Колку чини хостирањето на веб-страницата?

in Веб хостинг

Ако сте поминале некое време истражувајќи различни веб-хостинг услуги, тогаш веројатно сте го забележале тоа трошоците за веб хостинг може да се разликуваат прилично драматично. Некои претплати за веб хостинг чинат само неколку долари месечно, додека други можат да чинат до стотици или дури илјадници долари.

Но, зошто е ова? Па, краткиот одговор не е дека целиот веб-хостинг е создаден подеднакво.

Постојат и различни компании за веб хостинг различни типови и нивоа на веб хостинг, од кои и двете се одговорни за широк опсег на цени.

Значи, колку чинат во просек различните типови на хостирање на веб-страници? Ајде да ги погледнеме најдобрите хостинг компании и колку тие наплаќаат за нивните различни услуги.

Резиме: Колку чини хостирањето на веб-страниците?

  • Муабет со хостинг е најевтин и се движи од 2 до 12 долари месечно.
  • Cloud/Cloud VPS хостинг трошоците варираат во голема мера и може да бидат од 10 до 150 долари месечно. 
  • Посветен хостинг генерално е најскап и чини минимум 80 долари месечно.
  • Успеа WordPress хостинг трошоците варираат во голема мера и може да бидат помеѓу 1.99 УСД/месечно и 1650 УСД/месечно.

Колку ќе платам за веб хостинг?

За почеток, да ги погледнеме цените за регистрација што топ 13 најдобри веб хостинг компании понуда за различни видови на хостирање.

Веб-домаќинМуабет со хостингVPS хостингпосветен хостингоблак хостингWordPress хостинг
SiteGround$ 3.99 - $ 10.69--$ 100 - $ 400 $ 3.96 - $ 10.65
Bluehost$ 2.95 - $ 13.95$ 18.99 - $ 59.99$ 79.99 - $ 119.99-$ 19.95 - $ 49.95
DreamHost$ 2.95 - $ 3.95$ 10 - $ 80$ 149 - $ 279-$ 16.95 - $ 71.95
HostGator$ 2.75 - $ 5.25$ 23.95 - $ 59.95$ 89.98 - $ 139.99-$ 5.95 - $ 9.95
GreenGeeks$ 2.95 - $ 10.95$ 39.95 - $ 109.95--$ 2.95 - $ 10.95
Hostinger$ 1.99 - $ 4.99$ 2.99 - $ 77.99-$ 9.99 - $ 29.99$ 1.99 - $ 11.59
A2 Хостинг$ 2.99 - $ 12.99$43.99 - $65.99$ 105.99 - $ 185.99-$ 11.99 - $ 41.99
Скала Хостинг$ 3.95 - $ 9.95$14.95 - $152.95 (Cloud VPS)-$14.95 - $152.95 (Cloud VPS)$ 3.95 - $ 9.95
Kinsta----$ 35 - $ 1,650
WP Engine----$ 25 - $ 63
Течни веб-$ 25 - $ 145$ 169 - $ 374.25$ 149 - $ 219$ 13.30 - $ 699.30
Облаци---$ 12 - $ 96-
Во движење$ 2.99 - 13.99$19.99 - $59.99 (Cloud VPS)$ 87.50 - $ 165-$ 3.99 - $ 15.99

Објаснети трошоци за веб хостинг

Зошто трошоците за веб хостинг варираат толку многу? Едноставно кажано, Трошоците за веб хостинг варираат од истата причина што варираат трошоците за кој било друг вид на услуга: ако платите повеќе, добивате повеќе.

За да го разложиме подетално, ајде да ги погледнеме различните типови на веб-хостинг и колку може да очекувате да платите за секој.

Муабет со хостинг

[внесете hostinger-shared-hosting.png]

Извор: Хостингер

Заеднички хостинг е вид на веб-хостинг каде вашата веб-страница е хостирана на сервер со други веб-локации. Потоа ги споделува ресурсите со други веб-локации.

