Најдобрите придружни програми за веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Веб хостинг е еден од најконкурентните, но многу профитабилни филијали маркетинг ниши таму. Овде ќе го најдете најдоброто придружни маркетинг програми за веб хостинг ⇣ да се регистрирате каде што можете заработи до 7,000 долари провизија за секој веб-хостинг клиент што го упатувате.

Ако некој ви каже дека заработил илјадници долари додека спиел, што би му рекол? Веројатно ќе го отфрлите тврдењето како лажно, ќе ги наречете луди и ќе продолжите понатаму, мислејќи дека е невозможно да се заработи толку многу (или воопшто) без всушност да се биде „на работа“.

Но, како го заработуваат? Одговорот е едноставен - Филијалата маркетинг.

Најдобар и најплатен веб хостинг и WordPress хостирање придружни програми во 2024 година:

Веб-домаќинИсплата на провизијаВрска за регистрирањепреглед
Течни веб$ 150 - $ 7,000Течна веб придружна програмаПреглед ⇣
Kinsta$ 50 - $ 500Kinsta affiliate програмаПреглед ⇣
WP Engine$ 200 +WP Engine Affiliate програмаПреглед ⇣
Облаци$ 50 - $ 200Придружна програма на CloudwaysПреглед ⇣
A2 Хостинг$ 85 - $ 140А2 хостинг придружна програмаПреглед ⇣
SiteGround50 - 125 долари +SiteGround Affiliate програмаПреглед ⇣
BionicWP75 $ + 12.5%Придружна програма BionicWPПреглед ⇣
iPage$ 105 - $ 150Придружна програма iPageПреглед ⇣
Hostgator$ 50 - $ 125Придружна програма HostGatorПреглед ⇣
Bluehost$ 65 +Bluehost Affiliate програмаПреглед ⇣
Скала Хостинг$ 50 - $ 200Придружна програма за хостирање на СкалаПреглед ⇣

Илјадници сопственици на веб-страници и блогери најдоа начин да се одржат со пасивен прилив на приходи. Како?

Со промовирање веб хостинг компании. На пример, дали го знаевте тоа Bluehost исплати 5 милиони долари провизии на филијали минатата година?

Треба да напоменам дека оваа веб-локација остварува приход од affiliate маркетинг. Затоа што не е тајна дека ја монетизирам оваа веб-страница преку партнерски маркетинг, главно од веб-домаќините што ги користев во текот на годините како веб-развивач.

Кога станува збор за избор на најдобар веб хостинг придружни програми, мора да бидете внимателни. Не го избирајте само оној што плаќа највисока провизија; изберете го оној кој е сигурен, лесен за користење и добро познат по својот квалитет.

Но најважното правило секогаш треба да се трудите да го следите е ова:

Како партнер на пазарот, треба да препорачате само веб-домаќини со кои сте запознаени - и треба да препорачате само веб-домаќини што сте ги користеле претходно и кои ви помогнале да постигнете нешто.

Ако не сте сигурни во производот и не чувствувате дека ќе им помогне на луѓето, тогаш не треба да го промовирате.

Освен ако навистина не го познавате производот, сте го користеле успешно за себе и не можете да го докажете тоа на вашата публика, не можете да очекувате другите само да го исполнат вашиот збор за него. – Пат Флин од SmartPassiveIncome

Тој знае за што зборува бидејќи заработува околу 30 илјади долари секој месец од промоцијата Bluehost.

Затоа што, ако промовирате неквалитетен производ, тоа лошо се одразува на вас. Може да ја изгубите публиката за која толку напорно работевте да ја изградите.

Изберете ги вашите придружни програми внимателно и ќе можете да заработите повеќе од нив.

Врвни веб-хостинг придружни маркетинг програми

Овде, наведов и прегледав некои од најдобрите придружни програми за веб-хостинг на кои треба да се придружите. Овие се избрани врз основа на нивната исплата, сигурноста и квалитетот.

Ајде да ги провериме подетално!

1. Течна веб придружна програма

течна веб придружна програма

Течни веб е лидер во премиум управуваниот хостинг простор. Тие нудат низа услуги од „класичен“ посветени сервери и VPS хостинг, и посветени сервери на Cloud и VPS за целосно управувани WooCommerce и WordPress хостинг

Нивниот управуван WooCommerce и WordPress хостирањето е брзо, сигурен и безбеден. Сајтовите хостирани на Liquid Web имаат најголема брзина со 10 работници на PHP, бесплатна миграција на страницата, бесплатни SSL сертификати и без надоместоци за преголеми трошоци, ограничувања на сообраќајот или измерени прегледи на страници.

