Најдобрите алтернативи на Wix

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Wix е несомнено неверојатен градител на веб-страници, но има добри Wix алтернативи ⇣ таму за полесно и поевтино градење веб-страници.

Од 16 долари месечно

Добијте 10% попуст на плановите на Squarespace користејќи WEBSITERATING код

Создавањето прекрасна веб-локација не станува полесно кога користејќи градител на веб-страници како Wix. Денешните алатки за создавање веб-локации создаваат страници кои се оптимизирани за мобилни телефони, имаат вградени напредни уредувачи на слики и користат лесна функционалност за влечење и спуштање.

Брзо резиме:

 • Најдобро во целина: Квадратен простор ⇣ е водечки производител на веб-локации сè-во-едно за сите кои сакаат да создадат убава веб-локација бидејќи ги има најквалитетните дизајни и карактеристики на пазарот во моментов.
 • Најдобра алтернатива за е-трговија: Shopify ⇣ е бесмислен конкурент на Wix ако сакате да создадете професионална онлајн продавница без кодирање.
 • Најдобра евтина Wix алтернатива: Градител на веб-страници на Hostinger (порано Zyro) ⇣ е лесен за употреба И евтин градител на веб-локации што можете да го користите за да изградите сите типови на сајтови, вклучувајќи едноставни блогови и сложени страници за е-трговија.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Wix. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Топ Wix алтернативи во 2024 година

Wix е еден од апсолутните најдобри веб-градители, но тоа не значи дека е најдобро за ВАС или за вашите потреби за веб дизајн. Еве ги конкурентите на Wix со подобри/повеќе функции и/или поевтини цени за градење на вашата веб-страница.

Градител на веб-страници на Squarespace
Од 16 долари месечно

Изградете ја вашата веб-страница или онлајн продавница од соништата со Squarespace - создадете неверојатно онлајн присуство со леснотија. Започнете го вашиот бесплатен пробен период денес.

Wix конкурентинајдобро заШаблониБесплатни планЦена
SquarespaceНајдобар целокупен градител на веб-страници100 +Не (14-дневен пробен период)Од 16 долари месечно
ShopifyНајдобар градител на веб-страници за е-трговија100 +Не (14-дневен пробен период)Од 29 долари месечно
Градител на веб-страници на Hostinger (порано Zyro)Најевтин градител на веб-страници130 +Не (30-дневен пробен период)Од 2.99 долари месечно
Site123Најдобра опција за лесно користење100 +Не (30-дневен пробен период)Од 12.80 долари месечно
WeeblyНајлесна за употреба опција50 +ДаОд 10 УСД / месечно
GoDaddyНајдобра опција за алатки за вештачка интелигенција200 +Не (30-дневен пробен период)Од 9.99 УСД / месечно
НеверојатноНајдобра опција за веб-страница на една страница20 +ДаОд 6 долари месечно
UcraftНајдобар личен градител на портфолио120 +ДаОд 10 УСД / месечно
WordPressНајдобра бесплатна опција со отворен код10,000 +Даслободен

На крајот од оваа листа, наведов 3 од најлошите создавачи на страници што не треба да ги користите за градење веб-страница.

ДЕЛ

Добијте 10% попуст на плановите на Squarespace користејќи WEBSITERATING код

Од 16 долари месечно

1. Squarespace (Победник: Најдобар Wix конкурент)

почетна страница на Squarespace
 • Официјален веб-сајт: www.squarespace.com
 • Еден од најпопуларните создавачи на веб-страници со влечење и спуштање.
 • Познат по стотиците понудени прекрасни шаблони за дизајн.
 • Заштедете 10% попуст на вашата прва претплата со користење на кодот ВЕБСИТЕРАЊЕ.

Squarespace е еден од ретките создавачи на веб-страници што познавачите или го сакаат или мразат.

Јас сум сигурно еден од оние кои го сакаат тоа, и навистина не гледам зошто не го сакаат и сите други.

За еден, нуди голем избор на професионално дизајнирани шаблони, импресивни мајчин интеграции и пристојни можности за е-трговија. И, може да се пофали со некои од најдобрите алатки за блогирање што сум ги видел.

Во надолна линија, неговиот уредник е малку ограничен, и секако е тешко да се навикнеш, но има малку друго што не сакаш.

Предности на Squarespace:

 • Голем избор на атрактивни шаблони
 • Пристојни можности за е-трговија
 • Импресивни алатки за блогирање
 • Погледнете го мојот Преглед на Squarespace за повеќе функции

Недостатоци на Squarespace:

 • Нема бесплатен засекогаш план
 • Флексибилноста на дизајнот е ограничена
 • Стрмна крива на учење

Планови и цени на Squarespace:

За разлика од повеќето Wix алтернативи на оваа листа, Squarespace нема бесплатен засекогаш план. Сепак, тој нуди 14-дневен бесплатен пробен период за да можете да ги тестирате неговите премиум претплати.

Цени на квадратен простор започнете од 16 $/месечно за личен план. Исто така, постојат планови за бизнис, основна трговија и напредна трговија.

Заштедете 10% попуст на вашата прва претплата со користење на кодот ВЕБСИТЕРАЊЕ. Одете на Squarespace.com.

Зошто да користите Squarespace наместо Wix

Squarespace споделува многу сличности со Wix. Двајцата нудат платформа за влечење/спуштање која ви овозможува да изградите повеќе од само убави веб-страници.

Без разлика дали сакате да создадете основна страница за портфолио или да изградите целосна онлајн продавница, Squarespace може да ви помогне.

шаблони на квадратен простор

Ако штотуку почнувате, Squarespace можеби не е најдобрата платформа за вас. Нивните алатки доаѓаат со малку крива на учење.

Зошто да користите Wix наместо Squarespace

Ако штотуку почнувате и ви треба лесен градител на веб-страници, пријателски за почетници, тогаш одете со Wix или a Алтернатива на квадратен простор.

2. Shopify (Најдобра алтернатива за градител на е-трговија)

почетната страница на shopify
 • Официјален веб-сајт: www.shopify.com
 • Најпопуларната софтверска платформа за е-трговија за градење онлајн продавници.
 • Управувајте со сè, од маркетинг до обработка на плаќања на една платформа.
 • Цените на Shopify започнува од 29 $ / месец.

