Цена на хостингер (објаснети планови и цени)

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Hostinger е една од најевтините веб хостинг компании на пазарот денес. Еве јас истражувам и објаснувам Планови за цени на хостингер, и начини како можете да заштедите пари.

Ако сте ја прочитале мојата Преглед на хостингер тогаш можеби ќе бидете подготвени да ја повлечете вашата кредитна картичка и да започнете со Hostinger. Но, пред да го направите тоа, ќе ви покажам како функционира структурата на цените на Hostinger за да можете да го изберете планот што е најдобар за вас и вашиот буџет.

Резиме на цените на Хостингер

Hostinger нуди 6 различни типови на веб-хостинг услуги.

Планови за цени на хостингер

Hostinger направи име за себе со понуда најевтините цени во индустријата. Но, тоа не значи дека нивните услуги недостасуваат. Ним им веруваат илјадници бизниси ширум светот. Нивните услуги вклучуваат Заеднички веб хостинг, облак хостинг, VPS хостинг и WordPress хостинг.

Ако ја градите својата прва веб-страница, бројот на избори може да биде малку збунувачки. Ако ви треба помош при креирање сметка, проверете го мојот водич за како да се регистрирате со Hostinger овде.

Во оваа статија, ќе ве водам низ сите видови на веб-хостинг што Хостингер ги нуди. До крајот, ќе го најдете совршениот тип на веб-хостинг и совршениот план за вашиот бизнис.

Заеднички хостинг на Hostinger

хостингер планови

Заеднички хостинг на Hostinger е познат по своите евтини цени за веб хостинг богати со карактеристики:

Сингл ЗаедничкиПремиум споделеноЗаеднички бизнис
Веб-сајтови1неограниченнеограничен
Бесплатен доменНеДаДа
E-mail сметкинеограниченнеограничен
Пропусен опсег100 GBнеограниченнеограничен
LiteSpeedВклучениВклучениВклучени
WordPress забрзувањеВклучениВклучениВклучени
Доделени ресурси1X2X4X
месечни трошоциОд 2.99 долари месечно$2.89$3.99

Hostinger WordPress хостинг

хостингер wordpress хостинг

Хостингеров WordPress хостинг е оптимизиран за WordPress перформанси. Ако го сакате вашиот WordPress веб-локација за да се претстави најдобро, ова е местото каде што треба да го хостирате:

СтартернаПретпријатие
Веб-сајтови100300300
Простор на дискот20 GB100 GB140 GB
Бесплатен домен и SSLВклучениВклучениВклучени
JetpackслободенЛичнаПремиум
Успеа WordPressДаДаДа
Заштита од облак-пламенВклучениВклучениВклучени
месечни трошоци$2.15$7.45$14.95

Ако ви треба помош, еве го мојот водич како да инсталирате WordPress на Хостингер.

Hostinger VPS хостинг

хостингер vps хостинг

VPS хостинг на Hostinger е прифатлива и е одлична за растечки бизниси кои имаат многу сообраќај:

1 vCPU2 vCPU3 vCPU4 vCPU6 vCPU8 vCPU
vCPU1 Core2 Core3 Core4 Core6 Core8 Core
RAM меморија1 GB2 GB3 GB4 GB6 GB8 GB
Складирање20 GB40 GB60 GB80 GB120 GB160 GB
Пропусен опсег1 ТБ2 ТБ3 ТБ4 ТБ6 ТБ8 ТБ
SSD дисковиВклучениВклучениВклучениВклучениВклучениВклучени
Посветен ИПВклучениВклучениВклучениВклучениВклучениВклучени
месечни трошоци$3.95$8.95$12.95$15.95$23.95$29.95

Hostinger Cloud Hosting

хостингер облак хостинг

Облак хостинг на Hostinger ви овозможува да ја искористите истата облак инфраструктура што ја користат големите технолошки компании без никакво техничко знаење:

ПочниПрофесионалнаГлобална
Бесплатен домен и SSLВклучениВклучениВклучени
RAM меморија3 GB6 GB16 GB
Складирање100 GB140 GB200 GB
Процесорски јадра248
Зголемете ја брзината1x2x4x
месечни трошоци$7.45$14.95$37.00

Кое решение за хостирање на Hostinger е точно за вас?

