Кинста против SiteGround 2023 WordPress Споредба на хостинг

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Ова Kinsta vs SiteGround споредба ви дава детален преглед на овие две управувани базирани на податоци WordPress хостинг услуги низ метрика на перформанси за да ви помогне да одлучите која најдобро ги задоволува вашите потреби. Ајде да се нурнеме во спецификите за да разбереме како Кинта се спротивставува SiteGround.

Кога размислувате за кој хостинг провајдер да се обратите, мудра е идејата да ги имате на ум трите S: брзина, безбедност и услуга.

Затоа што без нив, вашиот WordPress локацијата ќе биде мртва во вода побрзо отколку што можеш да викаш СОС!

Работата е во тоа што посетителите на вашата страница нема да се задржуваат ако треба да чекаат да се вчитаат вашите страници. И ако вашата безбедност е помалку од ѕвездена, можете да гарантирате дека нешто злонамерно наскоро ќе ви тропне на вратата.

За да се изборите со овие проблеми, ви треба врвна брзина и перформанси, убиствени безбедносни карактеристики и корисна услуга за клиенти за отстранување на проблеми кога е потребно.

И многу помага ако цената е привлечна премногу.

Кинста и SiteGround се два вистински гиганти во светот на веб хостинг. Тие се почитувани платформи познати по нивните висококвалитетни карактеристики, технологија и услуги за хостирање.

Но, кој е најдобар? Ако сакате да знаете која платформа за хостирање да ја изберете, продолжи да читаш.

функцијаSiteGroundKinsta
ЦениПланот на GoGeek започнува од 7.99 долари месечноОд 35 УСД / месечно
SLA99.9% време на работа.99.9% време на работа.
Понудени типови на хостингЗаеднички хостинг, Управуван хостинг за WordPress и WooCommerce, и Cloud хостинг.Успеа WordPress и WooCommerce хостинг, хостирање за апликации и бази на податоци.
Брзина и перформансиУпорно складирање на SSD.
NGINX директна испорака.
SiteGround ЦДН.
PHP 8.0 и 8.1.
Прилагодени PHP и MySQL.
GZIP компресија, CSS&HTML модификации.
SuperCacher.
Складирање SSD.
HTTP / 3.
LXD контејнери.
PHP 8.0 и 8.1.
МаријаДБ.
Кеширање на рабовите.
Cloudflare Enterprise CDN.
Рани совети.
WordPressслободен WordPress инсталација.
Автоматски ажурирања.
Станирање со 1 клик.
Бесплатна миграција на WP.
WordPress автоматски инсталиран.
Автоматски ажурирања.
Станирање со 1 клик.
Бесплатен DevKinsta. 
СервериGoogle Облак платформаGoogle Облак платформа
БезбедностБесплатни SSL сертификати.
Паметен WAF.
AI Анти-бот.
24/7 мониторинг на серверот.
Дистрибуирани резервни копии.
слободен WordPress безбедносен приклучок.
Автоматски дневни бекап.
Алатки за локација (комерцијална приспособена контролна табла)
контролен панелАлатки за локација (комерцијална приспособена контролна табла).MyKinsta (комерцијална приспособена контролна табла).
Дополнителни добрите24/7 поддршка.
Бесплатна е-пошта.
100% совпаѓање со обновлива енергија.
Бесплатни премиум миграции.
24/7 експертска поддршка.
гаранција за враќање на парите30 денови30 денови
Тековен договорДобијте до 80% ПОПУСТ SiteGroundплановите наПлаќајте годишно и добијте 2 месеци БЕСПЛАТЕН хостинг

Главни преземања:

Главните разлики помеѓу Kinsta и SiteGround првенствено лежат во нивната хостинг инфраструктура, цените и целната публика.

SiteGroundСерверите на Kinsta се поодговорни од оние на Kinsta, што е наведено од значително пониското просечно време на одговор и време до првиот бајт.

SiteGround го надминува Kinsta во ситуации со голем сообраќај. Има многу помало највисоко време на оптоварување, што покажува подобра еластичност при тежок товар.

Кинста против SiteGround: Планови за цени

цена прашања, особено кога цените растат практично за се. Сфаќам, сакаш а висок квалитет WordPress хостинг услуга, но за прифатлива цена.

Ајде да видиме дали која било платформа го постигнала вистинскиот баланс.

Планови за цени на Kinsta

Планови за цени на Kinsta

Kinsta има вртоглава низа планови на располагање - вкупно десет, всушност. Овие се движат од планот од најниско ниво на $ 35 / месец до $ 1,650 / месец за опција со највисоко ниво.

 • Стартер: $ 35/месечно
 • на: $ 70/месечно
 • Бизнис 1: $ 115/месечно
 • Бизнис 2: $ 225/месечно
 • Претпријатие 1: $ 675/месечно
 • Претпријатие 2: $ 1000/месечно

Годишното плаќање ви носи убав попуст два месеци бесплатно.

