Rocket.net vs Kinsta (споредба од 2024 година)

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Оваа споредба Rocket.net против Kinsta ви дава детален преглед на овие две управувани базирани на податоци WordPress хостинг услуги низ метрика на перформанси за да ви помогне да одлучите која најдобро ги задоволува вашите потреби. Ајде да нурнеме во спецификите за да разбереме како Rocket.net се спротивставува на Kinsta.

Јас сум на мисија. Мисија за стави две од најдобро менаџираните WordPress хостинг компании на судење и потоа да ги спротивстават една против друга. 


Rocket.net

Kinsta
ЦениОд 25 УСД / месечноОд 35 УСД / месечно
SLA99.9% време на време99.9% време на време
Понудени типови на хостингУспеа WordPress и WooCommerce хостинг, препродавач и услуги за хостирање на претпријатија.Успеа WordPress и WooCommerce хостинг, апликации и хостирање на бази на податоци.
Брзина и перформансиCloudflare Enterprise.
Вграден CDN (мрежа за испорака на содржина).
WAF и кеширање на рабовите.
Складирање NVMe SSD.
Неограничени PHP работници.
Бесплатен Redis & Object Cache Pro
Складирање SSD.
HTTP / 3.
LXD контејнери.
PHP 8.0 и 8.1.
МаријаДБ.
Кеширање на рабовите.
CloudflareCDN.
Рани совети.
WordPress1-клик WordPress инсталира.
Бесплатна миграција на страницата.
Автоматско ажурирање.
Инсталира со 1 клик.
Автоматско ажурирање.
Станирање со 1 клик.
Бесплатен DevKinsta.
Неограничени бесплатни миграции.
СервериApache + Nginx.
Cloudflare Enterprise
Google Облак платформа
БезбедностНеограничени бесплатни SSL сертификати.
Автоматски дневни бекап со 14-дневно задржување.
100% усогласен со PCI.
Целосни дневници за активности.
DDoS заштита.
Автоматски SSL сертификати.
Автоматски дневни бекап и 14-дневно задржување.
Поддршка за HTTP/3.
Гаранција без хакирање.
контролен панелRocket.net (комерцијален)MyKinsta (комерцијален)
поддршка на корисниците на24/7 разговор во живо и телефонска поддршка24/7 разговор во живо и телефонска поддршка
гаранција за враќање на парите30 денови30 денови
Тековен договор🔥 Подготвени за брзина? Дозволете Rocket да направи БЕСПЛАТНА тест миграција за вас!🔥 Плаќајте годишно и добијте 2 месеци БЕСПЛАТЕН хостинг

Главни преземања:

Ако цената, брзината, перформансите и поддршката се вашите главни приоритети, Rocket.net е одличен избор, со оглед на неговата покажана супериорност во клучните метрики на перформансите, како што се времето на одговор, времето на вчитување и капацитетот за справување со барањата.

Ако безбедноста е вашиот главен приоритет, Kinsta треба да биде вашиот претпочитан избор, бидејќи е познат по своите робусни безбедносни карактеристики, иако овие специфични аспекти не беа опфатени во презентираните податоци.

Размислете за тоа како Battle Royale на хостинг платформи, само a малку техничар.

Зошто побогу го правам ова? Па, ако сте нешто како мене, лесно е да се добие збунети од огромниот број карактеристики и технички делови и делови што ги нуди секоја платформа. Сите тие звучат одлично, а навистина многу од нив се. Но, како и со се, некои се подобри од другите.

Затоа, мојата мисија ми дозволува да навлезам длабоко во деталите која платформа е подобар избор и ви дозволува да направите информирана одлука за тоа кој да избере.

Денешната битка е моќна Rocket.net против Kinsta. И двете се многу почитувани платформи со супериорен куп технологија за нивна резервна копија.

Значи, кој има предност? Ајде да дознаеме.

Планови и цени

Прво ќе ги разгледаме трошоците. Ако ги споредиме двата провајдери чисто според цените, брзо можеме да видиме кој ќе излезе на врвот.

Планови за цени на Rocket.net

rocket.net цени

Rocket.net нуди три планови за управувани WordPress хостинг, агенциски хостинг и хостинг на претпријатија:

Управуваше хостинг:

 • Стартер: 25 долари/месечно; 1 долар првиот месец
 • на: 50 долари/месечно; 1 долар првиот месец
 • Бизнис: 83 долари/месечно; 1 долар првиот месец

Агенција хостинг:

 • Ниво 1: 100 долари месечно; 1 долар првиот месец
 • Ниво 2: 200 долари месечно; 1 долар првиот месец
 • Ниво 3: 300 долари месечно; 1 долар првиот месец

Претпријатие хостинг:

 • Претпријатие 1: $ 649 месечно
 • Претпријатие 2: $ 1299 месечно
 • Претпријатие 3: $ 1949 месечно

Rocket има и воведна промотивна цена каде што можете да ја добиете вашата првиот месец на хостирање за само 1 долар а плаќањето на годишно ниво обезбедува два месеци бесплатно. Сите планови исто така доаѓаат со а 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Посетете Rocket.net за повеќе информации и нивните најнови зделки… или проверете го мојот преглед на Rocket.net овде.

