Најдобрите алтернативи на iPage

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Изградбата на веб-страница до пред неколку години бараше илјадници долари и месеци истражување. Но сега, секој може да започне веб-локација или блог со мал буџет за само неколку минути. Еве ја мојата колекција на најдобрите алтернативи на iPage.

Од 2.95 долари месечно

Добијте до 75% попуст на хостинг

Брзо резиме:

 • Најдобро во целина: Bluehost ⇣ од 1996 година обезбедува веб-хостинг за почетници и со висок квалитет на илјадници деловни и лични веб-страници.
 • Второпласирана, најдобро севкупно: Hostinger ⇣ е еден од најевтините даватели на хостинг на пазарот кој нуди веб-хостинг богат со функции за почетници.
 • Алтернатива за најдобри карактеристики: SiteGround ⇣ обезбедува и гарантира веб хостинг кој е со високи перформанси, брзина, безбеден и сигурен.

Иако правењето веб-локација сега е полесно од кога било, исто така е станува сè потешко да се избере добар веб-домаќин.

Многу почетници кои штотуку почнуваат имаат тенденција да одат или со iPage или Bluehost да биде домаќин на нивната прва веб-страница. Но, ова не се единствените две таму и дефинитивно не се најдобрите.

ДЕЛ

Добијте до 75% попуст на хостинг

Од 2.95 долари месечно

Има многу веб-хостинг конкуренти таму подобро од iPage.

Ажурирање од 2024 година: iPage сега соработува со Bluehost

Топ алтернативи на iPage во 2024 година

Еве ги 6-те најдобри алтернативи на iPage во моментов кои ви даваат подобар веб-хостинг:

1. Bluehost

bluehost
 • Официјален веб-сајт: www.bluehost. Со
 • Неверојатни карактеристики, евтин хостинг и бесплатно име на домен.
 • Еден од најпопуларните веб-домаќини таму и според мое мислење е втората најдобра алтернатива за iPage.

Bluehost е уште еден многу популарен веб-домаќин во индустријата. Тие го собраа најголемиот дел од својата репутација поради фактот што нивниот тим за поддршка е еден од најдобрите во индустријата. Со Bluehost, никогаш не треба да се грижите дали вашата страница ќе падне и не знаете зошто тоа се случило. Нивниот тим за поддршка е пријателски, одговорен и може да се постигне 24×7 преку разговор во живо, телефон и е-пошта.

bluehost брзински тест

Bluehost му веруваат не само блогерите и почетниците, туку и големите онлајн бизниси. Нивните решенија за веб хостинг се движат од основен заеднички веб хостинг до посветен сервери. Нивната платформа е изградена за да се справи со сите видови бизниси без разлика на големината.

Сите нивни планови нудат бесплатно име на домен за првата година кога ќе се регистрирате, а исто така вклучуваат и бесплатен SSL сертификат за сите ваши домени.

Ако штотуку почнувате, можете да инсталирате алатки и софтвер како WordPress со само еден клик без никакво програмско знаење. BluehostКонтролната табла на е изградена имајќи ги предвид почетниците и како таква го прави супер лесно започнувањето и водење на вашата веб-страница.

Еве што нуди нивниот основен веб-хостинг план:

 • Бесплатно име на домен за првата година.
 • 50 GB SSD простор на дискот.
 • Неограничен опсег на ширина.
 • 100 долари во двете Google и кредити за рекламирање на Бинг.
 • Бесплатен SSL сертификат.
 • 1-Кликнете на инсталатер за WordPress и друг софтвер.
 • Bluehost цените плановите започнуваат од 2.95 долари месечно
 • (Детално Bluehost преглед тука)

Цената започнува од 2.95 долари месечно.

Зошто Bluehost е подобар од iPage

Bluehostрешенија за веб хостинг скала како што го зголемувате вашиот бизнис. Без разлика дали вашата веб-страница добива 10 посети дневно или 10,000 посети на час, Bluehost го има вистинското решение за вас. Тие се познати и по нивниот тим за поддршка, што е еден од најдобрите во индустријата.

Иако почетната цена на iPage е за долар или два пониска од Bluehost, нивните цени за обновување се всушност многу повисоки од Bluehost.

