Најдобрите VPN за далечински работници во 2024 година

in VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Во 2024 година, наоѓање на најдобрите VPN за далечински работници и freelancers е од клучно значење за обезбедување онлајн безбедност. Во оваа објава на блог, истражуваме во врвните избори со приоритет на безбедноста и корисничкото искуство. Придружете ни се во истражувањето на најдобрите VPN за далечински работници во оваа дигитална ера.

Нема сомнение дека далечинско работење сега е а нешто. Па, тоа отсекогаш било нешто, но не било особено популарно сè додека одреден вирус со C-збор не навлегол во градот и ги промени работите за добро.

Пред пандемијата, неколку дигитални номади талкаа низ земјата, а некои работодавци со љубезно срце ви дозволуваа да работите од дома ако очекувате испорака, но кога вирусот се појави, одеднаш, одеднаш сите моравме да усвоиме и да се прилагодиме на работа на далечина.

И повеќето од нас засака тоа! Така, додека некои работодавци со помалку љубезно срце газеа со нозете и инсистираа нивните работници да се вратат во канцеларијата, за многумина, далечинското работење стана норма и е тука да останете за добро.

Но со голема слобода доаѓа и голем ризик, па никогаш не било попотребно да се заштитите додека сте на интернет, особено ако сте ракување со чувствителни работни податоци.

Одговорот е да користите VPN, но кој е најдобар? Еве го мојот преглед на најдобри VPN за freelancers, далечински работници и дигитални номади во 2024 година.

TL;DR: Најдобрите VPN за далечински работници се:

 1. NordVPN: Најдобар VPN во целина во 2024 година
 2. Сурфај Ајкула: Најдобар VPN за дигитални номади
 3. ExpressVPN: Најдобро за безбедност и доверливост
 4. АтласВПН: Најприфатлива VPN за freelancers (исто така со бесплатна верзија)

Сите овие VPN имаат ексклузивна 30-дневна гаранција за враќање на парите, па можете да ги испробате сите и да видите кој најдобро одговара.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за VPN. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Зошто VPN-ите се неопходни за далечински работници?

Зошто VPN-ите се неопходни за далечински работници?

Огромната убавина на работењето на далечина е тоа можете да работите од каде било. И бидејќи повеќето јавни места имаат бесплатна WiFi, се што треба да направите е да го ставите вашиот лаптоп во торба и да отидете во „канцеларијата“ по ваш избор.

Сепак, користењето јавно WiFi има свои лоши страни. Тоа е веројатно еден од најлесните начини за хакерите да пристапат до вашите приватни и чувствителни податоци. Дури и домашните мрежи се ранливи бидејќи немаат тенденција да ги имаат сите безбедносни протоколи што може да ги има на работното место.

Но, има други причини зошто имањето VPN е толку корисно. Еве точно зошто VPN е од суштинско значење ако сте далечински работник:

Подобрена безбедност

VPN ве заштитува со шифрирање на податоците што тече кон и од уредот што го користите. Во суштина, ова го прави речиси невозможно за демнат сајбер-криминалците да влезат и да пристапат до вашите податоци, дури и кога користат јавна WiFi. 

Заштита на приватноста

VPN ја маскира вашата IP адреса и ви овозможува да станете анонимни. Овој чин им отежнува на трети страни да следат и собираат информации за тоа што правите на интернет. 

Работите како насочени реклами одеднаш стануваат минато.

Ограничената содржина е отклучена

Сите знаеме дека Нетфликс во Велика Британија е различен од Нетфликс во САД, нели? Ова е затоа што компанијата знае во која земја сте со седиште и ви ја сервира само содржината достапна за тој конкретен регион.

Истото важи и за повеќе работни работи. Компаниските интранет, серверите за датотеки и софтверските апликации може одеднаш да станат недостапни ако патувате во друга земја. 

Користењето на VPN ви овозможува да поставите во која земја се наоѓате, така што сите достапни содржини во таа земја стануваат достапни. 

