизниси, но сепак е доволно лесен за малите бизниси кои сакаат да ја изградат својата веб-страница за е-трговија и брзо да се зголемат. 

Бројките не лажат: во 2021 година, објави Shopify дека во текот на празничниот викенд Црн петок/Сајбер понеделник, онлајн продавниците напојувани од Shopify заработија неверојатни 6.3 милијарди долари, што претставува зголемување од 23% од претходната година.  

Повеќе од 47 милиони луѓе направиле купувања од страница за е-трговија на Shopify во текот на истиот викенд. Јасно е дека продавниците за е-трговија кои користат Shopify имаат големи шанси за успех. Но, како да знаете дали веб-локацијата користи Shopify? 

Постојат три начини да проверите дали онлајн бизнис користи Shopify како своја платформа за е-трговија. 

  1. Погледнете ја структурата на URL-то
  2. Проверете го изворниот код
  3. Користете алатка за пребарување технологија

Сè уште не сте сигурни од каде да започнете? Ајде да го истражиме секој од овие методи во детали.

1. Погледнете ја структурата на URL-то

shopify УРЛ структура

Еден лесен начин да откриете дали веб-локацијата користи Shopify е да ја проверите URL-то. Кога посетувате веб-локација, URL-то може да се најде на врвот на страницата во лентата за пребарување. 

Сите страници на Shopify користат идентични рачки за URL-адреси на категории и производи. Кога ќе отидете на страницата за продажба на предметната веб-локација и ќе ја погледнете URL-то, дали пишува „колекции“?

Ако е така, тоа е страница на Shopify. 

2. Проверете го изворниот код

Друг начин на кој можете да одредите дали некоја страница користи Shopify е со проверка на изворниот код. Изворниот код е основната структура на веб-локација или софтвер, напишана на програмски јазик читлив од човек. Пристапувањето до изворниот код на веб-локацијата може да се направи со неколку едноставни притискања на копчињата, иако тие се различни во зависност од оперативниот систем на вашиот компјутер. 

macos shopify изворниот код

За MacOS

Ако вашиот компјутер користи macOS, прво треба да отидете на веб-локацијата, а потоа да влезете Опција+Команда+У. Ова треба да генерира екран што изгледа вака:

Ова е изворниот код на веб-страницата. Ако пребарувате во изворниот код, ќе можете да го видите зборот „продавницаАко веб-локацијата користи Shopify како своја платформа. Можете да го пребарувате зборот со внесување „Command+F“ и внесување „Shopify“. 

За Windows или Linux

Ако оперативниот систем на вашиот компјутер е Windows или Linux, внесете CTRL+U. Ова ќе го појави изворниот код. Потоа, побарајте го зборот 'продавница' во рамките на изворниот код од внесување на CTRL+F. 

3. Користете алатка за пребарување на технологија

Ако ниту еден од овие први два методи не работи за вас, има уште еден начин на кој можете да пробате. Алатка за пребарување технологија е секој софтвер кој им помага на корисниците да ја идентификуваат технологијата што се користи на одредена веб-локација.

Алатките за пребарување на технологија се многу корисни ресурси за истражување на пазарот и оптимизација и ви дозволуваат да групирате веб-локации користејќи ја истата технологија. Еве две алатки за пребарување технологија што можете да ги користите за да одредите дали веб-локацијата користи Shopify.

Вапализатор

Вапализатор нуди бесплатна алатка за пребарување на технологија која им овозможува на корисниците да откријат каков хост користи одредена веб-страница, како и креирање на водечки листи, следење на веб-страниците на конкурентите и многу повеќе.  

Вапализатор

Прво, одете на Страница за пребарување на Wappalyzer, внесете го URL-то на веб-локацијата за која ве интересира, или со копирање/залепување или со рачно внесување, и притиснете „пребарување“.

Ова треба да прикаже многу информации за веб-локацијата, вклучувајќи ги нејзините метаподатоци, информациите за компанијата, рамката за интерфејс и – се разбира – нејзината платформа за хостирање.

Откривање на Wappalyzer shopify

Како што можете да видите, алатката за пребарување на Wappalyzer овозможува лесно да се види дека страницата што ја внесов е страница за е-трговија изградена со Shopify. Дури и ми дава до знаење кои процесори за плаќање се овозможени на страницата. 

BuiltWith

BuiltWith

BuiltWith е уште една одлична алатка за наоѓање информации за одредена веб-локација. Тој нуди напредни алатки како што се аналитика на уделот на пазарот и генерирање на водечки листи со своите платени нивоа, но нејзината алатка за пребарување е бесплатна за да провери дали страницата е Shopify.

Неговиот интерфејс е малку помалку лесен за користење, но работи на ист начин како Wappalyzer. Сè што треба да направите е да го внесете URL-то на веб-локацијата што ја барате во лентата за пребарување и да кликнете на „пребарување“. 

Ова треба да генерира долг список на информации за веб-локацијата - ќе знаете дека сте на вистинското место ако го видите името на веб-локацијата што ја внесовте на врвот на страницата, но можеби ќе треба да скролувате надолу за да го најдете информации што ги сакате.

Ако страницата е напојувана од Shopify, овие информации ќе бидат видливи под насловот „e-Commerce“. Ако нема наслов за е-трговија, тогаш тоа не е страница на Shopify. 

изградена со откривање на shopify

Сè на сè, треба да биде лесно да дознаете дали таа веб-локација што ви го привлече вниманието користи Shopify.

Среќно пребарување! 

ДЕЛ

Започнете го вашиот 14-дневен бесплатен пробен период сега!

Од 29 долари месечно

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...