Најдобрите VPN за ChatGPT во 2024 година

in VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Сите користи ChatGPT, и сите зборуваат за ChatGPT. Таа стана постер дете за сите нешта вештачка интелигенција, и како што е случај со сè што станува популарно, има и такви кои почнуваат да се сомневаат во неговата безбедност и корист за светот во целина. Но, ако се грижите за приватноста и сакате неограничен пристап, тогаш еве ги најдобри VPN за ChatGPT во 2024 година ⇣

Како влади и бизниси скратете ја употребата на ChatGPT, стана неопходно да се користете VPN. Во спротивно, софтверот едноставно не е достапен.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за VPN. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Па кој VPN услуга го прави најдобра работа на обезбедување на вас со вашите Поправка на ChatGPT? Ајде да погледнеме.

TL;DR: Најдобрите VPN за пристап до ChatGPT онолку колку што сака вашето срце се:

 1. NordVPN ⇣ - Најдобар VPN за ChatGPT во 2024 година
 2. SurfShark ⇣ - Повеќето локации на земји за пристап до ChatGPT
 3. ExpressVPN ⇣ - Опција за Premium ChatGPT VPN
 4. AtlasVPN ⇣ - Најевтин VPN за пристап до ChatGPT (исто така со бесплатна верзија)

Сите мои препорачани планови доаѓаат со 30-дневна гаранција за враќање на парите, па зошто да не ги пробате сите и да видите кој ви се допаѓа најдобро?

Дали треба да користам VPN за пристап до ChatGPT?

Па, ChatGPT мисли така…

Бидејќи

ChatGPT е блокиран во некои земји

Да, тоа е точно, некои влади презедоа залог да ја блокираат употребата на Chat GPT во нивните земји. Споил спортови.

Списокот ввиси доста често, и бидејќи Chat GPT предизвикува повеќе грижи, има повеќе земји кои размислуваат да го забранат исто така.

Во моментов, листата на земји каде ChatGPT е забранет од нивните соодветни влади е:

 • Русија
 • Кина
 • Куба
 • Иран
 • Сирија
 • Северна Кореја

Италија, исто така, постави привремена забрана за софтверот, наведувајќи дека се потребни повеќе регулативи и усогласеност. Сепак, од сега, тоа е моментално на располагање, но ова може брзо да се промени.

Слично на тоа, OpenAI има своја „црна листа“ на земји каде што нема да дозволи користење на Разговор GPT. Тие вклучуваат:

 • Авганистан
 • Бутан
 • Централна Африканска Република
 • Чад
 • Еритреја
 • Есватини
 • Либија
 • Јужен Судан
 • Судан
 • Јемен

Ако сакате да знаете дали OpenAI дозволува користење на ChatGPT во одредена земја или не, проверете оваа листа.

Ниту тука не завршува. Можеби мислите дека вашата земја е безбедна, но можеби немате среќа. Земјите кои во моментов размислуваат за забрана се:

 • Велика Британија
 • Целата Европска Унија
 • САД

ChatGPT е блокиран во некои училишта

Секогаш ќе има такви што користат алатки и технологија за злобни цели. за жал, ChatGPT е прилично добар во академската работа. Толку добро, всушност, што студентите го користеа софтверот за пишување со вештачка интелигенција да произведува работа во нивно име.

Ова се движеше од есеи со стандардни блато до целосни дисертации. Професори од Илиноис Техника и Државниот Правен колеџ во Мичиген дури го предизвика ChatGPT да го помине познатото тешко правосуден испит (што ви треба за да станете квалификуван адвокат), и тоа го направи!

Не е ни чудо што училиштата и образовните установи ширум светот се ограничување на неговата употреба во нивните простории.

ChatGPT собира лични податоци

Знаеш дека ништо не е навистина бесплатно, нели? Иако можеби не плаќате за ChatGPT со пари, плаќате за тоа во податоци.

Неизненадувачки, софтверот снима сè што пишувате во таа лента со барања, вклучувајќи ги сите лични податоци и вашата IP адреса. Не можете да го спречите ова, дури и на платен план. Единствениот начин да го запрете е целосно да престанете да го користите ChatGPT.

Но, затоа не сме тука, нели? За среќа, а VPN ги шифрира вашите податоци и помага да се сокријат од луѓето на OpenAI.

Како да изберете VPN за ChatGPT?

