9 најдобри алтернативи на Shopify (и 3 натпреварувачи на Shopify што треба да се избегнат во 2023 година)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Shopify ја револуционизираше е-трговијата за секојдневните продавачи. Пред Shopify, не постоеше софтверска платформа за е-трговија што им олеснуваше на почетниците да градат убави и целосно функционални онлајн продавници. Shopify е одличен, но има добри Shopify алтернативи ⇣ премногу.

Од 16 долари месечно

14-дневна гаранција за враќање на парите на сите планови на Wix

Shopify е основана во 2004 година и денес е комплетна платформа за е-трговија која им овозможува на сите да започнат онлајн бизнис, да растат и да управуваат со него.

Брзо резиме:

 • Најдобра алтернатива на Shopify: Wix ⇣ Можностите за е-трговија се малку ограничени, но неговата функционалност за влечење и спуштање е направена имајќи ги предвид почетниците. Поевтината цена, исто така, му дава предност на Wix во однос на Shopify.
 • Најдобро за големи продавници: Голема трговија ⇣ е второто најголемо име на пазарот за е-трговија и доаѓа со најмногу вградени карактеристики од која било слична платформа таму, вклучително и Shopify.
 • најдобрите WordPress алтернатива на Shopify: WooCommerce ⇣ е платформа за е-трговија за сајтови напојувана од WordPress. Бесплатно е за користење и е со отворен код, но може да се прошири со низа премиум додатоци.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Shopify. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Shopify стана една од најпопуларните платформи на Интернет кога станува збор за изградба на онлајн продавници. Иако е една од најпопуларните софтверски платформи за е-трговија, тој не е совршен за сите случаи на употреба.

Најдобрите алтернативи на Shopify во 2023 година (поевтини платформи за е-трговија за употреба)

Еве ги деветте најдобри алтернативи на Shopify во моментов кои нудат подобри функции и/или се поевтини за користење за градење на вашата е-продавница.

Wix Градител на веб-страници
Од 16 долари месечно (достапен е бесплатен план)

Создадете веб-локација со интуитивниот создавач на веб-локации со влечење и спуштање на Wix. Со над 900 шаблони за секоја индустрија, напредни алатки за оптимизација и маркетинг и бесплатен домен, можете да ја изградите вашата прекрасна веб-страница за неколку минути со Wix денес!

Купувајте конкурентинајдобро заШаблониБесплатни планЦена
WixНајдобар натпреварувач на Shopify за помали продавници500 +ДаОд 16 долари месечно
Голема трговијаНајдобро за добро воспоставени продавници за е-трговија100 +Не (15-дневен пробен период)Од 29 УСД / месечно
WooCommerceНајдобра бесплатна опција со отворен код1,000 +Даслободен
Градител на веб-страници на Хостингер (порано Zyro)Најевтин градител на продавници130 +Не (30-дневен пробен период)Од 2.99 долари месечно
ВолузијаНајдобра опција сè-во-едно250 +Не (14-дневен пробен период)Од 35 УСД / месечно
Adobe Commerce (порано Magento)Најдобар отворен извор за големи сајтови за е-трговија100 +Даслободен
Shift4Shop (порано 3dcart)100% бесплатно за жителите на САД110 +Да (за жители на САД)Од 29 УСД / месечно
SquarespaceНајлесна за употреба опција100 +Не (14-дневен бесплатен пробен период)Од 16 долари месечно
WebflowНајдобра опција за веб дизајн500 +ДаОд 14 долари месечно

На крајот од оваа листа, наведов 3 од најлошите создавачи на веб-страници што се користат за градење веб-страница за онлајн шопинг.

1. Wix (најдобар натпреварувач на Shopify)

почетната страница на wix
 • Официјален веб-сајт: wix.com
 • Лесен за учење и користење, влечење и пушти го градител на веб-страници.
 • Создадете убава веб-страница сами.
 • Не се потребни никакви вештини за кодирање.

Wix е мој личен фаворит, во голем дел поради неговата Градител на е-продавница за почетници, влечете и спуштете.

Многу е полесно да се користи отколку што нуди Shopify совршено уредување со пиксели тоа е навистина ограничено само од вашата имагинација и не бара апсолутно никакви вештини за кодирање.

Згора на се, има голем избор на шаблони за продавници, доволно функции за онлајн продажба за сите, освен за најголемите продавници, и бројни други функции кои ќе ви помогнат да го извлечете максимумот од вашите напори за онлајн продажба.

Добрите Wix:

 • Одлична флексибилност на дизајнот насекаде
 • Повеќе пријателски за почетници од Shopify
 • Интеграции со бројни платформи од трети страни
 • Проверете го мојот преглед на Wix.

Конс на Wix:

 • SEO е далеку од неверојатно
 • Нема автоматско плаќање со повеќе валути
 • Ограничени алатки за dropshipping

Планови и цени на Wix:

Wix нуди еден бесплатен засекогаш план и четири планови за веб-страници, со цени, почнувајќи од 16$/месечно.

Сепак, ќе треба да користите една од трите опции за бизнис и е-трговија ако сакате да изградите успешна продавница за е-трговија онлајн.

Зошто да користите Wix наместо Shopify

Wix е градител на сајтови за влечење/спуштање што е направено имајќи ги предвид почетниците. Ако никогаш претходно не сте изградиле веб-локација, ќе ви се допадне интерфејсот Wix.

wix шаблони

Тоа ви овозможува лесно да направите целосно опремен веб-сајт за неколку минути.

Зошто да користите Shopify наместо Wix

Иако Wix ви овозможува да изградите страница за е-трговија, функционалноста е малку ограничена. За разлика од Wix, Shopify е платформа која е дизајнирана да работи електронски продавници.

2. Bigcommerce (Најдобра алтернатива за големи продавници за е-трговија)

 • Официјален веб-сајт: www.bigcommerce.com
 • Платформа за сериозни сопственици на бизниси.
 • Користени и доверливи од големи брендови како Skullcandy.
 • Е најдобрата и најпопуларна алтернатива за Shopify.

BigCommerce седи заедно со Shopify како индустриски лидер во просторот за е-трговија.

Тој е омилен меѓу најголемите светски онлајн продавници, кои нудат високо скалабилни, се-во-едно решенија кои се дизајнирани за постојан раст.

