SiteGround наспроти HostGator (споредба од 2024 година)

in Споредби, Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Значи, барате веб-домаќин и веројатно сте слушнале за SiteGround и HostGator, нели? Копав во овие две бидејќи тие се прилично големи имиња во хостингот и многу луѓе како нас се прашуваат кој е подобар.

КарактеристикиSiteGroundHostGator
siteground логотоHostgator
Тоа е тесна трка, но SiteGround е победник. Тие имаат предност со нивните перформанси и безбедност. Но, еј, HostGator не е далеку зад себе, особено ако барате нешто едноставно и разноврсно.
Веб-страницаwww.siteground. Соwww.hostgator.com
Цена2.99 $/месец (План за стартување)3.75 $/месец (план за ловење)
Леснотија на користење⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Прилагодена контролна табла, 1 клик WordPress инсталација, лесно креирање на резервни копии, е-пошта⭐⭐⭐⭐cPanel, автоматски WordPress инсталација, лесно креирање на е-пошта, бесплатна миграција на веб-страниците
Бесплатно име на домен⭐⭐⭐⭐ Не е вклучено⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Бесплатен домен за една година
Хостинг Карактеристики⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇Бесплатни дневни бекап и обновување, бесплатен CDN, складирање на SSD со високи перформанси, неограничени сметки за е-пошта и бесплатен SSL⭐⭐⭐⭐ Неограничен простор на дискот и пренос, бесплатен CDN, складирање на SSD со високи перформанси, дневни резервни копии, неограничени е-пошта и бесплатен SSL
Забрза⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇Google Cloud Platform (GCP), SuperCacher, SG Optimiser, HTTP/2⭐⭐⭐⭐Apache, најнов PHP, HTTP/2
Uptime⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇Одлична историја на време на работа⭐⭐⭐⭐ Добра историја на време на работа
Веб-миграција⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Бесплатно WordPress приклучок за миграција. Прилагодена миграција на страницата од 30 долари⭐⭐⭐⭐ Бесплатна миграција на веб-страница
поддршка на корисниците на⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Телефон, е-пошта и разговор во живо (Асистент со вештачка интелигенција)⭐⭐⭐⭐ Телефон, е-пошта и разговор во живо
Посетете SiteGround. СоПосетете го HostGator.com

Во оваа директна споредба на SiteGround наспроти HostGator, ги разгледувам важните карактеристики како што се перформансите, цените и поддршката за клиентите. Ја прегледувам секоја област за да ви помогнам да одлучите пред да се регистрирате со една од овие заеднички веб-хостинг услуги.

HostGator сè уште е најпопуларен (како што се бара на Google) марка на двете, сепак, SiteGroundПопуларноста на брендот драматично се зголеми во последните 5 години и брзо го достигнува HostGator.

siteground против домаќинот
https://trends.google.com/trends/explore?date=all&geo=US&q=%2Fm%2F0x24hj0,%2Fm%2F047r5q5

Но, популарноста на брендот, се разбира, не е сè кога сакате да најдете добар веб-домаќин.

SiteGround е едногласниот победник помеѓу овие две веб-хостинг компании, благодарение на нивните супериорни карактеристики, безбедност и брзина.

SiteGround е како оној пријател кој секогаш размислува за околината и е суперефикасен. Одлично е ако сакате вашата страница да биде навистина брза и безбедна. Тие започнуваат од 2.99 $/месечно, а добивате многу интересни работи како бесплатна е-пошта, SSL и автоматски WordPress ажурирања. Особено е добро ако многу се грижите за услугите на клиентите и за одржување на брзината на вашата страница.

HostGator, од друга страна, повеќе личи на вашиот сеопфатен пријател. Почнувајќи од 3.75 УСД/месечно, тие нудат сè, од едноставно споделено хостирање до големи пиштоли како VPS и посветен хостинг. Добивате бесплатен домен, многу простор и тие не мерат колку податоци користите. Тоа е солиден избор ако штотуку почнувате и сакате нешто лесно и достапно.

