Преглед на FastComet (Дали ова е најбрзиот NVMe SSD провајдер на веб-хостинг?)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Може да биде предизвик да го пронајдете вистинскиот веб-домаќин кој одговара на вашите потреби и буџет. Во ова Преглед на FastComet, ќе го разгледаме детално овој провајдер на веб-хостинг кој тврди дека нуди врвни услуги по пристапни цени. Ќе ги испитаме неговите карактеристики, перформанси, поддршка за корисници, планови за цени и повеќе за да ви помогнеме да донесете информирана одлука за тоа дали FastComet е вистинскиот избор за вашата веб-локација.

Од 2.74 долари месечно

Флеш распродажба! Заштедете 75% на сите заеднички планови за хостирање

Главни преземања:

SSD хостирањето прави сајтовите да се вчитуваат 300% побрзо, според FastComet, а бесплатната миграција и резервните копии на страницата го олеснуваат префрлањето или одржувањето на страницата.

Плановите за веб-хостинг на FastComet доаѓаат со низа безбедносни карактеристики, како што се Imunify360, вграден заштитен ѕид, заштита од брутална сила и бесплатни скенирања на малициозен софтвер, кои помагаат да се зачуваат сајтовите безбедни.

Сепак, корисниците не можат да хостираат дополнителни веб-локации на планот за почетно ниво, а некои напредни карактеристики за брзина и безбедност се достапни само на планови од повисоко ниво.

Резиме на преглед на FastComet (TL;DR)
Рејтинг
Номинален 4.0 од 5
осврти 4
Цена од
Од 2.74 долари месечно
Видови на хостирање
Споделени, WordPress, Cloud VPN, Посветен
Брзина и перформанси
NVMe SSD. Бесплатен Cloudflare CDN. CPU AMD EPYC™. WordPress LiteSpeed ​​Кеш (LSCWP). HTTP/3. PHP8
WordPress
Успеа WordPress хостинг. Cloud VPS хостинг
Сервери
LiteSpeed. Складирање NVMe SSD
Безбедност
Бесплатна SSL (Ајде да шифрираме) DNS и DDoS заштита. Асистент за заштитен ѕид со вештачка интелигенција. Заштитен ѕид за веб апликации (WAF). Безбедна изолација на сметката. Imunify360
контролен панел
cPanel
Бенефиции
Бесплатно име на домен, бесплатни управувани миграции, бесплатни дневни бекап. WordPress инсталацијата е подготвена. RocketBooster технологија
Поврат на средства
45-ден парите назад гаранција
сопственикот
Во приватна сопственост (Сан Франциско, Калифорнија
Тековен договор
Флеш распродажба! Заштедете 75% на сите заеднички планови за хостирање

Добрите и лошите страни на FastComet

Добрите

 • 45-дневен враќање на парите и 99.9% гаранција за време на работа на серверот
 • SSD хостинг – страницата се вчитува 300%* побрзо (*според FastComet)
 • Бесплатна миграција на страницата и бесплатни дневни и неделни бекап
 • Бесплатна SSL и Cloudflare CDN интеграција
 • NVMe SSD, бесплатен Cloudflare CDN, AMD EPYC™ процесор, LiteSpeed ​​кеш (LSCWP). Подготвени за HTTP/3 и PHP8
 • 1-клик WordPress автоматско инсталирање со бесплатно поставување тема
 • Imunify360, со вграден заштитен ѕид, заштита од брутална сила и бесплатно скенирање на малициозен софтвер

Конс

 • Само планот FastCloud Extra доаѓа со карактеристики на брзината и безбедноста на RocketBooster
 • Не можете да хостирате дополнителни веб-локации на планот FastCloud на почетно ниво
 • Скапи цени за обновување
ДЕЛ

Флеш распродажба! Заштедете 75% на сите заеднички планови за хостирање

Од 2.74 долари месечно

Прегледи на клиенти на FastComet

осврти на fastcomet на Твитер

Преглед на хостинг FastComet

FastComet е изненадувачки непознат во индустријата, но тие Обезбедете многу брзи брзини на серверот, извонредни карактеристики, скоро 100% време на работа, безбедност, достапни планови, деноноќна поддршка, и многу други придобивки.

Еве го мојот преглед на FastComet. Ќе ви дадам преглед на сè што треба да знаете за оваа веб-хостинг компанија за да ви помогнам да одлучите дали е добро за вас.

Значи, ако ми дадете само 10 минути од вашето време, тогаш ќе ви ги дадам сите факти и информации што мора да ги знаете за тоа што тие нудат кога станува збор за веб хостинг. Продолжете со читање и ќе најдете одговори на сите ваши прашања како што се:

 • Кои карактеристики ги обезбедува FastComet на своите клиенти?
 • Кои се различните планови на располагање?
 • Колку чини веб хостинг?
 • Каков вид на хостинг им обезбедуваат на сопствениците на веб-страниците?

Кога ќе завршите со читање на овој преглед, сигурно ќе можете да откриете дали е ова правилен веб хостинг услуга за вашите потреби.

ДЕЛ

Флеш распродажба! Заштедете 75% на сите заеднички планови за хостирање

Од 2.74 долари месечно

Еве како го прегледуваме нашиот веб хостинг процесот работи:

1. Се регистрираме за веб-хостинг план и инсталираме празно WordPress сајт.
2. Ги следиме перформансите на страницата, времето на работа и брзината на вчитување на страницата.
3. Ги анализираме добрите/лошите карактеристики на хостинг, цените и поддршката за клиентите.
4. Ја објавуваме одличната рецензија (и ажурирајте го во текот на годината).

Овде ќе ви дадам преглед на FastComet за тоа какви се нивните услуги како компанија за веб хостинг. Ќе ги покажам сите нивни карактеристики и придобивки, ќе разговарам за добрите и лошите страни и ќе ги споредам различните планови за цени. Кога ќе завршите со читање на ова, се надевам дека ќе можете да одлучите дали сакате да ја хостирате вашата веб-страница со нив или не.