Иако е тешко да се добијат моментални бројки, тоа не е аргумент Shopify напојува огромен процент од светските онлајн продавници. Тоа е најпопуларниот производител на е-трговија достапен, и јас сум голем фан.

Како прво, нуди голем избор на алатки за онлајн продажба, заедно со доволно пристоен производител на продавници, интеграции со бројни платформи од трети страни, одлична аналитика и многу, многу повеќе.

Добрите на Shopify:

 • Водечки алатки за онлајн продажба
 • Одличен портал за статистика и аналитика
 • Огромен избор на интеграции од трети страни

Недостатоци на Shopify:

 • Доста скапо во споредба со Wix
 • Флексибилноста на дизајнот е малку ограничена
 • Лош избор за било што друго освен онлајн продавници

Планови и цени на Shopify:

Има пет различни опции за претплата, заедно со а 14-дена бесплатен пробен период за оние кои започнуваат нова продавница.

Најевтиното План на Shopify Lite ви овозможува да продавате преку постоечка веб-локација. Еве јас објаснувам Цените на Shopify подетално.

на Основни Shopify, Shopify, и Напредно Shopify плановите доаѓаат со сè помоќни алатки за онлајн продавница, заедно со пристап до мајчиниот создавач на веб-страници на платформата.

И конечно, Достапни се решенија за Shopify Plus по сопствена цена за клиенти на ниво на претпријатие.

Зошто да користите Shopify наместо Wix

Shopify е најдобриот избор и најпрепорачлива опција за почетници кои сакаат да изградат онлајн продавница. Доаѓа со се што ќе ви треба за лесно да започнете и да управувате со онлајн продавница.

shopify производи

Платформата е изградена имајќи ги предвид почетниците и е преполна со сето тоа задолжителни карактеристики на софтверот за е-трговија, но сепак е многу лесен за употреба.

Зошто да користите Wix наместо Shopify

Wix е многу полесен за користење од Shopify, но нема многу функционалност Shopify има да понуди. Ако сакате да започнете онлајн продавница, тогаш Shopify има повеќе смисла. Но, ако само сакате да изградите локација за тестирање на водите, тогаш одете со Wix.

3. Изградувач на веб-страници на Hostinger (порано Zyro – најевтината Wix алтернатива)

Градител на веб-страници на Хостингер
 • Официјален веб-сајт: www.hostinger.com
 • Моќна алатка за градење веб-страници што му олеснува на секој да изгради убава веб-страница или да отвори онлајн продавница.
 • Доаѓа со маркетинг карактеристики управувани од вештачка интелигенција, како што се алатка за пишување, Градител на лого, генератор на слогани и генератор на деловни имиња.

Градител на веб-страници на Хостингер е мојот избор број еден за оние со буџет поради одличната вредност за парите што ја нуди.

Многу е лесен за употреба, вклучува голем избор на атрактивни шаблони, и се пофали пристоен уредувач за влечење и спуштање.

Достапни се различни алатки за е-трговија и уверен сум дека ќе најдете се што ви треба за да изградите целосно функционална онлајн продавница.

Започнете со Градител на веб-страница на Хостингер лесно е. Прво, изберете тема од нивната огромна библиотека со шаблони и изберете ја онаа што најмногу ви се истакнува. Потоа можете да приспособите сè, од слики, текст и други елементи на веб-локацијата, плус можете да користите алатки за вештачка интелигенција за да генерирате дизајни, содржина и копчиња за повик за акција.

Добрите страни на градител на веб-страници на Hostinger:

Недостатоци на градител на веб-страници на Hostinger:

 • Недостигаат бројни напредни функции
 • Достапни се неколку интеграции

Планови и цени:

Градителот на веб-страници на Hostinger нуди само еден план, почнувајќи од 1.99 долари/месечно со 30-дневна гаранција за враќање на парите и значителни долгорочни попусти.

Забележете дека можете да очекувате да платите многу повеќе и со пократки претплати и со обновување.

Зошто да користите Градител на веб-страници на Hostinger наместо Wix

Тоа е многу поевтино од Wix, и нејзиниот главен фокус на алатката за градење веб-локации е да им понуди на корисниците мазен и чист интерфејс, пакување алатки лесни за употреба и за прилагодување и дизајнирање на вашата деловна или лична веб-локација или онлајн продавница.

градител на веб-страници на хостингер

Изградувачот на веб-страници на Hostinger доаѓа со маркетинг карактеристики управувани од вештачка интелигенција, како што се Градител на лого, Генератор на слогани и Генератор на деловни имиња. Плус ан Писател на АИ и AI Heatmap алатки за понатамошна оптимизација на содржината.

Зошто да користите Wix наместо Градител на веб-страници на Hostinger

Wix нуди многу повеќе функционалности, интеграции и карактеристики од Hostinger. И Wix работи многу подолго и има поголема доверба во индустријата.

4 Site123

 • Официјален веб-сајт: www.site123.com
 • Лесен за употреба градител на веб-страници што доаѓа со бесплатен план.
 • Ви овозможува да изградите и страници за е-трговија.

Site123 секако не е најмоќниот производител на веб-страници што е достапен, но останува една од моите омилени опции за почетници кои само сакаат брзо да се вклучат онлајн.

Навистина, сè овде е насочено кон оние со мало искуство. Искористете ги предностите на едноставниот, но функционален уредувач на веб-локации, основните карактеристики за е-трговија, атрактивни теми и многу повеќе.

Позитивни страници 123:

 • Многу лесен за употреба
 • Целосни можности за е-трговија
 • Пристоен бесплатен засекогаш план

Лошите страни на страницата 123:

 • Недостасуваат напредни функции
 • Ограничена флексибилност на дизајнот
 • Шаблоните може да бидат подобри

Планови и цени на сајтот 123:

Веб-страницата 123 нуди пристоен бесплатен засекогаш план што дава 250 MB простор за складирање и пропусен опсег.

Цената на платениот план започнува од 12.80 УСД/месечно за 10 GB простор, 5 GB пропусен опсег и бесплатен домен за 1 година.

Очекувајте да се надградите за да ги отклучите функциите за е-трговија за најскапата златна претплата.

