Hostinger наспроти Namecheap (кој веб-домаќин е подобар?)

in Споредби, Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Замислете да потрошите стотици долари за да ја хостирате вашата страница само за да страдате од бавно вчитување страници, бездни времиња на работа и изгубени податоци. Тоа е она што може да се случи ако изберете погрешна веб-хостинг услуга. Ако сте растргнати помеѓу Хостингер наспроти Намечеап, треба да го прочитате овој напис.

Неодамна се претплатив на двете услуги и ги користев неколку недели. Мојата цел? – да креирате искрен преглед кој ќе ви помогне да го изберете вистинскиот хостинг провајдер за вашите веб-локации.

Ќе поминам низ следново во оваа статија:

 • Клучни карактеристики и планови за веб хостинг
 • Карактеристики за безбедност и приватност
 • Цени
 • Квалитет на поддршка на клиентите
 • Дополнителни поволности

Немате време за детали? Еве брзо резиме:

Главната разлика помеѓу Hostinger и Namecheap е тоа namecheap нуди подобри ресурси на серверот, вклучувајќи простор за складирање, пропусен опсег и RAM меморија, што го прави идеален за препродавачи, агенции и мали бизниси. Hostinger обезбедува побрза и побезбедна веб инфраструктура.

Значи, ако работите како веб-развивач со неколку клиенти или веб-страници, треба да се обидете namecheap. Ако ви требаат помалку локации со максимална безбедност, обидете се Hostinger.

Hostinger vs Namecheap: Главни карактеристики

Hostingernamecheap
Видови на хостирање● Заеднички хостинг
●       WordPress хостинг
● Cloud хостинг
● VPS хостинг
● хостирање на cPanel
● Хостирање на CyberPanel
● Хостирање на Minecraft
● Заеднички хостинг
●        WordPress хостинг
● Препродавач на хостинг
● VPS хостинг
● Посветен хостинг
Веб-сајтови1 да 3003 до неограничено
Простор за складирањеSSD од 20 GB до 300 GB10 GB до неограничен SSD
Пропусен опсег100 GB/месечно до неограничено1 ТБ/месец до неограничено
Бази на податоци2 до неограничено50 до неограничено
ЗабрзаВреме на вчитување на локацијата за тестирање: 0.8 с до 1 секунда Време на одговор: 25 ms до 244 msВреме на вчитување на локацијата за тестирање: 0.9 с до 1.4 секунда Време на одговор: 21 ms до 257 ms
Uptime100% во минатиот месец99.95% во последниот месец
Серверски локации7 земји3 земји
Кориснички интерфејсЛесен за користењеЛесен за користење
Стандардна контролна таблаhPanelcPanel
Посветен сервер RAM меморија1 GB до 16 GB2 GB до 128 GB
ЗапочниЗапочнете со HostingerЗапочнете со Namecheap

Главните аспекти што треба да се земат предвид при изборот на која било веб-хостинг услуга се поделени на неколку делови, кои се:

 • Клучни карактеристики на веб хостинг
 • Складирање
 • перформанси
 • Интерфејс

Ги тестирав двете хостинг компании и најдов интересни резултати. Проверете ги.

Hostinger

Клучни карактеристики на веб хостинг

Пред да платите пара, секогаш треба да го проверувате следново како што направив јас:

 • видовите на хостинг што ги нудат
 • број на веб-локации дозволени за одреден план
 • Ограничувања на пропусниот опсег
 • Големина на RAM меморија за посветени сервери

Кога станува збор за типовите на хостинг, повеќето луѓе треба да бидат загрижени само за тоа дали е споделен или посветен хостинг.

Заеднички хостинг значи дека користите само дел од ресурсите на серверот, бидејќи другите клиенти го споделуваат овој сервер со вас.

Поевтино е и не треба да се грижите за одржување. Сепак, помалите ресурси ќе ги ограничат можностите на вашата страница на долг рок.

Посветен хостинг ви дава пристап до целосните ресурси на серверот (RAM, складиште, процесор, итн.). Исто така, овозможува поголема конфигурација и прилагодување. Следствено, тоа е поскапо од споделеното.