почетната страница на fastcomet

Што е FastComet?

Ако барате заеднички хостинг, WordPress хостинг, FastComet VPS хостинг, посветен сервер или облак хостинг за користење за вашата веб-страница, тогаш дефинитивно треба да размислите FastComet. Тоа е компанија за хостинг услуги од Сан Франциско, Калифорнија, обезбедувајќи некои од најдобрите и најквалитетни решенија за хостирање за сопствениците на веб-локации.

Има 11 локации на серверот FastComet околу светот. Можете да изберете од Токио, Сингапур, Амстердам, Лондон, Њуарк, Далас, Чикаго, Франкфурт, Торонто, Мумбаи, и Сиднеј. Без разлика каде сте физички лоцирани, никогаш нема да се соочите со зголеменото време на пинг и пад на брзината на вчитување на веб-локацијата.

Оваа веб-хостинг компанија постои од 2013 година, а денес има илјадници клиенти во речиси 100 земји низ светот. Обезбедува огромна разновидност на функции и нуди евтини планови. Најголемата предност на FastComet е користејќи исклучиво SSD дискови на нивните сервери. Нивната услуга за поддршка е погодна за клиентите и е подготвена да помогне 24/7/365.

функции за хостирање на fastcomet

Дури и ако не сте искусен веб-развивач, можете лесно да ги користите за вашиот личен блог или онлајн продавница. Факт е дека можеш поставете речиси сè со неколку кликања и апсолутно бесплатно.

Вклучува инсталирање на кој било CMS како WordPress, Joomla, Drupal и OpenCart, додавајќи бесплатни модули и шаблон за тема, и куп бесплатни упатства за која било платформа.

Сега ајде да се нурнеме во сите придобивки што ги нуди FastComet. Ќе видите зошто овие момци се подобри од многу други конкуренти во буџетскиот веб-хостинг простор.

споредба на fastcomet
ДЕЛ

Флеш распродажба! Заштедете 75% на сите заеднички планови за хостирање

Од 2.74 долари месечно

Заеднички планови за хостирање на FastComet

Тие нудат три заеднички планови за хостирање: FastCloud почнувајќи од 2.74 $/месец, FastCloud Plus почнувајќи од 4.11 $/месец, и FastCloud Extra почнувајќи од 5.49 $/месечно (ова е планот што го препорачувам, дознајте зошто).

планови за хостирање на fastcomet

Ќе забележите дека ова е навистина ефтино и нема да треба да одите 3 години за да заштедите најмногу дури и ако не планирате да имате веб-страница 3 години.

Одлики за споделени хостинг FastComet

Заеднички плановиFastCloudFastCloud ПлусExtra FastCloud
Хостирани веб-странициЕдинечна локацијанеограниченнеограничен
Складирање (SSD дискови)15 GB25 GB35 GB
Уникатни посети25 K/месец50 K/месец100 K/месец
Бесплатен доменДаДаДа
Процесорски јадра2 x AMD EPYC 7501 процесори4 x AMD EPYC 7501 процесори6 x AMD EPYC 7501 процесори
RAM меморија2 GB3 GB6 GB
Непосредно поставување сметкаДаДаДа
Повеќекратни серверски локации11 локации11 локации11 локации
Бесплатен трансфер на веб-страница133
Addon домениНенеограниченнеограничен
Дневен бекап7730

Покрај тоа, можете да плати за некои додатоци како што се поднесување на пребарувачот, приватност на домен, ревизија за оптимизација на пребарувачот и Google Мапа на сајтот. Тие чинат од 5.95 до 14.95 долари годишно и зависи од вас дали сакате да ги додадете или не (предлагам да не го правите, секогаш можете да ги додадете овие додатоци подоцна).

Сите три планови се доста слични во она што го нудат и се разликуваат само кога станува збор за бројот на додатни страници на кои можете да хостирате RAM, јадра и складирање. Секој план можете да го споредите детално на неговата официјална веб-страница.

БОНУС ИНФОРМАЦИИ: Бесплатни месеци на хостирање на FastComet

FastComet подарува бесплатни месеци на хостирање за пренос на клиенти како компензација за сите нивни неискористени месеци со други хостинг услуги. Тие бесплатни месеци ќе бидат доделени кога ќе поднесете доказ за откажување на услугата со други услуги за хостирање. Прифатливите форми на докажување вклучуваат слика од екранот или официјална е-пошта за откажувањето. За заеднички хостинг, можете да уживате во:

 • Шест месеци бесплатен хостинг на тригодишни заеднички планови за хостирање
 • Три месеци бесплатен хостинг на едногодишни и двегодишни заеднички планови за хостирање
 • Еден месец бесплатно хостирање на месечно платежни циклуси

Дополнителен план на FastCloud (планот што го препорачувам)

Extra FastCloud е нивниот најскап заеднички план за хостирање, почнувајќи од 5.49 долари месечно. Но овој план има сериозен удар кога станува збор за брзина, безбедност и перформанси! Добивате подобри перформанси од посветен сервер за дел од цената.

Планот FastCloud Extra доаѓа со 3 пати повеќе ресурси по сметка 3 пати помалку корисници. Вашиот сајт е хостиран на сервер со високи перформанси; PHP8 хостинг средина со LiteSpeed ​​LSAPI, APC & OPcache и Static, и кешот на Dynamic Varnish.