Планови за цени на Kinsta

Планови за цени на Kinsta

Kinsta има десет различни ценовни планови за управувани WordPress хостинг. Деталите вреди цела статија, па еве брз преглед на тоа што можете да очекувате да платите:

 • Стартер: $ 35/месечно
 • на: $ 70/месечно
 • Бизнис 1: $ 115/месечно
 • Бизнис 2: $ 225/месечно
 • Претпријатие 1: $ 675/месечно
 • Претпријатие 2: $ 1000/месечно

Изборот да плаќате годишно, наместо месечно, ви обезбедува услуга во вредност од два месеци бесплатно. Сите планови на Kinsta обезбедуваат a 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Токму сега, Кинста има а ограничена понуда - можеш да добиеш WordPress хостинг од нив бесплатно за еден месец. Исто така, ќе добиете $20 попуст за ограничено време ако се претплатите на кој било план и ако сакате да го тестирате Kinsta пред да се претплатите, можете да побарате демо и да дознаете што точно нуди.

Има се опционални додатоци, но тие се донекаде технички и не се навистина неопходни за просечниот корисник.

Посетете ја Кинста за повеќе информации и нивните најнови зделки… или проверете го мојот преглед на Kinsta овде.

🏆 Победникот е Rocket.net

Ниту Kinsta ниту Rocket не се особено евтини. Но, вие дефинитивно го добивате она за што плаќате! Двата планови обезбедуваат а двомесечен попуст за плаќање на годишно ниво и имаат гаранција од 30 дена.

Сепак, Ракетата го зазема работ како што нејзините планови се а малку поевтино отколку Kinsta, плус можеш добијте го првиот месец за 1 долар.

Перформанси, брзина и сигурност

Сега да видиме што всушност добивате за цената што ја плаќате. Прво се перформансите. Добавувачот на хостинг треба да напредува во овој оддел. Во спротивно, тие нема да останат долго во бизнисот.

Во овој дел ќе дознаете…

 • Зошто брзината на страницата е важна... многу!
 • Колку брзо се вчитува сајтот хостиран на Rocket.net и Kinsta. Ќе ја тестираме нивната брзина и времето на одговор на серверот GoogleМетрика на Core Web Vitals.
 • Како е хостирана страница Rocket.net и Kinsta настапува со сообраќајни шила. Ќе тестираме како функционираат кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата.

Најважната метрика за перформанси што треба да ја барате кај веб-домаќин е брзината. Посетителите на вашата страница очекуваат да се вчита брзо инстант. Брзината на страницата не само што влијае на корисничкото искуство на вашата страница, туку влијае и на вашето SEO, Google рангирање и стапки на конверзија.

Но, тестирање на брзината на страницата против Google's Core Web Vitals метриката сама по себе не е доволна, бидејќи нашата локација за тестирање нема значителен обем на сообраќај. За да ја оцениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога се соочуваме со зголемен сообраќај на страницата, користиме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречено LoadImpact) за испраќање виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање.

Зошто е важна брзината на страницата

Дали знаевте дека:

 • Страници кои се вчитани во 2.4 секундаимаше а 1.9% стапка на конверзија.
 • At 3.3 секунди, стапката на конверзија беше 1.5%.
 • At 4.2 секунди, стапката на конверзија беше помала од 1%.
 • At 5.7+ секунди, стапката на конверзија беше 0.6%.
Зошто е важна брзината на страницата
извор: Cloudflare

Кога луѓето ја напуштаат вашата веб-локација, вие ги губите не само потенцијалните приходи, туку и сите пари и време што сте ги потрошиле за генерирање сообраќај кон вашата веб-страница.

И ако сакате да стигнете до првата страница на Google и остани таму, ви треба веб-локација што брзо се вчитува.

Googleалгоритми на претпочитаат прикажување веб-локации кои нудат одлично корисничко искуство (а брзината на страницата е огромен фактор). Во Google's eyes, веб-локација која нуди добро корисничко искуство генерално има помала стапка на отскокнување и брзо се вчитува.

Ако вашата веб-страница е бавна, повеќето посетители ќе се вратат назад, што ќе резултира со губење на рангирањето на пребарувачите. Исто така, вашата веб-страница треба брзо да се вчита ако сакате да претворите повеќе посетители во клиенти кои плаќаат.

