Цените на GreenGeeks (објаснети планови и цени)

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

GreenGeeks е број 1 зелен веб-домаќин кој нуди одржлив веб-хостинг по пристапни цени. Овде ги истражувам и објаснувам плановите за цени на GreenGeeks и начините како можете да заштедите пари.

Ако сте ја прочитале мојата Преглед на GreenGeeks тогаш можеби сте подготвени да ја повлечете вашата кредитна картичка и да започнете со GreenGeeks. Но, пред да го направите тоа, ќе ви покажам како функционира структурата на цените на GreenGeeks за да можете да го изберете планот што е најдобар за вас и вашиот буџет.

Резиме на цени на GreenGeeks

GreenGeeks нуди 5 различни типови на веб-хостинг услуги.

Планови за цени на GreenGeeks

GreenGeeks е една од единствените и најпопуларните компании за веб-хостинг за животна средина. Секој пат кога купувате едно од нивните решенија, помагате да се заштеди, па дури и да се подобри животната средина. Нивните сервери се еколошки. GreenGeeks може директно да се натпреварува со сите веб-хостинг компании.

Тие нудат различни услуги за веб-хостинг, кои ќе ги разложам во оваа статија за да ви дадам добра идеја за тоа како функционираат цените на GreenGeeks и да ви помогнат да го најдете најдобриот ценовен план за вашиот бизнис.

GreenGeeks е еден од најевтините веб-домаќини наоколу, сепак тие можат да понудат функции како што се бесплатно име на домен, резервни копии и миграција на страницата и карактеристики за изведба како LiteSpeed ​​(LSCache), SSD-дискови, MariaDB, HTTP/2, PHP7 и бесплатен CDN.

Над главата на GreenGeeks.com за да се регистрирате сега или проверете го мојот водич на како да се регистрирате со GreenGeeks.

Муабет со хостинг

greengeeks сподели планови за хостирање

GreenGeeks нуди три многу едноставни планови за заеднички хостинг:

Лајт планпро планПремиум план
Веб-сајтови1неограниченнеограничен
Бесплатно име на доменВклучениВклучениВклучени
Складирањенеограниченнеограниченнеограничен
Пропусен опсегнеограниченнеограниченнеограничен
Слободен SSLВклучениВклучениПремиум SSL
перформансистандард2x4x
LiteSpeed, LSCache, MariaDBВклучениВклучениВклучени
SSD хард дисковиВклучениВклучениВклучени
Слободен посветен ИПНе се вклучениНе се вклучениВклучени
E-mail сметкинеограниченнеограниченнеограничен
месечни трошоци$2.95$5.95$11.95

WordPress хостинг

зеленикави wordpress планови за хостирање

GreenGeeks нуди три планови за нив WordPress Веб хостинг оптимизиран за перформанси:

Лајт планпро планПремиум план
Веб-сајтови1неограниченнеограничен
Бесплатно име на доменВклучениВклучениВклучени
Складирањенеограниченнеограниченнеограничен
Пропусен опсегнеограниченнеограниченнеограничен
Слободен SSLВклучениВклучениПремиум SSL
перформансистандард2x4x
LiteSpeed, LSCache, MariaDBВклучениВклучениВклучени
SSD хард дисковиВклучениВклучениВклучени
Слободен посветен ИПНе се вклучениНе се вклучениВклучени
WordPress Инсталатор / АжурирањаВклучениВклучениВклучени
месечни трошоци$2.95$5.95$11.95

Научете како да инсталирате WordPress на GreenGeeks овде.

VPS хостинг

Greengeeks vps хостинг планови

VPS хостинг ви дава пристап до виртуелен сервер над кој имате целосна контрола. GreenGeeks ги прави цените многу едноставни:

План од 2 GBПлан од 4 GBПлан од 8 GB
RAM меморија2 GB4 GB8 GB
Процесорски јадра446
Складирање на SSD RAID-1050 GB75 GB150 GB
Технолошки стекIntel Xeon процесори, CentOS 7 OSIntel Xeon процесори, CentOS 7 OSIntel Xeon процесори, CentOS 7 OS
cPanel/WHM и SoftaculousВклучениВклучениВклучени
Посветена IP адресаВклучениВклучениВклучени
Управувана поддршка 24/7ВклучениВклучениВклучени
месечни трошоци$39.95$59.95$109.95