 • Овозможено од AMD EPYC™
 • Неиспарливи мемориски експресни (NVMe) дискови во цврста состојба (SSD)
 • Децентрализирана инфраструктура, концентрирана сирова енергија
 • 11 центри за податоци ширум светот
 • Веб-сервер LiteSpeed ​​Enterprise
 • Најнови MySQL и PHP со поддршка за OPCache и HTTP/3
 • Достапност на посветени ресурси
 • Супериорен облак хостинг што се зголемува на барање
 • WordPress LiteSpeed ​​Кеш (LSCWP)
 • Бесплатна интеграција на CloudFlare CDN
 • Безбедност на веб-страницата со Imunify360

Добрите страни на FastComet

Без скриени такси и 45-дневна гаранција за враќање на парите

 • Лесни и предвидливи цени, секогаш!
 • Секогаш знајте што ќе плаќате месечно со рамна, водечка структура на цени во индустријата
 • Без подмолни изненадувања
 • 45-дневна гаранција за враќање на парите

Сите планови се понудени на фиксни цени и без скриени давачки. Компанијата прави се што може за да обезбеди 100% задоволство на клиентите. Плаќате само за услуги што всушност ги користите.

Тие не кријат никакви дополнителни плаќања и такси. Така, нема да се изненадите ако добиете дополнителна сметка. Сите цени нема да се зголемат на крајот на периодот на претплата ја обновувате секоја услуга за иста цена.

Ако поради која било причина не ви се допаѓа квалитетот на хостинг компанијата, ќе можете вратете ги сите пари. Повеќето конкуренти обезбедуваат не повеќе од 30 дена, но политиката за рефундирање на FastComet ви дава 45 денови за целосна наплата.

Важно: Политиката за рефундирање од 45 дена се однесува САМО за заеднички планови за хостирање, за FastComet's VPS хостинг и посветен хостинг план, тие нудат само а 7-дневно пари гаранција за враќање на.

Голема брзина и перформанси

Сајтовите што бавно се вчитуваат веројатно нема да се издигнат за да имаат добри резултати. Студија од Google откриле дека доцнењето од една секунда во времето на вчитување на мобилните страници може да влијае на стапките на конверзија до 20%.

најбрз хостинг

Многу хостинг провајдери користат традиционални хард дискови (HDD) кои се прилично бавни. Како резултат на тоа, вашиот страницата се вчитува многу бавно, и може негативно да влијае на напорите за оптимизација на пребарувачот. GoogleАлгоритмите на подобро промовираат побрзи веб-локации и добиваат повисоко рангирање на страниците со резултати од пребарувачот. Како постигнуваат толку големи резултати?

FastComet од друга страна само обезбедува дискови со цврста состојба (SSD-дискови). Помага зголемете ги перформансите на веб-страницата до 300% бидејќи вашите датотеки и бази на податоци ќе се вчитаат многу побрзо. Просечното време на вчитување на страницата е околу 200 милисекунди, додека повеќето конкуренти ги вчитуваат страниците за околу 500-600 милисекунди* (*според Fast Comet).

Ова значи дека повеќето од вашите посетители кои доаѓаат на вашата страница ќе можат пристапете до вашата веб-страница, вашата онлајн продавница или вашиот блог многу побрзо, и тие нема да отскокнат додека чекаат да се вчита вашата страница.

Покрај тоа, тимот за поддршка ќе се консултира со вас за тоа како да го подобрите времето на вчитување на страницата преку подобрување на Google Резултати за Pagespeed Insight и GTMetrix. Нема да мора да користите никакви приклучоци за кеширање бидејќи овие карактеристиките за брзина се вградени и стандардно овозможени.

БОНУС ИНФОРМАЦИИ: Gzip компресија на FastComet

Се случува FastComet да мора да ја овозможи компресијата на gzip стандардно на сите негови хостинг сервери. Што точно прави gzip компресијата? Може да ја намали големината на преносот на повеќето веб-датотеки што ги компресира за 50 до 70 проценти. Со тоа може значително да се подобри брзината на вчитување на веб.

Но, бидете предупредени: не може да компресира бинарни формати како што се видеа, слики или PDF-датотеки. Ако сакате да овозможите gzip компресија на вашиот сопствен сервер, проверете го FastComet's страница за упатство за gzip.

Бесплатно Cloudflare CDN

Друга одлична карактеристика за подобрување на перформансите и брзината на веб-локацијата е користењето Cloudflare CDN. Нема да мора да купувате дополнителна претплата бидејќи е стандардно достапна во сите планови за хостинг услуги. CDN е кратка форма на мрежа за испорака на содржина. Користи различни услуги ширум светот за да ги складира сите ваши статични датотеки како слики, датотеки со JavaScript или листови со стилови на CSS.

Кога посетителот ќе ја отвори вашата веб-страница, прелистувачот ги презема сите овие статични датотеки. Колку подалеку посетителот е физички лоциран од вашиот главен сервер, толку помала ќе биде брзината на вчитување на веб-страницата. За да се спречи ова негативно влијание, провајдерите на CDN ќе испраќаат слики и други статични датотеки од серверот најблиску до физичката локација на посетителот. Тоа помага да се подобрат перформансите на страницата и многу ја зголемува брзината на вчитување.

Cloudflare има а дистрибуирана серверска инфраструктура низ целиот свет. Има повеќе од 100 центри за податоци во различни земји. Така, дури и ако вашите клиенти се од друг континент, тие ќе ја искусат најголемата брзина и перформанси на вашата онлајн продавница или страница на блог.

Започнувањето со Cloudflare е лесно. Еднаш ти креирајте и стартувајте ја вашата веб-страница со нив можеш активирајте ја одликата Cloudflare CDN во вашиот хостинг контролен панел со само еден клик.

99.99% uptime guarantee

Тие гарантираат 99.99% време на работа. Зошто е ова толку важно? Кога времето на работа е помало од 99%, доста често вашите посетители можат да се соочат со ситуација кога вашата веб-страница не е достапна, а вие не го сакате тоа. Активност од 99.99% се преведува на неделен прекин од само 1m 0.5s. Еве слика од екранот што го покажува нивното скоро 100% совршено време на работа.

Брзина на fastcomet и следење на времето на работа

Се разбира, ова ги исклучува планираните прозорци за одржување и миграција за надградба на инфраструктурните компоненти бидејќи тие ги зголемуваат перформансите во целина, а се ретки по фреквенција и краткотрајни.