Калкулатор за зголемување на приходите на брзината на страницата

Ако сакате вашата веб-страница да се вчита брзо и да го обезбеди првото место во резултатите од пребарувачот, ќе ви треба a брз провајдер на веб-хостинг со серверска инфраструктура, CDN и технологии за кеширање кои се целосно конфигурирани и оптимизирани за брзина.

Веб-домаќинот со кој ќе изберете да одите значително ќе влијае на тоа колку брзо се вчитува вашата веб-страница.

Како го извршуваме тестирањето

Следиме систематски и идентичен процес за сите веб-домаќини што ги тестираме.

 • Купете хостинг: Прво, се пријавуваме и плаќаме за влезниот план на веб-домаќинот.
 • Инсталирајте WordPress: Потоа, поставивме ново, празно WordPress страница со користење на Astra WordPress тема. Ова е лесна повеќенаменска тема и служи како добра почетна точка за тестот за брзина.
 • Инсталирајте додатоци: Следно, ги инсталираме следните приклучоци: Akismet (за заштита од спам), Jetpack (приклучок за безбедност и резервна копија), Hello Dolly (за примерок додаток), Форма за контакт 7 (форма за контакт), Yoast SEO (за оптимизација) и FakerPress (за генерирање тест содржина).
 • Генерирајте содржина: Користејќи го приклучокот FakerPress, создаваме десет случајни WordPress објави и десет случаен страници, од кои секоја содржи 1,000 зборови од lorem ipsum „кукла“ содржина. Ова симулира типична веб-локација со различни типови содржина.
 • Додадете слики: Со приклучокот FakerPress, поставуваме по една неоптимизирана слика од Pexels, веб-локација за акции со фотографии, на секоја објава и страница. Ова помага да се процени перформансите на веб-локацијата со содржини со тешки слики.
 • Извршете го тестот за брзина: ја извршуваме последната објавена објава во GoogleАлатка за тестирање на PageSpeed ​​Insights.
 • Извршете го тестот за влијание на товарот: ја извршуваме последната објавена објава во Алатка за тестирање на облак на K6.

Како ја мериме брзината и перформансите

Првите четири метрики се Google's Core Web Vitals, и ова се збир на сигнали за веб перформанси кои се клучни за веб-искуството на корисникот и на десктоп и на мобилни уреди. Последната петта метрика е стрес тест за влијанието на оптоварувањето.

1. Време до првиот бајт

TTFB го мери времето помеѓу барањето за ресурс и кога почнува да пристигнува првиот бајт од одговорот. Тоа е метрика за одредување на одговорноста на веб-серверот и помага да се идентификува кога веб-серверот е премногу бавен за да одговори на барањата. Брзината на серверот во основа е целосно одредена од услугата за веб-хостинг што ја користите. (извор: https://web.dev/ttfb/)

2. Прво внесување одложување

FID го мери времето од кога корисникот првпат ќе комуницира со вашата страница (кога ќе кликне на врска, ќе допре копче или ќе користи прилагодена контрола на JavaScript) до времето кога прелистувачот навистина може да одговори на таа интеракција. (извор: https://web.dev/fid/)

3. Најголема содржина со боја

LCP го мери времето од кога страницата почнува да се вчитува до кога најголемиот текстуален блок или елемент на сликата се прикажува на екранот. (извор: https://web.dev/lcp/)

4. Кумулативна промена на распоредот

CLS мери неочекувани поместувања во прикажувањето на содржината при вчитувањето на веб-страницата поради промена на големината на сликата, прикажувањето на реклами, анимацијата, прикажувањето на прелистувачот или други елементи на скрипта. Менувањето на распоредот го намалува квалитетот на корисничкото искуство. Ова може да ги збуни посетителите или да бара од нив да чекаат додека не заврши вчитувањето на веб-страницата, за што е потребно повеќе време. (извор: https://web.dev/cls/)

5. Влијание на оптоварување

Стрес-тестирањето со влијанието на оптоварувањето одредува како веб-домаќинот би се справил со 50 посетители кои истовремено ја посетуваат локацијата за тестирање. Самото тестирање на брзината не е доволно за тестирање на перформансите, бидејќи оваа локација за тестирање нема сообраќај до неа.

За да можеме да ја процениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата, користевме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречена LoadImpact) за да испрати виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање и да ја тестира на стрес.

Ова се трите метрики на влијанието на оптоварувањето што ги мериме:

Просечно време на одговор

Ова го мери просечното времетраење што му е потребно на серверот да ги обработи и одговори на барањата на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење.

Просечното време на одговор е корисен показател за севкупните перформанси и ефикасност на веб-локацијата. Пониските просечни времиња на одговор генерално укажуваат на подобри перформанси и попозитивно корисничко искуство, бидејќи корисниците добиваат побрзи одговори на нивните барања.