Избегнувајте цензура и гео-блокирање

Избегнувајте цензура и гео-блокирање

Ако некогаш сакате да разберете што цензура е како, патување во Кина. Тие се познати по тоа што го блокираат она што го нуди остатокот од онлајн светот.

На пример, ако сте менаџер на социјални медиуми, ќе се мачите ако одите во земји каде што Фејсбук и Инстаграм се забранети.

Ако се најдете во област или земја што блокира содржина, VPN е добар хак за да го заобиколите и да пристапите до сè што ви треба за правилно да ја завршите вашата работа.

Конзистентна работна средина

Патувањето поради работа или само поради искуство е доволно предизвик без да се грижите дали ќе можете или не да пристапите до она што ви треба за правилно да ја завршите вашата работа.

Користењето на VPN ви обезбедува непречено, беспрекорно искуство кое е конзистентно, без разлика каде во светот ќе завршиш.

Како да изберете VPN за далечинско работење

Како да изберете VPN за далечинско работење

Сега, важно е да се разбере тоа не сите VPN се креирани подеднакво. Некои се многу посигурни од другите. А некои треба целосно да се избегнуваат.

Кога купувате VPN за freelancers, постојат fсуштински критериуми да се разгледа:

 • Серверска мрежа 
 • Брзини
 • Безбедносни карактеристики
 • Заштита на податоци
 • Цена

Серверска мрежа

Особено важно за честите патници и дигиталните номади. Најкорисен ќе биде провајдерот на VPN со голем број локации на сервери. Имањето сервери во голем број земји лесно ќе ви овозможи пристап до се што ви треба за работа од речиси секоја глобална локација.

Брзини

Никој не може да ја заврши својата работа правилно со лоша и незгодна мрежна конекција, а последното нешто што сакате е вашата врска да падне токму додека работите на нешто чувствително на времето.

За да го избегнете овој проблем, сакате провајдер на VPN кој инвестирал во висококвалитетна инфраструктура и технологија и затоа е во состојба да испорача сигурна и брза врска.

Безбедносни карактеристики

Ова е голема. Ниту еден VPN не може да ве заштити ако не се потрудил да постави какви било безбедносни мерки. Квалитетните VPN ќе бидат опремени со повеќе безбедносни мерки како што се силно шифрирање, компромитирани предупредувања за сметки и заштита од малициозен софтвер (иако сè уште е многу препорачливо да имаат посебна заштита од малициозен софтвер исто така).

Заштита на податоци

Приватноста е исто така најважна. Не само што ви треба заштита од оние што сакаат да го следат секое ваше движење, туку сакате и гаранции дека самиот провајдер на VPN нема да го стори тоа. Строги политики „не-логови“ и заштита на идентитетот се само некои од функциите за приватност што ви се потребни.

Достапност

Во повеќето случаи, треба да се избегнуваат бесплатни VPN. Сите знаеме дека „бесплатно“ всушност не значи бесплатно, а во случај на „бесплатен VPN“, плаќањето се зема во форма на собрани податоци - токму она што се обидувате да го избегнете.

Пристојните VPN ќе постигнат рамнотежа помеѓу обезбедувањето на услуга со врвен квалитет додека се достапни за просечниот далечински работник.

Како последна забелешка за овој дел, ако некоја компанија ве вработува, прво мора да одвоите време да ги прочитате и разберете информациите на компанијата ИТ политики и упатства пред да продолжите и да добиете VPN.  

Многу бизниси имаат строги упатства во врска со употребата на VPN и работа од далечина, и ова најверојатно ќе одреди кој тип на VPN ви е дозволено да имате.

Најдобрите VPN за далечински работници

Сега разбираме зошто ви треба VPN за далечинско работење, ајде да погледнеме кои VPN се најдобри.

1. NordVPN: Најдобар VPN во 2024 година

Норд впн

NordVPN точно знае што прави и, како таква, има стигна до врвот во однос на тоа што сакате од VPN. Тоа постигнува совршена рамнотежа помеѓу одличната услуга и достапноста и затоа е моја врвна препорака кога станува збор за избор на VPN за далечинско работење.