Зошто да користите Site123 наместо Wix

site123

Site123 нуди лесен-за-користење градител на сајтови што можете да го користите за да изградите сите типови на сајтови, вклучувајќи едноставни блогови и сложени сајтови за е-трговија. Проверете го ова Преглед на сајтот 123 за да дознаете повеќе.

Зошто да користите Wix наместо Site123

Wix нуди многу повеќе функционалност и карактеристики од Site123. И тие се во бизнисот многу подолго и имаат поголема доверба во индустријата.

5. Weebly

weebly
 • Официјален веб-сајт: www.weebly.com
 • Платформата за е-трговија на Weebly се напојува со Square.
 • Градител на веб-страници што е изграден со е-трговија на ум.

Ако сакате да изградите веб-страница со карактеристики на онлајн продавница, тогаш топло ќе ви препорачам давајќи му можност на Вебли.

Овозможено од платформата Square поддржан од пакет од функции за онлајн продажба, тоа е одлична опција за оние кои сакаат да изградат онлајн продавница со минимална количина на гужва.

Згора на ова, Weebly е познат по своите водечки шаблони во индустријата, напредни додатоци и непогрешлив уредник. Забележете, сепак, тоа флексибилноста на дизајнот е малку ограничена.

Добрите страни на Weebly:

 • Многу атрактивни шаблони за веб-страници
 • Одлични алатки за е-трговија
 • Уредник за почетници

Недостатоци на Weebly:

 • Ограничена флексибилност на дизајнот
 • Нема глобално копче за враќање
 • Лоша опција за повеќејазични сајтови

Планови и цени на Weebly:

Вебли има пристоен бесплатен засекогаш план и три опции за платена претплата.

Цените започнуваат од 10 долари месечно, што ќе ви даде можност да поврзете сопствен домен.

Професионалниот план ви дава неограничен простор, бесплатна SSL безбедност и бесплатен домен и го отстранува рекламирањето на платформата, додека планот за изведба отклучува пакет напредни алатки за е-трговија и маркетинг.

Зошто да користите Weebly наместо Wix

weebly шаблони

Weebly е посоодветен за луѓе кои сакаат да изградат онлајн продавница без да напишат ниту една линија код. Градителот за влечење/спуштање ви овозможува лесно да го приспособите дизајнот на страниците на вашата страница.

Зошто да користите Wix наместо Weebly

Ако сакате едноставен градител на страници да изгради основна веб-страница, тогаш Wix е начинот на кој треба да се оди.

6. Градител на веб-страници GoDaddy

godaddy почетна страница
 • Официјален веб-сајт: www.godaddy.com
 • GoDaddy е еден од најдоверливите веб-домаќини и даватели на домени на Интернет.
 • Одење со GoDaddy ви овозможува да управувате со сè на едно место, вклучувајќи ги вашите домени и сметки за веб хостинг.

Иако е малку основно, на Градител на веб-страници на GoDaddy останува една од најдобрите опции за оние кои сакаат да добијат едноставна страница на интернет што е можно побрзо.

Неговите шаблони се ограничени и флексибилноста на дизајнот не е неверојатна, но искрено можам да го кажам тоа не треба да ви требаат повеќе од неколку часа за да изградите атрактивна, целосно функционална веб-страница.

Згора на ова, ќе корист од моќта на екосистемот GoDaddy, кој вклучува водечки регистратор на домени во индустријата, пристоен веб-хостинг и многу повеќе.

Добрите страни на GoDaddy:

 • Исклучително пријателски за почетници
 • Пристоен бесплатен засекогаш план
 • Водечки алатки за интелигенција за вештачки дизајн (ADI).

Лошите страни на GoDaddy:

 • Отсуствуваат бројни напредни функции
 • Алатките за е-трговија се многу ограничени
 • Дизајнерската флексибилност би можела да биде подобра

Планови и цени на GoDaddy:

GoDaddy нуди многу основен бесплатен засекогаш план, заедно со четири платени опции за премиум корисници.

Цените започнуваат од 9.99 долари месечно и нудат приспособена врска домен и бесплатен SSL, но очекувајте да платите повисока цена ако ви требаат можности за е-трговија.

Зошто да користите GoDaddy Градител на веб-страници наместо Wix

godaddy градител на веб-страници

GoDaddy е големиот татко на веб-хостинг и регистрација на домени. Ако сакате да можете да ја зголемите вашата веб-страница на повеќе од само неколку страници изградени со влечење/откажи градител, тогаш треба да одите со GoDaddy. Тие нудат сè што ви треба за лесно да ја стартувате и да ја зголемите веб-страницата.

Зошто да користите Wix наместо Градител на веб-страници на GoDaddy

Wix е многу полесен за користење отколку GoDaddy's GoCentral Website Builder. Целата платформа на Wix е изградена само за да обезбеди градење на веб-локација за влечење/спуштање.

7. Неверојатно

неверојатно
 • Официјален веб-сајт: www.strikingly.com
 • Започна како влечење/откажи градител за градење лични сајтови.
 • Овозможува градење на сите типови веб-страници, вклучително и страници за е-трговија.

Впечатливо е уште еден градител на сајтови кој е насочен директно кон почетниците.

Искористете ја нејзината предност едноставна продавница и едноставни додатоци за блогови, вклучуваат работи како формулари за регистрација и разговор во живо или креирајте основна веб-страница да ги прикаже малите бизниси.

Без оглед на тоа за што го користите, клучот што треба да го запомните овде е тоа Впечатливо е многу лесен за употреба, не би требало да ви одземе повеќе од неколку минути за да го искористите, и има прилично конкурентна цена.

Впечатливо добрите:

 • Разновиден, сеопфатен градител
 • Многу лесен за употреба
 • Пристоен бесплатен засекогаш план

Впечатливо лошите страни:

 • Флексибилноста на дизајнот е ограничена
 • Лоша опција за поголеми локации
 • Некои напредни функции се особено отсутни

Впечатливо планови и цени:

Впечатливо нуди основен, но целосно функционален бесплатен засекогаш план, заедно со три премиум опции. Сите платени планови доаѓаат со 14-дневен бесплатен пробен период, а достапни се значителни попусти со долгорочни претплати.