Максимално време на одговор

Ова се однесува на најдолгото времетраење што му е потребно на серверот да одговори на барањето на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење. Оваа метрика е од клучно значење за проценка на перформансите на веб-локацијата при голем сообраќај или употреба.

Кога повеќе корисници пристапуваат на веб-локација истовремено, серверот мора да се справи и да го обработи секое барање. Под големо оптоварување, серверот може да се преоптовари, што ќе доведе до зголемување на времето на одговор. Максималното време на одговор го претставува најлошото сценарио за време на тестот, каде што на серверот му требаше најдолго време да одговори на барање.

Просечна стапка на барања

Ова е метрика за перформанси што го мери просечниот број на барања по единица време (обично во секунда) што ги обработува серверот.

Просечната стапка на барања обезбедува увид во тоа колку добро серверот може да управува со дојдовните барања под различни услови на оптоварувањес. Повисоката просечна стапка на барања покажува дека серверот може да се справи со повеќе барања во даден период, што генерално е позитивен знак за перформанси и приспособливост.

⚡Резултати од тестот за брзина и перформанси

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на четири клучни индикатори за изведба: просечно време до првиот бајт, прво внесување доцнење, најголема содржина со боја и кумулативно смена на распоред. Пониските вредности се подобри.

компанијатаTTFBПросечен TTFBФИДLcpCLS
SiteGroundФранкфурт: 35.37 ms
Амстердам: 29.89 ms
Лондон: 37.36 ms
Њујорк: 114.43 ms
Далас: 149.43 ms
Сан Франциско: 165.32 ms
Сингапур: 320.74 ms
Сиднеј: 293.26 ms
Токио: 242.35 ms
Бангалор: 408.99 ms
179.71 ms3 ms1.9 ги0.02
KinstaФранкфурт: 355.87 ms
Амстердам: 341.14 ms
Лондон: 360.02 ms
Њујорк: 165.1 ms
Далас: 161.1 ms
Сан Франциско: 68.69 ms
Сингапур: 652.65 ms
Сиднеј: 574.76 ms
Токио: 544.06 ms
Бангалор: 765.07 ms
358.85 ms3 ms1.8 ги0.01
ОблациФранкфурт: 318.88 ms
Амстердам: 311.41 ms
Лондон: 284.65 ms
Њујорк: 65.05 ms
Далас: 152.07 ms
Сан Франциско: 254.82 ms
Сингапур: 295.66 ms
Сиднеј: 275.36 ms
Токио: 566.18 ms
Бангалор: 327.4 ms
285.15 ms4 ms2.1 ги0.16
A2 ХостингФранкфурт: 786.16 ms
Амстердам: 803.76 ms
Лондон: 38.47 ms
Њујорк: 41.45 ms
Далас: 436.61 ms
Сан Франциско: 800.62 ms
Сингапур: 720.68 ms
Сиднеј: 27.32 ms
Токио: 57.39 ms
Бангалор: 118 ms
373.05 ms2 ms2 ги0.03
WP EngineФранкфурт: 49.67 ms
Амстердам: 1.16 с
Лондон: 1.82 с
Њујорк: 45.21 ms
Далас: 832.16 ms
Сан Франциско: 45.25 ms
Сингапур: 1.7 с
Сиднеј: 62.72 ms
Токио: 1.81 с
Бангалор: 118 ms
765.20 ms6 ms2.3 ги0.04
Rocket.netФранкфурт: 29.15 ms
Амстердам: 159.11 ms
Лондон: 35.97 ms
Њујорк: 46.61 ms
Далас: 34.66 ms
Сан Франциско: 111.4 ms
Сингапур: 292.6 ms
Сиднеј: 318.68 ms
Токио: 27.46 ms
Бангалор: 47.87 ms
110.35 ms3 ms1 ги0.2
WPX хостингФранкфурт: 11.98 ms
Амстердам: 15.6 ms
Лондон: 21.09 ms
Њујорк: 584.19 ms
Далас: 86.78 ms
Сан Франциско: 767.05 ms
Сингапур: 23.17 ms
Сиднеј: 16.34 ms
Токио: 8.95 ms
Бангалор: 66.01 ms
161.12 ms2 ms2.8 ги0.2

Време до првиот бајт (TTFB): TTFB го мери времетраењето од клиентот што прави HTTP барање до првиот бајт од страницата што го прима прелистувачот на клиентот. Ова ја вклучува мрежната латентност за пристигнување до серверот, времето потребно на серверот да го обработи барањето и мрежната латентност за одговорот да се врати до гледачот.

Rocket.net има значително пониски TTFB пати на сите тестирани локации од Kinsta. Најбрзиот TTFB за Rocket.net беше снимен во Токио со 27.46 ms, додека најбавниот беше во Сиднеј со 318.68 ms. Kinsta, од друга страна, го забележа својот најбрз TTFB во Сан Франциско со 68.69 ms и најбавниот во Бангалор со 765.07 ms.