Има премногу планови за детално дискутирање овде, но ако сакате целосни информации проверете Ценовната страница на Kinsta. За мир на умот, сите планови доаѓаат со 30-дневна гаранција за враќање на парите. Таму се опционални додатоци, но тие се донекаде технички и не се навистина неопходни за просечниот корисник.

Посетете ја Кинста за повеќе информации и нивните најнови зделки… или проверете го нашиот преглед на Kinsta овде.

SiteGround Планови за цени

siteground цените

SiteGround го одржува едноставно, само со три планови за избор помеѓу. Она што треба да се знае овде е ниската промотивна цена за пријавување. По обновувањето, цените значително се зголемуваат.

 • Стартување: 2.99 УСД/месец
 • GrowBig: 4.99 $/месец
 • GoGeek: 7.99 долари месечно

SiteGround"S План GoGeek е нивниот најмоќен план. Со План за стартување, SiteGround ќе управува со една веб-страница, а со GrowBig и плановите на GoGeek, тие ќе управуваат со неограничени страници за вас.

Посетете SiteGround за повеќе информации и нивните најнови зделки… или проверете го нашиот SiteGround преглед овде.

🏆 Победникот е SiteGround

Промотивните стапки на SiteGround се секако многу привлечни, но знаеме дека ништо не трае вечно. Сепак, дури и по стандардните цени, SiteGround е многу поевтин од Kinsta. 

Дури и според стандардните стапки, SiteGround сè уште е многу поприфатлива од Kinsta. Затоа, овој дел е бесмислена „победа“ за SiteGround.

Кинста против SiteGround: Перформанси, брзина и сигурност

Главната причина што сите сме тука. Има нема смисла да изберете платформа ако не може да ви обезбеди сигурни перформанси и брзина, и SLA не значат ништо ако давателот всушност не може да ги испорача.

Ајде да ги спротивставиме двете платформи една против друга и видете кој испорачува најдобро.

Во овој дел ќе дознаете…

 • Зошто брзината на страницата е важна... многу!
 • Колку брзо е хостирана страница на Kinsta и SiteGround носивост. Ќе ја тестираме нивната брзина и времето на одговор на серверот GoogleМетрика на Core Web Vitals.
 • Како е хостирана страница Кинста и SiteGround настапува со сообраќајни шила. Ќе тестираме како функционираат кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата.

Најважната метрика за перформанси што треба да ја барате кај веб-домаќин е брзината. Посетителите на вашата страница очекуваат да се вчита брзо инстант. Брзината на страницата не само што влијае на корисничкото искуство на вашата страница, туку влијае и на вашето SEO, Google рангирање и стапки на конверзија.

Но, тестирање на брзината на страницата против Google's Core Web Vitals метриката сама по себе не е доволна, бидејќи нашата локација за тестирање нема значителен обем на сообраќај. За да ја оцениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога се соочуваме со зголемен сообраќај на страницата, користиме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречено LoadImpact) за испраќање виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање.

Зошто е важна брзината на страницата

Дали знаевте дека:

 • Страници кои се вчитани во 2.4 секундаимаше а 1.9% стапка на конверзија.
 • At 3.3 секунди, стапката на конверзија беше 1.5%.
 • At 4.2 секунди, стапката на конверзија беше помала од 1%.
 • At 5.7+ секунди, стапката на конверзија беше 0.6%.
Зошто е важна брзината на страницата
извор: Cloudflare

Кога луѓето ја напуштаат вашата веб-локација, вие ги губите не само потенцијалните приходи, туку и сите пари и време што сте ги потрошиле за генерирање сообраќај кон вашата веб-страница.

И ако сакате да стигнете до првата страница на Google и остани таму, ви треба веб-локација што брзо се вчитува.

Googleалгоритми на претпочитаат прикажување веб-локации кои нудат одлично корисничко искуство (а брзината на страницата е огромен фактор). Во Google's eyes, веб-локација која нуди добро корисничко искуство генерално има помала стапка на отскокнување и брзо се вчитува.

Ако вашата веб-страница е бавна, повеќето посетители ќе се вратат назад, што ќе резултира со губење на рангирањето на пребарувачите. Исто така, вашата веб-страница треба брзо да се вчита ако сакате да претворите повеќе посетители во клиенти кои плаќаат.

Калкулатор за зголемување на приходите на брзината на страницата

Ако сакате вашата веб-страница да се вчита брзо и да го обезбеди првото место во резултатите од пребарувачот, ќе ви треба a брз провајдер на веб-хостинг со серверска инфраструктура, CDN и технологии за кеширање кои се целосно конфигурирани и оптимизирани за брзина.