Постојат седум хостинг планови на Hostinger, вклучувајќи споделени, WordPress, облак, VPS и многу повеќе.

Hostinger нуди заеднички планови за хостирање кои се идеални за блогови, ниши страници, портфолија и целни страници. Овие планови се Заеднички хостинг и WordPress Хостинг

Можете да ја проверите овој водич за тоа како да се инсталира WordPress на Хостингер.

Малите бизниси исто така можат да ги користат овие планови, но јас не би препорачал основно ниво за тоа. Подобро е да изберете кој било од врвните премиум и деловни планови.

Hostinger исто така има планови за посветени хостинг услуги. Овие се главно облак хостинг и VPS хостинг. Овие две се слични со неколку разлики:

Со хостинг VPS (Виртуелен приватен сервер), добивате посветени ресурси на серверот, но не го добивате целосниот физички сервер за себе. Технологијата за приватна партиција го овозможува ова.

Облак хостинг користи слична технологија за партиција која ви дава посветени ресурси од доделен дел од серверот. Клучната разлика е во тоа што не добивате root пристап за да го конфигурирате вашиот сервер.

Иако VPS изгледа како подобра опција, може да биде кошмар да се управува без технички вештини. Изберете го само ако ги имате или сте спремни да вработите некој што има. Исто така, VPS на Хостингер цените се повисоки од Cloud.

Во однос на посветените ресурси, Hostinger дава пристап до 1GB – 16GB RAM за VPS хостинг и 3GB – 12GB за облак хостинг, во зависност од вашето ниво. Експертите препорачуваат најмалку 2 GB за која било локација толку напредна како продавница за е-трговија.

Провајдерот на хостинг нуди и од 100 GB до неограничена ширина на опсег на сите свои планови. Една витална информација што треба да ја проверите е колку сајтови можете да хостирате на кој план ќе изберете.

Сфатив дека дозволуваат од 1 до 300 веб-локации. Тешко е да се хостираат 300 веб-локации, но ако сте препродавач, може да се максимизирате прилично брзо. Неограничено ќе беше подобро.

Складирање

Серверите се во основа компјутери. На крајот на краиштата, тие имаат процесори. Ова значи дека тие исто така имаат ограничен простор за складирање на датотеките, сликите, видеата, базите на податоци на вашата веб-локација итн.

Складирањето на серверот може да биде SSD или HDD. Сепак, SSD е начин побрзи, потрајни и енергетски поефикасни.

Планови за веб хостинг на Hostinger доаѓаат со складирање на SSD кое се движи од 20 GB до 300 GB. Ако ви треба сајт каде што објавувате блог постови или два неделно, 700MB до 800MB е во ред. Значи, со 20 GB нагоре, небото е граница.

Исто така, можеби ќе треба да креирате бази на податоци за вашата листа на залихи, веб-анкети, повратни информации од клиенти, итн. Hostinger, можете да добиете 2 до неограничени бази на податоци.

Сепак, јас не сум голем обожавател на долната граница. Верувам дека две бази на податоци се премногу мали.

перформанси

Перформансите во давателите на хостинг најчесто се занимаваат со брзини на страницата, ажурирања и локации на сервери. Брзината е можеби најважна бидејќи влијае и на искуството на посетителите и на рангирањето на пребарувачите.

Времето на работа на серверот е исто така од витално значење бидејќи постојаните падови ги спречуваат посетителите и клиентите да пристапат до вашата страница, што доведува до губење на сообраќајот и приходите.

Врвните даватели на хостинг може да доживеат прекини, но тие мора да бидат што е можно поретки.

Ова е причината зошто постојат гаранции за време на работа. Добивате одредена компензација ако компанијата не ја исполни својата гаранција (обично 99.8% до 100%).

Тестирав брзина Hostinger заеднички хостинг план. Еве што открив:

 • Време на вчитување на локацијата за тестирање: 0.8 с до 1 секунда
 • Време на одговор: 25ms до 244ms
 • Време на работа во последниот месец: 100%

Овие статистички податоци за перформансите се многу над просекот кај давателите на веб-хостинг.

