9 најдобри алтернативи ExpressVPN за 2023 година (и 2 конкуренти што треба да се избегнуваат)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

ExpressVPN е одличен VPN што испорачува речиси во секоја област. Нивната VPN мрежа е брза и безбедна, го деблокира Netflix и поддржува торенти. Но, има и подобри Алтернативи на ExpressVPN ⇣ можете да изберете.

Од 3.99 долари месечно

Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Не ме сфаќајте погрешно. ExpressVPN е извонредна VPN услуга но исто така треба да знаете дека има и други конкуренти кои нудат подобри/повеќе функции и по поевтини цени.

Брзо резиме:

 • Најдобра севкупна алтернатива на ExpressVPN: NordVPN ⇣ има сè што сакате од добар VPN, вклучувајќи приватност, безбедност, брзина и огромен број локации и сервери.
 • Второпласиран: Surfshark ⇣ му веруваат милиони корисници кои се грижат за приватноста и е една од најпопуларните VPN услуги ширум светот.
 • Поевтина опција: Atlas VPN ⇣ е релативно нов провајдер на VPN, но брзо се здоби со популарност благодарение на неговата прифатлива цена.

Најдобрите алтернативи на ExpressVPN во 2023 година

Еве список на првите девет најдобри алтернативи на ExpressVPN во моментов за пристап до Интернет анонимно и безбедно.

1. NordVPN

nordvpn е најдобрата експресвпн алтернатива
 • Официјален веб-сајт: www.nordvpn.com
 • Над 5,500+ VPN сервери ширум светот во многу различни земји.
 • Најевтината цена што можете да ја најдете на Интернет. (Од 3.99 $ месечно)

NordVPN е безбедна и приватна VPN услуга која го шифрира вашиот интернет сообраќај и ја крие вашата IP адреса, заштитувајќи ја вашата онлајн приватност.

Истакнати карактеристики се:

 • Технички карактеристики: двојно шифрирање, прекинувач за убивање, блокирање P2P, заштита од истекување на DNS, поддршка за IPv6, интеграција на Tor, посветени IP адреси, заштита против DDoS, SmartPlay и многу повеќе.
 • Карактеристики на брзината: балансирање на оптоварувањето на серверот, мулти-хоп врски и TCP оптимизација.
 • Карактеристики за приватност: Нема политика за дневници, двојно шифрирање, безбедни протоколи и многу повеќе.

Зошто да користите NordVPN наместо ExpressVPN

NordVPN е постојано оценет како една од најдобрите VPN платформи на пазарот, па сега е најдобро време да се регистрирате по смешно ниска цена!

 • Молња-брзи брзини за стриминг без доцнење, торентирање, игри и прелистување.
 • 5,530 брзи сервери на 59 локации.
 • SmartPlay DNS ја деблокира скоро секоја страница за стриминг - дури и Netflix.
 • Загарантирана приватност – нема дневници за корисничка активност.
 • 6 симултани врски.
 • Стриминг – деблокира Netflix, Hulu, итн.
 • Вградена реклама и блокирање на малициозен софтвер.
 • Специјални сервери како P2P, Onion преку VPN и Double VPN.
 • 24/7 поддршка за разговор во живо.
 • 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Нема многу даватели на услуги VPN на Интернет кои можат да ги победат цените на NordVPN. Повеќето VPN платформи, вклучително и ExpressVPN, наплаќаат 100 долари за нивниот годишен план.

Но, со NordVPN, можете да добиете две години услуга за само 107.73 долари.

Тие имаат илјадници сервери ширум светот и ви дозволуваат да изберете која земја сакате да се поврзете. NordVPN, според мое мислење, е најдобрата алтернатива на ExpressVPN.

Зошто да користите ExpressVPN наместо NordVPN

ExpressVPN има повеќе локации за избор од NordVPN. Нивните апликации ги покриваат сите ваши уреди и платформи, вклучувајќи паметни телевизори, PlayStation, Android и iOS.

