Споредба на веб-хостинг на Hostinger наспроти Cloudways

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Вашиот сон да имате совршена веб-страница не може да се реализира без соодветните веб-хостинг компании. Оваа статија споредува два водечки хостинг провајдери; Hostinger vs Cloudways.

Услугата за хостирање облак е важна за подобрени перформанси на страницата, високо време на работа, подобрена безбедност, беспрекорно шифрирање, неограничен опсег и ефективно управување со центрите за податоци. Уште поважно, тоа може да влијае на квалитетот на испораката на вашиот производ или услуга.

Дали треба да размислувате за најдоброто решение за хостирање на облак за да изберете помеѓу Hostinger и Cloudways? Тука сум да ви помогнам да го направите совршениот избор со оваа споредба рамо до рамо!

ТЛ: резиме на ДР: Оваа статија споредува два врвни планови за хостирање на облак, хостинг Hostinger и Cloudways. Тој дава совршено намалување на главните карактеристики на овие даватели на хостинг и ги истакнува нивните добрите и лошите страни без никаква пристрасност.

Главни карактеристики

Hostinger Облаци
Инсталација со еден кликУспеа WordPress хостинг
Прилагодена контролна таблаоптимизиран WordPress магацинот
Неограничен опсег и складирањеНеограничена апликација
Високо време на работаБесплатна миграција на сајтови
Брзо време на вчитувањеЧасовна наплата
WordPress забрзување
www.hostinger.comwww.cloudways.com

Hostinger

Hostinger е една од најдобрите компании кои обезбедуваат услуги за хостирање базирани на облак и за мали и за средни бизниси. Освен што е погоден за мали и средни бизниси, Hostinger е баран и од големите бизниси.

Hostinger има за цел да ги подобри перформансите, брзината и управувањето со содржината на вашата страница, правејќи ја најпосакувана меѓу корисниците. Еве неколку од врвните карактеристики на Hostinger.

карактеристики на хостингер

Инсталирајте со еден клик

Поставување на вашата веб-страница со Hostinger е што е можно полесно. Со само еден клик, можете да ги интегрирате вашата апликација и функции.

Обична табла

Hostinger располага со приспособена контролна табла што може да се менува како што сакате, додека останувате функционални и без неред.

Неограничен опсег и складирање

Hostinger обезбедува неограничен сообраќај на веб-страница и посети на вашата страница. Можете да уживате во складирање до 200 GB со неограничена е-пошта на Hostinger.

Бесплатен домен

Можете да добиете бесплатно име на домен со Hostinger. Тоа ви заштедува стрес, пари и одржување што доаѓа со добивањето име на домен.

Автоматска и редовна резервна копија

Правењето резервна копија од центрите за податоци на редовна основа е многу важно за секоја организација бидејќи помага да се спречи губењето на податоците и да се ослободите од оштетените датотеки. Клиентите во Hostinger уживаат редовни и автоматизирани резервни копии што помагаат да се чуваат безбедни сите нивни датотеки и податоци.

Оваа резервна копија може да биде неделна или дневна врз основа на вашиот избран план. Hostinger гарантира дека вашите центри за податоци се недопрени дури и кога има случај на скршен хард диск или обид за хакирање. Исто така, прави сопствени правила за веб-сервер за да понуди заштита од какви било безбедносни прекршувања.

99.99% време на работа

Uptime е еден од најважните фактори што треба да се земат предвид при изборот на веб-домаќин за користење, а Hostinger гарантира Uptime од 99.99%, што е една од најдобрите стапки на Uptime на кои некогаш ќе наидете. И во случај на нешто, што е ретко, тимот за поддршка на Hostinger има ваш грб

Брзо време на вчитување

На клиентите често им е здодевно кога вашата страница трае засекогаш да се вчита, а со Hostinger, не треба да се грижите за ова, бидејќи тоа го прави вашиот сајт да се вчитува за неколку секунди. Google препорачува брзина на вчитување од 200 ms, а Hostinger има просечна брзина на вчитување од 150 ms, што го прави доста за пофалба.

