Hostinger против GoDaddy (кој веб-домаќин е подобар?)

in Споредби, Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Да се ​​има веб-страница е задолжително во денешно време, особено ако имате бизнис или водите организација. Добро е што има многу веб-хостинг услуги од кои можете да изберете за да го добиете вашиот производ или бренд на Интернет.

Услугите за веб хостинг доаѓаат во сите големини и цени, но ако сакате исплатлива опција, можете да изберете од два од најприфатливите провајдери денес: Hostinger или GoDaddy.

За да ви помогнам, ви давам лесен за читање Хостингер против GoDaddy компаративна статија која ги испитува карактеристиките и понудите на секоја услуга, а исто така го споделува моето мислење за тоа која опција е подобра во целина.

TL; ДР: Главната разлика помеѓу Хостинг и GoDaddy е тоа Hostinger нуди поевтини планови во споредба со GoDaddy, но GoDaddy обезбедува повеќе опции за планови, поширок опсег на функции и малку подобра корисничка поддршка. Хостингер, сепак, е подобар во целина, поради неговата комбинација на економичност, безбедносни карактеристики и способност да понуди инклузии што купувачите всушност можат да ги користат.

Подготвени за целосниот преглед? Прочитајте подолу.

Hostinger vs GoDaddy: Преглед

Hostinger е компанија за услуги за веб хостинг со потекло од Литванија. Започна во 2004 година како компанија наречена Hosting Media пред на крајот да се насели во своето сегашно име во 2011 година. Освен нејзините главни решенија за веб хостинг, таа исто така нуди регистрација на домен, споделен хостинг, хостинг во облак, хостинг на Minecraft, WordPress хостинг и VPS.

GoDaddy е постар од Хостингер, основан е во 1997 година во Соединетите Држави. Покрај својата веб-хостинг услуга, тој нуди и градење веб-страници, регистрација на домен и SSL сертификати. Поради својата популарност и долговечност, GoDaddy многумина го сметаат за една од најголемите веб-хостинг компании ширум светот. 

Hostinger и GoDaddy се два од најпопуларните даватели на услуги за веб-хостинг во светот. Други истакнати веб-хостинг брендови, исто така, вклучуваат Bluehost, Dreamhost, GreenGeeks, Hostgator, и SiteGround, само за да именуваме неколку. 

Hostinger vs GoDaddy: Главни карактеристики

HOSTINGERОДИ ТАТО
Официјална веб-страницаwww.hostinger.comwww.godaddy.com 
Месечна стапка (почнувајќи)1.99 долари месечно за WordPress хостинг1.99 долари месечно за заеднички хостинг
Бесплатен доменДаДа
Е-мејл сметкиБесплатни повеќе сметкиБесплатна 1 сметка за една година
Неограничени веб-сајтовиДаДа
Градител на веб-странициДаДа
Муабет со хостингДаДа
WordPress хостингДаДа
VPSДаДа
облак хостингДаНикој
Посветен сервер хостингНикојДа

Главни карактеристики на Hostinger

Со почетна цена од 1.99 долари месечно за WordPress хостинг, Хостингер е јасно поприфатлива опција. Но, бидејќи неговиот основен план е евтин, не можете да очекувате премногу инклузии.

карактеристики на хостингер

Но, ако го изберете Премиум план со 2.99 долари месечно, функциите почнуваат да стануваат дарежливи, со 100 веб-локации, 100 GB SSD складирање, неограничен пропусен опсег, неограничени MySQL бази на податоци и бесплатна регистрација на домен, меѓу многу други.

Главни карактеристики на GoDaddy

godaddy хостинг карактеристики

Основниот план на GoDaddy можеби е малку поскапо, но ми се допаѓа фактот што нуди бесплатен домен, поштенски сандачиња на Microsoft 365, неизмерен пропусен опсег, со еден клик WordPress инсталација, 10 бази на податоци, складирање од 100 GB и вградена платформа за плаќање.

Победникот е: Хостингер

Hostinger чини помалку од GoDaddy, и мислам дека долгиот список на функции на Hostinger, дури и според неговиот основен план, едноставно нуди повеќе опции, што би можело да им се најде на сопствениците на веб-локации кои можеби планираат некои дополнителни или големи надградби во блиска иднина.

Хостингер: Премиум хостинг + евтини цени

Hostinger е високо ценет поради неговиот лесен и одговорен прилагоден hPanel, кој нуди интуитивен и добро организиран интерфејс за управување со функциите за веб-хостинг. Заедничките планови за хостирање на платформата се пофалени за нивната достапност и сеопфатните карактеристики, вклучувајќи бесплатни SSL сертификати, инсталации на апликации со 1 клик и алатки за беспрекорен увоз и миграција на веб-локации. Плановите доаѓаат со поволности како што се бесплатни имиња на домени и автоматски дневни резервни копии. Што се однесува до перформансите, Hostinger може да се пофали со импресивни времиња на вчитување и неодамнешен нагорен тренд во доверливоста, позиционирајќи го како конкурентен избор за оние кои бараат решенија за веб-хостинг богати со карактеристики, но буџетски.