Исто така. Создадов тест-страница хостирана на FastComet за следење на времето на работа и времето на одговор на серверот. Можете да ги видите историските податоци за време на работа и времето на одговор на серверот оваа страница за монитор за време на работа.

Безбедноста е сфатена, многу, сериозно

За да ја спречат вашата страница и вашите посетители од какви било онлајн закани, тие користат специјална апликација ѕид што е веќе оптимизирано за кој било систем за управување со содржина како WordPress, Magento, Joomla и други. FastComet е може да блокира до 99% на агресивни безбедносни закани.

fastcomet безбедност

Дополнително, секоја споделена хостинг сметка има изолирана средина па дури и ако некој друг што го користи истиот сервер како вас е заразен, вашите датотеки и веб-локација нема да бидат во опасност. Интелигентниот заштитен ѕид штити од сите познати експлоатирања, малициозен софтвер и какви било други напади на вируси.

Бесплатни SSL сертификати

Една од најважните компоненти на безбедноста на секоја веб-страница е SSL сертификат. Тие обезбедуваат приватни сертификати шифрирана со алгоритми за хаширање SHA-256 и 2048-битни RSA клучеви. Сертификатот можете да го нарачате со еден клик и да го добиете за помалку од еден час. Нивните SSL сертификати обезбедуваат до 8 пати побрза сигурна врска од традиционалните. Секој сопственик на сертификат е осигуран на 10,000 долари.

Ако не сакате да плаќате за SSL сертификат, тие исто така нудат бесплатни SSL сертификати издадени од Let's Encrypt. Можете да го најдете кога се најавувате со вашите акредитации за најава на FastComet во вашиот cPanel и отидете до делот Безбедност или едноставно со пишување Let's Encrypt во полето за пребарување.

Успеа WordPress хостинг

WordPress е најпопуларна платформа за градење веб-страници и блогови. Тој е многу лесен за користење и многу лесен за употреба. Тимот за поддршка е посветен да им даде на клиентите најдобро менаџирани WordPress-подготвено решение по многу прифатлива цена.

WordPress карактеристики на хостинг во облак

 • Бесплатно дневно и неделно WordPress бекап на вашите податоци за да бидете безбедни
 • вашиот WordPress веб-страницата е хостирана на Само SSD облак хостинг
 • Експерт WordPress поддршка и водичи како да се за да ја активирате вашата страница и да работи во најбрзо можно време
 • 1-клик WordPress автоматска инсталација со бесплатно WordPress поставување на тема, изведена од стручно лице WordPress поддршка на

Инсталирање со еден клик и лесна конфигурација

Покрај тоа WordPress, Можете да користите Magento, Joomla, Drupal, и повеќе од 150 други платформи. Сите тие се достапни за инсталација со еден клик. Не е потребно да ги преземете и рачно да ги инсталирате, но ако не можете да ја пронајдете потребната апликација (ризикот за тоа има речиси нула, но теоретски да претпоставиме), нема проблем да се поврзете на серверот преку FTP и да ја инсталирате рачно.

fastcomet 1 клик wordpress инсталација

Како можете да ги користите? Не ви се потребни никакви програмски и развојни вештини. Тие можат да се инсталираат со еден едноставен клик од контролната платформа. Сè што ви треба е само да ги следите командите на волшебникот за инсталација.

Дополнително, волшебникот за инсталација ќе ги инсталира сите потребни бесплатни модули за да ја направи вашата веб-страница целосно функционална. Покрај тоа, има многу шаблони за бесплатни теми достапни за избор.

градител на веб-страници

Сето тоа го поедноставува процесот на инсталација и конфигурација на веб-локацијата и го прави многу лесен дури и за комплетни почетници. Можете да заштедите стотици долари за дизајн, развој и поддршка. Дури и ако не можете сами да завршите некои задачи, контактирајте со службата за поддршка и тие со задоволство ќе ви помогнат.

Бесплатен трансфер и миграција на страницата

Ако вашата веб-страница е хостирана на друго место, со друга компанија за хостирање, ќе ти го префрлат бесплатно. Оваа услуга е бесплатна без никакви дополнителни трошоци или скриени плаќања.

Се разбира, можете сами да го направите тоа. Но, рачните преноси може да одземат многу време и ресурси - и ако тоа не се направи правилно, може да предизвика пад на вашата веб-страница.

Се разбира, би можеле и да ангажирате некој да ви ја префрли вашата страница, но зошто да ги трошите парите ако тоа може да се направи бесплатно? А специјалист за поддршка ќе го направи тоа за еден час или помалку ако веб-страницата не е многу голема.

Бесплатна резервна копија на страницата и следење

Дали сте слушнале за Марфиовиот закон? Дека „сè што може да тргне наопаку ќе тргне наопаку“? Не дозволувајте ова да се случи со вашата веб-страница.

Тие обезбедуваат дневни бекап кои се чуваат надвор од локацијата и ќе имате резервни копии од изминатите 7 до 30 дена (во зависност од планот на кој сте). Ви е даден целосен, неограничен пристап до вашите резервни копии преку 1-клик на Restore Manager внатре во cPanel.

fastcomet бесплатни дневни бекап

Ако ви треба помош, 24/7 техничка поддршка е подготвена да ви помогне доколку ви треба помош за обновување на вашата веб-страница и тоа е без дополнителни трошоци.

Практичен cPanel

cPanel е најмоќната контролен панел за управување со вашата хостинг сметка на пазарот. Има многу лесен, удобен и интуитивен интерфејс и е целосно погоден за мобилни телефони. Интерфејсот е толку лесен и интуитивен што дури и комплетен почетник може да разбере како да го користи. Понапредните функции на cPanel ќе бидат корисни за поискусните веб-администратори.

fastcomet cpanel

Што можете да направите со cPanel?