Како да изберете VPN за ChatGPT?

ChatGPT е моќен, па ви треба а пристоен VPN да може правилно да го работи (и да сурфа на интернет од други причини). Постојат пет суштински критериуми што VPN мора да ги исполни за да може да се смета за вредно:

 • Серверска мрежа
 • Брзини
 • Безбедносни карактеристики
 • Заштита на податоци
 • Цена

Серверска мрежа

Колку повеќе земји вашиот VPN има сервери, толку е поголема шансата за пристап до ChatGPT. Повеќето вредни VPN ќе имаат сервери со седиште во голем број земји што ви го дозволуваат тоа користете ChatGPT речиси насекаде.

Брзини

Ти сакаш пристојни брзини за секаков вид на интернет прелистување преку VPN. Во спротивно, можете едноставно да се радувате на таа фрустрирачка икона за баферирање - особено ако се обидувате да проследувате видео содржина.

ChatGPT не сака лоши или бавни врски, и ако често се исклучува, нема да работи правилно.

Безбедносни карактеристики

Безбедносните карактеристики се задолжителни за заштита на вашите лични податоци и идентитет додека се спречуваат малициозни напади. VPN-овите апсолутно треба да доаѓаат со вградени безбедносни карактеристики.

Заштита на податоци

Како што веќе спомнав, ChatGPT ги снима сите ваши податоци и единствениот начин да ги задржите приватни е преку VPN со високи политики и карактеристики за приватност. Понатаму, секој VPN што вреди да се опише мора исто така гарантира дека нема да води евиденција за вашата активност на прелистување.

Цена

Најдобрите VPN воспоставете ја вистинската рамнотежа помеѓу достапноста и вредноста. Тие треба да обезбедат одлични карактеристики и производ што функционира, но сепак треба да биде достапен по разумна цена.

Имајте на ум дека Јас не споменете дека VPN треба да бидат бесплатни. Тие не треба. Зошто? Бидејќи бесплатните VPN често ја регистрираат вашата активност или ги крадат вашите податоци за да компензираат.

Најдобрите VPN за ChatGPT

Сега знаеме што го прави VPN вреден, ајде да провериме некои од врвните VPN провајдери кои го исполнуваат тој критериум.

1. NordVPN (Најдобра VPN за ChatGPT во 2024 година)

почетната страница на nordvpn

NordVPN е едно од врвните имиња таму и со добра причина. Давателот може да се пофали со мрежа од 5,599 сервери со седиште во 60 земји обезбедување на таа многу важна покриеност. Сите планови ви обезбедуваат:

 • Протокол за тунелирање Nordlynx (за брзина!)
 • Заштита од малициозен софтвер без автоматско бришење на датотеки доколку се открие злонамерен код
 • Софтвер за спречување следење и блокирање реклами
 • Meshnet приватна шифрирана мрежа
 • Мониторинг на темна веб и предупредување за компромитирана сметка
 • Посветен ИП
 • Нема корисничко следење или најавување
 • Подели тунелирање
 • SmartDNS и приватен DNS
 • Двојни VPN сервери
 • Повеќе уреди со до шест истовремени врски
 • Убијте го прекинувачот ако вашата VPN-врска случајно падне

Надградбата на вашите планови, исто така, ви овозможува:

 • Лозинка syncвнесување и шифриран свод за лозинка
 • Скенер за прекршување на податоци
 • Складирање од 1 ТБ
 • Шифрирање на датотеки од следната генерација

Сите планови ви дозволуваат да инсталирате и користите VPN до шест уреди, и благодарение на неговата огромна серверска мрежа, преземањето, преносот и, се разбира, користењето на ChatGPT се без напор со практично нула баферирање или задоцнување. Ова го прави NordVPN најдобар ChatGPT VPN во април 2024 година.

NordVPN има три достапни планови: Стандардно, плус и комплетно.

 • Од 3.99 долари на двегодишен план
 • Од 4.59 долари на едногодишен план
 • Од 12.99 долари на месечен план

Изборот на една или двегодишен план ве добива три месеци бесплатно, и добивате попуст за избор на подолга должина на претплата освен месечна. Сите планови доаѓаат со а 30-дневна гаранција за враќање на парите.

За да дознаете повеќе и да се регистрирате, проверете го NordVPN овде. Дознајте повеќе во мојот преглед на NordVPN овде.