Во однос на локацијата на серверот, користењето на хостинг сервер најблиску до вашата целна публика ќе ги оптимизира вкупните перформанси на вашата страница. Hostinger има сервери во 7 земји:

 • САД
 • Велика Британија
 • Холандија
 • Литванија
 • Сингапур
 • Индија
 • Бразил

Интерфејс

Управувањето со вашите сервери треба да биде лесно, дури и без техничко знаење. Контролните панели го овозможуваат тоа.

cPanel можеби е најпопуларниот контролен панел во моментов, но Hostinger има свој: hPanel. Го најдов како лесен за употреба како cPanel.

Давателот на хостинг, исто така, обезбедува планови за хостирање на cPanel и хостирање на CyberPanel VPS.

Хостингер: Премиум хостинг + евтини цени

Hostinger е високо ценет поради неговиот лесен и одговорен прилагоден hPanel, кој нуди интуитивен и добро организиран интерфејс за управување со функциите за веб-хостинг. Заедничките планови за хостирање на платформата се пофалени за нивната достапност и сеопфатните карактеристики, вклучувајќи бесплатни SSL сертификати, инсталации на апликации со 1 клик и алатки за беспрекорен увоз и миграција на веб-локации. Плановите доаѓаат со поволности како што се бесплатни имиња на домени и автоматски дневни резервни копии. Што се однесува до перформансите, Hostinger може да се пофали со импресивни времиња на вчитување и неодамнешен нагорен тренд во доверливоста, позиционирајќи го како конкурентен избор за оние кои бараат решенија за веб-хостинг богати со карактеристики, но буџетски.

namecheap

namecheap карактеристики

Клучни карактеристики на веб хостинг

Оваа услуга за хостирање може да се пофали со пет хостинг планови: споделени, WordPress, VPS, посветен и препродавач.

namecheap нуди серија на заеднички планови за хостирање. Овие планови се Заеднички хостинг, WordPress Хостинг и хостинг за препродавачи.

Споделените и WordPress плановите функционираат како што прават со Hostinger. Сепак, го најдов планот за препродавач доста интересен.

Со овој план, можете да купите доволно ресурси на серверот за да ги распределите на 25 до 150 сметки на контролната табла.

Ова е идеално за веб-програмери, изведувачи на хостинг и компании за дизајн, бидејќи можете да ги препродавате овие сметки на клиенти за повеќе отколку што сте ги купиле и да заработите огромен профит.

namecheap исто така нуди посветени услуги за хостирање на сервери во форма на VPS хостинг и посветен хостинг.

Како со Hostinger, VPS овде обезбедува само партиција од физички сервер. Сепак, добивате целосен root пристап, што е одлично.

Посветениот хостинг е уште подобар. Тоа всушност ви ги дава сите ресурси на серверот без никаква партиција.

Ова е многу подобро од она што го нудат Hostinger's Cloud и VP.

За нејзината посветена распределба на RAM меморија, Namecheap дава 2 GB до 12 GB RAM на VPS хостинг и фантастични 8 GB до 128 GB на посветен хостинг. Тоа е многу процесорска моќ!

За да одиме со тоа, плановите на Namecheap имаат 1 TB до неограничен или неизмерен пропусен опсег месечно. Тие исто така дозволуваат 3 до неограничени веб-страници, кој е идеален за препродавачи и изведувачи.

Складирање

Ајде да се заокружиме Namecheap's складирање. Тие обезбедуваат SSD што се движи од 10 GB до неограничено простор со додаток за 50 до неограничени бази на податоци.

За мене, namecheap беше многу подарежлив со додатокот за складирање од Хостингер.

перформанси

Истрчав и неколку тестови за брзина на споделениот хостинг Namecheap. Еве ги резултатите:

 • Време на вчитување на локацијата за тестирање: 0.9 с до 1.4 секунда
 • Време на одговор: 21ms до 257ms
 • Време на работа во последниот месец: 9.95%

Иако нивната статистика за перформанси е над просекот, најдов дека хостингот Namecheap малку заостанува во споредба со Hostinger.