LiquidWeb's управуваше со WooCommerce и WordPress хостинг како комплет со бесплатен додаток за создавање страници Beaver Builder, сите иконски WP приклучоци, Jilt Abandonded Cart, Affiliate WP и Glew Analytics.

Нивната придружна програма е меѓу најдобрите во индустријата. Подружниците се платени 150% на месечниот трошок со а минимум CPA од $150 (исто така заработувате бонус од 50% за при-пејд планови.)

Секако се исплати да се упатат клиентите на LiquidWeb. Еве преглед на опсегот на CPA:

 • Успеа WordPress: $150 – $2,000 по пријавување
 • Управуван со WooCommerce: $150 – $3,000 по регистрација
 • VPS хостинг: 150 – 300 долари по регистрација
 • Посветен хостинг: 150 - 7,000 долари по регистрација
 • Облак хостинг: $150 – $5,000 по регистрација

Како партнер на LiquidWeb, тие ќе ви обезбедат низа одлични стимулации за да ви помогнат да ги упатите клиентите кај нив:

 • Персонализирани провизии
 • Ексклузивни купони кодови
 • Ко-брендирани целни страници
 • Ексклузивна продажба и понуди
 • Бесплатни подароци за клиентите (како што се членства за обука на WP101)

Ова ја прави придружната програма на Liquid Web една од најдобрите. Ова е извонреден веб-домаќин што ќе го сакаат клиентите што ги упатувате и ќе бидете великодушно наградени за нивно регистрирање.

Придружете се на придружната програма на Liquid Web
Исплатата е од 150 до 7,000 долари по продажба

2. Придружна програма Kinsta

kinsta придружна програма

Kinsta е целосно управуван WordPress хостинг провајдер со облак сервери напојувани од Google Облак платформа. Сајтови хостирани со Kinsta вчитувајте молскавично брзо, безбедни се и доаѓаат со сета најнова технологија како што се SSL, PHP7, HTTP/2 CDN, области за поставување и многу повеќе.

Нивната придружна програма е една од најдобрите, ако не и најдобра во индустријата за хостирање. За секоја продажба што ја упатувате можете заработи до $500 + добивате 10% месечни периодични доживотни провизии.

Еве некои од причините зошто придружната програма на Kinsta е една од најдобрите во бизнисот:

 • Заработете помеѓу 50 и 500 долари за секој клиент, вашето упатување (врз основа на видот на планот што го упатувате)
  • Почетен план (провизија од 50 долари)
  • Професионален план (провизија од 100 долари)
  • Бизнис планови (провизија од 150 долари)
  • Планови на претпријатија (провизија од 500 долари)
 • Колаче за следење 60 дена, а заработката се исплаќа во 60-дневен прозорец за конверзија
 • 10% месечни периодични провизии за животниот век на клиентот што го упативте
 • Кинста стапката на извртување е под 5%, што значи постојани повторливи провизии
 • Месечни исплати на вашата сметка на PayPal
 • СЛЕДЕЊЕ во реално време каде што можете да ги видите податоците од партнерите во реално време, како и прегледи на страници, претплати, детални детали за планот
 • Огромна библиотека со промотивни банери и логоа, како и водичи и ресурси за филијали.

Сите овие причини ја прават придружната програма на Kinsta една од најдобрите. Ова е фантастичен веб-домаќин и заедно со нивната наградна придружна програма го прави даден рецепт за успех. Силно препорачувам да отидете и да ја проверите нивната програма и да започнете да заработувате приход од партнерите.

Придружете се на придружната програма на Kinsta
Исплатата е од 50 до 500 долари по продажба

3. WP Engine Affiliate програма

WP Engine придружна програма за веб хостинг

Ако најчесто пишувате за WordPress теми и додатоци, WP Engine може да биде најдобриот избор за вас.

WP Engine има една од најплатените придружни програми, нудејќи а минимум 200 долари по продажба. Ќе ви биде платено на 20-ти секој месец и треба да креирате сметка на ShareASale за да ја добиете вашата уплата.

Како подружница, добивате стандардна провизија од 200 УСД за секоја продажба или 100% од приходот од првиот месец (во зависност од планот што го купува вашиот читател) - кое и да е повисоко. Тоа е една слатка зделка, нели?

WP Engine е една од водечките платформи за веб хостинг во доменот; со нивно промовирање, можете да се уверите во ниските стапки на вртење. Можете исто така да бидете сигурни дека и препорачувате висококвалитетен производ на вашата публика.

