8 најдобри алтернативи на HostGator (и 3 конкуренти што треба да се избегнуваат)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Кога станува збор за изградба на веб-страница, изборот на вистинскиот веб-хостинг провајдер е еден од најважните први чекори. HostGator е популарна компанија за веб-хостинг, но дали е навистина најдобрата опција за вас? Еве ги најдобри алтернативи на HostGator ⇣ веднаш:

Од 2.95 долари месечно

Добијте до 60% попуст на хостинг

Постојат бројни фактори кои треба да се земат предвид, вклучувајќи ја брзината, безбедноста и, се разбира, цената. Иако HostGator сигурно не е лош давател на хостинг, тој не е ниту совршен. Ако барате други опции на пазарот, составив листа на алтернативи за HostGator кои можеби ќе бидат подобри за вашите потреби за веб-хостинг. 

Брзо резиме:

 • Најдобро во целина: Bluehost ⇣ е еден од најевтините и погодни за почетници хостинг провајдери на пазарот кој нуди квалитетен веб хостинг.
 • Финалист: Хостингер ⇣ нуди заеднички хостинг и домени за VPS и облак планови по неверојатно ниски цени.
 • Најдобра премиум алтернатива: SiteGround ⇣ нуди подобри карактеристики, брзина, безбедност и доверливост со серверите напојувани од Google Облак платформа (GCP).

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за HostGator. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Најдобрите алтернативи на HostGator во 2023 година

HostGator е една од најпопуларните и најевтините услуги за веб хостинг таму. Еве ги најдобрите конкуренти на HostGator што треба да ги земете во предвид дека се подобри и поевтини.

1. Bluehost (Најдобра алтернатива на HostGator)

bluehost

Основана во Јута во 2003 година, Bluehost порасна и стана еден од најпопуларните даватели на веб-хостинг на пазарот денес, напојувајќи повеќе од 2 милиони веб-страници ширум светот.

Bluehost Главни карактеристики

Bluehost се стреми да понуди одлична услуга по пристојна цена, и тие не разочаруваат. BluehostЦените се доволно достапни за да бидат достапни за почетниците што ја градат својата прва веб-страница, но тие нудат планови кои се доволни и за веб-локации со многу поголем сообраќај.

Bluehost нуди широк спектар на планови, вклучувајќи дели хостинг (каде што вашата веб-локација споделува сервер со други веб-локации), посветен хостинг (каде што вашата веб-страница има свој приватен сервер), VPS хостинг (еден вид хибрид, каде што вашата веб-страница споделува виртуелни ресурси со други), и посветен WordPress хостинг (специјално дизајниран за WordPress-напојувани сајтови)

Bluehost е службено лице WordPress препорачан хостинг провајдер, што го прави одлична опција за секој што користи WordPress да го изградат својот сајт. Сите планови доаѓаат со 1-клик WordPress инсталација, што го прави поставувањето на вашата веб-страница што е можно полесно.

Bluehost има постојано се покажа добро при тестовите за брзина, така што никогаш нема да треба да се грижите за бавните брзини на вчитување кои влијаат на перформансите на оптимизација на вашата веб-локација. 

Сите BluehostПлановите на 's доаѓаат со интуитивен контролен панел кој е лесен за корисникот кој им овозможува на корисниците да управуваат со нивниот хостинг со минимална крива на учење. За поевтини планови наменети за почетници, Bluehost користи сопствен приспособен контролен панел специјално изграден за лесно користење. За понапредните планови, тие користат cPanel, класична опција што ја користат многу даватели на веб-хостинг.

Доколку се појават некакви проблеми, можете да контактирате Bluehostкорисничкиот тим за услуги на клиентите 24/7 преку разговор во живо. Проверете го мојот Bluehost преглед тука.

Bluehost планови

bluehost планови

Bluehost нуди широк спектар на различни видови на хостинг со различни цени. Овде ќе го поделам на општи ценовни опсези за секој различен тип на хостинг, и можете да ја проверите нивната веб-страница за повеќе детали.

Муабет со хостинг: Ова е идеална опција за секој кој штотуку го започнува своето патување за градење веб-страници. Ако сè уште не очекувате високи нивоа на сообраќај кон вашата страница, тогаш споделениот хостинг треба да биде повеќе од доволен (и многу поекономичен). Bluehost нуди четири заеднички планови за хостирање: Basic (2.95 $/месец), Plus (5.45 $/месец), Choice Plus (5.45 $/месец) и Pro (13.95 $/месец).

посветен хостинг: Понапредна (и поскапа) опција, посветеното хостирање значи дека вашата веб-страница ќе биде хостирана на свој посветен сервер – нема споделување ресурси со други веб-локации. Ова е навистина потребно само за веб-локациите кои имаат високо ниво на сообраќај, бидејќи споделувањето ресурси може да го забави. Bluehost има три посветени хостинг планови: Стандарден (79.99 $/месец), Подобрен (99.99 $/месец) и Premium (119.99 $/месец).

VPS хостинг: Убав компромис помеѓу заеднички и посветен хостинг, VPS хостинг ги комбинира аспектите на двете за да му даде на вашата веб-страница повеќе ресурси по разумна цена. Како Bluehostобјаснува веб-страницата на, „корисниците можат да уживаат целосна контрола врз речиси сите аспекти на карактеристиките и функциите на страницата, со подобри перформанси и приспособливост од споделениот хостинг“.

Bluehost нуди три VPS хостинг планови: Стандарден (18.99 $/месец), Подобрен (29.99 $/месец) и Ultimate (59.99 $/месец).

WordPress хостинг: Како што сугерира името, WordPress хостинг е специјално дизајниран да работи добро со WordPress-напојувани веб-страници. Bluehost нуди четири WordPress Планови за хостирање: Basic (3.45 $/месец), плус (5.45 $/месец) Choice Plus (5.45 $/месец) и Pro (13.95 $/месец). 