Тие имаат само три локации на сервери:

 • САД
 • Обединетото Кралство
 • Холандија

Интерфејс

cPanel е стандардна интеграција на контролната табла овде. го најдов лесен за употреба.

🏆 Победник е: Namecheap

И покрај тоа што имаше поквалитетно време на работа и брзина, Hostinger не можеше да се заобиколи Namecheap's складирање, одлични услуги (препродавач и целосно посветен хостинг) и исклучителен пропусен опсег.

Нашиот избор
Започнете со Namecheap денес

Namecheap обезбедува дарежливи ресурси на серверот, што го прави совршен за препродавачи, агенции и мали бизниси. Откријте како опсегот на услуги на Namecheap може да ги задоволи вашите обемни потреби за веб-хостинг.

Hostinger vs Namecheap: Безбедност и приватност

Hostingernamecheap
SSL сертификатиДаДа
Безбедност на серверот● mod_security
● PHP заштита
● DDOS заштита
бекапНеделно до дневноНеделно до 2 пати неделно
Домен приватностДа (5 долари годишно)Да (бесплатно)

Од витално значење е да знаете дека вие, посетителите на вашата страница и вашите клиенти ќе бидете безбедни.

И двата провајдери имаат мерки за безбедност на сметката што помагаат да се заштитат податоците на корисниците. Ќе објаснам подолу.

Hostinger

SSL сертификати

Веб-домаќините обично нудат платен или бесплатен SSL сертификат како додаток. Можете да го проверите нашиот водич на како да инсталирате SSL сертификат на Hostinger.

Тоа се дигитални сертификати кои ги шифрираат содржината и врските на веб-локациите, заштитувајќи ги од неовластени трети страни.

Тие во голема мера ќе ја подобрат безбедноста на веб-страницата и рангирањето на пребарувачите.

секој Hostinger план доаѓа со а бесплатен SSL сертификат (Ајде да шифрираме).

Безбедност на серверот

Секој давател на хостинг има свој сет на мерки за безбедност на сметката за да спречи прекршување на податоците и малициозен софтвер.

на Hostinger, ќе добиете мод безбедност и PHP заштита (Suhosin и стврднување).

бекап

Исто така, потребни ви се редовни резервни копии на содржината на вашата страница во случај нешто да тргне наопаку - што може да се случи во секое време.

Еднаш ја уништив целата моја веб-страница затоа што инсталирав додаток. Моите резервни датотеки беа мојата заштеда.

Хостингер дозволува неделни бекап на најосновните планови и дневни бекап на нивните напредни опции.

Домен приватност

Дали знаевте дека иако е добра практика да се регистрира домен со вашите точни лични податоци, ова ги изложува вашите податоци на јавноста?

на WHOIS директориум е јавна база на податоци за такви информации (име, адреса, телефонски број итн.). За жал, ги изложува сопствениците на домени на спамери и измамници.

Затоа, многу платформи за хостирање и регистратори на домени нудат приватност на доменот како бесплатен или платен додаток кој ги редактира личните информации од директориумите.

Hostinger е еден од нив, а вие можете добијте приватност на доменот за дополнителни трошоци од 5 долари годишно.

namecheap

namecheap безбедност

SSL сертификати

namecheap дава автоматска инсталација на SSL (Позитивен SSL) со неговиот споделен и управуван WordPress хостинг планови. Постојат неколку други сертификати што можете да ги купите на страницата.

Безбедност на серверот

Тие, исто така, ги опремуваат своите сервери со DDoS заштита, што ве спречува од сајбер напади кои се обидуваат да ја преоптоварат вашата веб-страница користејќи ботови.

Резерва

Во зависност од вашиот план, може да се појават резервни копии неделно или двапати неделно.

Домен приватност

Бев воодушевен што го открив тоа namecheap е една од ретките хостинг услуги кои нудат бесплатна доживотна приватност на сите планови.

🏆 Победник е: Hostinger

Ова беше блиску, но Hostinger го зема поради неговите малку подобри мерки за безбедност и задржување податоци.

