SiteGround vs WP Engine (Споредба за 2024 година)

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Ова од глава до глава SiteGround vs WP Engine споредбата за 2024 година ви дава преглед базиран на податоци за тоа како карактеристиките, перформансите, цените, добрите и лошите страни, итн., се собираат за да ви помогнат да изберете помеѓу овие две популарни WordPress хостинг компании.


SiteGround

WP Engine
ЦениПланот на GoGeek започнува од 7.99 долари месечноОд 20 УСД / месечно
SLA99.9% време на време99.9% време на работа само за локации со голем сообраќај
Понудени типови на хостингУспеа WordPress и WooCommerce, споделен, препродавач, облак и посветен хостинг.Успеа WordPress и хостинг WooCommerce.
Брзина и перформансиУпорно складирање на SSD.
Прилагодени PHP и MySQL.
GZIP компресија.
Приклучок SuperCacher.
NGINX директна испорака.
SiteGround ЦДН.
CSS и HTML модификација.
PHP 8.0 и 8.1.
Управување со DNS.
Двојни Apache и Nginx.
Складирање SSD.
HTTP/3, PHP 8.0 и 8.1.
Лак и мемкаш. EverCache®.
Cloudflare Enterprise CDN.
WordPressслободен WordPress инсталација.
Автоматско ажурирање.
Станирање со 1 клик.
слободен WordPress миграција.
WordPress е автоматски инсталиран.
Автоматски ажурирања.
Станирање со 1 клик.
Сервери (управувани платформи за хостирање во Облак)Google Облак платформа.Google Облак платформа.
Веб-услуги на Амазон (AWS).
БезбедностБесплатен SSL.
Автоматски дневни бекап.
AI Анти-бот.
24/7 мониторинг на серверот.
Паметен WAF.
Дистрибуирани резервни копии.
слободен WordPress безбедносен приклучок.
Бесплатен SSL и SSH.
Откривање на DDoS и WAF.
Хардверски заштитни ѕидови.
Глобална безбедност на работ.
Дневни и резервни копии на барање.
контролен панелАлатки за локација (сопственост)WP Engine Портал (комерцијален)
Дополнителни добрите24/7 премиум поддршка.
Неограничени сметки за е-пошта.
100% совпаѓање со обновлива енергија.
Паметен менаџер на приклучоци.
Десет врвни теми.
Бесплатна миграција на страницата.
24/7 поддршка.
гаранција за враќање на парите30 денови60 денови
Тековен договор🔥 Добијте до 83% ПОПУСТ SiteGroundплановите на🔥 Ограничена специјална понуда - Добијте 120 долари попуст на годишните планови

Главни преземања:

Главната разлика помеѓу SiteGround WP Engine Дали е тоа SiteGround нуди повеќе буџетски опции, додека WP Engine обезбедува специјализирани карактеристики и оптимизација за WordPress сајтови со повисока цена.

Ако брзината на веб-локацијата и времето на вчитување, безбедноста и поддршката се ваш главен приоритет, SiteGround е одличен избор. Со своите солидни перформанси во тестовите за брзина, сигурното ракување со големи сообраќајни оптоварувања и неговата репутација за силни безбедносни мерки и одговорна поддршка на клиентите, SiteGround се истакнува како провајдер кој е добро опремен да ги исполни овие приоритети.

Дали се борите да одлучите која платформа за хостирање ја обезбедува најдобра вредност за најдобра цена? Не грижете се, ги знам вашите борби и ве покривам. 

Платформите за хостирање се од десет денар. Некои се страшни и живеат до сопствената возбуда. Други се, и, да речеме дека најдобро е да се остават сами.

Без копање во детали, може да биде тешко да се разбере дали вашата платформа на избор е а дијамант или дуд. Но, освен ако веќе не ги разбирате кривините на хостирањето на веб-страниците, ниту една од информациите нема да значи многу.

Затоа макотрпно ја поминав секоја платформа со чешел за фини заби за да ви донесам искрени критики. Тоа ви овозможува да направите информиран избор на која платформа да се избере.

Во оваа статија, ние ќе дозволиме SiteGround WP Engine борба против тоа. Целосно обелоденување: Јас сум обожавател на SiteGround. Досега имаа и други платформи не успеа да се совпадне SiteGroundневеројатна вредност и перформанси.

Може да WP Engine биде платформа за соборување SiteGroundкруната на?

Ајде да видиме.

Планови и цени

Прво, прво, ќе провериме колку се достапни овие две платформи.