Згора на ова, ќе имате пристап до сите очекувани алатки, заедно со избор на приспособливи шаблони, пристоен градител на продавници и целосен пристап до HTML/CSS код.

Добрите страни на BigCommerce:

 • Омилена меѓу најголемите светски онлајн продавници
 • Високо скалабилни решенија за е-трговија
 • Карактеристики на онлајн продавницата водечки во индустријата

Недостатоци на BigCommerce:

 • Не е најдобрата опција за мали продавници
 • Малку комплицирано за почеток
 • Бесплатните теми се сосема основни

Планови и цени на BigCommerce:

BigCommerce понуди три платени планови, со цени почнувајќи од 29.95 УСД месечно. Сите планови доаѓаат со 15-дневен бесплатен пробен период што ви овозможува да ја тестирате платформата, но нема опција за бесплатна засекогаш.

планови за голема трговија

Згора на се, BigCommerce е познат по своите сопствени планови на Enterprise. Овие се дизајнирани за големи, скалабилни продавници и доаѓаат со некои од најмоќните достапни функции за е-трговија.

Зошто да користите Bigcommerce наместо Shopify

Големата трговија е многу поскалабилна отколку Shopify. Нивната главна понуда се алатки на ниво на претпријатија кои ви дозволуваат да се натпреварувате со големите играчи на вашиот пазар. Bigcommerce е најголемата алтернатива на Shopify Plus таму.

Зошто да користите Shopify наместо Bigcommerce

Ако никогаш не сте продале ништо онлајн, Shopify е одлична почетна точка. Откако ќе започнете со скалирање, можеби ќе сакате да се префрлите на Bigcommerce.

3. WooCommerce (најдобро WordPress алтернатива)

почетната страница на woocommerce
 • Официјален веб-сајт: www.woocommerce.com
 • Вклучува WordPress што ви го олеснува управувањето со целата веб-локација и само продавницата.
 • Имајте целосна контрола врз вашата онлајн продавница и стартувајте ја на вашите сопствени сервери.

На наједноставно ниво, WooCommerce може да се смета како моќен WordPress приклучок кој е дизајниран да ви помогне да изградите целосно функционална онлајн продавница за конвертирање.

Таму е горе со најпопуларните платформи во светот, и со добра причина.

WooCommerce доаѓа со во основа сè што ви треба за изградба на нова продавница и е дизајнирана да ви помогне да ја искористите моќта на WordPress екосистем.

Добрите на WooCommerce:

 • Одлично за комбинации на веб-страници/продавници
 • Ви дава целосна контрола врз вашата продавница
 • Водечка во индустријата приспособливост

Недостатоци на WooCommerce:

Планови и цени на WooCommerce:

Во најосновните, WooCommerce е 100% бесплатен, засекогаш. Со основниот приклучок, можете да продавате онлајн преку вашиот WordPress веб-страница, но не очекувајте многу напредни функции.

Повеќето од нив се достапни како премиум додатоци преку пазарот на WooCommerce. Во принцип, може да очекувате да платите еднократна такса за лиценца, која може значително да се разликува.

woocommerce прегледи

Кажувајќи го тоа, лесно е да се потрошат стотици, па дури и илјадници долари само за да ја отворите вашата продавница и да работи.

Зошто да користите WooCommerce наместо Shopify

WooCommerce е WordPress Вклучи, Поврзи што ви овозможува да креирате онлајн продавница на вашиот WordPress сајт. Најдобриот дел од водење на вашата онлајн продавница на WooCommerce е тоа што ве става во целосна контрола на вашата веб-страница.

За разлика од платформите како BigCommerce и Shopify, со WooCommerce, можете да уредувате сè што сакате и да додадете онолку сопствени функционалности колку што ви треба. Во овој поглед, тоа го прави подобар од Shopify.

Зошто да користите Shopify наместо WooCommerce

Shopify е целосно управувана платформа. Ви го олеснува водење на вашата онлајн продавница. Ако користите WooCommerce или сличен софтвер, треба да управувате со вашиот веб-сервер и сè друго.

И ако нешто се скрши, ќе треба ангажирај WooCommerce / WordPress инвеститорот. Со Shopify, вашата онлајн продавница ќе работи на своите сервери и ќе биде целосно управувана од нејзиниот тим.

4. Изградувач на веб-страници на Hostinger (порано познат како Zyro)

почетната страница на хостингер
 • Официјален веб-сајт: www.hostinger.com
 • Hostinger Website Builder е моќна алатка за градење веб-страници и онлајн продавници што му олеснува на секој да изгради убава веб-страница или да отвори онлајн продавница.
 • Доаѓа со маркетинг карактеристики управувани од вештачка интелигенција, како што се алатка за пишување, Градител на лого, генератор на слогани и генератор на деловни имиња.

Градителот на веб-страници на Хостингер е познат како еден од производителите на веб-страници со најконкурентни цени во светот, но нуди и пакет алатки за е-трговија.

Иако не е најдобрата опција за големи продавници, оние со мал буџет ќе најдат повеќе од доволно овде за основна страница за е-трговија.

Една значајна алатка е маркетинг пакетот напојуван со вештачка интелигенција. Тие вклучуваат моќна алатка за пишување, градител на лого и многу, многу повеќе.

Добрите страни на градител на веб-страници на Hostinger:

 • Одлична опција за почетници
 • Лесен за употреба градител за е-трговија
 • Доаѓа со најнапредните функции

Недостатоци на градител на веб-страници на Hostinger:

 • Нема мајчин хостинг за е-пошта
 • Алатките за блогирање се ограничени

Планови и цени за градење веб-страници на Hostinger:

Најевтиниот план започнува од само 1.99 долари месечно. Ова ви овозможува да наведете 500 производи и ги вклучува повеќето алатки, вклучувајќи известувања по е-пошта, картички за подароци и купони за попуст.

Забележете, сепак, тоа ќе треба однапред да платите четири години за да пристапите до овие цени.

Започнувањето со градител на страницата на Hostinger е лесно. Прво, изберете тема од нивната огромна библиотека со шаблони и изберете ја онаа што најмногу ви се истакнува. Потоа можете да приспособите сè, од слики, текст и други елементи на веб-локацијата, плус можете да ги користите алатките за вештачка интелигенција за да генерирате дизајни, содржина и копчиња за повик за акција.