Резиме: NordVPN е познат по своите силни безбедносни карактеристики, вклучително и AES 256-битна шифрирање, строга политика без дневници и CyberSec технологија за блокирање реклами и малициозен софтвер. Со над 5,000 сервери во 60 земји, NordVPN нуди брзи брзини и неограничен пропусен опсег, заедно со кориснички интерфејс за различни уреди. NordVPN е една од најдобрите алтернативи на ExpressVPN.

ДЕЛ

Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Од 3.99 долари месечно

2. SurfShark

почетната страница на surfshark
 • Официјален веб-сајт: www.surfshark.com
 • Оценети во просек 9.3 од неговите корисници на Trustpilot.
 • Над 800 сервери во 50+ земји низ светот.
 • Еден од најевтините премиум VPN на пазарот.

Surfshark е еден од најдобрите VPN за давање на клиенти кои се грижат за приватноста некои од најпремиум функциите во индустријата.

Истакнати карактеристики се:

 • Технички карактеристики: шифрирање, прекинувач за убивање, блокирање P2P, заштита од истекување на DNS, поддршка за IPv6 и многу повеќе.
 • Карактеристики на брзина: мулти-хоп врски, балансирање на оптоварувањето на серверот и оптимизација на TCP.
 • Карактеристики за приватност: Нема политика за дневници, безбедни протоколи и многу повеќе.

Зошто да користите SurfShark наместо ExpressVPN

SurfShark има многу повеќе функции да понуди од NordVPN. Нивните сопственички карактеристики како што е CleanWeb ја подобруваат вашата приватност десет пати.

Нивните Функција CleanWeb се ослободува од сите реклами и тракери на веб-локациите. Види го мојот Преглед на сурфарк за повеќе функции.

Зошто да користите ExpressVPN наместо SurfShark

Месечните, годишните и 2-годишните планови на NordVPN чинат многу помалку од оние на SurfShark. Нуди апликации кои покриваат повеќе платформи/уреди.

Резиме: SurfShark нуди неограничени истовремени врски, што го прави врвен избор за домаќинствата со повеќе уреди. Со над 3,200 сервери во 65 земји, SurfShark обезбедува силно шифрирање, политика за без логови и напредни функции како што се разделување тунели и блокатор на реклами CleanWeb.

3. Atlas VPN

атлас vpn
 • Официјален веб-сајт: www.atlasvpn.com
 • Неограничен опсег и податоци
 • Нема политика за логови
 • 400+ сервери во 60+ земји

Атлас VPN е безбедна и достапна VPN услуга која нуди неограничен опсег и податоци. Има строга политика за без дневници и 24/7 поддршка за корисници. AtlasVPN е добар избор за стриминг, игри и торентирање.

Карактеристиките на standout вклучуваат:

 • Неограничен опсег и податоци: AtlasVPN нуди неограничен пропусен опсег и податоци, за да можете да пренесувате, играте и торентите без никакви ограничувања.
 • Нема политика за дневници: AtlasVPN има строга политика без дневници, што значи дека не собира или складира ниту еден од вашите податоци за прелистување. Ова осигурува дека вашата онлајн активност останува приватна и анонимна.
 • Широка серверска мрежа: AtlasVPN има над 400 сервери во 60+ земји, така што можете да се поврзете на кој било сервер што го сакате. Ова е одлично за заобиколување на гео-ограничувања и пристап до содржина од каде било во светот.
 • Силна безбедност: AtlasVPN користи силно шифрирање и разновидни безбедносни карактеристики за да ги заштити вашите податоци. Ова вклучува 256-битна AES шифрирање, прекинувач за убивање и заштита од истекување на DNS.
 • Лесен интерфејс: AtlasVPN има кориснички интерфејс што го олеснува поврзувањето со сервер и започнувањето со прелистување.

Зошто Atlas VPN е подобар од ExpressVPN

АтласВПН е релативно нов VPN провајдер, но брзо се здоби со популарност поради неговата прифатлива цена и широката серверска мрежа. Се наоѓа на Сејшелите, што е јурисдикција поволна за приватноста. AtlasVPN користи силно шифрирање и строга политика без дневници за да ја заштити приватноста на корисниците.