SiteGround Планови за цени

siteground цените

SiteGround има многу рационализирана структура на цени и ги има истите планови и цени без разлика дали ќе изберете споделени WordPress или хостинг на WooCommerce:

 • Стартување: од 2.99 УСД/месечно
 • GrowBig: од 4.99 $/месечно
 • GoGeek: од 7.99 долари месечно

Промотивните цени траат до следниот датум на обновување на претплатата и потоа ќе се вратат на стандардните стапки. Сите планови доаѓаат со респектабилна 30-дневна гаранција за враќање на парите, за да можете да ја испробате платформата без ризик.

Посетете SiteGround за повеќе информации и нивните најнови зделки… или проверете го ова SiteGround преглед овде.

WP Engine Планови за цени

WP Engine Планови за цени

WP Engineцената на е малку посложена. Има четири планови достапни за управувани WordPress услуги:

 • Стартување: $ 20 / месец
 • професионални: $ 39 / месец
 • Раст: $ 77 / месец
 • Скала: $ 193 / месец
 • Обичај: Поднесете формулар за да побарате прилагодени цени

Ќе добиете управувана поддршка за една веб-локација со WP EngineПлан за стартување на, три со Професионален план и десет со план за раст и размер. Ако сакате да управувате повеќе WordPress-напојувани веб-страници, можете да побарате сопствени цени на пакетот, што е нивната понуда на претпријатието.

Плаќањето годишно ви дава огромен попуст во вредност од четири месеци бесплатно, и добивате значителен 60-дневна гаранција за враќање на парите.

Посетете WP Engine за повеќе информации и нивните најнови зделки… или проверете го овој преглед на WP Engine овде.

🏆 Победникот е SiteGround

SiteGround има непобедливи промотивни цени. Мислам, каде на друго место може да се управува WordPress хостинг за 1.99 долари/месечно? Па дури и според стандардните стапки, SiteGround е значително поевтин од WP Engine.

Исто така, не треба да се грижите за какви било подла цени за додатоците (како што ќе видите со WP Engine подоцна во оваа статија). Цената што ја гледате е она што ја плаќате и вклучува се што некогаш ќе ви треба.

Перформанси, брзина и сигурност

Следно, ајде да видиме како секој се надополнува во однос на технологијата и инфраструктурата што ја нудат. Брзината, перформансите и доверливоста се најважни доколку сакате вашата веб-страница да биде успешна.

Во овој дел ќе дознаете…

 • Зошто брзината на страницата е важна... многу!
 • Колку брзо е хостирана страница WP Engine SiteGround носивост. Ќе ја тестираме нивната брзина и времето на одговор на серверот GoogleМетрика на Core Web Vitals.
 • Како е хостирана страница WP Engine SiteGround настапува со сообраќајни шила. Ќе тестираме како функционираат кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата.

Најважната метрика за перформанси што треба да ја барате кај веб-домаќин е брзината. Посетителите на вашата страница очекуваат да се вчита брзо инстант. Брзината на страницата не само што влијае на корисничкото искуство на вашата страница, туку влијае и на вашето SEO, Google рангирање и стапки на конверзија.

Но, тестирање на брзината на страницата против Google's Core Web Vitals метриката сама по себе не е доволна, бидејќи нашата локација за тестирање нема значителен обем на сообраќај. За да ја оцениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога се соочуваме со зголемен сообраќај на страницата, користиме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречено LoadImpact) за испраќање виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање.

Зошто е важна брзината на страницата

Дали знаевте дека:

 • Страници кои се вчитани во 2.4 секундаимаше а 1.9% стапка на конверзија.
 • At 3.3 секунди, стапката на конверзија беше 1.5%.
 • At 4.2 секунди, стапката на конверзија беше помала од 1%.
 • At 5.7+ секунди, стапката на конверзија беше 0.6%.
Зошто е важна брзината на страницата
извор: Cloudflare

Кога луѓето ја напуштаат вашата веб-локација, вие ги губите не само потенцијалните приходи, туку и сите пари и време што сте ги потрошиле за генерирање сообраќај кон вашата веб-страница.

И ако сакате да стигнете до првата страница на Google и остани таму, ви треба веб-локација што брзо се вчитува.

Googleалгоритми на претпочитаат прикажување веб-локации кои нудат одлично корисничко искуство (а брзината на страницата е огромен фактор). Во Google's eyes, веб-локација која нуди добро корисничко искуство генерално има помала стапка на отскокнување и брзо се вчитува.

Ако вашата веб-страница е бавна, повеќето посетители ќе се вратат назад, што ќе резултира со губење на рангирањето на пребарувачите. Исто така, вашата веб-страница треба брзо да се вчита ако сакате да претворите повеќе посетители во клиенти кои плаќаат.

Калкулатор за зголемување на приходите на брзината на страницата

Ако сакате вашата веб-страница да се вчита брзо и да го обезбеди првото место во резултатите од пребарувачот, ќе ви треба a брз провајдер на веб-хостинг со серверска инфраструктура, CDN и технологии за кеширање кои се целосно конфигурирани и оптимизирани за брзина.