2. SiteGround

хостингер
 • Официјален веб-сајт: www.siteground. Со
 • Неверојатни карактеристики, брзи и безбедни сервери за да бидете сигурни дека вашите сајтови се вчитуваат брзо.
 • Еден од најпопуларните веб-домаќини на Интернет и според мене е најдобрата алтернатива на iPage.

SiteGround е еден од најдоверливите веб-домаќини на веб. Тие хостираат над 2 милиони домени на нивните сервери кои се оптимизиран за брзина. SiteGround е промовиран од некои од најголемите професионални блогери во индустријата и се смета за еден од најдобрите веб-домаќини за големи и мали блогери.

Иако SiteGround е прилично познат меѓу блогерите, тоа не значи дека тие не се добри за хостирање на бизнис со висок раст како онлајн продавница. Нивните понуди вклучуваат WordPress Хостинг, споделен веб хостинг, облак хостинг и WooCommerce Хостинг.

siteground технологија за брзина

Без разлика дали сакате да започнете личен блог или да се впуштите на вашето прво претприемачко патување, SiteGround го има совршениот производ за вас.

Најдобриот дел за хостирање на вашата веб-страница со SiteGround е дека нивниот тим за поддршка е еден од најдобрите во индустријата.

Тие ќе ги решат повеќето од вашите прашања во рок од 10 минути, а времето на чекање е често помалку од 3 минути на разговорот во живо. Може да дојдете до нивниот тим за поддршка преку е-пошта, билети за поддршка, разговор во живо и телефон.

Нивниот StartUp хостинг план нуди:

 • Складирање на 10 GB.
 • ~ 10,000 посетители.
 • Бесплатни SSL сертификати.
 • Бесплатни сметки за е-пошта.
 • Бесплатен градител на веб-страници.
 • Поддршка 24×7.
 • Неизмерен пропусен опсег.
 • Бесплатни дневни бекап.
 • SiteGround цените плановите започнуваат од 2.99 долари месечно.
 • (Детално SiteGround преглед тука)

Цените започнуваат од 2.99 долари месечно.

Зошто SiteGround е подобар од iPage

За разлика од iPage SiteGround се гради од темел до поддршка на бизниси од сите облици и големини. Без разлика дали се обидувате да го изградите вашиот прв блог или сакате да го доведете вашиот офлајн бизнис на интернет, SiteGround ве покрие.

Нивните решенија за веб хостинг ќе расте како што расте вашиот бизнис и секогаш можете да се потпрете на нивниот тим за поддршка. iPage е направен за луѓе кои штотуку почнуваат и сакаат само да ги тестираат водите.

3. A2 Хостинг

a2 хостинг
 • Официјален веб-сајт: www.a2hosting.com
 • Достапен хостинг кој е изграден за брзина, турбо сервери (до 20X побрз).

A2 Хостинг е помалку познат играч во индустријата, но е еден од најсигурните. Нивните решенија за веб хостинг вклучуваат сè, од заеднички веб хостинг до VPS хостинг и посветени сервери. Без разлика дали штотуку започнувате или водите успешен онлајн бизнис, A2 Hosting ги има решенијата за вашите потреби.

Кога ќе се регистрирате со А2 хостинг, тие бесплатно ќе ја мигрираат вашата веб-страница од кој било друг веб-домаќин. Нивниот тим за поддршка е достапен деноноќно и до него може да се дојде преку е-пошта, телефон и билети за поддршка.

Еве што добивате на нивниот најосновен план:

 • 5 MySQL бази на податоци.
 • Неограничено складирање на SSD.
 • Неограничен опсег на опсег.
 • Бесплатни SSL сертификати.
 • Бесплатна миграција на страницата.
 • Цени за хостинг А2 плановите започнуваат од 2.99 долари месечно.
 • (Детално Преглед на Хостинг A2 тука)

Цените започнуваат од 2.99 долари месечно.

Зошто A2 хостинг е подобар од iPage

A2 Hosting нуди 99.99% посветеност на работното време и нивните понуди лесно може да се зголемуваат како што расте вашиот бизнис. За разлика од iPage, A2 хостинг нуди некои напредни функции изградени за програмери. Ако ви треба дополнителна приспособена функционалност на вашиот сервер без да се скршите за да купите посветен сервер, можете да го направите тоа со A2 Hosting.