Цените кога се наплаќаат годишно започнуваат од 6 долари/месечно, но очекувајте да платите повеќе ако сакате нешто повеќе од најосновните карактеристики.

Зошто да користите впечатливо наместо Wix

впечатливо градител на веб-страници

Впечатливо нуди сè што ќе ви треба за изградба и управување со вашата веб-страница, вклучувајќи маркетинг алатки и аналитика. Можете да го користите Strikingly за да изградите убава локација за портфолио или да продавате свои производи преку Интернет.

Зошто да користите Wix наместо впечатливо

Wix нуди малку повеќе функционалност и повеќе алатки кои ќе ви помогнат да ја стартувате вашата веб-страница. Но, Strikingly е малку полесен за користење и учење.

8. Ucraft

почетната страница на ucraft
 • Официјален веб-сајт: www.ucraft.com
 • Бесплатен градител на веб-страници со стотици прекрасни шаблони за избор.
 • Ви овозможува да го поврзете вашето име на домен бесплатно.

Иако е далеку од најпопуларниот градител на веб-страници на пазарот, сепак има многу да се допадне за Ucraft.

За еден, навистина се фокусира на дизајнот, што го прави одлична опција за оние кои треба да привлечат внимание на визуелните аспекти на нивната веб-страница.

Има одличен бесплатен засекогаш план, бројни висококвалитетни шаблони, пристојни карактеристики за е-трговија и одлична платформа за блогирање, меѓу другото.

Добрите страни на Ucraft:

 • Одлични алатки за блогирање
 • Атрактивни шаблони
 • Пристојни безбедносни и аналитички карактеристики

Недостатоци на Ucraft:

 • Може да биде малку збунувачки за почеток
 • Лоша опција за поголеми веб-локации
 • Платените планови се скапи

Планови и цени на Ucraft:

Ucraft се пофали еден бесплатен засекогаш план, заедно со три Лични и три Брендирани (бизнис план) опции.

Цените за личен план започнуваат од 10 долари месечно, но очекувајте да платите повеќе за понапредни функции на онлајн продавницата.

Достапни се попусти со годишни плаќања.

Зошто да користите Ucraft наместо Wix

Ucraft нуди едноставен интерфејс за креирајте и управувајте со вашите веб-страници. Тие нудат бесплатен план кој ви овозможува да изградите основна веб-страница ако штотуку сте надвор од тестирањето на водите.

Градител на веб-страници на ucraft

За разлика од повеќето други производители на сајтови на оваа листа, Ucraft е еден од ретките што ви овозможува да поврзете сопствено име на домен на вашата веб-страница бесплатно без надградба на премиум план.

Зошто да користите Wix наместо Ucraft

Со Wix, можете да изградите целосна веб-страница со онолку или малку функционалност колку што сакате. Ucraft е малку ограничен на тој начин.

9. WordPress. Организации

wordpress org
 • Официјален веб-сајт: https://wordpress.org/
 • Најпопуларниот систем за управување со содржини во светот
 • Огромни библиотеки со приклучоци и шаблони
 • Нуди незаменлива флексибилност на дизајнот
 • Одлична опција за сè, од едноставни блогови до големи продавници за е-трговија
 • Одлично за оние кои сакаат да додадат сопствен код

WordPress.org е најпопуларниот систем за управување со содржини во светот, напојувајќи огромен процент од светските веб-страници.

Како платформа со отворен код, 100% е бесплатно да се регистрирате и користите. Достапни се буквално илјадници шаблони, заедно со огромен избор на приклучоци што можете да ги користите за да додадете функционалност на вашата страница.

Згора на се, WordPress.org нуди врв на флексибилност на дизајнот. Искористете ги предностите на кој било од бројните интерфејси за уредување влечење/спуштање, користете го мајчиниот WordPress уредник или додадете свој сопствен код.

WordPressДобрите страни на .org:

 • Одлична флексибилност на дизајнот со знаење за кодирање
 • Огромни библиотеки со приклучоци и шаблони
 • Исклучително разноврсна платформа

WordPress.org Конс:

 • Може да биде збунувачки за почетници
 • Премиум додатоците може да бидат скапи
 • Матичниот уредник е малку ограничен

WordPressПланови и цени на .org:

WordPress.org е платформа со отворен код што е 100% бесплатно, засекогаш. За разлика од WordPress. Со, ќе треба да платите за приспособено име на домен, заедно со сите премиум теми или приклучоци што треба да ги користите.

На најевтиниот крај на спектарот, треба да можете да се извлечете со неколку долари месечно. Сепак, цените може да се прошират до илјадници месечно ако не сте внимателни.

Зошто да го користите WordPress.org Наместо Wix?

Ако сакате да ја користите најпопуларната (и веројатно, најмоќната) платформа за градење веб-страници во светот, тогаш WordPress.org е тоа.

wordpress org градител на веб-страници

Библиотеките на шаблоните и приклучоците се огромни, достапен е целосен пристап до кодот, а дизајнот на вашата страница ќе биде ограничен само од вашите вештини и имагинација.

Зошто да користите Wix наместо WordPress.org?

Wix е подобра опција за оние кои немаат знаење за кодирање кои само сакаат да се вклучат онлајн со минимална количина на гужва. Тоа е многу попријателски за почетници отколку WordPress.org, и нема да мора да се грижите за хостинг или практично нешто друго.

Најлошите градители на веб-страници (не вредат вашето време или пари!)

Има многу создавачи на веб-страници таму. И, за жал, не сите од нив се создадени еднакви. Всушност, некои од нив се сосема страшни. Ако размислувате да користите градител на веб-страници за да ја креирате вашата веб-страница, ќе сакате да го избегнете следново:

1. DoodleKit

DoodleKit

DoodleKit е градител на веб-локации што ви го олеснува лансирањето на веб-локацијата за мал бизнис. Ако сте некој што не знае да кодира, овој градител може да ви помогне да ја изградите вашата веб-страница за помалку од еден час без да допрете ниту една линија код.

Ако барате градител на веб-страници за да ја изградите вашата прва веб-страница, еве совет: секој производител на веб-локации на кој му недостасуваат шаблони со професионален изглед и модерен дизајн, не е вреден за вашето време. DoodleKit ужасно не успева во овој поглед.