Зошто да користите градител на веб-страница на Hostinger наместо Shopify

Градител на веб-страници на Хостингер Главниот фокус е да им се понуди на корисниците мазен и чист интерфејс, пакување лесни за употреба алатки и за прилагодување и дизајнирање на вашата деловна или лична веб-страница или онлајн продавница.

градител на веб-страници на хостингер

Изградувачот на веб-страници на Hostinger може да ви помогне да ја изградите и стартувате вашата онлајн продавница за неколку минути. Не погрешно го сметате за само основен градител на сајтови, тој може да ви помогне да започнете и да развиете целосен бизнис. Прочитајте го моето во длабочина Преглед на Градителот на веб-страница на Хостингер овде.

Зошто да користите Shopify наместо Градител на веб-страници на Hostinger

Shopify е водечка светска платформа за е-трговија која ви овозможува да започнете, да растете и да управувате со вашата онлајн продавница. Ако сте сериозни за продажба преку Интернет, Shopify е скоро секогаш вистинската платформа за е-трговија за вас.

5 Волузија

Главна страница на volusion
 • Официјален веб-сајт: www.volusion.com
 • Доаѓа со алатки за управување со сè, од обработка на плаќање до дизајн на веб-страница.
 • Се интегрира со многу популарни алатки како MailChimp, Slack и PayPal.

Volusion нуди ан платформа сè-во-едно дизајниран за онлајн продавници од средна до голема големина. Вклучува пакет алатки кои ќе ви помогнат да го извлечете максимумот од вашето искуство со онлајн продажба, вклучувајќи одлични карактеристики за оптимизација и целосна контролна табла CRM.

Згора на се, ќе имате пристап до сите очекувани функции, вклучувајќи интуитивен панел за управување со нарачки, одлични алатки за управување со залихи и пакет интеграции од трети страни кои ќе помогнат да се насочат дневните работни текови.

Добрите страни на Volusion:

 • Одлични интеграции на трети страни
 • Одлични алатки за оптимизација
 • Се-во-едно платформа за е-трговија

Недостатоци на волуменот:

 • Доста сложено за почетници
 • Алатките за горе и вкрстена продажба се ограничени
 • Дизајните можат да бидат просечни

Планови за волумен и цени:

Volusion нуди четири стандардни планови, со цени почнувајќи од 35 $/месец. Секој последователен план отклучува понапредни алатки и функции и секој доаѓа со максимален годишен обем на продажба.

Исто така има сопствени решенија достапни преку Volusion Prime за продавници на ниво на претпријатие, а сите планови доаѓаат со интуитивен 14-дневен бесплатен пробен период.

Зошто да користите Volusion наместо Shopify

Volusion е сè-во-едно платформа за градење, управување и зголемување на страницата за е-трговија. Тие нудат алатки кои ќе ви помогнат со сè, вклучително и управување со клиенти (со сопствен CRM), испраќање билтени и оптимизирање за оптимизација.

карактеристики на волузија

Зошто да користите Shopify наместо Volusion

Ако не ви треба CRM за управување со клиенти или ако едноставно сакате да ги тестирате водите, Shopify е многу подобра опција бидејќи нејзината платформа е изградена за почетници.

6. Adobe Commerce (порано Magento)

почетната страница од облакот на adobe experience
 • Официјален веб-сајт: www.business.adobe.com
 • Бесплатно издание на заедницата со основни карактеристики.
 • Вградени функции за управување со широк спектар на производи, вклучувајќи повеќе валути и јазици.

Adobe Commerce е моќна платформа за е-трговија која порано беше позната како Magento.

Тој нуди робусни опции за прилагодување, дозволувајќи им на бизнисите да ги приспособат своите онлајн продавници на нивните специфични потреби. Adobe Commerce поддржува повеќе портали за плаќање опции за испорака, обезбедување флексибилност и за бизниси и за клиенти.

Вклучува и низа функции како што се анализатор, известување, и сегментација на клиенти.

Adobe Commerce е насочена кон поголеми бизниси и може да биде скапо, што го прави помалку привлечна опција за мали старт-ап.

Добрите страни на Adobe Commerce:

 • Цврсти опции за прилагодување
 • Вградени карактеристики
 • Само-домаќин за оптимална флексибилност

Недостатоци на Adobe Commerce:

 • Потребни се некои технички вештини за користење
 • Комплексен кориснички интерфејс
 • Потребно е малку време за да започнете со

Планови и цени на Adobe Commerce:

Adobe Commerce (порано Magento) нуди неколку различни опции за цени и план во зависност од специфичните потреби на бизнисот.

За оние кои штотуку почнуваат со веб-страница за е-трговија, Adobe Commerce нуди бесплатно издание на заедницата со основни карактеристики. Постои и платено Adobe Commerce Enterprise Edition, наменето за поголеми бизниси со посложени барања.

Цените за Enterprise Edition се приспособуваат врз основа на специфичните потреби на бизнисот.

Покрај тоа, постои и опција за купување дополнителна поддршка и услуги за прилагодување од Adobe.

Генерално, плановите и цените на Adobe Commerce се флексибилни за да ги задоволат специфичните потреби на бизнисот, при што Enterprise Edition е најсеопфатната, но и најскапата опција.

Зошто да користите Adobe Commerce наместо Shopify

Adobe Commerce нуди поробусни опции за прилагодување од Shopify, што го прави подобар избор за бизниси кои бараат уникатен и високо приспособен излог. Исто така, доаѓа опремен со бројни вградени функции, вклучувајќи управување со залихи, поддршка за повеќе јазици и напредни алатки за известување и аналитика.

Покрај тоа, Adobe Commerce е познат по својата способност да се справува со големи каталози на производи и големиот обем на сообраќај, што го прави одличен избор за брзорастечки бизниси кои предвидуваат значителен раст.

Зошто да користите Shopify наместо Adobe Commerce

Shopify е познат по својот кориснички интерфејс што го олеснува поставувањето и управувањето со нивната онлајн продавница дури и за нетехничките корисници. Исто така, во споредба со Adobe Commerce, Shopify нуди поприфатливи ценовни планови, вклучително и евтин план за Shopify Lite.

Генерално, Shopify е одличен избор за бизниси кои штотуку почнуваат или кои имаат помалку сложени барања, претпочитаат леснотија на користење и сакаат поекономично решение. 