Hostinger vs Namecheap: Планови за цени за веб-хостинг

 Hostingernamecheap
Бесплатни планНеДа
Времетраење на претплататаЕден месец, една година, две години, четири годиниЕден месец, три месеци, една година, две години
Најевтин план1.99 $/месец (4-годишен план)1.88 $/месец (2-годишен план)
Најскап заеднички хостинг план$ 16.99 / месец$ 9.48 / месец
Најдобра зделка95.52 долари за четири години (заштедете 80%)44.88 долари за две години (заштедете 58%)
Најдобри попусти● 10% студентски попуст
● Купони со 1% попуст
● 57% попуст за новодојденец на доменот .com
● 10% попуст на EV Multi-Domain SSL
Најевтина цена за регистрација на домен$ 0.99 / година$ 1.78 / година
Гаранција за враќање на парите30 денови30 денови

Следно, ќе погледнеме колку може да потрошите и на Hostinger и Namecheap.

Hostinger

Подолу се Хостингеров најевтиниот планови за хостирање (годишно) за секој тип на хостинг:

 • Споделено: 3.49 $/месец
 • Облак: 14.99 долари/месец
 • WordPress: $ 4.99/месечно
 • cPanel: 4.49 $ / месец
 • VPS: 3.99 $ / месец
 • Сервер за Minecraft: 7.95 долари месечно
 • CyberPanel: 4.95 $/месец

Наидов на 15% попуст само за студенти на страницата. Можете исто така да заштедите повеќе со проверка на Страна за купони на хостингер.

namecheap

Заеднички план за хостирање Namecheap

Сега, за Namecheap's најмалку скапи годишни планови за хостирање:

 • Споделено: 2.18 $/месец
 • WordPress: $ 24.88 / година
 • Препродавач: 17.88 УСД/месечно
 • VPS: 6.88 $ / месец
 • Посветен: 431.88 долари/годишно

Можете да најдете неколку попусти на Страна за купон со име на евтина цена, како што е промото за регистрација на домен од 57% новодојденец или SSL купон од 10%.

Исто така, ако изберете некој од Namecheap's успеа WordPress хостинг планови, можете да го добиете првиот месец бесплатно!

🏆 Победник е: Namecheap

Со пониски цени и поголеми попусти, namecheap тесно ја носи победата.

Hostinger vs Namecheap: Поддршка за корисници

 Hostingernamecheap
разговор во живоИнформацииИнформации
Е-поштаИнформацииИнформации
телефон за поддршкаНикојНикој
Често поставувани прашањаИнформацииИнформации
УпатстваИнформацииИнформации
Квалитет на тимот за поддршкадобардобар

Кога станува збор за поддршка на клиентите, треба да барате брзина и ефикасност. Проверив како двете хостинг компании се справуваат со проблемите со клиентите.

Hostinger

Поддршка на хостингер

Hostinger има опција да контактира со нив преку разговор во живо или поддршка за билети преку е-пошта. Немаше телефонска поддршка.

Разговорот во живо не беше премногу лесен за наоѓање, но кога конечно го добив, контактирав, тие одговорија во рок од 24 часа.

За тоа време, ги прелистував нивните упатства и делови за ЧПП, кои беа длабински и корисни.

Не можев да судам само од моето искуство, па отидов кај Trustpilot за да ги видам нивните неодамнешни прегледи за поддршка на клиентите.

Од 20 критики, 14 беа одлични, а 6 лоши. Тоа не е премногу лошо - тие имаат добар квалитет на поддршка.

namecheap

Име евтина поддршка

namecheap исто така обезбедува разговор во живо и поддршка за билети преку е-пошта. Тие не обезбедуваат ни телефонска поддршка.

Кога допрев до нив, поддршката за нивниот разговор во живо персоналот одговори за само три минути. Тие исто така беа многу корисни.

Ги проверив нивните делови за ЧПП и упатства, кои исто така беа одлични. На Trustpilot, тие имаа 14 одлични оценки за поддршка на клиентите, 1 просек и 5 лоши.