Нивните шаблони можеби изгледаа одлично пред една деценија. Но, во споредба со шаблоните што ги нудат другите, модерни производители на веб-страници, овие шаблони изгледаат како да се направени од 16-годишник кој штотуку почнал да учи веб дизајн.

DoodleKit може да биде корисен ако штотуку почнувате, но јас не би препорачал да купите премиум план. Овој создавач на веб-локации не е ажуриран долго време.

Прочитај повеќе

Тимот зад него можеби поправаше грешки и безбедносни проблеми, но се чини дека тие не додадоа нови функции долго време. Само погледнете ја нивната веб-страница. Сè уште зборува за основните карактеристики како што се поставување датотеки, статистика на веб-страници и галерии со слики.

Не само што нивните шаблони се супер-стари, туку дури и нивната копија на веб-страницата исто така изгледа стара со децении. DoodleKit е градител на веб-страници од ерата кога блоговите за лични дневници станаа популарни. Тие блогови сега изумреа, но DoodleKit сè уште не продолжи понатаму. Само погледнете ја нивната веб-страница и ќе видите на што мислам.

Ако сакате да изградите модерна веб-страница, Силно би препорачал да не одите со DoodleKit. Нивната сопствена веб-страница е заглавена во минатото. Тоа е навистина бавно и не се израмни со современите најдобри практики.

Најлошиот дел за DoodleKit е тоа што нивната цена започнува од 14 долари месечно. За 14 долари месечно, другите создавачи на веб-страници ќе ви овозможат да создадете целосна онлајн продавница што може да се натпреварува со гигантите. Ако сте погледнале некој од конкурентите на DoodleKit, тогаш не треба да ви кажам колку се скапи овие цени. Сега, тие имаат бесплатен план ако сакате да ги тестирате водите, но тој е сериозно ограничувачки. Дури и нема SSL безбедност, што значи дека нема HTTPS.

Ако барате многу подобар градител на веб-страници, има десетици други кои се поевтини од DoodleKit и нудат подобри шаблони. Тие исто така нудат бесплатно име на домен на нивните платени планови. Други создавачи на веб-страници, исто така, нудат десетици и десетици модерни функции што му недостигаат на DoodleKit. Тие се исто така многу полесни за учење.

2. Webs.com

Веб-страница

Webs.com (порано freewebs) е градител на веб-страници наменет за сопственици на мали бизниси. Тоа е се-во-едно решение за преземање на вашиот мал бизнис онлајн.

Webs.com стана популарен нудејќи бесплатен план. Нивниот бесплатен план порано беше навистина дарежлив. Сега, тоа е само пробен (иако без временско ограничување) план со многу ограничувања. Ви овозможува само да изградите до 5 страници. Повеќето функции се заклучени зад платените планови. Ако барате бесплатен градител на веб-страници за да изградите локација за хоби, постојат десетици производители на веб-страници на пазарот кои се бесплатни, дарежливи, и многу подобро од Webs.com.

Овој градител на веб-страници доаѓа со десетици шаблони што можете да ги користите за да ја изградите вашата веб-страница. Само изберете шаблон, приспособете го со интерфејс за влечење и пушти и подготвени сте да ја стартувате вашата страница! Иако процесот е лесен, дизајните се навистина застарени. Тие не се совпаѓаат со модерните шаблони што ги нудат други, помодерни, создавачи на веб-страници.

Прочитај повеќе

Најлошиот дел за Webs.com е тоа што изгледа така тие престанаа да го развиваат производот. И ако тие сè уште се развиваат, тоа се одвива со темпо на полжав. Речиси како компанијата што стои зад овој производ да се откажала од него. Овој градител на веб-страници е еден од најстарите и порано беше еден од најпопуларните.

Ако барате кориснички прегледи на Webs.com, ќе забележите дека првата страница од Google is исполнет со ужасни критики. Просечната оцена за Webs.com на интернет е помала од 2 ѕвезди. Повеќето прегледи се за тоа колку е страшна нивната услуга за поддршка на клиентите.

Ако ги оставиме сите лоши работи настрана, дизајнерскиот интерфејс е лесен за користење и лесен за учење. Ќе ви треба помалку од еден час да ги научите јажињата. Направено е за почетници.

Плановите на Webs.com започнуваат од 5.99 долари месечно. Нивниот основен план ви овозможува да изградите неограничен број страници на вашата веб-страница. Ги отклучува скоро сите карактеристики освен е-трговија. Ако сакате да започнете да продавате на вашата веб-страница, ќе треба да плаќате најмалку 12.99 долари месечно.

Ако сте некој со многу малку техничко знаење, овој создавач на веб-страници може да изгледа како најдобра опција. Но, тоа ќе изгледа само додека не проверите некои од нивните конкуренти. На пазарот има многу други создавачи на веб-страници кои не само што се поевтини, туку нудат многу повеќе функции.

Тие исто така нудат модерни шаблони за дизајн кои ќе помогнат вашата веб-страница да се истакне. Во моите години на градење веб-страници, видов многу производители на веб-страници кои доаѓаат и си одат. Webs.com порано беше еден од најдобрите во тоа време. Но, сега, нема шанси некому да го препорачам. Има премногу подобри алтернативи на пазарот.

3. Јола

Yola

Yola е градител на веб-страници што ви помага да креирате веб-страница со професионален изглед без никакво знаење за дизајн или кодирање.

Ако ја градите својата прва веб-страница, Yola би можела да биде добар избор. Тоа е едноставен создавач на веб-локации со влечење и спуштање што ви овозможува сами да ја дизајнирате вашата веб-страница без никакво програмско знаење. Процесот е едноставен: изберете еден од десетиците шаблони, приспособете го изгледот и чувството, додадете неколку страници и притиснете Објави. Оваа алатка е направена за почетници.

Цената на Јола е огромен прекршок за мене. Нивниот најосновен платен план е бронзениот план, кој изнесува само 5.91 долари месечно. Но, тоа не ги отстранува рекламите Yola од вашата веб-страница. Да, добро слушнавте! Ќе плаќате 5.91 УСД месечно за вашата веб-локација, но на неа ќе има реклама за градителот на веб-страницата Yola. Навистина не ја разбирам оваа деловна одлука… Ниту еден друг производител на веб-страници не ви наплаќа 6 долари месечно и прикажува реклама на вашата веб-страница.