Веб-домаќинот со кој ќе изберете да одите значително ќе влијае на тоа колку брзо се вчитува вашата веб-страница.

Како го извршуваме тестирањето

Следиме систематски и идентичен процес за сите веб-домаќини што ги тестираме.

 • Купете хостинг: Прво, се пријавуваме и плаќаме за влезниот план на веб-домаќинот.
 • Инсталирајте WordPress: Потоа, поставивме ново, празно WordPress страница со користење на Astra WordPress тема. Ова е лесна повеќенаменска тема и служи како добра почетна точка за тестот за брзина.
 • Инсталирајте додатоци: Следно, ги инсталираме следните приклучоци: Akismet (за заштита од спам), Jetpack (приклучок за безбедност и резервна копија), Hello Dolly (за примерок додаток), Форма за контакт 7 (форма за контакт), Yoast SEO (за оптимизација) и FakerPress (за генерирање тест содржина).
 • Генерирајте содржина: Користејќи го приклучокот FakerPress, создаваме десет случајни WordPress објави и десет случаен страници, од кои секоја содржи 1,000 зборови од lorem ipsum „кукла“ содржина. Ова симулира типична веб-локација со различни типови содржина.
 • Додадете слики: Со приклучокот FakerPress, поставуваме по една неоптимизирана слика од Pexels, веб-локација за акции со фотографии, на секоја објава и страница. Ова помага да се процени перформансите на веб-локацијата со содржини со тешки слики.
 • Извршете го тестот за брзина: ја извршуваме последната објавена објава во GoogleАлатка за тестирање на PageSpeed ​​Insights.
 • Извршете го тестот за влијание на товарот: ја извршуваме последната објавена објава во Алатка за тестирање на облак на K6.

Како ја мериме брзината и перформансите

Првите четири метрики се Google's Core Web Vitals, и ова се збир на сигнали за веб перформанси кои се клучни за веб-искуството на корисникот и на десктоп и на мобилни уреди. Последната петта метрика е стрес тест за влијанието на оптоварувањето.

1. Време до првиот бајт

TTFB го мери времето помеѓу барањето за ресурс и кога почнува да пристигнува првиот бајт од одговорот. Тоа е метрика за одредување на одговорноста на веб-серверот и помага да се идентификува кога веб-серверот е премногу бавен за да одговори на барањата. Брзината на серверот во основа е целосно одредена од услугата за веб-хостинг што ја користите. (извор: https://web.dev/ttfb/)

2. Прво внесување одложување

FID го мери времето од кога корисникот првпат ќе комуницира со вашата страница (кога ќе кликне на врска, ќе допре копче или ќе користи прилагодена контрола на JavaScript) до времето кога прелистувачот навистина може да одговори на таа интеракција. (извор: https://web.dev/fid/)

3. Најголема содржина со боја

LCP го мери времето од кога страницата почнува да се вчитува до кога најголемиот текстуален блок или елемент на сликата се прикажува на екранот. (извор: https://web.dev/lcp/)

4. Кумулативна промена на распоредот

CLS мери неочекувани поместувања во прикажувањето на содржината при вчитувањето на веб-страницата поради промена на големината на сликата, прикажувањето на реклами, анимацијата, прикажувањето на прелистувачот или други елементи на скрипта. Менувањето на распоредот го намалува квалитетот на корисничкото искуство. Ова може да ги збуни посетителите или да бара од нив да чекаат додека не заврши вчитувањето на веб-страницата, за што е потребно повеќе време. (извор: https://web.dev/cls/)

5. Влијание на оптоварување

Стрес-тестирањето со влијанието на оптоварувањето одредува како веб-домаќинот би се справил со 50 посетители кои истовремено ја посетуваат локацијата за тестирање. Самото тестирање на брзината не е доволно за тестирање на перформансите, бидејќи оваа локација за тестирање нема сообраќај до неа.

За да можеме да ја процениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата, користевме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречена LoadImpact) за да испрати виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање и да ја тестира на стрес.

Ова се трите метрики на влијанието на оптоварувањето што ги мериме:

Просечно време на одговор

Ова го мери просечното времетраење што му е потребно на серверот да ги обработи и одговори на барањата на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење.

Просечното време на одговор е корисен показател за севкупните перформанси и ефикасност на веб-локацијата. Пониските просечни времиња на одговор генерално укажуваат на подобри перформанси и попозитивно корисничко искуство, бидејќи корисниците добиваат побрзи одговори на нивните барања.

Максимално време на одговор

Ова се однесува на најдолгото времетраење што му е потребно на серверот да одговори на барањето на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење. Оваа метрика е од клучно значење за проценка на перформансите на веб-локацијата при голем сообраќај или употреба.