Веб-домаќинот со кој ќе изберете да одите значително ќе влијае на тоа колку брзо се вчитува вашата веб-страница.

Како го извршуваме тестирањето

Следиме систематски и идентичен процес за сите веб-домаќини што ги тестираме.

 • Купете хостинг: Прво, се пријавуваме и плаќаме за влезниот план на веб-домаќинот.
 • Инсталирајте WordPress: Потоа, поставивме ново, празно WordPress страница со користење на Astra WordPress тема. Ова е лесна повеќенаменска тема и служи како добра почетна точка за тестот за брзина.
 • Инсталирајте додатоци: Следно, ги инсталираме следните приклучоци: Akismet (за заштита од спам), Jetpack (приклучок за безбедност и резервна копија), Hello Dolly (за примерок додаток), Форма за контакт 7 (форма за контакт), Yoast SEO (за оптимизација) и FakerPress (за генерирање тест содржина).
 • Генерирајте содржина: Користејќи го приклучокот FakerPress, создаваме десет случајни WordPress објави и десет случаен страници, од кои секоја содржи 1,000 зборови од lorem ipsum „кукла“ содржина. Ова симулира типична веб-локација со различни типови содржина.
 • Додадете слики: Со приклучокот FakerPress, поставуваме по една неоптимизирана слика од Pexels, веб-локација за акции со фотографии, на секоја објава и страница. Ова помага да се процени перформансите на веб-локацијата со содржини со тешки слики.
 • Извршете го тестот за брзина: ја извршуваме последната објавена објава во GoogleАлатка за тестирање на PageSpeed ​​Insights.
 • Извршете го тестот за влијание на товарот: ја извршуваме последната објавена објава во Алатка за тестирање на облак на K6.

Како ја мериме брзината и перформансите

Првите четири метрики се Google's Core Web Vitals, и ова се збир на сигнали за веб перформанси кои се клучни за веб-искуството на корисникот и на десктоп и на мобилни уреди. Последната петта метрика е стрес тест за влијанието на оптоварувањето.

1. Време до првиот бајт

TTFB го мери времето помеѓу барањето за ресурс и кога почнува да пристигнува првиот бајт од одговорот. Тоа е метрика за одредување на одговорноста на веб-серверот и помага да се идентификува кога веб-серверот е премногу бавен за да одговори на барањата. Брзината на серверот во основа е целосно одредена од услугата за веб-хостинг што ја користите. (извор: https://web.dev/ttfb/)

2. Прво внесување одложување

FID го мери времето од кога корисникот првпат ќе комуницира со вашата страница (кога ќе кликне на врска, ќе допре копче или ќе користи прилагодена контрола на JavaScript) до времето кога прелистувачот навистина може да одговори на таа интеракција. (извор: https://web.dev/fid/)

3. Најголема содржина со боја

LCP го мери времето од кога страницата почнува да се вчитува до кога најголемиот текстуален блок или елемент на сликата се прикажува на екранот. (извор: https://web.dev/lcp/)

4. Кумулативна промена на распоредот

CLS мери неочекувани поместувања во прикажувањето на содржината при вчитувањето на веб-страницата поради промена на големината на сликата, прикажувањето на реклами, анимацијата, прикажувањето на прелистувачот или други елементи на скрипта. Менувањето на распоредот го намалува квалитетот на корисничкото искуство. Ова може да ги збуни посетителите или да бара од нив да чекаат додека не заврши вчитувањето на веб-страницата, за што е потребно повеќе време. (извор: https://web.dev/cls/)

5. Влијание на оптоварување

Стрес-тестирањето со влијанието на оптоварувањето одредува како веб-домаќинот би се справил со 50 посетители кои истовремено ја посетуваат локацијата за тестирање. Самото тестирање на брзината не е доволно за тестирање на перформансите, бидејќи оваа локација за тестирање нема сообраќај до неа.

За да можеме да ја процениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата, користевме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречена LoadImpact) за да испрати виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање и да ја тестира на стрес.

Ова се трите метрики на влијанието на оптоварувањето што ги мериме:

Просечно време на одговор

Ова го мери просечното времетраење што му е потребно на серверот да ги обработи и одговори на барањата на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење.

Просечното време на одговор е корисен показател за севкупните перформанси и ефикасност на веб-локацијата. Пониските просечни времиња на одговор генерално укажуваат на подобри перформанси и попозитивно корисничко искуство, бидејќи корисниците добиваат побрзи одговори на нивните барања.

Максимално време на одговор

Ова се однесува на најдолгото времетраење што му е потребно на серверот да одговори на барањето на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење. Оваа метрика е од клучно значење за проценка на перформансите на веб-локацијата при голем сообраќај или употреба.