 • Контактирајте со клиентската поддршка преку кој било уред: десктоп, таблет или паметен телефон. Дури и ако сте искусен веб-администратор и развивач, може да има ситуации кога може да ви треба помош од поддршка.
 • Управувате со вашиот профил, пополнете ја вашата сметка, плаќајте или променете го хостинг планот.
 • Управувајте со услугите што ги користите: купете, активирајте или деактивирајте кој било платен додаток или функција.
 • Стартувајте нова веб-локација во плановите (FastCloud Plus & FastCloud Extra) што поддржува неограничен број веб-страници. Сè што треба да направите е да изберете име на домен и да започнете веб-страница.
 • Управувајте со вашите имиња на домени. Можно е да се регистрирате, префрлите или затворате кој било од вашите домени. Дури и ако имате многу страници, можете лесно да ги контролирате сите на кој било уред.
 • Добијте е-пошта и известувањес. cPanel ја следи целата ваша активност и веднаш ве известува за какви било промени што сте ги направиле. Тоа навистина може да биде корисно кога имате неколку веб-локации бидејќи не треба да контролирате сè рачно. Само реагирајте на известувањата или е-поштата и применете ги потребните промени.
 • Следење сите важни работи за вас. Индикаторите на Центарот за контрола на клиенти даваат детални информации за сите хостинг услуги што ги користите. Контролирајте сè, од статусот на сметката до пропусниот опсег на сообраќајот.
 • Инсталирајте популарен софтвер како што се WordPress, Џумла и Друпал.

Бесплатна 24/7 информирана поддршка

Може да има ситуации кога може да ви треба стручна поддршка. Всушност, секој добар хостинг провајдер треба да има брз и компетентен персонал за поддршка кој може да помогне во секоја ситуација.

Нивната поддршка може да се постигне преку телефон (1.855.818.9717 – бесплатен патарина во САД 24/7), е-пошта и онлајн разговор.

Онлајн разговорот е најбрзата опција бидејќи специјалист ќе ви одговори за помалку од 10 минути. Го пробав ова и иако лицето со кое разговарав не зборуваше мајчин англиски јазик, нејзиното ниво на јазик беше многу добро, таа беше лесна за разбирање и нејзините упатства многу јасни.

Споредба на fastcomet наспроти други веб-домаќини

Значи, каква помош може да очекувате?

 • Молња брзо одговори на какви било билети преку е-пошта или разговор во живо. Тимот одговара за 10 минути или уште побрзо.
 • Поддршка за хостирање: какви било проблеми со е-пошта, FTP, поставување и конфигурација на страницата и трансфер од стариот хостинг провајдер.
 • Оптимизирајте и безбедност. Тимот за поддршка ќе ви помогне да ги подобрите перформансите на брзината на вашата веб-страница и да ви помогне да ја направите побезбедна.
 • Програмски модули надградба. Понекогаш не е лесно да се инсталира новата верзија на кој било модул, особено без посебни програмски вештини. Тимот за поддршка ќе помогне да се решат сите проблеми со која било софтверска компонента.
 • Отстранување на вируси и малициозен софтвер. Тие обезбедуваат бесплатно следење на безбедноста и ќе ви помогнат да отстраните кој било вирус и злонамерен софтвер доколку фатите некои.

Бесплатни упатства

бесплатни упатства

Понекогаш сакате да ги извалкате рацете и да ги правите работите сами со вашата веб-страница. Кога ќе заглавите тие имаат огромна библиотека со бесплатни упатства и водичи како да се да ви помогнеме

Можете да најдете многу написи и видеа за низа теми, од тоа како да ја поставите и конфигурирате вашата веб-локација, до тоа како да отворите блог или онлајн продавница, плус многу други водичи како да се направи. Кога не можете да го најдете потребниот туторијал, нивната поддршка е само на еден клик.

БОНУС ИНФОРМАЦИИ: Блог на FastComet

Да, FastComet веќе има прилично рад страница со упатства. Но, можете да добиете и многу корисни информации од услугата за хостирање официјалниот блог. Сите објави на блогови се организирани во лесни за пребарување категории како WordPress, Веб хостинг, развој, безбедност, OpenSource, оптимизација на перформанси, ажурирања на услуги, партнерски маркетинг, па дури и внатре FastComet (ако сте заинтересирани да знаете за самата компанија), меѓу многу други.

За добра мерка, можете исто така да се претплатите на официјалниот билтен на FastComet. Испраќан секој месец, билтенот им дава на претплатниците инсајдерски совети за теми како што се WordPress, хостинг и облак услуги.

Дарежливи придружни и програми за упатување

Можете да ја покани до пет пријатели и како награда, добивате бесплатен хостинг. Три месеци хостинг се дава бесплатно секој пат кога ќе поканите пријател.

Нивните Филијалата на програмата работи речиси на ист начин. Наместо да добиете бесплатен хостинг, тие ќе ви платат a провизија за секое ново пријавување се повикувате на нив. Колку повеќе луѓе упатувате, толку поголема провизија ќе добиете.

Affiliate програма FastComet: Како функционира

 1. Не треба да бидете клиент на FastComet за да се придружите. Можете да се регистрирате за програмата бесплатно.
 2. Добијте ја вашата партнерска врска или банери преку вашиот партнерски панел.
 3. Споделете ја вашата партнерска врска или промовирајте ја услугата FastComet на вашата веб-страница и каналите на социјалните медиуми.
 4. Можете исто така да ја вклучите вашата партнерска врска во вашата пошта.
 5. Секое лице кое ќе кликне на вашата поврзана врска ќе биде насочено кон веб-страницата на FastComet.
 6. Ако тоа лице се пријави за услуга FastComet, ќе заработите до 125 долари во провизии.
 7. Одобрувањето на Комисијата ќе трае 45 дена.
 8. Откако ќе се одобри вашата провизија, можете да поднесете барање за исплата. Сите исплати ќе бидат испратени преку PayPal.

