Namecheap vs Bluehost споредба

in Споредби, Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Во оваа глава до глава Namecheap vs Bluehost споредба, внимателно ги разгледуваме важните карактеристики како што се перформансите, цените, добрите и лошите страни и повеќе - за да ви помогнеме да одлучите пред да се регистрирате со една од овие компании за веб-хостинг.

Ако никогаш претходно не сте биле запалени од компанија за хостирање веб-страници, постојано ќе верувате на сите пазари што тие постојано ги исфрлаат.

И лесно е да се регистрирате со погрешна компанија благодарение на неверојатните промо цени, ветувањето за неограничено сè, и тврди дека нивните тимови за поддршка се подароци од боговите.

Но, јас знам подобро. Пробав неколку компании за хостирање веб-страници, а некои го испорачуваат токму спротивното од она што го ветуваат.

Сега, ако вашата веб-страница веќе добива на сила, не сакате никакви прекини во сервисот. Ако има проблеми, очекувате веднаш да стигнете до грижата за клиентите и да добиете решенија.

Дефинитивно не сакате изненадување и скриени такси да внесуваат во вашиот буџет кога најмалку го очекувате. И кога вашиот сообраќај конечно ќе помине низ покривот, сакате веб-домаќин кој обезбедува приспособливост на сребрена чинија.

Кога вашата веб-страница е ваша егзистенција, не можете да си дозволите случајно да го изберете вашиот веб-домаќин. Вие сакате ја заслужуваат најдобрата веб-хостинг услуга што нема да ја уништи банката.

И во денешниот Namecheap vs Bluehost компаративен пост, имаме два од најдобрите и најевтините домаќини наоколу. Ги тестиравме и двете и со сигурност можеме да го препорачаме едното и другото за почетници.

Сепак, ние сакаме натпревар со еден вистински победник. Па, кој ќе биде? Име евтини или Bluehost?

Ајде да се фатиме за работа.

Namecheap vs Bluehost: Споредено ефтин хостинг

Што е Namecheap?

почетната страница на namecheap

Мислам дека ќе се согласите кога ќе кажам: важно е да започнете со темелна проверка на позадината. Значи, што е Namecheap и што нудат тие?

namecheap е буџетски давател на хостинг кој напојува над 1.5 милиони веб-страници и 10 милиони домени низ целиот свет.

 • 30 дена гаранција за враќање на парите.
 • Управувана со одлична вредност за парите WordPress хостинг
 • 1x WordPress страницата е инсталирана и подготвена за работа.
 • Интуитивна и погодна табла за почетници.
 • Брзи облак сервери, складирање на SSD и бесплатен CDN.
 • Лесна резервна копија и обновување.

Чекај, можеби се прашуваш како се собира математиката. 10 милиони домени и само 1.5 милиони веб-страници? Како тоа? Те молам кажи.

Па, Namecheap не е само хостинг провајдер. Тие се во голема мера регистратор на домени кој исто така нуди хостинг услуги.

Тоа значи дека луѓето можат да купуваат имиња на домени во Namecheap, но да ги хостираат нивните сајтови на друго место. Дали тоа сега има смисла?

Компанијата е основана во 2000 година од страна на извршниот директор Ричард Киркендал, има 750 вработени, а седиштето е во Лос Анџелес, Калифорнија, САД.

За да ви помогне брзо да се вклучите онлајн, Namecheap има долга листа на решенија. Тие нудат супер-евтин споделен хостинг, управуван WordPress хостинг, хостинг за препродавачи, VPS хостинг, посветен хостинг и професионален хостинг за е-пошта.

namecheap карактеристики

Тие имаат моќна алатка за пребарување на домени што ви помага да постигнете одлични зделки на неколку TLD-и. Исто така, тие ви нудат а градител на веб-страници и инсталирај со 1 клик WordPress и други CMS.

Згора на тоа, имате SSL сертификати, трансфери на домен + сајтови, премиум DNS, CDN, VPN, cPanel, бесплатен создавач на лого, визит-картички, пазар на домени и многу повеќе.

Namecheap нуди натпросечна поддршка за корисници преку разговор во живо, е-пошта, база на знаење и систем за билети.

Најевтиниот заеднички хостинг план на Namecheap започнува од 2.88 УСД/месечно кога се наплаќа годишно. Ако немавте идеја, тие нудат попуст од 50% за една година, што значи дека можете да започнете од само 1.44 долари месечно. Секој план доаѓа со 30-дневна гаранција за враќање на парите.

За помалку од 40 долари годишно, можете да организирате личен блог, биографија, портфолио или веб-локација за мал бизнис на Namecheap без никакви проблеми.

Што е Bluehost?

bluehost Главна страница

Bluehost е популарен хостинг провајдер за многу почетници. Услугата ќе биде совршена особено ако имате личен блог или веб-страница што нема многу сообраќај.