Кога повеќе корисници пристапуваат на веб-локација истовремено, серверот мора да се справи и да го обработи секое барање. Под големо оптоварување, серверот може да се преоптовари, што ќе доведе до зголемување на времето на одговор. Максималното време на одговор го претставува најлошото сценарио за време на тестот, каде што на серверот му требаше најдолго време да одговори на барање.

Просечна стапка на барања

Ова е метрика за перформанси што го мери просечниот број на барања по единица време (обично во секунда) што ги обработува серверот.

Просечната стапка на барања обезбедува увид во тоа колку добро серверот може да управува со дојдовните барања под различни услови на оптоварувањес. Повисоката просечна стапка на барања покажува дека серверот може да се справи со повеќе барања во даден период, што генерално е позитивен знак за перформанси и приспособливост.

⚡Резултати од тестот за брзина и перформанси

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на четири клучни индикатори за изведба: просечно време до првиот бајт, прво внесување доцнење, најголема содржина со боја и кумулативно смена на распоред. Пониските вредности се подобри.

компанијатаTTFBПросечен TTFBФИДLcpCLS
SiteGroundФранкфурт: 35.37 ms
Амстердам: 29.89 ms
Лондон: 37.36 ms
Њујорк: 114.43 ms
Далас: 149.43 ms
Сан Франциско: 165.32 ms
Сингапур: 320.74 ms
Сиднеј: 293.26 ms
Токио: 242.35 ms
Бангалор: 408.99 ms
179.71 ms3 ms1.9 ги0.02
KinstaФранкфурт: 355.87 ms
Амстердам: 341.14 ms
Лондон: 360.02 ms
Њујорк: 165.1 ms
Далас: 161.1 ms
Сан Франциско: 68.69 ms
Сингапур: 652.65 ms
Сиднеј: 574.76 ms
Токио: 544.06 ms
Бангалор: 765.07 ms
358.85 ms3 ms1.8 ги0.01
ОблациФранкфурт: 318.88 ms
Амстердам: 311.41 ms
Лондон: 284.65 ms
Њујорк: 65.05 ms
Далас: 152.07 ms
Сан Франциско: 254.82 ms
Сингапур: 295.66 ms
Сиднеј: 275.36 ms
Токио: 566.18 ms
Бангалор: 327.4 ms
285.15 ms4 ms2.1 ги0.16
A2 ХостингФранкфурт: 786.16 ms
Амстердам: 803.76 ms
Лондон: 38.47 ms
Њујорк: 41.45 ms
Далас: 436.61 ms
Сан Франциско: 800.62 ms
Сингапур: 720.68 ms
Сиднеј: 27.32 ms
Токио: 57.39 ms
Бангалор: 118 ms
373.05 ms2 ms2 ги0.03
WP EngineФранкфурт: 49.67 ms
Амстердам: 1.16 с
Лондон: 1.82 с
Њујорк: 45.21 ms
Далас: 832.16 ms
Сан Франциско: 45.25 ms
Сингапур: 1.7 с
Сиднеј: 62.72 ms
Токио: 1.81 с
Бангалор: 118 ms
765.20 ms6 ms2.3 ги0.04
Rocket.netФранкфурт: 29.15 ms
Амстердам: 159.11 ms
Лондон: 35.97 ms
Њујорк: 46.61 ms
Далас: 34.66 ms
Сан Франциско: 111.4 ms
Сингапур: 292.6 ms
Сиднеј: 318.68 ms
Токио: 27.46 ms
Бангалор: 47.87 ms
110.35 ms3 ms1 ги0.2
WPX хостингФранкфурт: 11.98 ms
Амстердам: 15.6 ms
Лондон: 21.09 ms
Њујорк: 584.19 ms
Далас: 86.78 ms
Сан Франциско: 767.05 ms
Сингапур: 23.17 ms
Сиднеј: 16.34 ms
Токио: 8.95 ms
Бангалор: 66.01 ms
161.12 ms2 ms2.8 ги0.2

SiteGround:

 • TTFB: Вредностите се движат од 29.89 ms (Амстердам) до 408.99 ms (Бангалор). Ова покажува дека компанијата има одлични перформанси на европските локации, но значително побавно на азиските локации.
 • Просечен TTFB: Просечниот TTFB е 179.71 ms, што е прилично добро и е под влијание на побавниот TTFB во азиските локации.
 • FID: FID е 3 ms, што укажува на брзо време на одговор на интеракциите со корисниците.
 • LCP: LCP е 1.9 секунди, што сугерира дека главната содржина на страницата се вчитува релативно брзо.
 • CLS: CLS е 0.02, што покажува дека визуелната стабилност на нивните страници е добра (вредностите под 0.1 обично се сметаат за добри).