Bluehost исто така, нуди успеа WordPress хостинг планови кои се движат од 9.95 УСД до 27.95 УСД/месечно.

WooCommerce Хостинг: Допаѓа WordPress Хостинг, BluehostПлановите за хостирање на WooCommerce се дизајнирани да работат непречено со WooCommerce, популарната платформа за градење веб-страници за е-трговија. Постојат два планови на WooCommerce: Стандарден (15.95 $ / месец) и Premium (32.95 $ / месец). 

Сите Bluehostдоаѓаат плановите на бесплатен домен и 30-дневно пари гаранција за враќање на, така што нема ризик да го испробате.

Bluehost Добрите лошите страни

Позитивни:

 • Достапен споделен хостинг
 • Вклучува бесплатно име на домен
 • Одговорна 24/7 корисничка поддршка
 • Официјално препорачано од WordPress, и вклучува 1-клик WordPress инсталира
 • Голема безбедност
 • Нема скриени такси за време на пријавувањето
 • Понуди а Градител на веб-страници за почетници

Конс:

 • Малку скапо кога ќе дојде време да го обновите името на вашиот домен

Зошто Bluehost Подобро е од HostGator

Иако Bluehost и HostGator се споредливи во области како што се брзина и сигурност, Bluehost повлекува пред HostGator во неколку области. Bluehost официјално се препорачува од WordPress и вклучува бројни карактеристики што го прават користењето WordPress бриз. Види го мојот HostGator наспроти Bluehost споредба за повеќе информации.

Bluehost исто така, располага со сеопфатен подобар безбедносен пакет од HostGator. Посетете Bluehost.com сега.

2. Hostinger (најевтина алтернатива на HostGator)

хостингер

Првично лансирана како мала веб-хостинг компанија во Литванија во 2011 година, Hostinger ја заработи својата репутација како еден од најдоверливите и брзорастечки провајдери на веб-хостинг на пазарот.

Главни карактеристики на Hostinger

Hostinger има некои од најдобрите цени на пазарот, со нивниот најевтин план чини само 1.99 УСД/месечно. Иако тие не нудат посветен хостинг, Хостингер нуди VPS хостинг и облак хостинг (покрај стандардниот заеднички веб хостинг), и неколку уникатни опции вклучувајќи Хостирање на серверот Minecraft.

Нивните планови доаѓаат со широк спектар на одлични карактеристики, вклучувајќи бесплатен SSL сертификат, 1-клик WordPress инсталација и WordPress забрзување на веб-локацијата, Cloudflare CDN (географски распространета група на сервери кои обезбедуваат брзо време на испорака и вчитување на содржината) и 24/7 поддршка на клиентите преку разговор во живо (во овој момент не е достапна телефонска поддршка).

Hostinger создаде сопствен контролен панел, алтернатива cPanel што ја нарекува hPanel. hPanel е релативно лесен за користење и е доволно интуитивен за почетниците да управуваат со нивните веб-страници без премногу мака.

Hostinger е брз и сигурен, а нивното ветување е 99.9% време на време значи дека во основа никогаш нема да треба да се грижите за забавување или паѓање на вашата веб-страница. Прочитајте го мојот преглед на Хостингер овде.

Планови за хостинг

хостингер планови

Иако Hostinger има голем број на уникатни опции за хостирање на располагање, јас ќе се фокусирам овде на нивните најпопуларни планови, кои се веб хостинг, облак хостинг, WordPress хостинг и VPS.

Веб хостинг: Ова е заедничка опција за хостирање на Hostinger, која ја рекламира како „за мали или средни веб-страници“. Постојат три планови за веб хостинг: Единечен споделен хостинг (1.99 $ / месец), премиум споделен хостинг (2.99 $ / месец - најпопуларниот план на Hostinger) и деловно споделен хостинг (4.99 $ / месец).

облак хостинг: Сè попопуларна опција за веб-хостинг, облак хостинг користи облак сервери за напојување на вашата веб-страница. Hostinger нуди три облак хостинг планови: Cloud Startup (9.99$/месец), Cloud Professional (18.99$/месец) и Cloud Enterprise (69.99$/месец). 

WordPress хостинг: Hostinger има четири планови кои се оптимизирани за употреба WordPress: еден WordPress (1.99 $ / месец - најевтиниот план на Hostinger), WordPress Стартер (3.99 $/месец), Бизнис WordPress (6.99 долари/месец) и WordPress Про (11.59 $ / месец).

VPS хостинг: Ако барате чекор напред од споделениот хостинг, VPS хостингот може да биде вистинскиот погоден за вашите потреби. Hostinger има изненадувачки широк спектар на планови (има осум од нив, па нема да навлегувам во сите детали овде), но нивниот најпопуларен VPS план, VPS 2, е 8.95 УСД/месечно.

Добрите и лошите страни на Hostinger

Позитивни:

Конс:

 • Не прави дневни бекап

Зошто Hostinger е подобар од HostGator

Hostinger го победува HostGator (и сите други на мојата листа) во однос на цената. Hostinger нуди некои од најниските цени на пазарот без да се загрозат перформансите или карактеристиките, што го прави силен конкурент на HostGator.

Посетете го Hostinger.com сега! или проверете го мојот Споредба на HostGator vs Hostinger

3. SiteGround (Конкурент на Premium HostGator)

siteground

Друга опција која е широко одобрена од страна на WordPress заедница, SiteGround е солидна алтернатива на HostGator. 

SiteGround Главни карактеристики

SiteGround е одлична опција за почетници, бидејќи доаѓа со a лесен за корисник контролен панел и прави скалирање на вашата веб-страница беспрекорно и лесно. Тоа е пример за провајдер на „бутик кутии“, што значи дека сè уште е независен и не е во сопственост на една од поголемите фирми што апсорбирале толку многу помали веб компании.

Компанијата има изградено силна репутација како а WordPress-фокусиран веб-домаќин, но тоа не е сè што имаат да понудат. Без разлика дали вашата веб-страница користи или не WordPress, можете да верувате во тоа SiteGround ќе ви даде одлична услуга за клиенти, импресивни гаранции за брзина и време на работа и повеќе центри за податоци.

