Is BluehostИзградувач на веб-страници Дали е добро?

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Bluehostградител на веб-страници е најлесниот начин да се изгради веб-страница. Тоа го олеснува создавањето веб-локации како изборот на деловна категорија и одговарањето на неколку прашања. Но.. is BluehostДали е добар Градителот на веб-страниците?

Од 2.95 долари месечно

Пробајте го СЕГА (добијте до 75% ПОПУСТ)

Тој автоматски ја генерира вашата веб-локација од вашите одговори, а потоа ви овозможува да уредувате сè користејќи едноставен интерфејс за влечење и спуштање. На прв поглед, изгледа како најдобра опција за градење веб-страница...

reddit е одлично место за да дознаете повеќе Bluehost. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

ЦЕЛ… Дали вреди вашите тешко заработени пари? Или подобро ти е со добро WordPress на заеднички хостинг план?

Дали има некакви ограничувања?

Во оваа статија, ќе ве водам низ сè Bluehost Веб-страница Builder има да понуди. До крајот, без сенка ќе знаете дали вреди или не да ги вложите вашите пари.

ДЕЛ

Пробајте го СЕГА (добијте до 75% ПОПУСТ)

Од 2.95 долари месечно

bluehost веб-страница градител било добро

Што е BluehostГрадител на веб-страница?

Bluehost нуди брза и лесна алатка за изградба на вашата веб-страница наречен Градител на веб-страници. 

Тоа е Алатка управувана од вештачка интелигенција што ви помага брзо да изградите и стартувате веб-локација со професионален изглед без никакво техничко знаење (ака „без код").

Bluehost е еден од најдобри веб-домаќини за почетници кои сакаат да отворат страница.

Начинот на кој Bluehost работи на градител на веб-страници е тоа ви поставува неколку прашања во врска со категоријата на вашата веб-страница и каков тип на веб-локација правите:

bluehost градител на веб-страници изберете категорија

Потоа дизајнира веб-страница врз основа на вашиот одговор.

Не може да биде полесно од тоа! Треба само да одговорите на неколку прашања, а потоа алатката за вештачка интелигенција ќе ја изгради вашата веб-страница за вас речиси во еден момент.

Ако сами изградите веб-локација, ќе ви треба повеќе од еден месец да ја завршите. Но, со Bluehost Алатка за градење веб-страници што можете да ја изградите, прилагодите и стартувате вашата веб-страница за неколку минути.

Најдобриот дел за овој создавач на веб-локации е тоа што нуди едноставен дизајн интерфејс кој ви овозможува да ги приспособите сите аспекти на дизајнот на вашата веб-страница:

bluehost Дизајнерски интерфејс за градител на веб-страници

На прв поглед, може да изгледа малку комплицирано. Но, направен е за почетници и е навистина лесен за употреба.

Ако никогаш не сте слушнале за Bluehost пред, прочитајте ја мојата рецензија за Bluehost да ги дознаеме неговите добрите и лошите страни.

Сега кога знаете што е тоа, ајде да дојдеме до месото на приказната:

ДЕЛ

Пробајте го СЕГА (добијте до 75% ПОПУСТ)

Од 2.95 долари месечно

Карактеристики за градење веб-страници

Пред да донесете одлука за тоа дали или не Bluehost Градителот на веб-страници е добро за вашиот бизнис, треба да бидете свесни за сè што добивате со него.

Најпрво, Bluehost Website Builder е се-во-едно решение за градење веб-страница. Вклучува речиси сè што е вклучено со заеднички пакет за веб-хостинг.

Дури и цената е слична на Shared Hosting, иако малку поскапа.

Вака изгледаат ценовните планови Bluehostградител на веб-страница на:

цените

За мала месечна цена, добивате пристап до 300+ шаблони за дизајн, бесплатно име на домен, бесплатен маркетинг преку е-пошта и бесплатен SSL сертификат.

Но, тоа е само врвот на ледениот брег.

Дозволено ви е хостирајте неограничен број веб-страници на една сметка. Веб хостинг е исто така вклучен во сите планови.

И бидејќи овој градител на веб-страници е изграден на врвот на WordPress, можете да ги продавате вашите производи онлајн и да плаќате користејќи го бесплатниот приклучок WooCommerce за WordPress.

Ако сакате подобар преглед на плановите за цени, земете a погледнете го мојот преглед на Bluehostценовните планови на.

Ако ја градите својата прва веб-страница, не можам да замислам како или зошто би ви требало нешто повеќе од се карактеристиките кои се вклучени со Bluehost на вебсајт Builder:

Автоматско изработувач на веб-страници управувано од вештачка интелигенција

Повеќето производители на веб-страници на пазарот нудат десетици шаблони, но тие се исто така многу тешки за учење. 

