Водич за почетници за поставување и водење на вашиот прв сервер Minecraft

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Како комплетен почетник за хостирање на серверот Minecraft, можеби ќе се чувствувате малку преоптоварени од сите технички детали и чекори вклучени во поставувањето и водење на вашиот сопствен сервер Minecraft.

Од 6.95 долари месечно

Најдобар приспособлив хостинг на серверот Minecraft

Но, не грижете се - можете брзо да станете професионалец во хостирањето на вашиот сопствен сервер Minecraft со малку трпение и водство.

reddit е одлично место за учење за добрите опции за хостирање на серверот Minecraft. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Еве го мојот водич во пет чекори за тоа како да го хостирате вашиот сопствен сервер Minecraft.

Чекор 1 - Изберете провајдер за хостирање

Првите нешта прво, ќе треба да изберете провајдер за хостирање на Minecraft за вашиот сервер. Ова е важна одлука, бидејќи квалитетот на вашиот хостинг провајдер може значително да влијае на перформансите и сигурноста на вашиот сервер.

Достапен е широк опсег на даватели на хостинг, со различни цени, карактеристики и конфигурации. За да ви помогне да одлучите за која да одите, проверете го мојот водич за најдобрите провајдери за хостирање на сервери Minecraft.

Откако ќе се одлучите за провајдер, ќе треба да го инсталирате потребниот софтвер за да го стартувате вашиот Minecraft сервер.

Повеќето хостинг провајдери нудат автоматизиран процес на инсталација за да го олеснат ова. Следете ги нивните упатства за да го инсталирате софтверот за серверот Minecraft за да започнете.

Направете го вашето истражување и читајте прегледи од други корисници за да најдете провајдер за хостирање на Minecraft кој ги нуди карактеристиките и поддршката што ви требаат.

Провајдерот на хостинг што го препорачувам е Hostinger.

Еве подолу, брзо ќе објаснам зошто:

Добрите и лошите страни на Hostinger

hostinger Minecraft vps сервер хостинг

Добрите

 • Бесплатна DDoS заштита: Други веб-домаќини наплаќаат дополнително за оваа услуга. Hostinger бесплатно го штити вашиот сервер од DDoS напади.
 • Целосен корен пристап: Имате целосна контрола над вашиот сервер. Можете да го прилагодите секој аспект од вашиот сервер што го сакате.
 • SSD сервери: Вашиот Minecraft сервер брзо ќе се вчита и нема да заостанува бидејќи ќе работи SSD дискови многу побрзо од постарите хард дискови.
 • Поддршка за сите модови: Hostinger доаѓа со автоматски инсталатери за најпопуларните модови. И ако има трета страна или сопствен мод што не е веќе достапен, можете сами да го поставите.
 • Достапни се многу различни типови на сервери: Можете да изберете помеѓу Vanilla, Spigot и други видови сервери на Minecraft.
 • Посветена IP адреса: Добивате посветена IP адреса за вашиот Minecraft сервер.
 • Автоматски резервни копии: Редовно се прави резервна копија на вашиот сервер. Значи, можете да се вратите на стара резервна копија ако нешто се скрши.
 • Лесен, интуитивен контролен панел: Hostinger ви дава лесна за употреба контролна табла за управување со вашиот Minecraft сервер. Можете да ги промените поставките за играта, да додавате нови модови, да го приспособите изгледот и многу повеќе од овој панел.
 • Повеќе локации на сервери за игри со мала доцнење: Високата латентност може да доведе до задоцнување и може да го уништи вашето искуство со игри. Хостингер нуди многу различни локации на сервери распространети низ целиот свет. Изберете една најблиску до вас за да можете да играте без никакво задоцнување.
 • 99.99% Активност SLA: Hostinger гарантира дека вашиот сервер ќе биде зголемен за 99.99% од времето.
 • Усогласеност со PCI-DSS: Вашиот сервер ќе биде усогласен со PCI-DSS ако сакате да креирате премиум планови за вашиот сервер.
 • Во овој блог пост, објаснувам зошто Hostinger е добар избор.