Препродавач Хостинг

Планови за хостирање на препродавачи на greengeeks

Препродавачот на хостинг ви овозможува да ги препродавате решенијата за веб-хостинг на GreenGeeks под ваш сопствен бренд. Тие нудат 3 едноставни планови за препродавач на хостинг:

План RH-25План RH-50План RH-80
Складирање на SSD RAID-1060 GB80 GB160 GB
Пропусен опсег600 GB800 GB1600 GB
Сметки на cPanel255080
Бесплатни миграции на cPanelВклучениВклучениВклучени
LiteSpeed, LSCache, MariaDBВклучениВклучениВклучени
WHMCS наплатаВклучениВклучениВклучени
Рег. на домен на големо.ВклучениВклучениВклучени
ПоддршкаУправувана поддршка 24/7Управувана поддршка 24/7Управувана поддршка 24/7
месечни трошоци$19.95$24.95$34.95

посветен хостинг

Greengeeks посветен сервери

Посветен хостинг ви дава пристап до цел сервер кој ја држи само вашата веб-страница. GreenGeeks нуди четири достапни планови за посветени сервери:

План за влезстандард планЕлитен планпро план
процесорIntel Atom 330 Dual CoreXeon E3-1220 3.1 GhzXeon E3-1230 3.2 Ghz w/HTXeon E5-2620 2.0 Ghz w/HT
RAM меморија2 GB4 GB8 GB16 GB
Складирање1 x 500 GB SATA диск2 x 500 GB SATA диск2 x 500 GB SATA диск2 x 500 GB SATA диск
IP адреси5555
Пропусен опсег10,000 GB10,000 GB10,000 GB10,000 GB
месечни трошоци$169$269$319$439

Кој хостинг план на GreenGeeks е соодветен за вас?

Освен ако не градете веб-страници за живеење, изборот на совршен тип на веб-хостинг и совршен од споменатиот тип за вашиот бизнис може да биде многу збунувачки. За да ви помогнам, ќе ве водам низ сите различни услуги за веб хостинг што ги нуди GreenGeeks:

Дали споделениот хостинг е вистински за вас?

Заедничкиот веб-хостинг на GreenGeeks е одличен за секој кој штотуку почнува. Ако ова е вашата прва веб-страница или ако вашата веб-страница не добива многу посетители, Shared Hosting ќе ви заштеди многу пари. Доаѓа со сите ресурси што ви се потребни за да започнете и развиете веб-локација за мал бизнис.

Плановите за заеднички хостинг на GreenGeeks започнуваат од 2.95 долари месечно.

Кој заеднички хостинг план на GreenGeeks е соодветен за вас?

Планот за Shared Hosting Lite е за вас ако:

 • Вие поседувате само една веб-локација: Овој план дозволува само една веб-локација.
 • Вие сте почетник: Ако ја лансирате вашата прва веб-страница, овој план може да ви помогне да заштедите многу пари, а доаѓа со се што ќе ви треба.

Планот за Shared Hosting Pro е за вас ако:

 • Потребна ви е брза веб-страница: Планот Pro нуди 2 пати повеќе перформанси од планот Lite. Ако вашата веб-страница расте брзо, можеби ќе сакате да ја зголемите брзината.
 • Вашиот бизнис брзо расте: Овој план може да опфати многу повеќе посетители отколку планот Lite.
 • Имате повеќе од една веб-локација: Ако поседувате неколку бизниси или брендови, ви треба овој план. Тоа ви овозможува да креирате неограничени веб-страници. Планот Лајт дозволува само еден.

Планот за Shared Hosting Premium е за вас ако:

 • Сакате Premium SSL: Сите планови на GreenGeeks вклучуваат бесплатен SSL сертификат. Планот Premium доаѓа со Premium SSL
 • Сакате посветена IP адреса: Премиум е единствениот план што доаѓа со бесплатна посветена IP адреса.
 • Сакате вашата веб-страница да биде навистина брза: Планот Premium нуди 4x перформанси, што значи побрзо време на вчитување на вашата веб-локација.

Is WordPress Хостинг токму за вас?

GreenGeeks' WordPress Хостингот е оптимизиран за WordPress веб-страници. Единствената разлика помеѓу заедничкиот хостинг на GreenGeeks и WordPress Решенијата за хостирање се за кои второто е оптимизирано WordPress и се препорачува ако почнувате со а WordPress веб-страница. Ќе видите забележително зголемување на брзината ако го поместите вашиот WordPress сајт од Заеднички хостинг до WordPress Хостинг

Кои GreenGeeks WordPress Планот за хостирање е вистинскиот за вас?