Глобална серверска мрежа

Тие имаат глобална серверска инфраструктурна мрежа со центри за податоци внатре Далас, Чикаго, Њуарк, Токио, Сингапур, Лондон, Амстердам, Франкфурт, Торонто, Мумбаи и Сиднеј. Кога ќе се регистрирате, можете да изберете која локација на серверот ја претпочитате.

глобални центри за податоци

Недостатоци на FastComet

Нема дополнителни локации на планот FastCloud

Негативно е тоа што влезното ниво План за брз платформа не дозволува додавање на неколку домени. Ти можеш хостирајте само една веб-страница. Дали е тоа навистина голем недостаток? Не навистина, но зависи од тоа што претпочитате. Но, ако планирате да имате повеќе од една веб-локација, тогаш размислете да се регистрирате за еден од другите планови на FastComet.

Високи стапки за обновување

Основниот план за заеднички хостинг на влезно ниво на FastComet има попуст на FastComet и започнува по цена од $ 2.74 / месец.

цените за обновување на fastcomet се зголемуваат

Меѓутоа, штом ќе заврши првичниот пробен период, цената расте до 9.95 долари месечно. Тоа е зголемување на цената за обновување од 400% без никакви промени во карактеристиките на планот.

Ако одлучивте да се регистрирате со FastComet, тогаш ви предлагам да го изберете нивниот тригодишен договор бидејќи ова ќе ви заштеди многу време за обновување!

Најчесто поставувани прашања

Кои се клучните фактори што треба да се земат предвид при изборот на услуга за веб хостинг?

При изборот на услуга за веб хостинг, важно е да ги погледнете опциите за хостирање достапни од различни компании за веб хостинг и даватели на услуги. Еден фактор што треба да се земе предвид се плановите за веб-хостинг понудени од давателот, вклучувајќи ги и плановите за хостирање FastComet.

Важно е да се погледне решението за хостирање, без разлика дали се работи за заеднички хостинг, посветен хостинг или хостинг во облак, и да се земе предвид просторот за SSD и веб-серверот распределен за вашата веб-страница. Секое решение за хостирање и хостинг компанија ќе понуди различни количини на простор за SSD и ресурси на серверот за да ги задоволи потребите на вашата веб-страница.

Гледајќи ги овие фактори и споредувајќи ги меѓу различни даватели на услуги, можете да ја изберете најсоодветната веб-хостинг услуга за вашата веб-страница.

Може ли да добијам бесплатен пренос на домен кога ќе се префрлам на FastComet SSD хостинг?

Да, FastComet нуди бесплатна услуга за пренос на домен за да им помогне на клиентите да го префрлат својот постоечки домен на нивната хостинг платформа. Дополнително, FastComet нуди и бесплатна регистрација на домен за корисници кои се регистрираат за нов хостинг план.

Ова значи дека можете да добиете бесплатен домен за вашата веб-страница кога ќе се регистрирате за еден од нивните планови за веб-хостинг. Со нивните бесплатни услуги за пренос и регистрација на домени, FastComet им олеснува на клиентите да започнат со нивниот веб-хостинг, без да се грижат за дополнителни трошоци за управување со домен.

Кои се карактеристиките на хостинг плановите на FastComet што ги издвојуваат?

FastComet нуди низа планови за хостирање кои одговараат на различните потреби на корисниците, вклучувајќи споделени, посветени, облак VPS и управувани WordPress хостинг. Со хостирањето на FastComet, клиентите имаат корист од брзите и сигурни перформанси на веб-локациите поддржани од нивната глобална мрежа на локации на центри за податоци.

Покрај нивните планови за хостирање, FastComet нуди градител на веб-страници за да им помогне на корисниците лесно да креираат веб-страница. И со нивната услуга за корисници 24/7 и поддршка за разговор во живо, клиентите можат да се потпрат на FastComet за брза и корисна помош.

Една од уникатните карактеристики на хостинг плановите на FastComet е нивната гаранција за обновување на цената. За разлика од другите хостинг компании кои ги зголемуваат цените при обновување, FastComet гарантира дека цената за обновување за нивните хостинг планови ќе остане иста. Со сите овие карактеристики, плановите за хостирање на FastComet обезбедуваат солидно решение за хостирање за секој што бара висококвалитетен веб-хостинг.

Каков вид на корисничка поддршка нуди FastComet?

FastComet е познат по обезбедувањето одлична услуга за клиенти и поддршка за своите клиенти. Тие нудат поддршка за разговор во живо 24/7, која е достапна за да им помогне на клиентите со нивните прашања или грижи навремено. Дополнително, FastComet обезбедува поддршка преку е-пошта и билети за поддршка, а нивниот информиран оддел за поддршка обезбедува брзи и ефективни одговори за да се обезбеди брзо решавање на проблемите.

Со нивните повеќекратни форми на поддршка, вклучително и системи за поддршка за разговор и билети за поддршка, клиентите можат да сметаат на добивање брза и корисна помош секогаш кога им е потребна. Посветеноста на FastComet за услуги на клиентите е голема причина зошто многу клиенти избираат да ја хостираат нивната веб-страница со компанијата.

Која е целната публика на FastComet?

Веб хостинг услугите на FastComet се дизајнирани да ги задоволат потребите на различни веб-администратори со различни нивоа на искуство и разновидна целна публика. Нивните решенија за хостирање се грижат за широк спектар на клиенти, вклучувајќи поединци, мали-средни претпријатија и бизниси. Плановите на FastComet се скалабилни, овозможувајќи им на корисниците да ги приспособат своите ресурси за хостирање како што расте нивната веб-страница, што го прави идеално решение за хостирање наменето за веб-локации кои сакаат да се зголемуваат и растат со текот на времето.