Ајде да погледнеме неколку причини зошто WP Engine affiliate програмата е меѓу најдобрите во бизнисот:

 • Тешки комисии: Програмата нуди минимум 200 долари на секоја продажба. Ретко која друга програма се приближува до таа бројка. Бонус поен? Ако вашиот клиент се одлучи за поскап план, добивате 100% од приходот од нивниот прв месец.
 • Дополнителен бонус за повеќе препораки: Програмата е дизајнирана да го поттикне партнерот да придвижува поголема продажба. Ако имате поширок дофат и можете да упатите повеќе од пет посетители на веб-страницата на услугата за хостирање, можете да сметате на заработка повеќе од 200 долари по продажба. За секои пет продажби, олеснувате, добивате дополнителни 100 долари. За 10 продажби, добивате 250 долари. Ако 60 од вашите реферали се претворат, добивате провизија од неверојатни 1500 УСД, со што се добива вкупно 15,475 долари!
 • Ниски стапки на пресврт: Луѓе кои се одлучуваат за WP Engine хостинг услугата обично е посветена WordPress корисници кои бараат напредна платформа за хостирање. И WP Engine не разочарува. Затоа, стапките на враќање се многу пониски од другите програми, што значи дека задржувате повеќе од вашата исплата.
 • Комисија од под-подружници: Потенцијалот за заработка од WP Engine е уште поголема затоа што ви дава провизија за секоја продажба што ја прават вашите подружници. За секоја конверзија од вашите под-подружници, заработувате 50 долари.
 • Копирај и залепи промотивни материјали: WP Engine им обезбедува на своите подружници одлични банери и шаблони за употреба како промотивна содржина. Ова во голема мера го намалува вашиот напор додека ги зголемува конверзиите, бидејќи WP Engine редовно спроведува А/Б тестирање на нивните банери. Исто така, работи навремени понуди за промоција на продажбата што можете да ги користите за да ги зголемите вашите препораки.
 • Подолго времетраење на колачињата: Општо земено, колачињата истекуваат за 30 дена за повеќето придружни програми. Сепак, WP Engine овозможува период од 180 дена. Ова значи дека ако посетител од вашата веб-локација кликнал на вашата партнерска врска и купил хостинг план од WP Engine во секое време во рок од 180 дена, ќе ја добиете вашата доспеана провизија.

Сите овие фактори го прават WP Engine affiliate програма една од најдобрите опции. Единствениот недостаток е тоа што помалку луѓе имаат тенденција да се регистрираат за тоа бидејќи се нејзините планови за хостирање малку поскапо. Ќе треба соодветно да ја насочите вашата публика.

Зачлени се WP Engine Affiliate програма
Исплатата е 200+ $ по продажба

4. Придружна програма на Cloudways

Придружна програма за веб хостинг Cloudways

Облаци е управуван веб-домаќин кој ви овозможува брзо распоредување веб-страници на облак сервери како DigitalOcean, AWS, Vultr, Linode и многу повеќе.

Значи, ако блогирате за WordPress развој, теми и приклучоци, тогаш Cloudways може да биде одличен избор за вас.

Cloudways е една од најплатените придружни програми, нудејќи провизии на до 200 долари по продажба.

Тие неодамна ја обновиле својата придружна програма за да им понудат на филијалите подобри и пофлексибилни структури на комисиите. Постојат три различни структури на провизија кои ќе ви помогнат да заработите како што сакате:

 • Плоча (заснована на перформанси) - Заработете помеѓу 50 и 125 долари по продажба
 • Хибрид (перформанси + повторливи базирани) - заработете 30 долари по регистрација + 7% доживотна провизија
 • Прилагодено (засновано на перформанси) – Заработете до 200 долари по продажба

Ајде да погледнеме неколку причини зошто придружната програма Cloudways е една од најдобрите во бизнисот:

 • Дарежлива и флексибилна структура на комисијата: Колку подобро настапувате, толку се поголеми вашите провизии. Можете да изберете помеѓу структура на провизија заснована на перформанси или ако сте склони кон пасивни приходи, хибридниот модел на провизија е одличен ако сте во долгорочен план.
 • Посветени филијали менаџери: Добивате посветен менаџер на партнери кој ќе ви помогне да го поминете секој чекор од придружната програма за хостирање облак. Таа или таа ќе одговори на сите прашања што можеби ги имате и ќе ви даде пристап до стручни упатства.
 • Ресурси за учење : Добивате пристап до различни ресурси, вклучувајќи ги нашите е-пошта и водичи за вградување, месечни билтени, блогови и статии за репер.
 • СЛЕДЕЊЕ во реално време: Контролната табла за партнери на Cloudways доаѓа со колачиња за следење кои го следат секој посетител и упатување за да не изгубите трага од ниту една провизија.
 • Известување за успешноста: Можете да пристапите до деталните извештаи за перформансите во вашиот партнерски панел за да ги оцените вашите маркетинг напори за кампањи и да ги оптимизирате стратегиите за подобри резултати.