Нема голема разлика помеѓу Заеднички хостинг и WordPress Хостинг. И двете услуги нудат исти планови. GreenGeeks WordPress плановите за хостирање започнуваат од 2.95 долари месечно.

на WordPress Планот за хостирање Лајт е за вас ако:

 • Вие поседувате само една веб-локација: Овој план дозволува само една веб-локација.
 • Вие сте почетник: Ако ја лансирате вашата прва веб-страница, овој план може да ви помогне да заштедите многу пари, а доаѓа со се што ќе ви треба.

на WordPress Планот за хостинг про е за вас ако:

 • Потребна ви е брза веб-страница: Планот Pro нуди 2 пати повеќе перформанси од планот Lite. Ако вашата веб-страница расте брзо, можеби ќе сакате да ја зголемите брзината.
 • Вашиот бизнис брзо расте: Овој план може да опфати многу повеќе посетители отколку планот Lite.
 • Имате повеќе од една веб-локација: Ако поседувате неколку бизниси или брендови, ви треба овој план. Тоа ви овозможува да креирате неограничени веб-страници. Планот Лајт дозволува само еден.

на WordPress Планот за хостирање Premium е за вас ако:

 • Сакате Premium SSL: Сите планови на GreenGeeks вклучуваат бесплатен SSL сертификат. Планот Premium доаѓа со Premium SSL
 • Сакате посветена IP адреса: Премиум е единствениот план што доаѓа со бесплатна посветена IP адреса.
 • Сакате вашата веб-страница да биде навистина брза: Планот Premium нуди 4x перформанси, што значи побрзо време на вчитување на вашата веб-локација.

Дали VPS хостинг е вистинскиот за вас?

Виртуелниот приватен сервер (или VPS) му дава на вашата веб-страница пристап до многу повеќе ресурси од Заедничкиот веб-хостинг. Управуваниот VPS хостинг на GreenGeeks му олеснува на секој да лансира веб-страница на VPS. Ако сакате вашата веб-страница да се вчитува брзо и да може да се справи со многу посетители, потребен ви е VPS.

Можеби сте забележале дека некои други веб-домаќини нудат VPS хостинг кој е многу поевтин од GreenGeeks. Тоа е затоа што GreenGeeks нуди управуван VPS хостинг. Тоа значи, тие го следат вашиот VPS 24/7 и ги решаваат проблемите веднаш штом ќе ги најдат. Исто така, ќе добиете пристап до тим за поддршка од експерти достапен 24/7.

Плановите за хостирање на GreenGeeks VPS започнуваат од 39.95 долари месечно.

Кој план за хостирање на GreenGeeks VPS е соодветен за вас?

Планот за хостирање VPS од 2 GB е соодветен за вас ако:

 • Вашата веб-страница не добива многу посетители: Овој план лесно може да се справи со до 50 илјади посетители месечно. Ако сообраќајот на вашата веб-страница е нешто помалку од тоа, тогаш ова е планот за вас.
 • Вашата веб-страница не бара многу компјутерски ресурси: Освен ако не лансирате сопствена веб-локација која бара многу компјутери, ова е најдобриот план за вас, бидејќи нуди доволно ресурси за повеќето веб-локации.

Планот за хостирање VPS од 4 GB е соодветен за вас ако:

 • Вашата веб-страница расте: ако почнувате да добивате одредена влечна сила, ова е планот за вас. Може да се справи со илјадници посетители секој ден.
 • Сакате вашата веб-страница да биде побрза: Овој план доаѓа со 4 GB RAM, што може да ви помогне да ја зголемите брзината на вашата веб-страница.

Планот за хостирање VPS од 8 GB е соодветен за вас ако:

 • Ви треба многу простор на дискот: Овој план доаѓа со 150 GB простор на дискот SSD. Ако ви треба простор за складирање медиумски содржини како што се видеа или слики, ова е планот за вас.
 • Вашата веб-страница расте лудо брзо: Ако вашата веб-страница добива многу хитови секој ден, потребен ви е овој план. Може да се справи со повеќе посетители отколку другите два планови заедно.

Дали хостирањето за препродавачи е точно за вас?

Ако сакате да започнете сопствен бизнис со веб-хостинг, хостинг за препродавачи е вашата најдобра опција. Можете да започнете сопствен бизнис со веб-хостинг со Reseller Hosting за речиси ништо во споредба со тоа што чини да изнајмите сопствени сервери и да изградите фарми за сервери.