Зошто ExpressVPN е подобар од AtlasVPN

ExpressVPN е еден од најпопуларните VPN провајдери во светот. Познат е по своите брзи брзини, силна безбедност и сигурни перформанси. ExpressVPN е со седиште на Британските Девствени Острови, што е уште една јурисдикција погодна за приватноста.

 • ExpressVPN има побрза мрежа од AtlasVPN.
 • ExpressVPN има подобра корисничка поддршка од AtlasVPN.
 • ExpressVPN е пошироко доверлив и популарен од AtlasVPN.

Резиме: Атлас VPN е безбеден и приватен давател на услуги за виртуелна приватна мрежа (VPN) кој нуди шифрирање од воен степен, огромна мрежа од преку 7,000 сервери низ 90+ земји и посветени апликации за различни уреди. Може да се пофали со строга политика за без логови и е оптимизирана за стриминг и торентирање, обезбедувајќи беспрекорно и приватно искуство за своите корисници. Со напредни функции како маскирање на IP, заштита од истекување на DNS и прекинувач за убивање, Atlas VPN се издвојува како еден од најдобрите избори за оние кои бараат максимална безбедност и приватност на интернет.

4. Сајбер-дух

почетната страница на cyberghost
 • Официјален веб-сајт: www.cyberghostvpn.com
 • Добитник на наградата BestVPN.com.
 • Строга политика без дневници на која можете да верувате
 • Над 6000 сервери во 90+ земји

CyberGhost обезбедува брзи брзини и силни карактеристики за приватност користејќи анонимни посветени IP адреси. Добијте побрз пренос и прелистување додека ја обезбедувате вашата интернет конекција со овој врв VPN услуга.

Истакнати карактеристики се:

 • Технички карактеристики: шифрирање, прекинувач за убивање, блокирање P2P, заштита од истекување на DNS, поддршка за IPv6 и многу повеќе.
 • Карактеристики на брзина: мулти-хоп врски, балансирање на оптоварувањето на серверот и оптимизација на TCP.
 • Карактеристики за приватност: Нема политика за дневници, безбедни протоколи и многу повеќе.

Зошто да користите CyberGhost наместо ExpressVPN

CyberGhost нуди многу едноставен и лесен за користење интерфејс што го олеснува користењето на услугата дури и за почетници. Тие нудат апликации за сите ваши уреди, вклучувајќи Android, iPhone, Windows и Mac. Просечната оцена за нивната услуга е 9.4 на TrustPilot. Прочитај го моето CyberGhost преглед овде

Зошто да користите ExpressVPN наместо CyberGhost

ExpressVPN нуди апликации кои можат да ја покријат вашата приватност на сите уреди што ги користите. Тие нудат апликации за повеќе од десетина различни платформи и уреди, вклучувајќи Android, iOS, Mac, Windows, Chromebook, Kindle Fire, Xbox, Playstation, Apple TV и многу повеќе уреди.

Резиме: CyberGhost нуди широка серверска мрежа со над 7,000 сервери во 90 земји и е оптимизирана за стриминг и торентирање. Овој VPN обезбедува шифрирање од воен степен, строга политика за без дневници и посветени апликации за повеќе уреди, што го прави лесен за користење.

5. IPVanish

почетната страница на ipvanish
 • Официјален веб-сајт: www.ipvanish.com
 • 40,000+ споделени IP адреси низ целиот свет.
 • Нула сообраќајни дневници.

IPVanish обезбедува брз VPN кој ја заштитува вашата приватност со шифрирање од крај до крај за сите ваши уреди. Ова е одличен избор за стриминг на медиуми и безбедно прелистување.

Истакнати карактеристики се:

 • Технички карактеристики: шифрирање, прекинувач за убивање, блокирање P2P, заштита од истекување на DNS, поддршка за IPv6 и многу повеќе.
 • Карактеристики на брзина: мулти-хоп врски, балансирање на оптоварувањето на серверот и оптимизација на TCP.
 • Карактеристики за приватност: Нема политика за дневници, безбедни протоколи и многу повеќе.

