Дали HostGator е добар веб-домаќин за почетници?

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

HostGator е еден од најпопуларните веб-домаќини на пазарот. Шансите се дека веќе сте ги сретнале кога ги истражувате веб-домаќините на Интернет, но дали HostGator е добар веб-домаќин за апсолутни почетници?

 • Колку е лесно да се постави веб-страница со HostGator?
 • Дали HostGator го олеснува управувањето со вашата веб-страница?
 • Дали се добри за градење веб-страница, и добро за WordPress?

Ќе одговорам на сите овие прашања и повеќе во оваа статија. Откако ќе ја прочитате оваа статија, сигурно ќе знаете дали HostGator е за вас или не.

Понуди на HostGator за почетници

HostGator има многу различни понуди за многу различни типови на бизниси. Овде ќе ги разгледам нивните понуди кои се најпогодни за почетници:

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за HostGator. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Муабет со хостинг

Заеднички хостинг е местото каде што започнуваат сите патувања со веб-хостинг.

Заеднички хостинг ви дава пристап до мал број ресурси на многу поголем сервер дели од стотици други веб-локации.

Заедничката природа на оваа услуга ја прави најприфатливиот тип.

Започнуваат пакетите за заеднички хостинг на HostGator Од 3.75 долари месечно и дојдете со се што ви треба за да ја отворите вашата прва веб-страница:

хостинг планови на hostgator

Најдобриот дел за споделениот хостинг е тоа што можете да го користите за хостирање на секаков вид веб-страница.

Можете да користите кој било CMS софтвер што го сакате, вклучително и Joomla, Drupal, WordPress, и многу други за да ја изградите вашата веб-страница.

Можете дури и да инсталирате софтвер за е-трговија како што се PrestaShop, Magento и други. Ако сакате, можете да отворите онлајн продавница.

Сите планови за заеднички хостинг доаѓаат со бесплатно име на домен за првата година. Добивате и бесплатен SSL сертификат за сите ваши домени.

Ако поседувате многу веб-страници за споредни проекти, Бебето и деловните планови се направени за вас.

Тие ви дозволуваат да хостирате неограничен број веб-страници на една сметка.

на вебсајт Builder

Изградувачот на веб-страници на HostGator ви овозможува да градите, стартувате и управувате со вашата веб-страница користејќи едноставен интерфејс. Исто така, ви овозможува да ги продавате вашите производи преку Интернет.

Најдобриот дел за Градителот на веб-страници е тоа што ја гради вашата веб-страница за вас автоматски.

Вие само треба да одговорите на неколку прашања за вашиот бизнис, што создава шема за веб дизајн за вас.

Потоа можете да ја уредите копијата на вашата веб-страница и да го прилагодите дизајнот по ваш вкус. Ова може да ви заштеди часови време при градењето на вашата прва веб-страница.

И најдобриот дел е што оваа страница ќе биде оптимизирана за пребарување и ќе реагира на мобилни телефони. Тоа значи дека вашата веб-страница ќе се појави на Google, и изгледаат одлично на сите уреди.

Цената за „Gator Builder“ на HostGator е прифатлива и се скали со успехот на вашата веб-страница:

гатор градител

Ако водите бизнис кој бара состаноци, планот за Express Site доаѓа со функционалност за резервирање состаноци.

Тоа ви овозможува да додадете формулар на вашата веб-локација за да им дозволите на вашите клиенти да изберат време и датум за состаноци.

Website Builder исто така ви овозможува да испраќате кампањи за е-пошта до вашите клиенти.

Платформа за маркетинг на е-пошта ќе ви наплати многу пари за да ви овозможи да испраќате кампањи за е-пошта.

Website Builder е за вас ако сакате лесен начин да ја изградите вашата веб-страница, но не ви пречи да се откажете од контролата и флексибилноста.

Оваа алатка ќе ви овозможи да изградите речиси секаков вид веб-локација што ја сакате без многу напор или техничко знаење.

WordPress хостинг

WordPress е најпопуларниот софтвер за управување со содржина на пазарот. Тоа ви овозможува лесно креирајте и управувајте со вашата веб-страница.