Облаци обезбедува високи перформанси и безбедносен облак хостинг и за двете WordPress и не-Wordpress веб-страници. Сите овие причини го прават Cloudways една од најдобрите придружни програми за хостирање со некои од највисоките стапки на конверзија.

Придружете се на придружната програма на Cloudways
Заработете до 200 долари по упат

5. Придружна програма за хостирање на А2

А2 хостинг партнерска програма за веб хостинг

A2 Хостинг е познато име во индустријата за веб хостинг, што нуди решенија за WordPress хостинг

Комисијата понудена од страна на A2 Hosting affiliate програмата започнува од 85 долари и оди до 140 долари. Износот се зголемува врз основа на бројот на конверзии, по мотивирана структура на бонус. Плаќањето се врши на 15-ти секој месец преку PayPal. Исто така, нуди 10 долари како бонус за пријавување.

За да се ослободи плаќањето, треба да го допрете реперот од 100 долари. Ако не заработите 100 долари за еден месец, плаќањето се ослободува следниот месец (или секогаш кога ќе се достигне прагот).

Ајде да погледнеме некои од карактеристиките на придружната програма A2 Hosting и да разбереме зошто таа е една од најдобрите достапни програми.

 • Високи исплати: Нудејќи 85 долари на секоја продажба, провизијата што ја нуди A2 Hosting е повеќе од онаа на многу други придружни програми. Покрај тоа, како што се зголемуваат вашите конверзии, вашата провизија се зголемува. За конверзии помеѓу 11 и 20, добивате провизија од 100 долари по продажба. За конверзии помеѓу 21 и 30, исплатата се зголемува на 120 долари по продажба. Конечно, за конверзии над 31, добивате 140 долари по продажба.
 • Двостепен бонус: Допаѓа WP Engine, А2 хостинг исто така ви дава можност да заработувате секој пат кога вашите под-подружници ќе направат конверзија. За секое упатување од вашата под-подружница што купува од А2 хостинг, добивате 5 долари.
 • Колачиња: A2 хостинг дозволува период од 90 дена пред истекот на колачето. Ова значи дека ако вашето упатување направи купување во секое време во рок од три месеци од кликнување на врската со препорака, ќе имате право на вашата провизија.
 • Одличен контролен панел: Во рамките на својата придружна програма, A2 Hosting обезбедува сеопфатна контролна табла - наречена iDevAffiiliates - на своите филијали. Филијалите можат да го користат софтверот за да соберат статистика за нивната продажба. Тие исто така можат да најдат банери и кој било друг промотивен материјал. Софтверот, исто така, има видеа и прирачници за да ги водат подружниците кон подобри конверзии.

A2 Hosting affiliate програмата се етаблира како водечка програма за блогери кои сакаат да заработат. А2 хостинг нуди повеќе хостинг планови, при што основната почнува од 3.92 долари месечно. Ова го олеснува привлекувањето на публиката на порталот.

Придружете се на придружната програма за хостирање на А2
Од 85 до 140 долари по продажба

6. SiteGround Affiliate програма

SiteGround придружна програма за веб хостинг

Бидејќи сте во индустријата повеќе од една деценија, SiteGround го остави својот белег како еден од најдобар веб хостинг платформи таму. Има ѕвезден имиџ на брендот што ја прави нејзината придружна програма еден од најпопуларните избори за блогерите.

SiteGround е независна, прифатлива за корисниците хостинг платформа која нуди одличен квалитет. На SiteGround Филијалата на програмата е дизајниран да го награди обемот, со минимална провизија од 50 долари по продажба. Ова може да достигне до пристојни 125 долари во зависност од бројот на реферали што ги конвертирате.

Ајде да погледнеме некои од карактеристиките што го прават SiteGround affiliate програма врвен избор.

 • Структура на Комисијата заснована на перформанси: Програмата нуди провизија од 50 долари за секоја продажба што се случува преку вашата препорака. Стапката се зголемува со бројот на конверзии. Додека добивате 50 долари за најмногу 5 продажби, помеѓу 6 и 10 конверзии ќе ви добијат 75 долари. Конверзиите помеѓу 11 и 20 се подобни за провизија од 100 долари по продажба и ако преминете 20 конверзии, имате право на дарежлива провизија од 125 долари по упатување.
 • Нема минимална продажба: Една од најдобрите карактеристики на SiteGround affiliate програма е дека не треба да достигнете одредена сума за да ја добиете вашата провизија. Дури и ако правите само една продажба месечно, вашата провизија ќе биде ослободена.
 • Неделни плаќања: За разлика од стандардниот месечен систем за плаќање, SiteGround врши неделни плаќања. Ова им се допаѓа на малите блогери кои бараат поредовен прилив на пари. Провизијата се ослободува 30 дена по првата продажба.
 • Силна поддршка за партнери: Освен што на филијалите им се обезбедуваат добро дизајнирани и приспособени банери за промоција, исто така им дава пристап до партнер менаџер на кој може да му се обратиме за каква било помош.