Препродавачот на хостинг ви овозможува да ги препродавате неверојатните решенија за веб-хостинг што GreenGeeks им ги нуди на вашите клиенти под сопствено име на бренд. Ова е услуга со бела ознака, што значи дека вашите клиенти ќе го гледаат само името на вашиот бренд.

Ако се занимавате со многу клиенти за веб дизајн, Reseller Hosting може да ви помогне да наплатите премија за управуван веб-хостинг. Плановите за хостирање на препродавачи на GreenGeeks започнуваат од 19.95 долари месечно.

Кој хостинг план за препродавач на GreenGeeks е соодветен за вас?

Планот за хостирање на препродавач RH-25 е соодветен за вас ако:

 • Имате само мал број клиенти: Овој план е најдобар за секој кој штотуку влегува во бизнисот со веб-хостинг. Ако веќе немате многу клиенти кои би купиле веб-хостинг од вас, тогаш секој друг план е претеран.
 • Не ви требаат повеќе од 25 сметки на cPanel: Овој план дозволува само до 25 сметки на cPanel. Ако ви треба повеќе, ова не е планот за вас.

Планот за хостирање на препродавач RH-50 е соодветен за вас ако:

 • Ви требаат повеќе од 25 сметки на cPanel: Овој план дозволува до 50 сметки на cPanel, додека планот RH-25 дозволува само 25 сметки на cPanel.
 • Ви треба повеќе простор на дискот или пропусен опсег: Овој план доаѓа со 80 GB складирање и 800 GB пропусен опсег.

Планот за хостирање на препродавач RH-80 е соодветен за вас ако:

 • Вашиот бизнис расте како луд: Ако ви требаат повеќе од 50 сметки на cPanel, ова е планот за вас. Доаѓа со 80 сметки на cPanel.
 • Ви треба уште повеќе простор на дискот и пропусен опсег: Овој план доаѓа со 160 GB складирање и 1600 GB пропусен опсег, што е двојно повеќе од она што го нуди планот RH-50.

Дали посветениот хостинг е вистински за вас?

Посветен хостинг ви дава пристап до сервер кој е посветен на вашиот бизнис. Тоа значи дека нема други бизниси или корисници на овој сервер. Оваа изолација на податоци од други клиенти на истата мрежа е една од главните причини зошто бизнисите се одлучуваат за посветен хостинг на сервери.

Најдобриот дел за посветениот хостинг на GreenGeeks е тоа што сите нивни сервери доаѓаат со процесори со високи перформанси кои ќе и дадат на вашата веб-страница огромен поттик во брзината. Плановите за посветен сервер на GreenGeeks започнуваат од 169 долари месечно.

Кој посветен план за хостирање на GreenGeeks е вистинскиот за вас?

Планот за влезен сервер е соодветен за вас ако:

 • Вие сте стартап: Ако вашиот бизнис штотуку станува онлајн, веројатно нема да добиете многу посетители во првите неколку месеци. Овој план ви дава можност да заштедите пари во првите неколку месеци со слаб сообраќај.
 • Не ви треба голема компјутерска моќ: Овој план доаѓа со најниски спецификации од сите планови за посветен хостинг. Ако на вашата веб-страница не и е потребна голема компјутерска моќ, овој план може да ви заштеди многу пари на долг рок.

Стандардниот серверски план е вистинскиот за вас ако:

 • Вашата веб-страница расте: Ако вашата веб-страница добива на сила, можеби ќе сакате да се претплатите на овој план. Доаѓа со доволно ресурси за да се справи со илјадници посетители секој месец.
 • Потребна ви е одредена компјутерска моќ: Ако лансирате динамична веб-локација направена по нарачка, како што е бизнисот Software-as-a-Service кој бара одредена компјутерска моќ, ова е планот за вас.

Планот за елитни сервери е вистинскиот за вас ако:

 • Ви треба многу простор за складирање: Овој план доаѓа со два хард дискови од 500 GB, што е вкупно околу 1 ТБ во складиште.
 • Имате многу сообраќај: Ако вашата веб-страница расте лудо брзо, ќе сакате да ја стартувате на овој план. Доаѓа со 8 GB RAM меморија.

Планот за про сервер е соодветен за вас ако:

 • Ви треба сериозна компјутерска моќ: Ако вашата веб-страница бара многу компјутерска моќ, потребен ви е овој план. Нуди 16 GB RAM меморија.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...