Како да инсталирам WordPress On Bluehost

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Сега кога сте се пријавиле за хостирање со Bluehost (видете го мојот чекор по чекор Bluehost водич за пријавување овде), На следниот чекор е да ја креирате вашата веб-страница.

Најлесен начин да креирате веб-локација е со користење на a алатка за градење веб-страница како WordPress. Но, како да инсталирам WordPress on Bluehost?

WordPress е убедливо најпопуларната опција. WordPress е бесплатен, лесен за учење и употреба и добро поддржан.

Ајде да научиме како да инсталира WordPress on Bluehost! За овој водич, целосно ќе се фокусирам на WordPress, но Weebly, Joomla и Drupal се исто така популарни алтернативи WordPress.

За среќа, процесот за инсталирање на кој било од нив е прилично сличен, така што ова како да се инсталира WordPress on Bluehost водичот треба да биде корисен без разлика кој софтвер ќе го изберете.

Чекор 1. Изберете го вашиот Bluehost План

Првите нешта прво. Ти треба да изберете план. Одете и проверете го мојот чекор по чекор Bluehost водич за пријавување овде.

Ви препорачувам Почни со BluehostОсновниот план на, бидејќи е најевтин и најлесен Bluehost планирам да почнам со (како што сум објаснето овде).

Чекор 2. Направете го вашиот WordPress Мапа

Кога тоа е готово и сте го купиле вашиот хостинг план, следниот чекор е да го инсталирате WordPress on Bluehost во само неколку кликања. 

Прво, Пријавете се во вашиот Bluehost табла, потоа одете на Мои сајтови табот, и кликнете на Креирај страница копче во горниот десен агол.

се создаде wordpress копче за локација

Чекор 3. Името и ознаката на вашата страница

Следна, од вас се бара да го дадете вашиот нов WordPress локација а име и ознака. Можете исто така да го направите ова или да го промените ова подоцна.

wordpress име и ознака

Чекор 4. Инсталирајте WordPress on Bluehost

Следно, време е да инсталира WordPress на доменот во вашиот Bluehost Сметка.

изберете домен

Изберете го вашиот домен од паѓачкото мени, и изберете во кој директориум да го инсталирате (сакате да ја оставите папката како / т.е. како root)

  1. Ако Оставете го полето празно (а тоа е препорачува акција), тогаш WordPress ќе се инсталира на вашиот root домен (на пр. domain.com)
  2. Ако ставите збор во полето, на пример „wordpress“, тогаш WordPress ќе се инсталира во тој директориум (на пр. domain.com/wordpress)

Исто така, ќе ве прашаат дали сакате да имате популарни WordPress претходно инсталирани приклучоци.

Кога кликнете Следна, Bluehost ќе почне да се инсталира WordPress за вас.

Чекор 5 - Најавете се на вашиот WordPress Мапа

Bluehost сега ќе се инсталира WordPress за вас, креирајте го вашето ново WordPress веб-страница и да ви ги дадете вашите детали за најава.

bluehost wordpress правилно инсталиран

Ќе бидат потребни неколку минути за WordPress да се инсталира. Откако ќе заврши обработката на инсталацијата, ќе бидете пренасочени на страницата каде што ќе ви бидат дадени вашиот WordPress ингеренциите за најава:

  • УРЛ на вашиот веб-сајт
  • УРЛ на администраторот (најава) на вашата веб-локација
  • Твоето корисничко име
  • Вашата лозинка

Ова се важни информации, затоа погрижете се да запишете сè и да го чувате на безбедно и лесно достапно место.

Исто така, ќе добијте е-пошта за потврда со сите информации.

Чекор 6. Тоа е сè - Успешно сте инсталирале WordPress!

Ти го стори тоа Сега имате сосема нова инсталација на WordPress на вашиот Bluehost хостинг сметка.

Сега можете да се најавите до WordPress и почнете да уредувате теми, да поставувате приклучоци и да додавате содржина на проектот за блогирање на вашиот нов WordPress веб-страница.

Ако не сте веќе, одете на bluehost. Со и пријавете се веднаш.

Но, ако ви требаат повеќе информации, треба да ја проверите нашата Bluehost коментари страница прво. Исто така, ако од која било причина треба откажи Bluehost оди тука.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...