Кога повеќе корисници пристапуваат на веб-локација истовремено, серверот мора да се справи и да го обработи секое барање. Под големо оптоварување, серверот може да се преоптовари, што ќе доведе до зголемување на времето на одговор. Максималното време на одговор го претставува најлошото сценарио за време на тестот, каде што на серверот му требаше најдолго време да одговори на барање.

Просечна стапка на барања

Ова е метрика за перформанси што го мери просечниот број на барања по единица време (обично во секунда) што ги обработува серверот.

Просечната стапка на барања обезбедува увид во тоа колку добро серверот може да управува со дојдовните барања под различни услови на оптоварувањес. Повисоката просечна стапка на барања покажува дека серверот може да се справи со повеќе барања во даден период, што генерално е позитивен знак за перформанси и приспособливост.

⚡Резултати од тестот за брзина и перформанси

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на четири клучни индикатори за изведба: просечно време до првиот бајт, прво внесување доцнење, најголема содржина со боја и кумулативно смена на распоред. Пониските вредности се подобри.

компанијатаTTFBПросечен TTFBФИДLcpCLS
SiteGroundФранкфурт: 35.37 ms
Амстердам: 29.89 ms
Лондон: 37.36 ms
Њујорк: 114.43 ms
Далас: 149.43 ms
Сан Франциско: 165.32 ms
Сингапур: 320.74 ms
Сиднеј: 293.26 ms
Токио: 242.35 ms
Бангалор: 408.99 ms
179.71 ms3 ms1.9 ги0.02
KinstaФранкфурт: 355.87 ms
Амстердам: 341.14 ms
Лондон: 360.02 ms
Њујорк: 165.1 ms
Далас: 161.1 ms
Сан Франциско: 68.69 ms
Сингапур: 652.65 ms
Сиднеј: 574.76 ms
Токио: 544.06 ms
Бангалор: 765.07 ms
358.85 ms3 ms1.8 ги0.01
ОблациФранкфурт: 318.88 ms
Амстердам: 311.41 ms
Лондон: 284.65 ms
Њујорк: 65.05 ms
Далас: 152.07 ms
Сан Франциско: 254.82 ms
Сингапур: 295.66 ms
Сиднеј: 275.36 ms
Токио: 566.18 ms
Бангалор: 327.4 ms
285.15 ms4 ms2.1 ги0.16
A2 ХостингФранкфурт: 786.16 ms
Амстердам: 803.76 ms
Лондон: 38.47 ms
Њујорк: 41.45 ms
Далас: 436.61 ms
Сан Франциско: 800.62 ms
Сингапур: 720.68 ms
Сиднеј: 27.32 ms
Токио: 57.39 ms
Бангалор: 118 ms
373.05 ms2 ms2 ги0.03
WP EngineФранкфурт: 49.67 ms
Амстердам: 1.16 с
Лондон: 1.82 с
Њујорк: 45.21 ms
Далас: 832.16 ms
Сан Франциско: 45.25 ms
Сингапур: 1.7 с
Сиднеј: 62.72 ms
Токио: 1.81 с
Бангалор: 118 ms
765.20 ms6 ms2.3 ги0.04
Rocket.netФранкфурт: 29.15 ms
Амстердам: 159.11 ms
Лондон: 35.97 ms
Њујорк: 46.61 ms
Далас: 34.66 ms
Сан Франциско: 111.4 ms
Сингапур: 292.6 ms
Сиднеј: 318.68 ms
Токио: 27.46 ms
Бангалор: 47.87 ms
110.35 ms3 ms1 ги0.2
WPX хостингФранкфурт: 11.98 ms
Амстердам: 15.6 ms
Лондон: 21.09 ms
Њујорк: 584.19 ms
Далас: 86.78 ms
Сан Франциско: 767.05 ms
Сингапур: 23.17 ms
Сиднеј: 16.34 ms
Токио: 8.95 ms
Бангалор: 66.01 ms
161.12 ms2 ms2.8 ги0.2