SiteGround употреба Google Облак сервери за сите нивни нови клиенти, што е една од најбрзите опции за сервер наоколу. Тие нудат импресивен опсег на различни планови, од кои многу се насочени кон почетници и помали веб-локации, иако нудат понапредни решенија со софистицирани карактеристики. 

Тие вклучуваат Планови за хостирање на WooCommerce, од кои најнапредниот (наречен GoGeek) доаѓа со неограничени веб-локации, 20 GB веб-простор, неограничен сообраќај, бесплатен инсталер и мигратор на WP, кеширање надвор од кутијата, неограничени бази на податоци, и многу повеќе. 

Тие дури и ветуваат а 100% натпревар од обновливи извори на енергија со сите планови, така што вашата веб-страница може да биде без климатски вина.  Прочитај ми SiteGround преглед тука.

SiteGround планови

siteground планови

SiteGround нуди широк спектар на различни планови, од стандарден, заеднички хостинг до поспецијализирани опции како хостинг за препродавачи.

Веб хостинг: SiteGround нуди три заеднички планови за веб хостинг: StartUp (3.99$/месец), GrowBig (6.69$/месец) и GoGeek (10.69$/месец). Сите планови за веб-хостинг се овозможени за е-трговија и доаѓаат со бесплатни SSL и CDN, како и управувани WordPress.

WordPress хостинг: Ова е SiteGround"S WordPress-специфична опција за хостирање. Постојат три планови, кои имаат исти имиња и цени како плановите за веб-хостинг (види погоре), но доаѓаат со неколку различни карактеристики.

WooCommerce Хостинг: Како неговиот веб хостинг и WordPress хостинг планови, SiteGroundПлановите за хостирање на WooCommerce ги имаат истите три нивоа по исти цени, но се специјално конфигурирани за хостирање на веб-локации напојувани од WooCommerce. Постојат три нивоа на цени на WooCommerce: StartUp (3.99$/месец), GrowBig (6.69$/месец) и GoGeek (10.69$/месец).

облак хостинг: SiteGroundПлановите за хостирање на облак доаѓаат на четири (многу поскапи) нивоа: Jump Start (100$/месец), Business (200$/месец), Business Plus (300$/месец) и Super Power (400$/месец). 

Препродавач Хостинг: Ова е поспецијализирана опција отколку што ќе им треба на повеќето луѓе, бидејќи е специјално наменета за препродавачи кои не сакаат нивните клиенти да видат SiteGround брендирање. Плановите за хостирање на препродавачи имаат три ценовни точки: GrowBig (6.69$/месец), GoGeek (10.69$/месец) и Cloud (започнува од 100$/месец).

Сите SiteGroundплановите на се со а 30-дневно пари гаранција за враќање на и 100% натпревар од обновливи извори на енергија

Еден потенцијален недостаток е тоа Сите SiteGroundПлановите на 's доаѓаат со ограничен простор за складирање, така што ова е нешто на што ќе треба да обрнете внимание при изборот на вистинскиот план за потребите на вашата веб-локација.

SiteGround Добрите лошите страни

Позитивни:

 • Голема брзина напојувана од Google Облак сервери
 • Бесплатна миграција на веб-страница
 • Официјално препорачано од WordPress, и доаѓа со 1-клик WordPress инсталација
 • Сите планови доаѓаат со бесплатен SSL и CDN (мрежа за испорака на содржина)
 • Пријателска, персонализирана услуга за клиенти

Конс: 

 • Не доаѓа со бесплатно име на домен
 • Плановите имаат ограничен простор за складирање

Зошто SiteGround Подобро е од HostGator

Иако HostGator е поевтина опција, SiteGround нуди поширок опсег на функции и планови, што го прави навистина флексибилна опција за веб-локации кои сакаат да започнат со мали и зголемени. 

Нивната услуга за клиенти е уште една област каде што SiteGround навистина блеска: тие нудат разговор во живо, билети, е-пошта и телефонска поддршка и имаат добро екипиран тим за да се погрижат сите ваши прашања да бидат адресирани брзо и компетентно.

Посетете SiteGround.com сега! или проверете го мојот HostGator наспроти SiteGround споредба

4 Грин Гикс

зеленикави

Дали сонувате да најдете веб-хостинг провајдер кој не само што се грижи за негативното влијание на интернетот врз животната средина, туку всушност прави нешто за тоа? Па, не гледајте подалеку од GreenGeeks, чиј мисија е „да се биде најеколошката веб-хостинг компанија во светот“.

Главни карактеристики на GreenGeeks

GreenGeeks им ветува на своите клиенти висок квалитет на услуга со нула вина за животната средина, и од нивното основање во 2008 година тие постојано ги исполнуваат овие ветувања.

GreenGeeks е признат од 2009 година од страна на Агенцијата за заштита на животната средина на Соединетите држави (EPA) како партнер на Green Power. Тие се домаќини на преку 600,000 веб-страници и користат зелена технологија за напојување на нивните сервери.

Тие исто така неутрализирајте ја нивната потрошувачка на енергија со купување кредити за енергија од ветер со 3 пати поголема количина на енергија што ја трошат серверите на GreenGeeks. Дополнително, за секој нов клиент, GreenGeeks вети дека ќе засади по едно дрво.

Тие нудат широк спектар на прифатливи планови за хостирање кои доаѓаат со голем број бесплатни поволности, вклучувајќи бесплатно име на домен (за една година), бесплатен SSL и CDN и бесплатни ноќни резервни копии.

GreenGeeks постојано има добри резултати во тестовите за брзина и време на одговор, иако поголемите веб-локации со поголем сообраќај повремено имале одредени тешкотии при вчитување за време на стрес тестовите. За да обезбедите резултати со голема брзина и време на работа, GreenGeeks користи LiteSpeed ​​сервери и LSCache технологии.