Просечен TTFB: Просечниот TTFB се пресметува со просекување на вредностите на TTFB од сите тестирани локации. Rocket.net има значително помал просечен TTFB (110.35 ms) во споредба со Kinsta (358.85 ms), што покажува дека во просек, страниците хостирани од Rocket.net се вчитуваат побрзо од оние на Kinsta.

Одложување на првиот влез (FID): FID го мери времето од кога корисникот првпат комуницира со страница до времето кога прелистувачот може да одговори на таа интеракција. Двете компании го постигнаа истиот резултат на FID (3 ms), што покажува дека тие слично реагираат на интеракциите со корисниците.

Најголема содржина со боја (LCP): LCP го мери времето на прикажување на најголемата слика или текстуален блок видлив во рамките на приказот. Пониските вредности се подобри бидејќи покажуваат побрзо време на оптоварување. Rocket.net има подобар резултат на LCP (1 с) од Kinsta (1.8 с), што покажува дека Rocket.net побрзо ја вчитува најголемата содржина на боја.

Кумулативна промена на распоредот (CLS): CLS го мери збирот на сите поединечни резултати за промена на распоредот за секое неочекувано поместување на распоредот што се случува во текот на целиот животен век на страницата. Понискиот CLS резултат е подобар бидејќи укажува на постабилна страница. Оценката CLS на Rocket.net (0.2) е повисока од онаа на Kinsta (0.01), што сугерира дека Kinsta обезбедува постабилен распоред со помалку неочекувани поместувања.

Rocket.net работи подобро од Kinsta.

Rocket.net има супериорни перформанси во однос на TTFB, просечен TTFB и LCP, додека Kinsta обезбедува постабилен распоред (понизок CLS). И двајцата работат слично во однос на FID.

⚡Резултати од тестот за влијание на вчитување

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на три клучни индикатори за изведба: просечно време на одговор, највисоко време на вчитување и просечно време на барање. Пониските вредности се подобри за просечното време на одговор и највисокото време на вчитување, Додека повисоките вредности се подобри за Просечното време на барање.

компанијатаПросечно време на одговорНајвисоко време на оптоварувањеПросечно време на барање
SiteGround116 ms347 ms50 барања/сек
Kinsta127 ms620 ms46 барања/сек
Облаци29 ms264 ms50 барања/сек
A2 Хостинг23 ms2103 ms50 барања/сек
WP Engine33 ms1119 ms50 барања/сек
Rocket.net17 ms236 ms50 барања/сек
WPX хостинг34 ms124 ms50 барања/сек

Просечно време на одговор: Просечното време на одговор го мери просечното време што му е потребно на серверот да одговори на барањето на клиентот. Пониските вредности се подобри бидејќи укажуваат на побрзо време на одговор на серверот. Во овој случај, Rocket.net има значително пониско просечно време на одговор (17 ms) од Kinsta (127 ms), што покажува дека серверот на Rocket.net одговара на барањата многу побрзо од серверот на Kinsta.

Највисоко време на оптоварување: Највисокото време на вчитување се однесува на најдолгото време кое било потребно за целосно вчитување на страницата за време на периодот на тестирање. Се претпочитаат пониски вредности бидејќи тие укажуваат дека серверот може брзо да ги вчита дури и страниците со најинтензивни ресурси. Rocket.net има пониско највисоко време на вчитување (236 ms) во споредба со Kinsta (620 ms), што значи дека Rocket.net има побрзо максимално оптоварување.

Просечно време на барање: Просечното време на барање обично се однесува на просечната стапка со која серверот може да се справи со дојдовните барања. Повисоките вредности се подобри бидејќи покажуваат дека серверот може да се справи со повеќе барања во секунда. Еве, Rocket.net се справува со повеќе барања во секунда (50 req/s) од Kinsta (46 req/s), што сугерира дека серверот на Rocket.net може да се справи со малку поголем товар од серверот на Kinsta.

Повторно, Rocket.net ја надминува Kinsta!

Rocket.net има супериорни перформанси во однос на просечното време на одговор, највисокото време на вчитување и просечното време на барање во споредба со Kinsta.

Карактеристики за изведба на Rocket.net

Rocket.net cloudflare претпријатие

Rocket.net има интересна поставеност. Користи нешто што се нарекува „Работ на облакот“ за својата мрежа на центри за податоци. Ова е Cloudflare претпријатие технологија и обезбедува пристап до преку 275 PoP локации низ најголемите градови во светот. 

Ова во суштина значи дека вашите податоци може да се испорачаат од локација најблиску до вашата WordPress локацијата на посетителите на веб-страницата, со што се намалува заостанувањето и зголемување на брзината на испорака.

