WordPress vs Bluehost: Која е најдобрата за правење веб-страница?

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Двете Bluehost WordPress специјализираат во решенија за веб хостинг за WordPress. Организации, најпопуларниот систем за управување со содржина во светот (CMS). На површината, овие две може да изгледаат исто. Но, во реалноста, тие не се. За да видите која платформа за хостирање е вистинската за вас, треба да знаете како се одвиваат едни со други во различни категории.

Од 2.95 долари месечно

Добијте до 75% попуст на хостинг

Ако ова е вашиот прв пат да креирате блог или веб-страница, ова Bluehost наспроти WordPress споредбата е за тебе. И двете од овие услуги се развиени имајќи ги на ум не-техничари. Тие се идеални за почетници, мали претпријатија и freelancerс Сепак, WordPress најдобро одговара за блогери кои треба брзо да ја пренесат својата содржина онлајн. Bluehost, од друга страна, има поприлагодливи услуги кои се одлични за вашиот растечки бизнис. 

За да ви дадеме најточни информации, ги тестиравме и двете хостинг услуги за да ги измериме нивните добрите и лошите страни. Во овој блог, ќе се осврнеме на темите за перформанси, цени, практичност, поддршка на клиентите и безбедност за да ви дадеме јасна слика за ривалството помеѓу двата бренда.

За да ви дадам слика од моите наоди, погледнете ја оваа табела:

BLUEHOSTWORDPRESS
ЦениBluehostПлановите за цени за заеднички хостинг се $2.95, 5.45 долари и 13.95 долари по месец за нови корисници. По завршувањето на почетниот термин, ќе важат редовните тарифи за почеток $ 11.99/месечно.Достапен е бесплатен план, но со реклами. За искуство без реклами, премиум плановите се $ 4, $ 8, $ 25, и $49.95 месечно. По завршувањето на почетниот термин, ќе важат редовните тарифи за почеток $ 18/месечно.
ДоменВклучува бесплатен домен за првата година.Вклучува бесплатен домен за првата година на премиум планови.
SSL сертификатВклучено во сите планови.Вклучено во сите планови.
Складирањенеограничен3 GB, 6 GB, 13 GB, 200 GB и 200 GB, од бесплатен план до највисок план, соодветно
БезбедностНуди дневно автоматско WordPress ажурирања, дневни скенирања за малициозен софтвер и пропусти, вградени алатки за заштита од спам и интеграција со еден клик со CloudFare.Нуди основни безбедносни карактеристики и протоколи, вклучувајќи заштитни ѕидови, DDoS заштита, дневни скенирања за малициозен софтвер и автоматско ажурирање.
Време на вчитувањеBluehostLCP на и целосно вчитаните времиња беа исти: 1.8 секунди. Bluehost се покажа како услуга за брзо хостирање со одржување на двете мерења под стандардот 2.5s.на WordPress тестот покажа дека услугата има 1.5c LCP побрзо од Bluehostе 2.5 секунди. Неговото целосно време на вчитување беше побавно со 3.1 секунди.

Настрана од овие елементи, забележав и други суштински фактори како бесплатен домен, бесплатни теми, прилагоден домен и инсталирање приклучоци.

Ако имате време да ги разгледате нивните целосни информации, можете да го сторите тоа овде:

WordPress vs Bluehost: Цена

WORDPRESSBLUEHOST
ЦЕНИИме на домен = почнувајќи од 12 $/годишно

Услуга за хостирање = 2.95-49.95 долари / месец

Однапред изработени теми = 0-200 УСД по едно бесплатно

Приклучоци = 0-1,000 $ еднократна исплата или континуирана безбедност = $50-$550 како еднократна исплата, $50+ за континуирано плаќање

Програмер Fess= $0-$1,000 еднократно плаќање
Име на домен = почнувајќи од 9.99 $ годишно

Услуга за хостирање = 2.95 $ - 13.95 $ / месец

Однапред направена тема = $0-$200 по едно бесплатно

Приклучоци = 0-1,000 долари еднократна исплата или континуирано заклучување на страницата

Планови = 35.88 $ - 299.88 $ / година

Надоместоци за програмери = Не е достапно

Од двајцата, Bluehost решение за хостирање е поевтин веб-хостинг провајдер. Bluehostсе движи цената на од 2.95 УСД/месечно до 13.95 УСД/месечно. Во меѓу време, WordPress Премиум плановите за веб-страници се движат од 2.95 до 49.95 долари месечно.