4. Хостингер

хостингер
 • Официјален веб-сајт: www.hostinger.com
 • Брзо и безбедно хостирање по смешно ниска цена, од 2.99 долари месечно

Hostinger направи име во индустријата со обезбедување на најевтините можни решенија за веб хостинг. За разлика од многу други веб-домаќини кои нудат многу ниски воведни цени и наплаќаат високи цени за обновување, Hostinger всушност нуди многу евтини веб хостинг решенија.

Ако штотуку почнувате и сакате да заштедите секој денар што можете, одете со Hostinger. Тие ги нудат најевтините планови за веб хостинг што можете да ги најдете на пазарот.

Сега, само затоа што Hostinger е познат како најевтин провајдер за веб-хостинг не значи дека нивната услуга за хостирање не може да се натпреварува со другите домаќини на оваа листа. Hostinger нуди не само заеднички веб-хостинг, туку и други скалабилни решенија како VPS хостинг и посветени сервери.

Нивниот тим за поддршка од експерти е достапен 24/7 и може да се контактира преку е-пошта, телефон и билет за поддршка.

Еве што можете да добиете на нивниот основен план за заеднички хостинг:

 • 1 Веб-страница.
 • Бесплатен SSL сертификат.
 • 1-клик WordPress Инсталирајте
 • 1 Сметка за е-пошта.
 • Контролен панел на cPanel.
 • 24×7 поддршка.
 • Цена на хостингер плановите започнуваат од 2.99 долари месечно.
 • (Детално Преглед на хостингер тука)

Цената започнува од 2.99 долари месечно.

Зошто Hostinger е подобар од iPage

За разлика од iPage, Hostinger всушност нуди веб хостинг по многу евтини цени. iPage нуди веб-хостинг по многу ниски воведни цени, но ја зголемува цената кога ќе се обновите.

5. InMotion хостинг

inmotion хостинг
 • Официјален веб-сајт: www.inmotionhosting.com
 • Насочени кон хостирање на сајтови за мали бизниси и WordPress сајтови.
 • InMotion нуди совршен спој на ниска цена и технички иновации.

InMotion хостинг е познат по обезбедување на премиум заеднички услуги за хостирање. Нивната платформа е изградена за сопственици на бизниси и сериозни блогери. Без разлика дали добивате 5 посетители на час или илјада, InMotion Hosting има решение за веб-хостинг за вас. Тие нудат сè, од заеднички хостинг до посветени сервери.

Сите нивни планови нудат неограничен простор на дискот, неограничен пропусен опсег, неограничени е-пошта и бесплатно име на домен за првата година. Добивате и 90-дневна гаранција за враќање на парите. Нивните услуги лесно се интегрираат со Google апликации како Drive, Документи и Gmail.

Сите нивни планови нудат бесплатен трансфер на веб-страница од други веб-домаќини. Ако веќе имате веб-локација хостирана со друг веб-домаќин, тимот на InMotion ќе ја мигрира вашата веб-страница бесплатно со нула прекини. Нивниот тим за поддршка е достапен 24×7 и може да се контактира преку телефон и е-пошта.

Еве што можете да добиете на нивниот најосновен план за заеднички хостинг:

 • Бесплатно име на домен за првата година.
 • Хостирани се 2 веб-страници.
 • Неограничен простор на дискот SSD.
 • Неограничен опсег на опсег.
 • Неограничени сметки за е-пошта.
 • Бесплатни маркетинг алатки.
 • Поддршка 24×7.
 • Бесплатни SSL сертификати.
 • (Детално Преглед на хостинг на InMotion тука)

Цените започнуваат од 2.29 долари месечно.

Зошто InMotion хостинг е подобар од iPage

InMotion хостинг е изградена за професионални блогери и сериозни сопственици на бизниси. За разлика од iPage, решенијата за веб хостинг на InMotion растат со вашиот бизнис.

6 Грин Гикс

зеленикави
 • Официјален веб-сајт: www.greengeeks.com
 • Цврсти карактеристики и а евтина веб-хостинг компанија со што е лесно да се започне.
 • Пријавете се со зелена веб-хостинг компанија која поддржува обновлива енергија.