Давателот има импресивен 5,599 достапни сервери распространети низ 60 земји, што обезбедува одлична покриеност и го прави преземањето и преносот без напор. И плановите на NordVPN поддржуваат повеќе уреди и ви дозволуваат да имате до шест симултани врски.

 • NordLynx протокол за тунелирање за да се обезбеди најбрзи можни брзини на испорака на податоци
 • CyberSec малициозен софтвер и заштита од вируси
 • Автоматско откривање на злонамерен код и бришење датотеки 
 • Мониторинг на темна веб и предупредување за компромитирана сметка
 • Превенција за блокирање реклами и следење за да се спречат трети страни да ја снимаат вашата активност
 • Meshnet приватна шифрирана мрежа: Ова ќе ви овозможи безбедно да пристапите до уредите на работодавачот за заеднички проекти
 • Посветена IP адреса: што ви овозможува далечински пристап до вашите работни ресурси
 • Строга политика за нулта следење или логирање
 • Подели тунелирање
 • SmartDNS и приватен DNS
 • Двојни VPN сервери
 • Убијте го прекинувачот ако вашата VPN-врска случајно падне

Исто така, постои опција за надградба на вашиот план, што ви дава пристап до следните добрите:

 • Лозинка syncвнесување и шифриран свод за лозинка
 • Шифрирање на датотеки од следната генерација
 • Скенер за прекршување на податоци
 • Складирање од 1 ТБ
Nordvpn цени

Достапни се три планови и се намалени во зависност од тоа за која должина на претплата ќе се одлучите:

 • Стандард: 3.99 $/месец (двегодишен план)
 • Заврши: 4.59 $/месец (двегодишен план)
 • Плус: 6.69 $/месец (двегодишен план)

Период на претплата од две години обезбедува три месеци бесплатно. Плус, достапни се и други попусти ако изберете други должини на претплата (со исклучок на месечните). Сите планови доаѓаат со а 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Пријавете се за NordVPN овде, и додека си тука, ѕирни ми го целото Преглед на NordVPN.

2. Surfshark: Најдобар VPN за дигитални номади

vpn за сурфање ајкула

Ако сакате да талкате по далечни места и да се сметате себеси за дигитален номад, тогаш ова е провајдерот на VPN за вас.

SurfShark има најголемо ширење на сервери од сите избори во оваа статија. Има 3,200 сервери лоцирани во 100 земји, па без разлика дали сте на Хаваи или Унгарија, Боливија или Бугарија, ќе можете да пристапите до се што ви треба за да ја завршите вашата работа.

Како ExpressVPN, SurfShark е во процес на надградба на својата технологија за да се справи со 10 GBps, и уште подобро, имаш без ограничувања на пропусниот опсег и без ограничувања на бројот на уреди можете да го користите VPN со.

И што друго? Еве ги сите карактеристики:

 • Шифрирање AES-256-GCM
 • WireGuard® или OpenVPN или IKEv2/IPsec.безбедни протоколи (Изборот е ваш, но WireGuard е генерално најбрзата опција)
 • IP адресата се менува за пристап до работните мрежи
 • Режим без граници за неограничено прелистување и пристап до гео-ограничена содржина
 • CleanWeb 2.0 за злонамерен сообраќај и откривање закани 
 • Спречување на закани и блокирање реклами
 • Камуфлажен режим за заштита на интернет провајдерот
 • Приватен DNS и заштита од истекување
 • Убиј го прекинувачот
 • Строга политика без дневници
 • Дозволи за заобиколување на VPN
Цените на SurfShark

SurfShark може да се има со три различни должини на претплата:

 • месечен: $ 12.95 / месец
 • Годишно: $ 3.99 / месец
 • Две години: $ 2.49 / месец

Сите планови на Surfshark VPN имаат a 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Можете да добиете повеќе информации и да се регистрирате за SurfShark овде. И додека сте на тоа, видете што имам да кажам во целост Преглед на SurfShark.