Ајде да споредиме Bluehost наспроти WordPress плановите на веб-страницата сега кога знаете што е достапно. Да си заминеме WordPressБесплатната верзија е зад себе бидејќи навистина нема што да понуди. Наместо тоа, ајде да споредуваме BluehostОсновно е да WordPress„Личен план.

Во однос на складирањето, BluehostОсновниот хостинг пакет содржи 50 GB простор, додека WordPressЛично има 6 GB. Очигледно, тоа е голема разлика. Ако направиме математика, Basic обезбедува осум пати повеќе од она што го нуди Personal.

Ако ви треба веб-локација за вашиот онлајн бизнис што прифаќа плаќања, добро е да знаете дека и двете платформи поддржуваат алатки за монетизација. Меѓутоа, додека Bluehost ви овозможува да изградите онлајн продавница со алатки за монетизација користејќи го нејзиниот Основен план, таквата можност е достапна само на WordPressПлан за е-трговија.

Во однос на трошоците, и двете Bluehost's Basic и WordPressЛичните планови вклучуваат бесплатен домен за првата година. Сепак, BluehostНовиот домен или стапката на обновување започнува од 11.95 $/месечно, во споредба со WordPress18.00 долари/месечно.

BluehostОсновниот план на 's вклучува бесплатен SSL сертификат и Cloudflare интеграција, што помага во заштитата од DDoS.

Од друга страна, WordPress Лично вклучува бесплатен SSL сертификат, заштитен ѕид и DDoS заштита.

WordPress наспроти Bluehost ПОБЕДНИК: BLUEHOST

WordPress vs Bluehost: Леснотија на користење

WORDPRESSBLUEHOST
ЛЕСНОТИЈА НА КОРИСТЕЊЕНема потреба да се инсталира Wordpress, можете веднаш да ја креирате вашата веб-страница.Треба да се инсталира Wordpress пред да одите на следните чекори.

Bluehost WordPress се лесни за употреба. Но, многу корисници наоѓаат WordPress веб хостинг е попријатен за корисникот бидејќи не вклучува никаква функционалност поврзана со хостинг, како што е инсталација на CMS, места за поставување или поставување домен/SSL. Целосно се согласувам со оваа забелешка.

Bluehost обезбедува поголема флексибилност и независност во однос на управувањето. WordPress веб хостинг нуди различни водени задачи кои се попријателски за почетници.

Bluehost

bluehost карактеристики

И покрај нивните варијации, методите за поставување и за двете се речиси исти. Разликата е Bluehost треба да инсталирате WordPress прво.

Во меѓувреме, ако изберете WordPress, можете да започнете веднаш.

За да започнете со употреба Bluehost, прво мора да изберете име на домен и план. Потоа, треба да инсталира WordPress. Постапката за инсталација е јасна бидејќи BluehostАвтоматскиот волшебник за инсталација ви помага во целиот процес.

Сè што треба да направите е да кликнете на копчето кога ќе биде побарано. Ќе видите Bluehostубав и добро организиран интерфејс штом ќе завршите.

Тоа дури вклучува и листа за проверка на чекори во креирањето на a WordPress веб-страница. Плус, ова е местото каде што ќе се справите со сите значајни функции, како што се домени, сметки за е-пошта, SSL сертификат и приклучоци. Ќе можете да ги менувате поставките за кешот од оваа страница.