Со споделениот хостинг, помалку ресурси се распределуваат на вашата веб-страница. Ова го прави најприфатливиот тип на веб-хостинг во одборот.

Иако услугите за веб-хостинг честопати нудат неколку заеднички планови за хостирање со различни нивоа на цени, можете да очекувате да плаќате помеѓу 2-12 долари месечно за споделен хостинг. 

Најевтиниот заеднички хостинг план на мојата листа го нуди Hostinger и започнува од само 1.99 долари месечно.

VPS хостинг

[внеси bluehost-vps-hosting.png]

извор: Bluehost

VPS хостинг користи технологија за виртуелизација за да ја хостира вашата веб-страница на сервер со повеќе други веб-локации, но без да мора да споделувате ресурси. 

Тоа е еден вид среќен медиум помеѓу споделениот хостинг и посветен хостинг, давајќи им на вашата страница посветени ресурси за цената (речиси) на споделениот хостинг.

Ако сте на пазарот за VPS хостинг, можете да очекувате да плаќате од 10 до 150 долари месечно, во зависност од вклучените карактеристики.

Еден од најдобрите VPS провајдери на пазарот е Scala Hosting, кој нуди облак VPS хостинг со почеток од 14.95 $ / месец.

посветен хостинг

[внеси bluehost-dedicated-hosting.png]

извор: Bluehost

Со посветен хостинг, серверот е посветен на еден клиент или веб-страница.

Серверот потоа може да се прилагоди само на специфичните потреби на тој клиент, при што услугата за веб-хостинг ги обезбедува сите поставки, техничка поддршка и управување.

Со други зборови, со посветен хостинг, вашата веб-страница нема да споделува ресурси со други веб-локации. Тоа е прилично слатка зделка, а цената генерално го одразува тоа. 

Посветен хостинг е најскапиот тип на хостирање, со трошоци кои се движат од 80 долари месечно до неколку стотици долари месечно.

Добрата вест е што ако вашата веб-страница не е веќе добро воспоставена и не прима голема количина сообраќај и/или хостира голема количина на содржина, малку е веројатно дека ќе ви требаат сите ресурси што ги обезбедува посветен сервер.

 Како таква, веројатно е дека можете да почекате да платите за оваа опција додека вашата веб-страница или бизнис не се прошири значително.

Управувани услуги

[вметнете liquid-web-managed-services.png]

Извор: Liquid Web

Управуваниот хостинг се однесува на кој било тип на хостинг во кој вашата веб-локација и нејзиниот сервер се активно управувани и одржувани од вашиот веб-хостинг провајдер.

За малку повеќе пари, тие ќе поминат многу повеќе кога станува збор за вашата веб-страница.

Технички гледано, може да се управува со секаков вид на хостинг. На пример, А2 хостинг нуди многу за управуван VPS хостинг, почнувајќи од 43.99 долари месечно.

За управуван облак VPS хостинг, вашата најдобра залог е Scala Hosting, која започнува со многу разумни 14.95 долари месечно.

Друг популарен тип на веб хостинг е успеа WordPress хостинг, кој веб-домаќините се повеќе го нудат како опција. 

WordPress е една од најпопуларните алатки за градење веб-страници на пазарот денес, со повеќе од 37% од сите веб-локации напојувани од WordPress.

Со успеа WordPress хостинг, вашиот веб-домаќин ќе се погрижи за се што е потребно за да го направите вашиот WordPress страницата работи непречено. Ова вклучува помош при дизајнирање, правење резервни копии и безбедносни проверки и навремено работење WordPress надградби.

Успеа WordPress хостинг е широк чадор термин кој може да вклучува многу функции и услуги. Како такво, тешко е да се генерализира за тоа што можете да очекувате да платите.

Од најдобрите 13 провајдери на веб-хостинг на мојата листа, најевтините управувани WordPress понудениот хостинг е планот на Хостингер од 1.99 долари, а најскапиот е Kinsta, кој нуди план за управување со голем број на WordPress сајтови кои чинат неверојатни 1,650 долари месечно.