SiteGround е меѓу најпознатите имиња во индустријата; затоа, може да се уверите во високи конверзии и ниски превртувања

Зачлени се SiteGround Хостинг придружна програма
Провизии засновани на перформанси од $50 до $125+

7. Придружна програма BionicWP

affiliate програма bionicwp

BionicWP е вистински управуван WordPress хостинг решение кое ви овозможува да се фокусирате на вашиот вистински бизнис и да му дозволите на тимот за хостирање да управува со вашата веб-страница.

Бидејќи BionicWP сака да понуди исто ниво на решение за хостирање на сите свои корисници, тој има единствен хостинг пакет со повеќе нивоа на цени. Корисници кои се заинтересирани за неговиот додаток неограничени уредувања на веб-локации и брзина на Bionic може да ги добие со хостинг пакетот што го купуваат.

Неговиот хостинг пакет е најбрз бидејќи неговите сервери се хостирани Google Облак платформа (GCP) – тоа е истото место каде Google е домаќин на своите сервери на пребарувачот.

Освен тоа, BionicWP нуди бесплатни SSL сертификати, обидете се пред да купите, неделно следење на страницата, ажурирања на основни, теми и приклучоци, без ограничувања во сообраќајот и многу повеќе!

BionicWP нуди гарантирани перформанси на страницата, т.е. резултат од 90+ на GTMetrix и Google резултат за брзина на страницата за сите нејзини корисници.

Бидејќи услугата за хостирање нуди бесплатен пробен период, корисниците можат лесно да добијат област за поставување за да ги тестираат своите веб-страници и да мигрираат кога се задоволни со услугата. На WordPress управуваниот домаќин нуди бесплатна миграција за сите веб-локации.

Управуван со BionicWP WordPress хостинг придружната програма е совршена за сите филијали на пазарот кои бараат да го пласираат единствениот вистински управуван WordPress хостинг решение за своите корисници.

Најдобриот дел за придружната програма BionicWP е тоа:

 • Вие заработувате 75 $ + 12.5% периодична комисија за 2 години
 • Нема минимален праг на исплата на провизија.
 • Месечни исплати преку PayPal.
 • Ќе добиете 60-дневно колаче за следење за управуван хостинг, така што ќе го добиете кредитот за секоја продажба упатена од вас
 • Заработката се исплаќа во а 60-дневна конверзија прозорецот
 • Добивате целосна партнерска табла за да ја видите вашата перформанси до 0.01 $ во провизии.
 • BionicWP ги нуди сите графички приказ, банери и средства за врски дека треба да го промовирате WordPress управувано решение за хостирање. Едноставно прашајте го вашиот партнер менаџер за креативни средства.
 • Ви е доделен а посветен менаџер на партнери да управувате со сите ваши препораки за хостирање и да ви помогне да ја максимизирате вашата заработка.

Сето ова ја прави придружната програма BionicWP најдобра во својата класа WordPress хостинг придружна програма на пазарот. Бидејќи BionicWP (преглед овде) нуди такви неверојатни карактеристики за сите сопственици на веб-локации, а регистрирањето со него е најбрзиот начин да генерирате повеќе профит преку вашите партнерски веб-страници.

Придружете се на придружната програма за хостирање на BionicWP
75 долари + 12.5% удел на вртежи

8. Придружна програма iPage

affiliate програма за веб хостирање iPage

iPage е добро познато име во доменот на услугите за хостирање, нудејќи различни планови за да одговараат на потребите на индивидуалните сопственици на веб-локации и претприемачи. Во индустријата е од 1998 година и е дел од гигантот Newfold Digital (поранешен Endurance International Group или EIG).

Придружната програма iPage плаќа една од најдобрите стапки во индустријата, со провизии кои започнуваат со паушална стапка од 105 долари. Нуди различни стапки за различни планови за хостирање кои се движат од 105 УСД за споделени и VPS сметки до 150 долари за посветен план за хостирање.

Потребни се од 15 до 30 дена за да се обработи исплатата. Можете да изберете да се плаќа со чек, PayPal или кредит (ако сте корисник на iPage).

Ајде да провериме неколку специфични карактеристики на iPage Хостинг придружна програма. Што го прави атрактивна опција за филијали?