Градителот на веб-локации FastComet е лесен за употреба, што е совршен за почетниците корисници кои бараат да изградат веб-локација, додека нивните планови за Cloud VPS се погодни за искусни корисници на кои им требаат повеќе ресурси на серверот и подобра контрола врз нивната околина за хостирање. На крајот на краиштата, FastComet нуди разновидно решение за хостирање насочено кон задоволување на потребите на различен опсег на клиенти, вклучително и блогери, freelancerи бизниси од сите големини.

Како функционира хостингот на FastComet во однос на брзината и перформансите на веб-страницата?

Решенијата за хостирање на FastComet се дизајнирани да обезбедат сигурни и брзи перформанси на веб-локациите на своите клиенти. Нивната инфраструктура на SSD серверот обезбедува исклучителна брзина и перформанси на веб-локацијата, обезбедувајќи побрзо време на вчитување на веб-локациите и подобри кориснички искуства. Во однос на ресурсите на серверот, FastComet нуди сервери на процесорот од високата класа кои гарантираат супериорни перформанси и минимален прекин.

Дополнително, FastComet спроведува редовни тестови за брзина за да се осигура дека неговите услуги за хостирање работат со оптимални брзини. Овие тестови помагаат да се идентификуваат областите на кои им е потребно подобрување, овозможувајќи им да ги оптимизираат перформансите на серверот и да дадат подобри резултати. Посветеноста на FastComet за обезбедување одлична брзина и перформанси е голема причина зошто многу корисници ги претпочитаат нивните решенија за хостирање пред другите конкуренти.

Дали хостинг планот на FastComet е погоден за веб-страници за е-трговија?

Плановите за хостирање на FastComet се добро прилагодени за веб-страниците за е-трговија, обезбедувајќи карактеристики специјално дизајнирани да се грижат за онлајн продавниците. Нивните решенија за хостирање нудат брзи брзини на вчитување на веб-локации, осигурувајќи дека онлајн купувачите имаат непречено и непречено искуство со прелистување низ вашата продавница за е-трговија. Со вклучени бесплатни SSL сертификати, плановите за хостирање на FastComet обезбедуваат дополнителен слој на безбедност за онлајн трансакции.

Дополнително, нивните управувани WordPress хостинг плановите нудат специјализирани решенија за е-трговија кои се интегрираат со популарните платформи за е-трговија како што е WooCommerce. Ова значи дека бизнисите можат непречено и ефикасно да продаваат стоки и услуги преку Интернет, без да се грижат за техничките аспекти на хостирање на нивната онлајн продавница.

Генерално, FastComet нуди сеопфатно решение за хостирање за сајтови за е-трговија кои обезбедуваат импресивна брзина и перформанси на веб-страницата, безбедност и доверливост.

Каков вид на контролен панел нуди FastComet со нивните планови за хостирање?

FastComet го обезбедува популарниот контролен панел cPanel со сите нивни планови за хостирање. Интерфејсот cPanel е лесен за корисниците, овозможувајќи им на клиентите лесен пристап до различни функции за хостирање, креирање, бришење или менување на сметки за е-пошта, управување со домен и многу повеќе. Контролната табла исто така располага со пазар за интегрирање на дополнителни апликации и алатки во околината за хостирање, што го олеснува проширувањето и прилагодувањето на околината за хостирање на клиентите.

Дополнително, FastComet нуди видео упатства и статии за база на знаење на нивната веб-локација за да им помогне на клиентите да се движат и ефикасно да ја користат контролната табла. Со својот интуитивен интерфејс и моќни карактеристики, контролната табла cPanel е суштинска алатка за управување со вашата веб-страница преку решенијата за хостирање на FastComet.

Што е глобален CDN, и како има корист од решенијата за хостирање на FastComet?

Глобална CDN (Мрежа за испорака на содржина) е мрежа од сервери лоцирани во различни географски региони во светот, дизајнирани да доставуваат содржина на веб-локација побрзо и поефикасно до корисниците врз основа на нивната локација. FastComet вклучува глобален CDN со сите негови планови за хостирање, обезбедувајќи им на корисниците подобрена брзина на вчитување на веб-страниците и подобри севкупни перформанси на страницата.

Со обезбедување содржина од серверот лоциран најблиску до корисникот, глобалниот CDN го скратува растојанието до кое податоците треба да се пренесат, намалувајќи ја латентноста и подобрувајќи ја брзината на веб-локацијата.

Ова ги прави решенијата за хостирање на FastComet одличен избор за хостирање веб-страници со публика во различни географски региони низ светот. На крајот на краиштата, Глобалниот CDN ја подобрува брзината на веб-страницата и корисничкото искуство на веб-локацијата, што го прави суштинска алатка за сопствениците на веб-локации кои сакаат да достават висококвалитетна содржина на своите корисници.

Дали FastComet нуди специфични опции за хостирање базирани на регион?

Да, FastComet има различни центри за податоци лоцирани низ целиот свет, што им овозможува да обезбедат специфични опции за хостирање базирани на региони. На пример, тие имаат центар за податоци лоциран во САД, Источна Азија и Нов Зеланд. Имањето центри за податоци лоцирани во различни региони е особено корисно за сопствениците на веб-локации кои таргетираат одредени региони или земји.

Со избирање на центар за податоци што се наоѓа во истиот регион како нивната целна публика, корисниците можат да имаат корист од побрзите брзини на вчитување на веб-локациите и подобри севкупни перформанси на веб-локациите.

Дополнително, разновидните центри за податоци на FastComet гарантираат дека податоците се реплицираат и се прават резервни копии во повеќе региони, обезбедувајќи подобар вишок на податоци и доведувајќи до помалку прекини и постабилни перформанси на веб-локациите. На крајот на краиштата, сопствениците на веб-локации со седиште во Источна Азија и Нов Зеланд, на пример, можат да бидат уверени дека ќе имаат избор на центарот за податоци FastComet кој е оптимален за нивните специфични потреби, што ќе ги подобри перформансите на нивната веб-страница и ќе го подобри нивното корисничко искуство.