Kinsta:

 • TTFB: Вредностите се движат од 68.69 ms (Сан Франциско) до 765.07 ms (Бангалор). Ова покажува широк опсег на перформанси со побавен TTFB на повеќето локации во споредба со SiteGround.
 • Просечен TTFB: Просечниот TTFB е 358.85 ms, речиси двојно повеќе од SiteGround, покажувајќи целокупна побавна реакција на серверот.
 • FID: FID е исто така 3 ms, што е еднакво на SiteGround's, сугерирајќи слично брзи одговори на интеракциите на корисниците.
 • ЗКП: ЗКП е малку подобар од SiteGroundе на 1.8 секунди, што укажува на малку побрзо вчитување на главната содржина.
 • CLS: CLS е 0.01, што укажува на одлична визуелна стабилност на нивните страници, малку подобра од SiteGround's.

SiteGround има подобра реакција на серверот како што е наведено од TTFB, додека Кинста има малку подобри перформанси при вчитување и визуелна стабилност. И двете се чини дека подеднакво добро се справуваат со корисничките интеракции.

⚡Резултати од тестот за влијание на вчитување

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на три клучни индикатори за изведба: просечно време на одговор, највисоко време на вчитување и просечно време на барање. Пониските вредности се подобри за просечното време на одговор и највисокото време на вчитување, Додека повисоките вредности се подобри за Просечното време на барање.

компанијатаПросечно време на одговорНајвисоко време на оптоварувањеПросечно време на барање
SiteGround116 ms347 ms50 барања/сек
Kinsta127 ms620 ms46 барања/сек
Облаци29 ms264 ms50 барања/сек
A2 Хостинг23 ms2103 ms50 барања/сек
WP Engine33 ms1119 ms50 барања/сек
Rocket.net17 ms236 ms50 барања/сек
WPX хостинг34 ms124 ms50 барања/сек

SiteGround:

 • Просечно време на одговор: Просечното време на одговор за SiteGround е 116 ms, што е прилично добро и укажува на одговорен сервер.
 • Највисоко време на вчитување: Највисокото време на вчитување е 347 ms. Ова покажува дека дури и при големо оптоварување, серверот сè уште прилично реагира.
 • Просечно време на барање: SiteGround обработува во просек 50 барања во секунда, што е силен број и сугерира висок капацитет за справување со сообраќајот.

Kinsta:

 • Просечно време на одговор: Просечното време на одговор за Kinsta е малку повисоко од SiteGround на 127 ms. Ова сугерира дека серверот на Kinsta е малку помалку одговорен од SiteGround's.
 • Највисоко време на вчитување: највисокото време на вчитување на Kinsta е значително повисоко од SiteGroundе на 620 ms. Ова сугерира дека перформансите на Kinsta може да се влошат повеќе при големо оптоварување.
 • Просечно време на барање: Kinsta обработува во просек 46 барања во секунда, нешто пониско од SiteGround. Ова сугерира дека Kinsta може да има малку помал капацитет за справување со сообраќајот во споредба со SiteGround.

SiteGround има предност во перформансите во однос на Kinsta, со поодговорен сервер, подобри перформанси при оптоварување и поголем капацитет за управување со сообраќајот.

Карактеристики за изведба на Kinsta

Kinsta постигнува исклучителни перформанси со исклучиво користење на Google Облак мрежа на процесорски сервери со високи перформанси. Не само тоа, го користи Мрежа со премиум ниво, што значи дека добивате уште подобри перформанси и брзина. 

kinsta корисник google платформа за облак

На крајот на краиштата, ова добро обезбедено, приватна мрежа со влакна гарантира сигурна и ниска латентна поврзаност, што резултира со а зголемување на перформансите од 30% - 300% за своите корисници. Голем плус во мојата книга и добра причина зошто Kinsta има прилично висока премија за своите планови.

Продолжувајќи, на Складирање базирано на SSD со вградениот вишок обезбедува висок интегритет на податоците, додека резервните копии и околините за поставување се исклучени од пресметките за складирање.

Kinsta има огромен број на центри за податоци ширум светот. 35+, всушност. Ова им овозможува на корисниците да ја изберат локацијата што има најмногу смисла за нив и обезбедува брза испорака на податоци до нивните WordPress сајтови. 

Дополнително, на Kinsta CDN со високи перформанси, напојуван со интеграција на Cloudflare, сервира содржина со молскавична брзина. Понатаму, тоа поддржува HTTP/3 и е достапен од над 275 локации на POP на глобално ниво.

Слободно може да се каже дека мрежата на Kinsta е огромна и ги покрива сите основи за исклучителна услуга.

 Kinsta обезбедува премија Anycast DNS услуга, кој се напојува со Амазон рута53. Поддржува латентност и рутирање базирано на геолокација, обезбедувајќи брзо време на одговор и стабилност. 

управување со kinsta dns

Платформата обезбедува комерцијален Софтвер за кеширање на рабовите, што ви гарантира а 50% намалување на TTFB, a 55% намалување на времето до трансфер комплетни страници и намалување на времето од околу 50% за опслужување на кеширан HTML WordPress. 