7. Shift4Shop (порано 3dcart)

Почетна страница на shift4shop
 • Официјален веб-сајт: www.shift4shop.com
 • Цената на Shift4Shop започнува од само 29 долари, што е една од најниските за платформа за е-трговија.
 • Платформата е изградена за создавање онлајн продавници кои ви даваат предност во однос на SEO.

Понуди Shift4Shop (порано 3dCart) базирани на облак разновидни решенија за онлајн бизниси од сите големини. Ги вклучува сите очекувани карактеристики на онлајн продавницата, заедно со избор на значајни алатки.

На пример, алатките за оптимизација на платформата се меѓу најдобрите што сум ги видел. Ова е важно за оние кои планираат да го водат сообраќајот преку органско пребарување, бидејќи ќе ви помогне да постигнете подобро рангирање на пребарувачите.

Згора на се, Алатките за е-пошта и социјални медиуми се одлични. Искористете ги предностите на POS системот доколку е потребно и уживајте во сето она што платформата ви фрла.

Добрите страни на Shift4Shop:

 • Многу конкурентна цена
 • Одлични алатки за оптимизација
 • Одличен уредник за мобилни телефони

Недостатоци на Shift4Shop:

 • Просечни шаблони за продавница
 • Поддршката на клиентите може да биде подобра
 • Употребливоста на платформата не е неверојатна

Планови и цени на Shift4Shop:

Достапни се три стандардни планови, со почеток на цени од 29 долари месечно. Сите три доаѓаат со неограничен пропусен опсег и неограничена поддршка за производи.

карактеристики на shift4shop

Згора на ова, постојат решенија на ниво на претпријатие за врвни корисници, заедно со целосно решение за плаќање од крај до крај што ќе ви помогне да прифаќате плаќања преку Интернет.

Зошто да користите Shift4Shop наместо Shopify

Ако сакате да плаќате врз основа на членовите на персоналот, а не врз основа на тоа колку производи продавате, тогаш одете со Shift4Shop. Сите нивни планови дозволуваат неограничени производи и неограничени нарачки. Нивната цена расте со вашиот тим.

Зошто да користите Shopify наместо Shift4Shop

Платформата на Shopify е многу посоодветна за почетници отколку Shift4Shop.

8. Плоштад

почетна страница на Squarespace
 • Официјален веб-сајт: www.squarespace.com
 • Изградете ја вашата онлајн деловна страница со едноставен интерфејс.
 • Лесно приспособете го дизајнот на вашата онлајн продавница без да напишете ниту една линија код.
 • Заштедете 10% попуст на вашата прва претплата со користење на кодот ВЕБСИТЕРАЊЕ.

Squarespace е популарен градител на веб-страници најпознат по своите исклучително атрактивни теми и одличните мајчин интеграции.

Сепак, го најдов тоа неговите алатки се исто така импресивни. Создадете ја вашата онлајн продавница со уредник погодна за почетници и искористете ги предностите на низа алатки за да ги оптимизирате нејзините перформанси.

Предности на Squarespace:

 • Одлични шаблони за онлајн продавница
 • Градител на веб-локации со влечење и пушти
 • Не е потребно знаење за кодирање
 • Погледнете го мојот Преглед на Squarespace за повеќе функции

Недостатоци на Squarespace:

 • Флексибилноста на дизајнот може да биде ограничена
 • Слаба приспособливост
 • Не е одлично за големи продавници

Планови и цени на Squarespace:

За да изградите онлајн продавница со Squarespace, ќе треба претплатете се барем на бизнис планот (41.58 $/месец).

Сепак, ова е прилично ограничено, и јас силно би препорачал да се надградите или на основната трговија или на планот за напредна трговија за да пристапите до подобри функции.

Зошто да користите Squarespace наместо Shopify

Squarespace ви овозможува да ја изградите и приспособите вашата страница користејќи интерфејс за влечење/спуштање, што го прави супер лесно за почетници.

шаблони на квадратен простор

Зошто да користите Shopify наместо Squarespace

Иако Squarespace ви дозволува да градите онлајн продавници, неговата платформа не е создадена за ракување со поголеми онлајн продавници. Ако сакате да можете лесно да ја зголемите вашата продавница и да ви треба повеќе функционалност, одете со Shopify - или користете едно од овие Алтернативи на квадратен простор.

9. Веб-проток

почетната страница на веб-протокот

Иако Webflow е релативно новодојденец на сцената за е-трговија, сепак има многу да понуди.

Платформата за е-трговија Webflow е дизајнирана да ви помогне создадете нова онлајн продавница без никакво кодирање или техничко искуство.

Има бројни достапни алатки, заедно со изборот на различни портали за плаќање и одличен уредник на продавницата.

Webflow не постоеше толку долго како другите опции како WooCommerce и Shopify, но веќе зазеде прилично голем дел од вкупниот удел на пазарот.

Со Webflow E-commerce, можете да ја изградите и дизајнирате вашата онлајн продавница и да го приспособите секој мал детал од вашата веб-страница, количката за купување и искуствата од наплатата.

Карактеристики на Webflow:

 • Визуелниот создавач на „без кодирање“ на Webflow ви овозможува да го приспособите секој мал детал од вашата веб-локација, количката за купување и искуствата од наплатата.
 • Опцијата да се наведат неограничено количество артикли за продажба преку пописот.
 • Купонски кодови и специјални понуди или попусти за клиентите, кои можете да ги додадете со само неколку кликања.
 • Бесплатни планови или платени планови во зависност од тоа што барате.

Добрите страни на Webflow:

 • Webflow ви дава целосна слобода на дизајнот, тоа е целосно приспособлива платформа за е-трговија.
 • Продажната платформа за Webflow е лесна за употреба.
 • Интеграцијата е лесна и беспрекорна, без разлика дали знаете HTML или не - и дали сте навикнати да тргувате со платформи за продажба или не.
 • Webflow поддржува неколку повеќе начини за плаќање од другите форми на платформа за продажба.
 • За повеќе карактеристики видете го мојот преглед 2023 на Webflow овде

Недостатоци на Webflow:

 • Webflow е првенствено изграден за веб дизајнери лансирање веб-страници, подоцна беа додадени можности за е-трговија.
 • Подобро е сами да ги откриете опциите наместо да се потпрете на поддршката за корисници или линијата за помош на Webflow за да ви помогне.
 • Webflow има сериозен недостаток на функции за парите што ги плаќате кога се префрлате на нивните платени опции.
 • Во моментов можете да користите само Stripe или PayPal како давател на плаќање и нема POS.
 • на Структура на цените на Webflow е малку збунувачки.
 • Стрмна крива на учење, постојат полесни за користење алтернативи на Webflow таму.