Bluehost има контролен панел покрај неговиот кориснички интерфејс. Овој панел е наменет за посложени опции, како што се управување со бази на податоци или датотеки и менување безбедносни поставки.

Ова е процедурата кога ја искусувате користа од користење на хостинг провајдер. Меѓу другото, можете слободно да инсталирате било кој друг CMS, не само WordPress.

WordPress

wordpress

За WordPress веб-страница, прво мора да изберете име на домен и план. Нема повеќе процедури за поставување откако ќе купите. Може да одите директно на вашиот WordPress Контролна табла за избор на тема за вашата страница и преземање приклучоци (Забелешка: приклучоците се достапни само во Бизнис или план за е-трговија).

WordPress панелот нуди едноставен интерфејс за приспособување на вашиот сајт и креирање/управување со содржина. Нема гужва за да можете да имате веб-страница за помалку од 30 минути.

Не WordPressЕдноставноста секогаш е предност?

Не навистина, бидејќи тоа значи и недостаток на флексибилност што е пречка ако сакате поголема контрола врз вашата страница. Но, ако сè што правите е да пишувате и објавувате содржина, користењето на оваа услуга за хостирање може да биде заштеда во реално време.

WordPress наспроти Bluehost ПОБЕДНИК: WordPress

WordPress vs Bluehost: Изведба

WORDPRESSBLUEHOST
Време на одговор и време на работа
ЗКП и ФЛТ
RT= 311ms; UT = 100%
LCP =1.5s; FLT=3.1s
RT= 361ms; UT = 99%
Двајцата на 1.8 секунди

Bluehost наспроти WordPress е тесна битка во однос на перформансите. По неколку тестови за изведба, беше очигледно дека и двете се многу сигурни и брзи. Сепак, вториот покажа поконзистентно време на работа и подобро време на реакција.

Спротивно на тоа, Bluehost победи само во брзината на вчитување на страницата.

Bluehost

Време на одговор и време на работа

Внимавав Bluehost речиси три месеци и WordPress еден месец да видат како ќе поминат. Двете платформи работеа восхитувачки, со WordPress малку подобри Bluehost.

Да се ​​започне со, Bluehost се покажа како неверојатно сигурен. Мојот сервер одржуваше 99.99% време на работа повеќе од два месеци, што е речиси беспрекорно. Секако, имав 11 минути застој во текот на мојот период на набљудување. Сепак, ова треба да се очекува со споделениот хостинг, па затоа сум подготвен да го игнорирам.

Bluehost исто така се покажа восхитувачки во времето на реакција, во просек 361 ms - значително под пазарниот просек од 600 ms. Исходот можеше да беше многу повпечатлив, ако не и само еден скок на средина. Посетете ја нашата Bluehost прегледајте за да дознаете повеќе за перформансите на домаќинот.

веб перформанси

Направив и тест за брзина на вчитување за да одредам колку брзо ги вчитуваат веб-страниците. Двете страници се хостирани и тестирани во Соединетите Држави за да се обезбедат еднакви околности.

Во однос на брзината на оптоварување, ова се двете клучни метрики што ќе ги разгледам:

Најголема содржина со боја (LCP) – времето потребно за да се вчитаат најголемите податоци на вашиот сајт. Стремете се кон време од помалку од 2.5 секунди за повисоко рангирање на страниците со резултатите од пребарувањето.

Целосно вчитано време – Ова покажува колку време е потребно вашата страница да се вчита целосно. Чувајте го ова во рок од 3 секунди за оптимално корисничко искуство.

Bluehost"S Времињата на LCP и целосно вчитани беа исти: 1.8 секунди. Bluehost се покажа како услуга за брзо хостирање со одржување на двете мерења под стандардот 2.5s. Вашите посетители нема да чекаат долго за да се вчита вашата страница.