WordPress забрзување

Ако претходно сте го изградиле вашиот сајт на WordPress, тогаш Hostinger е за вас затоа што е оптимизиран за WordPress. Дизајниран е да испорача една од најбрзите брзини на вчитување што некогаш можете да ги сретнете. Тоа е затоа што Hostinger доаѓа со LiteSpeed.

LiteSpeed ​​Cache ја дизајнира поддршката на Hostinger за WordPress (LSCWP), а може да се користи за управување и интеграција на кешот. Можете да го користите Hostinger за да ја оптимизирате вашата страница со мапа на сајтот погодна за оптимизација, автоматско кеширање на страници, закажувајте автоматско чистење за одредени URL-адреси и приватен кеш за најавените корисници.

За повеќе функции, можете да ги проверите моите детални Преглед на хостингер.

Облаци

Облаци нуди многу фасцинантни карактеристики за управување со услуги за хостирање облак. Им помага на бизнисите да одржуваат, управуваат и лансираат сервери и апликации во секој сектор. Неговите главни карактеристики вклучуваат;

Карактеристики на Cloudways

Успеа WordPress хостинг

Облаци управува со целината на WordPress хостинг, а се што треба да направите е да се грижите за креирање содржина и управување со веб-страниците.

Управуван хостинг за различни облак инфраструктури

Постојат различни избори за веб-апликации на серверот Cloudways од кои клиентите можат да избираат. Можете да изберете од WordPress, Joomla, Laraval, Prestashop и Drupal.

оптимизиран WordPress магацинот

Користење WordPress на Cloudways ви дава брз WordPress инсталација со вас да правите малку или ништо додека добивате WordPress постави во рок од неколку минути.

Неограничени апликации

Cloudways ви овозможува да извршувате различни апликации на вашиот сервер, дури и во најевтиниот план. Сè што треба да направите е да платите за ресурсите на серверот и можете да одите.

Часовна наплата

Бидејќи многу луѓе не сакаат да плаќаат за планови што не ги користат често, хостирањето на Cloudways им обезбедува на корисниците план за плаќање како што користите каде што плаќате само за часовите што ги користите.

Бесплатна миграција на веб-страница

Cloudways автоматски ја увезува вашата веб-страница доколку доаѓате од друга WordPress домаќин.

Ефективни и лесни дополнителни резервни копии

Резервните копии се случуваат автоматски врз основа на вашиот избор. Можете да одлучите дали вашите резервни копии се прават на час или неделно. Резервната копија е исто така рентабилна и лесна.

Избор на провајдер/ софтвер

Cloudways обезбедува низа VPS услуги (вклучувајќи DigitalOcean, Линод, Vultr, итн.) и ви овозможува да го изберете оној кој најмногу одговара на локацијата и буџетот на вашата публика. Исто така, ви овозможува да го изберете претпочитаниот провајдер на PHP податоци и верзија. Можете исто така да смените провајдер и да пристапите до сервер во големина за неколку секунди.

За повеќе функции, можете да ги проверите деталните Преглед на облачни патишта.

🏆 Победник е:

Од моја гледна точка, Облаци има неколку функции кои се идеални за хостирање на вашиот WordPress веб-страница. Сепак, во однос на вредноста за парите, Hostinger победува затоа што има карактеристики кои даваат премиум вредност за услугите за хостирање облак.

Безбедност и приватност

Hostinger Облаци
Бесплатно SSL сертификатЗаштитен ѕид на веб-апликации
Hostinger нуди Cloudflare CDNДодаток Cloudflare Enterprise
Cloudflare заштитени сервери за имињаЗаштита на ботови
Open_basedir и mod_securitySSL сертификати
Безбедност за најавување заштитени со SSH и SFTP
Два фактори за проверка

Hostinger

Hostinger има воспоставено соодветни безбедносни мерки за заштита на вашите лични податоци. Тие нудат бесплатна SSL безбедност за секој план, обезбедувајќи ја врската помеѓу компјутерот на посетителот и вашата веб-страница.

Врвните експерти за безбедност се одговорни за серверот додека центрите за податоци на вашите посетители се управуваат со SSL. Серверите се опремени со соодветни безбедносни модули како PHP open_basedir и mod_security.