Препорачана
 
Од 2.99 УСД / месечно
Од 3.75 УСД / месечно

Видови на хостинг: Споделено, WordPress, WooCommerce, Cloud

Клучни карактеристики: Врвна изведба на веб-локација со Ultrafast PHP, оптимизирано поставување db, вграден кеширање и повеќе! Крајната понуда спакувана со бесплатна е-пошта, SSL, CDN, резервни копии, автоматско ажурирање на WP и многу повеќе.

Најдобро за: Сопственици на веб-страници бараат веб-домаќин со голема брзина, силна безбедност и врвна услуга за клиенти

Видови на хостинг: Споделено, WordPress, VPS, посветен, препродавач

Клучни карактеристики: Бесплатно име на домен, неограничено складирање, неизмерен пропусен опсег, непобедлив хостинг - Ве опфати HostGator. Заедничките планови за веб-хостинг од HostGator ја симнуваат вашата страница брзо и поволно.

Најдобро за: Ако сакате да поставите едноставна веб-локација како онлајн брошура, HostGator треба да биде во ред.

Препорачана
Од 2.99 УСД / месечно

Видови на хостинг: Споделено, WordPress, WooCommerce, Cloud

Клучни карактеристики: Врвна изведба на веб-локација со Ultrafast PHP, оптимизирано поставување db, вграден кеширање и повеќе! Крајната понуда спакувана со бесплатна е-пошта, SSL, CDN, резервни копии, автоматско ажурирање на WP и многу повеќе.

Најдобро за: Сопственици на веб-страници бараат веб-домаќин со голема брзина, силна безбедност и врвна услуга за клиенти

Од 3.75 УСД / месечно

Видови на хостинг: Споделено, WordPress, VPS, посветен, препродавач

Клучни карактеристики: Бесплатно име на домен, неограничено складирање, неизмерен пропусен опсег, непобедлив хостинг - Ве опфати HostGator. Заедничките планови за веб-хостинг од HostGator ја симнуваат вашата страница брзо и поволно.

Најдобро за: Ако сакате да поставите едноставна веб-локација како онлајн брошура, HostGator треба да биде во ред.

Брз преглед

Што е SiteGround?

siteground

SiteGround е фантастична веб-хостинг услуга создаден за лесно управување со веб-страницата. Компанијата е основана од Иво Ценов во 2004 година.

 • Сите планови доаѓаат со целосно управуван хостинг.
 • Е официјален партнер на WordPress. Орг.
 • Бесплатните SSD-дискови се вклучени во сите заеднички планови за хостирање.
 • Серверите се напојуваат од Google Cloud, HTTP/2 и NGINX + кеширање
 • Сите клиенти добиваат бесплатен SSL сертификат (Ајде да шифрираме) и Cloudflare CDN.
 • Има 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Денес, седиштето на компанијата е во Вашингтон, и има повеќе од 500 вработени кои работат од четири различни канцеларии кои се распространети на глобално ниво.

SiteGround не го крие фактот дека инвестираат во среќата на своите вработени. Тие ги ангажираат најдобрите таленти и потоа ги обучуваат вработените да бидат врвни експерти во индустријата. Понатаму, тие создаваат удобни и инспиративни канцелариски простори и мотивираат SiteGroundда се стреми кон здрава рамнотежа помеѓу работата и животот.

За да ја поддржите нивната растечка листа на услуги и да ви понудиме брзи хостинг брзини, SiteGround управува со неколку центри за податоци ширум светот.

siteground успеа wordpress алатки за хостирање

Во времето на пишувањето, SiteGround е домаќин на повеќе од 2 милиони домени, што значи дека е популарна опција и за почетници и за искусни корисници.

Нивното портфолио на услуги вклучува заеднички хостинг, управуван WordPress хостинг, оптимизиран хостинг на WooCommerce, хостинг во облак, хостинг за препродавачи и хостинг на претпријатија. Сите планови се со разумни цени.

