Како да се регистрирате со Bluehost

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Овде ќе ви покажам колку е едноставно да го направите првиот чекор кон креирање сопствена веб-локација или блог со Bluehost. Самиот прва работа што треба да направите пред да го хостирате вашиот сајт е да пријавете се со Bluehost. Но, како всушност го правите тоа? Каков е процесот?

Сега, има еден куп различни веб-домаќини што можете да ги користите. Една од подобрите опции за почетници е Bluehost - преглед овде.

тие се дефинитивно една од најевтините опции наоколу, тие се погодни за почетници и ви даваат бесплатно име на домен и се добар сеопфатен веб-домаќин за вашиот личен или мал бизнис сајт.

Bluehost има многу добри карактеристики што го прават добра опција за веб хостинг, на пример:

 • Способноста да се откаже во секое време, нивните 30 ден, гаранцијата за враќање на парите ви дава целосна наплата.
 • Едноставен за користење контролен панел (особено добра карактеристика за луѓе кои се нови во веб-хостинг и градење веб-страници).
 • Бесплатно име на домен, неограничен пропусен опсег, неограничени домени, и неограничени сметки за е-пошта (освен на нивниот основен план), плус многу повеќе.
 • Кликнете на копче WordPress инсталација (Погледнете го мојот WordPress водич за инсталација овде).

Значи, со тоа надвор од патот, ајде да покриеме како да се регистрирам со Bluehost?.

Чекор 1. Оди до Bluehost. Со

Одете на нивната веб-страница и побарајте го копчето „Започни сега“. Тоа ќе биде видливо прикажано на почетната страница.

bluehost Главна страница

Чекор 2. Изберете план за веб хостинг

Откако ќе кликнете на копчето за почеток сега, ќе добиете четири заеднички хостинг планови можете да изберете. Основно, плус, избор плус, и про.

bluehost заеднички планови

Еве некои од карактеристиките што ќе ги добиете со секоја од нив (сите планови доаѓаат со бесплатно име на домен):

Основен план

 • Домаќин на една веб-локација со простор од 50 GB SSD
 • Непромерен пропусен опсег
 • 5 сметки за е-пошта со 100 MB по сметка
 • [Ова е планот со кој ви препорачувам да започнете]

Плус план

 • Домаќин на неограничени веб-локации со неограничен простор
 • Неограничени сметки за е-пошта со неограничен простор за складирање
 • Вклучена заштита од спам

Избор плус план

 • Домаќин на неограничени веб-локации со неограничен простор
 • Неограничени сметки за е-пошта и простор за складирање
 • Вклучува резервни копии на веб-локации, приватност на доменот и многу повеќе

Про план

 • Домаќин на неограничени веб-локации со неограничен простор
 • Неограничени сметки за е-пошта и Простор за складирање
 • Вклучува заштита од спам, SSL сертификат, посветена IP адреса, приватност на доменот и многу повеќе
 

Ви препорачувам започнете со основниот план, бидејќи е најевтин и најлесен за почеток.
Секогаш можете да го надградите подоцна ако сакате повеќе моќ и карактеристики.
Оди до Bluehost.com за најновите цени – и тековните зделки

Ако имате намера да водите само една деловна веб-страница или личен блог, тогаш навистина не треба да одите по поскап пакет.

на плус, избор плус и про Bluehost план навистина ќе ви помогне само ако имате намера да водите неколку веб-локации одеднаш, или ако имате намера да отворите страница за е-трговија користејќи WooCommerce.

Чекор 3. Изберете го вашето име на домен

Откако ќе изберете план од вас ќе биде побарано да го внесете името на вашиот домен.

изберете име на домен, сега или подоцна

Ќе ви бидат дадени две опции, можете да се регистрирате a „нов домен“ (кој е вклучен бесплатно за првата година).

Или ако веќе имате домен што сакате да го користите, одберете „Имам домен“.

Внесете го името на доменот и потоа изберете дали можете вашата веб-страница да биде .com, .org, .net итн.

Можете исто така да го прескокнете овој чекор и да го регистрирате вашиот домен подоцна.

Чекор 4. Внесете ги вашите лични податоци и изберете опционални додатоци

Откако ќе се згрижи името на вашиот домен, ќе биде побарано да внесете лични податоци на креирајте ја вашата сметка.

Тоа е стандардни работи ги гледате на наплатата на секоја веб-локација, име и презиме, е-пошта, лозинка, земја, телефонски број итн.

Исто така, ќе биде побарано да изберете опција за плаќање; Bluehost ви овозможува да платите преку со кредитна картичка or PayPal.

Ви се претставени и неколку дополнителни пакети, кои се платени додатоци.

Не се потребни сите додатоци, па накратко ќе ви ги објаснам сите за да знаете дали ви требаат или не.