Тоа е многу заштеда на време во еден хит, и ваш WordPress Корисниците на веб-локациите многу ќе го ценат ефикасното време на вчитување на страницата додека прелистуваат.

kinsta раб кеширање

За да се заврши овој дел, Kinsta исто така нуди: 

 • Најновата верзија на PHP, вклучувајќи 8.0 и 8.1
 • Автоматски WordPress и ажурирања на платформата
 • Алатки за управување со сајтови со еден клик
 • Алатки за оптимизација како што се овозможување и оневозможување на CDN, контроли за оптимизација на слики, минимизирање на CSS и JS и исклучување на датотеки. 
 • Веб-стандардот на Cloudflare „Early Hints“ (може да ја подобри брзината до 30%)

SiteGround Карактеристики на изведба

Како Кинста, SiteGround користи на Google Облак платформа туку само има десет центри за податоци низ целиот свет. Секој центар за податоци користи UPS-технологија од класа на претпријатие за непрекината мрежна технологија и а највисоко ниво на вишок за критичните компоненти.

siteground Cdn

Оваа технологија, исто така, гарантира дека ќе добиете висока достапност, мала латентност и доверливост за сите ваши хостирани WordPress сајтови.

Следно е бесплатен CDN (вклучено и во сите планови!), што е од витално значење за зголемување на вашите брзини бидејќи ја кешира вашата веб-содржина и ја дистрибуира низ целиот свет до SiteGroundсерверите на. Моментално, SiteGround има ЦДН на 16 локации расфрлани низ светот.

Ова е многу корисно ако вашата веб-страница гледа сообраќај низ различни континенти и земји, бидејќи тоа значи тие луѓе не се оставени да висат додека услугата оди и ги презема податоците што тие ги побарале.

Дополнително, CDN помага дополнително автоматско блокирање на малициозен сообраќај (бидејќи никој не сака таков тип на работи) и обезбедува прониклива анализа на сообраќајот за да видите.

На крајот на краиштата, SiteGroundCDN на е познат по подобри брзини за најмалку 20%. Во некои случаи, ова оди до 100% во одредени делови на светот.

siteground суперкечер

SiteGroundсофтверот на SuperCacher испорачува дополнителна брзина работејќи на кеширање на резултатите од страниците од барањата во базата на податоци и динамичните страници што ги имате. Технологијата обезбедува три различни нивоа на кеширање:

 • NGINX директна испорака: Го подобрува времето на вчитување со кеширање на статична веб-содржина и складирање во RAM меморијата на серверот
 • Динамичен кеш: Услуга за кеширање на цела страница за нестатични елементи на страницата. Ова ниво го зголемува TTFB на вашата страница (време до првиот бајт) 
 • Мемкеширана: Ја подобрува врската помеѓу апликацијата и базата на податоци додека го забрзува динамичкото време на вчитување на содржината

Друг уреден дел од софтверот е Sitegroundприлагодено поставување на MySQL. Ова ефикасно се справува со тешките MySQL барања овозможувајќи истовремено да се обработуваат голем број паралелни барања. Резултатот е значителен пад на бројот на бавни прашања. Всушност, технологијата ги намалува за околу 10-20 пати. 

siteground оптимизатор

За да ви даде уште поголем поттик, SiteGround има своја WordPress Приклучок за оптимизатор, кој беше специјално создаден за да се направи WordPress сајтовите работат поефикасно. Овој приклучок ви овозможува да го поставите оптимална верзија на PHP, вклучете го HTTPS опција, и обезбедува цел куп на опции за оптимизација на сликата. Мрзливо вчитување и минимизирање? Да, те молам!

И што друго прави SiteGround имаш да понудиш за да обезбедиш одлична брзина и перформанси? Еве го остатокот од него:

 • Најновата верзија на PHP, вклучувајќи 8.0 и 8.1
 • Автоматски WordPress ажурирања за неограничени веб-локации
 • GZIP компресија
 • CSS и HTML минификации
 • Бротли компресија

🏆 Победникот е SiteGround

Ќе признаам, ова беше блиско. Двете платформи нудат одлични перформанси и инфраструктура и беспрекорно време на работа. Но SiteGround е подобар од Кинста!

