Дали HostGator е добар за WordPress Сајтови?

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

HostGator е еден од најпопуларните веб-домаќини на интернет. Тие нудат веб-хостинг решенија за бизниси од сите облици и големини. Без разлика дали водите едноставна веб-локација за кафуле или целосно опремена онлајн продавница базирана на WooCommerce, овие момци ги имаат вистинските решенија за вас.

Од 5.95 долари месечно

Управувај се WordPress Хостинг сега!

Една од причините зошто толку многу бизниси му веруваат на HostGator е количината на приспособливост што ја нудат. Можете да го зголемите вашиот веб-хостинг заднина додека добивате повеќе сообраќај со едноставно кликнување на копчето за надградба.

 • НО е на HostGator WordPress Добро е хостирање?
 • Дали нивната услуга е сигурна?
 • Дали е безбедно?
 • Дали нивните пакети го нудат најдобриот тресок за вашиот долар?

Ќе одговорам на сите овие прашања во оваа статија. Ќе ги разгледам нивните WordPress Хостинг пакети и ве запознава со сите карактеристики што ги нудат.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за HostGator. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

До крајот, сигурно ќе знаете дали HostGator е вистинскиот избор за вашето хостирање WordPress сајт или не.

ДЕЛ

Управувај се WordPress Хостинг сега!

Од 5.95 долари месечно

За HostGator's WordPress хостинг

Иако можеше инсталира WordPress на HostGator Пакетите за споделени хостинг, во овој напис, ќе ги разгледам само оние на HostGator WordPress Пакети за хостирање.

Овие пакети се оптимизирани за WordPress и понудете го најголемиот удар за вашиот долар. Со овие пакети едноставно не можете да погрешите.

ДомаќинGator WordPress Хостинг доаѓа со се што ви треба за да започнете и да управувате со успешен онлајн бизнис по пристапни цени:

Hostgator wordpress планови

Почетниот план, на пример, дозволува 1 веб-локација и до 100 илјади посети месечно. 100 илјади посети се доволни за повеќето веб-страници. Вашата веб-страница веројатно никогаш нема да ја истече оваа граница во првата година.

Ако размислувате да одите со Заеднички хостинг, размислете повторно. Овој план доаѓа со доволно моќ за справување со огромни товари.

Ако вашата веб-страница некогаш станува вирална, најверојатно ќе се спушти на Заеднички план ако добие премногу посетители одеднаш. Со овој план, не треба да се грижите за такво нешто.

И кога ќе почнете да добивате повеќе посетители, се што треба да направите е да кликнете на копчето Надградба. Стандардниот план дозволува 2 веб-локации и до 200 илјади посети месечно.

Сите три од овие планови доаѓаат со бесплатно име на домен за првата година. И добивате бесплатно Ајде да шифрираме SSL сертификати за сите ваши имиња на домени.

Сертификатот SSL овозможува вашата веб-локација да работи на безбеден протокол HTTPS. Ова ги штити вашите клиенти и корисници од пресретнување на нивните податоци од хакери.

Ако не сте сигурни кој пакет HostGator е вистинскиот за вас, прочитајте го ова преглед на ценовните планови на HostGator.

Во таа статија, ги разгледувам сите нивни ценовни планови и ви помагам да одлучите кој е најдобар за вашиот бизнис.

Карактеристики на standout

успеа wordpress карактеристики на хостинг

слободен WordPress Миграции на локацијата

Мигрирање а WordPress сајт од еден веб-домаќин до друг е болка дури и ако знаете што правите.

И ако не знаете што правите, веројатно ќе скршите нешто на вашата веб-страница.

Ако веќе го имате вашиот WordPress сајт хостиран на друг веб-домаќин, Тимот на HostGator ќе го мигрира вашиот WordPress страница за вас преку вашата нова сметка на HostGator.

Оваа услуга доаѓа бесплатно со сите нивни WordPress Планови.

Поставете ги адресите за е-пошта на свој домен бесплатно

Повеќето веб-домаќини би ви наплатиле многу пари за оваа услуга. Сепак, HostGator ви овозможува бесплатно да поставите сопствени адреси на е-пошта на вашето сопствено име на домен.

Можете да креирате онолку сметки колку што сакате.