Ако немате големо искуство со алатки за дизајн на веб-страници, тешко ќе ги научите јажињата.

Но со оваа алатка за градење веб-страници управувана од вештачка интелигенција, нема крива за учење. Сè што треба да направите е да пополните неколку детали за вашата веб-страница и виола! Вашата веб-страница е подготвена!

За да започнете, се што треба да направите е да изберете категорија и име за вашата веб-страница:

bluehost ај градител на веб-страници

Потоа, можете да ги изберете паровите на фонтови што ви се допаѓаат:

веб-фонтови

И тогаш можете исто така да ја изберете шемата на бои за вашата веб-страница:

шеми на бои

Најдобриот дел од оваа алатка е што сите промени што ги правите се рефлектираат во живо.

Едноставен дизајн интерфејс за влечење и спуштање

Откако ќе завршите со одговарање на брзите прашања, ќе бидете префрлени на дизајнерскиот интерфејс што ви овозможува да ги приспособите сите аспекти на вашата веб-страница:

влечење и пушти интерфејс

Најдобриот дел од овој дизајнерски интерфејс е тоа тој е навистина интуитивен и го олеснува уредувањето на сè како кликнување на неколку копчиња.

Ако сакате да додадете дополнителна содржина на вашата веб-локација, се што треба да направите е да кликнете на копчето Секции во горниот лев агол и да изберете нов дел за додавање. 

Постојат десетици делови за содржина од кои можете да изберете со многу различни варијации на дизајнот:

варијации на дизајнот

Секој нов дел што ќе го додадете ќе ја следи шемата на бои и паровите на фонтови што веќе сте ги избрале. 

Ова го прави додавањето нова содржина на вашата веб-страница навистина брзо. Не треба да ги прилагодувате боите на секој нов дел што го додавате.

Алатката за дизајн на Website Builder, исто така, го олеснува уредувањето на копијата на вашата веб-локација. Само кликнете на текстот што сакате да го уредите и направете ги промените:

уредете кој било текст

Направено е WordPress

Ова е најдобриот дел од користењето на Градителот на веб-страници. Повеќето создавачи на веб-страници се многу ограничени во функционалноста бидејќи тие се изградени од темел со користење на нови технологии.

на Bluehost Веб-страница Builder е изградена од друга страна е изградена на врвот на WordPress.

Тоа значи дека имате пристап до сите добри работи што доаѓаат со WordPress:

wordpress табла

Под хаубата, добивате а WordPress инсталација. Значи, можете да инсталирате што било WordPress приклучоци што сакате да додадете нова функционалност на вашата веб-страница.

Можете исто така да користите WordPress да управувате со содржината на вашата веб-локација. 

Ова го прави навистина лесно да ангажирате уредници и писатели кога вашата веб-страница почнува да добива одредена влечна сила. Повеќето уредници и писатели се веќе запознаени WordPress.

ДЕЛ

Пробајте го СЕГА (добијте до 75% ПОПУСТ)

Од 2.95 долари месечно

Додајте продавница на вашата веб-страница со WooCommerce!

WooCommerce е бесплатен WordPress приклучок кој ви овозможува да продавате физички и дигитални производи на вашата веб-страница.

Бидејќи работи Градителот на веб-страниците WordPress под хауба, можете да инсталирате WooCommerce ако сакате да ги продавате вашите производи онлајн.

Поддршката за WooCommerce е достапна само на планот Pro и планот за онлајн продавница. Но, ако го имате, се што треба да направите е да кликнете на неколку копчиња за да креирате онлајн продавница:

WooCommerce

Најдобра поддршка во индустријата

bluehost поддршка на

Секоја статија за Bluehost е нецелосно ако не зборува за нивниот неверојатен тим за поддршка.

BluehostТимот за поддршка на е еден од најдобрите во индустријата.

… и тие се достапни 24/7.

Можете да стапите во контакт со нив во рок од неколку минути и тие се доволно технички за да можат да одговорат на повеќето од вашите прашања.

Нивниот тим за поддршка е оценет со 5 ѕвезди од повеќето нивни клиенти и веб-страници за преглед. Значи, ако заглавите некаде, или сакате откажете го вашиот Bluehost план може да се поврзете со суперѕвезда за поддршка и да добиете помош 24/7.

Дали е Bluehost Градител на веб-страници Дали е добро?

BluehostГрадителот на веб-локации е одличен за речиси секој тип на веб-локација.

Без разлика дали водите мал бизнис или само ја градите вашата прва веб-страница, тоа е лесно место за почеток.

Ви ги дава сите алатки и функции што ќе ви бидат потребни како почетник.

И најдобриот дел е што работи WordPress.