3. ExpressVPN: Најсигурна и најсигурна VPN

експрес впн

Во ред, така што ExpressVPN не е евтин, но ја оправдува својата цена со обезбедување на еден од нив најбрзи и најсигурни VPN услуги на планетата. И таа е посветена и на ова. Всушност, ExpressVPN моментално е во процес на надградба на сите свои сервери од стандардните 1 GBps (гигабајт во секунда) до огромни 10 GBps.

Дополнително, имате покриеност низ 94 земји – повеќе од доволно за повеќето луѓе – и повеќе 3,000 сервери ви стои на располагање.

Во моментов, CNET, TechRadar и The Verge сметаат дека ExpressVPN е најдобрата VPN услуга во светот, па ако тие го одобруваат, вие го знаете тоа мора да Биди добар.

Со еден достапен план, услугата ќе поддржува употреба на пет посебни уреди.

Можете исто така да се радувате на следните карактеристики:

 • Паметна локација: Автоматски ве поврзува со најбрзиот достапен сервер врз основа на вашата моментална локација
 • Индустриски стандард Шифрирање AES-256
 • Маскирање на IP адреса
 • Технологија на TrustedServer (никогаш не се пишуваат податоци на хард диск)
 • Водени дневници со нула активности 
 • ВПП поделен тунел
 • Прекинувач за убивање за заклучување на мрежата 
 • Менаџер за закани за следење малициозен софтвер 
 • Автоматско спречување на малициозен код
 • Приватен ДНС
 • Lightway протокол за побрза, посигурна и побезбедна услуга
 • 24/7 поддршка за разговор во живо

Имате опции со ExpressVPN. Изберете од три различни должини на претплата:

 • месечен: $ 12.95 / месец
 • Двогодишно: $ 9.99 / месец
 • Годишно: $ 6.67 / месец

Без разлика што ќе одберете, добивате а 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Разгледајте ги деталите за ExpressVPN овде, или за подлабока анализа, имам целосна Преглед на ExpressVPN на располагање.

4. АтласВПН: Најдостапна VPN во 2024 година

атлас vpn

Веројатно се прашувате зошто вклучив бесплатен VPN овде кога реков дека треба да се избегнуваат. Па, AtlasVPN е исклучок бидејќи има а строга политика за забрана на сеча во место и е еден од (многу) ретките VPN провајдери кои имаат a соодветна бесплатна на располагање.

Сепак, бесплатната верзија е ограничена, па за да ги добиете сите функции од Atlas, ќе треба да се претплатите на неговиот платен план. Но, ова е евтино! Допаѓа помалку од 2 долари/месечно ефтино. Значи, ако буџетот е ваша грижа, ова е местото каде што треба да бидете.

Недостаток е што AtlasVPN има најмалку сервери – 750, всушност – и има само локации на сервери во 42 земји. Генерално, ова е добра опција за далечински работници кои немаат тенденција да патуваат во оддалечените делови на планетата.

Еве што друго добивате:

 • Користете со неограничен број на уреди
 • ChaCha20 и AES-256 технологија за шифрирање на податоци
 • Автоматско откривање, блокирање и бришење малициозен софтвер
 • WireGuard протокол за поголеми брзини и помало заостанување
 • Превенција SafeBrowse од хакери од трети страни
 • Подели тунелирање
 • Монитор за прекршување на податоци
 • Строга без најава VPN политика
 • Прекинувач за убивање на мрежата
 • МултиХоп+: Ова дозволува користете со повеќе ротирачки VPN локации
atlasvpn цени

Освен планот за такси, може да се изберат три должини на претплата:

 • месечен: $ 10.99 / месец
 • Годишно: $ 3.29 / месец
 • Три години: $ 1.82 / месец

Како што можете да видите, тригодишната претплата е евтина Uber, плус добивате а 30-дневно пари гаранција за враќање на на сите должини на претплата.

За целосно намалување на AtlasVPN, упатете се овде. Или проверете што имам да кажам во целост Преглед на AtlasVPN.