Иако Yola може да биде одлична почетна точка, откако ќе започнете, наскоро ќе се најдете во потрага по понапреден градител на веб-страници. Yola има сè што ви треба за да започнете со изградба на вашата прва веб-страница. Но нема многу функции што ќе ви требаат кога вашата веб-страница ќе почне да добива одредена влечна сила.

Прочитај повеќе

Можете да интегрирате други алатки во вашата веб-локација за да ги додадете овие функции на вашата веб-страница, но тоа е премногу работа. Другите создавачи на веб-страници доаѓаат со вградени алатки за маркетинг на е-пошта, A/B тестирање, алатки за блогирање, напреден уредник и подобри шаблони. И овие алатки чинат исто колку и Јола.

Главната продажна точка на производителот на веб-локации е тоа што ви овозможува да изградите веб-страници со професионален изглед без да мора да ангажирате скап професионален дизајнер. Тие го прават тоа нудејќи ви стотици шаблони кои можете да ги приспособите. Шаблоните на Јола се навистина неинспирирани.

Сите изгледаат исто со некои ситни разлики, а ниту една не се истакнува. Не знам дали вработиле само една дизајнерка и ја замолиле да направи 100 дизајни за една недела или тоа е ограничување на самата алатка за градење веб-страници. Мислам дека можеби е второто.

Едно нешто што ми се допаѓа кај цените на Јола е тоа што дури и најосновниот бронзен план ви овозможува да креирате до 5 веб-страници. Ако сте некој кој сака да изгради многу веб-страници, поради некоја причина, Yola е одличен избор. Уредникот е лесен за учење и доаѓа со десетици шаблони. Значи, создавањето многу веб-страници треба да биде навистина лесно.

Ако сакате да пробате Yola, можете да го испробате нивниот бесплатен план, кој ви овозможува да изградите две веб-страници. Се разбира, овој план е наменет како пробен план, така што не дозволува користење на сопствено име на домен и прикажува реклама за Yola на вашата веб-страница. Одличен е за тестирање на водите, но му недостасуваат многу функции.

На Yola и недостасува навистина важна карактеристика што ја нудат сите други производители на веб-страници. Нема функција за блогирање. Ова значи дека не можете да креирате блог на вашата веб-страница. Ова едноставно ме збунува до неверување. Блогот е само збир на страници и оваа алатка ви овозможува да креирате страници, но нема функција за додавање блог на вашата веб-локација. 

Ако сакате брз и лесен начин да ја изградите и стартувате вашата веб-страница, Yola е добар избор. Но, ако сакате да изградите сериозен онлајн бизнис, има многу други создавачи на веб-страници кои нудат стотици важни карактеристики што ѝ недостигаат на Yola. Yola нуди едноставен градител на веб-страници. Други производители на веб-локации нудат се-во-едно решение за градење и развој на вашиот онлајн бизнис.

4.SeedProd

SeedProd

SeedProd е а WordPress Вклучи, Поврзи што ви помага да го прилагодите изгледот и чувството на вашата веб-локација. Тоа ви дава едноставен интерфејс за влечење и спуштање за да го приспособите дизајнот на вашите страници. Доаѓа со над 200 шаблони од кои можете да изберете.

Изградувачите на страници како SeedProd ви дозволуваат да ја преземете контролата врз дизајнот на вашата веб-страница. Сакате да креирате различно подножје за вашата веб-страница? Можете лесно да го направите тоа со влечење и пуштање елементи на платното. Сакате сами да ја редизајнирате целата своја веб-страница? Можно е и тоа.

Најдобриот дел за создавачите на страници како SeedProd е тоа што тие се изградена за почетници. Дури и ако немате големо искуство во градење веб-страници, сепак можете да изградите веб-страници со професионален изглед без да допрете ниту една линија код.

Иако SeedProd изгледа одлично на прв поглед, има некои работи што треба да ги знаете пред да донесете одлука да го купите. Прво, во споредба со другите создавачи на страници, SeedProd има многу малку елементи (или блокови) што можете да ги користите при дизајнирање страници на вашата веб-страница. Други создавачи на страници имаат стотици од овие елементи, а нови се додаваат на секои неколку месеци.

SeedProd може да биде малку попријатен за почетници од другите создавачи на страници, но му недостигаат некои функции што можеби ќе ви бидат потребни ако сте искусен корисник. Дали е тоа недостаток со кој можете да живеете?

Прочитај повеќе

Друга работа што не ми се допадна кај SeedProd е тоа неговата бесплатна верзија е многу ограничена. Постојат бесплатни додатоци за градење страници за WordPress кои нудат десетици функции што ѝ недостигаат на бесплатната верзија на SeedProd. И иако SeedProd доаѓа со над 200 шаблони, не сите тие шаблони се толку одлични. Ако сте некој кој сака дизајнот на нивната веб-страница да се истакнува, погледнете ги алтернативите.

Цените на SeedProd за мене се огромен проблем. Нивната цена започнува од само 79.50 долари годишно за една локација, но на овој основен план му недостасуваат многу функции. Како прво, не поддржува интеграција со алатки за е-пошта маркетинг. Значи, не можете да го користите основниот план за да креирате целни страници за снимање на олово или да ја зголемите вашата листа на е-пошта. Ова е основна карактеристика што доаѓа бесплатно со многу други создавачи на страници. Исто така, добивате пристап само до некои од шаблоните во основниот план. Другите создавачи на страници не го ограничуваат пристапот на овој начин.

Има уште неколку работи што навистина не ми се допаѓаат во однос на цените на SeedProd. Нивните комплети за целосна веб-страница се заклучени зад планот Pro, кој изнесува 399 долари годишно. Комплет за целосна веб-страница ви овозможува целосно да го промените изгледот на вашата веб-страница.

На кој било друг план, можеби ќе треба да користите мешавина од многу различни стилови за различни страници или да дизајнирате свои шаблони. Ќе ви треба и овој план од 399 долари ако сакате да можете да ја уредувате целата ваша веб-страница, вклучувајќи го заглавието и подножјето. Уште еднаш, оваа функција доаѓа со сите други создавачи на веб-страници дури и во нивните бесплатни планови.