SiteGround е пионер во технологијата за хостирање. Компанијата разви софтверски решенија за нова ера за оптимизација на брзината, изолација на сметката, следење и реакција. Благодарение на новите технологии, SiteGround нуди робустен и безбеден хостирање на веб-страници.

Други добрини вклучуваат хостирање на е-пошта, регистрација на домен, бесплатен SSL, бесплатен CDN, миграции на сајтови, детални упатства, нечистотија евтини студентски планови, бесплатни факултетски партнерства и дневни резервни копии, меѓу другото.

SiteGround доаѓа со 30-дневна гаранција за враќање на парите, за да можете да ги тестирате нивните услуги за хостирање без грижа. Згора на тоа, компанијата е добро позната по својата ѕвездена поддршка.

Што е HostGator?

siteground vs hostgator - што е hostgator

HostGator е една од првите 10 најголеми компании за хостирање веб-страници во светот. Во моментов, тие се домаќини на повеќе од 8 милиони домени кои се движат од лични блогови до веб-страници на Fortune 500.

 • 45-дневен враќање на парите и 99.9% гаранција за време на работа на серверот.
 • Неограничено складирање и пропусен опсег.
 • Бесплатна веб-страница, домен, MYSQL и пренос на скрипти.
 • Прилагоден заштитен ѕид против DDoS напади.
 • Бесплатен SSL сертификат со Let's Encrypt.
 • 24/7/365 Поддршка преку телефон, разговор во живо и систем за билети.
 • До 2.5 пати побрзи сервери, глобален CDN, дневна резервна копија и обновување, автоматско отстранување на малициозен софтвер (управувано од HostGator WordPress Само хостинг).
 • 1-клик WordPress Инсталација.

Веб-домаќинот е основан во 2002 година од Брент Оксли, кој ја создаде компанијата од неговата студентска соба на Универзитетот Флорида Атлантик.

Од мала облека со само три сервери, HostGator прерасна во голема компанија за хостирање веб-страници со повеќе од 1000 вработени и над 7000 сервери.

Денес, HostGator е во сопственост на Newfold Digital (поранешен Endurance International Group или EIG), кој поседува стотици други брендови поврзани со ИТ, вклучително и Bluehost.

карактеристики на hostgator

HostGator ви нуди широк спектар на опции за хостирање и низа алатки кои ќе ви помогнат брзо да се вклучите онлајн. Тие ви нудат заеднички хостинг, WordPress хостинг, виртуелен приватен сервер и посветен хостинг.

Згора на тоа, тие ви нудат влечење и пушти градител на веб-страници кој ви помага брзо да креирате професионална веб-страница. За да ви помогнат веднаш да продавате, тие ви нудат и пакет од функции за е-трговија.

Тие имаат добар број планови за хостирање и секој доаѓа со 45-дневен враќање на парите и 99.99% гаранции за време на работа.

Други карактеристики на HostGator вклучуваат неизмерен пропусен опсег, алатки за оптимизација, бесплатни адреси на е-пошта, инсталирач на апликации со еден клик, миграции на страницата, SSL сертификат, 100 долари Google Кредит на AdWords, кредит од 100 долари за Bing Ads, бесплатно име на домен, и многу повеќе.

Брзина и перформанси

При оценувањето SiteGround и HostGator, ставаме висок приоритет на брзината и перформансите. Овие метрики се од витално значење бидејќи директно влијаат на корисничкото искуство и рангирањето на оптимизација. Ајде да ги разложиме спецификите:

 • Uptime: И двата провајдери се стремат да одржуваат високо време на работа. SiteGround ветува 99.9% гаранција за време на работа, што е стандардно во индустријата за хостирање.
 • Време на вчитување: веб-страници хостирани на SiteGround генерално доживуваат брзи времиња на вчитување делумно поради приспособеното поставување на серверот. HostGator, исто така, обезбедува разумни времиња на вчитување, иако резултатите може да варираат во зависност од планот.
 • Време на одговор на серверот: SiteGround покажа одлично време на одговор на серверот, обично побрзо од HostGator, што може да се акредитира за нивните напредни технологии за брзина.

