Споредба на Hostinger наспроти HostGator

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Дали сте на пазарот за буџетско и лесно за користење решение за хостирање на веб-страници? Ако тоа е убедливо да, ќе ви се допадне денешниот Hostinger vs HostGator компаративен пост.

Споредуваме два од најголемите брендови во индустријата за веб хостинг, за да можете да го изберете совршеното решение за потребите на вашата веб-страница.

Општо земено, и Hostinger и HostGator се навистина одлични услуги за веб-хостинг. Тие ви нудат многу планови за цени за секој буџет.

Дополнително, тие ви нудат низа алатки кои го прават создавањето и управувањето со веб-страниците работа на четвртоодделенците.

Така е, не ви се потребни парите на Бил Гејт или технолошките вештини на ниво на Бог за да го започнете вашето онлајн патување со Hostinger or HostGator.

Не се шегувам, и двата домаќини се навистина евтини и лесни за користење. Меѓутоа, во оваа споредба на Hostinger vs HostGator пост, откриваме која е подобра опција.

Јасно е дека не барате да се регистрирате со две услуги (освен ако не го направите тоа). Но, ако сакате да изберете помеѓу Hostinger HostGator, која хостинг компанија би ви понудила најмногу за ваш долар?

Продолжете да читате за да дознаете повеќе за секоја компанија за веб-хостинг. На крајот од оваа споредба на Hostinger vs HostGator, откриваме еден вистински победник 🙂

Hostinger vs HostGator: Преглед

Што е Хостингер?

хостингер против хостингатор што е хостингер

Hostinger е една од најголемите компании за хостирање веб-страници во светот. Од јуни 2020 година, давателот на хостинг има над 29 милиони корисници од 178 земји од целиот свет.

 • Сите планови освен планот Single Shared доаѓаат со бесплатно име на домен.
 • Бесплатен трансфер на веб-локација, специјализиран тим ќе ја мигрира вашата веб-страница бесплатно.
 • Бесплатните SSD-дискови се вклучени во сите заеднички планови за хостирање.
 • Серверите се напојуваат со LiteSpeed, PHP7, HTTP2, вградени во технологија за кеширање.
 • Сите пакети доаѓаат со бесплатен Let's Encrypt SSL сертификат и Cloudflare CDN.
 • Тие нудат 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Организацијата ужива експоненцијален раст бидејќи нејзиниот тим се фокусира на тоа да се осигура дека вашата веб-страница е секогаш онлајн со 99.99% гаранција за време на работа.

За да ви помогне кога сте заглавени, Hostinger има одличен рекорд со просечно време на одговор од само 50 секунди. Одличната услуга за клиенти собира неверојатни критики, а Hostinger има стапка на успех за поддршка на клиентите од 98%

Нивната услуга е брза со корисници кои бележат просек WordPress брзина на вчитување на страницата од 143 ms. За да ви понуди такви неверојатни брзини, Hostinger управува со 7 центри за податоци за претпријатие низ целиот свет.

карактеристики на хостингер

Со пакет на одлични карактеристики, почитуваниот хостинг провајдер ви овозможува да добиете убава WordPress веб-страница онлајн за 7 минути. Само пријавете се и започнете создавање на веб-страница. Сето тоа е лесно благодарение на оптимизираниот систем за вградување и cPanel.

Без разлика колку се уникатни вашите потреби, Hostinger го има само планот за вас. За да се грижи за различниот пазар на хостинг, компанијата ви нуди заеднички хостинг, VPS хостинг, WordPress хостинг, Windows VPS, облак хостинг и многу повеќе. Иако, за жал, во моментот, програмата за препродавач на Hostinger е достапна само во Бразил.

Други добрите вклучуваат професионален хостирање е-пошта, градител на веб-страници, услуги за веб дизајн, проверка на домени, трансфер на домени, бесплатни домени, SSL сертификати, бесплатен веб-хостинг, и многу повеќе.