Hostinger нуди различни видови решенија за веб хостинг за бизниси. Ако ова е ваш прв пат да стартувате нова веб-локација, тоа може да стане малку збунувачки.

Подолу, ќе ги објаснам сите различни видови решенија за веб хостинг што ги нуди Hostinger и ќе ви помогнам да го изберете најдоброто за вас. Исто така, ќе ви помогнам да го изберете најдобриот план за вашиот бизнис.

Дали споделениот хостинг е вистински за вас?

Муабет со хостинг е најевтиниот начин да го преземете вашиот бизнис онлајн. Доаѓа со се што ви треба и може да се справи со илјадници посетители секој месец. Најдобриот дел за одење со производот за заеднички хостинг на Hostinger е тоа што е најевтиниот на пазарот.

Кој заеднички хостинг план на Hostinger е соодветен за вас?

Единствениот заеднички хостинг план е за вас ако:

 • Имате само една веб-локација: Овој план дозволува само една веб-локација и е дизајниран за секој кој има само една веб-локација да биде домаќин.
 • Ова е ваш прв пат да градите веб-страница: Овој план е најевтин и може да ви заштеди многу пари. Веројатно нема да имате многу сообраќај во првите неколку месеци на почетокот на вашето патување.

Премиум заедничкиот хостинг план е за вас ако:

 • Имате повеќе од една веб-локација: Единствениот план поддржува само една веб-локација, така што треба да го купите овој план или бизнис планот ако поседувате повеќе од една веб-локација или бренд.
 • Сакате вашата веб-страница да биде брза: Овој план доаѓа со двојно повеќе доделени ресурси и неограничен пропусен опсег.
 • Имате многу посетители: Овој план може да опфати многу повеќе посетители од единечниот план.

Бизнис заедничкиот хостинг план е за вас ако:

 • Вашиот бизнис брзо расте: Ако вашиот бизнис расте и добивате многу сообраќај, ќе сакате да ја хостирате вашата веб-страница на овој план бидејќи има четири пати повеќе ресурси и може да се справи со еден тон сообраќај.
 • Сакате вашата веб-страница да биде уште побрза: Овој план доаѓа со четири пати повеќе доделени ресурси што може да резултира со поголема брзина на веб-страницата.

Is WordPress Хостинг токму за вас?

WordPress хостинг е дизајниран и оптимизиран да дава WordPress сајтови зголемување на брзината. Доколку поседувате а WordPress страницата, ќе забележите значително зголемување на времето за вчитување откако ќе го префрлите на WordPress хостинг

Единственото нешто подобро од WordPress хостинг е облак хостинг или VPS хостинг, од кои и двете бараат многу повеќе техничко знаење и може да чинат многу повеќе пари. Накратко, ако започнувате а WordPress веб-страница, оди со WordPress Хостинг

Кој хостингер WordPress Планот за хостирање е вистинскиот за вас?

на WordPress Почетен план е за вас ако:

 • Имате само неколку веб-страници: Овој план е совршен за мали бизниси кои поседуваат само неколку веб-страници. Доаѓа со доволно ресурси за да се справи со илјадници посетители секој месец.
 • Не ви треба многу простор на дискот: Почетниот план доаѓа со само 20 GB простор на дискот, што е доволно за повеќето мали бизниси. Ако планирате да прикачувате многу содржина на вашата веб-страница, ова можеби не е најдобриот план за вас.

на WordPress Про планот е за вас ако:

 • Поседувате повеќе од 100 веб-локации: Почетниот план дозволува само до 100 веб-локации. Овој план дозволува до 300.
 • Ви треба повеќе простор на дискот: За разлика од почетниот план, кој доаѓа со само 20 GB простор на дискот, овој план доаѓа со 100 GB простор на дискот. Совршена е за секоја веб-локација со многу медиумска содржина.
 • Сакате Jetpack Personal: Почетниот план ја нуди само бесплатната верзија на Jetpack. Овој план, од друга страна, доаѓа со Jetpack Personal претплата бесплатно.

на WordPress Enterprise Plan е за вас доколку:

 • Ви треба многу простор на дискот: Планот на Enterprise доаѓа со најмногу простор на дискот. Ако мислите дека ќе ви треба повеќе од 100 GB простор на дискот, што е она што го добивате во Про планот, тогаш овој план е за вас. Доаѓа со 140 GB простор на дискот.
 • Сакате Jetpack Premium: Ова е единствениот план што доаѓа со бесплатна премиум претплата на Jetpack.

