Дали NordVPN е легален и безбеден за употреба?

Напишано од
in VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

NordVPN е најпопуларната VPN услуга на интернет. Промовиран е од речиси секој поголем канал и подкаст на YouTube. Тој нуди десетици неверојатни карактеристики и лесно може да се одржи наспроти својата конкуренција. Но, дали NordVPN е легален и безбеден за употреба?

Од 3.99 долари месечно

Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

До крајот на овој напис, сигурно ќе знаете дали оваа услуга VPN вреди за вашите пари или не.

Што е NordVPN?

nordvpn

NordVPN е VPN услуга која се зголеми во популарност во последните неколку години. Тоа е име со кое речиси секој што не живее под карпа е запознаен.

NordVPN - Земете ја водечката VPN во светот сега
Од 3.99 УСД / месечно

NordVPN ви обезбедува приватност, безбедност, слобода и брзина што ја заслужувате на интернет. Ослободете го вашиот потенцијал за прелистување, торентирање и стриминг со неспоредлив пристап до светот на содржини, без разлика каде се наоѓате.

Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци


Тоа помага да се заштити вашата приватност на интернет. Ви овозможува да се поврзете на еден од нивните сопствени веб-сервери и да пребарувате на интернет преку таа врска. Тие, исто така, ги шифрираат сите податоци што се испраќаат и примаат помеѓу вашиот компјутер и неговите сервери. На овој начин, вашиот интернет провајдер нема начин да идентификува кои веб-локации ги користите.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за NordVPN. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

NordVPN исто така помага отклучете ја содржината заклучена во регионот што е достапно само во одредени земји. На пример, има ТВ емисии кои се достапни за гледање само на Нетфликс доколку живеете во Соединетите Американски Држави.

Ако не живеете во САД, можете да го користите NordVPN за да се поврзете со сервер во САД. Потоа, кога ќе го отворите Netflix, ќе мисли дека прелистувате од САД каде што содржината е достапна за гледање.

ДЕЛ

Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Од 3.99 долари месечно

Карактеристики на NordVPN

Еве некои од најдобрите карактеристики на NordVPN на прв поглед:

Апликации за сите ваши уреди

уреди поддржани nordvpn

NordVPN е една од единствените VPN услуги што имаат апликации за сите уреди каде што можеби сакате да користите VPN.

Тие имаат апликации за сите десктоп оперативни системи, вклучувајќи Windows, macOS и Linux. Имаат и апликации за двете Андроид и iOS. И, се разбира, тие имаат екстензии за сите популарни прелистувачи.

Можете исто така да користите NordVPN вклучен Playstation, Firestick, Xbox, Chromebook, Raspberry Pi, Chromecast, Nintendo Switch и Kindle Fire.

Можете дури и да го конфигурирате вашиот рутер да користи NordVPN за сите врски. На овој начин, сите ваши уреди се стандардно заштитени без да треба да ја инсталирате апликацијата на сите нив.

Ако има платформа за која NordVPN нема апликација, можете да ја конфигурирате OpenVPN да ги користите серверите на NordVPN. Можеби е малку незгодно, но го има ако ви треба.

Ја заштитува вашата приватност кога пребарувате на Интернет

ја штити вашата приватност

Големите и малите компании секогаш се обидуваат да соберат информации за вас само за да можат да ви ги продаваат своите производи. Тие собираат секакви информации за вас. Тие знаат која веб-локација може да ја посетите подоцна. Тие знаат каков тип на музика сакате.

И тие дури можат да сфатат на која работа би можеле да работите. Страшно е колку информации собираат овие компании без ние да дознаеме.

Ако се грижите за вашата приватност, потребна ви е услуга VPN како Nord. Го заштитува вашиот идентитет со поврзување со веб-локации користејќи ги нивните сервери. За бизнисот да собира информации за вас, треба сите барања да доаѓаат од истиот уред.

Но, бидејќи VPN се поврзува со случајни сервери, нема шанси овие компании да соберат значајни количини на податоци за вас.

Ако веќе не знаете, треба да знаете дека вашиот Интернет-провајдер на услуги (ISP) собира информации за тоа кои веб-локации ги посетувате постојано. Владата на вашата земја може да ги добие овие информации кога сака.

Но, кога користите NordVPN, вашата врска со серверите е шифрирана со Протокол за шифрирање AES-256. Вашиот интернет провајдер може да открие дека користите NordVPN, но нема начин да дознаат кои веб-локации ги посетувате.

Друга одлична карактеристика за приватност што ја нуди Норд е тоа тие не задржуваат голем дел од вашата активност на прелистување на нивните сервери.

Многу провајдери на VPN се со седиште во јурисдикции каде што законски се бара да собираат информации за тоа кој ја користи нивната услуга за да прелистува на Интернет.

Овие провајдери на VPN лажат дека не водат дневник, но тие водат еден без да знаете. Но, бидејќи NordVPN е со седиште во Панама, тие не мора да го прават ова. Нема законска потреба тие да водат дневник за вашата активност на прелистување веб.

убие прекинувач

Кога барате добар VPN провајдер, треба да ја барате оваа функција. VPN може да ја заштити вашата приватност и да го чува вашиот идентитет скриен сè додека е поврзан со неговите сервери.

Во случај врската да падне поради една или друга причина, вие сте на отворено, а вашиот интернет провајдер може повторно да ја види и логира вашата активност на прелистување веб.

Механизам Kill Switch едноставно ја исклучува интернет-врската на вашиот уред штом ќе се прекине врската со серверот VPN. На овој начин, нема шанси вашиот интернет провајдер да може да фати податоци за тоа кои веб-локации сте ги отвориле на вашиот уред.