Ако мислите дека тоа е импресивно, не сте ги виделе ценовните планови на Hostinger. Покрај бесплатниот хостинг без реклами, можете да започнете токму сега со само 1.39 долари. Тоа е најевтина понуда Видов за вредноста што ја добивате.

Што е HostGator?

hostgator vs hostinger што е hostgator

Основана во 2002 година од Брент Оксли и со седиште во Хјустон. HostGator е наградувана веб-хостинг компанија вообичаена меѓу почетниците.

 • 45-дневен враќање на парите и 99.9% гаранција за време на работа на серверот.
 • Неограничено складирање и пропусен опсег.
 • Бесплатна веб-страница, домен, MYSQL и пренос на скрипти.
 • Прилагоден заштитен ѕид против DDoS напади.
 • Бесплатен SSL сертификат со Let's Encrypt.
 • 24/7/365 Поддршка преку телефон, разговор во живо и систем за билети.
 • До 2.5 пати побрзи сервери, глобален CDN, дневна резервна копија и обновување, автоматско отстранување на малициозен софтвер (управувано од HostGator WordPress Само хостинг).
 • 1-клик WordPress Инсталација.

Тие се истакнуваат во споделениот хостинг со евтини, но дарежливи планови совршени за повеќето веб-страници. Ако на вашата веб-страница му треба повеќе моќ на серверот, RAM меморија и перформанси, HostGator има ваш грб со робустен VPS, посветен и облак хостинг.

Дали сте WordPress зависник? Тие имаат WordPress хостинг исто така! И хостирање на Windows и апликации. Треба да заработите пари од вашиот веб дизајн свирка? HostGator ви нуди хостирање за препродавачи за да ги хостирате веб-страниците на клиентите и да го задржите целиот плен.

Но, дозволете ни да кажеме дека не сте технолошки такт тип. Можете ли да креирате веб-локација за кратко време? Сигурно другар, тие фрлија фенси градител на веб-страници за забава. Плус, добро, секогаш има WordPress, и тоа е полесно отколку што веројатно мислите.

Овие момци освоија награди и собраа илјадници позитивни критики за доверливоста на серверот и ѕвездената 24/7/365 поддршка.

Како тие преживуваат под тешката тежина на 8 милиони домени? Па, треба да му се заблагодарите на тимот од +1000 кој управува со 12,000 сервери. Плус, одговорете на вашите прашања кога не можете да сфатите зошто вашата страница се однесува лошо.

Спој го тоа со технологиите за зголемување на брзината, а HostGator може удобно да ви понуди 99.9% uptime. И со 45-дневна гаранција за враќање на парите, ништо не ве спречува почнувајќи од само 2.75 долари месечно.

карактеристики на hostgator

Па, не толку евтин како Hostinger, но сепак достапен. По цена на кафе во вашата омилена продавница за ѓевреци, добивате бесплатен домен, бесплатен SSL сертификат, cPanel, бесплатни миграции на страницата, неизмерен пропусен опсег, 100 долари Google Кредит на AdWords, неограничен простор и би можел да продолжам, но кафето ќе ти залади 🙂

О, продолживте и скршивте нешто на вашата страница? Не е важно, HostGator доаѓа со бекап и обновување на страницата без напор. О, да, и неколку алатки за безбедност на веб за да ги запрете лошите момци пред да ја извалкаат вашата страница.

Во следната табела, оваа од глава до глава споредба помеѓу HostGator vs Hostinger одблизу ги разгледува карактеристиките, перформансите, цените, добрите и лошите страни и повеќе што ги нудат овие две веб-хостинг услуги. Добијте повеќе информации пред да продолжите и да се регистрирате за хостирање.