Тие исто така ги штитат ресурсите на вашиот сервер од DDOS напади со дневни или неделни бекап на веб-страниците. Hostinger гарантира дека вашата веб-локација не дојде во погрешни раце бидејќи треба да обезбедите втор слој на безбедност што е код за потврда што ви е испратен преку апликација до која имате пристап само.

Облаци

Cloudways гарантира безбедност на ниво на претпријатие со користење на технологијата Cloudflare. Работи на специфични безбедносни протоколи кои обезбедуваат софистицирана заштита од сајбер закани или хакери.

Од истражувањето што го спроведов, забележав дека секоја сметка на Cloudways има заштитен ѕидови, безбедност за најавување, заштита на базата на податоци, изолација на апликации, SSL сертификати, автентикација со два фактори и усогласеност со GDPR.

🏆 Победник е:

Облаци го освојува овој дел поради неговите високо софистицирани безбедносни протоколи. Споделува слична безбедносна технологија со Hostinger, но продолжува да има дополнителни безбедносни карактеристики за одлична заштита.

Цени и планови

 HostingerОблаци
Периоди на претплатаЧасовникЧасовно/месечно
Специјални понудиНикојНикој
Највисока цена месечно$4.99$96
Најниска цена месечно$1.99$10
Цена за една годинаНикојНикој
гаранција за враќање на парите30 деновиНикој

Hostinger

Без разлика дали водите мал, среден или голем бизнис, не мора да се мачите да плаќате огромна сума пари за хостирање. Hostinger има неколку планови за цени со различни пакети, а клиентите можат да одат по оној што можат да си го дозволат и, во исто време, добро да одговараат на нивниот бизнис.

Едносподелениот хостинг е поставен на минимална цена од 1.99 $/месечно и 3.99 $/месечно кога ќе обновите.

Овој пакет доаѓа со една бесплатна веб-локација, управувана WordPress, една сметка за е-пошта, складирање на SSD 30 BB, WordPress забрзување, бесплатен SSL (вредност до 11.95 долари), 10000 посети месечно и 30 дена гаранција за враќање на парите и 100 GB пропусен опсег. Единствениот заеднички хостинг план е совршен за почетници и треба да се регистрирате за 48-месечен договор за да го отклучите овој пакет.

на премиум заеднички хостинг план е идеално решение за лични веб-локации бидејќи може да се добие по минимална цена од 2.99 $/месечно и 6.99 $/месечно кога ќе се обновите.

Овој план гарантира 100 веб-локации, бесплатна е-пошта, бесплатен домен (вредност од 9.99 долари), бесплатен SSL (вредност од 11.95 долари), WordPress забрзување, Google кредит за реклами, 30-дневна гаранција за враќање на парите, управуван WordPress, 100 GB SSD складирање, неограничен опсег и 2500 посети месечно.

Бизнис веб-хостинг планот е оптимизиран за мали бизниси со неверојатна цена од 4.99 $/месечно и 8.99 $/месечно кога ќе се обновите.

Овој план содржи складирање на SSD од 200 GB, WordPress забрзување, 100 веб-страници, бесплатни е-пошта, Google кредит за реклами, управуван WordPress, неограничен опсег, 30-дневна гаранција за враќање на парите, неограничен опсег, 100000 посети месечно, бесплатен SSL сертификат (вредност од 11.96 долари) и бесплатен домен (вредност од 9.99 долари).

Облаци

Cloudways има два џебни планови кои се плаќаат како што можете - стандардни и премиум планови. Слободно можете да изберете кој било рентабилен план што ја дава најдобрата вредност за вашите потреби за хостирање.