 1. Одговорност на серверот: Во однос на одговорноста на серверот, мерено со времето до првиот бајт (TTFB) и просечното време на одговор, SiteGround постојано го надминува Kinsta. Во првиот тест, SiteGroundПросечниот TTFB на Kinsta беше речиси половина од оној на Kinsta (179.71 ms во споредба со 358.85 ms). Слично на тоа, во вториот тест, SiteGroundПросечното време на одговор беше побрзо од она на Kinsta (116 ms во споредба со 127 ms).
 2. Перформанси под оптоварување: При проценка на највисокото време на оптоварување, SiteGround значително го надминува Kinsta. SiteGroundНајвисокото време на вчитување беше 347 ms, додека на Kinsta беше речиси двојно, со 620 ms. Ова укажува на тоа SiteGroundСерверите на 's одржуваат подобри перформанси и одговор дури и при големо оптоварување.
 3. Управување со сообраќајот: SiteGround има и мала предност во однос на управувањето со сообраќајот, како што е наведено од просечното време на барање. SiteGround обработува во просек 50 барања во секунда, додека Kinsta обработува малку помалку со 46 барања во секунда. Ова укажува на тоа SiteGroundСерверите на 's можат да се справат со повеќе истовремени барања, што го прави подобро опремен за справување со ситуации со голем сообраќај.

SiteGround надминува Кинста. Тестовите укажуваат на тоа SiteGroundСерверите на 's се поодговорни, подобро се справуваат со ситуации со големо оптоварување и се подобро опремени да управуваат со ситуации со голем сообраќај.

Кинста против SiteGround: Безбедност

Овие денови, неопходно е да се има посилна безбедност од Форт Нокс; инаку, тие злобни ѕверови можат брзо да најдат начин да се провлечат низ пукнатините и да ја уништат целата ваша напорна работа.

Провајдерите на хостинг знаат колку е клучна безбедна и безбедна страница за нивните претплатници и затоа обезбедете низа мерки и алатки за да го заклучите.

Ајде да видиме како Кинста и SiteGround магацинот овде.

Безбедносни карактеристики на Kinsta

Безбедносни карактеристики на Kinsta

Премиум цена значи врвна безбедност, а Kinsta го носи ова на следното ниво со многу респектабилен број на висококвалитетни безбедносни карактеристики и алатки:

 • DDoS заштита на заштитен ѕид на ниво на претпријатие
 • Управување со SSL 
 • 99.9% време на работа SLA
 • SFTP/SSH протоколи 
 • Бесплатна SSL поддршка со џокери од Cloudflare
 • Поддршка за HTTP / 3
 • Автоматски дневни бекап и складирање на претходните 14 резервни копии за обновување доколку е потребно
 • Залог за безбедност на малициозен софтвер (ова вклучува активна и пасивна безбедност и хардверски заштитни ѕидови)
 • Едно опкружување за да се испробаат нови приклучоци или да се прават промени без да се плашите дека вашиот сајт во живо ќе се сруши
 • Двофакторска автентикација
 • Забрана на IP по шест неуспешни обиди за најавување

Завршувањето на оваа голема листа е Гаранција без хакирање на Kinsta. И покрај тоа што платформата е прилично уверена дека нема да дозволи ништо злобно да влезе, таа ви го враќа грбот ако нешто успее да се прикраде.

Во суштина, гаранцијата гарантира дека ќе добиете бесплатен поправка, за да не треба да трошите драгоцено време и пари за да го решите проблемот. Уредни, нели?

SiteGround Безбедносни карактеристики

siteground безбедносни карактеристики

Еве ги безбедносните карактеристики со кои може да се радувате SiteGround:

 • Филтрирање на хардверски заштитен ѕид и софтверски заштитен ѕид за DDOS заштита
 • Следење и филтрирање не успеа обид за најавување
 • Заштитен ѕид за паметни веб-апликации (WAF) со континуирано крпење
 • Заштита против ботови со вештачка интелигенција за да се спречат напади со брутална сила пред да стигнат до веб-страниците на клиентите (според SiteGround, ова спречува неверојатни 500,000 и 2 милиони обиди со брутална сила на час)
 • Внатрешен систем за следење на серверот, кој го проверува системот на секои 0.5 секунди и автоматски ги открива и поправа проблемите
 • Автоматски географски дистрибуирани дневни резервни копии со копии од 30 дена на кои треба да се повикате. Може да се креираат и до пет резервни копии на барање во секое време
 • Бесплатен стандарден или Wildcard SSL сертификат за секоја локација на WP
 • Систем за рано откривање на малициозен софтвер Scanner на сајтови
 • 1-клик на поставување за тестирање пред да започнете во живо

Згора на сето тоа, сите претплатници можат да го користат слободен SiteGround WordPress безбедносен приклучок. Оваа моќна мала алатка ви овозможува да вклучите „правила“ што ја зацврстуваат вашата страница против напади. Таа, исто така обезбедува Автентикација од 2 фактори и обезбедува дневник за активности за да можете точно да видите кој што прави на вашата страница.

🏆 Победникот е SiteGround

Како изведба, ова е уште една блиска, но SiteGround ја носи победата овде. Нејзината ексклузивна WordPress безбедносниот приклучок е кец на десетка, плус добивате двојно повеќе резервни копии од Kinsta.