Тоа значи дека можете да додадете нова функционалност на вашата веб-страница со инсталирање приклучоци што се достапни за WordPress. И има бесплатен приклучок за секоја карактеристика што можете да ја замислите:

wordpress додатоци

Ако не можете да најдете бесплатен приклучок за која било одлика што можеби сакате да ја додадете на вашата веб-локација, достапни се илјадници платени приклучоци за WordPress.

И ако погледнавте погоре и подалеку, и сè уште не можете да најдете додаток што ги исполнува вашите потреби, можете да вработите некого да се изгради еден за вас.

BluehostГрадителот на веб-страниците е за вас ако:

 • Сакате брзо да ја изградите вашата веб-страница: Bluehost градител на веб-страници може да ви помогне да ја изградите и стартувате вашата веб-страница за неколку минути.
 • Не сакате да се занимавате со делот за веб хостинг: Bluehost управува со техничкиот дел за веб-хостинг зад сцената за да можете да се фокусирате на создавање содржина и управување со вашиот бизнис.
 • Немате големо искуство со градење веб-страници: Ако сте почетник, нема ништо подобро за вас таму. Овој градител на веб-страници е најлесниот и најбогат со карактеристики на пазарот.

НО не е за тебе ако сакате целосна контрола врз серверот на вашата веб-страница.

Кога ќе изберете Bluehostна градител на веб-локации, немате пристап до некои технички карактеристики што ги добивате со споделениот хостинг како што се PHPMyAdmin, SSH, FTP пристап итн.

Ако се прашувате кои се овие карактеристики, тогаш не ви се потребни.

Ако сакате целосна контрола врз вашата веб-страница, можеби ќе сакате Пријави се за Bluehost и прочитајте ги моите упатства како да инсталирате WordPress.

Нашата пресуда

Мислам дека BluehostГрадителот на веб-локации е еден од најдобрите и најпогодни за почетници на пазарот.

Лесен е за користење и доаѓа со над 300 професионални шаблони. Може да ви помогне да дизајнирате и стартувате веб-локација што се истакнува за помалку од 30 минути.

И за разлика од другите создавачи на веб-страници, тој е изграден на врвот на WordPress. Тоа значи дека можете да додадете нова функционалност на вашата веб-страница со само инсталирање на приклучок.

со Bluehostградител на веб-страница, добивате лесна алатка за приспособување на вашата веб-локација без да изгубите некоја од неверојатните карактеристики што ги носи WordPress.

ДЕЛ

Пробајте го СЕГА (добијте до 75% ПОПУСТ)

Од 2.95 долари месечно

Неодамнешни подобрувања и ажурирања

Bluehost постојано ги подобрува своите услуги за хостирање со поголеми брзини, подобра безбедност и подобрена поддршка за клиентите. Еве само некои од неодамнешните подобрувања (последно проверено во февруари 2024 година):

 • iPage сега е партнер Bluehost! Оваа соработка обединува два гиганти во индустријата за веб хостинг, комбинирајќи ги нивните силни страни за да ви понудат неспоредлива услуга.
 • Стартување на Bluehost Професионална услуга за е-пошта. Ова ново решение и Google Работниот простор е дизајниран да ги подигне вашите деловни комуникации на нови височини, да го подобри имиџот на вашиот бренд и да ја зголеми довербата на клиентите. 
 • слободен WordPress Приклучок за миграција за се ` WordPress корисникот може да се преземе директно кај клиентот Bluehost cPanel или WordPress административна контролна табла без цена.
 • Нови Bluehost контролен панел што ви овозможува да управувате со вашите Bluehost сервери и хостинг услуги. Корисниците може да ги користат и новиот Управник со сметки и стариот контролен панел Bluerock. Откријте кои се разликите овде.
 • Стартување на Bluehost WonderSuite, кој се состои од: 
  • WonderStart: Прилагодено за корисникот и персонализирано искуство со вградување што го забрзува процесот на креирање веб-локација.
  • WonderTheme: Разноврсна WordPress тема развиена од YITH што им овозможува на корисниците ефективно да ги прикажат своите веб-локации.
  • WonderBlocks: Сеопфатна библиотека на блок-шеми и шаблони на страници збогатена со слики и предложен текст.
  • WonderHelp: Упатство за работа со погон на вештачка интелигенција што ги придружува корисниците низ целиот свет WordPress патување за градење локација.
  • WonderCart: Функција за е-трговија дизајнирана да ги зајакне претприемачите и да ја максимизира продажбата на интернет. 
 • Сега нуди напредни PHP 8.2 за подобрени перформанси.
 • Спроведување на LSPHP управувач за забрзување на обработката на PHP скрипти, подобрувајќи ги перформансите на веб-страницата преку оптимизирање на извршувањето на PHP. 
 • Овозможена OPCache PHP екстензија која складира прекомпајлиран бајтекод на скрипта во меморијата, намалувајќи ја повторената компилација и резултира со побрзо извршување на PHP.

Разгледување Bluehost: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...