Конс

 • Цените за обновување се повисоки од цените за пријавување: Ќе мора да платите повеќе кога ќе го обновите вашиот план. Ова е практика на целата индустрија. Не е ништо ново. Но, тоа е нешто што треба да се има на ум.
 • Ограничена поддршка. My Преглед на веб хостинг на Hostinger објаснува зошто.

Планови за хостинг

Hostinger нуди многу различни планови за нивните Minecraft сервери. Ценовните скали се споредуваат со бројот на ресурси на серверот што ги добивате.

Единствената разлика помеѓу сите овие планови е колку RAM и vCPU јадра добивате.

Нивната цена за серверите на Minecraft започнува од само 6.95 долари месечно:

хостингер планови за Minecraft

За 6.95 долари месечно, добивате 2 GB RAM, 2 vCPU јадра, целосна поддршка за модови, целосен пристап до root, DDoS заштита и многу повеќе.

Чекор 2 – Поставете го вашиот Minecraft сервер

Откако ќе изберете хостинг провајдер, време е да го поставете го вашиот сервер.

Овој процес ќе се разликува во зависност од провајдерот што ќе го изберете, но генерално, ќе треба да се најавите на вашата сметка, да креирате нов сервер и да ја изберете верзијата на Minecraft што сакате да ја користите.

Некои провајдери може исто така да ви дозволат да ги приспособите поставките и опциите за конфигурација на вашиот сервер во оваа фаза.

За да додадете сервер во вашата игра Minecraft, ќе треба да ги следите овие чекори:

 • Отворете ја играта Minecraft на вашиот компјутер.
 • Изберете „Multiplayer“ од главното мени и кликнете на копчето „Додај сервер“.
 • Откако ќе додадете сервер, можете да го изберете од списокот и да се поврзете со него во секое време. Можете исто така да ги уредувате поставките и опциите за конфигурација на серверот од менито со повеќе играчи со избирање на серверот и кликнување на копчето „Уреди“. Ова ќе ви овозможи да го промените името на серверот, адресата и другите поставки по потреба.
 • Внесете го името и адресата на серверот во соодветните полиња. Името на серверот е типично описно име кое ќе ви помогне да го идентификувате серверот во списокот, додека адресата е IP адреса или име на домаќин на серверот.
 • Кликнете на „Готово“ за да го додадете серверот на вашата листа.
 • Од менито со повеќе играчи, изберете го серверот што штотуку го додадовте од списокот и кликнете „Приклучи се на серверот“ за да се поврзете и да започнете со репродукција.

Не сите сервери се јавно достапни, па можеби ќе треба да ја добиете адресата на серверот или IP адресата од сопственикот или администраторот на серверот за да ја додадете во вашата игра.

Дополнително, некои сервери може да бараат од вас да внесете лозинка или лозинка за да се придружите и да играте.

Чекор 3 - Поврзете се со вашиот сервер и започнете да играте

Следно, ќе треба поврзете се на вашиот сервер и почнете да играте.

За да го направите ова, ќе треба да ја отворите играта Minecraft на вашиот компјутер и да изберете „Multiplayer“ од главното мени.

Потоа, кликнете на копчето „Додај сервер“ и внесете го името и адресата на серверот.

Откако ќе го додадете вашиот сервер, изберете го од списокот и кликнете „Приклучи се на серверот“ за да се поврзете и да започнете со репродукција.

Чекор 4 - Додадете приклучоци и модови

Сега кога вашиот сервер е отворен и работи, може да размислите додавање на некои приклучоци или модови да го подобрите вашето искуство.

Илјадници приклучоци и модови се достапни за Minecraft, секој од нив нуди уникатни карактеристики и способности.