Зошто да користите IPVanish наместо ExpressVPN

IPVanish е прикажан на многу популарни сајтови како што се CNN, NBC News, Mashable, TechRadar и PCMag.com.

Ако сакате VPN услуга која не води дневници за вашиот сообраќај на кој било од своите сервери, тогаш оди со IPVanish. Со нивната политика за нулта сообраќајни дневници, можете да бидете сигурни дека ниту една од вашите активности на интернет не се евидентира.

Зошто да користите ExpressVPN наместо IPVanish

ExpressVPN е малку полесен за користење од IPVanish. Ако користите многу уреди и сакате едноставна апликација, тогаш ExpressVPN е најдобриот начин.

Резиме: IPVanish може да се пофали со сопствена и управувана серверска мрежа, која нуди над 1,900 сервери на 75+ локации. Познат по својата брзина и перформанси, IPVanish исто така располага со силна шифрирање, политика без логови и поддршка за прокси SOCKS5 за дополнителна безбедност.

6. VyprVPN

vyprvpn почетна страница
 • Официјален веб-сајт: www.vyprvpn.com
 • Препорачано и користено од системските администратори на Reddit.
 • Нема политика за дневници.

VyprVPN е безбедна и сигурна VPN услуга која нуди широк опсег на функции, вклучувајќи силно шифрирање, голема серверска мрежа и строга политика без дневници.

Истакнати карактеристики се:

 • Технички карактеристики: шифрирање, прекинувач за убивање, блокирање P2P, заштита од истекување на DNS, поддршка за IPv6 и многу повеќе.
 • Карактеристики на брзина: мулти-хоп врски, балансирање на оптоварувањето на серверот и оптимизација на TCP.
 • Карактеристики за приватност: Нема политика за дневници, безбедни протоколи и многу повеќе.

Зошто да користите VyprVPN наместо ExpressVPN

Апликациите VyprVPN се достапни за речиси сите платформи и уреди, вклучително Linux, Windows, iOS, Android, Mac, па дури и вашите рутери. Нивната политика за забрана на логирање ви овозможува да прелистувате на Интернет без да оставите отпечатоци.

Зошто да користите ExpressVPN наместо VyprVPN

ExpressVPN е малку полесен за учење, но чини многу повеќе од VyprVPN. Тие ви нудат пристап до мрежа од над 3000 VPN сервери ширум светот. Тоа значи дека можете да се поврзете на интернет буквално од која било земја што ја сакате.

Резиме: VyprVPN го користи својот комерцијален Chameleon протокол за да го заобиколи блокирањето на VPN и да обезбеди пристап до ограничена содржина. Нудејќи над 700 сервери во 70 земји, VyprVPN исто така располага со строга политика без дневници, силна шифрирање и лесен за користење интерфејс.

7. Приватен пристап до Интернет (ПИА)

приватна почетна страница за пристап до интернет
 • Официјален веб-сајт: www.privateinternetaccess.com
 • Една од најстарите и најдоверливи VPN услуги.
 • Доверливи од големите брендови како што се MSN Money, Wired, Gizmodo и Yahoo!.

АИП е безбедна и приватна VPN услуга која нуди широк спектар на функции по многу прифатлива цена.

Истакнати карактеристики се:

 • Технички карактеристики: шифрирање, прекинувач за убивање, блокирање P2P, заштита од истекување на DNS, поддршка за IPv6 и многу повеќе.
 • Карактеристики на брзина: мулти-хоп врски, балансирање на оптоварувањето на серверот и оптимизација на TCP.
 • Карактеристики за приватност: Нема политика за дневници, безбедни протоколи и многу повеќе.

Зошто да користите приватен пристап до Интернет наместо ExpressVPN

Приватен интернет пристап е прикажан во онлајн списанија како што се PCMag, Tom's Guide и Cnet. Тие ви дозволуваат да ја користите услугата VPN на 10 уреди истовремено. Тие исто така ви дозволуваат да изберете повеќе VPN портали.

Зошто да користите ExpressVPN наместо приватен пристап до Интернет

За разлика од приватниот пристап до Интернет, ExpressVPN е корпорација со седиште на Британските Девствени Острови. Тоа значи дека немаат никакви податоци складирање прописи кои треба да се следат.