HostGator ви дава едноставна контролна табла за управување со вашата веб-страница. Овој панел ви овозможува да управувате со сè вашиот WordPress инсталација од едно место.

Цените за HostGator's WordPress Хостингот е јасен и едноставен:

wordpress планови

Добивате се што ви треба за да започнете и да водите успешен онлајн бизнис на сите овие планови.

Почетниот план дозволува 1 локација и до 100 илјади посетители месечно. Тоа е повеќе отколку што повеќето сајтови ќе добијат во првата година.

Вие исто така добивате а бесплатно име на домен за првата година и бесплатни SSL сертификати за вашите имиња на домени.

Ако имате WordPress веб-страница со некој друг веб-домаќин, тимот за поддршка на HostGator ќе ја мигрира вашата страница на вашата сметка на HostGator бесплатно.

Добивате и до креирајте адреси за е-пошта на вашето име на домен бесплатно. Можете да креирате онолку адреси за е-пошта колку што сакате.

Многу други веб-домаќини наплаќаат пари за оваа услуга. HostGator, од друга страна, ви овозможува да креирате неограничен број на е-пошта адреси.

Препорачувам WordPress Хостирање преку споделен хостинг исклучиво поради фактот дека WordPress е многу пријателски за почетници. И тој е многу скалабилен.

Откако ќе ја стартувате вашата веб-страница со WordPress, никогаш нема да погледнеш назад.

Најдобриот дел за HostGator's WordPress хостинг е дека никогаш нема да мора да се грижите за техничката страна на нештата.

Можете да се фокусирате на развивање на вашиот бизнис знаејќи дека се е згрижено.

Ако цените на HostGator ви изгледаат збунувачки, прочитајте го мојот преглед на ценовните планови на HostGator.

Добрите и лошите страни

HostGator е еден од најпопуларните веб-домаќини на интернет и постои повеќе од една деценија.

Ним им веруваат милиони сопственици на веб-страници ширум светот.

HostGator е еден од најдобрите пет веб-домаќини што ги препорачуваме за почетници. Со нив едноставно не можете да погрешите.

НО, пред да се регистрирате со нив, еве неколку добрите и лошите страни што треба да ги имате на ум…

Исто така, проверете некои од најдобри алтернативи на HostGator пред да ја донесете вашата конечна одлука.

Добрите

 • 24 / 7 Поддршка: Тимот за поддршка на HostGator е еден од најдобрите во бизнисот. Нивните одговори се брзи и јасни. Можете да ги контактирате 24/7 и тие ќе ви помогнат да ги решите сите проблеми што можеби ги имате со вашата веб-страница.
 • Високо скалабилно: Скалирањето на вашиот онлајн бизнис со HostGator е навистина лесно. Само треба да го надградите вашиот план со кликнување на копче. Со HostGator, треба да се грижите само за управување со вашиот бизнис, а не за техничката страна на нештата.
 • Создадете адреси за е-пошта на вашиот сопствен домен бесплатно: HostGator ви овозможува да креирате неограничен број на е-пошта адреси на вашето сопствено име на домен. Другите веб-домаќини можат да наплаќаат дури 10 долари по е-пошта месечно за оваа услуга.
 • Достапни опции за започнување онлајн продавница: Градител на веб-страници на HostGator, Заеднички хостинг и WordPress Хостинг ви овозможува лесно и брзо да изградите онлајн продавница. Ова е еден од најлесните начини за изградба и управување со вашата онлајн продавница.
 • $150 Google Кредит за совпаѓање со потрошени реклами: Со сите Споделени и WordPress Плановите за хостирање, ќе ги добиете овие кредити. Ако потрошите 150 долари на Google Реклами, овој купон ќе ви даде ист износ во кредит.
 • Бесплатен CodeGuard: Други домаќини наплаќаат до 50 долари годишно за оваа услуга.
 • слободен WordPress Миграција на локацијата: Ако веќе имаш WordPress сајт хостиран на кој било друг веб-домаќин, тимот за поддршка на HostGator ќе го мигрира на вашата сметка на HostGator бесплатно. Оваа бесплатна услуга е достапна на сите WordPress Планови за хостирање.
 • Бесплатен SSL сертификат: Сертификатот SSL овозможува вашата веб-локација да испраќа податоци преку безбедниот протокол HTTPS. Ако вашата веб-страница нема SSL, податоците на вашите клиенти ќе бидат небезбедни и може да бидат украдени од хакери.
 • Бесплатно име на домен: Речиси сите планови на HostGator доаѓаат со бесплатно име на домен. Го добивате ова име на домен првата година. Се обновува по својата редовна цена за обновување.
 • 45-дневна гаранција за враќање на парите: Ако од која било причина не ви се допаѓаат услугите на HostGator, можете да ги побарате парите назад во првите 45 дена. Ова е 15 дена подолго од индустрискиот стандард.

