Дали Hostinger е добар веб-домаќин за почетници?

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Ако барате евтин, сигурен веб-домаќин, веројатно сте наишле на Hostinger десетици пати во вашето истражување. Но, прашањето е, дали Hostinger е добар домаќин за почетници?

Иако се познати по евтини веб хостинг, нивните услуги се на исто ниво со повеќето други веб-домаќини. Илјадници веб-страници се потпираат на веб-хостинг услугите на Hostinger.

НО, дали Hostinger е добар веб-домаќин за почетници?

Дали нивните услуги се скалабилни?

Дали има нешто што треба да знаете пред да ја хостирате вашата веб-страница со нив?

Во оваа статија, ќе одговорам на овие прашања за Хостингер еднаш засекогаш.

Меѓутоа, ако сакате подетален преглед, треба да го прочитате мојот детално Преглед на веб хостинг на Hostinger.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Hostinger. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Понуди на хостингер за почетници

Hostinger нуди многу различни понуди, вклучувајќи заеднички хостинг, облак хостинг, хостирање за агенции, Хостинг на Minecraft, посветени сервери и многу повеќе. 

почетната страница на хостингер

Подолу, Ќе ги разгледам производите за веб хостинг кои се релевантни за почетници:

Муабет со хостинг

Заеднички хостинг е леб и путер на секој модерен веб-хостинг провајдер. Пакетите за споделени хостинг доаѓаат со се што ви е потребно за да ја стартувате веб-страницата на вашиот мал бизнис

Овие планови можат да се справат со илјадници месечни посетители.

(Настрана, Хостингер ја нарекува нивната услуга за заеднички хостинг Веб хостинг.)

Најдобриот дел за пакетите за споделени хостинг на Hostinger е тоа што тие се направени со умот на почетниците и се многу достапни…

хостингер веб хостинг планови

Можете да ја лансирање на нова веб-страница за вашиот бизнис по цена од едно кафе Старбакс секој месец.

Плановите на Hostinger се многу дарежливи и ги нудат сите ресурси што ви се потребни на вашата веб-страница за да се справи со илјадници месечни посетители. 

Дури и на единечен план, добивате 50 GB простор и 100 GB пропусен опсег.

Единствениот план на Hostinger е само почетен план. Тоа е таму за да ви даде вкус на нивната услуга. 

Ако размислувате за нивните услуги, препорачуваме да одите или со Premium или со бизнис план. 

И двете дозволуваат 100 веб-страници, до 100 адреси за е-пошта, неограничен опсег и неограничени бази на податоци.

Ако сте сериозни во врска со вашиот бизнис и очекувате многу сообраќај, топло ви препорачуваме да одите со бизнис планот. 

Доаѓа со бесплатни дневни резервни копии, складирање од 200 GB и бесплатно Cloudflare ЦДН. ЦДН може да го намали времето потребно за вчитување на вашата веб-страница за половина.

Како дополнителен бонус, со плановите Premium и Business Hostinger, добивате бесплатно име на домен за првата година. 

Ако сте заинтересирани за плановите за заеднички хостинг на Hostinger, можеби ќе сакате да го прочитате нашето упатство за како да инсталирате WordPress на Хостингер.

WordPress хостинг

Хостингеров WordPress хостинг плановите се оптимизирани за WordPress веб-страници. Ако трчате а WordPress сајт, ќе видите зголемување на брзината на овие планови.

Нивните WordPress плановите изгледаат многу слични на нивните планови за заеднички хостинг и се многу дарежливи во однос на ресурсите на серверот.

хостингер wordpress планови

Сите планови освен Слободниот WordPress планот доаѓа со бесплатно име на домен за првата година. Исто така, добивате најмалку 100 веб-локации на сите планови, освен Слободен.

Достапноста на овие планови и колку тие ги прават вашите побрзи WordPress сајт е зошто Hostinger е еден од најдобрите веб-домаќини за WordPress.

Освен ако не ги тестирате само водите, топло препорачуваме да започнете барем со бизнисот WordPress план. 

Ако започнете со помал план, сепак ќе мора да го надградите веднаш штом вашата веб-страница ќе почне да добива одредена привлечност. Бизнис планот може да опфати до 100,000 месечни посетители.

Најдобриот дел за ова WordPress Услугата за хостирање е дека вашата страница ќе биде претходно инсталирана LiteSpeed ​​хостинг за супериорно кеширање. 

Приклучокот LiteSpeed ​​LScache може да го намали времето на вчитување на вашата веб-локација на половина. Ако го сакате вашиот WordPress страницата за брзо вчитување, потребен ви е овој приклучок.

облак хостинг

Облак хостинг ви ја дава моќта на VPS хостинг без сета техничка сложеност. За да управувате со VPS, ви треба многу специјализирано техничко знаење. 

Од друга страна, Cloud Hosting е во основа VPS сервер со кој управува Hostinger.

Ја добивате моќта и ресурсите на VPS серверот без да научите како да управувате со него. Ако вашата веб-страница расте брзо, потребен ви е Cloud Hosting. 

Доаѓа со сите ресурси што ви се потребни.

хостингер облак планови

На сите планови за хостинг во Cloud, можете да хостирате до 300 веб-локации. Можете исто така да креирате до 100 адреси на е-пошта со поштенско сандаче од 1 GB секоја на овие планови. 