Резиме: Приватен пристап до Интернет (PIA) е популарен VPN со над 29,000 сервери во 78 земји. Познат по своите опции за приспособување, PIA обезбедува силно шифрирање, политика без дневници и функции како што се блокатор на реклами и поддршка за прокси SOCKS5.

8. BulletVPN

bulletvpn почетна страница
 • Официјален веб-сајт: www.bulletvpn.com
 • Политика за нулта логирање.
 • Глобалната мрежа на VPN сервери ви овозможува да ја изберете земјата во која сакате да пристапите на Интернет.

BulletVPN е безбедна и приватна VPN услуга која нуди поврзување со голема брзина и строга политика без дневници.

Истакнати карактеристики се:

 • Технички карактеристики: шифрирање, прекинувач за убивање, блокирање P2P, заштита од истекување на DNS, поддршка за IPv6 и многу повеќе.
 • Карактеристики на брзина: мулти-хоп врски, балансирање на оптоварувањето на серверот и оптимизација на TCP.
 • Карактеристики за приватност: Нема политика за дневници, безбедни протоколи и многу повеќе.

Зошто да користите BulletVPN наместо ExpressVPN

BulletVPN нуди политика за нулта логирање. Тоа значи дека тие не најавуваат ниту една од вашите активности на нивните сервери. Ова ја подобрува вашата приватност и не остава отпечатоци зад себе.

Зошто да користите ExpressVPN наместо BulletVPN

Ако користите повеќе уреди за да пребарувате на Интернет, тогаш ExpressVPN е најдобриот избор. Тие нудат апликации за сите уреди и платформи, вклучувајќи PlayStation, Android, iOS, Mac и паметни телевизори.

Резиме: BulletVPN нуди помала серверска мрежа со 150+ сервери во 55 земји, но приоритет има брзина и перформанси. Овој VPN се одликува со силно шифрирање, политика без дневници и поддржува различни протоколи, вклучувајќи OpenVPN, L2TP/IPSec и IKEv2.

9. Мулвад

почетната страница на mullvad vpn
 • Официјален веб-сајт: www.mulllvad.net
 • Услуга VPN создадена за програмери и софтверски луѓе.
 • Воопшто нема дневници за активности.

Мулвад ВПН е безбедна и приватна VPN услуга која е позната по своите силни карактеристики за приватност и посветеност на анонимноста на корисниците.

Истакнати карактеристики се:

 • Технички карактеристики: шифрирање, прекинувач за убивање, блокирање P2P, заштита од истекување на DNS, поддршка за IPv6 и многу повеќе.
 • Карактеристики на брзина: мулти-хоп врски, балансирање на оптоварувањето на серверот и оптимизација на TCP.
 • Карактеристики за приватност: Нема политика за дневници, безбедни протоколи и многу повеќе.

Зошто да користите Mullvad наместо ExpressVPN

Мулвад е напреден човек VPN услуга за луѓе кои знаат што прават и сакаат да бидат дух на Интернет. Mullvad не бара од вас вашата е-пошта или какви било лични податоци.

Наместо тоа, добивате број на сметка и потоа го користите тој број на сметка за да се поврзете со Mullvad и да платите за услугата. Тие поттикнуваат плаќање во форма на готовина или биткоин за да го задржите вашиот идентитет приватен.

Зошто да користите ExpressVPN наместо Mullvad

Ако не сте напреден корисник, тогаш држете се настрана од Mullvad. Создаден е за корисници кои знаат што прават. ExpressVPN е многу подобар избор ако сакате поставување со еден клик за сите ваши уреди.

Резиме: Mullvad е VPN-провајдер кој се насочува кон приватноста и со едноставен интерфејс без префинетост. Со околу 750 сервери во 36 земји, Mullvad нуди силно шифрирање, строга политика без логови и уникатен систем за број на сметка за дополнителна приватност, прифаќајќи анонимни плаќања преку криптовалути.