Конс

 • Цените за обновување се повисоки од цените за промотивно пријавување: HostGator е познат по своите пристапни цени. Така привлекуваат нови клиенти. Но, имајте на ум дека нивните цени за обновување се многу повисоки. Ова е случај со сите провајдери на веб-хостинг.

Нашата пресуда

HostGator е секако еден од најдобрите веб-домаќини за почетници.

Тие редовно се во првите 5 на секоја листа на нашата страница. Нивниот тим за поддршка е достапен 24/7 и нивната контролна табла го прави навистина лесно управувањето со вашата веб-страница.

Без разлика дали сакате да отворите онлајн продавница или личен блог, HostGator го има вистинското решение за вас.

Ако само ги тестирате водите со вашата прва веб-страница, пробајте го Градителот на веб-страници. Ви поставува неколку прашања, а потоа ја гради вашата веб-страница за вас.

Но, ако сакате поголема контрола, оди за WordPress хостинг. WordPress е најлесната CMS алатка. Тоа ќе ви помогне лесно да креирате, стартувате и управувате со вашата веб-страница.

Но, пред да се регистрирате со HostGator, прочитај го мојот комплетен преглед на веб хостинг на HostGator.

Во мојот преглед, разгледувам сè што треба да знаете за нив.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

HostGator постојано ги подобрува своите услуги за хостирање со дополнителни функции. HostGator неодамна воведе неколку ажурирања и подобрувања на своите услуги и хостинг производи (последно проверено во април 2024 година):

 • Полесен портал за клиенти: Тие го редизајнираа нивниот портал за клиенти за да ви го олеснат управувањето со вашата сметка. Сега, можете брзо да ги промените деталите за контакт или како сакате да се справите со вашата наплата.
 • Побрзо вчитување на веб-страницата: HostGator се здружи со Cloudflare CDN, што значи дека вашата веб-страница може да се вчитува побрзо за посетителите ширум светот. Тоа е затоа што Cloudflare има сервери на глобално ниво кои чуваат копија од вашата страница, така што брзо се вчитува без разлика од каде некој пристапува до неа.
 • на вебсајт Builder: Gator Website Builder од HostGator користи вештачка интелигенција за да им помогне на корисниците да креираат веб-страници, што го прави процесот поедноставен, особено за оние со ограничени технички вештини. Оваа алатка овозможува лесно поставување на блогови или продавници за е-трговија како дел од страницата.
 • Кориснички интерфејс и искуство: HostGator го користи популарниот cPanel за својот контролен панел, познат по неговата леснотија на користење, што го прави добар избор и за почетници и за искусни корисници. Корисничкиот интерфејс е интуитивен, ги поедноставува задачите како што се управување со датотеки, бази на податоци и сметки за е-пошта.
 • Безбедносни карактеристики: Хостинг услугите на HostGator вклучуваат различни безбедносни карактеристики како што се бесплатни SSL сертификати, автоматски резервни копии, скенирање и отстранување на малициозен софтвер и DDoS заштита. Овие карактеристики ја подобруваат безбедноста и доверливоста на веб-локациите хостирани на нивната платформа.

Преглед на HostGator: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашето тестирање и евалуација се засноваат на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...