2. Surfshark (Одблокирајте го ChatGPT од каде било)

почетната страница на surfshark

Сурфај Ајкула има голема мрежа од над 3,200 сервери лоцирани во 100 земји. Овие сервери можат да се справат со 1 GBps, но многу од нив имаат или се надграден за да се справи со 10 GBps. SurfShark обезбедува многу вредност со своите планови бидејќи можете да се поврзете неограничен број уреди, и ти си не е ограничен со никакви ограничувања на пропусниот опсег.

Претплатата на неговите услуги, исто така, добива:

 • Заштита на личните податоци со шифрирање AES-256-GCM
 • Изберете протоколи WireGuard® или OpenVPN или IKEv2/IPsec.secure (WireGuard ви ги дава најдобрите брзини)
 • Промена на IP адресата
 • Режим без граници за неограничено прелистување
 • Камуфлажен режим за заштита на интернет провајдерот
 • Приватен DNS и заштита од истекување
 • Убиј го прекинувачот
 • Строга политика без дневници
 • Дозволи за заобиколување на VPN
 • CleanWeb 2.0 за откривање и спречување на злонамерен сообраќај и закани и блокирање реклами

SurfShark, исто така, ги заснова своите цени на должината на претплатата што ја избирате:

 • месечен: $12.95
 • Годишно: $3.99
 • Две години: $2.49

Изборот за двегодишниот план ќе ви овозможи 82% попуст плус еден месец бесплатно. Сите планови за Surfshark ChatGPT VPN имаат а 30-дневна гаранција за враќање на парите.

За да се забави SurfShark и да прочитате повеќе за тоа, главата тука. Проверете мојот преглед на Surfshark VPN овде.

3. ExpressVPN (Најбезбеден и најсигурен ChatGPT VPN)

почетната страница на expressvpn

ExpressVPN е во процес на надградба на своите сервери од 1 GBps (гигабајт во секунда) на масивни 10 GBps. Се пофали 3,000 локации на VPN сервери во 94 земји и моментално е именуван како најдобрата VPN услуга во светот од CNET, TechRadar, The Verge и многу повеќе.

Добивањето Express VPN ќе ви ги обезбеди следните придобивки:

 • Индустриски стандард AES-256 шифрирање
 • Маскирање на IP адреса
 • Технологија TrustedServer (никогаш не се пишуваат податоци на хард диск)
 • Водени дневници со нула активности
 • ВПП поделен тунел
 • Прекинувач за убивање за заклучување на мрежата
 • Менаџер за закани за следење и спречување на злонамерен код
 • Приватен ДНС
 • Lightway протокол
 • Користете со најмногу пет уреди

За да обезбедите најбрзи брзини за вашата употреба ChatGPT, ExpressVPN има вграден тестер за брзина. Оваа практична алатка ви кажува за најбрзиот сервер според вашата локација, што значи дека не треба да се обидувате и да погодите кој ќе биде најдобар.

ExpressVPN го прави едноставно со еден план и три различни опции за претплата:

 • месечен: $12.95
 • Годишно: $6.67

Сите планови доаѓаат со а 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Посетете ја почетната страница на ExpressVPN, или погледнете ги деталите и Цените на ExpressVPN овде. Исто така, проверете го мојот преглед на ExpressVPN.

4. АтласВПН (Најдобар бесплатен ChatGPT VPN)

почетната страница на атлас vpn

Во споредба со претходните два VPN провајдери, Атлас VPN има многу помала мрежа. Во моментов има завршено 750 сервери лоцирани во 42 земји. Но, иако можеби нема најширока покриеност, тој нуди некои од најниски цени, и има а основна бесплатна верзија на апликацијата што можете да ја користите.

Ако се регистрирате за платен план на AtlasVPN, можете да очекувате:

 • Блокирање и бришење малициозен софтвер
 • WireGuard протокол за беспрекорна брзина на прелистување (и употреба на ChatGPT)
 • Превенција SafeBrowse од хакери од трети страни
 • Подели тунелирање
 • MultiHop+ (користете повеќе ротирачки VPN локации)
 • Монитор за прекршување на податоци
 • Строга политика без најавите
 • ChaCha20 и AES-256 за шифрирање на податоци
 • Прекинувач за убивање на мрежата

Голем бонус овде е тоа што AtlasVPN ви овозможува да го користите неговиот софтвер неограничени уреди, што е совршено ако имате големо семејство фанови на ChatGPT!