Постојат илјадници модови и приклучоци достапни за Minecraft, а специфичните што ќе ви требаат за вашиот сервер ќе зависат од вашите индивидуални цели и преференции.

Некои популарни примери вклучуваат модови кои додаваат нови ставки, блокови и суштества во играта или додатоци кои ви овозможуваат побрзо да управувате со вашиот сервер и неговите играчи.

Сепак, некои популарни примери на модови и приклучоци кои често се користат на серверите на Minecraft вклучуваат:

 • Светскиуредување - Овој популарен мод им овозможува на играчите брзо и лесно да градат, уредуваат и манипулираат со структури и терени во светот на играта. Тоа е одлична алатка за создавање сложени и детални структури и може да заштеди многу време и напор во споредба со изградбата на сè со рака.
 • Најважен – Овој приклучок додава различни корисни функции на вашиот сервер, како што се телепортирање од играч до играч, форматирање на разговор и префикси, како и можност за поставување и прикажување правила на серверот. Исто така, вклучува голем број корисни команди за управување со вашиот сервер и неговите играчи.
 • Тауни – Овој приклучок додава град и нација систем на вашиот сервер, дозволувајќи им на играчите да создаваат и да се придружуваат на градови, да формираат нации и да комуницираат со други играчи на нови и возбудливи начини. Исто така, вклучува карактеристики како заштита на земјиштето и парцели за кои може да се бара барање, што го прави одлична алатка за создавање поорганизирана и структурирана заедница на сервери.
 • МекМО – Овој приклучок додава систем за вештини и искуство на вашиот сервер, дозволувајќи им на играчите да се подигнат на ниво и да добијат нови способности и поволности додека играат. Вклучува широк спектар на вештини, од борбени способности како мечување и стрелаштво до попрактични вештини како земјоделство и рударство.
 • Свод – Овој приклучок е неопходен за многу други приклучоци, бидејќи обезбедува стандардизиран API за програмерите да го користат при креирање на нови приклучоци. Тоа им овозможува на различни приклучоци да работат заедно и да споделуваат податоци, што го прави суштинска алатка за градење робустен и богат сервер.

Се разбира, ова се само неколку примери од многуте модови и додатоци достапни за Minecraft.

Има многу други од кои можете да изберете, а можете да измешате и усогласите различни модови и приклучоци за да создадете уникатно и персонализирано искуство со серверот.

Ваше е да истражувате и експериментирате за да ја пронајдете вистинската комбинација на модови и додатоци за вашиот сервер.

Чекор 5 – Изградете и дизајнирајте свој уникатен свет на Minecraft

Откако ќе додадете некои приклучоци и модови, време е да започнете да градите и дизајнирате свој уникатен свет на Minecraft.

Тука започнува забавата, бидејќи имате целосна контрола над вашиот свет и како тој функционира.

Бидете креативни, експериментирајте со различни стилови и техники на градење и поканете ги вашите пријатели да ви се придружат и заедно да го истражат вашиот свет.

Хостирањето на вашиот сопствен сервер Minecraft може да биде наградувачко и пријатно искуство, но тоа не е без свои предизвици.

Ќе треба да ги следите перформансите на вашиот сервер и да се осигурате дека работи непречено. Можеби ќе треба да управувате и да ги модерирате вашите играчи за да се осигурате дека сите ги следат правилата и се однесуваат соодветно.

Но, со соодветни алатки и малку напор, можете да создадете просперитетна заедница и незаборавно Minecraft искуство за себе и за вашите пријатели.

Резиме – Како да го хостирате вашиот прв сервер за Minecraft

Хостирањето на вашиот сопствен сервер Minecraft е одличен начин да ја подигнете вашата игра на следното ниво и да уживате во играта на нов начин.

Со вистинскиот хостинг провајдер, креативна градба и дизајн и малку техничко знаење, можете да создадете свој уникатен и возбудлив свет на Minecraft.

Па зошто да не пробате и да видите што можете да создадете?

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...