Ова е голема работа. Повеќето VPN услуги ја немаат оваа функција. И дури и да го направат тоа, половина од времето не функционира. Прекинувачот за убиство на NordVPN работи секој пат.

ДЕЛ

Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Од 3.99 долари месечно

Добрите и лошите страни на NordVPN

Еве брз список на добрите и лошите страни за да ви даде подобра идеја дали NordVPN е соодветен за вашите потреби или не:

Позитивни:

  • Многу сервери ширум светот за избор.
  • Сигурно го отклучува Netflix и другите услуги за стриминг. Ако сакате да гледате содржина заклучена во регионот на Netflix која е достапна само во одредени земји, можете да се поврзете со земја каде што таа содржина е достапна со NordVPN и да ја гледате.
  • NordVPN ги евидентира само информациите што им се потребни за да ја водат услугата, како што се вашите информации за плаќање, фактури, вашата адреса за е-пошта итн. Тие не регистрираат никакви податоци за веб-локациите што ги посетувате.
  • Бидејќи NordVPN се наоѓа во Панама, тие не мора да се усогласат со владите ширум светот или да им ги предаваат вашите податоци за прелистување.
  • Една од единствените VPN услуги што поддржува торентирање и го дозволува тоа.
  • NordVPN доаѓа со Killswitch за заштита на вашата приватност во случај да дојде до пад во врската помеѓу вашиот уред и серверите на NordVPN.
  • Првокласна корисничка поддршка и а дарежлива политика за рефундирање ако одлучите да ја откажете претплатата на NordVPN.

Конс:

  • Конфигурирањето на OpenVPN со NordVPN е донекаде тешко и не е многу лесно за корисниците.
  • Торентирањето не секогаш функционира. Некои сервери NordVPN не дозволуваат торентирање. Можеби ќе треба да ги менувате серверите неколку пати пред да слетате на некој што дозволува торентирање.

Ако сè уште не сте сигурни за NordVPN, треба да го прочитате моето длабинско преглед на NordVPN. Ја надминува секоја карактеристика на NordVPN и ја споредува со конкуренцијата.

Дали NordVPN е безбеден за употреба?

NordVPN е една од најбезбедните VPN услуги на пазарот. Тие шифрираат AES-256 помеѓу вашите уреди и нивните сервери.

Ова осигурува дека никој не може да знае кои веб-локации ги посетувате, вклучително и вашиот интернет провајдер или владата.

Дали NordVPN ја заштитува мојата приватност?

Прво, NordVPN е со седиште во Панама. Тоа значи дека тие не мора да се усогласат со владите или дајте им ги вашите податоци доколку ве прашаат.

Многу услуги на VPN може да рекламираат дека не најавуваат никакви податоци, но можеби тоа го прават зад сцената во секој случај само за да се усогласат со владата на нивната земја. NordVPN не мора да се усогласува со владата бидејќи е со седиште во Панама.

Друга одлична карактеристика за приватност што ја нуди NordVPN е а Killswitch. Кога користите VPN услуга, ако вашата врска со серверот VPN падне, вашиот интернет провајдер може да открие кои веб-локации ги посетувате. Ова е затоа што прелистувачите прават барања во заднина.

A Механизам Killswitch целосно ја убива вашата интернет конекција во случај да има пад во врската. На овој начин, нема начин прелистувачот да испраќа или прима податоци за идентификација.

Кога прекинувачот за убивање ќе стапи на сила, само треба повторно да се поврзете на интернет на вашиот уред за да продолжите со прелистувањето на интернет. Тоа само го исклучува вашиот интернет. Тоа е се што прави! Не е толку опасно како што звучи.

NordVPN е VPN услуга без логирање. Тие не чуваат дневник за некоја од вашите активности за прелистување веб на нивните сервери. Ако службениците за спроведување на законот побараат од нив да ги предадат вашите податоци за активност на прелистување веб, NordVPN нема начин да го стори тоа.

Сега, важно е да запомните дека тие навистина чуваат некои од вашите информации, како што се вашата адреса на е-пошта, вашата историја на плаќање, вашите начини на плаќање итн. Овие информации можеби се идентификуваат, но не ве поврзуваат со некоја активност на прелистување веб.

Во крајна линија

Иако NordVPN е најпопуларната VPN услуга, таа не е без свои недостатоци. Но, тоа не значи дека на кој било начин е лошо.

Ги има најдобрите карактеристики за безбедност и приватност што можете да ги побарате. Лесно е да се постави; лесно ги деблокира Netflix и другите стриминг страници кои ја заклучуваат нивната содржина во регионот. За повеќето корисници, тоа е најдобрата достапна опција.

Оваа индустрија е исполнета со VPN провајдери кои нудат ниски цени но не го кријте вашиот идентитет воопшто. Некои од нив го прават тоа од чиста неспособност, но други ве лажат за приватноста иако работат во земја каде што тоа не е можно.

Од друга страна, на NordVPN му веруваат професионалци за ИТ безбедност и се прослави како безбеден и безбеден VPN провајдер. Не можете да погрешите со NordVPN.

Ако ве убедив дека NordVPN можеби вреди за вашите пари, задолжително прочитајте го мојот водич Плановите за цени на NordVPN пред да донесе конечна одлука. Тој напис ќе ви помогне да одлучите кој план на NordVPN е најдобар за вас.

ДЕЛ

Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Од 3.99 долари месечно

категории VPN
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...