Понатаму, секој „раб на облакот“ разменува карактеристики директно поврзување со локален интернет провајдер, кој работи на значително намалување на латентноста и го обезбедува вашиот WordPress перформансите на страницата се зголемуваат колку што е можно повеќе.

rocket.net раб мрежа

Широката мрежа на Rocket исто така се одликува 32 јадра на процесорот дистрибуирани глобално и користи NVMe физички сервери. Ова е врвна технологија ум, така што навистина го добивате најдоброто од најдобрите.

Една убава карактеристика овде е Rocket.net автоматски однапред го конфигурира и оптимизира вашиот WordPress поставување на веб-страница да произведе најбрзи можни брзини. Ова ќе ги задоволи оние со помалку од ѕвездени технички вештини бидејќи не треба да губите време обидувајќи се да ги подобрите работите.

Овие автоматски оптимизации се овозможени благодарение на употребата на Cloudflare CDN – најбрзиот тип на достапен CDN за претпријатие. Ова одлично парче технологија ви го обезбедува следново:

 • Компресија на датотеката Brotli
 • Паметно рутирање на Argo
 • Полска оптимизација на сликата
 • Рани совети (обезбедуваат брзини до 30% поголеми)

На крајот на краиштата, сето ова ќе ви ги даде најбрзите можни брзини на сервирање податоци додека одржувате ултра сигурна услуга. И најдобро од сè, тоа не чини дополнително - Cloudflare Enterprise CDN е вклучен во цената.

Што друго има да се натрупа на изведбата? 

Па, да не заборавиме на кеширањето. На сите врвни даватели на хостинг им требаат врвни алатки за кеширање за да се осигураат брзо вчитување на страницата и нула задоцнување за посетителите на вашата веб-страница. А Rocket испорачува и овде.

Користејќи ја својата широка PoP мрежа, платформата ви носи здрав број функции на кешот, вклучувајќи:

 • Кеширање на цела страница
 • По кеширање на уред
 • Бајпас на кешот на колачиња
 • Автоматска оптимизација на сликата
 • ARGO паметно рутирање
 • Степен кеширање
 • Бесплатен Redis и Object Cache Pro (целосно управуван кеш и база на податоци-како-сервис)
карактеристики на брзината

И на крај, секогаш има уште неколку работи на кои треба да се радуваме, а Rocket обезбедува тука. 

Платформата гарантира дека секогаш можете да ја користите најновата верзија на PHP, вклучително и Litespeed 8.0 и 8.1, плус неограничени PHP работници. И исто така имате употреба на Складирање NVMe SSD Поддршка за HTTP3.

Карактеристики за изведба на Kinsta

Kinsta исклучиво го користи Google Облак мрежа за своите центри за податоци. Како и да е, платформата ги носи работите чекор подалеку со единствено користење на Мрежа со премиум ниво. Што е ова? Па, тоа е најбрзиот и најсигурен степен на располагање и има процесори со високи перформанси.

Спротивно на тоа, повеќето други хостинг провајдери кои користат Google Облакот не може да се пофали со истото тврдење.

Бидејќи Kinsta користи Google, тоа значи дека има на располагање огромен број на центри за податоци. Оваа голема мрежа од 35+ центри за податоци е расфрлана низ целиот свет и им овозможува на корисниците да ја изберат најблиската локација до местото каде што се сместени. Ако вашиот центар за податоци е релативно блиску, тогаш можете да уживате во подобри брзини и доверливост отколку да е далеку.

kinsta корисник google платформа за облак

Ниска латентност и сигурна поврзаност се постигнуваат благодарение на приватната оптички мрежа и може да резултираат со а зголемување на перформансите од некаде помеѓу 30% - 300% (или така тврди Кинста).

Корисниците исто така може да се радуваат на складирање на SSD со вграден вишок, што ви гарантира одржување на висок интегритет на податоците. А добар допир е тоа што вашите резервни копии и сите средини за поставување што ги создавате не се вбројуваат во целокупните ограничувања за складирање.

kinsta cdn

Како Rocket, Kinsta сега има а CDN напојуван од Cloudflare. Оваа технологија со високи перформанси ги опслужува содржините заслепувачки брзо, поддржува HTTP/3, и е достапен од мрежата на Kinsta на Над 275 локации на POP ширум светот.

Со оглед некои платформи наплаќаат дополнително за привилегијата да користат Cloudflare CDN (Те гледам, Ракета), да ја имаш оваа супер наполнета технологија вклучена во цената е добредојдена поволност.