Најдобри VPN за Freelancers Споредено

Сега супер-брз преглед на клучните карактеристики на секоја VPN:

функцијаNordVPNExpressVPNАтласВПНСурфај Ајкула
Трошоци одОд 3.99 УСД / месечноОд 6.67 УСД / месечноОд 1.82 УСД / месечноОд 2.49 УСД / месечно
Бесплатна верзијаНеНеДаНе
Број на дозволени уредишестПетканеограниченнеограничен
Број на сервери5,5993,0007503,200
Број на земји609442100
Политика за најавувањеДаДаДаДа
Заштита на малициозен софтверДаДаДаДа
Тракер и блокатор на рекламиДаДаДаДа
Поддршка во живо од 24 / 7ДаДаДаДа
Тековна промоцијаОд Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месециОд Добијте 49% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месециОд 2-годишен план за 1.82 $/месечно + 3 месеци дополнителноОд Добијте 85% ПОПУСТ + 2 месеци БЕСПЛАТНО

Најчесто поставувани прашања

Најдобрите VPN за далечински работници во 2024 година: конечни мисли

Замислете дека сте заглавени на тропски остров само за да сфатите дека половина од вашите работни ресурси не се лесно достапни. Тоа навистина ќе го одземе сјајот од вашата пина колада. 

Пристојните VPN се достапни и можат да ви го понудат најдоброто во заштитата и безбедното прелистување преку Интернет додека ви дозволуваат непречен пристап до сите ваши работи, така што навистина има нема причина зошто да не го имате. 

За најдоброто во заштитата на VPN, Јас велам одете на NordVPN. Сепак, другите споменати во оваа статија се исто така многу достојни избори.

Останува само едно прашање, каде ќе се упатите до работа на далечина?

Како ги разгледуваме VPN-ите: нашата методологија

Во нашата мисија да ги најдеме и препорачаме најдобрите VPN услуги, следиме детален и ригорозен процес на преглед. Еве на што се фокусираме за да обезбедиме најсигурни и релевантни сознанија:

 1. Карактеристики и уникатни квалитети: Ги истражуваме карактеристиките на секоја VPN, прашувајќи: Што нуди давателот? Што го издвојува од другите, како што се сопственички протоколи за шифрирање или блокирање на реклами и малициозен софтвер?
 2. Деблокирање и глобален досег: Ја проценуваме способноста на VPN да ги одблокира страниците и услугите за стриминг и да го истражи неговото глобално присуство прашувајќи: Во колку земји работи давателот? Колку сервери има?
 3. Поддршка на платформата и корисничко искуство: Ги испитуваме поддржаните платформи и леснотијата на процесот на пријавување и поставување. Прашањата вклучуваат: Кои платформи поддржува VPN? Колку е едноставно корисничкото искуство од почеток до крај?
 4. Метрика на перформанси: Брзината е клучна за стриминг и торентирање. Ја проверуваме брзината на поврзување, испраќање и преземање и ги охрабруваме корисниците да ги потврдат на нашата страница за тестирање брзина на VPN.
 5. Безбедноста и приватноста: Навлегуваме во политиката за техничка безбедност и приватност на секоја VPN. Прашањата вклучуваат: Кои протоколи за шифрирање се користат и колку се безбедни? Можете ли да верувате во политиката за приватност на давателот?
 6. Евалуација за поддршка на клиентите: Разбирањето на квалитетот на услугите на клиентите е од клучно значење. Прашуваме: Колку е одговорен и информиран тимот за поддршка на клиентите? Дали тие навистина помагаат или само ја поттикнуваат продажбата?
 7. Цени, тестови и вредност за парите: Ги разгледуваме трошоците, достапните опции за плаќање, бесплатните планови/проби и гаранциите за враќање на парите. Прашуваме: Дали VPN вреди неговата цена во споредба со она што е достапно на пазарот?
 8. ДОПОЛНИТЕЛНИ ЗАБЕЛЕШКИ: Ги разгледуваме и опциите за самопослужување за корисниците, како што се базите на знаење и водичите за поставување, како и леснотијата на откажување.

Дознај повеќе за нашето методологија на преглед.

категории VPN
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...