Тоа покажува дека иако не е совршено, нивните Квалитетот на тимот за поддршка е добар.

🏆 Победник е: Namecheap

Овде им ја давам победата поради нивната побрза и поудобна поддршка за разговор во живо.

Hostinger vs Namecheap: Додатоци

Hostingernamecheap
Посветен ИПИнформацииИнформации
E-mail сметкиИнформацииИнформации
SEO алаткиИнформацииНикој
Слободен веб-сајт градителНикојИнформации
Бесплатен домен8/35 пакувањаОграничен
WordPressИнсталирајте со еден кликИнсталирајте со еден клик
Бесплатна миграција на веб-страницаИнформацииИнформации

Додадените услуги им помагаат на давателите на хостинг да се издвојат од нивните конкуренти. Тие исто така би можеле да ви помогнат да ја финализирате вашата одлука за тоа што да купите.

Hostinger

Посветен ИП

Со посветена IP адреса, ги добивате следните поволности:

 • Подобра репутација и испорака на е-пошта
 • Подобрена оптимизација
 • Повеќе контрола на серверот
 • Подобрена брзина на страницата

Сите VPS хостинг планови на Hostinger нудат бесплатна посветена IP адреса.

E-mail сметки

Може да се добијат бесплатни сметки за е-пошта за вашиот домен со кој било од достапните планови.

SEO алатки

Можете да ги користите SEO Toolkit Pro на вашата сметка на Hostinger.

Слободен веб-сајт градител

Не добивате бесплатен веб-градител, но можете да купите Zyro, софтвер за веб дизајн кој чини најмалку 2.90 долари месечно.

Бесплатен домен

Од сите 35 Hostinger веб хостинг планови, 8 доаѓаат со a слободен домен.

WordPress

Слободно користете го со еден клик WordPress инсталира опција.

Бесплатна миграција на веб-страница

Ако веќе имате веб-локација и работи со друг хостинг провајдер, можете бесплатно да ги префрлите сите содржини и датотеки на вашата веб-локација на серверите на Hostinger.

namecheap

Посветен ИП

сите Името ефтин VPS и наменски хостинг планови доаѓаат со бесплатни посветени IP-адреси. Можете исто така да купите еден за 2 долари/месечно.

Бев воодушевен што ја добив опцијата да купам една за мојот заеднички план, па се нафрлив на неа.

E-mail сметки

Ти добиваш бесплатни сметки за е-пошта (30 до неограничено) со сите планови за веб-хостинг Namecheap.

SEO алатки

Тие немаат внатрешна алатка за оптимизација.

Слободен веб-сајт градител

Се нарекува софтвер Веб-страница Builder доаѓа бесплатно со сите заеднички планови за хостирање.

Бесплатен домен

Тие не ви даваат бесплатен домен .com. Сепак, плановите за заеднички хостинг доаѓаат со едно бесплатно име на домен што ги исполнува нивните услови за TLD (.store, .tech, итн.).

WordPress

Со еден клик WordPress инсталирањето е достапно.

Бесплатна миграција на веб-страница

Можете исто така да пренесете ја содржината на вашата веб-страница на namecheap бесплатно.

🏆 Победник е: Hostinger

Ќе беше нерешено, но ми се допадна бесплатниот домен .com.

Сè уште сте збунети? Можете да ги проверите нашите посветени Преглед на хостингер.

Често поставувани прашања

Резиме

Сега за мојата конечна пресуда. Не треба да изненадува тоа namecheap е севкупниот победник.

Обезбедува подобри услуги кои се грижат и за поединци и за деловни организации.

Namecheap ќе ви служи најдобро ако сте веб-развивач, freelancer, изведувач, агенција или сопственик на мал бизнис.

Меѓутоа, ако сте индивидуален или сопственик на голем бизнис кому едноставно му треба една високо-безбедна веб-локација за вашиот бренд, тогаш Hostinger може најдобро да ви одговара.

Пробајте една од овие услуги денес. Добивате 30-дневна гаранција за враќање на парите, па затоа е без ризик.

Цитати/Референци

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...