Ако сакате да можете да го користите со WooCommerce, ќе ви треба нивниот Elite план кој изнесува 599 долари месечно. Ќе треба да плаќате 599 долари годишно за да можете да креирате сопствени дизајни за страницата за наплата, страницата за количка, мрежите на производи и страниците за единечни производи. Другите создавачи на страници ги нудат овие карактеристики на скоро сите нивни планови, дури и на поевтините.

SeedProd е одличен ако сте направени од пари. Ако барате прифатлив приклучок за градење страници за WordPress, би ви препорачал да погледнете некои од конкурентите на SeedProd. Тие се поевтини, нудат подобри шаблони и не ги заклучуваат нивните најдобри карактеристики зад нивниот план со највисоки цени.

Што е Wix

Wix е создавач на веб-локации со влечење и спуштање што ви помага самостојно да дизајнирате веб-локација со професионален изглед. И тоа не е се.

почетната страница на wix

Ви овозможува да креирате веб-страници со онолку или малку функционалност колку што сакате. Без разлика дали сакате да започнете блог или да изградите веб-страница за е-трговија, Wix ве опфати.

Практично секој што знае нешто за индустријата за градење веб-страници ќе се согласи со тоа Wix е таму горе меѓу најмоќните достапни платформи.

Всушност, би рекол дека е најмоќниот.

За еден, неговиот уредувач за влечење и спуштање нуди исклучителни, флексибилност на дизајн со совршена пиксели. Може да биде малку збунувачки за почеток, но штом ќе се запознаете со него, сигурен сум дека ќе ви се допадне.

Исто така има повеќе од 500 атрактивни шаблони за избор, што значи дека не треба да имате проблем да изберете еден на кој ќе ја засновате вашата страница.

Додадете целосна функционалност за е-трговија, бројни додатоци достапни преку Wix App Market, алатката за дизајн Wix ADI и разни други функции за добитна комбинација.

Карактеристики на Wix

Wix.com ви овозможува да изградите целосно функционални веб-страници без да се напише ниту една линија код. Сè што треба да направите е да влечете и испуштите елементи на страницата за да го уредите дизајнот.

Главните карактеристики на Wix се:

 • Повеќе од 500 зачудувачки, оптимизирани за мобилни уреди, дизајни и шаблони кои ги покриваат сите индустрии.
 • Моќни алатки за прилагодување, вклучувајќи еден од најдобрите уредници за влечење и спуштање во бизнисот.
 • Подготовката за е-трговија ви овозможува да продавате дигитални или физички стоки користејќи повеќе начини на плаќање.
 • Поврзете го вашето сопствено име на домен и SSL сертификат.
 • 24/7 поддршка преку телефон и е-пошта, плус многу корисни написи и видеа.
 • За целосна листа на функции, проверете ја мојата Преглед на Wix овде.

Добрите и лошите страни на Wix

Добрите

 • Wix е лесен за употреба и со разумна цена. И има бесплатна верзија достапна.
 • Шаблоните (500+) за избор се модерни, елегантни и доаѓаат во категории за различни индустрии како што се спортски сали, ресторани, портфолија итн.
 • Дизајните се флексибилни и можете да контролирате каде секој елемент ќе биде поставен на страницата во уредувачот на веб-локации со влечење и спуштање.
 • Вградени во можности за е-трговија, социјални медиуми, е-мејл маркетинг и оптимизација на пребарувачите (SEO).
 • Автоматски бекап на страницата.
 • Огромен пазар на апликации каде што можете да ја подобрите вашата страница со повеќе функции.

Конс

 • Wix не е најевтиниот градител на веб-страници таму. Ако сте со мал буџет, треба да ги проверите конкурентите на Wix подолу.
 • Можете да користите различен друг шаблон за вашиот сајт откако ќе го изградите.
 • Ограничувања за е-трговија. Wix не е создаден за создавање големи онлајн продавници, а продажбата во повеќе валути не е возможна.

Wix цени

Wix нуди одличен бесплатен засекогаш план, заедно со четири премиум планови специфични за веб-локациите, три планови за бизнис и е-трговија и сопствени решенија на ниво на претпријатие.

Четирите решенија специфични за веб-локациите започнуваат од 45 долари/месечно. Сите доаѓаат со целосен пристап до градител на веб-страници Wix, бесплатен домен и SSL сертификат и сè понапредни функции.

На деловната страна на равенката, цените започнуваат од 27 долари/месечно за Business Basic план. Надградете на опцијата Business Unlimited за дополнителни алатки за е-трговија или Business VIP за да ја отклучите целосната моќ на платформата Wix.

Најчесто поставувани прашања

Што е Wix?

Wix е популарен создавач на веб-страници со интуитивен уредувач за влечење и спуштање што им олеснува на почетниците да креираат професионална веб-страница.

Кои се добрите на Wix?

Главните предности на користењето на Wix за изградба на веб-локација се лесниот за користење и интуитивен интерфејс за влечење и спуштање, и огромната колекција на шаблони, кои заедно им олеснуваат на почетниците да градат професионална веб-локација.

Кои се лошите страни на Wix?

Главните недостатоци на Wix се тоа што не можете да менувате шаблони откако ќе биде објавена вашата веб-страница. Друг голем недостаток е комерцијалната технологија на Wix што значи дека не можете да ја извезувате вашата веб-страница Wix на друг софтвер.

Дали Wix има бесплатен план?

Да, Wix нуди план кој е засекогаш бесплатен, сепак, неговите карактеристики се ограничени и не можете да го користите вашето сопствено име на домен.

Кои се најдобрите алтернативи на Wix?

Постојат голем број добри алтернативи на Wix кои нудат слични карактеристики и цени. Squarespace е генерално најдобриот конкурент на Wix. Главната разлика помеѓу двете е квалитетот на дизајнерските опции и шаблоните што ги нуди Squarespace. Најдобрата е-трговија алтернатива на Wix е Shopify.

Кои се некои важни алатки за градење веб-страници што треба да ги земете предвид кога ги барате најдобрите алтернативи на Wix?

Кога ги барате најдобрите Wix алтернативи, од суштинско значење е да ги земете предвид алатките за градење веб-страници што ги обезбедува секоја платформа. Веб-билдерот со интерфејс лесен за корисникот и широк избор на шаблони за веб-страници може да го направи процесот на градење веб-страници многу поедноставен.