 1. Време до првиот бајт (TTFB): Ова е времето потребно за прелистувачот на корисникот да го прими првиот бајт податоци од серверот.
  • SiteGround сè уште води со просечен TTFB од 179.71 ms. Во споредба, WP Engine покажува просечен TTFB од 765.20 ms, што е многу побавно.
  • SiteGround надминати WP Engine на сите локации освен во Франкфурт, Њујорк, Сан Франциско и Бангалор. WP Engine покажува значително повисоки вредности на TTFB во Амстердам, Лондон, Далас, Сингапур и Токио, што значително го искривува неговиот просек.
 2. Одложување на првиот влез (FID): Ова го мери времето од кога корисникот првпат комуницира со вашата страница до времето кога прелистувачот може да одговори на таа интеракција.
  • SiteGround има побрз FID од 3 ms во споредба со WP Engineе 6 ms.
 3. Најголема содржина со боја (LCP): Ова мери колку време е потребно за најголемото парче содржина да се наслика на екранот.
  • SiteGround има побрз LCP од 1.9 секунди во споредба со WP Engineе 2.3 с.
 4. Кумулативна промена на распоредот (CLS): Ова го мери количеството на неочекувано движење на содржината на страницата додека сè уште се вчитува.
  • SiteGround има помал CLS од 0.02, што укажува на помало поместување на распоредот при вчитување на страницата во споредба со WP Engineе 0.04.

SiteGround значително надминува WP Engine во однос на TTFB, FID, LCP и CLS. Ова сугерира SiteGround потенцијално може да обезбеди подобро корисничко искуство бидејќи изгледа побрзо и постабилно. Како и секогаш, имајте на ум дека ова се само некои од факторите што треба да се земат предвид при изборот на компанија за веб хостинг. Треба да се земат предвид и други фактори како цена, услуги на клиентите и специфични потреби за хостирање.

⚡Резултати од тестот за влијание на вчитување

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на три клучни индикатори за изведба: просечно време на одговор, највисоко време на вчитување и просечно време на барање. Пониските вредности се подобри за просечното време на одговор и највисокото време на вчитување, Додека повисоките вредности се подобри за Просечното време на барање.

компанијатаПросечно време на одговорНајвисоко време на оптоварувањеПросечно време на барање
SiteGround116 ms347 ms50 барања/сек
Kinsta127 ms620 ms46 барања/сек
Облаци29 ms264 ms50 барања/сек
A2 Хостинг23 ms2103 ms50 барања/сек
WP Engine33 ms1119 ms50 барања/сек
Rocket.net17 ms236 ms50 барања/сек
WPX хостинг34 ms124 ms50 барања/сек

 1. Просечно време на одговор: Ова е просечното време што му е потребно на серверот да одговори на барање од прелистувачот на корисникот. Пониските вредности се подобри бидејќи укажуваат на побрзо време на одговор.
  • WP Engine има просечно време на одговор од 33 ms, што е значително побрзо од SiteGroundе 116 ms. Ова укажува на тоа WP EngineСерверот на 's реагира побрзо на барањата во просек.
 2. Највисоко време на оптоварување: Ова е најдолгото време што му требаше на серверот да одговори на барање за време на периодот на тестирање. Повторно, пониските вредности се подобри бидејќи покажуваат дека серверот може да се справи со високи оптоварувања без значително забавување.
  • SiteGround надминати WP Engine во оваа категорија. SiteGroundНајвисокото време на вчитување е 347 ms, што е значително побрзо од WP Engineнајвисокото време на вчитување од 1119 ms. Ова сугерира дека додека WP Engine може да биде побрзо во просек, може да стане значително побавно при услови на големо оптоварување.
 3. Просечно време на барање: Ова е малку збунувачки бидејќи обично, времето на повисоки барања е полошо (потребно е подолго за серверот да обработи барање), но врз основа на вашата забелешка дека повисоките вредности се подобри, тоа може да го претставува бројот на обработени барања во секунда.
  • Двете WP Engine SiteGround работат подеднакво во оваа категорија, секој може да се справи во просек од 50 барања во секунда.

WP Engine SiteGround секој има свои силни страни. WP Engine има побрзо просечно време на одговор, што сугерира дека може да обезбеди побрзо почетно време на вчитување. Но, SiteGround се справува со високи времиња на оптоварувањеr, што покажува дека можеби е посигурен при густ сообраќај. И двајцата работат подеднакво добро во однос на бројот на барања со кои можат да се справат во секунда.

SiteGround Карактеристики на изведба

SiteGroundинфраструктурата на е целосно заснована околу Google Облак платформа, кој е исклучително квалитетен и карактеристики UPS-технологија од класа на претпријатие. Инфраструктурата е поставена така што добивате високо ниво на вишок за критичните компоненти и – како што можеме да видиме од статистиката за времето на работа – прекината мрежа. 

Исто така, Google Облакот гарантира дека ќе добиете ниска латентност и висока достапност и доверливост за вашите хостирани сајтови.

Во моментов, SiteGround користи десет локации на физички центри за податоци ширум светот, а мнозинството се наоѓа во САД и Европа.

siteground Cdn

Многу хостинг провајдери сакаат да ви наплаќаат дополнително CloudflareCDN. Не SiteGround, иако. Нејзината платформа доаѓа со сопствена мрежа за испорака на содржини, наречена SiteGroundCDN 2.0 на, инсталиран и е подготвен за употреба без дополнителни трошоци.