Hostinger vs GoDaddy: Безбедност и приватност

HOSTINGERОДИ ТАТО
DDoS заштитаДаДа
FirewallДаДа
Автоматски бекапДаДа
Бесплатно SSL сертификатДа, за секој планДа, за одредени планови
24/7 мрежна безбедностСамо 24/7 поддршкаДа

Безбедност и приватност на Hostinger

Во однос на безбедноста, Hostinger доаѓа со DDoS заштита, заштитен ѕид, автоматизирани резервни копии и бесплатни SSL сертификати за сите нејзини планови. Навистина го ценам присуството на напредни безбедносни модули, кои вклучуваат mod_security, Suhosin PHP стврднување и PHP open_basedir заштита, само за да наведеме неколку. 

Како што споменавме порано, Hostinger нуди автоматизирани неделни бекап, што навистина ми се допаѓа. Ако одите на бизнис планот на Hostinger (4.99 долари месечно), ќе уживате во автоматизирани дневни резервни копии, што треба да се покаже како поволно за оние кои водат веб-локации што постојано ја ажурираат содржината. 

Ми се допаѓа и вклучувањето на заштитата на Cloudflare и BitNinja. Со оглед на поевтината цена на Hostinger, вие добивате многу од вашите пари во однос на безбедноста и приватноста. Сепак, функциите за безбедност и приватност на GoDaddy доаѓаат со улов.

GoDaddy Безбедност и приватност

GoDaddy Security

GoDaddy може да се натпреварува со испорачување DDoS заштита, SSL сертификати и автоматизирани бекап. Како што е кажано, тоа е некако непријатно за мене кога знам дека SSL и резервните понуди не се или неограничени (SSL сертификатите не се достапни на сите планови) или се вградени бесплатно (дополнителна резервна копија и безбедност ќе значат дополнително плаќање). 

Најпопуларните даватели на услуги за веб хостинг кои постојат денес обично доделуваат бесплатни SSL сертификати за сите нивни планови. Така, за мене е некако зачудувачки како GoDaddy сè уште одбива да се приклучи на клубот. 

Единствениот начин на кој можете да добиете бесплатни SSL сертификати е да добиете Максимален план (што е скап) или да платите дополнително. SSL не се важни само за безбедносни цели, тие всушност можат да помогнат во подобрувањето на рангирањето на оптимизација на вашата веб-страница. Но, понекогаш добивам чувство дека GoDaddy ги држи своите SSL-и како заложници, така да се каже.

И тоа не се само SSL-овите. GoDaddy исто така бара дополнителна исплата ако сакате автоматизирани резервни копии. 

Секако, GoDaddy обезбедува многу опции за своите планови и нивоа на цени. Но, искрено, неуспешно е подоцна да дознаеме дека има некои безбедносни карактеристики што се окови. 

Сепак, GoDaddy обезбедува победа преку својата гаранција за безбедност на мрежата 24/7. Освежувачки е да се знае дека, барем, оваа е достапна целосно бесплатно. 

Победникот е: Хостингер

Секогаш велам дека безбедноста е задолжителна кога станува збор за водење на веб-локација. Значи, ако добивате план за услуга за веб-хостинг, потребно е да платите дополнително за одредена безбедност и приватноста се чини дека е премногу за да се побара.

За луѓето како мене, кои очекуваат безбедноста да биде дадена, не сум премногу задоволен од идејата да потрошам дополнителни пари на нешто што веќе треба да биде таму на прво место.

Еве зошто берам Hostinger за оваа рунда. Тоа не ја загрозува безбедноста, а истовремено го почитува буџетот на сопственикот на веб-локацијата.

Хостингер: Премиум хостинг + евтини цени

Hostinger е високо ценет поради неговиот лесен и одговорен прилагоден hPanel, кој нуди интуитивен и добро организиран интерфејс за управување со функциите за веб-хостинг. Заедничките планови за хостирање на платформата се пофалени за нивната достапност и сеопфатните карактеристики, вклучувајќи бесплатни SSL сертификати, инсталации на апликации со 1 клик и алатки за беспрекорен увоз и миграција на веб-локации. Плановите доаѓаат со поволности како што се бесплатни имиња на домени и автоматски дневни резервни копии. Што се однесува до перформансите, Hostinger може да се пофали со импресивни времиња на вчитување и неодамнешен нагорен тренд во доверливоста, позиционирајќи го како конкурентен избор за оние кои бараат решенија за веб-хостинг богати со карактеристики, но буџетски.