Но, оставајќи ги настрана овие оддалечени, слободно може да се каже дека може да очекувате да плаќате помеѓу 5 и 50 долари месечно за управувано WordPress хостинг, во зависност од тоа какви дополнителни функции и услуги сакате. 

Liquid Web нуди најдобро управувано WordPress и WooCommerce хостинг на пазарот денес, со планови кои започнуваат од само 13.30 долари месечно.

Пазете се од надоместоците за обновување

[внесете a2-hosting-sale-prices.png]

Сите цени што ги вклучив во мојата статија ги одразуваат оригиналните цени за пријавување понудени од секој давател на веб-хостинг.

Меѓутоа, при изборот на веб-домаќин, тоа е многу важно е да се запамети дека овие цени речиси дефинитивно ќе се зголемат по првата година кога ќе го обновите договорот. 

Речиси секој веб-домаќин нуди вештачки ниски цени за првата година за да привлече нови клиенти.

Понекогаш разликата во трошоците е мала, но во други времиња може да очекувате значително зголемување на цената ако изберете да ја обновите вашата претплата за втора година.

Затоа е многу, многу важно да ги прочитате фините букви и да бидете сигурни дека можете да си ги дозволите трошоците за вашиот веб-хостинг план по првата година.

Ако не можете, тогаш можеби ќе сакате да најдете поприфатлива опција. 

Повеќето веб-домаќини ви овозможуваат да ја префрлите вашата страница на нов веб-домаќин (многумина дури нудат и бесплатни миграции на страницата), но можете спасете се од мака со тоа што ќе бидете сигурни дека вашиот хостинг план е навистина достапен за вас.

Исто како и со секој договор, класичниот совет важи: секогаш читајте ситни букви.

Ако видите мала, прецртана цена наведена над или под тековната продажна цена, големи се шансите дека тоа е она што можете да очекувате да го платите при обновувањето.

Како да заштедите пари на веб хостинг?

Покрај тоа што го прави истражувањето и наоѓањето најевтините услуги за веб хостинг, постојат неколку паметни начини на кои можете да заштедите пари на веб хостинг.

Користете кодови за кодови:

Секој ловец на зделки знае дека упорноста е клучот за да се постигне многу гол. 

Некои веб хостинг компании (како Bluehost) повремено ќе нуди купонски кодови што можете да ги користите за да постигнете многу на нивните планови за хостирање. 

Ќе мора да бидете внимателни и да внимавате на овие кодови, но ако вложите време, можеби ќе можете да добиете многу пониска цена на веб-хостинг - барем за првата година.

Пријавете се за подолга претплата

Можеби е примамливо да платите помалку однапред и да ги намалите трошоците, но ова не е секогаш најдобриот финансиски план.

Ако се чувствувате уверени дека сте го нашле вистинскиот веб-домаќин за вашиот сајт (и ако можете да си го дозволите тоа), можеби ќе сакате да размислите да се регистрирате за подолг период на претплата.

Некои провајдери на веб-хостинг ќе понудат пониски месечни цени ако се обврзете на подолг договор. Можеби ќе треба да платите повеќе однапред, но вкупните трошоци за хостирање на вашата веб-страница ќе бидат пониски на долг рок. 

Внимавајте на специјалните дневни понуди

Покрај вообичаениот попуст што го нудат повеќето услуги за веб-хостинг за првпат клиенти, многу веб-хостинг услуги, исто така, нудат специјални продажби и зделки во денови како црниот петок, Сајбер понеделник, па дури и Денот на трудот.

Ако можете да почекате, можеби е добра идеја да гледате за овие празници и да видите дали има дополнителни продажби од кои можете да ги искористите.

Платете само за она што ви треба

Да речеме дека барате заеднички хостинг план, а вашиот избран провајдер нуди четири различни нивоа.