Во врска со оптимизација на брзината, SiteGround има предност благодарение на многубројните центри за податоци низ целиот свет, кои помагаат во намалувањето на латентноста. Понатаму, тие користат сопствен приклучок кој помага во оптимизација на страницата за побрзо време на вчитување.

И двата провајдери на хостинг нудат Мрежа за испорака на содржини (CDN) интеграција со Cloudflare, што драматично ја подобрува брзината на веб-страницата за меѓународната публика. Процесот на активирање е директен од нивните соодветни контролни панели.

За оние кои бараат во VPS хостинг, HostGator може да има предност со повеќе скалабилни опции за растечки веб-локации. Сепак, за WordPress хостинг, SiteGround често е пофален за неговите уникатни карактеристики, ориентирани кон перформанси, прилагодени за WordPress сајтови.

 • Планови за хостирање: И двете нудат споделени, VPS, облак и посветени планови за хостирање.
 • облак хостинг: SiteGroundоблак хостингот е дизајниран за брзина и приспособливост, додека плановите за облак хостинг на HostGator се познати по нивната достапност.

Јасно е дека и двете SiteGround и HostGator имаат силни страни во различни области. За оние кои даваат премиум на брзото време на одговор на серверот и напредната оптимизација на брзината, SiteGround покажува значителни предности. Спротивно на тоа, различните планови за хостирање на HostGator се грижат за поширок опсег на потреби со фокус на VPS хостинг.

Безбедносни карактеристики

При споредување SiteGround и HostGator, откриваме дека и двата провајдери на хостинг имаат приоритет на безбедноста на податоците и веб-страниците на нивните корисници. На прв поглед, еве како тие стојат на главните безбедносни карактеристики:

функцијаSiteGroundHostGator
SSL сертификатБесплатно Ајде да ги криптираме SSL сертификатитеБесплатни SSL и премиум опции
Дневен бекапДневни бекап и обновувањаДневни автоматски бекап со CodeGuard (дополнителен надомест)
МониторингМониторинг на 24/7 сервер24/7 сервер и мрежен мониторинг
FirewallНапреден AI анти-бот системПриспособливи правила за заштитен ѕид
DDoS заштитаПроактивна DDoS заштитаВклучена е DDoS заштита
Автоматски ажурирањаАвтоматски WordPress новостиАвтоматско ажурирање на апликациите

SiteGround нуди силни безбедносни карактеристики како што се бесплатните Let’s Encrypt SSL сертификати во сите нивни планови за хостирање. Тие користат ан АИ анти-бот систем кој е ефикасен во спречување на напади со брутална сила. Дневни бекап се стандардни во сите нивни планови, осигурувајќи дека податоците се обновуваат во случај на непредвидени инциденти.

Спротивно на тоа, HostGator обезбедува и бесплатни SSL сертификати, со дополнителни платени опции за понапредни SSL потреби. Тие нудат автоматски резервни копии, но со функцијата CodeGuard, тоа може да има дополнителна цена. Во однос на DDoS напади, и двата провајдери се подготвени со соодветна заштита за да ги одржуваат веб-страниците безбедни.

И двата провајдери гарантираат uptime, што е доказ за безбедноста и доверливоста на нивните центри за податоци. Покрај тоа, вклучувањето на автоматски ажурирања за софтвер како WordPress важно е да се одржи безбедноста на веб-локациите хостирани од кој било од давателите на услуги.

Двете SiteGround и HostGator нудат сеопфатен сет на безбедносни карактеристики за да се осигури дека нивните домени и хостирани веб-страници се безбедни и отпорни на потенцијални закани.

Планови и цени

При разгледување на планови и цени of SiteGround и HostGator, наоѓаме различни разлики во нивните понуди. SiteGroundплановите за споделени хостинг започнуваат со 2.99 $/месечно, задоволувајќи им се на корисниците кои сакаат робусни перформанси и еко-пријателски хостинг решенија. Од друга страна, HostGator’s дели хостинг опциите се малку попристапни во однос на цената, почнувајќи од 3.75 $/месец.