Како ExpressVPN, AtlasVPN има еден план достапен во три различни должини на претплата:

 • месечен: $10.99
 • Годишно: $3.29
 • Три години: $1.82

AtlasVPN исто така има основен бесплатен план што можете да ги преземете и користите без да внесувате детали за картичката.

Изборот на тригодишниот план ви носи огромна сума 83% попуст, додека сите платени планови носат а 30-дневна гаранција за враќање на парите.

За да ги прелистувате информациите за AtlasVPN и да се регистрирате за план, главата тука. Проверете мојот преглед на AtlasVPN овде.

Во споредба со најдобрите ВПН на ChatGPT

Сега супер-брз преглед на клучните карактеристики на секоја VPN:

функцијаNordVPNExpressVPNАтласВПНSurfshark
Трошоци од$3.99$6.67$1.82$2.49
Бесплатна VPN верзијаНеНеДаНе
Број на дозволени уредишестПетканеограниченнеограничен
Број на сервери5,5993,0007503,200
Број на земји609442100
Политика за најавувањеДаДаДаДа
Заштита на малициозен софтверДаДаДаДа
Тракер и блокатор на рекламиДаДаДаДа
Поддршка во живо од 24 / 7ДаДаДаДа
Тековна промоцијаДобијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месециДобијте 49% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месециДобијте 85% ПОПУСТ + 2 месеци БЕСПЛАТНО2-годишен план за 1.82 долари/месечно + 3 месеци дополнително

Како да користите ChatGPT со VPN?

Како да користите ChatGPT со VPN?

Ако сè уште не сте користеле ChatGPT преку VPN, еве како го правите тоа:

 1. Земете си една од гореспоменатите VPN (мојата главна препорака е NordVPN), преземете го софтверот и следете ги упатствата за инсталација
 2. Откако ќе се постави вашиот VPN, вклучете го за впоставување на локација на серверот каде што е дозволено ChatGPT (САД се добар избор, засега)
 3. Пред да го отворите ChatGPT, исчистете ја историјата на прелистувачот, кешот и колачињата (можеби исто така сакате да користите приватен прелистувач како што е TOR)
 4. Одете на ChatGPT и најавете се на вашата сметка. Ако сè уште не сте користеле ChatGPt, следете ги упатствата за регистрација за да пристапите до него

Забелешка: Ако сте нов во ChatGPT, може да има период на чекање пред да ви дозволи да го користите софтверот. Кога се пријавив, времето на чекање беше неколку недели.

Што е ChatGPT и зошто е толку популарно?

почетната страница на openai

ChatGPT е апсолутно насекаде во моментов. Од Јутјубери кои тврдат дека можете да заработите милиони преку ноќ од користењето (многу неверојатно) до цели земји загрижени за влијанието што софтверот ќе го има врз националната безбедност (добро основани грижи).

што е chatgpt

И покрај грижите, ChatGPT моментално заврши 100 милиони активни корисници и прима една милијарда посетители месечно. Имајќи предвид дека беше објавено за пошироката јавност само на 30 ноември 2022 година, тие бројки се запрепастувачки.

Но, што е тоа, точно?

Што е подобро место да се одговори на ова прашање отколку понатаму Самиот ChatGPT? Така, нормално, го прашав што е тоа, и го генерира овој одговор:

„ChatGPT е јазичен модел развиен од OpenAI, базиран на архитектурата GPT-3. Користи длабока невронска мрежа за да генерира одговори на природен јазик на влезовите на корисникот, овозможувајќи му да се вклучи во разговор со луѓе на начин кој често не се разликува од текстот напишан од човекот.

ChatGPT е обучен за огромен број податоци, овозможувајќи му да разбере и да одговори на широк спектар на теми и прашања. Може да се користи за различни апликации, вклучувајќи услуги за клиенти, чет-ботови и виртуелни асистенти“.

chatgpt промпт

Малку зборливо ако ме прашате мене, па (исклучително) поедноставеното објаснување е тоа тоа е напреден чет-бот со вештачка интелигенција кој користи постоечки податоци за да генерира одговор.