Планови и цени на проток на веб:

Понуди на Webflow одличен бесплатен засекогаш план, заедно со три премиум опции за е-трговија.

Цените започнуваат од 29 долари месечно со годишни претплати или 42 долари со плаќања од месец во месец.

Главното ограничување со плановите од пониска класа е бројот на ставки што можете да ги наведете, иако има разни други функции што се отклучуваат со поскапи претплати.

Зошто да користите Webflow наместо Shopify?

Webflow е многу повизуелен и приспособлив од Shopify, накратко, ви овозможува да изградите онлајн продавница со многу подобар изглед и функционална од Shopify. Но, во однос на карактеристиките за е-трговија и онлајн продажба, Webflow заостанува зад Shopify.

Најлошите градители на веб-страници (не вредат вашето време или пари!)

Има многу создавачи на веб-страници таму. И, за жал, не сите од нив се создадени еднакви. Всушност, некои од нив се сосема страшни. Ако размислувате да користите градител на веб-страници за да ја креирате вашата веб-страница, ќе сакате да го избегнете следново:

1. DoodleKit

DoodleKit

DoodleKit е градител на веб-локации што ви го олеснува лансирањето на веб-локацијата за мал бизнис. Ако сте некој што не знае да кодира, овој градител може да ви помогне да ја изградите вашата веб-страница за помалку од еден час без да допрете ниту една линија код.

Ако барате градител на веб-страници за да ја изградите вашата прва веб-страница, еве совет: секој производител на веб-локации на кој му недостасуваат шаблони со професионален изглед и модерен дизајн, не е вреден за вашето време. DoodleKit ужасно не успева во овој поглед.

Нивните шаблони можеби изгледаа одлично пред една деценија. Но, во споредба со шаблоните што ги нудат другите, модерни производители на веб-страници, овие шаблони изгледаат како да се направени од 16-годишник кој штотуку почнал да учи веб дизајн.

DoodleKit може да биде корисен ако штотуку почнувате, но јас не би препорачал да купите премиум план. Овој создавач на веб-локации не е ажуриран долго време.

Прочитај повеќе

Тимот зад него можеби поправаше грешки и безбедносни проблеми, но се чини дека тие не додадоа нови функции долго време. Само погледнете ја нивната веб-страница. Сè уште зборува за основните карактеристики како што се поставување датотеки, статистика на веб-страници и галерии со слики.

Не само што нивните шаблони се супер-стари, туку дури и нивната копија на веб-страницата исто така изгледа стара со децении. DoodleKit е градител на веб-страници од ерата кога блоговите за лични дневници станаа популарни. Тие блогови сега изумреа, но DoodleKit сè уште не продолжи понатаму. Само погледнете ја нивната веб-страница и ќе видите на што мислам.

Ако сакате да изградите модерна веб-страница, Силно би препорачал да не одите со DoodleKit. Нивната сопствена веб-страница е заглавена во минатото. Тоа е навистина бавно и не се израмни со современите најдобри практики.

Најлошиот дел за DoodleKit е тоа што нивната цена започнува од 14 долари месечно. За 14 долари месечно, другите создавачи на веб-страници ќе ви овозможат да создадете целосна онлајн продавница што може да се натпреварува со гигантите. Ако сте погледнале некој од конкурентите на DoodleKit, тогаш не треба да ви кажам колку се скапи овие цени. Сега, тие имаат бесплатен план ако сакате да ги тестирате водите, но тој е сериозно ограничувачки. Дури и нема SSL безбедност, што значи дека нема HTTPS.

Ако барате многу подобар градител на веб-страници, има десетици други кои се поевтини од DoodleKit и нудат подобри шаблони. Тие исто така нудат бесплатно име на домен на нивните платени планови. Други создавачи на веб-страници, исто така, нудат десетици и десетици модерни функции што му недостигаат на DoodleKit. Тие се исто така многу полесни за учење.

2. Webs.com

Веб-страница

Webs.com (порано freewebs) е градител на веб-страници наменет за сопственици на мали бизниси. Тоа е се-во-едно решение за преземање на вашиот мал бизнис онлајн.

Webs.com стана популарен нудејќи бесплатен план. Нивниот бесплатен план порано беше навистина дарежлив. Сега, тоа е само пробен (иако без временско ограничување) план со многу ограничувања. Ви овозможува само да изградите до 5 страници. Повеќето функции се заклучени зад платените планови. Ако барате бесплатен градител на веб-страници за да изградите локација за хоби, постојат десетици производители на веб-страници на пазарот кои се бесплатни, дарежливи, и многу подобро од Webs.com.

Овој градител на веб-страници доаѓа со десетици шаблони што можете да ги користите за да ја изградите вашата веб-страница. Само изберете шаблон, приспособете го со интерфејс за влечење и пушти и подготвени сте да ја стартувате вашата страница! Иако процесот е лесен, дизајните се навистина застарени. Тие не се совпаѓаат со модерните шаблони што ги нудат други, помодерни, создавачи на веб-страници.

Прочитај повеќе

Најлошиот дел за Webs.com е тоа што изгледа така тие престанаа да го развиваат производот. И ако тие сè уште се развиваат, тоа се одвива со темпо на полжав. Речиси како компанијата што стои зад овој производ да се откажала од него. Овој градител на веб-страници е еден од најстарите и порано беше еден од најпопуларните.

Ако барате кориснички прегледи на Webs.com, ќе забележите дека првата страница од Google is исполнет со ужасни критики. Просечната оцена за Webs.com на интернет е помала од 2 ѕвезди. Повеќето прегледи се за тоа колку е страшна нивната услуга за поддршка на клиентите.

Ако ги оставиме сите лоши работи настрана, дизајнерскиот интерфејс е лесен за користење и лесен за учење. Ќе ви треба помалку од еден час да ги научите јажињата. Направено е за почетници.