За оние од нас кои бараат повеќе ресурси, и двете хостинг компании обезбеди VPSпосветен хостинг, и облак хостинг услуги. Овие се идеални за веб-локации со поголем сообраќај или специјализирани потреби за хостирање.

 • цена: HostGator често води со најниска цена, Но SiteGround се препознава по обезбедувањето вредност за вложените пари преку напредни функции и перформанси.
 • Складирање и пропусен опсег: HostGator може да се пофали неизмерен пропусен опсег низ сите планови, додека SiteGround ја истакнува својата технологија за брзи перформанси на веб-локациите, дури и ако не секогаш нуди неограничено складирање.
 • Гаранција за враќање на парите: И двата провајдери влеваат доверба преку нивните гаранции за враќање на парите, давајќи ни шанса да ја оцениме услугата без ризик.
 • Бесплатен домен: Предноста на HostGator вклучува понуда слободен домен за првата година, иако ова е вообичаена карактеристика кај многумина провајдери на веб хостинг.

При оценувањето простор на дискот, HostGator обично обезбедува подарежливи распределби, што го прави соодветен избор за веб-локации со поголеми медиумски датотеки. Спротивно на тоа, SiteGround се фокусира на технологија и услуги кои ја подобруваат брзината на вчитување на веб-страниците и одржливоста.

Накратко, нашиот избор помеѓу овие две реномирани хостинг компании зависи од специфичните потреби - без разлика дали цената, перформансите или дополнителните функции имаат поголема тежина во нашиот процес на донесување одлуки.

поддршка на корисниците на

Кога ја испитуваме поддршката за корисници, даваме приоритет на времето за брз одговор, разновидните канали за комуникација и квалитетот на услугата. Да споредиме SiteGround и HostGator на овие аспекти:

SiteGround Поддршка

 • Разговор во живо и телефонска поддршка: Го најдовме тоа SiteGround нуди 24/7 поддршка преку разговор во живо и телефон. Клиентите го ценат краткото време на чекање и информираната поддршка.
 • Техничка поддршка: Нашето искуство со SiteGroundТехничката поддршка на компанијата покажува дека тие се вешти, особено за бизниси со сложени потреби.
 • База на знаење: SiteGround обезбедува широка база на знаење, корисна и за почетниците и за напредните корисници кои сакаат сами да решаваат проблеми или да научат.

Поддршка на HostGator

 • Разговор во живо и телефонска поддршка: HostGator исто така обезбедува 24/7 разговор во живо и телефонска поддршка, познат по прифаќањето на корисничкото искуство со пријателска услуга.
 • Техничка поддршка: Техничката поддршка на HostGator се издвојува со нивното трпение и детално водство, што е од клучно значење за бизнисите и поединците кои се движат пред техничките предизвици.
 • Гаранција за ресурси и време на работа: Со снаодливи водичи и силна гаранција за време на работа, HostGator ги уверува клиентите за перформансите и времето на работа, клучните елементи на хостинг услугите.

И двата провајдери на хостинг инвестираат значително во нивната услуга за клиенти за да обезбедат сигурна и корисна средина за нивните корисници. Вредноста на овие карактеристики за поддршка на клиентите не може да се потцени, бидејќи ефективната поддршка во голема мера придонесува за квалитетот на услугата.

Карактеристики и додатоци

Кога се споредуваат карактеристиките и додатоците на SiteGround и HostGator, забележуваме дека и двата провајдери на хостинг нудат низа опции кои одговараат на различни потреби. SiteGroundУслугите на компанијата вклучуваат заеднички хостинг, управуван WordPress хостинг и решенија за хостирање во облак. Нивните планови доаѓаат со основни функции како автоматско ажурирање за WordPress, бесплатни SSL сертификати и дневни резервни копии за обезбедување на вашите податоци.