Платформата треба да понуди и опции за прилагодување, како што се пристап до изворниот код, лента за пребарување за лесна навигација и можност за додавање и управување со содржината на веб-локацијата.

Изборот на решение за градење веб-локации што ги вклучува овие основни алатки и функции може да обезбеди успешно искуство за градење веб-локации, дури и надвор од платформата Wix.

Кои се некои основни карактеристики поврзани со е-трговија што треба да ги барате?

Неопходно е да се земат предвид карактеристиките за е-трговија што ги обезбедува секоја платформа. За ефикасна е-продавница од клучно значење е прифатлив систем за количка за купување со сигурна обработка на плаќањата и ниски провизии за трансакции.

Дополнително, платформата треба да понуди план со управување со залихи и систем за залихи кој ви овозможува да ги следите вашите производи и да правите ажурирања во реално време. Со избирање на платформа со овие основни карактеристики поврзани со е-трговија, можете да се погрижите да создадете робусна, безбедна и ефикасна онлајн продавница, дури и без користење на Wix.

Кои се некои основни алатки за оптимизација и аналитика што треба да ги барате во најдобрите алтернативи на Wix?

Алатката за оптимизација може да помогне да се оптимизира вашата веб-страница за пребарувачите и да се зголеми нејзината видливост. Дополнително, аналитичките алатки обезбедуваат вредни сознанија за однесувањето и метриката на корисниците. Google Анализата е одлична алатка за следење на перформансите на вашата веб-локација, вклучувајќи извори на сообраќај, клучни зборови, стапки на отскокнување и многу повеќе.

Со избирање на платформа која вклучува сеопфатни алатки за оптимизација и аналитика, можете да нурнете во податоците на вашиот сајт и да ги направите неопходните промени за да ги оптимизирате перформансите на вашата страница и да го подобрите неговото онлајн присуство.

Што треба да земам предвид во однос на цените и плановите кога ги барам најдобрите алтернативи на Wix?

Цените и плановите се од клучно значење да се земат предвид кога се бараат најдобрите алтернативи на Wix. Почетен план е одличен начин да се тестира платформата пред целосно да се изврши, и често е поевтин од плановите на повисоко ниво. За оние кои сакаат да создадат онлајн продавница, неопходен е план со карактеристики специфични за онлајн продажба.

Кога ги разгледувате плановите за цени, проценете ги карактеристиките вклучени во секој план и споредете ги со трошоците. Ова може да гарантира дека добивате најголема вредност за вашите пари. Одвојувајќи време за истражување и споредба на плановите за цени, можете да ја најдете идеалната платформа која ги нуди карактеристиките што ви се потребни по цена што одговара на вашиот буџет.

Кои опции за прилагодување треба да ги барам при изборот на најдобрата алтернатива Wix?

Побарајте платформа со продавница за апликации која нуди различни додатоци и интеграции за да ги проширите можностите на вашата страница.

Дополнително, менаџерот за содржина може да го олесни управувањето и ажурирањето на содржината на вашата страница. Можеби ќе сакате да размислите и за алатка за маркетинг преку е-пошта за да допрете до вашите клиенти со насочени промоции и ажурирања.

Со избирање на платформа со широк спектар на опции за прилагодување, можете да ја прилагодите вашата страница на вашите специфични потреби и ефикасно да го промовирате вашиот бизнис.

Кои се некои карактеристики специфични за Shopify што се важни да се земат предвид при изборот на најдобрата алтернатива Wix?

Ако размислувате за алтернатива Wix за вашиот бизнис, можеби ќе сакате да размислите за специфични карактеристики на Shopify. Shopify Payments обезбедува лесен за употреба систем на портал за плаќање кој syncе со вашата продавница и прифаќа повеќе начини на плаќање.

Square Online нуди кориснички опции за дизајн со интуитивни функции за влечење и спуштање. Shopify, исто така, обезбедува целосно опремена CRM платформа која може да ви помогне ефикасно да управувате со односите со клиентите и податоците за онлајн продажбата.

Со разгледување на овие карактеристики специфични за Shopify, можете да оцените дали тие се соодветни за вашиот онлајн бизнис и да ја изберете најдобрата алтернатива Wix што нуди споредливи карактеристики.

Кои опции поврзани со содржината треба да ги земам во предвид кога ја барам најдобрата алтернатива Wix?

Содржината е од суштинско значење за секоја веб-локација и од суштинско значење е да се разгледа како секоја алтернативна Wix платформа се справува со содржината на веб-локацијата. Побарајте платформа која нуди робусни алатки за управување со содржина кои ви дозволуваат лесно да креирате, менувате и објавувате содржина на веб-локација.

Објавите на блог се одличен начин да ја одржите вашата веб-страница свежа и да промовирате ангажман со вашата публика. Интеграцијата на социјалните медиуми може да ви помогне да ја искористите огромната потенцијална публика на платформите на социјалните медиуми со поврзување на вашата веб-страница со различни мрежи на социјални медиуми.

Некои алтернативни платформи Wix може да понудат специјализирани опции за содржина прилагодени на одредени региони. Да претпоставиме дека го водите вашиот бизнис во САД. Во тој случај, побарајте платформи кои обезбедуваат опции поврзани со содржина специфични за американската публика.

Со избирање на вистинската алтернатива Wix со широк опсег на опции поврзани со содржината, можете да креирате веб-локација со привлечна и динамична содржина прилагодена на вашата специфична публика.

Нашата пресуда

Значи, дали Викс е добар? Да, тоа е навистина добар градител на веб-страници, но…

Ако сакате да креирате веб-локација со влечење и пушти користејќи наградувани шаблони тогаш Squarespace е најдобрата алтернатива за Wix.

Ако сакате да изградите целосна веб-страница за е-трговија, тогаш одете со Shopify. Нивната платформа е изградена со цел да го олесни создавањето и управувањето со веб-страница за е-трговија.

Ако цената е голема грижа за вас, тогаш не можете да погрешите Евтини планови за Builder на веб-страници на Hostinger.

ДЕЛ

Добијте 10% попуст на плановите на Squarespace користејќи WEBSITERATING код

Од 16 долари месечно

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Споделете на...