Овој моќен CDN се наоѓа во 16 локации низ светот. Значи, без разлика каде физички се наоѓаат посетителите на вашата страница, SiteGround ќе ја користи најблиската локација до нив и ќе ги кешира податоците на таа локација. Ова значи дека податоците имаат помало растојание за патување и затоа можат да бидат се сервира побрзо.

Генерално, SiteGround вели дека со користење на нивниот CDN, може да управува зголемување на брзината до 20% или дури 100% во руралните и оддалечените делови на светот.

siteground Cdn

Заедно со поголеми брзини, нивниот CDN исто така автоматски го открива и блокира секој злонамерен сообраќај што ти доаѓа на патот. И ако сте љубопитни за тоа од каде доаѓа вашиот сообраќај, можете да ја видите практичната статистика што ја обезбедува CDN.

siteground суперкечер

Следно, имаме SiteGroundСупер кечер на. И го исполнува привлечното име со обезбедување на три различни нивоа на кеширање за да ви овозможи холистичко и кеширање на највисоко ниво:

Прво, го имате NGINX директна испорака ниво. Ова функционира со кеширање на статичка содржина и нејзино складирање во RAM меморијата на серверот. Тогаш го имате Динамичен кеш. Ова работи на подобрување на времето до првиот бајт (TTFB) со кеширање на сите нестатички елементи на страницата.

Конечно, Super Cacher користи Мемкеш. Ова ја подобрува врската со вашата апликација и базата на податоци додека го забрзува динамичкото време на вчитување на содржината.

siteground оптимизатор

на WordPress сајтови, добивате убав пакет на дополнителни подобрувања на перформансите преку SiteGround"S WordPress Приклучок за оптимизатор. Ова се испорачува без дополнителни трошоци и обезбедува добри работи како што се:

 • Овозможување HTTPS опција
 • Оптимално поставување на PHP
 • Мрзливо вчитување, минимизирање и други алатки за оптимизација на сликата

И за да го заокружите овој дел, можете да бидете сигурни во тоа SiteGRound исто така ќе го обезбеди следново:

 • Прилагоден MySQL софтвер за брзо управување со тешки MySQL барања
 • Компатибилен со најновите PHP верзии, вклучувајќи 8.0 и 8.1
 • GZIP компресија
 • CSS и HTML минификации
 • Бротли компресија
 • Автоматски WordPress надградби

WP Engine Карактеристики на изведба

Допаѓа SiteGround, WP Engine исто така го користи Google Облак платформа. Сепак, дополнително ја зголеми својата инфраструктура со тоа што има Амазон Веб Услуги (AWS) ви стои на располагање.

Ова ви обезбедува неверојатни 34 центар за податоци за изнајмување околу светот. 14 се Google's, а останатите се AWS.

WP Engine перформанси

WP EngineТехнолошкиот куп е импресивен. Во моментов, користи Втора генерација на Intel® Xeon® „C2“ (оптимизирани за пресметување) на скалабилни примероци на Google Облак платформа. И кога ќе го комбинирате ова со други софтверски оптимизации, обезбедува подобрувања на брзината до 60%.

Инфраструктурата вклучува и обичај NGINX екстензија и складирање на SSD – и двете висококвалитетни парчиња технологија. Плус, имате способност да интегрираат CDN со еден клик.

Допаѓа SiteGround, WP Engine им обезбедува на своите претплатници стандарден CDN. Но, ако сакате Cloudflare, ќе треба да плаќате дополнителни 14 долари месечно за тоа. Веќе детализиравме што прави технологијата за кеширање Cloudflare, така што веќе знаете дека е најдобра во класата.

WP Engine исто така вклучува Cloudflare полски. Она што го прави ова е да обезбеди автоматска инсталација на SSL, WebP оптимизација на сликата и компресија на слики без загуби. Во суштина, елементите на вашата веб-страница се оптимизирани за да можат да се сервираат ултра брзо.

Ниту тоа не е се. Вие исто така добивате ЦДН на Еџ, што значи дека не е потребен посебен URL за ЦДН средства.

WP Engine не ги изневерува своите клиенти во одделот за кеширање. Платформата користи комерцијален софтвер за кеширање наречен „EverCache“. Ова обезбедува неверојатни брзини и го намалува оптоварувањето на серверот автоматско кеширање на статична содржина на страницата.

Барањата од прелистувачот постојано се проценуваат, и ако нешто не е во ред - EverCache ќе го блокира.

WP Engine наведува дека EverCache може да го намали времето на вчитување на страницата на под 200ms за над 31% од сајтовите. Ако тоа е вистина, тогаш е прилично неверојатно.