Многу веб-домаќини ќе се обидат да ги привлечат клиентите со истакнување на нивното ниво со средна или висока цена како „најпопуларна“ опција, но дали е тоа навистина потребно за вас?

Одвојте миг да размислите за големината, потенцијалот за приспособливост и целта на вашата веб-страница.

На пример, колку посетители предвидувате месечно? Колку резервни копии сакате? Дали ви треба дополнителна оптимизација за оптимизација, или можете сами да го направите тоа? 

Откако ќе си ги поставите овие прашања, тогаш погледнете ги карактеристиките вклучени во секое ниво.

Само затоа што одредено ниво може да биде најпопуларно не мора да значи дека тоа е вистинската опција за вас. 

Накратко, ако сакате да заштедите пари, помалку е повеќе кога станува збор за функциите.

Дополнителни трошоци за веб-хостинг што треба да се земат предвид

Кога го одредувате вашиот буџет за веб-хостинг, секогаш треба да планирате дополнителни или скриени трошоци.

Ова е несреќна реалност на индустријата и важно е да се знае дека најверојатно ќе платите повеќе од само трошоците за претплата.

Регистрација на домен

Вашето име на домен е еден од најважните фактори што треба да се земат предвид кога градење на веб-страница. Така ќе ве најде вашата публика и ќе го добие првиот впечаток за вашиот сајт.

Многу веб-хостинг услуги нудат планови кои вклучуваат бесплатно име на домен (или барем бесплатно за првата година). Меѓутоа, ако тоа не е случај, ќе треба да платите за да регистрирате име на домен за вашата страница.

Регистрирањето (познато како купување) на ново име на домен обично чини помеѓу 10 и 20 долари годишно, но трошоците може да варираат врз основа на фактори како што се типот на име на домен и регистраторот од кој го купувате.

Вреди да купувате наоколу и да проверите различни цени и пакети понудени од различни регистратори.

SSL сертификати

Сертификатот Secure Sockets Layer (SSL) е сертификат кој ја гарантира автентичноста и безбедноста на веб-локацијата.

Тоа е безбедносен протокол кој создава безбедна врска помеѓу веб-локација и веб-прелистувач. Може да откриете дали веб-локацијата има SSL сертификат ако видите симбол за катанец лево од URL-то. 

Добивањето SSL сертификат за вашата веб-страница е важно за утврдување на неговата легитимност и безбедност.

Многу провајдери на веб-хостинг нудат планови кои вклучуваат бесплатен SSL сертификат, но ако изберете веб-домаќин што не го нуди ова, тогаш ќе треба да платите за тоа одделно.

Постојат различни типови на SSL сертификати, а цената може драматично да варира, од 5 долари годишно до 1000 долари. 

Сепак, просечната цена на SSL сертификат за повеќето веб-локации е околу 60 долари годишно.

Автоматски услуги за резервна копија и обновување на страницата

Услугите за автоматизирана резервна копија и обновување на страницата се уште една карактеристика што многу компании за веб-хостинг ја вклучуваат во нивните планови.

Меѓутоа, ако тие не се вклучени, ќе треба да платите за нив посебно.

Услугите за резервна копија и обновување на страницата се единствениот сигурен начин да ги заштитите вашите податоци од оштетување во случај на хакирање или други технички проблеми, па затоа е важно да не се занемари овој аспект од управувањето со веб-страниците.

Како и кај SSL сертификатите и регистрацијата на име на домен, трошоците може многу да варираат. GoDaddy нуди дневни резервни копии и планови за обновување со еден клик, почнувајќи од само 2.99 долари месечно, а цените од таму се зголемуваат.

Сепак, за да се насочат работите и да се поедностават вашите месечни плаќања, генерално е подобро да се одлучите за план кој вклучува резервни копии од избраниот веб-хостинг провајдер.

Трошоци за префрлување веб-домаќини

Ако веќе имате веб-локација хостирана од компанија за веб хостинг за која сте се премислиле, нема потреба да се стресувате.