Ова прави да изгледате професионално и да изградите доверба со вашите клиенти. Можете да креирате адреси за е-пошта бесплатно за сите во вашиот тим.

Оваа услуга лесно може да чини до 10 долари месечно по адреса на е-пошта.

Поддршка 24 / 7

Тимот за поддршка на HostGator е еден од најдобрите во индустријата. Тие се добро обучени технички и знаат како да решат повеќе од основни проблеми.

Ако некогаш наидете на проблем, можете да контактирате со нив кога сакате преку разговор во живо или е-пошта.

Во еден момент бев клиент на HostGator и можам да ве уверам дека нивниот тим реагира навистина брзо.

Можете да стапите во контакт со некого за помалку од две минути поголемиот дел од времето.

Автоматски бекап

HostGator автоматски прави резервна копија на вашата веб-страница секој ден. На овој начин, ако вашата веб-страница некогаш се скрши, можете да се вратите на постара верзија со само еден клик.

Автоматските резервни копии се најдоброто осигурување во случај вашата веб-страница да биде хакирана. Може да ја изгубите целата ваша напорна работа и напор ако немате резервни копии на вашата веб-страница.

Добивате 1 GB резервен простор за складирање на сите планови по локација. Значи, можете исто така да поставите свои редовни резервни копии за вашата веб-страница на сопствен распоред.

Бесплатно SSL сертификат

Ако вашата веб-страница нема SSL сертификат, вашите корисници нема да ви веруваат. И ако размислувате да продадете нешто преку Интернет, заборавете на тоа.

Тоа е затоа што прелистувачите сега прикажуваат предупредување на цела страница пред да посетите небезбедна веб-локација што нема SSL сертификат. Тие исто така покажуваат повеќе предупредувања пред да ви дозволат да ги внесете деталите за вашата кредитна картичка.

SSL сертификат може да чини над 100 долари годишно. Но, HostGator ви дава едно бесплатно за сите имиња на домени што ги хостирате со нив.

Добрите и лошите страни

Иако цело време го препорачуваме HostGator, дефинитивно треба да го проверите нашиот преглед најдобрите алтернативи на HostGator пред да се регистрирате.

И ако си одлучил, пред да се регистрирате за HostGator, еве што ќе добиете со секој план:

Добрите

 • Неизмерен пропусен опсег: HostGator ви дава неизмерен пропусен опсег и не казнува или наплаќа дополнително ако вашата веб-страница има многу посетители. Сепак, постои ограничување за фер употреба на овој пропусен опсег.
 • слободен WordPress Миграција на локацијата: Ако веќе ја имате вашата веб-локација хостирана на сервер на друг веб-домаќин, тимот на HostGator ќе го мигрира за вас бесплатно. Тоа што го правите сами може да биде огромна болка!
 • Бесплатен домен: Добивате бесплатно име на домен за првата година на сите планови. Се обновува по редовна цена за обновување.
 • Бесплатни адреси на е-пошта на вашиот сопствен домен: Повеќето веб-домаќини наплаќаат дополнително ако сакате да креирате сопствена адреса за е-пошта на вашиот сопствен домен, како на пр [заштитена по е-пошта]. HostGator, од друга страна, ви овозможува да креирате неограничен број бесплатни адреси за е-пошта.
 • 150 долари Google Кредит за совпаѓање на рекламите: Добивате купон кога ќе се регистрирате Google Реклами. Овој купон ќе ви даде 150 долари кредит кога ќе потрошите 150 долари Google Реклами.
 • 45-дневна гаранција за враќање на парите: Повеќето веб-домаќини нудат само 30-дневна гаранција за враќање на парите. Со HostGator, можете да ги побарате вашите пари назад во првите 45 дена.
 • Бесплатен CodeGuard: Други веб-домаќини наплаќаат за оваа безбедносна алатка. HostGator ви го дава бесплатно.
 • Бесплатен SSL сертификат: SSL сертификат ја обезбедува вашата веб-локација и осигурува дека хакерите не можат да ги пресретнат податоците испратени помеѓу вашата веб-локација и нејзините корисници. Ова ви треба ако не сакате прелистувачите да прикажуваат предупредување на цела страница дека вашата веб-локација е небезбедна.
 • 24 / 7 Поддршка: Ако штотуку почнувате, ќе ви треба помош одвреме-навреме за поставување на вашата веб-страница. Тимот на домаќинот Gator е достапен 24/7 и ќе ви помогне секогаш кога ќе заглавите.
 • Поправка на SiteLock и отстранување на малициозен софтвер: HostGator нуди бесплатен пристап до SiteLock Алатка за поправка. Тоа е безбедносна алатка која ги штити вашите веб-страници од хакери. Добивате и бесплатна услуга за отстранување на малициозен софтвер која автоматски го отстранува малициозниот софтвер од вашата веб-локација.
 • SpamAssassin да спречи спам по е-пошта: Кога поставувате адреса за е-пошта на името на вашиот домен со HostGator, не треба да се грижите за добивање на многу спам. SpamAssassin ќе ги блокира сите спам-мејлови кога ќе влезат.