 • Водечки стапки на комисијата: Како партнер, имате можност да заработите до 150 долари провизија по продажба. Ова е една од највисоките исплати од придружна програма. Дури и основната стапка од 105 долари е повисока од повеќето стандардни провизии и нема ограничување за тоа колку можете да заработите.
 • Пристап до материјали за промоција: iPage им дава пристап на своите подружници до различни промотивни материјали како што се банери за прикажување, текстуални врски и друго, кои тие можат да ги користат на нивната веб-локација за промовирање на услуги за хостирање на iPage. Исто така, ви обезбедува сопствен код за упатување што можете да го користите во вашата реклама.
 • Повисоки конверзии: iPage нуди некои од најевтините хостинг планови во индустријата. Ова значи дека олеснува повисока стапка на конверзија за вашите реферали.
 • Географска независност: Можете да бидете базирани каде било во светот и да станете партнер на iPage. Сепак, плаќањето се врши само во американски долари.

iPage исто така, им нуди на своите филијали робустен ресурсен центар кој тие можат да го користат за да ги зголемат нивните конверзии. Бидејќи е дел од Newfold Digital, iPage е доверлива и широко доверлива услуга за хостирање.

Придружете се на придружната програма за хостирање на iPage
Од 105 до 150 долари по продажба

9. Придружна програма HostGator

Придружна програма за веб-хостинг HostGator

Друг член на групацијата на компании Newfold Digital, HostGator е една од најдолготрајните хостинг услуги во индустријата. Има милиони корисници распространети низ целиот свет.

на HostGator affiliate програмата е меѓу најпопуларните придружни програми. Исто така, има структура на провизија заснована на перформанси која наградува голем обем на конверзии; основната провизија започнува од 50 долари.

Нудејќи планови за VPS хостинг, WordPress хостинг, облак хостинг и посветен хостинг на сметки, HostGator користи Impact Radius за да ја изврши својата придружна програма. Ајде да копаме подлабоко во неговите карактеристики.

 • Провизија до 125 долари: Можете да заработите висока провизија од 125 долари по продажба со придружната програма HostGator. Следи структура заснована на волумен, каде што заработувате 50 долари за најмногу 5 конверзии, 75 долари за 6 до 10 конверзии, 100 долари за 11 до 20 препораки и 125 долари за упатување над 20.
 • Услови на плаќање: Плаќате месечно, а продажбите се верификуваат два месеца откако се направени. Плаќањето се врши една недела откако ќе се потврди продажбата. Мора да заработите минимум 100 долари за да се ослободи провизијата, но не постои горна граница.
 • Систем за поддршка на партнери: HostGator нуди многу насоки за филијалите. Исто така, обезбедува различни банери и други материјали. Конечно, ќе можете да се консултирате со специјалисти ако сакате да ги зголемите вашите стапки на конверзија.

Од Плановите на HostGator се добро познати и многу популарни, ќе можете лесно да ги промовирате неговите услуги и да заработите повеќе како резултат. Оваа придружна програма е дефинитивно една од најугледните во индустријата.

Придружете се на придружната програма за веб-хостинг на HostGator
Провизии засновани на перформанси од 50 до 125 долари

10. Bluehost Affiliate програма

Bluehost придружна програма за веб хостинг

Bluehost е исто така член на Newfold Digital (поранешен EIG), што го прави сличен на другите хостинг сајтови во оваа листа.

Bluehost е веб-хостинг платформа која е позната по своите висококвалитетни и евтини понуди; затоа, нејзината придружна програма има упориште меѓу блогерите кои сакаат да генерираат приход.

Bluehost следи рамна структура на провизија, нудејќи 65 долари по продажба. Сепак, провизијата може да достигне до 120 долари во зависност од бројот на упатувања што ги правите.

Проверете неколку уникатни понуди од страна на Bluehost Филијалата на програмата подолу:

 • Комисии за наградување: Ти можеш заработи огромни суми на пари ако имате капацитет да поттикнете обемна продажба. Со основна провизија од 65 долари по продажба, имате право на повисока стапка ако добро ги пласирате нивните планови и возите голем број референци до нивниот портал.
 • Услови на плаќање: Ако се регистрирате со Bluehost affiliate програма, ќе ја добиете вашата провизија 45 дена по крајот на месецот на подобно купување. Плаќањето се обработува помеѓу 16-ти и последниот ден во месецот. Треба да имате заработено минимум 100 УСД за да се ослободи исплатата; треба да имате сметка на PayPal.
 • Супериорно следење: Bluehost има еден од најсофистицираните софтвери за следење; ниту една продажба наведена од вас не останува без кредит. Неговиот технолошки напреден систем за следење го прави стабилна и доверлива придружна програма.
 • Насоки и поддршка: Приклучување на Bluehost affiliate програмата ви дава пристап до плејада ресурси за да ја зголемите вашата стапка на конверзија. Исто така, им обезбедува на подружниците банери за прикажување и рекламни врски за нивно читање. Конечно, издавачите имаат пристап до тим од експерти кои можат да ве водат да заработите повеќе пари преку провизија.
 • Повеќе конверзии, ниски пресвртувања: Bluehost е етаблиран бренд во доменот на веб хостинг и веќе се користи од милиони клиенти насекаде. Ова значи дека е полесно за филијалата да ги притисне своите услуги за хостирање на редовните посетители. Бидејќи услугата за хостирање е прифатена меѓу корисничката заедница, ќе можете да остварите повеќе конверзии и да ги одржувате ниските стапки на враќање.