GreenGeeks се познати во индустријата за обезбедување зелени веб-хостинг услуги. Тие имаат намера да ја намалат штетата што серверските фарми ја нанесуваат на животната средина. Хостирањето на вашата веб-страница со GreenGeeks е најлесниот начин за заштита на животната средина.

Сите нивни планови, вклучувајќи го и основниот, нудат неограничен простор на дискот SSD и неограничен опсег. За разлика од повеќето веб-домаќини, GreenGeeks ви овозможува да хостирате онолку домени на еден план колку што сакате. Добивате и неограничени бесплатни сметки за е-пошта. Тие исто така нудат дневни бесплатни бекап на вашата веб-страница.

Ако веќе имате веб-локација хостирана со друг веб-домаќин, тогаш GreenGeeks ќе ви помогне бесплатно да ја пренесете на нивните сервери. Треба само да го контактирате нивниот тим за поддршка откако ќе се регистрирате за план за веб-хостинг.

Сите нивни планови користат приспособена технологија наречена PowerCacher која ја кешира содржината на вашата веб-локација и ја зголемува брзината на вашата веб-страница (видете го мојот Преглед на GreenGeeks за повеќе детали). Нивниот тим за техничка поддршка е достапен 24×7 преку разговор во живо, телефон и билети за е-пошта.

Еве што тие нудат на нивниот основен план за веб-хостинг:

 • Планови за цени на GreenGeeks започнете од 2.95 долари месечно.
 • Бесплатно име на домен за првата година.
 • Зелен веб хостинг.
 • 1 Веб-страница.
 • 1-Кликнете Installer за апликации како WordPress.
 • Неограничен простор на дискот SSD.
 • Неограничен опсег на опсег.
 • Бесплатни сметки за е-пошта.
 • Контролен панел на cPanel.
 • Бесплатен градител на веб-страници.
 • Бесплатен SSL сертификат со џокер.

Цените започнуваат од 2.95 долари месечно.

Зошто GreenGeeks е подобар од iPage

За разлика од iPage, GreenGeeks користи сервери кои се добро за околината и понудата зелен веб хостинг . Хостирањето на вашата веб-страница со GreenGeeks е најлесниот начин да направите нешто за животната средина.

Исто така, за разлика од iPage, GreenGeeks ја изгради својата платформа за приспособливост и нуди услуги кои се движат од заеднички хостинг до посветени сервери - сите се зелени.

Најлоши веб-домаќини (Останете настрана!)

Има многу веб-хостинг провајдери таму, и може да биде тешко да се знае кои да се избегнуваат. Затоа составивме листа на најлоши услуги за веб-хостинг во 2024 година, за да знаете од кои компании да се воздржите.

1. PowWeb

PowWeb

PowWeb е достапен веб-домаќин кој нуди лесен начин за лансирање на вашата прва веб-страница. На хартија, тие нудат сè што ви треба за да ја стартувате вашата прва страница: бесплатно име на домен, неограничен простор на дискот, инсталација со еден клик за WordPress, и контролен панел.

PowWeb нуди само еден веб-план за нивната веб-хостинг услуга. Ова може да ви изгледа добро ако ја градите својата прва веб-локација. На крајот на краиштата, тие нудат неограничен простор на дискот и немаат ограничувања за пропусниот опсег.

Но, има строги ограничувања за фер користење на ресурсите на серверот. Ова значи, ако вашата веб-страница одеднаш добие огромен наплив на сообраќај откако стана вирална на Reddit, PowWeb ќе ја затвори! Да, тоа се случува! Заеднички провајдери на веб-хостинг кои ве привлекуваат со евтини цени ја затвораат вашата веб-страница веднаш штом ќе добие мал пораст на сообраќајот. И кога тоа ќе се случи, со други веб-домаќини, можете едноставно да го надградите вашиот план, но со PowWeb, нема друг повисок план.

Прочитај повеќе

Јас би препорачал да одите со PowWeb само ако штотуку почнувате и ја градите својата прва веб-страница. Но, дури и ако е така, други веб-домаќини нудат прифатливи месечни планови. Со други веб-домаќини, можеби ќе треба да плаќате еден долар повеќе секој месец, но нема да мора да се регистрирате за годишен план и ќе добиете подобра услуга.