SiteGround се разликува со технологиите со високи перформанси како NGINX, PHP7 и комерцијалната алатка за кеширање, SuperCacher, за побрзи брзини на вчитување на веб-локациите. Друга карактеристика е нивниот акцент на безбедноста, нудејќи уникатен систем против ботови со вештачка интелигенција. За миграција на веб-страниците, тие обезбедуваат приклучок за да го олеснат процесот, правејќи ги преносите на страниците беспрекорни за корисниците.

HostGator, од друга страна, нуди разновидни планови за хостирање кои вклучуваат споделени, VPS и посветени опции за хостирање. Атрактивна дополнителна е вклучувањето на a слободен домен за првата година на избрани планови, намалувајќи ги првичните трошоци за поставување. Тие исто така нудат неизмерен пропусен опсег, што значи дека сообраќајните скокови нема да предизвикаат дополнителни трошоци. За оние кои се нови во креирањето веб-страници, HostGator обезбедува корисник-пријателски градител на веб-страници со бесплатни шаблони за веб-страници.

Двата веб-домаќини обезбедуваат поддршка 24/7, при што HostGator може да се пофали со исклучителна помош и поддршка како дел од нивната услуга. Што се однесува до времето на работа, и двете компании имаат за цел да одржат висока достапност на вашата страница, обезбедувајќи таа да остане постојано онлајн.

Контролните панели понудени од двете хостинг компании се индустриски стандард, што го прави управувањето едноставно за корисниците. HostGator оди чекор понатаму со обезбедување неограничени сметки за е-пошта, што е особено корисно за бизнисите.

Во однос на додатоците, SiteGround и HostGator нудат повеќе функции за подобрување на корисничкото искуство, но нивните таргетирани кориснички бази може да се разликуваат. SiteGround има фокус на брзината и безбедноста, додека HostGator се грижи за корисниците кои бараат сеопфатна поддршка и широк спектар на решенија за хостирање.

Прашања и Одговори

Кои се главните разлики во карактеристиките на хостинг помеѓу SiteGround и HostGator?

SiteGround нуди складирање SSD со почеток од 10 GB, заедно со бесплатно име на домен и SSL за првата година. HostGator, од друга страна, обезбедува неизмерен пропусен опсег и бесплатен SSL сертификат како дел од нивните понуди за хостирање.

Како SiteGround и HostGator споредуваат во однос на WordPress хостинг способности?

SiteGround е позната по својата успеа WordPress хостинг, кој нуди функции како автоматско ажурирање и подобрена безбедност. HostGator обезбедува WordPress хостинг со фокус на лесните инсталации и 4.7 од 5 резултат за задоволство на корисниците.

Кои се ценовните структури и вредноста за парите SiteGround наспроти HostGator?

SiteGround има опција за заеднички хостинг почнувајќи од 2.99 $/месец, додека споделениот хостинг на HostGator започнува од 3.75 $/месец. И двете нудат низа услуги, од споделени до облак хостинг, за да одговараат на различни буџети.

Можете ли да ги детализирате нивоата на корисничка поддршка обезбедени од SiteGround во споредба со HostGator?

SiteGround има воспоставено репутација за висока услуга за клиенти, обезбедувајќи одговорна поддршка и широки ресурси за знаење. HostGator, исто така, се гордее со поддршката за корисници со сеопфатен центар за помош и помош за разговор во живо 24/7.

Како се споредуваат времето на работа и сигурноста помеѓу SiteGround и HostGator?

Двете SiteGround и HostGator може да се пофалат со импресивни записи за време на работа, обезбедувајќи дека веб-локациите остануваат постојано оперативни. Специфичните проценти на работното време може да флуктуираат, но секој има механизми за максимизирање на доверливоста за корисниците.

Како функционира SiteGroundРезултатите од тестот за перформансите и брзината се споредуваат со HostGator?

SiteGround е пофален за своите супериорни перформанси, со технологии како што се NGINX и напредно кеширање. HostGator, исто така, обезбедува робусни перформанси, со различни планови за хостирање оптимизирани за брзина, одржувајќи ги веб-локациите да работат брзо.