Плановите на Webs.com започнуваат од 5.99 долари месечно. Нивниот основен план ви овозможува да изградите неограничен број страници на вашата веб-страница. Ги отклучува скоро сите карактеристики освен е-трговија. Ако сакате да започнете да продавате на вашата веб-страница, ќе треба да плаќате најмалку 12.99 долари месечно.

Ако сте некој со многу малку техничко знаење, овој создавач на веб-страници може да изгледа како најдобра опција. Но, тоа ќе изгледа само додека не проверите некои од нивните конкуренти. На пазарот има многу други создавачи на веб-страници кои не само што се поевтини, туку нудат многу повеќе функции.

Тие исто така нудат модерни шаблони за дизајн кои ќе помогнат вашата веб-страница да се истакне. Во моите години на градење веб-страници, видов многу производители на веб-страници кои доаѓаат и си одат. Webs.com порано беше еден од најдобрите во тоа време. Но, сега, нема шанси некому да го препорачам. Има премногу подобри алтернативи на пазарот.

3. Јола

Yola

Yola е градител на веб-страници што ви помага да креирате веб-страница со професионален изглед без никакво знаење за дизајн или кодирање.

Ако ја градите својата прва веб-страница, Yola би можела да биде добар избор. Тоа е едноставен создавач на веб-локации со влечење и спуштање што ви овозможува сами да ја дизајнирате вашата веб-страница без никакво програмско знаење. Процесот е едноставен: изберете еден од десетиците шаблони, приспособете го изгледот и чувството, додадете неколку страници и притиснете Објави. Оваа алатка е направена за почетници.

Цената на Јола е огромен прекршок за мене. Нивниот најосновен платен план е бронзениот план, кој изнесува само 5.91 долари месечно. Но, тоа не ги отстранува рекламите Yola од вашата веб-страница. Да, добро слушнавте! Ќе плаќате 5.91 УСД месечно за вашата веб-локација, но на неа ќе има реклама за градителот на веб-страницата Yola. Навистина не ја разбирам оваа деловна одлука… Ниту еден друг производител на веб-страници не ви наплаќа 6 долари месечно и прикажува реклама на вашата веб-страница.

Иако Yola може да биде одлична почетна точка, откако ќе започнете, наскоро ќе се најдете во потрага по понапреден градител на веб-страници. Yola има сè што ви треба за да започнете со изградба на вашата прва веб-страница. Но нема многу функции што ќе ви требаат кога вашата веб-страница ќе почне да добива одредена влечна сила.

Прочитај повеќе

Можете да интегрирате други алатки во вашата веб-локација за да ги додадете овие функции на вашата веб-страница, но тоа е премногу работа. Другите создавачи на веб-страници доаѓаат со вградени алатки за маркетинг на е-пошта, A/B тестирање, алатки за блогирање, напреден уредник и подобри шаблони. И овие алатки чинат исто колку и Јола.

Главната продажна точка на производителот на веб-локации е тоа што ви овозможува да изградите веб-страници со професионален изглед без да мора да ангажирате скап професионален дизајнер. Тие го прават тоа нудејќи ви стотици шаблони кои можете да ги приспособите. Шаблоните на Јола се навистина неинспирирани.

Сите изгледаат исто со некои ситни разлики, а ниту една не се истакнува. Не знам дали вработиле само една дизајнерка и ја замолиле да направи 100 дизајни за една недела или тоа е ограничување на самата алатка за градење веб-страници. Мислам дека можеби е второто.

Едно нешто што ми се допаѓа кај цените на Јола е тоа што дури и најосновниот бронзен план ви овозможува да креирате до 5 веб-страници. Ако сте некој кој сака да изгради многу веб-страници, поради некоја причина, Yola е одличен избор. Уредникот е лесен за учење и доаѓа со десетици шаблони. Значи, создавањето многу веб-страници треба да биде навистина лесно.

Ако сакате да пробате Yola, можете да го испробате нивниот бесплатен план, кој ви овозможува да изградите две веб-страници. Се разбира, овој план е наменет како пробен план, така што не дозволува користење на сопствено име на домен и прикажува реклама за Yola на вашата веб-страница. Одличен е за тестирање на водите, но му недостасуваат многу функции.

На Yola и недостасува навистина важна карактеристика што ја нудат сите други производители на веб-страници. Нема функција за блогирање. Ова значи дека не можете да креирате блог на вашата веб-страница. Ова едноставно ме збунува до неверување. Блогот е само збир на страници и оваа алатка ви овозможува да креирате страници, но нема функција за додавање блог на вашата веб-локација. 

Ако сакате брз и лесен начин да ја изградите и стартувате вашата веб-страница, Yola е добар избор. Но, ако сакате да изградите сериозен онлајн бизнис, има многу други создавачи на веб-страници кои нудат стотици важни карактеристики што ѝ недостигаат на Yola. Yola нуди едноставен градител на веб-страници. Други производители на веб-локации нудат се-во-едно решение за градење и развој на вашиот онлајн бизнис.

4.SeedProd

SeedProd

SeedProd е а WordPress Вклучи, Поврзи што ви помага да го прилагодите изгледот и чувството на вашата веб-локација. Тоа ви дава едноставен интерфејс за влечење и спуштање за да го приспособите дизајнот на вашите страници. Доаѓа со над 200 шаблони од кои можете да изберете.

Изградувачите на страници како SeedProd ви дозволуваат да ја преземете контролата врз дизајнот на вашата веб-страница. Сакате да креирате различно подножје за вашата веб-страница? Можете лесно да го направите тоа со влечење и пуштање елементи на платното. Сакате сами да ја редизајнирате целата своја веб-страница? Можно е и тоа.

Најдобриот дел за создавачите на страници како SeedProd е тоа што тие се изградена за почетници. Дури и ако немате големо искуство во градење веб-страници, сепак можете да изградите веб-страници со професионален изглед без да допрете ниту една линија код.

Иако SeedProd изгледа одлично на прв поглед, има некои работи што треба да ги знаете пред да донесете одлука да го купите. Прво, во споредба со другите создавачи на страници, SeedProd има многу малку елементи (или блокови) што можете да ги користите при дизајнирање страници на вашата веб-страница. Други создавачи на страници имаат стотици од овие елементи, а нови се додаваат на секои неколку месеци.

SeedProd може да биде малку попријатен за почетници од другите создавачи на страници, но му недостигаат некои функции што можеби ќе ви бидат потребни ако сте искусен корисник. Дали е тоа недостаток со кој можете да живеете?