Планови на GreenGeeks

Greengeeks планови

GreenGeeks нуди широк спектар на планови за хостирање по прилично пристојни цени.

Веб хостинг: GreenGeeks нуди три заеднички планови за веб-хостинг: Lite (2.95 $/месец), Pro (5.95 $/месец) и Premium (10.95 $/месец). И плановите Pro и Premium доаѓаат со неограничен простор за складирање и неограничени веб-страници, многу разумна цена за овие карактеристики.

WordPress хостинг: Хостингот на GreenGeeks специјално дизајниран за WordPress доаѓа по три цени: Lite (2.95 $/месец), Pro (5.95 $/месец) и Premium (10.95 $/месец).

Хостинг на VPS: Управуваните планови за хостинг VPS на GreenGeeks доаѓаат во три нивоа на цени: 2 GB (39.95 $ / месец), 4 GB (59.95 $ / месец) и 8 GB (109.95 $ / месец).

Препродавач на хостинг: Допаѓа SiteGround, GreenGeeks нуди и хостинг за препродавачи. Постојат три планови за хостирање на препродавачи: RH-25 (19.95 $ / месец), RH-50 (24.95 $ / месец) и RH-80 (34.95 $ / месец).

Сите планови на GreenGeeks доаѓаат со 1 засадено дрво, како и нивните ветување за надоместување на енергијата на ветерот и 30-дневно пари гаранција за враќање на.

Ако сакате да дознаете повеќе за GreenGeeks, проверете го мојот преглед на GreenGeeks.

Добрите и лошите страни на GreenGeeks

Позитивни:

 • Најеколошки хостинг компанија на пазарот
 • Сите планови доаѓаат со бесплатно име на домен, SSL, CDN и резервни копии на веб-страници
 • Доаѓа со 1-клик WordPress инсталација
 • Одлична поддршка за корисниците

Конс:

 • Нема многу што да се каже овде, освен дека нема телефонска поддршка 24/7.

Зошто GreenGeeks е подобар од HostGator

Ако сакате да ја изградите вашата веб-страница без да го изградите вашиот јаглероден отпечаток, GreenGeeks е веб-домаќин за вас. Од ветувањето за 3x натпревар со обновлива енергија до програмата „1 засадено дрво“, GreenGeeks го надминува HostGator во секоја смисла кога станува збор за еко-пријателство.

Посетете го GreenGeeks.com сега! или проверете го мојот Споредба на HostGator наспроти GreenGeeks

5. A2 Хостинг

a2 хостинг

A2 Хостинг има изградено солидна репутација како брз, флексибилен и сигурен провајдер на веб-домаќин, особено за WordPress.

Главни карактеристики на хостинг A2

А2 хостинг нуди импресивно широк спектар на планови за веб-локации од сите големини, од лични блогови до големи веб-локации за е-трговија кои треба да се справат со големиот сообраќај.

Сите нивни планови доаѓаат со неограничен пропусен опсег, бесплатна миграција на веб-локација, бесплатни SSL сертификати, бесплатен Cloudware CDN и cPanel, корисничка табла за управување со вашата сметка и вашите веб-локации.

А2 хостинг е компатибилен со Joomla и Drupal, а исто така нуди 1-клик WordPress инсталација

Во однос на брзината, A2 Hosting не разочарува: тие ветуваат 99.99% време на работа, И употреба Турбо сервери и функција за кеширање наречена A2 Site Accelerator да испорача веб сообраќај до 20 пати побрзо од нивните конкуренти.

Најдобро од сè, тие нудат брзи, корисни 24/7/365 услуги на клиентите обезбедени од нивната „гуру екипа“.

За повеќе за хостинг А2, можете проверете го мојот целосен преглед за хостинг А2 овде.

А2 хостинг планови

a2 хостинг планови

A2 Hosting нуди речиси премногу планови, со специфични решенија за хостирање за блогови, е-трговија, лични веб-локации и бизниси. Еве неколку од најпопуларните опции:

Муабет со веб хостинг: А2 Хостинг нуди четири заеднички планови за веб-хостинг со разумни цени: Стартување (2.99 $/месец), Drive (5.99 $/месец), Turbo Boost (6.99 $/месец) и Turbo Max (12.99 $/месец).

WordPress хостинг: А2 хостинг има репутација дека работи добро со WordPress, па дури и нуди конкретни WordPress-компатибилен веб хостинг. Постојат четири планови: Трчајте (11.99 $/месец), скокнете (18.99 $/месец), летајте (28.99 $/месец) и продавајте (41.99 $/месец).

VPS хостинг: Можете да изберете помеѓу управувани или неуправувани VPS хостинг планови, кои доаѓаат по четири ценовни точки: Лифт 4 (33.99 $/месец), лифт 8 (46.99 $/месец), лифт 16 (57.99 $/месец) и 8 мах (59.99 $/месец).

посветен хостинг: Како и сите посветени хостинг, посветените планови на A2 Hosting се наменети за веб-локации кои ракуваат со сериозни количини на сообраќај на кои им требаат свои посветени ресурси за да функционираат непречено. Тие нудат посветен хостинг по - погодувате - четири ценовни поени. WARP 1 (155.99$/месец), WARP 2 AMD (185.99$/месец), WARP 2 TURBO AMD (215.99$/месец) и WARP 2 INTEL (185$/месец).

A2 Хостинг Добри и лошите страни

Позитивни: 

 • 99.9% uptime guarantee
 • Одлична поддршка за корисниците
 • Бесплатна миграција на сајтови
 • 1-клик WordPress инсталација
 • Доаѓа со бесплатен SSL и дневни бекап на веб-страниците

Конс:

 • Тони додатоци кои ве туркаат да ги купите при касата
 • Плановите за заеднички хостинг доаѓаат со ограничување од 35 истовремени HTTP конекции со неговите сервери

Зошто хостирањето A2 е подобро од HostGator

A2 е независен хостинг план, за разлика од HostGator, кој е во сопственост на компанија наречена Newfold Digital (порано Endurance International Group). EIG има лоша репутација и беше прогласен за виновен во 2018 година за зголемување на бројот на претплатници и приходите по претплатнички броеви.