Стандардниот пакет е месечен план кој доаѓа со четири опции:

 • 10 УСД месечно со 1 GB RAM, 1 основен процесор, 25 GB складирање и 1 TB пропусен опсег
 • 22 долари месечно со 2 GB RAM, 1 јадрен процесор, 50 GB складирање и 2 TB пропусен опсег
 • 42 долари месечно со 4 GB RAM, 2 јадрени процесори, складирање од 80 GB и пропусен опсег од 4 ТБ

на премиум пакет е месечен план кој доаѓа со четири опции:

 • 12 УСД месечно со 1 GB RAM, 1 основен процесор, 25 GB складирање и 1 TB пропусен опсег
 • 26 долари месечно со 2 GB RAM, 1 јадрен процесор, 50 GB складирање и 2 TB пропусен опсег
 • 50 долари месечно со 4 GB RAM, 2 јадрени процесори, складирање од 80 GB и пропусен опсег од 4 ТБ
 • 96 долари месечно со 8 GB RAM, 4 јадрени процесори, складирање од 160 GB и пропусен опсег од 5 ТБ

Сите планови во премиум пакетот доаѓаат со додаток Cloudflare за соодветна заштита, бесплатен објект Cache Pro, бесплатна миграција, бесплатен SSL сертификат, неограничена инсталација на апликации, пристап до SSH и SFTP, сервери за хостирање овозможени HTTP/2, редовно безбедносно поправање, автоматско лекување , Оптимизирано со напредни кешови, опкружување на локацијата за поставување, автоматизирани резервни копии, 24/7 следење во реално време и 24/7/365 дневна поддршка.

За оние на кои не им се допаѓа месечниот, можете да одите на плановите за час, кои се состојат од низа прифатливи планови за максимална вредност.

🏆 Победник е:

Hostinger го освојува делот за цени бидејќи неговите извонредни планови за цени се исплатливи во споредба со Cloudways. Со само 2.99 долари, можете да ги добиете неговите премиум планови.

Hostinger ви дава 200 GB простор за складирање, за разлика од Cloudways, чиј најголем план ви дава 160 простор за складирање. Има и 30-дневна политика за враќање на парите.

поддршка на корисниците на

Hostinger Облаци
Е-поштаДиректна линија за повик
Работи 24/7Контакт форма
База на знаењеРаботи 24/7/365
Разговор во живоБаза на знаење
Бесплатна поддршкаПоголема одзивност
Платена поддршка

Hostinger

на тим за поддршка во Hostinger е брз, брз, ангажиран, пристапен и корисен. Иако нема опција за телефонска поддршка, ова не е многу недостаток бидејќи тие имаат единствена опција за разговор во живо што го надополнува отсуството на телефонска поддршка.

Нивната функција за разговор во живо ви овозможува да прикачувате каква било форма на прилог што може да го направи брзо и лесно следење на вашето барање. Тие, исто така, претходно инсталираа емотикони и GIFS во нивната функција за разговор за да се чувствувате опуштено и удобно кога разговарате со нивниот претставник. Добивате брз одговор од упатен и добро обучен тим во Hostinger.

Нивниот претставник за поддршка на клиенти ве води низ чекорот за внимателно да го решите вашиот проблем, за да не се збуните. Нивната корисничка поддршка работи деноноќно и е лесно достапна секогаш кога е потребно. Тие исто така имаат чекор-по-чекор туторијал кој одговара на прашањата наменети за повеќето клиенти.

Облаци

Cloudways е намерно за тоа поддршка на, кој се состои од тим од професионалци кои се достапни во секој момент од времето за да одговорат на вашите потреби за хостирање.

Можете исто така да го одредите нивото на поддршка што ја сакате од кое било од трите нивоа на поддршка достапни на Cloudways; стандардна поддршка, додаток за претходна поддршка и додаток за поддршка Premium. Стандардната поддршка ви овозможува секој пат пристап до тимот за поддршка преку разговор во живо за да побарате насоки или појаснување за сите сиви области.

Додатокот за напредна поддршка е резервиран за корисници кои сакаат брзи одговори од тимот за поддршка. Обезбедени се експертски одговори за подобра примена, проактивно следење и решавање проблеми.

Додатокот за премиум поддршка е резервиран за корисници со веб-локации со многу барања. Доаѓа со ексклузивни функции, вклучително и приоритетна поддршка 24/7/365, приспособување, посветен менаџер на сметки и приватен лабав канал.

Можете брзо да контактирате со тимот за продажба и наплата со повикување на нивната телефонска линија. Алтернативно, контактирајте го тимот користејќи ја контакт формата достапна во делот „контактирајте со нас“. Пополнете ги бараните детали и опишете што ви треба детално во полето за опис.