Една од единствените откупни карактеристики на овој веб-домаќин е неговата евтина цена, но за да ја добиете таа цена ќе треба однапред да платите 12 месеци или повеќе. Едно нешто што ми се допаѓа кај овој веб-домаќин е тоа што добивате неограничен простор на дискот, неограничени поштенски сандачиња (адреси за е-пошта) и без наводни ограничувања на пропусниот опсег.

Но, не е важно колку работи PowWeb прави правилно, има премногу лоши прегледи со 1 и 2 ѕвезди на интернет за тоа колку е страшна оваа услуга. Сите тие прегледи прават PowWeb да изгледа како хорор шоу!

Ако барате добар веб-домаќин, Силно би препорачал да барате на друго место. Зошто да не одите со веб-домаќин кој сè уште не живее во 2002 година? Не само што нејзината веб-страница изгледа античка, таа сè уште користи Flash на некои од своите страници. Прелистувачите ја откажаа поддршката за Flash пред неколку години.

Цената на PowWeb е поевтина од многу други веб-домаќини, но исто така не нуди толку многу како оние други веб-домаќини. Најпрво, Услугата на PowWeb не е скалабилна. Имаат само еден план. Други веб-домаќини имаат повеќе планови за да се осигураат дека можете да ја зголемите вашата веб-страница со само еден клик. Имаат и голема поддршка.

Веб-домаќините како SiteGround Bluehost се познати по нивната корисничка поддршка. Нивните тимови ви помагаат со сè и сешто кога вашата веб-страница ќе се расипе. Градам веб-страници во последните 10 години, и нема шанси некогаш да го препорачам PowWeb некому за каков било случај на употреба. Стој подалеку!

2. FatCow

FatCow

За прифатлива цена од 4.08 долари месечно, FatCow нуди неограничен простор на дискот, неограничен пропусен опсег, градител на веб-страници и неограничени адреси за е-пошта на името на вашиот домен. Сега, се разбира, постојат ограничувања за фер употреба. Но, оваа цена е достапна само ако одите на мандат подолг од 12 месеци.

Иако цената изгледа прифатлива на прв поглед, бидете свесни дека нивните цени за обновување се многу повисоки од цената за која се регистрирате. FatCow наплатува повеќе од двојно повисока цена за пријавување кога ќе го обновите вашиот план. Ако сакате да заштедите пари, би било добра идеја да одите на годишен план за да ја заклучите поевтината цена за пријавување за првата година.

Но, зошто би? FatCow можеби не е најлошиот веб-домаќин на пазарот, но тие исто така не се најдобри. За иста цена, можете да добиете веб-хостинг кој нуди уште подобра поддршка, побрзи брзини на серверот и поскалабилна услуга.

Прочитај повеќе

Едно нешто што не ми се допаѓа или не го разбирам за FatCow е тоа тие имаат само еден план. И иако овој план се чини дека е доволен за некој кој штотуку почнува, не изгледа како добра идеја за секој сериозен сопственик на бизнис.

Ниту еден сериозен сопственик на бизнис не би помислил дека планот што е погоден за локација за хоби е добра идеја за нивниот бизнис. Секој веб-домаќин што продава „неограничени“ планови лаже. Тие се кријат зад правен жаргон кој наметнува десетици и десетици ограничувања за тоа колку ресурси може да користи вашата веб-страница.

Значи, се поставува прашањето: за кого е наменет овој план или оваа услуга? Ако не е за сериозни сопственици на бизниси, тогаш дали е само за хобисти и луѓе што ја градат својата прва веб-страница? 

Една добра работа за FatCow е тоа тие ви нудат бесплатно име на домен за првата година. Корисничката поддршка можеби не е најдобрата достапна, но е подобра од некои од нивните конкуренти. Има и 30-дневна гаранција за враќање на парите во случај да одлучите дека ќе завршите со FatCow во првите 30 дена.

Друга добра работа за FatCow е тоа што тие нудат прифатлив план за WordPress веб-страници. Ако сте љубител на WordPress, можеби има нешто за вас во FatCow's WordPress планови. Тие се изградени на врвот на редовниот план, но со некои основни карактеристики кои би можеле да бидат корисни за а WordPress сајт. Исто како и редовниот план, добивате неограничен простор на дискот, пропусен опсег и адреси на е-пошта. Добивате и бесплатно име на домен за првата година.