Според ДИК, компанијата се согласи да плати казна од 8 милиони долари. Поради ова, многу луѓе би сакале да работат со независни веб-хостинг провајдери како А2 хостинг

Посетете го A2Hosting.com сега! или проверете го мојот Споредба на HostGator наспроти A2 хостинг

6. Име Херој

име херој

Основана во 2015, Име Херој е еден од поновите веб-хостинг провајдери на мојата листа. Сепак, она што му недостига во искуство, го надополнува со голем број одлични карактеристики, широк опсег на флексибилни планови и одлична услуга за клиентите.

Главни карактеристики на NameHero

NameHero постигнува идеална рамнотежа помеѓу пристапноста за почетници и напредните алатки и опции за искусни веб-креатори. Тоа доаѓа со cPanel низ сите нејзини планови, како и Hero Builder, алатката за создавање веб-локации погодна за корисникот, влечење и спуштете ја компанијата, како и 

NameHero постојано има добри резултати на тестовите и ветувањата за брзина 99.9% време на време низ сите нејзини планови. Ги постигнува овие импресивни резултати со користење сервери напојувани со технологија LiteSpeed, значајна надградба од почестите сервери Apache и Nginx (можете да најдете повеќе информации на LiteSpeed во оваа статија).

Покрај брзината, NameHero сериозно ја сфаќа безбедноста. Тој нуди бесплатни SSL сертификати (направете ја вашата сопствена страница подоверлива и побезбедна) и ги заштитува сите нејзини хостирани веб-страници со Imunify360, херметички безбедносен пакет за веб-сервери Линукс.

За подетален поглед на она што го нуди NameHero, проверете го мојот преглед за хостинг NameHero.

NameHero планови

плановите на namehero

Namehero нуди планови што се погодни за сите видови и големини на веб-локации и помага да го означува секој план со типот на веб-локација за која најдобро одговара.

Веб хостинг: NameHero нуди четири различни планови за веб хостинг, од кои сите се со пристојна цена: Starter Cloud (2.69$/месец, најдобар за почетни/лични веб-локации), Plus Cloud (5.18$/месец, најдобар за веб-локации со просечна големина), Turbo Cloud (7.98$/месец, најпопуларниот пакет на NameHero), Business Cloud (11.98$/месец, најдобро за веб-страниците за е-трговија).

Управуван Cloud VPS хостинг: NameHero исто така нуди четири управувани планови за хостирање на облак VPS: Hero 2GB Cloud (23.17$/месец, наменет за веб-програмери), Hero 4GB Cloud, (28.97$/месец, најдобро за веб-администратори), Hero 6GB Cloud (42.31$/месец, најдобро за апликации) и Hero 8GB Cloud (51.01$/месец). најдобро за голем сообраќај). 

NameHero исто така нуди облак посветени сервери и планови специјално за препродавачи, кои можете да ги проверите на нивната веб-страница.

Добрите и лошите страни на NameHero

Позитивни:

 • Сите планови доаѓаат со LiteSpeed ​​сервери и неограничено складирање на SSD
 • 24/7 поддршка за разговор во живо, телефон и е-пошта обезбедена од „Superhero Support“
 • 99.9% гарантирано време на работа
 • Користи LiteSpeed ​​сервери
 • Достапна е посветена IP адреса за дополнителни 4.95 долари месечно

Конс:

 • Тие имаат ограничени локации на центри за податоци (само во САД и Холандија).
 • Одговорот од поддршката за корисници не е моментален

Зошто NameHero е подобар од HostGator

Веројатно најголемата разлика помеѓу HostGator и NameHero е LiteSpeed: NameHero користи LiteSpeed ​​сервери за да ги обезбеди своите веб-локации со молскавична брзина, карактеристика што му недостасува на HostGator (тие користат Apache, кој е сигурен, но побавен).

Посетете го NameHero.com овде!

7. DreamHost

име херој

Основана во 1997 година од четворица пријатели од факултет, DreamHost од „гаражен проект“ стана една од најпопуларните веб-хостинг компании наоколу. 

Главни карактеристики на DreamHost

DreamHost има репутација дека е еден од најлесните и најинтуитивните даватели на веб-хостинг на пазарот, што го прави природно одлично погодно за сите кои штотуку почнале да ја градат својата прва веб-локација.

DreamHost е особено добро погоден за WordPress, како што нудат лесна инсталација со 1 клик автоматско WordPress надградби. Благодарение на ова, DreamHost овластува над 1.5 милиони WordPress веб-страници ширум светот.

DreamHost е брз и сигурен: сите планови вклучуваат неограничен пропусен опсег бесплатен SSD да ја надополните брзината на вашата веб-локација и да обезбедите брзо вчитување. Со други зборови, никогаш нема да морате да се грижите дека оптимизацијата на вашата веб-локација е негативно засегната од бавните брзини на вчитување.

Нивната корисничка поддршка е корисна и пријателска, но можеби ќе треба да почекате некое време за одговор (тие имаат систем за билети базиран на е-пошта и специфични времиња кога е достапен разговор во живо).

Сакате да дознаете повеќе за DreamHost? Проверете го мојот преглед на DreamHost.

Планови на DreamHost

Dreamhost планови

WordPress хостинг: DreamHost нуди две поволни цени, WordPress-специфични планови за заеднички хостинг: WordPress Стартер (2.59 $/месец) и WordPress Неограничено (3.95 $ / месец).

Тие исто така нудат управувани WordPress хостинг по четири ценовни точки: DreamPress (16.95$/месец), DreamPress Plus (24.95$/месец) и DreamPress Pro (71.95$/месец).