Кликнете на испрати за да се обработи вашата форма. Треба да очекувате кореспонденција брзо по пошта што ќе го потврди приемот на вашето барање бидејќи тимот е секогаш достапен да ги задоволи вашите потреби.

🏆 Победник е:

Хостингер облак хостинг услугата го добива делот за поддршка бидејќи нејзиниот тим е достапен на основа 24/7/365. Тимот има специфични веб-страници за различни прашања, што помага да се олесни брзата кореспонденција помеѓу тимот и корисниците.

Исто така, Cloudways очекува неговите корисници да платат за пристап до тимот за поддршка. Иако стандардната поддршка е бесплатна, Advance SLA чини 100 $/месечно додека Premium SLA е 500 $/месечно.

Бенефиции

Hostinger Облаци
Управување со DNSПоддржете додатоци
Управувач со пристапКарактеристики без заклучување
Неограничен FTPНеограничени апликации
100-поддомениПриклучок за CDN и кеширање

Hostinger

Hostinger има систем за управување со DNS кој ви овозможува да го промените името на вашиот домен и да следите други видови датотеки. Исто така, има функција Управувач со пристап која е корисна за управување со неколку привилегии за веб-хостинг.

Со функцијата 100 поддомени, може да се креираат поддомени од псевдоними. Неограничените FTP сметки ви дозволуваат да креирате и управувате со бројни FTP сметки со резервирана способност да контролирате одредени корисници.

Исто така, можете да закажете команди на серверот и да ги извршите во вистинско време со неограничена содржина на cronjobs.

Облаци

Освен неговите главни карактеристики, Cloudways доаѓа со додатоци за поддршка. Исто така, има функции без заклучување, кои им овозможуваат на корисниците да ги користат нивните сметки без да бидат условени со специфични услови и услови.

Нејзината неограничена функција за апликација им овозможува на своите корисници да хостираат неограничени апликации без оглед на нивниот претплатен план.

🏆 Победник е:

Откако ги погледнав дополнителните карактеристики на двата хостинг планови, мојата пресуда е место Hostinger над Облаци. Тоа е затоа што Hostinger има дополнителни поволности кои се многу корисни за ексклузивно искуство за хостирање.

Прашања и Одговори

Hostinger vs Cloudways: што е подобро?

Hostinger е подобар од Cloudways ако претпочитате да одите на премиум и џебни решенија за веб-хостинг. Cloudways ќе се покаже како ефикасен за напреден веб-хостинг.

Дали Hostinger користи складирање на SSD?

Да, сите облак хостинг пакети на Hostinger се ориентирани кон SSD. Дава простор за складирање до 200 GB за подобрени перформанси и намалување на грешките при вчитување на страниците.

Може ли да добијам пристап до споделен хостинг на Cloudways?

Не. Услугите на Cloudways се ограничени само на облак хостинг. Алтернативно, Hostinger е најдобрата опција за длабоко споделено хостинг искуство.

Може ли да добијам пристап до VPS хостинг на Hostinger?

Да, корисниците на Linux и Windows можат да пристапат до квалитетни VPS хостинг услуги од Hostinger.

Резиме

Hostinger и Cloudways се испитани и прогласени за достојни. Како и да е, во однос на карактеристиките, цените и дополнителните функции, Hostinger е подобар од Cloudways.

Изградете ја вашата веб-страница од соништата со Hostinger
Од 2.99 $ месечно

Создадете прекрасни веб-страници без напор со Hostinger Website Builder. Уживајте во пакет алатки за вештачка интелигенција, лесно уредување со влечење и спуштање и обемни библиотеки со фотографии. Започнете со нивниот сè-во-едно пакет за само 1.99 УСД/месечно.

Тоа е совршена и исплатлива опција за мали и средни веб-локации. Проверете ја нашата листа на беспрекорни планови за хостирање за да добиете висококвалитетни услуги за управување со хостинг

Како ги разгледуваме веб-домаќините: нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Референци

https://www.cloudways.com/

https://www.hostinger.com/

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...