 • Бесплатно име на домен за една година е вклучено во повеќето планови.
 • Bluerock е нивниот нов и (брзина и безбедност) подобрен контролен панел (cPanel).
 • Бесплатните SSD-дискови се вклучени во секој заеднички план за хостирање.
 • Серверите се напојуваат со кеширање PHP7, HTTP/2 и NGINX.
 • Bluehost нуди бесплатни SSL сертификати (Ајде да криптираме) и Cloudflare CDN.
 • Bluehost нуди 30-дневна гаранција за враќање на парите.
 • Е официјален партнер на WordPress. Орг.

Ако, сепак, ви треба хостинг ориентиран кон перформанси, без глупости за веб-локација за голем бизнис, не треба да правите Bluehost вашиот најдобар избор.

За веб-локации со интензивни ресурси и критични за мисијата, би препорачал домаќин како што е Kinsta, Течни веб or SiteGround.

Продолжувајќи напред брзо, Bluehost е одличен како влезен домаќин, пред да ги сфатите работите и целосно да ги разберете потребите на вашата веб-страница.

Зошто?

Исклучително е едноставен за користење и доста прифатлива. Ако сакате да ги тестирате водите и да ги научите јажињата без да потрошите многу, Bluehost нуди совршен дом за вашиот сајт.

Компанијата е основана во 2003 година и продолжува да опслужува постојано растечка листа на многу среќни и неколку не толку среќни клиенти.

Меѓутоа, со преку 2 милиони веб-локации, не може да се каже дека нивната услуга е лоша. Знаете, како „фрли во вреќа за отпадоци“ некако лошо.

Напротив, среќната група клиенти ја фали компанијата за одличните перформанси, супер брзата поддршка и одличните цени.

bluehost карактеристики

Во меѓувреме, не толку среќната група нема ништо добро да каже Bluehost поддршка, заедничко чувство што постојано се појавуваше кога го правев моето истражување.

Повеќето незадоволни клиенти не се жалеа на брзината на страницата или проблеми со перформансите. Тие главно не беа задоволни од поддршката.

Па, тимот во Bluehost дава се од себе за да понуди главна поддршка, но како и со која било друга компанија, не можете да ги израдувате сите.

Лично, сепак, би дал Bluehost а 3.9/5 во одделот за поддршка. Можете да дознаете повеќе во овој брутално искрен Bluehost преглед.

Во одделот за карактеристики, Bluehost сјае. Тие ви ги нудат сите опции што ви се потребни за брзо да се вклучите онлајн.

Имате заеднички хостинг, WordPress хостинг, VPS хостинг, посветен сервер хостинг, бесплатен домен за една година, бесплатен SSL сертификат, cPanel, инсталатери со 1 клик за WordPress и други платформи, неограничен сообраќај, неизмерен пропусен опсег, складирање на SSD, и списокот продолжува.

Најевтиниот заеднички хостинг план започнува на воведна цена од 2.75 УСД, фактурирана тригодишно. Планот обично чини 7.99 долари месечно. Сите планови доаѓаат со 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Двата веб-домаќини нудат одлична поддршка преку телефон, разговор во живо, база на знаење и систем за билети.

Продолжете да го читате нашиот Namecheap vs Bluehost компаративен пост за повеќе детали и која компанија го прави најдобриот придружник за хостинг.

Bluehost е еден од најстарите и најдоверливи веб-домаќини на Интернет. Bluehost е изборот и препораката не само на нашиот туку и на стотици професионални блогери.

Тие се домаќини на преку 2 милиони веб-страници на нивните центри за податоци распространети низ целиот свет. Без разлика дали имате мала продавница за велосипеди во Австралија или бизнис од повеќе милиони долари со клиенти од целиот свет, Bluehost ќе ви ја понуди најдобрата поддршка во својата класа и сите услуги што ви се потребни за да го зголемите вашиот онлајн бизнис.

Иако namecheap е познат претежно како популарен регистратор на имиња на домени, тие се исто така познати по нивните достапни услуги за веб-хостинг.

За разлика од Bluehost, Namecheap е првенствено давател на име на домен, но тоа не го прави помалку веб-домаќин. BluehostУслугите за веб-хостинг се вклопуваат во бизниси од сите облици и големини и се лесно скалабилни.

Она што е исто така малку интересно е тоа Bluehost има посилен бренд побарувачката од Namecheap, бидејќи повеќе луѓе бараат Bluehost on Google.