WordPress

Време на одговор и време на работа

на WordPress градителот на страницата е непобедлив кога станува збор за доверливост. Мојата веб-страница имаше совршено време на работа од 100 проценти за еден месец. Се разбира, ова ниво на совршенство е тешко да се одржува цело време, но кажува многу за бесплатно WordPress„доверливост.

WordPress не е едно-трик пони; има и исклучително време на одговор, во просек 311 ms – само половина од просекот на пазарот од 600 ms.

Мојата главна грижа е дека ниту едното ни другото Bluehost ниту WordPress имаат гаранција за време на работа запишана во нивните SLA.

Може да имате проблем подоцна бидејќи ќе имате само мала алтернатива ако нивните сервери се спуштаат подолг период.

Сепак, и двајцата Bluehost WordPress градителот на страницата ја надмина конкуренцијата кога станува збор за времето на одговор. WordPress, од друга страна, направи нешто подобро, со 100 проценти време на работа и брзо просечно време на одговор од 311 ms.

веб перформанси

на WordPress Тестот за градител на страницата покажа дека услугата има a 1.5s LCP побрзо од Bluehostе 2.5 секунди. Нејзините целосно време на вчитување беше 3.1s побавно. Додека 3.1s е само 100ms побавен од реперот 3s, ќе го гледам ова внимателно за да видам дали ова е случајно или постојано се случува.

Генерално, Bluehost WordPress ја докажаа својата вредност во однос на вкупните перформанси. Додека WordPress се покажа како посигурен во времето на работа, Bluehost победи на натпреварот за брзина на вчитување на страницата.

WordPress наспроти Bluehost ДОБИТНИК: Нерешено!

WordPress vs Bluehost: Услуги на клиентите

WORDPRESSBLUEHOST

Поддршка на корисниците на

Разговор во живо = за време на работното време за Premium, 24/7 за бизнис и е-трговија

Email поддршка

База на знаење и форум на заедницата

24/7 разговор во живо, телефонски повици, билети и поддршка за е-пошта.
База на знаење

Двете WordPress Bluehost обезбеди помош за е-пошта, како и одлични бази на знаење. Од друга страна, Bluehost обезбедува разговор во живо, телефонска поддршка и помош за купување билети 24 часа на ден, седум дена во неделата.

Во меѓувреме, на WordPress Градителот на сајтови нуди основна поддршка за разговор во живо со својот Premium план, бизнис и претплати за е-трговија, но само плановите за бизнис и е-трговија обезбедуваат напредна услуга за разговор во живо.

Bluehost

Bluehost обезбедува 24/7 разговор во живо, телефонски повици, билети и поддршка за е-пошта. За многу луѓе како мене, разговорот во живо е корисен бидејќи можам да добијам одговори по само неколку кликања.

Неколку пати го пробав системот за поддршка на компанијата за да видам како функционираат и секој пат ги надминаа моите очекувања. Претставниците брзо реагираа и професионално комуницираа. Плус, тие навистина знаат што зборуваат.

Ако одлучите да не се поврзете со претставник во живо, може сами да поправите некои основни проблеми со посета Bluehostбаза на знаење на. Сепак, постои едно предупредување: информациите се малку застарени. Имајќи го кажано тоа, треба да можете да најдете поголем дел од содржината од помош.

WordPress

Поддршка за WordPress страницата не е лесно достапна за секого. Додека поддршката за е-пошта е неограничена, таа е достапна само за претплатници кои плаќаат. Настрана од тоа, разговорот во живо е достапен само за време на работното време за имателите на премиум планови. Исто така, само клиентите на бизнис и е-трговија имаат пристап до разговор во живо 24/7.

Ако не можете да дојдете до агент, може да ја пробате вашата среќа на форумот на заедницата. Не е толку динамично како WordPress, но можете да очекувате одговори од WordPress агент. За разлика од Bluehost, ви треба трпение кога прашувате преку форумот бидејќи времето за одговор може да потрае подолго од очекуваното.