Ако барате сигурен, скалабилен веб-домаќин за вашиот бизнис, Јас не би го препорачал FatCow освен ако не ми напишат чек од милион долари. Види, не велам дека се најлоши. Далеку од тоа! FatCow може да биде погоден за некои случаи на употреба, но ако сте сериозни во врска со развојот на вашиот бизнис на интернет, не можам да ви го препорачам овој веб-домаќин. Другите веб-домаќини може да чинат по еден или два долари секој месец, но нудат многу повеќе функции и се многу посоодветни ако водите „сериозен“ бизнис.

3. Нетфирми

Нет-фирми

Нет-фирми е заеднички веб-домаќин кој се грижи за малите бизниси. Тие порано беа гигант во индустријата и беа еден од највисоките веб-домаќини.

Ако ја погледнете нивната историја, Netfirms порано беше одличен веб-домаќин. Но, тие веќе не се она што беа. Тие беа купени од гигантска веб-хостинг компанија и сега нивната услуга веќе не изгледа конкурентна. И нивната цена е само срамота. Можете да најдете подобри услуги за веб хостинг за многу поевтини цени.

Ако сè уште верувате поради некоја причина дека Netfirms можеби вреди да се проба, само погледнете ги сите ужасни прегледи за нивната услуга на Интернет. Во согласност со десетици прегледи со 1 ѕвезда Сум префрлил, нивната поддршка е страшна, а услугата оди надолу од кога ја добија.

Прочитај повеќе

Повеќето рецензии на Netfirms што ќе ги прочитате почнуваат на ист начин. Тие фалат колку е добар Netfirms пред околу една деценија, а потоа продолжуваат да зборуваат за тоа како услугата сега е пожар во контејнер!

Ако ги погледнете понудите на Netfirms, ќе забележите дека тие се дизајнирани за почетници кои штотуку започнуваат со градење на нивната прва веб-страница. Но, дури и ако е така, постојат подобри веб-домаќини кои чинат помалку и нудат повеќе функции.

Една добра работа за плановите на Netfirms е колку се дарежливи сите тие. Добивате неограничено складирање, неограничен пропусен опсег и неограничени сметки за е-пошта. Добивате и бесплатно име на домен. Но, сите овие карактеристики се вообичаени кога станува збор за споделен хостинг. Речиси сите заеднички провајдери на веб-хостинг нудат „неограничени“ планови.

Освен нивните планови за заеднички веб-хостинг, Netfirms нуди и планови за Градител на веб-страници. Тој нуди едноставен интерфејс за влечење и спуштање за да ја изградите вашата веб-страница. Но, нивниот основен стартен план ве ограничува на само 6 страници. Колку дарежлив! Шаблоните се исто така навистина застарени.

Ако барате лесен градител на веб-страници, Јас не би препорачал Netfirms. Многу производители на веб-страници на пазарот се многу помоќни и нудат многу повеќе функции. Некои од нив се и поевтини…

Ако сакате да инсталирате WordPress, тие нудат лесно решение со еден клик за негово инсталирање, но немаат никакви планови кои се оптимизирани и дизајнирани специјално за WordPress сајтови. Нивниот почетен план чини 4.95 долари месечно, но дозволува само една веб-страница. Нивните конкуренти дозволуваат неограничени веб-страници за истата цена.

Единствената причина што можам да ја замислам да ја хостувам мојата веб-страница со Netfirms е ако ме држат како заложник. Нивната цена не ми изгледа реална. Тој е застарен и е многу поголем во споредба со другите веб-домаќини. Не само тоа, нивните евтини цени се само воведни. Тоа значи дека ќе треба да платите многу повисоки цени за обновување по првиот мандат. Цените за обновување се двојно повисоки од воведните цени за пријавување. Стој подалеку!

Што е iPage

Ажурирање од 2024 година: iPage сега соработува со Bluehost

iPage е еден од најпопуларните даватели на услуги за веб хостинг на Интернет. Тие се околу долго време.