Нашата пресуда

Препорачана
 
Од 2.99 УСД / месечно
Од 3.75 УСД / месечно

Видови на хостинг: Споделено, WordPress, WooCommerce, Cloud

Клучни карактеристики: Врвна изведба на веб-локација со Ultrafast PHP, оптимизирано поставување db, вграден кеширање и повеќе! Крајната понуда спакувана со бесплатна е-пошта, SSL, CDN, резервни копии, автоматско ажурирање на WP и многу повеќе.

Најдобро за: Сопственици на веб-страници бараат веб-домаќин со голема брзина, силна безбедност и врвна услуга за клиенти

Видови на хостинг: Споделено, WordPress, VPS, посветен, препродавач

Клучни карактеристики: Бесплатно име на домен, неограничено складирање, неизмерен пропусен опсег, непобедлив хостинг - Ве опфати HostGator. Заедничките планови за веб-хостинг од HostGator ја симнуваат вашата страница брзо и поволно.

Најдобро за: Ако сакате да поставите едноставна веб-локација како онлајн брошура, HostGator треба да биде во ред.

Препорачана
Од 2.99 УСД / месечно

Видови на хостинг: Споделено, WordPress, WooCommerce, Cloud

Клучни карактеристики: Врвна изведба на веб-локација со Ultrafast PHP, оптимизирано поставување db, вграден кеширање и повеќе! Крајната понуда спакувана со бесплатна е-пошта, SSL, CDN, резервни копии, автоматско ажурирање на WP и многу повеќе.

Најдобро за: Сопственици на веб-страници бараат веб-домаќин со голема брзина, силна безбедност и врвна услуга за клиенти

Од 3.75 УСД / месечно

Видови на хостинг: Споделено, WordPress, VPS, посветен, препродавач

Клучни карактеристики: Бесплатно име на домен, неограничено складирање, неизмерен пропусен опсег, непобедлив хостинг - Ве опфати HostGator. Заедничките планови за веб-хостинг од HostGator ја симнуваат вашата страница брзо и поволно.

Најдобро за: Ако сакате да поставите едноставна веб-локација како онлајн брошура, HostGator треба да биде во ред.

По блиската пресметка меѓу овие двајца домаќини во тешка категорија, време е да се прогласи победник и SiteGround ја освојува титулата. HostGator му даде солидна работа, но кога се сведува на жицата, SiteGround го надминува својот конкурент во неколку клучни области.

Што поставува SiteGround освен? Прво, неговата брзина. SiteGround не е само брз; тој е постојано брз, што е од клучно значење за одржување на задоволство на вашите посетители. Потоа, тука е безбедносниот аспект. SiteGround оди подалеку од основите, нудејќи систем за следење во реално време, систем на антиботи управуван од вештачка интелигенција и бесплатни дневни резервни копии. Овие карактеристики не се само фенси додатоци; тие се од суштинско значење во денешната веб-околина каде што заканите постојано се развиваат.

Но, не се работи само за технологијата. Услугата за клиенти е местото каде што SiteGround навистина сјае. Откако ја искусивте нивната поддршка од прва рака и видовте бројни прегледи на клиентите, јасно е дека тие не се само ефикасни; тие искрено се грижат да ви помогнат.

TL; DR, додека HostGator е достоен конкурент со свои сили, за перформанси, брзина и безбедност, SiteGround се издвојува како супериорен избор. Без разлика дали отворате нова страница или размислувате да се префрлите, SiteGround е избор со кој најверојатно ќе се чувствувате сигурни и задоволни.

Преглед на HostGator vs SiteGround: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Референци

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Оваа зделка не бара рачно да внесувате купонски код, тој ќе се активира веднаш.
0
дена
0
часа
0
минути
0
секунди
Оваа зделка не бара рачно да внесувате купонски код, тој ќе се активира веднаш.
0
дена
0
часа
0
минути
0
секунди
Споделете на...