Кои дополнителни функции ги нуди FastComet за да обезбеди позитивно искуство на клиентите?

Покрај обезбедувањето решенија за хостирање, FastComet исто така обезбедува дополнителни функции дизајнирани да го подобрат искуството на клиентите. На пример, тие нудат доживотна гаранција за клиентите, што гарантира дека клиентите ќе продолжат да ја добиваат истата цена и квалитет на услугата за нивните хостинг планови, дури и по неколку години. Тие исто така имаат достапни видео прегледи на нивната веб-страница, каде што клиентите можат да дознаат повеќе за хостирањето на FastComet од прегледите на другите корисници.

Дополнително, хостирањето на Fast Comet обезбедува мрежни заштитни ѕидови кои ги штитат сајтовите на корисниците од малициозни напади кои можат да ги оштетат нивните веб-локации. И со нивниот транспарентен модел на цени за обновување, клиентите можат да бидат сигурни дека цените за обновување се фер и достапни без никакви скриени надоместоци. Овие дополнителни функции ја демонстрираат посветеноста на FastComet за обезбедување исклучителни услуги за клиентите на сите свои корисници, обезбедувајќи позитивно искуство за хостирање.

Fastcomet vs BlueHost: кој е подобар?

Кога се споредуваат два популарни веб-хостинг провајдери, FastComet и Bluehost, неколку фактори влегуваат во игра. FastCommet може да се пофали со силна репутација за обезбедување на сигурни услуги за хостирање со одлична поддршка за клиентите.
Нивните сервери се стратешки лоцирани низ целиот свет, обезбедувајќи брзо време на вчитување страници за веб-страниците.
Спротивно на тоа, Bluehost е познат по својот кориснички интерфејс и хостинг пакетите богати со функции. Тие нудат широк спектар на приспособливи шаблони и приклучоци, што им олеснува на корисниците да креираат и управуваат со нивните веб-страници.
Двете компании имаат свои уникатни предности, а изборот помеѓу FastComet и Bluehost на крајот зависи од специфичните барања и преференции на корисникот.

Преглед на FastComet 2023 – Резиме

Дали препорачувам FastComet?

Да. Како што веќе можевте да разберете од овој преглед на FastComet 2023 година – FastComet не е 100% совршен веб-домаќин, но (како што е прикажано овде погоре) добрите сигурно ги надминуваат лошите страни.

Јас сум особено импресиониран од планот FastCloud Extra бидејќи неговите перформанси се речиси подобри од посветен сервер, но за дел од цената!

Причини да се регистрирате со FastComet:

 1. SSD хостинг – страницата се вчитува 300%* побрзо (*според FastComet)
 2. Бесплатни дневни и неделни бекап
 3. Лесен за користење / удобен cPanel
 4. Заеднички хостинг користејќи NGINX и HTTP/2
 5. Бесплатен SSL, SNI и Cloudflare CDN
 6. Избор на 11 локации на глобални сервери
 7. 1-клик WordPress автоматско инсталирање со бесплатно поставување тема
 8. Вграден заштитен ѕид, заштита од брутална сила и бесплатно скенирање на малициозен софтвер
 9. Бесплатна миграција на сајтови
 10. Корисен 24/7/365 разговор во живо и телефонска поддршка
 11. 45-дневно пари гаранција за враќање на

Накратко, ги препорачувам услугите за веб-хостинг FastComet и за почетници и за напредни корисници.

ДЕЛ

Флеш распродажба! Заштедете 75% на сите заеднички планови за хостирање

Од 2.74 долари месечно

Прегледи за веб-хостинг на InMotion

Повеќе прашање отколку преглед

Номинален 2.0 од 5
Декември 17, 2022

Дали е можно да се добијат неодамнешни податоци за времето на работа на основа на сервер? Тие имаат 3 сервери во САД за нивните планови за заеднички сервер, и јас би сакал да имам www.stloiyf.com хостиран на најсигурниот домашен сервер бидејќи тоа е толку важна веб-страница. Знам дека еден корисник во Мумбаи имаше одлично време на работа, но овде во САД, морав да ја откажам услугата поради МНОГУ слаби перформанси/прекинат период пред неколку години кога нашата страница за прв пат беше хостирана со Fastcomet. Се надевам дека неодамна се подобрија.

Аватар за Том Скот
Том Скот

Поевтино од повеќето

Номинален 5.0 од 5
Може 23, 2022

Fastcomet е поевтин од повеќето популарни веб-домаќини, но сепак нуди многу подобра услуга. Јас сум клиент повеќе од 3 години и немам што да се жалам. Нивниот тим за поддршка е достапен 24/7 и потребни се само неколку минути за да се дојде до нив. Тие се брзи и упатени.

Аватар за Рам
Овен

Подобро од порано

Номинален 4.0 од 5
Април 8, 2022

Fastcomet не е толку популарен како GoDaddy или Bluehost но е еден од најдобрите веб-домаќини на пазарот. Нивната услуга е доверлива и нивните сервери се молскавично брзи. Мојата страница никогаш не била побрза. Fastcomet е скриен скапоцен камен на веб хостинг.

Аватар за Ерик
Eric

Импресивно

Номинален 5.0 од 5
Март 2, 2022

Градам веб-страници повеќе од 10 години како веб-развивач. И јас пробав десетици веб-домаќини. Но, никој не се приближува до нивото на квалитет што го нуди Fastcomet. Го препорачувам на сите мои клиенти и повеќето од моите веб-страници за клиенти што ги имам распоредено со нив. Неверојатна поддршка и време на работа. Силно се препорачува ако работите со клиентска работа!

Аватар за Шри
Шри

достават преглед

Прегледајте ги ажурирањата

 • 22/03/2023 - Голема ремонт додавајќи нови функции и цени
 • 23/12/2021 – Мало ажурирање, ажурирање на цените
 • 20/04/2021 PHP-8 е распореден на FastComet
 • 01 – Ажурирање на цените на FastComet

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...