најдобрите алтернативи на ipage

Нивните планови за веб хостинг нудат а бесплатно име на домен, бесплатни адреси за е-пошта, бесплатни SSL сертификати и бесплатен градител на веб-страници што нуди илјадници бесплатни шаблони за избор.

Најдобриот дел за iPage е нивниот вовед планот започнува со само 1.99 долари месечно

.. ако платите барем 12 месеци однапред.

Иако iPage изгледа како одличен веб-домаќин ако штотуку почнувате (а може да биде во некои случаи), еве неколку работи што треба да ги земете предвид:

 • Повисока цена за обновување: Иако iPage нуди да ја хостира вашата веб-страница за само 1.99 долари месечно. Нивните цени за обновување често се многу повисоки од нивните воведни цени.
 • Нема доволно простор за растење: Веб-домаќините како iPage нудат лесна платформа за почетниците да ги започнат своите веб-страници.
 • Ова станува проблем штом вашиот бизнис ќе почне да расте бидејќи платформата не е создадена и не нуди решенија за бизниси со голем сообраќај.

Ако ви треба веб-домаќин само за да ги тестирате водите, тогаш iPage е повеќе од доволно. Но, ако сакате да развиете онлајн бизнис на илјадници клиенти, ќе ви треба сигурен веб-домаќин кој нуди решенија за бизниси од сите големини.

Нашата пресуда ⭐

Ако штотуку почнувате, iPage може да изгледа како одлична опција. Но, ако сте во оваа игра на долги патеки, тие можеби не се најдобрата опција. Нивните услуги се дизајнирани да им олеснат на сите да започнат бизнис, а не за приспособливост.

Ако истражувате алтернативи на iPage и сè уште не можете да одлучите со кој веб-домаќин да одите, тогаш одете SiteGround or Bluehost (Или Hostinger). И двајцата нудат скалабилни решенија за веб-хостинг по пристапни цени и се познати по нивниот неверојатен тим за поддршка.

Bluehost: Брз, безбеден и пријателски хостинг за почетници
Од 2.95 долари месечно

Напојувајќи над 2 милиони сајтови на Интернет, Bluehost нуди врвен веб хостинг за WordPress сајтови. Подесени за WordPress, ти добиваш WordPress-центрични контролни табли и алатки заедно со инсталација со 1 клик, БЕСПЛАТНО име на домен, е-пошта, градител на веб-страници со вештачка интелигенција + многу повеќе. Без разлика дали започнувате блог, водите бизнис веб-локација или поставувате онлајн продавница, Bluehost's WordPress-фокусираниот хостинг ги обезбедува алатките и ресурсите што ви се потребни за да успеете онлајн.

Двете Bluehost SiteGround се изградени имајќи ги предвид почетниците и ќе ви помогнат да ја поставите вашата веб-страница во рок од неколку минути по пријавувањето.

Ако сте блогер, и двата веб-домаќини нудат инсталација со еден клик WordPress за да можете да започнете блог за неколку минути и почнете да блогирате без никакво програмско знаење.

На крајот на денот, одлуката сè уште зависи од вас. Ние сме само тука за да ви помогнеме да ги видите и балансирате работите.

ДЕЛ

Добијте до 75% попуст на хостинг

Од 2.95 долари месечно

Како ги разгледуваме веб-домаќините: нашата методологија

Кога ги разгледуваме веб-домаќините, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Вредност за пари: Какви видови на планови за веб хостинг се нудат и дали се добра вредност за парите?
 2. Привилегија на корисникот: Колку е лесен за корисникот процесот на пријавување, вклучувањето, контролната табла? и така натаму.
 3. поддршка на корисниците на: Кога ни е потребна помош, колку брзо можеме да ја добиеме и дали поддршката е ефикасна и корисна?
 4. Хостинг Карактеристики: Кои уникатни карактеристики ги обезбедува веб-домаќинот и како тие се спротивставуваат на конкурентите?
 5. Безбедност: Дали се вклучени суштински безбедносни мерки како SSL сертификати, DDoS заштита, резервни услуги и скенирање на малициозен софтвер/вирус?
 6. Брзина и време на работа: Дали хостинг сервисот е брз и сигурен? Какви типови на сервери користат и како функционираат при тестовите?

За повеќе детали за нашиот процес на преглед, Кликни тука.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...