Хостинг на VPS: Ако барате средна точка помеѓу заеднички и посветен хостинг, не барајте понатаму. DreamHost нуди целосно управуван VPS хостинг по четири цени: VPS Basic (10$/месец), VPS Business (20$/месец), VPS Professional (40$/месец) и VPS Enterprise (80$/месец). 

Посветен сервер хостинг: За професионални веб-локации кои добиваат високо ниво на сообраќај, посветеното хостирање на серверот е најдобрата опција. DreamHost нуди два посветени хостинг планови: Стандардна ($149/месец) и подобрена ($279/месец).

Сите планови на DreamHost доаѓаат со дарежлив 97-дневно пари гаранција за враќање на, така што нема апсолутно никаков ризик да го испробате и да видите дали DreamHost е вистинскиот веб-домаќин за вашите потреби.

Добрите и лошите страни на DreamHost

Позитивни:

 • Официјално препорачано од WordPress (вклучува 1-клик WordPress инсталација автоматско WordPress надградби)
 • 99.9% uptime guarantee
 • Доаѓа со бесплатно име на домен и бесплатен SSL сертификат
 • Одлични безбедносни карактеристики, вклучително и партнерство со StopTheHacker
 • Вклучува автоматски дневни бекап
 • Одлична поддршка за клиенти

Конс:

 • Не доаѓа со бесплатна сметка за е-пошта

Зошто DreamHost е подобар од HostGator

DreamHost и HostGator се многу слични на многу начини: и двата се сигурни и нудат пристојни цени, и обајцата користат CDN за да обезбедат брзи времиња на одговор. Сепак, DreamHost го победи HostGator кога станува збор за безбедноста.

DreamHost има партнерство со StopTheHacker, фирма против малициозен софтвер која сега е во сопственост на Cloudflare. Она што ова значи за клиентите на DreamHost е дека тие добиваат голем број на врвни безбедносни карактеристики, вклучително и дневни скенирања на малициозен софтвер и вируси, автоматски дневни резервни копии, заштита против црната листа, автоматски безбедносни ажурирања и многу повеќе

Посетете го DreamHost.com сега! или проверете го мојот Споредба на DreamHost наспроти HostGator

8. Скала хостинг

скала хостинг

Скала Хостинг нуди одлични карактеристики, солидна безбедност и сеопфатни одлични перформанси по буџетска цена.

Главни карактеристики на хостинг Scala

Една од најдобрите карактеристики на Scala Hosting се нејзините управувани планови за облак VPS, кои доаѓаат по неверојатно добра цена.

Scala Hosting има еден тон одлични домашни производи, вклучително и безбедносен пакет наречен SSShield, a WordPress менаџер повикан СWordpress, и контролен панел наречен – погодувате – Spanel. 

Spanel е особено одлична карактеристика. Тој е интуитивен и лесен за користење како cPanel, но ја одзема потребата клиентите да плаќаат за лиценцата на cPanel. Спанел доаѓа со вашиот план, и тоа е тоа – можете да го користите засекогаш, без дополнителни трошоци.

Иако неговите карактеристики се споредливи на многу начини со cPanel, Spanel е специјално дизајниран да работи беспрекорно со облак VPS хостинг. Исто така користи помалку CPU/RAM од cPanel, што значи дека тие ресурси се ослободуваат за да им служат на посетителите на веб-страниците.

Во однос на безбедноста, Scala Hosting го тврди тоа SShield е докажано дека блокира 99.998% од сите напади. Постојано ги следи вашите веб-локации за сомнителна активност и дава автоматско, итно известување во случај на хакирање.

Проверете го мојот преглед на Scala Hosting VPS за подетален поглед на тоа што има да понуди Scala Hosting.

Планови за хостирање на Скала

скала хостинг планови

Веб хостинг: Scala Hosting нуди четири заеднички планови за хостирање, сите заштитени со нивниот безбедносен пакет SShield: Мини (3.95$/месец), Старт (5.95$/месец), Напредно (9.95$/месец) и Управуван VPS (14.95$/месец).

Успеа хостинг на облак: Ѕвездата на шоуто, четирите управувани планови за VPS облак хостинг на Scala Hosting доаѓаат по цени што нема да ги најдете никаде на друго место: Почеток (14.95 $/месец), Напредно (32.95 $/месец), Бизнис (72.95 $/месец) и Enterprise (152.95 $/месец).

Скала хостинг исто така нуди WordPress хостинг, хостинг за препродавачи и самоуправуван облак хостинг. Сите планови доаѓаат со целосниот пакет на домашни алатки на Scala Hosting и 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Добрите и лошите страни на хостинг Scala

Позитивни:

 • Целосно управуван VPS облак хостинг по непобедлива цена
 • Доаѓа со бесплатно име на домен (за една година) и бесплатни неограничени миграции на веб-страници
 • Автоматски дневни бекап
 • Корисна, 24/7/365 поддршка за корисници
 • Сервери на LiteSpeed ​​и SSD-дискови за гарантирана молскавична брзина
 • # 1 најдобра компанија за хостирање на облак VPS во 2023 година

Конс:

 • Локациите на серверот се ограничени само на САД и Европа
 • SSD-дисковите се нудат само со VPS планови

Зошто хостинг Scala е подобар од HostGator

Скала Хостинг нуди поширок спектар на различни видови на хостинг, и неговиот импресивен асортиман на домашни алатки го прави повеќе разноврсна и попогодна опција од HostGator.

Посетете го ScalaHosting.com сега!

Најлоши веб-домаќини (Останете настрана!)

Има многу веб-хостинг провајдери таму, и може да биде тешко да се знае кои да се избегнуваат. Затоа составивме листа на најлоши услуги за веб-хостинг во 2023 година, за да знаете од кои компании да се воздржите.

1. PowWeb

PowWeb

PowWeb е достапен веб-домаќин кој нуди лесен начин за лансирање на вашата прва веб-страница. На хартија, тие нудат сè што ви треба за да ја стартувате вашата прва страница: бесплатно име на домен, неограничен простор на дискот, инсталација со еден клик за WordPress, и контролен панел.