Bluehost нуди различни планови на своите корисници. И бидејќи неговата постојана услуга е широко ценета, ќе можете лесно да ја промовирате. Како партнер за веб хостинг, не можете да погрешите со Bluehost affiliate програма.

Зачлени се Bluehost Affiliate програма
Заработете $65+ за секое пријавување

11. Придружна програма за хостирање на Скала

Почетна страница на Scala Hosting

Скала Хостинг е лидер во целосно управуван облак VPS хостинг услуги кои напојуваат над 700 веб-страници од 120+ земји. Scala Hosting и неговиот Spanel ги прават управуваните VPS услуги лесни и достапни.

Скала Хостинг нуди некои од најконкурентните цени VPS хостинг. Цените започнуваат од многу ниски $9.95 месечно за целосно управуван VPS или 10.00 УСД месечно за самоуправувани VPS планови.

Scala Hosting нуди 50+ $ по продажба за упатување на клиенти за заеднички хостинг. Сепак, тие плаќаат 200 УСД за упатување на 10+ клиенти за хостирање VPS месечно.

придружна програма за хостирање на скала

Проверете ги карактеристиките на Филијалата на Scala Hosting:

 • Посветен менаџер на партнери.
 • Интуитивна придружна табла.
 • СЛЕДЕЊЕ во реално време: Деталното следење на партнерите во реално време ви помага да го разберете вашиот сообраќај и да ги подобрите вашите кампањи.
 • 60-дневен животен век на колачињата: Дури и ако вашите потенцијални клиенти не се купат веднаш по кликнување на вашата врска, ве покриваме со нашиот животен век на колачиња од 60 дена.
 • Одлични стапки на конверзија: Поради плановите богати со функции и достапни, просечната стапка на конверзија од придружната програма е 8%.
 • Бесплатен хостинг: Сите филијали добиваат 1 месец бесплатен хостинг, за да можат да ја испробаат услугата, да ги искусат предностите.

Управуван облак VPS на Scala Hosting е една од најдобрите и најевтините, целосно управувани облак VPS хостинг услуги во индустријата.

Придружете се на придружната програма за хостирање на Scala
Заработете до 200 долари за секое пријавување

Што е Огранок маркетинг?

Филијалата на маркетингот е концепт каде вие, како партнер, препорачувате производ од трета страна на вашата веб-страница. Кога некој го купува тој производ преку вашата врска, добивате провизија. Едноставно, нели?

како функционира партнерскиот маркетинг на веб хостинг

Моментално е еден од најдобрите начини да заработите пасивен приход, особено ако веќе имате блог кој привлекува пристоен број посетители.

Дали водите блог кој се фокусира на веб хостинг, WordPress теми, блогирање или било која тема поврзана со дигитален маркетинг? Ако го правите тоа, следниот чекор е да се приклучите на придружна програма за веб хостинг. Тоа е најдобриот начин да се генерира потенцијално значителен пасивен приход.

Зошто е придружниот маркетинг на веб хостинг профитабилен?

Едноставно кажано, партнерскиот маркетинг ви помага да заработите пари. Многу блогери можеа да користат врски за упатување во своја полза. Придружните програми за веб хостинг се издвојуваат бидејќи тие се едни од најплатените придружни програми на пазарот.

Сè што треба да направите (полесно е да се каже отколку да се направи знам) е да напишете еден пост со прегледување на веб-хостинг платформа и можете да заработите огромна провизија (во зависност од публиката што ја привлекувате).

Многу блогери кои покриваат теми како веб хостинг, блогирање, интернет маркетинг и технологија можат да заработат исклучително добро. Тие го прават тоа со промовирање на веб-хостинг услуги на нивната веб-страница.

Но, како што реков на почетокот на овој пост, и не можам доволно да нагласам колку е важно ова:

Како партнер на пазарот, треба да препорачате само веб-домаќини со кои сте запознаени - и само да препорачате веб-домаќини што сте ги користеле претходно и ви помогнале да постигнете нешто.

Ако не сте сигурни во веб-домаќинот и не чувствувате дека ќе им помогне на луѓето, тогаш не треба да го промовирате.

Како работи?

Постојат неколку начини да се промовира а услуга за веб-хостинг на вашиот блог. Прво, можете да напишете објава со преглед на неговите услуги. Завршете ја објавата на блогот со врска до услугата за веб хостинг.