Hostinger vs GoDaddy: Цени и планови

HOSTINGERОДИ ТАТО
Слободен – 1.99 долари месечно

Премиум – 2.99 долари месечно

Бизнис – 4.99 долари месечно
Економија – 5.99 долари месечно

Делукс - 7.99 долари месечно

Крајна - 12.99 долари месечно

Максимум - 19.99 долари месечно

Хостингер цени и планови

Хостингер цени и планови

Јас целосно го разбирам тоа Структура на цени на Хостингер е намерно дизајниран да ги привлече оние со ограничен буџет. Ги одржува опциите поедноставни и полесни за разбирање за корисниците, што е дефинитивно плус за мене.

Исто така, разликата во цената помеѓу основниот (Single) и најскапиот (Business) е само три долари, што дополнително го зајакнува буџетскиот стил на Hostinger. 

Јас лично мислам дека единствениот план (најевтината опција) всушност не е лош. Покрај хостирањето на една веб-страница и една сметка за е-пошта, Hostinger исто така фрла неколку бази на податоци, 30 GB складирање на SSD, 10,000 месечни посети, 100 GB пропусен опсег, WordPress забрзување, пристап до GIT и 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Секако, горните нивоа - премиум и деловните планови - постепено се подобруваат во однос на понудите на Единствениот план. Но, ми се допаѓа фактот дека за сите три планови, присуството на 30-дневна гаранција за враќање на парите е конзистентно.

За ваша референца, еве ги стапките за обновување за сите три планови на Хостингер:

  • еден – 3.99 $ месечно кога ќе обновите
  • Премиум – 6.99 $ месечно кога ќе обновите
  • Бизнис – 8.99 $ месечно кога ќе обновите

Цени и планови на GoDaddy

Цени и планови на GoDaddy

Во споредба со Хостингер, GoDaddy има поразновидна структура на цени. Опциите Economy и Deluxe обезбедуваат повеќе стандардни инклузии, додека поскапите планови ја оправдуваат нивната цена преку додадени безбедносни карактеристики и други специјализирани функционалности.

Не треба да ме чуди колку е елаборирана цената на GoDaddy - компанијата, на крајот на краиштата, е во бизнисот со веб-хостинг услуги повеќе од неколку децении. 

Да почнеме со планот за економија на GoDaddy. Со 5.99 долари месечно, очигледно е поскапо од Основниот план на Хостингер (Сингл на 1.99 долари). Можеби се прашувате: разликата во цената е прилично голема, нели?

Мислам дека стапката е оправдана поради складирањето од 100 GB и неизмерениот пропусен опсег што доаѓа со планот. Секако, тоа може да биде само за една веб-локација, но им дава голема слобода на веб-страниците со големи соништа и големи идеи, дури и ако тие штотуку почнуваат со една веб-локација.

Месечните стапки постепено се зголемуваат во други нивоа, што е прилично разбирливо со оглед на стандардното неограничено складирање, пропусниот опсег и голем број вклучувања на хостирани веб-страници во напредните планови на GoDaddy. 

Едно нешто што треба да се спомене, сепак, е дека со GoDaddy, може некаде да има улов. На пример, одредени инклузии се даваат бесплатно, но само за првата година. Претплатниците кои не се внимателни би можеле да завршат да плаќаат за трошоци кои одеднаш се материјализираат по дванаесет месеци.

За ваша референца, еве ги стапките за обновување за сите четири планови на GoDaddy:

  • Економија – 8.99 $ месечно кога ќе обновите
  • Делукс – 11.99 $ месечно кога ќе обновите
  • Крајната – 16.99 $ месечно кога ќе обновите 
  • Максимална – 24.99 $ месечно кога ќе обновите 

Плановите на GoDaddy имаат 30-дневна гаранција за враќање на парите, но само ако платите една година. Но, ако плаќате само на месечна основа, добивате само гаранција од 48 часа.

Победникот е: Хостингер

Само да кажам дека специфичните барања на сопственикот на веб-локацијата треба внимателно да се разгледаат. За оние со помалку сложени потреби на веб-локации, Хостингеров поедноставената структура на цените треба добро да одговара.

Но, за оние кои имаат поголеми идеи за нивната веб-страница, особено оние кои вклучуваат е-трговија, големи количини на податоци, зголемена безбедност, онлајн плаќања и повеќе профили на крајни корисници - GoDaddy може да обезбеди повеќе разновидни опции. 

Но, јас го избирам Hostinger затоа што прави пристојна работа да не ги преоптоварува клиентите со премногу опции. Со ограничување на неговите планови на три избори, можете лесно да изберете која опција треба да одговара на вашите барања.