Дали VPS хостинг е вистинскиот за вас?

VPS хостинг ви дава целосна контрола врз тоа како функционира вашата веб-страница. Можете да оптимизирате и приспособите сè што сакате, вклучително и оперативниот систем, Apache, PHP и други веб технологии.

Ако сакате вашата веб-страница да се вчитува побрзо или ако планирате да стартувате сопствена веб-локација како што е апликацијата SaaS, ќе сакате да користите VPS наместо едноставен веб-хостинг. VPS може да се справи со многу повеќе оптоварување и може да опслужува многу повеќе посетители.

Кој хостинг план на Hostinger VPS е соодветен за вас?

Плановите за хостинг VPS на Hostinger се толку лесни колку што можат. Тие се ценети врз основа на тоа колку ресурси нудат. Единствената разлика помеѓу плановите за VPS е количината на пропусен опсег, складирање, RAM и јадра на процесорот што ги добивате.

Ако размислувате за VPS, започнете со најевтиниот. Чини 3.95 долари месечно и доаѓа со 1 јадро на процесорот, 1 GB RAM, 20 GB простор на дискот и 1 TB пропусен опсег. Може да се справи со илјадници посетители секој месец.

И кога сте подготвени да го зголемите вашиот онлајн бизнис, сè што треба да направите е да се надградите на повисок план. Тоа е тоа. Како општо правило, колку повеќе ресурси има вашата веб-страница, толку подобро може да работи и со повеќе посетители може да се справи.

Дали хостирањето во облак е вистински за вас?

Облак хостинг на Hostinger му олеснува на секој да ја искористи технологијата што ја користат големите технолошки компании без никакво техничко знаење. Облак хостинг може да му даде на вашата веб-страница голема брзина во однос на брзината бидејќи доаѓа со многу повеќе ресурси на серверот отколку основниот веб-хостинг.

Ако размислувате да го надградите вашиот веб-хостинг, препорачувам Cloud Hosting преку VPS хостинг бидејќи е многу полесен за користење и управување. Го добивате истиот едноставен интерфејс што го добивате за заеднички веб хостинг.

Кој план за хостирање на Hostinger Cloud е соодветен за вас?

Планот за стартување на Cloud е за вас ако:

 • Вашата веб-страница не добива многу сообраќај: Планот за стартување може да се справи со илјадници посетители секој месец. Ако вашата веб-страница не добива многу сообраќај во моментов, можете да заштедите неколку долари секој месец со тоа што ќе го следите планот за стартување.
 • Штотуку ја лансирате вашата веб-страница: Во првите неколку месеци, вашата веб-страница нема да добие многу сообраќај. Сè што е над планот за стартување е претерување и губење пари на почетокот.

Планот Cloud Professional е за вас доколку:

 • Вашата веб-страница добива многу сообраќај: Ако сообраќајот на вашата веб-страница се зголемува секој месец, ова е планот за вас. Доаѓа со 6 GB RAM, 4 јадра на процесорот и 2x засилување на брзината. Лесно може да се справи со над 200 илјади посетители секој месец.
 • На вашата веб-страница му треба многу компјутерска моќ: Ако вашата веб-страница е веб-апликација која бара голема компјутерска моќ, ова е планот за вас. Доаѓа со двојно повеќе ресурси од планот за стартување.
 • Ви треба повеќе простор: Планот за стартување нуди само 100 GB простор на дискот. Овој план доаѓа со 140 GB простор на дискот.

Планот на Cloud Global е за вас ако:

 • Сакате да ја искористите моќта на Google Облак платформа: Планот Cloud Global работи на Google Облак платформа. Ова значи дека можете да користите Googleнапредни веб-технологии без никакво техничко знаење.
 • Вашата веб-страница расте навистина брзо: Ако вашата веб-страница добива многу посетители, треба да се надградите на овој план. Може да прими до милион посетители месечно. Доаѓа со 16 GB RAM, 8 јадра на процесорот и 4x засилување на брзината.
 • Ви треба многу повеќе складирање: Овој план доаѓа со 200 GB простор за складирање, што е за 60 GB повеќе од Професионалниот план.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...