Codeguard Basic

Овој додаток ви дава автоматизирани дневни бекап за вашата страница, плус следење и обновување со еден клик (во случај да треба да се вратите на претходната верзија на вашата веб-локација). Доколку планирате да користите WordPress тогаш има многу безбедносни приклучоци кои ви ги даваат овие карактеристики и тоа бесплатно.

Не ви препорачувам да го добиете овој додаток.

Bluehost SEO алатки

Овој платен додаток ви дава персонализирана маркетинг анализа и извештај за вашата веб-локација, плус автоматски ги доставува вашите Bluehost хостирана веб-страница на Yahoo!, Bing и Google, и ви дава алатка за откривање клучни зборови. Сите овие се многу основни алатки, и повторно ако планирате да ги користите WordPress тогаш има многу бесплатни додатоци за оптимизација за користење.

Не ви препорачувам да го добиете овој додаток.

SiteLock безбедност од суштинско значење

Овој додаток од 1.99 долари месечно обезбедува дополнителна безбедност за вашиот домен, вклучувајќи заштита од DDoS скенирање на малициозен софтвер и некоја друга стандардна заштита на веб-локацијата. Овој додаток е најдобро погоден за луѓе кои имаат веб-локации каде што се продаваат производи и може да се складираат информации за плаќање.

Не ви препорачувам да го добиете овој додаток.

Сертификат за единечен домен SSL

SSL сертификат ги штити чувствителните информации на вашиот клиент. Веќе е вклучен бесплатен SSL сертификат, овој додаток најдобро одговара за луѓе кои имаат веб-локации каде што се продаваат производи и може да се складираат лични податоци на клиентите и информации за плаќање.

Не ви препорачувам да го добиете овој додаток.

Чекор 5. Тоа е сè - Се пријавивте со Bluehost!

Откако ќе ги изберете вашите додатоци, ќе завршите. Удри на копче „поднеси“. и ќе завршиш.

bluehost потврда за нарачка

Вие ќе добиете поздравувај мејл многу кратко потврдувајќи ја вашата хостинг сметка со Bluehost и ги има сите детали за најавување што ви се потребни за да започнете.

Честитки, сега го направивте првиот чекор кон всушност креирање на вашата веб-страница. Следниот чекор е да се инсталира WordPress (Погледнете го мојот Bluehost WordPress водич за инсталација овде)

Ако не сте веќе, одете на Bluehost. Со и пријавете се за хостирање токму сега. Исто така, ако од која било причина треба откажи Bluehost оди тука.

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Bluehost постојано ги подобрува своите услуги за хостирање со поголеми брзини, подобра безбедност и подобрена поддршка за клиентите. Еве само некои од неодамнешните подобрувања (последно проверено во април 2024 година):

 • iPage сега е партнер Bluehost! Оваа соработка обединува два гиганти во индустријата за веб хостинг, комбинирајќи ги нивните силни страни за да ви понудат неспоредлива услуга.
 • Стартување на Bluehost Професионална услуга за е-пошта. Ова ново решение и Google Работниот простор е дизајниран да ги подигне вашите деловни комуникации на нови височини, да го подобри имиџот на вашиот бренд и да ја зголеми довербата на клиентите. 
 • слободен WordPress Приклучок за миграција за се ` WordPress корисникот може да се преземе директно кај клиентот Bluehost cPanel или WordPress административна контролна табла без цена.
 • Нови Bluehost контролен панел што ви овозможува да управувате со вашите Bluehost сервери и хостинг услуги. Корисниците може да ги користат и новиот Управник со сметки и стариот контролен панел Bluerock. Откријте кои се разликите овде.
 • Стартување на Bluehost WonderSuite, кој се состои од: 
  • WonderStart: Прилагодено за корисникот и персонализирано искуство со вградување што го забрзува процесот на креирање веб-локација.
  • WonderTheme: Разноврсна WordPress тема развиена од YITH што им овозможува на корисниците ефективно да ги прикажат своите веб-локации.
  • WonderBlocks: Сеопфатна библиотека на блок-шеми и шаблони на страници збогатена со слики и предложен текст.
  • WonderHelp: Упатство за работа со погон на вештачка интелигенција што ги придружува корисниците низ целиот свет WordPress патување за градење локација.
  • WonderCart: Функција за е-трговија дизајнирана да ги зајакне претприемачите и да ја максимизира продажбата на интернет. 
 • Сега нуди напредни PHP 8.2 за подобрени перформанси.
 • Спроведување на LSPHP управувач за забрзување на обработката на PHP скрипти, подобрувајќи ги перформансите на веб-страницата преку оптимизирање на извршувањето на PHP. 
 • Овозможена OPCache PHP екстензија која складира прекомпајлиран бајтекод на скрипта во меморијата, намалувајќи ја повторената компилација и резултира со побрзо извршување на PHP.

Разгледување Bluehost: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Референци

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...