Прочитај повеќе

Друга работа што не ми се допадна кај SeedProd е тоа неговата бесплатна верзија е многу ограничена. Постојат бесплатни додатоци за градење страници за WordPress кои нудат десетици функции што ѝ недостигаат на бесплатната верзија на SeedProd. И иако SeedProd доаѓа со над 200 шаблони, не сите тие шаблони се толку одлични. Ако сте некој кој сака дизајнот на нивната веб-страница да се истакнува, погледнете ги алтернативите.

Цените на SeedProd за мене се огромен проблем. Нивната цена започнува од само 79.50 долари годишно за една локација, но на овој основен план му недостасуваат многу функции. Како прво, не поддржува интеграција со алатки за е-пошта маркетинг. Значи, не можете да го користите основниот план за да креирате целни страници за снимање на олово или да ја зголемите вашата листа на е-пошта. Ова е основна карактеристика што доаѓа бесплатно со многу други создавачи на страници. Исто така, добивате пристап само до некои од шаблоните во основниот план. Другите создавачи на страници не го ограничуваат пристапот на овој начин.

Има уште неколку работи што навистина не ми се допаѓаат во однос на цените на SeedProd. Нивните комплети за целосна веб-страница се заклучени зад планот Pro, кој изнесува 399 долари годишно. Комплет за целосна веб-страница ви овозможува целосно да го промените изгледот на вашата веб-страница.

На кој било друг план, можеби ќе треба да користите мешавина од многу различни стилови за различни страници или да дизајнирате свои шаблони. Ќе ви треба и овој план од 399 долари ако сакате да можете да ја уредувате целата ваша веб-страница, вклучувајќи го заглавието и подножјето. Уште еднаш, оваа функција доаѓа со сите други создавачи на веб-страници дури и во нивните бесплатни планови.

Ако сакате да можете да го користите со WooCommerce, ќе ви треба нивниот Elite план кој изнесува 599 долари месечно. Ќе треба да плаќате 599 долари годишно за да можете да креирате сопствени дизајни за страницата за наплата, страницата за количка, мрежите на производи и страниците за единечни производи. Другите создавачи на страници ги нудат овие карактеристики на скоро сите нивни планови, дури и на поевтините.

SeedProd е одличен ако сте направени од пари. Ако барате прифатлив приклучок за градење страници за WordPress, би ви препорачал да погледнете некои од конкурентите на SeedProd. Тие се поевтини, нудат подобри шаблони и не ги заклучуваат нивните најдобри карактеристики зад нивниот план со највисоки цени.

Што е Shopify

почетната страница на shopify

Shopify ви овозможува да изградите страница за е-трговија без да се напише ниту една линија код. Тие помагаат да управувате со сè за вас, вклучително и обработка на плаќања, генерирање фактури, управување со вашиот каталог и сè друго што ви е потребно за да водите успешна онлајн продавница.

Плановите за цени на Shopify започнете од $ 29 месечно (Основен план).

Предности на Shopify

Shopify е еден од најлесните начини за изградба на онлајн продавница за вашиот бизнис. Без разлика дали продавате само неколку ниши производи како полнети играчки или каталог на сè мода, Shopify може да се справи со сето тоа.

Нивната платформа овозможува лесно управување со вашата онлајн продавница, па дури и ви овозможува да ја проширите функционалноста на вашата страница со екстензии што партнерите на Shopify ги нудат.

Еве преглед на главниот Shopify карактеристики:

 • 100+ професионални теми (и бесплатни и платени теми).
 • Можете да продавате на Facebook и Instagram.
 • Прифатете плаќања насекаде со Shopify POS.
 • Автоматско пресметување на цените за испорака.
 • Враќање на наплата на напуштена количка.
 • 70 портали за плаќање.
 • Може да се преведе на повеќе од 50 јазици.
 • Лесно интегрирајте се со dropshippers или центри за исполнување.
 • Оптимизирана брзина и пребарувач (SEO).
 • Додајте прегледи на производи, шифри за попуст и креирајте картички за подароци.
 • Подготвена мобилна трговија.
 • Интеграција на социјалните медиуми.
 • Неограничени производи и неограничен пропусен опсег.
 • Користете го сопственото име на домен.
 • Безбедна количка за купување – 256-битен SSL сертификат.
 • Следете сè со аналитика и известување на Shopify.
 • Огромен пазар на апликации за е-трговија.
 • Вградена анализа на измама.
 

Добрите на Shopify:

 • Одлични повеќеканални алатки за продажба
 • Избор на повеќе од 70 различни портали за плаќање
 • Алатки за е-трговија водечки во индустријата
 • Теми погодни за почетници со голема приспособливост

Недостатоци на Shopify:

 • Нема бесплатен засекогаш план
 • Дополнителни провизии за трансакции со надворешни порти за плаќање
 • Поддршката може да биде подобра
 • Нема вграден хостинг за е-пошта
 • Цените се доста високи

Планови и цени на Shopify:

shopify планови за цени

На најевтиниот крај на спектарот, Shopify Стартер ви овозможува да додадете портал за плаќање на постоечка продавница или веб-локација.

Отклучете го целосниот хостинг за е-трговија и основните функции со a Основен план на Shopify, или надградете на a План на Shopify за повеќето алатки на просечната онлајн продавница ќе и требаат.

Алтернативно, одете со Напреден план за Shopify ако ви требаат врвни функции, како што се апликации од трети страни, како што се пресметана испорака или меѓународни цени.

Решенијата на ниво на претпријатија се исто така достапни преку Shopify Plus, а сите планови доаѓаат со 14-дневен бесплатен пробен период за да можете да ја тестирате платформата.

Најчесто поставувани прашања

Кои се добрите на Shopify?

Shopify е неприкосновен лидер во просторот за е-трговија. Неговиот целосно хостиран софтвер е лесен за користење и е полн со функции што го олеснуваат започнувањето на продажбата преку Интернет. Добивате обновување на напуштени колички, малопродажба на повеќе канали, интеграција на POS, интуитивен систем за залихи, извонредни теми и огромен опсег на додатоци и интеграции.

Кои се лошите страни на Shopify?

Нема достапен бесплатен план (само 14-дневен бесплатен пробен период). Надворешните порти за плаќање имаат дополнителни провизии за трансакции.