Друг извор на помош може да се најде во неговата база на знаење. На WordPress базата на знаење не е голема, но треба да можете да најдете статии кои се однесуваат на повеќето основни прашања. Има детални објаснувања за секоја постапка.

Bluehost е јасен шампион кога станува збор за грижата за клиентите. За разлика од WordPress, компанијата за хостирање има неколку канали за поддршка отворени 24/7 за сите нејзини корисници.

WordPress наспроти Bluehost ПОБЕДНИК: Bluehost

WordPress vs Bluehost: Безбедност на веб-страница

WORDPRESSBLUEHOST
БЕЗБЕДНОСТSSL сертификати

DDoS заштита

Бекап и обновување

Само претходно инсталиран заштитен ѕид

Достапна е врвна безбедносна заштита
SSL сертификати

DDoS заштита

Бекап и обновување

Дозволува прилагоден заштитен ѕид

Премиум безбедносна заштита достапна по пониски цени

WordPress е значително посеопфатен кога се споредуваат безбедносните мерки помеѓу WordPress Bluehost. Вклучува заштитни ѕидови на сите негови планови.

За почеток, размислете што Bluehost WordPress имаат заедничко. Тие и двете вклучуваат:

SSL сертификати - Двете услуги вклучуваат бесплатни SSL сертификати со сите планови. Шифрираните врски нудат минимална заштита за лични и финансиски информации.

DDoS заштита – Двајцата тврдат дека нудат DDoS заштита за да спречат вашиот сајт да добие огромен сообраќај за да го наруши. Во Bluehost, можете да го овозможите ова преку Cloudflare користејќи ја вашата административна сметка. Во меѓу време, WordPress ветува дека ќе ја обезбеди оваа заштита, но не дава повеќе информации за тоа како го прават тоа.

Бекап и обновување - Bluehost WordPress обезбедуваат дневна автоматска резервна копија и брзо закрепнување за нивните премиум планови. Bluehost ја нуди оваа услуга преку CodeGuard на своите планови Choice Plus и Pro. WordPress ги вклучува во своите планови за бизнис и е-трговија.

Ајде да погледнеме како Bluehost'песок WordPressПонудите на се разликуваат.

Настрана од бесплатните карактеристики наведени погоре, Bluehost исто така обезбедува повеќе безбедносни мерки за плаќање, вклучувајќи:

CodeGuard нуди дневна резервна копија, следење и реставрација на вашата веб-страница за 2.99 долари месечно или бесплатно со Плановите Choice Plus и Pro.

За 2.99 УСД месечно, SiteLock надгледува и спречува опасен софтвер и напади.

Приватност на домен за 0.99 долари месечно.

За разлика од тоа, очекував WordPress да вклучи повеќе безбедносни мерки. На крајот на краиштата, градителот не дозволува прилагодени приклучоци или код за неговите бесплатни, лични и премиум планови, па затоа мора да ја доверите безбедноста на вашата страница на WordPress. Спротивно на тоа, не дава повеќе од заштитните ѕидови.

Градителот има инсталирано заштитни ѕидови на сите негови системи. Исто така, треба да се забележи дека не дозволува инсталирање на прилагоден заштитен ѕид.

WordPress прави автоматско ажурирање и скенирање на малициозен софтвер ако ги имате неговите деловни или планови за е-трговија, кои овозможуваат сопствен код, вклучувајќи приклучоци и теми. Овие процеси го отстрануваат секој малициозен софтвер идентификуван на вашата страница и ве известуваат преку е-пошта доколку се открие некој злонамерен софтвер.

Генерално, безбедносните мерки на претпазливост обезбедени од Bluehost WordPress се несоодветни. Додека Bluehost безбедноста изгледа помалку карактеристики отколку WordPress, имајте на ум дека можете да ги компензирате неговите слабости користејќи приклучоци од трети страни, од кои многу се бесплатни. Во меѓу време, WordPress ќе ви го обезбеди овој избор само ако се претплатите на еден од неговите премиум планови.