Namecheap vs Bluehost споредба

Bluehost е јасен победник помеѓу овие два веб-хостинг провајдери. Дознајте повеќе за Namecheap vs Bluehost во следната табела за споредба:

BluehostНинџа Колона 27

Bluehost

namecheap

За:Bluehost обезбедува хостинг услуги со неограничен пропусен опсег, простор за хостирање и сметки за е-пошта. Има репутација на робусни перформанси, одлична поддршка на клиентите и конкурентни цени.Namecheap е еден од лидерите на пазарот во регистратори на имиња на домени, со тоа што тие нудат високо прифатлива веб-хостинг доверлив за реклами.
Основано во:19962000
Рејтинг на BBB:A+F
адреса:Bluehost Inc. 560 Timpanogos Pkwy Orem, UT 8409711400 W. Olympic Blvd Suite 200, Los Angeles, CA 90302, Соединетите Американски Држави
Телефонски број:(888) 401-4678(661) 310-2107
И-мејл адреса:Не е наведено[заштитена по е-пошта]
Видови поддршка:Телефон, поддршка во живо, разговор, билетПоддршка во живо, разговор, билет
Центар за податоци / Локација на серверот:Прово, ЈутаСАД и Обединетото Кралство
Месечна цена:Од 2.95 долари месечноОд 3.24 долари месечно
Неограничен пренос на податоци:ДаДа
Неограничено складирање податоци:ДаДа (само за краен план)
Неограничени е-пошта:ДаДа (само за краен план)
Домаќин на повеќе домени:ДаДа
Контролна табла / интерфејс за хостирање:cPanelcPanel
Гаранција за време на работа на серверот:Не99.90%
Гаранција за враќање на парите:30 денови14 денови
Достапен е посветен хостинг:ДаДа
Бонуси и додатоци:Алатки за поднесување на пребарувачот. 100 долари Google Кредит за рекламирање. Кредит за реклама на Фејсбук од 50 долари. Бесплатен оглас за Yellowpages.Attracta SEO Tools, плус многу повеќе.
Добриот: Различни планови за хостинг: Bluehost нуди споделен, VPS, посветен и облак хостинг, како и опции како управувано WordPress хостинг, што ви дава флексибилност лесно да ја прилагодите вашата страница на вашите променливи потреби за хостирање.
Поддршка 24/7: Покрај некои од најдобрите ресурси за самопомош на кој било домаќин, Bluehost има вистинска армија од експерти со брзо дејство подготвени да ви помогнат 24/7 преку билет за поддршка, телефонска линија или разговор во живо.
Добра политика за рефундирање: Bluehost ќе ви даде целосна рефундација ако откажете во рок од 30 дена и проценети рефундации ако откажете надвор од тој период.
Bluehost цените започнува од 2.95 $ месечно.
Лесен за користење интерфејс: За разлика од другите интерфејси за веб-домаќини, овој е неоптоварен и организиран, со сите ваши опции уредно сместени во страничната лента.
Видеа како да се направи: Тие имаат видеа со упатства што ве водат низ завршувањето или управувањето со задачата во задниот дел - Божји дар за секој почетник.
Евтини цени: Не само што можете да уживате во целото оптоварување со пакети, туку можете да ги искористите за нечистотија евтини цени.
Лошата: Без гаранција за време на работа: Bluehost не ви нуди компензација за некое продолжено или неочекувано застој.
Надоместоци за миграција на веб-страница: За разлика од некои од неговите конкуренти, Bluehost наплаќа дополнителни такси ако сакате да мигрирате веќе постоечки веб-локации или сметки на cPanel.
За повеќе опции, размислете овие Bluehost алтернативи.
Без телефонска поддршка: Иако NameCheap не нуди телефонска поддршка за нивните клиенти, тие имаат опција за разговор во живо за итни работи.
Краток преглед на:Bluehost (преглед овде) е исто така познат по своето комерцијално решение за заштита на ресурси поставено за заштита на корисници на споделени хостинг од други веројатни навредливи корисници на истиот сервер. Клиентите и корисниците можат да ја инсталираат апликацијата користејќи инсталирања на SimpleScripts 1 клик. Достапни се и VPS и Посветен хостинг.Namecheap има за цел да го направи регистрирањето, хостирањето и управувањето со домени релативно лесен и безболен процес, бидејќи интернетот бара луѓе исто како и обратното што е точно. Функциите како што се пребарување на имиња на домени, пренос, нови TLD и повеќе се одговорни да им овозможат на корисниците бесплатна употреба на нивните производи. Меѓу хостингот има Заеднички хостинг, WordPress хостинг, Препродавач на хостинг, и многу повеќе.

Посетете Bluehost

Посетете Namecheap

Можеби сте обожавател на Namecheap, но оваа споредба е објективна да покаже што е повредно врз основа на разумните критериуми што се дискутирани. На крајот на денот, одлуката сепак е ваша. Ние сме само тука да ви помогнеме да ги средите работите.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...