PowWeb нуди само еден веб-план за нивната веб-хостинг услуга. Ова може да ви изгледа добро ако ја градите својата прва веб-локација. На крајот на краиштата, тие нудат неограничен простор на дискот и немаат ограничувања за пропусниот опсег.

Но, има строги ограничувања за фер користење на ресурсите на серверот. Ова значи, ако вашата веб-страница одеднаш добие огромен наплив на сообраќај откако стана вирална на Reddit, PowWeb ќе ја затвори! Да, тоа се случува! Заеднички провајдери на веб-хостинг кои ве привлекуваат со евтини цени ја затвораат вашата веб-страница веднаш штом ќе добие мал пораст на сообраќајот. И кога тоа ќе се случи, со други веб-домаќини, можете едноставно да го надградите вашиот план, но со PowWeb, нема друг повисок план.

Прочитај повеќе

Јас би препорачал да одите со PowWeb само ако штотуку почнувате и ја градите својата прва веб-страница. Но, дури и ако е така, други веб-домаќини нудат прифатливи месечни планови. Со други веб-домаќини, можеби ќе треба да плаќате еден долар повеќе секој месец, но нема да мора да се регистрирате за годишен план и ќе добиете подобра услуга.

Една од единствените откупни карактеристики на овој веб-домаќин е неговата евтина цена, но за да ја добиете таа цена ќе треба однапред да платите 12 месеци или повеќе. Едно нешто што ми се допаѓа кај овој веб-домаќин е тоа што добивате неограничен простор на дискот, неограничени поштенски сандачиња (адреси за е-пошта) и без наводни ограничувања на пропусниот опсег.

Но, не е важно колку работи PowWeb прави правилно, има премногу лоши прегледи со 1 и 2 ѕвезди на интернет за тоа колку е страшна оваа услуга. Сите тие прегледи прават PowWeb да изгледа како хорор шоу!

Ако барате добар веб-домаќин, Силно би препорачал да барате на друго место. Зошто да не одите со веб-домаќин кој сè уште не живее во 2002 година? Не само што нејзината веб-страница изгледа античка, таа сè уште користи Flash на некои од своите страници. Прелистувачите ја откажаа поддршката за Flash пред неколку години.

Цената на PowWeb е поевтина од многу други веб-домаќини, но исто така не нуди толку многу како оние други веб-домаќини. Најпрво, Услугата на PowWeb не е скалабилна. Имаат само еден план. Други веб-домаќини имаат повеќе планови за да се осигураат дека можете да ја зголемите вашата веб-страница со само еден клик. Имаат и голема поддршка.

Веб-домаќините како SiteGround Bluehost се познати по нивната корисничка поддршка. Нивните тимови ви помагаат со сè и сешто кога вашата веб-страница ќе се расипе. Градам веб-страници во последните 10 години, и нема шанси некогаш да го препорачам PowWeb некому за каков било случај на употреба. Стој подалеку!

2. FatCow

FatCow

За прифатлива цена од 4.08 долари месечно, FatCow нуди неограничен простор на дискот, неограничен пропусен опсег, градител на веб-страници и неограничени адреси за е-пошта на името на вашиот домен. Сега, се разбира, постојат ограничувања за фер употреба. Но, оваа цена е достапна само ако одите на мандат подолг од 12 месеци.

Иако цената изгледа прифатлива на прв поглед, бидете свесни дека нивните цени за обновување се многу повисоки од цената за која се регистрирате. FatCow наплатува повеќе од двојно повисока цена за пријавување кога ќе го обновите вашиот план. Ако сакате да заштедите пари, би било добра идеја да одите на годишен план за да ја заклучите поевтината цена за пријавување за првата година.

Но, зошто би? FatCow можеби не е најлошиот веб-домаќин на пазарот, но тие исто така не се најдобри. За иста цена, можете да добиете веб-хостинг кој нуди уште подобра поддршка, побрзи брзини на серверот и поскалабилна услуга.

Прочитај повеќе

Едно нешто што не ми се допаѓа или не го разбирам за FatCow е тоа тие имаат само еден план. И иако овој план се чини дека е доволен за некој кој штотуку почнува, не изгледа како добра идеја за секој сериозен сопственик на бизнис.

Ниту еден сериозен сопственик на бизнис не би помислил дека планот што е погоден за локација за хоби е добра идеја за нивниот бизнис. Секој веб-домаќин што продава „неограничени“ планови лаже. Тие се кријат зад правен жаргон кој наметнува десетици и десетици ограничувања за тоа колку ресурси може да користи вашата веб-страница.

Значи, се поставува прашањето: за кого е наменет овој план или оваа услуга? Ако не е за сериозни сопственици на бизниси, тогаш дали е само за хобисти и луѓе што ја градат својата прва веб-страница? 

Една добра работа за FatCow е тоа тие ви нудат бесплатно име на домен за првата година. Корисничката поддршка можеби не е најдобрата достапна, но е подобра од некои од нивните конкуренти. Има и 30-дневна гаранција за враќање на парите во случај да одлучите дека ќе завршите со FatCow во првите 30 дена.

Друга добра работа за FatCow е тоа што тие нудат прифатлив план за WordPress веб-страници. Ако сте љубител на WordPress, можеби има нешто за вас во FatCow's WordPress планови. Тие се изградени на врвот на редовниот план, но со некои основни карактеристики кои би можеле да бидат корисни за а WordPress сајт. Исто како и редовниот план, добивате неограничен простор на дискот, пропусен опсег и адреси на е-пошта. Добивате и бесплатно име на домен за првата година.

Ако барате сигурен, скалабилен веб-домаќин за вашиот бизнис, Јас не би го препорачал FatCow освен ако не ми напишат чек од милион долари. Види, не велам дека се најлоши. Далеку од тоа! FatCow може да биде погоден за некои случаи на употреба, но ако сте сериозни во врска со развојот на вашиот бизнис на интернет, не можам да ви го препорачам овој веб-домаќин. Другите веб-домаќини може да чинат по еден или два долари секој месец, но нудат многу повеќе функции и се многу посоодветни ако водите „сериозен“ бизнис.