И најдобро од сè, добивате многу ресурси на серверот на овие планови.

Заедничкиот хостинг не е доволно моќен за да се справи со стотици илјади посетители. 

На заеднички план за хостирање, ако вашата веб-страница стане вирална и добие зголемен сообраќај, вашата сметка може да биде суспендирана една или две недели. 

Ова не е проблем со Cloud Hosting. За разлика од споделениот хостинг, нема ограничувања за тоа колку од доделените ресурси може да ги користи вашата веб-страница.

Друга придобивка од Cloud Hosting е тоа што добивате a посветена IP адреса на сите планови. Ако водите сериозен бизнис, хостирањето на вашата веб-страница на заедничка IP адреса не е добра идеја. 

Ја обезвреднува вашата веб-страница во пребарувачите ако IP-а се споделува со многу измамнички веб-страници.

Најдобар дел за Облак VPS хостинг е тоа што е целосно управуван и доаѓа со многу едноставна контролна табла што можете да ја користите за управување со вашиот сервер.

VPS хостинг

VPS хостинг ви дава целосна контрола над вашиот VPS сервер. За разлика од Cloud Hosting, со VPS Hosting, добивате целосен root пристап до серверот. 

Ова значи дека можете да направите речиси сè со вашиот сервер.

Најдобриот дел за VPS хостинг е тоа што можете да ја зголемите вашата веб-страница со едноставно надградување на вашиот план. Достапните планови за VPS хостинг на Hostinger започнуваат со само 2.49 долари месечно.

хостингер vps планови

Постојат 8 различни планови од кои можете да изберете. Секој од нив доаѓа со се повеќе и повеќе ресурси.

Иако VPS хостинг ви дава целосна контрола врз серверот на вашата веб-страница, исто така бара многу техничко знаење.

Ако не сте искусен веб-развивач, ќе имате тешко време да ја одржувате вашата веб-страница.

Препорачувам да одите со Cloud Hosting наместо VPS Hosting ако сте почетник. 

Но, ако сте во ред со учењето на неколку едноставни технички вештини, а VPS може да ви заштеди многу пари.

Добрите и лошите страни на Hostinger

Hostinger е еден од најевтините веб-домаќини на пазарот. Има моменти кога цените на Hostinger паѓаат уште пониски од она што обично се.

Иако Hostinger е едно од најдобрите места за почеток за почетник, можеби не е најдобрата опција за секој бизнис.

Еве неколку добрите и лошите страни што треба да ги имате на ум пред да ги дадете вашите тешко заработени пари на Hostinger.

Добрите

  • Бесплатен домен за прва година: Повеќето планови на Hostinger доаѓаат со бесплатно име на домен за првата година.
  • Бесплатен SSL: Ако сакате вашите посетители да веруваат на вашата веб-страница, потребен ви е SSL. Повеќето прелистувачи ќе прикажат предупредување ако посетите веб-локација што нема инсталирано SSL сертификат.
  • 24 / 7 Поддршка: Тимот за поддршка на Hostinger е достапен 24/7 за да одговори на сите ваши прашања.
  • Достапни цени: Нема други веб-домаќини со планови толку достапни како оние на Hostinger за почетници. Повеќето од нивните планови чинат помалку од шолја кафе.
  • Напојуван со LiteSpeed сервер за веб-локации со брзо вчитување.

Конс

  • Повисоки цени за обновување: Ова е практика во индустријата за привлекување почетници. Хостингер не е сам што го прави ова. Сите веб хостинг компании го прават тоа. Тие нудат голем попуст за цените за првата година, а потоа бараат редовни цени при обновување.
  • Бесплатниот Cloudflare CDN не е достапен на поевтини планови: Cloudflare нуди бесплатна CDN услуга што секој може да ја користи. Таа услуга можете да ја овозможите на вашата страница на Hostinger со еден клик. Но, тоа не е достапно на почетните планови.
  • Само поддршка за разговор во живо и е-пошта: Не можете да ја повикате поддршката за корисници на Hostinger. За нас тоа не е нешто што го нарушува договорот.

Ако не сте сигурни кој план од сите понудени од Hostinger е најдобар за вас, прочитајте го мојот преглед на ценовните планови на Hostinger.

Во таа статија, ги разгледувам сите планови на Хостингер еден по еден и ви помагам да одлучите кој е најдобар за вашиот случај.

Резиме – Дали Хостингер е добар веб-домаќин за почетници?

Hostinger.com е еден од најприфатливите веб-домаќини на пазарот. Нивните евтини планови се како тие се здобија со упориште во беспрекорната веб-хостинг индустрија.

Плановите на Hostinger доаѓаат со се што ќе ви треба за да ја стартувате вашата прва веб-страница. Нивните планови доаѓаат со дарежливи ресурси. 

А најдобриот дел е што секогаш можете да надградите со кликнување на копче откако ќе почнете да добивате поголем сообраќај.

Иако Hostinger е познат по своите евтини планови, веројатно нема да треба да барате друг провајдер за веб-хостинг откако ќе се регистрирате дури и откако вашата веб-страница ќе порасне на стотици илјади посетители.

Ако сте подготвени да се регистрирате, прочитајте го мојот чекор-по-чекор водич за тоа како да се регистрирате пријавете се за Hostinger. Има добри алтернативи на Hostinger таму исто така.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...