управување со kinsta dns

Што друго? Па, Kinsta се одликува со премија Anycast DNS услуга. Оваа поддршка за латентност и рутирање базирано на геолокација се напојува со Амазон рута53 и обезбедува неговите корисници да добијат брзо време на одговор и целосна стабилност.

kinsta раб кеширање

Потоа, за да го подигне кеширањето на следното ниво, Kinsta има свој сопствен сопственик Софтвер за кеширање на рабовите. Оваа мека алатка ветува: 

 • % Намалување 50 во време до првиот бајт (TTFB)
 • % Намалување 55 навреме да се префрлат целосните страници,
 • % Намалување 50 навреме да се сервира кеширан HTML WordPress.

Не можам да се расправам со тие бројки! Тие се прилично импресивни и значи дека сообраќајот на вашата страница ќе наиде на непречена и брзо вчитувачка локација со нула задоцнување. 

Но, чекај, има уште. Kinsta исто така смислено обезбедува:

 • Поддршка за PHP 8.0 и 8.1 (секогаш најновата верзија)
 • Автоматски ажурирања за WordPress и платформата Kinsta
 • Алатки за управување со сајтови со еден клик и интерфејс што е лесен за корисниците
 • Овозможување и оневозможување на CDN
 • Контроли за оптимизација на слики како што се минимизирање на CSS и JS и исклучување на датотеки. 
 • Веб стандард „Early Hints“ на Cloudflare (подобрување на брзини до дополнителни 30%)

🏆 Победникот е Rocket.net

Во нашите споредби на перформансите на веб-хостинг компаниите низ различни метрики, Rocket.net постојано ја надминува Kinsta во следниве области:

 1. Време до првиот бајт (TTFB): Rocket.net прикажува значително пониски TTFB пати на сите тестирани локации во споредба со Kinsta. Просечниот TTFB исто така беше помал за Rocket.net.
 2. Најголема содржина со боја (LCP): Rocket.net имаше побрзо LCP време, што покажува дека ја вчитува најголемата слика или текстуален блок видлив во приказот побрзо од Kinsta.
 3. Просечно време на одговор: Серверот на Rocket.net одговара на барањата на клиентите многу побрзо од оние на Kinsta, што е наведено од значително пониското просечно време на одговор.
 4. Највисоко време на оптоварување: Rocket.net имаше пониско највисоко време на вчитување, што сугерира дека дури и неговите најинтензивни страници се вчитуваат побрзо од оние што ги хостира Kinsta.
 5. Просечно време на барање: Серверот на Rocket.net може да се справи со повеќе барања во секунда од оние на Kinsta, што укажува на поголем капацитет за оптоварување на серверот.

Во нашите тестови, Rocket.net покажа подобра брзина и реакција, кои се клучни фактори за перформансите на веб-страницата и корисничкото искуство.

Дали знаевте дека Rocket.net исто така излезе како победник број 1 во нашиот тест за најбрзите WordPress хостинг компании?

Безбедност

Безбедноста е од најголема важност ако планирате да ги држите тие злонамерни настрана. Повеќето провајдери на хостинг имаат сериозен удар кога се во прашање безбедносните карактеристики. Ајде да видиме како се одвиваат двете платформи во овој оддел.

Безбедносни карактеристики Rocket.net

Безбедносни карактеристики Rocket.net

Rocket.net ја обезбедува истата безбедност кај сите свои IaaS провајдери. Непотребно е да се каже дека е врвен и ќе ви ја обезбеди сета гаранција и безбедност што ви е потребна за да ја хостирате вашата страница без да се грижите дека ќе се соочите со злонамерни напади.

Еве што добивате:

 • Безбедност на ниво на претпријатија
 • Cloudflare претпријатие WAF
 • Претходно конфигуриран и автоматски оптимизиран за максимална безбедност
 • 100% усогласен со PCI
 • Откривање и елиминација на малициозни закани
 • Imunify360 – скенирање на малициозен софтвер во реално време со нула влијание врз перформансите
 • Неограничени бесплатни SSL сертификати
 • Автоматски ажурирања и поправање на грешки
 • Целосна евиденција на активности
 • Автоматски дневни бекап
 • 14-дневно задржување на резервната копија

Безбедносни карактеристики на Kinsta

Безбедносни карактеристики на Kinsta

Kinsta ги удвојува своите безбедносни детали и не губи време да ве донесе најдобрите карактеристики што можат да се купат со пари. Мислам, за високата премија, се очекува да се добие ова ниво на безбедност во секој случај, па затоа е смирувачко што Кинста не разочарува во овој оддел.

Всушност, Kinsta е толку уверен во своите безбедносни карактеристики што ги има гаранција без хакирање. Доколку нешто злобно успее да влезе, КИнста ќе обезбеди целосна поправка целосно бесплатно.