За да привлечете нови клиенти, многу веб-хостинг провајдери нудат бесплатни миграции на сајтови како дел од нивните функции за претплата.

Ова значи дека генерално нема да ве чини ништо повеќе од цената на месечната претплата за да ја преместите вашата веб-страница(и) во нивниот нов дом.

Колку е премногу? Колку е премалку?

На крајот на краиштата, ова е прашање на кое само вие можете да одговорите. Нема гаранција кога станува збор за правење профит од вашата веб-страница и никогаш не треба да трошите повеќе пари отколку што можете да си дозволите да изгубите. 

Ако цената на одредена веб-хостинг компанија или план е надвор од вашиот буџет, тогаш треба да погледнете на друго место. За среќа, постојат тони одлични опции на пазарот и може да се најдат некои навистина одлични зделки.

Ако нешто изгледа премногу добро е да биде вистина, сепак, тогаш веројатно е.

Веб-хостинг кој е сомнително евтин може да ги загрози клучните области, како што се безбедноста или брзината, а вие не сакате да трошите пари на хостинг што е подеднакво или ги става на ризик перформансите на вашата веб-страница.

Затоа е исклучително важно да го направите вашето истражување и да читате критики и од професионалци и од клиенти.

Во однос на тоа дали цената на планот за веб хостинг е објективно превисок, најдобриот начин да се каже е да се спореди со слични планови од други веб-хостинг компании. 

Ако другите нудат нешто споредливо со постојано пониски цени, тогаш шансите се дека планот што го гледате е прескап.

Резиме – Колку чини хостирање на веб-страница?

Без разлика дали штотуку го започнувате патувањето за градење на вашата веб-страница или барате нов домаќин за вашата постоечка веб-страница, буџетот е сè. 

Идеално, сакате вашата веб-страница да заработува пари за вас, но дури и ако ова сè уште не е реалноста, вие дефинитивно не сакате да губите повеќе пари за хостирање на вашата веб-страница отколку што можете да си дозволите.

Како такво, важно е да знаете што треба да очекувате да платите за различни видови на хостирање.

Муабет со хостинг е речиси секогаш најевтината опција и е одлична за веб-локации кои штотуку почнуваат да ја градат својата публика.

VPS и облак хостинг се одлични опции ако на вашиот сајт му требаат повеќе ресурси отколку што ќе обезбеди споделениот хостинг, и посветен хостинг е навистина повеќе за веб-локации кои се веќе воспоставени и добиваат високо ниво на сообраќај.

Што и да одберете, важно е да го направите вашето истражување и да купувате пред да се регистрирате.

Обрнете големо внимание на детали како што се карактеристиките вклучени во секој хостинг план, и побарајте планови кои ќе ви помогнат да ги намалите дополнителните трошоци, било со вклучување бесплатно име на домен и бесплатна SSL сертификација или бесплатна миграција на веб-локација (ако е применливо).

Конечно, бидете сигурни дека можете навистина да си го дозволиме планот долгорочно. Обрни внимание на што по месечни трошоци за хостирање вашата веб-страница ќе биде по првата година, бидејќи многу веројатно ќе оди нагоре.

Референци

Hostinger – Заеднички хостинг

https://www.hostinger.com/

Bluehost – VPS

https://www.bluehost.com/hosting/vps

Bluehost – Посветен

https://www.bluehost.com/hosting/dedicated

Течни веб

https://www.liquidweb.com/products/managed-wordpress/#faqs

А2 хостинг – такси за обновување

https://www.a2hosting.com/

WordPress статистика

https://www.envisagedigital.co.uk/wordpress-market-share/

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Оваа зделка не бара рачно да внесувате купонски код, тој ќе се активира веднаш.
0
дена
0
часа
0
минути
0
секунди
Оваа зделка не бара рачно да внесувате купонски код, тој ќе се активира веднаш.
0
дена
0
часа
0
минути
0
секунди
Споделете на...