Конс

 • Цените за обновување се повисоки од цените за промотивно пријавување: Ова е практика ширум индустријата каде што ве привлекуваат со промотивни цени, а потоа ја зголемуваат цената кога ќе обновите. Секој веб-домаќин го прави ова.
 • Нема алатки за поставување на локацијата: Дури и во плановите со повисоки цени, не добивате алатки за поставување веб-страници. Овие алатки ви дозволуваат да креирате локација за поставување што е дупликат на вашата веб-страница во живо. Ова ви овозможува да ги тестирате промените на вашата страница без да прекршите ништо.

Нашата пресуда

HostGator е еден од најпопуларните веб-домаќини. Тие постојат повеќе од една деценија и им веруваат илјадници сопственици на веб-страници ширум светот. Нивните услуги се достапни и сигурни.

Тие нудат многу WordPress-специфични карактеристики на нивните планови кои ги прават еден од најдобрите избори за WordPress.

Нивниот пријателски тим за поддршка и контролните панели погодни за почетници, исто така направи HostGator еден од најдобрите веб-домаќини за почетници.

Ако сè уште не сте сигурни за HostGator, прочитајте го моето длабинско Преглед на хостинг на HostGator. Ќе ги расчисти сите ваши сомнежи.

ДЕЛ

Управувај се WordPress Хостинг сега!

Од 5.95 долари месечно

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

HostGator постојано ги подобрува своите услуги за хостирање со дополнителни функции. HostGator неодамна воведе неколку ажурирања и подобрувања на своите услуги и хостинг производи (последно проверено во февруари 2024 година):

 • Полесен портал за клиенти: Тие го редизајнираа нивниот портал за клиенти за да ви го олеснат управувањето со вашата сметка. Сега, можете брзо да ги промените деталите за контакт или како сакате да се справите со вашата наплата.
 • Побрзо вчитување на веб-страницата: HostGator се здружи со Cloudflare CDN, што значи дека вашата веб-страница може да се вчитува побрзо за посетителите ширум светот. Тоа е затоа што Cloudflare има сервери на глобално ниво кои чуваат копија од вашата страница, така што брзо се вчитува без разлика од каде некој пристапува до неа.
 • на вебсајт Builder: Gator Website Builder од HostGator користи вештачка интелигенција за да им помогне на корисниците да креираат веб-страници, што го прави процесот поедноставен, особено за оние со ограничени технички вештини. Оваа алатка овозможува лесно поставување на блогови или продавници за е-трговија како дел од страницата.
 • Кориснички интерфејс и искуство: HostGator го користи популарниот cPanel за својот контролен панел, познат по неговата леснотија на користење, што го прави добар избор и за почетници и за искусни корисници. Корисничкиот интерфејс е интуитивен, ги поедноставува задачите како што се управување со датотеки, бази на податоци и сметки за е-пошта.
 • Безбедносни карактеристики: Хостинг услугите на HostGator вклучуваат различни безбедносни карактеристики како што се бесплатни SSL сертификати, автоматски резервни копии, скенирање и отстранување на малициозен софтвер и DDoS заштита. Овие карактеристики ја подобруваат безбедноста и доверливоста на веб-локациите хостирани на нивната платформа.

Преглед на HostGator: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашето тестирање и евалуација се засноваат на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...