3. Нетфирми

Нет-фирми

Нет-фирми е заеднички веб-домаќин кој се грижи за малите бизниси. Тие порано беа гигант во индустријата и беа еден од највисоките веб-домаќини.

Ако ја погледнете нивната историја, Netfirms порано беше одличен веб-домаќин. Но, тие веќе не се она што беа. Тие беа купени од гигантска веб-хостинг компанија и сега нивната услуга веќе не изгледа конкурентна. И нивната цена е само срамота. Можете да најдете подобри услуги за веб хостинг за многу поевтини цени.

Ако сè уште верувате поради некоја причина дека Netfirms можеби вреди да се проба, само погледнете ги сите ужасни прегледи за нивната услуга на Интернет. Во согласност со десетици прегледи со 1 ѕвезда Сум префрлил, нивната поддршка е страшна, а услугата оди надолу од кога ја добија.

Прочитај повеќе

Повеќето рецензии на Netfirms што ќе ги прочитате почнуваат на ист начин. Тие фалат колку е добар Netfirms пред околу една деценија, а потоа продолжуваат да зборуваат за тоа како услугата сега е пожар во контејнер!

Ако ги погледнете понудите на Netfirms, ќе забележите дека тие се дизајнирани за почетници кои штотуку започнуваат со градење на нивната прва веб-страница. Но, дури и ако е така, постојат подобри веб-домаќини кои чинат помалку и нудат повеќе функции.

Една добра работа за плановите на Netfirms е колку се дарежливи сите тие. Добивате неограничено складирање, неограничен пропусен опсег и неограничени сметки за е-пошта. Добивате и бесплатно име на домен. Но, сите овие карактеристики се вообичаени кога станува збор за споделен хостинг. Речиси сите заеднички провајдери на веб-хостинг нудат „неограничени“ планови.

Освен нивните планови за заеднички веб-хостинг, Netfirms нуди и планови за Градител на веб-страници. Тој нуди едноставен интерфејс за влечење и спуштање за да ја изградите вашата веб-страница. Но, нивниот основен стартен план ве ограничува на само 6 страници. Колку дарежлив! Шаблоните се исто така навистина застарени.

Ако барате лесен градител на веб-страници, Јас не би препорачал Netfirms. Многу производители на веб-страници на пазарот се многу помоќни и нудат многу повеќе функции. Некои од нив се и поевтини…

Ако сакате да инсталирате WordPress, тие нудат лесно решение со еден клик за негово инсталирање, но немаат никакви планови кои се оптимизирани и дизајнирани специјално за WordPress сајтови. Нивниот почетен план чини 4.95 долари месечно, но дозволува само една веб-страница. Нивните конкуренти дозволуваат неограничени веб-страници за истата цена.

Единствената причина што можам да ја замислам да ја хостувам мојата веб-страница со Netfirms е ако ме држат како заложник. Нивната цена не ми изгледа реална. Тој е застарен и е многу поголем во споредба со другите веб-домаќини. Не само тоа, нивните евтини цени се само воведни. Тоа значи дека ќе треба да платите многу повисоки цени за обновување по првиот мандат. Цените за обновување се двојно повисоки од воведните цени за пријавување. Стој подалеку!

Најчесто поставувани прашања

Што е HostGator

HostGator е популарна компанија за веб хостинг. Основани во Флорида во 2002 година, тие нудат широк спектар на планови за хостирање, од посветен и споделен хостинг до VPS и WordPress. Прочитајте го мојот длабински преглед на HostGator.

Hostgator

Колку чини HostGator?

Како и сите веб-хостинг компании, цената на плановите на HostGator зависи од тоа каков тип на хостинг барате. Најевтините планови се заедничките планови за хостирање на HostGator, кои започнуваат со само 2.75 УСД/месечно.

На другиот крај од ценовниот спектар, трошоците за посветен хостинг одат до 139.99 УСД/месечно за нивниот план за претпријатие. 

Кои се добрите и лошите страни на HostGator?

Позитивни:
– Брз и сигурен веб хостинг
- Доаѓа со бесплатно име на домен и SSL, плус бесплатна деловна е-пошта
– Сите планови доаѓаат со дарежлива 45-дневна гаранција за враќање на парите
– 1-Кликнете WordPress инсталира

Конс:
- Дефинитивно не е најевтината опција на пазарот
– Многу распродажби

Дали HostGator поддржува WordPress?

Да. HostGator нуди три хостинг планови специјално дизајнирани за WordPress: Почетен план (5.95$/месец), стандарден план (7.95$/месец) и деловен план (9.95$/месец).

Кои се најдобрите алтернативи на HostGator?

Сите хостинг провајдери на мојата листа се одлични алтернативи за HostGator: се зависи од тоа кои се вашите приоритети. Во однос на карактеристиките и перформансите, најдобрата севкупна алтернатива е Bluehost

Во однос на цена/вредност за парите, најдобрата алтернатива е Hostinger.

Ако сакате да го намалите јаглеродниот отпечаток на вашата веб-страница, тогаш најдобрата еколошка алтернатива е GreenGeeks.

Резиме – Најдобри алтернативи на HostGator 2023 година

Генерално, на пазарот има многу одлични конкуренти на HostGator. Многумина имаат споредливи карактеристики, како и области каде што го надминуваат HostGator. Најдобрата севкупна алтернатива е Bluehost, а потоа следи Hostinger, кој е најевтин.

Сите веб-хостинг компании на мојата листа доаѓаат со уникатни карактеристики и области на сила. Но, на крајот на краиштата, ќе мора да ги земете предвид вашите сопствени специфични буџетски и деловни потреби кога го барате вистинскиот хостинг провајдер за вашата веб-страница.

ДЕЛ

Добијте до 60% попуст на хостинг

Од 2.95 долари месечно

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...