Кои се најдобрите алтернативи на Shopify?

Bigcommerce е најдобрата целосно хостирана софтверска алтернатива како-за-како на Shopify. Ако сте со буџет, тогаш и Wix и Squarespace нудат функционалност и функции за е-трговија по многу поевтини цени. Горенаведените три се исто така подобри од Shopify кога станува збор за трошоците.

Што треба да земам предвид кога станува збор за обработка на плаќања при изборот на алтернативата Shopify?

Обработката на плаќањата е критичен аспект на секоја платформа за е-трговија. Треба да ја земете предвид репутацијата на процесорот за плаќање, таксите за трансакции и опциите за плаќање при изборот на најдобрата алтернатива за Shopify или вашиот бизнис.

Осигурајте се дека платформата поддржува мејнстрим даватели на кредитни картички и нуди повеќе опции за портали за плаќање. Плаќањата на Shopify се популарен избор за корисниците на Shopify бидејќи платформата нуди ниски такси за трансакции и леснотија на користење. Меѓутоа, ако сакате да се префрлите од Shopify, не заборавајте да ги погледнете процесорите за плаќање и нивните такси за трансакции, бидејќи некои платформи наплаќаат повисоки такси од другите.

На крајот на краиштата, изборот на решение со ефективен систем за обработка на плаќања обезбедува сигурни трансакции и непречено купување, што е клучен фактор за задоволството на клиентите и деловниот успех.

Колку се важни веб дизајнот и прилагодувањето при изборот на алтернативи за Shopify?

Веб дизајнот и прилагодувањето се многу важни фактори. Опциите за приспособување ви овозможуваат да ја прилагодите вашата веб-локација за да одговара на вашите деловни потреби, додека брзото време на вчитување им дава на вашите клиенти беспрекорно искуство.

Уредувачот за влечење/спуштање помага приспособувањето да биде брзо, давајќи ви поголема контрола врз корисничкиот интерфејс на вашата страница и целокупното корисничко искуство. Инвестирањето во услуга за веб дизајн е исто така одлична опција за оние кои немаат вештини за дизајн, но бараат полирана онлајн продавница со професионален изглед.

На крајот на краиштата, најдобрите платформи нудат робусни опции за веб-дизајн и приспособување, што им олеснува на претприемачите да создадат онлајн продавница што ќе се истакнува и ќе им се допадне на купувачите.

Кои деловни алатки и карактеристики треба да ги барам кога избирам од алтернативите на Shopify?

Опциите на производите, приспособливите ценовни планови, алатките за маркетинг преку е-пошта и продавниците за апликации се сите карактеристики што можат да му помогнат на вашиот бизнис да расте. Функциите како што се пропусен опсег од 10 GB, флексибилните опции за испорака и конкурентните стапки за испорака, исто така, помагаат да се насочат вашите деловни операции.

Дополнително, аналитиката на веб-локациите, вклучително и сајтовите за следење на напуштање количка и прегледување, ви обезбедува увид во искуствата на клиентите и активна помош за нивно подобрување. Додека ги оценувате алтернативите на Shopify, не заборавајте да ги земете предвид добрите и лошите страни, како и сите достапни маркетинг услуги и поддршката од продажниот тим.

На крајот на краиштата, оценувањето на овие деловни алатки и карактеристики ќе придонесе многу за да се осигура дека алтернативата на Shopify што ќе ја изберете може да го зголеми вашиот бизнис и да ви понуди конкурентна предност.

Дали има некои различни фактори што треба да се земат предвид при изборот на алтернативи на Shopify?

Покрај релевантните карактеристики и алатки, треба да се земат предвид неколку различни фактори кога се разгледува најкул алтернативата на Shopify. Еден фактор е локацијата на домаќинот; ако сте бизнис со седиште во Соединетите Американски Држави, можеби е корисно да изберете алтернатива со сервери во САД.

Слично, земете ја предвид веродостојноста на веб-домаќинот што го користи платформата за е-трговија. Големиот картел, на пример, нуди прифатлива опција за малите бизниси кои имаат потреба од едноставно решение за е-трговија. Дополнително, земете го предвид нивото на поддршка достапно од тимот за продажба на платформата за е-трговија.

Од помагање во процесите на поставување до одговарање на какви било прашања поврзани со производот, доверливиот тим за продажба може да направи разлика кога ја стартувате вашата онлајн продавница. Севкупно, земајќи ги предвид овие различни фактори, можете да се осигурате дека ја избирате алтернативата Shopify која најдобро одговара на вашите специфични деловни потреби.

Резиме – Кои се најдобрите алтернативи на Shopify во 2023 година?

Кога станува збор за платформите за е-трговија, Shopify долго време е популарен избор меѓу претприемачите и сопствениците на продавници. Сепак, со појавата на понови, поисплатливи алтернативи, владеењето на Shopify како водечко решение за е-трговија можеби ќе заврши.

WooCommerce, BigCommerce, Big Cartel, Square Online и Adobe Commerce се само неколку од моќните платформи за е-трговија кои нудат широк спектар на функции и придобивки, задоволувајќи ги потребите на претприемачите од е-трговија, сопствениците на продавници и сопствениците на бизниси. Овие планови за е-трговија се многу приспособливи, лесни за употреба и нудат платформа за количка за пазарење погодна за корисниците што го олеснува управувањето со производите и трансакциите.

Генерално, овие производители на продавници нудат одлична алтернатива за Shopify и вреди да се размисли за секој што бара робусно решение за е-трговија.

Значи, кои се најдобрите и најсериозните конкуренти на Shopify таму?

BigCommerce е уште една водечка платформа (#2 по Shopify), обезбедувајќи ги сите задолжителни функции и екстремна приспособливост за онлајн продавниците. Тоа е исто така ТОП алтернатива на Shopify Plus.

Ако едноставно сакате поголема контрола врз вашата веб-страница, тогаш одете со хостирано решение како што е WooCommerce or Adobe Commerce. И двете работат на вашите сервери, но првото е многу полесно за учење од второто.

Од друга страна, ако сакате да можете да го прилагодите дизајнот на вашата веб-страница без да знаете како да кодирате, тогаш одете со Wix или Squarespace.

И двете нудат интерфејс за влечење/спуштање за да им помогнат на почетниците да изградат веб-локација со професионален изглед за неколку минути.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...