WordPress наспроти Bluehost ПОБЕДНИК: Bluehost

WordPress vs Bluehost: Резиме

WORDPRESSBLUEHOST
ЦениВИДЕОПОБЕДНИК
Леснотија на користењеПОБЕДНИКВИДЕО
перформансиПОБЕДНИКПОБЕДНИК
Услуги на клиентитеВИДЕОПОБЕДНИК
БезбедностВИДЕОПОБЕДНИК

Како и многу други натпревари, на Bluehost наспроти WordPress има некои големи разлики.

Bluehost се истакна во цените, леснотијата на користење, перформансите, поддршката и безбедноста, додека WordPress се истакнаа во леснотијата на користење и перформансите. Сепак, и двајцата би можеле да ја подобрат својата безбедност. Други детали што ги разгледав вклучуваат бесплатен домен, WordPress приклучоци или сопствени приклучоци, неограничен пропусен опсег, пристап до базата на податоци и напредни функции за е-трговија.

Иако е тесна трка, јас би гласал за Bluehost како подобра опција. Ова е затоа што оваа услуга за хостирање обезбедува поголема флексибилност за управување со страницата и прилагодување. Плус, има доволно ресурси што можете да ги користите за да ја подобрите вашата веб-страница.

Сепак, WordPress е исто така добра платформа ако сакате повеќе веб-страници без планови агресивно да ги прераснете во извори за правење пари. Тоа е исто така одличен избор ако сакате креирајте веб-страница со помала мака.

Моето последно мислење е ова: користете го Bluehost сајт ако вашата примарна цел е да имате скалабилна веб-локација/онлајн продавници кои можат да се прилагодат на вашите растечки деловни потреби. WordPress ќе ви одговараат ако вашата цел е да имате едноставен блог или професионална веб-страница.

Можете исто така да проверите некои Bluehost алтернативи овде.

Сè уште имате прашања што сакате да ги објаснам? Проверете повеќе информации во овие прашања и одговори:

FAQ’s

WordPress

Која е политиката за рефундирање WordPress?

Повеќето членства и купувања се предмет на политика за откажување од 14 дена за да се добие рефундирање. Тие вклучуваат WordPress.com планови, премиум теми, Google Работен простор, професионална е-пошта и додатоци. Некои услуги имаат своја политика за откажување, затоа проверете дали ги знаете таквите пред да купите.

Колку брзо ќе го видам враќањето на средствата на мојата сметка?

Може да потрае помеѓу 5-10 работни дена, во зависност од банката и вашата локација.

Кога ќе се обнови моето членство?

Обновувањето се случува 30 дена пред датумот на истекување на годишниот план и на самиот датум на истекување за месечните планови. Вашето членство е продолжено од првичниот датум на истекување, така што нема да изгубите време за кое сте платиле со обновување 30 дена пред време.

Bluehost

Ако не ми се допаѓа WordPress, како ќе Bluehost да инсталирам друга апликација?

Можете да инсталирате друга апликација со кликнување на табулаторот „Advanced“ од менито за навигација лево. Потоа, одете во делот Софтвер и кликнете на иконата Softaculous Apps Installer. Кликнете на „Сите инсталации“ за да ги видите достапните апликации што можете да ги инсталирате.

Не Bluehost гарантирам дека мојот сајт ќе биде на првата страница од резултатите од пребарувачот?

Не. Резултатите од пребарувањето зависат од напорите за оптимизација. Ние ви ги даваме алатките и поддршката што ви треба, но имплементацијата зависи од вас.

Може ли да го задржам моето име на домен по првата година? Се пријавив за годишниот план.

Апсолутно! Само треба да ја обновите претплатата за име на домен пред истекот на рокот. Ако имате опција за автоматско обновување, системот автоматски ќе се обиде да ја обнови вашата претплата.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Почетна » Веб хостинг » WordPress vs Bluehost: Која е најдобрата за правење веб-страница?

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...