Конечно, еве го остатокот од добрите работи кои севкупно обезбедуваат прилично влијателни перформанси:

 • Најновата верзија на PHP, вклучувајќи И 8.0 8.1 
 • Управување со PHP верзија
 • Автоматски WordPress и платформа надградби 
 • WP Engine API за автоматски задачи на администраторот на страницата
 • Рамка на генезата – лесен тематски код за брзо вчитување

🏆 Победникот е SiteGround

Тоа е близок. Но SiteGround излегува како победник!

Во тестот за изведба, SiteGround надминати WP Engine во сите клучни метрики: Време до првиот бајт (TTFB), одложување на првиот влез (FID), најголема содржина со боја (LCP) и кумулативно смена на распоред (CLS). Овие показатели укажуваат на тоа SiteGroundСерверите на 's се поодговорни, можат побрзо да комуницираат по внесувањето на корисникот, побрзо да го прикажуваат најголемиот елемент на содржината и да обезбедат постабилен распоред за време на вчитувањето на страницата.

Безбедносни карактеристики

Сега, продолжуваме да видиме која платформа го дава најдоброто за безбедност и одржување на вашите страници безбедни и здрави.

SiteGround Безбедносни карактеристики

siteground безбедносни карактеристики

SiteGround is на него за безбедност. Тоа не остави камен над камен и ви обезбедува со сеопфатен опсег на безбедносни карактеристики:

 • Филтрирање на заштитен ѕид на хардвер и софтвер за заштита од DDoS напади
 • Бесплатен SSL со џокер
 • Бесплатен стандарден SSL
 • Неуспешно следење и филтрирање на најавување
 • Систем за рано откривање на малициозен софтвер за скенер на сајтови
 • WAF со континуирано крпење
 • 30-дневно складирање на резервни копии
 • Пет копии од резервни копии на барање
 • Опкружување за поставување со 1 клик
 • Внатрешен мониторинг на серверот и автоматско поправање на проблемите
 • Заштита против ботови напојувана со вештачка интелигенција
 • Географски дистрибуирани автоматски дневни бекап
 • слободен SiteGround WordPress додаток за безбедност (оптимизирајте ги правилата за стврднување на локацијата, автентикација со 2 фактори и дневник на активности)

WP Engine Безбедносни карактеристики

WP Engine испорачува и во одделот за безбедност, но има една значајна разлика. WP Engine ве тера да платите преку нос да има целосна безбедност. Како прво, еве што добивате за стандардната месечна стапка на претплата:

 • Откривање и блокирање закани на ниво на платформа 
 • Бесплатни SSL сертификати
 • Автоматски ажурирања за WordPress и PHP
 • Извештај SOC2 Тип II за прегледување дневници на активности
 • Конфигурации за кориснички дозволи
 • WordPress оптимизиран WAF
 • Веб-страници за поставување со еден клик
 • Автоматски дневни бекап
 • Бекап на барање
 • Двофакторска автентикација

Следно, може да се ослободите за подобрена безбедност наречена Глобален раб. Ова чини неверојатно $ 14/месечно.

 • Ублажување и заштита на DDoS
 • Управуван со WAF и отклонување на напад
 • Автоматски одговор на закана
 • Cloudflare CDN
 • Алгоритам за динамично рутирање на сообраќајот на Argo Smart Routing

Треба автоматизирани ажурирања на приклучоците? Копајте малку подлабоко во тие џебови, бидејќи тоа ќе ве чини уште еден $ 10 / месец и следење и ажурирања на страницата, уште 5 $/месец.

Па сега, можете да видите дека ако ги сакате сите безбедносни карактеристики (а зошто не би сакале?), најевтиниот план скока од 24 долари/месечно на срамота 69 долари месечно!

🏆 Победникот е SiteGround

Двете платформи обезбедуваат супер високо ниво на безбедност, но штета е тоа WP Engine наплаќа апсолутно богатство за безбедносните карактеристики „треба да бидат вклучени бесплатно“.

Исто така, SiteGround обезбедува подобра резервна копија и услуга за задржување на копии на сајтови, па мислам дека ова совети SiteGround преку работ.

Техничка поддршка

SiteGround Техничка поддршка

siteground техничка поддршка

SiteGround ги нуди сите начини да стапите во контакт, вклучително и - и ова многу ми се допаѓа - телефонска поддршка. Понекогаш разговорот во живо не е удобен, па затоа е многу тешко да се има способност да телефонирате некого вредна предност. Еве кога и како можете да контактирате SiteGround:

 • 24/7 поддршка за разговор во живо
 • Телефонска услуга за работно време (достапното време и бројот варираат во зависност од локацијата)
 • Услуга за издавање билети преку е-пошта (неопходна само за сложени прашања)

Поддршката за разговор во живо беше моментална, пријателска и ефикасна, а некој ми го прифати повикот за околу една минута. Не можам да му замерувам на овој резултат. 10/10.