Тоа, рече, и двете се високо безбедни платформи со технологија од врвна класа, па нема да погрешите ниту со едното ниту со другото. Тоа е само тоа SiteGround нуди повеќе за помалку овде.

Кинста против SiteGround: Поддршка

Kinsta техничка поддршка

Поддршка на Kinsta

Kinsta им обезбедува на своите претплатници поддршка за разговор во живо на англиски јазик деноноќно на сите планови. 24/7, 365.

Додека Достапна е и француски, италијанска, шпански и португалска поддршка за разговор, се нуди само од понеделник до петок за време на работното време. 

Дополнително, корисниците можат контактирајте со тимот за поддршка преку е-пошта во секое време им се допаѓа и побарајте повратен повик ако претпочитаат да разговараат. 

Кога ја тестиравме оваа поддршка, откривме дека добивме одговор за разговор во живо под пет минути (најчесто, се чекаше околу една минута), додека одговорите на е-пошта траеја околу еден ден за да добиете одговор.

Генерално, тоа е пристојно ниво на поддршка, и да имате разговор во живо достапен во секое време, дефинитивно е вредни.

SiteGround Техничка поддршка

siteground техничка поддршка

SiteGroundПоддршката на е исто така изобилна и обезбедува голем број методи за да стапите во контакт. Како прво, можете контактирајте со поддршката за разговор во живо 24/7.

Клиентите исто така можат да се јават SiteGroundтим за поддршка на. Телефонскиот број се разликува во зависност од тоа каде е сместен клиентот и ќе биде потребен код за пристап за да се обезбеди идентификација. И бројот и кодот за пристап стануваат достапни кога ќе се најавите во областа на клиентот и ќе кликнете за да ја контактирате службата за корисници.

За сложени прашања за кои е потребно многу решавање проблеми, постои и еден достапна е-пошта за билети.

Кога ги тестиравме овие методи за контакт, откривме разговор во живо и одговарање на телефонот практично моментално, и добивање одговор од е-пошта билет траеше околу еден час.

🏆 Победникот е SiteGround

го чувствувам тоа SiteGround обезбеди повеќе од доволно начини за стапување во контакт. Да се ​​има лесно достапна телефонска поддршка е исто така непроценливо бидејќи некои проблеми или барања за помош едноставно не можат лесно да се објаснат во писмена форма.

Го најдов и тоа SiteGround беше побрз во целина во одговорот. Одлична работа наоколу.

Најчесто поставувани прашања

Што е Кинста?

Kinsta е платформа за хостирање базирана на облак која обезбедува управувано WordPress хостинг, како и решенија за хостирање за апликации и бази на податоци.  Има достапни бројни ценовни планови за да можете да го најдете точното ниво на услуга за вашите потреби.

Што е SiteGround?

SiteGround обезбедува решенија за споделени, WordPress, WooCommerce, облак и хостинг за препродавачи. Има многу атрактивни промотивни цени, како и одлична низа функции.

Која е главната разлика помеѓу SiteGround против Кинста?

И Кинста и SiteGround нудат различни решенија за хостирање (иако и двете нудат WordPress хостинг), со SiteGround се за заеднички и препродавач на хостинг и Kinsta за хостирање на апликации и бази на податоци. Другата најголема забележителна разлика е цената на секој провајдер, со SiteGround вежбање значително поевтино од Kinsta.

Која е подобра, Kinsta vs SiteGround?

Двете платформи нудат одлични перформанси, безбедност и поддршка. Сепак, SiteGround ја презема предноста бидејќи чини многу помалку од Kinsta и има подобри опции за поддршка на клиентите.

Која е поевтина, Кинста или SiteGround?

SiteGround е значително поевтин од Kinsta, со планови кои започнуваат од 12.99 УСД/месечно, додека Kinsta чини од 35 УСД/месечно. SiteGround исто така има непобедливи промотивни понуди и може чини само 1.99 долари месечно за првата година.

Резиме – Kinsta vs SiteGround 2023 WordPress Споредба на хостинг

Ми се допаѓа и на овие платформи. Верувам дека се добро усогласени во однос на она што го нудат нивните претплатници но со еден многу забележителна разлика.

на цена.

Да игнорираме SiteGround"S прекрасни промотивни цени за минута и земете ги во предвид стандардните цени на двете платформи. Јасно е дека SiteGround ја дува Кинста од вода тука и е НАЧИН поевтино, без разлика за кој од неговите планови ќе се одлучите.

Во одбрана на Кинста, има многу повеќе планови за избор, и бизнисите од кореспонденција веројатно ќе бидат повеќе заинтересирани за она што го има Kinsta овде. Но, за просечниот Џо со една или неколку веб-страници - SiteGround е далеку поатрактивна опција.

Затоа, со ова го прогласувам победникот на оваа статија: SiteGround! За да започнете со SiteGround, кликнете овде за да се регистрирате.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.