Можете да ја  прашај го скоро што било, и ќе испушти текст поврзан со вашето барање. На пример, ChatGPT се користи за:

 • Пишувајте есеи од факултет
 • Пишувајте белетристика
 • Генерирајте маркетинг копија
 • Генерирајте нови идеи, списоци, рецепти итн.
 • Напишете цели скрипти за код за софтвер
 • Создадете малициозен софтвер (да навистина!)
 • И така, многу повеќе

на ВИ има свои ограничувања, иако. Не знае многу од 2021 година, а познато е дека генерира погрешни информации и звучи круто и, добро, роботизирано.

Разбирливо, луѓе љубов тоа. На крајот на краиштата, кој не сака да разговара со робот? И во моментов е бесплатна за користење (иако е достапна и платена верзија).

Потенцијалот на овој софтвер е огромен, а за неколку кратки месеци тој е „жив“, експоненцијално се подобрува.

Најчесто поставувани прашања

Резиме – Кој е најдобриот VPN за ChatGPT во 2024 година?

Како што се појавува сè повеќе технологија со ВИ, ќе гледаме влади и претпријатија ставање на сопирачките и ограничување на неговата употреба. Никој навистина не знае каде се движи ова, а во оптек се многу пророштва за судниот ден за тоа како машините ја преземаат контролата.

Шегите на страна, има многу валидни грижи околу вештачката интелигенција, но тоа не значи дека не треба да ни се дозволи да си играме со него.

Никогаш не знаеш кога ограничување на ChatGPT може да дојде во вашиот дел од светот, затоа е подобро да се вооружите со а пристоен VPN сега наместо подоцна.

Истакнав четири одлични VPN во оваа статија, но мојот врвен избор е NordVPN. Ако сакате сами да видите колку добро функционира, пријавете се овде.

Како ги разгледуваме VPN-ите: нашата методологија

Во нашата мисија да ги најдеме и препорачаме најдобрите VPN услуги, следиме детален и ригорозен процес на преглед. Еве на што се фокусираме за да обезбедиме најсигурни и релевантни сознанија:

 1. Карактеристики и уникатни квалитети: Ги истражуваме карактеристиките на секоја VPN, прашувајќи: Што нуди давателот? Што го издвојува од другите, како што се сопственички протоколи за шифрирање или блокирање на реклами и малициозен софтвер?
 2. Деблокирање и глобален досег: Ја проценуваме способноста на VPN да ги одблокира страниците и услугите за стриминг и да го истражи неговото глобално присуство прашувајќи: Во колку земји работи давателот? Колку сервери има?
 3. Поддршка на платформата и корисничко искуство: Ги испитуваме поддржаните платформи и леснотијата на процесот на пријавување и поставување. Прашањата вклучуваат: Кои платформи поддржува VPN? Колку е едноставно корисничкото искуство од почеток до крај?
 4. Метрика на перформанси: Брзината е клучна за стриминг и торентирање. Ја проверуваме брзината на поврзување, испраќање и преземање и ги охрабруваме корисниците да ги потврдат на нашата страница за тестирање брзина на VPN.
 5. Безбедноста и приватноста: Навлегуваме во политиката за техничка безбедност и приватност на секоја VPN. Прашањата вклучуваат: Кои протоколи за шифрирање се користат и колку се безбедни? Можете ли да верувате во политиката за приватност на давателот?
 6. Евалуација за поддршка на клиентите: Разбирањето на квалитетот на услугите на клиентите е од клучно значење. Прашуваме: Колку е одговорен и информиран тимот за поддршка на клиентите? Дали тие навистина помагаат или само ја поттикнуваат продажбата?
 7. Цени, тестови и вредност за парите: Ги разгледуваме трошоците, достапните опции за плаќање, бесплатните планови/проби и гаранциите за враќање на парите. Прашуваме: Дали VPN вреди неговата цена во споредба со она што е достапно на пазарот?
 8. ДОПОЛНИТЕЛНИ ЗАБЕЛЕШКИ: Ги разгледуваме и опциите за самопослужување за корисниците, како што се базите на знаење и водичите за поставување, како и леснотијата на откажување.

Дознај повеќе за нашето методологија на преглед.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Нејтан Хаус

Нејтан има извонредни 25 години во индустријата за сајбер безбедност и придонесува со своето огромно знаење за Website Rating како стручен писател кој придонесува. Неговиот фокус опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи сајбер безбедност, VPN, менаџери со лозинки и решенија за антивируси и антималвер, нудејќи им на читателите стручни увиди во овие суштински области на дигиталната безбедност.

категории VPN
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...