WP Engine Техничка поддршка

WP Engine Техничка поддршка

WP Engine Центарот за поддршка го сфаќа сериозно и има мрежа од над 200 агенти со седиште во осум канцелариски локации низ САД, Европа и пошироко. Ова овозможува WP Engine да обезбеди посветена поддршка 24/7, 365.

Поддршката за разговор во живо е секогаш при рака за клиентите, додека новите прашања за продажба исто така можат да уживаат во телефонската услуга. Поддршката на клиентите се постигнува преку WP Engine кориснички портал.

Исто така има и посветена услуга за поддршка за наплата. Веројатно, за да им се помогне на клиентите да разберат зошто нивната сметка е толку голема (ух!).

Очигледно, морав да ја тестирам оваа услуга за себе. Разговорот во живо доби одговор во рок од 30 секунди, иако вреди да се спомене нивната SLA е три минути. Генерално, тоа е пристоен резултат.

🏆 Победникот е SiteGround

SiteGround имаше побрзо време на одговор (иако WP Engine не ме натера ни да чекам долго), плус имаш пристап до три различни начини на контакт, вклучувајќи телефон. Колку што можам да кажам, телефонската поддршка е достапна само на WP Engine за прашања за продажба.

исто така, SiteGroundВремето на одговор беше побрзо од Cloudways, и поради оваа причина ги прогласувам за победници.

Прашања и Одговори

Што е SiteGround?

SiteGround е хостинг платформа за различни потреби за хостирање, т.евклучувајќи управувани WordPress. Познат е по обезбедувањето одлична инфраструктура, карактеристики и услуга за речиси непобедлива цена.

Што е WP Engine?

WP Engine е хостинг провајдер за WordPress и само WooCommerce и има оптимизирана инфраструктура за оваа намена. Иако обезбедува висококвалитетна инфраструктура, многу од неговите функции се достапни само за дополнителна премија.

Која е главната разлика помеѓу WP Engine vs SiteGround?

Има две клучни разлики меѓу SiteGround WP Engine. SiteGround нуди хостинг решенија за многу различни потреби, додека WP Engine се фокусира исклучиво на WordPress. Дополнително, SiteGround ги нуди сите свои карактеристики за една цена, додека WP Engine бара дополнителни дополнителни трошоци.

Која е подобра, SiteGround vs WP Engine?

SiteGround е подобро од WP Engine. Не можете да ги игнорирате лудо високите цени на WP Engine со цел да се добие истиот квалитет на инфраструктура што SiteGround обезбедува.

Која е поевтина, SiteGround or WP Engine

Кога ќе ги земете предвид сите дополнителни трошоци на WP Engine, SiteGround е значително поевтин. Фрли SiteGroundПромотивните стапки во мешавината се во комбинација и ќе видите дека обезбедува исклучителна вредност.

Нашата пресуда ⭐

Веќе знаеш што ќе кажам, нели? Тука нема конкуренција, SiteGround е јасен победник.

SiteGround: Најдобар веб-домаќин за 2024 година
Од 2.99 долари месечно

SiteGround се издвојува во индустријата за веб хостинг - тие не се само за хостирање на вашата веб-страница, туку и за подобрување на перформансите, безбедноста и управувањето на вашата страница. SiteGroundхостинг пакетот комбинира напредна технологија и карактеристики погодни за корисникот, осигурувајќи дека вашата веб-страница работи најдобро. Добијте премија изведба на веб-локација со ултрабрз PHP, оптимизирано поставување db, вграден кеширање и повеќе! Крајниот хостинг пакет со бесплатна е-пошта, SSL, CDN, резервни копии, автоматско ажурирање на WP и многу повеќе.

Без разлика како се обидувам да го завртам, Едноставно не можам да оправдам зошто WP Engineцените на се толку високи. 69 УСД/месечно за план на почетно ниво се само луд Особено кога ќе го земете предвид тоа SiteGroundтехнологијата на е исто толку добра и нема прикриени дополнителни трошоци.

Понатаму, ако плаќам толку висока цена, сакам да имам 100% uptime. За жал, WP Engine не го испорачува ниту ова.

Значи, тука сме. SiteGround е тој по кој треба да се оди. Можете да го пробате сами регистрирај се овде.

Како ги разгледуваме веб-домаќините: нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ибад е писател во Website Rating кој е специјализиран во областа на веб хостинг и претходно работел во Cloudways и Convesio. Неговите написи се фокусираат на едукација на читателите за WordPress хостинг и VPS, нудејќи длабински увид и анализи во овие технички области. Неговата работа е насочена кон насочување на корисниците низ комплексноста на решенијата за веб хостинг.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...