Второ, можете да прикажете банери на вашата веб-страница. Речиси сите придружни програми ви даваат банери на нивниот бренд и други промотивни материјали. Можете да ги користите овие на вашата веб-страница или да ја вградите нивната врска во подножјето или заглавието на вашата страница. Можете исто така да користите кодови за купони за попуст за да ги поттикнете вашите посетители да се одлучат за услугата за хостирање.

Секој пат кога посетителот ќе ја проверува вашата веб-страница, ќе кликне на врската со препораките и ќе заврши со купување на услугата на веб-страницата за хостирање, добивате провизија. Оваа провизија може да биде од 50 до над 1,000 долари, во зависност од тоа на која придружна програма за веб хостинг припаѓате и каква е нивната структура на провизија.

За кого е наменето?

Придружните програми за веб хостинг се првенствено за блогери кои пишуваат за слични теми како SEO, создавање веб-страница и блог и веб-мастеринг. Дури и општите сопственици на веб-страници можат да бидат филијали на веб-хостинг и да ја промовираат нивната претпочитана услуга за хостирање.

Ако сакате да можете да влијаете на вашата публика да ги испроба вашите препораки, првиот чекор е да ја изградите нивната доверба. Можете да започнете со генерирање експертска содржина на вашиот блог.

Откако ќе го направите ова, не е многу тешко да ги насочите кон одредена веб-хостинг платформа. На пример, можете едноставно да вклучите подножје што вели „домаќин од SiteGround“ и возете посетители на SiteGround веб-страница.

Ако веќе сте запознаени со стандардниот партнерски маркетинг и, исто така, блогирате за овие теми, пробајте ги придружните програми за веб хостинг!

Најчесто поставувани прашања

Што е придружна програма за веб хостинг?

А веб хостинг партнер програма е програма за споделување приходи каде што филијалите добиваат награда за упатување нови клиенти на компании за веб хостинг.

Сите најголеми провајдери на веб-хостинг во индустријата имаат свои партнерски маркетинг програми на кои можете да се регистрирате и да се придружите.

Како функционира партнерскиот маркетинг на веб хостинг?

Филијалите ги упатуваат посетителите (преку линкови или банери на нивната веб-страница) и заработи провизија за секое квалификувано пријавување. За секој посетител што ќе кликне на овие врски и банери, а потоа ќе се регистрира, партнерот ќе заработи провизија.

Која е најплатената придружна програма за веб хостинг?

Liquid Web нуди посветени сервери и VPS хостинг, а посветени сервери на Cloud и VPS за целосно управувани WooCommerce и WordPress хостинг

Упатувањето на новите посветени клиенти за хостирање на Liquid Web ќе заработи подружници 7,000 УСД по регистрација.

Кои придружни програми за веб хостинг се најпопуларни?

SiteGround, Bluehostи HostGator се трите најпопуларни придружни програми за веб хостинг кои избираат да се регистрираат и промовираат. Bluehost исплати 5 милиони долари провизии на филијали минатата година.

Која е најлошата придружна програма за веб хостинг?

Најлошото, во смисла да се биде популарен веб-домаќин, но да ви дава најниска исплата, мора да биде GoDaddy. Повикувајќи се на еднократна продажба, добивате провизија од 10% до 15%, што е многу помалку во споредба со другите добро познати веб-домаќини наведени овде.

Ќе треба да упатите многу клиенти на GoDaddy за да остварите добар приход од партнерите.

Резиме - Најдобрите придружни маркетинг програми за веб хостинг во 2024 година

Филијалниот маркетинг на веб хостинг работи извонредно добро за блогерите кои постојано објавуваат одлична содржина. Бројот на конверзии што можете да ги направите во голема мера зависи од рангирањето на пребарувачот на вашиот блог или веб-локација, поради што содржината е толку важна.

Избор на најдобра придружна програма за веб хостинг воопшто не е многу тешка задача. Всушност, веројатно веќе знаете за постоењето на овие популарни хостинг услуги.

Меѓутоа, при изборот на она што сакате да го промовирате, запомнете дека не се работи само за правење висока провизија, туку и за одржување на вашата содржина точна, искрена и ажурирана.

Сите придружни програми за веб-хостинг со високи билети за кои разговарав овде постојат долго време; тие им даваат на сопствениците на блогови и страници, freelancerи сопствениците на агенции одлична можност да заработат повисоко пасивен приход.

На пример, добро познатиот блогер Пет Флин употреба Bluehost и заработува голема провизија преку упати.

Ако сте блогер и барате придружете се на високоплатена придружна програма, тргнете се и дозволете ми да знам која програма најдобро функционирала за вас!

Треба да ги проверите и моите објави на блогот за придружните програми:

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Споделете на...