И еве сè друго што обезбедува платформата за да ги одржува вашите сајтови безбедни:

 • 99.9% време на работа SLA
 • DDoS заштита на заштитен ѕид на ниво на претпријатие
 • Управување со SSL 
 • Поддршка за HTTP / 3
 • SFTP/SSH протоколи 
 • Автоматски дневни бекап
 • Резервните копии се складирани до 14 дена 
 • Поставете опкружување за безбедно да ги тестирате новите приклучоци и промените на страницата пред да ги примените на страницата во живо
 • Залог за безбедност на малициозен софтвер (хардверски заштитни ѕидови и активна и пасивна безбедност)
 • Бесплатна поддршка за SSL за џокер на Cloudflare 
 • Автентикација од 2 фактори
 • Забрана на IP (по шест неуспешни обиди за најавување)

🏆 Победникот е Kinsta

Rocket.net има некои добри работи и ќе ја одржува вашата страница безбедна во повеќето случаи. Сепак, Кинста ја победи оваа, со надолу раце.

Имате сè што обезбедува Rocket и многу повеќе, вклучително и гаранција без хакирање, опкружување за поставување и дополнителни безбедносни слоеви како автентикација со 2 фактори и друго. Тоа е робустен сеопфатен. Не можам да и замерам.

поддршка на корисниците на

Секогаш ќе има прашања што не можеме сами да ги решиме. Ова е причината зошто одлична услуга за клиенти е задолжителна. Ако вашата страница се распадне, од витално значење е да можете да допрете некого за да можете да ја вратите вашата страница на вистинскиот пат што побрзо.

Поддршка за Rocket.net

Поддршка за Rocket.net

Rocket е многу познат по обезбедувањето одлична поддршка за клиентите за своите претплатници. Навистина, многу од прегледите можете да ги најдете на интернет ритла за тоа колку е добро.

Платформата обезбедува 24/7 поддршка за разговор во живо плус телефонска и е-пошта поддршка треба и вие да го барате тоа. Дополнително, агентите за услуги на клиентите не се вратари на поупатени поединци. Тие всушност знаат нивните работи и генерално може да го реши вашиот проблем во еден удар.

Стапивме во контакт со Rocket преку разговор во живо, и одговорот беше моментален, додека телефонот беше одговорен за неколку минути.

Сите во сите, Не можам да и замерам на Rocket за нивната услуга за клиенти една јота.

Поддршка на Kinsta

Поддршка на Kinsta

Kinsta има 24/7 поддршка за разговор во живо достапна 365 дена во годината. Иако ова е обезбедено на англиски, постојат агенти за поддршка во живо кои работат во Француски, шпански, италијански и португалски исто така. Сепак, овие агенти работат според распоредот од понеделник до петок за време на работното време.

Исто така постои и Услуга за издавање билети преку е-пошта што можете да ја користите во секое време. Плус, ако навистина треба да разговарате со некого на телефон, можете да пишете е-пошта со барање за повратен повик.

Времето на одговор на разговорот во живо за Kinsta беше околу 3-4 минути кога ја тестиравме услугата. Ова е дефинитивно повеќе од прифатливо за повеќето луѓе.

🏆 Победникот е Rocket.net

Искрено? Не можам да и замерам на услугата што ја дава Rocket. Времето на одговор беше моментално, а нивото на знаење и експертиза што го покажаа агентите за поддршка беше одлично. 10/10 до Ракета!

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Тоа е прилично близок повик, а тоа е во голема мера поради инфраструктурата и безбедносните карактеристики обезбедени од двете платформи. Секој од нив е одличен и нема да се разочарате со избирање на која било платформа.

Меѓутоа, кога станува збор за цената, перформансите и услугите на клиентите, Rocket.net е тешко да се победи.

Rocket.net WordPress хостинг

Развијте го вашиот бизнис со молскавично брзи, безбедни и целосно оптимизирани веб-локации кои се лесни за поставување и управување.

 • Бесплатен Cloudflare Enterpris SSL, CDN, WAF
 • Бесплатна заштита од малициозен софтвер
 • 24x7 експертска поддршка и неограничени бесплатни миграции


Има попристапни планови со подарежливи ограничувања за сообраќај и складирање, и добро, не можете да се расправате со бројни онлајн прегледи кои бликаат за тоа колку е неверојатна неговата услуга.

И, откако сам ја испробав услугата за корисници, Можам да потврдам за нејзината големина.

Па еве одиме, Rocket.net е победник во оваа конкретна битка. Сакате да видите сами? Пробајте го за само 1 долар.

Како ги разгледуваме веб-домаќините: нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ибад е писател во Website Rating кој е специјализиран во областа на веб хостинг и претходно работел во Cloudways и Convesio. Неговите написи се фокусираат на едукација на читателите за WordPress хостинг и VPS, нудејќи длабински увид и анализи во овие технички области. Неговата работа е насочена кон насочување на корисниците низ комплексноста на решенијата за веб хостинг.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...