Нинџа Колона 16Нинџа Колона 36

HostGator

Hostinger

За:HostGator припаѓа на EIG групата на хостинг услуги кои обезбедуваат евтини планови за хостирање и бесплатна употреба на веб-страницата Weebly што овозможува лесно градење на страницата.Hostinger е веб-хостинг компанија која нуди евтин веб хостинг, без да се загрозува задолжителните и важни карактеристики како што се перформансите, брзината и безбедноста.
Основано во:20022004
Рејтинг на BBB:A+Не е оценет
адреса:5005 Мичелдејл апартман #100 Хјустон, ТексасЕвропос 32-4, 46326, Каунас, Литванија
Телефонски број:(866) 964-2867Нема телефон
И-мејл адреса:Не е наведено[заштитена по е-пошта]
Видови поддршка:Телефон, поддршка во живо, разговор, билетПоддршка во живо, разговор, билет
Центар за податоци / Локација на серверот:Прово, Јута и Хјустон, ТексасЛокации на сервери во САД, Азија и Европа
Месечна цена:Од 2.75 долари месечноОд 0.99 долари месечно
Неограничен пренос на податоци:ДаДа
Неограничено складирање податоци:ДаДа
Неограничени е-пошта:ДаДа
Домаќин на повеќе домени:ДаДа (освен Почетен план)
Контролна табла / интерфејс за хостирање:cPanelcPanel
Гаранција за време на работа на серверот:99.90%99.9% uptime guarantee
Гаранција за враќање на парите:45 денови30 денови
Достапен е посветен хостинг:ДаНе, само споделени, облак и VPS хостинг
Бонуси и додатоци:$100 Google Кредит на AdWords. Basekit Site Builder. 4500 Шаблони за веб-страници за употреба. Плус носи повеќе.SSD сервери. 30-дневна гаранција за враќање на парите.
Добриот: Достапни планови: HostGator го има токму она што ви треба ако имате мал буџет.
Неограничен простор на дискот и пропусен опсег: HostGator не става ограничувања на вашето складирање или месечен сообраќај, така што вашата веб-страница ќе има простор да расте.
Опции за хостирање на Windows: HostGator носи и персонални и претприемачки хостинг планови кои го користат Windows OS и ќе ја поддржуваат вашата веб-страница ASP.NET.
Силно време на работа и гаранции за враќање на парите: HostGator ве уверува во најмалку 99.9% време на работа и цели 45 дена за да побарате враќање на средствата доколку е потребно.
Цените на HostGator започнува од 2.75 $ месечно.
Супер евтин веб хостинг.
Бесплатно име на домен, бесплатен SSL сертификат, бесплатна безбедност на BitNinja, неограничен простор на дискот SSD
Бесплатни дневни и неделни бекап на сајтот.
30-дневна гаранција за враќање на парите.
Цена на хостингер започнува од 0.99 $ месечно.
Лошата: Проблеми со поддршка на клиентите: На HostGator му требаше вечно да одговори преку разговор во живо, па дури и тогаш добивме само просечни решенија.
Лоши одговори на шпик на сообраќајот: HostGator е познат по тоа што испраќа е-пошта за поплаки или ги преместува корисниците на друг сервер секогаш кога корисниците добиваат скок во сообраќајот.
Нема телефонска поддршка
Не секој план доаѓа со нивната бесплатна услуга за миграција на страницата.
Краток преглед на:HostGator (преглед) обезбедува регистрација на домен, веб хостинг, веб дизајн и алатки за градење веб-страници по разумни цени. Задоволството на клиентите е обезбедено со деноноќна поддршка и гаранција за враќање на парите од 45 дена. Други карактеристики кои се импресивни се 99.9% време на работа и зелена моќност (еколошки свесно). Ова е одлична веб-хостинг услуга за блогери, Joomla, WordPress и сите ниши кои се поврзани.Хостингер (преглед) нуди квалитетни веб-хостинг услуги кои се наменети и за почетници и за повеќе професионални веб-администратори. Плановите за веб-хостинг доаѓаат по супер евтини цени без да се загрозат функциите што мора да ги имате при хостирање веб-страници како што се перформанси, брзина и безбедност.

Посетете го HostGator

Посетете Hostinger

HostGator или Hostinger, кој е подобар веб-домаќин? И двајцата се одлични, но трофејот оди кај Hostinger за неговите глобални сервери со високи перформанси, брзите брзини, многу опции за хостирање и исклучителната поддршка. Тие се исто така поевтини и нудат бесплатен хостинг.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...