Го добив пристапот на GoDaddy, кој е да обезбеди што е можно повеќе опции за претплатниците. Но, лесно е да се изгубите во деталите и разликите на секој план. Исто така, GoDaddy многу сака да нуди додатоци ако доплатите, што може уште повеќе да ги збуни клиентите.

Во однос на тоа колку можете да бидете исплатливи, мислам дека Хостингер се појавува како победник. На пример, ако го купите неговиот Premium план, добивате простор од 100 GB заедно со неограничени сметки за е-пошта, пропусен опсег и голем број на хостирани веб-страници.

Таа опција всушност добро се натпреварува со вклучувањата за економија на GoDaddy. Но, тоа е за три долари поевтино. 

Значи, Хостингер победи во оваа рунда.

Хостингер: Премиум хостинг + евтини цени

Hostinger е високо ценет поради неговиот лесен и одговорен прилагоден hPanel, кој нуди интуитивен и добро организиран интерфејс за управување со функциите за веб-хостинг. Заедничките планови за хостирање на платформата се пофалени за нивната достапност и сеопфатните карактеристики, вклучувајќи бесплатни SSL сертификати, инсталации на апликации со 1 клик и алатки за беспрекорен увоз и миграција на веб-локации. Плановите доаѓаат со поволности како што се бесплатни имиња на домени и автоматски дневни резервни копии. Што се однесува до перформансите, Hostinger може да се пофали со импресивни времиња на вчитување и неодамнешен нагорен тренд во доверливоста, позиционирајќи го како конкурентен избор за оние кои бараат решенија за веб-хостинг богати со карактеристики, но буџетски.

Hostinger vs GoDaddy: Поддршка за корисници

HOSTINGERОДИ ТАТО
Поддршка за разговор во живоДа (24/7)Да (24/7)
е-мејл поддршкаДа (24/7)Да (24/7)
телефон за поддршкаНикојДа (24/7)
Јавен форумНикојДа
Видео упатстваНикојДа

Поддршка за корисници на Hostinger

Hostinger ја отстранува телефонската поддршка затоа што верува дека може да биде поефикасно во помагањето на клиентите преку разговор во живо и е-пошта. Иако може да се смета за храбра одлука од страна на Хостингер, некои од неговите клиенти може да не се согласуваат.

Јас лично мислам дека зборувањето на телефон е побрзо, во споредба со пишувањето зборови преку разговор во живо или е-пошта. И ако некогаш наидам на сериозни проблеми со веб-хостинг за мојата веб-страница, дефинитивно би сакал да разговарам со некоја личност веднаш.  

Поддршка за корисници на GoDaddy

Можеби сум од старата школа за ова, но мислам дека телефонската поддршка е сè уште важна во денешно време. Понудата за телефонска поддршка 24/7 од GoDaddy може да обезбеди одредена гаранција за клиентите, особено оние кои сакаат да избегнат прекини колку што е можно повеќе.

Се разбира, тимот на GoDaddy треба да го задржи својот крај на зделката со тоа што всушност ќе биде тука за да го земе телефонот кога ќе се јави клиент. Точно - ми се допаѓа фактот што има телефонски повик на кој можам да се јавам кога има проблеми, но ако никој не одговара, тоа би било само иронично, нели?

Победникот е: GoDaddy

Верувам дека добрата поддршка за корисници секогаш треба да обезбеди повеќе опции за клиентите да контактираат со давателот. По таа логика, GoDaddy успева да го победи Hostinger за нос преку неговата телефонска поддршка 24/7. 

Ви треба сигурна поддршка за корисници? GoDaddy е тука да помогне!

Добијте телефонска поддршка 24/7 од стручниот тим на GoDaddy од претставници за услуги на клиентите кога ви е најпотребна. Нема повеќе да чекате за одговор, решете ги вашите прашања веднаш.

Често поставувани прашања

Резиме

Според мое мислење, GoDaddy нуди повеќе функции и опции и обезбедува малку подобра корисничка поддршка во споредба со Hostinger. За жал, повеќе не е секогаш подобро, се плашам. Клиентите кои не знаат ништо подобро може да завршат со трошење премногу пари на функции што можеби нема да можат да ги користат.

Hostinger, сепак, не само што ја поедноставува структурата на цените, туку и успева да обезбеди попристапни и поекономични решенија за веб хостинг за клиентите.

Иако не нуди толку многу функции како GoDaddy, Hostinger обезбедува доволно вклучувања за да ги направи своите клиенти среќни. И, се разбира, го победува GoDaddy кога станува збор за цените, безбедноста и целокупната удобност.

Дознајте повеќе за овие две веб-хостинг услуги со посета на Hostinger или GoDaddy. Изберете ја вашата веб-хостинг услуга денес!

Референци

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...