Најлошите VPN (кои треба да ги избегнувате)

Има многу VPN провајдери таму, и може да биде тешко да се знае на кои да им се верува. За жал, има и многу лоши провајдери на VPN кои нудат услуги за подеднакво ниво, па дури и се вклучуваат во матни практики како што се евидентирање на кориснички податоци или нивно продавање на трети страни.

Ако барате реномиран провајдер на VPN, важно е да го направите вашето истражување и да бидете сигурни дека избирате сигурна услуга. За да ви помогнам, составив листа на најлошите VPN провајдери во 2023 година. Ова се компаниите кои треба да ги избегнувате по секоја цена:

1. Hola VPN

здраво впн

Здраво ВПН не е меѓу најпопуларните VPN што не чува дневници на оваа листа. И има некои причини за тоа. Најпрво, бесплатната верзија на VPN всушност не е VPN. Тоа е peer-to-peer услуга која го насочува сообраќајот помеѓу своите корисници, а не серверите. Слушате ли како аларм се огласуваат во вашата глава во моментов? Ти би требало! Тоа е небезбедна услуга. Бидејќи кој било од тие врсници може да биде компромитиран и можеби ќе може да пристапи до вашите податоци.

Во свет каде што повеќето луѓе дури и не сакаат нивните податоци да се наоѓаат на веб-сервер, кој би сакал нивните податоци да се проследуваат низ повеќе корисници на „peer-to-peer“.

Сега, иако никогаш не би препорачал да ја користите бесплатната услуга на Hola VPN поради која било причина, не би било фер ако не зборувам за нивната врвна VPN услуга. Нивната премиум услуга е всушност VPN. Тоа не е услуга peer-to-peer како бесплатната верзија.

Иако нивната премиум услуга е всушност услуга VPN, јас не би препорачал да одите по неа поради многу причини. Ако купувате претплата за VPN од причини за приватност, тогаш не треба ни да размислувате за Hola. Ако ја погледнете нивната политика за приватност, ќе видите дека собираат многу кориснички податоци.

Ова ја исфрла приватноста базирана на VPN низ прозорецот. Ако сакате VPN од причини за приватност, има многу други провајдери кои имаат политика за нулта дневник. Некои дури и не бараат да се пријавите. Ако сакате да имате приватност, држете се настрана од Hola VPN.

Едно нешто што треба да се запамети за премиум верзијата на услугата е дека наликува на вистинска VPN услуга бидејќи има подобра шифрирање од бесплатната верзија, НО сепак се потпира на својата мрежа „peer-to-peer“ управувана од заедницата. Значи, сè уште не е исто како VPN.

Други VPN услуги како што е Nord имаат свои сервери. Hola ви овозможува да ја користите својата мрежа на врсници во заедницата без да придонесувате ништо. Не е исто како „вистинска“ VPN услуга. Само нешто што треба да се има на ум.

И ако мислите дека премиум услугата на Hola може да биде добра за гледање телевизиски емисии и филмови блокирани во регионот, размислете уште еднаш... Иако нивната услуга може со сигурност да ги одблокира веб-локациите и содржините блокирани во регионот, повеќето од нивните сервери се многу побавни од нивните конкуренти.

Значи, иако можеби ќе можете да одблокирате веб-локација, не би било забавно да се гледа поради тоа тампонирање. Има и други VPN услуги кои имаат речиси нула задоцнување, што значи дека нивните сервери се толку брзи што нема да ја забележите разликата во брзината кога ќе се поврзете со нив.

Ако барав VPN услуга, Не би ја допрел бесплатната услуга на Hola VPN со столб од десет метри. Тој е преполн со проблеми со приватноста и не е ни вистинска VPN услуга. Од друга страна, ако размислувате да ја купите премиум услугата, што е малку надградба, би препорачал прво да проверите некои од подобрите конкуренти на Hola. Не само што ќе најдете подобри цени туку и подобра и посигурна севкупна услуга.

2. Скриј го мојот задник

hidemyass vpn

HideMyAss порано беше една од најпопуларните VPN услуги. Тие порано спонзорираа некои навистина големи создавачи на содржини и беа сакани од интернетот. Но сега, не толку многу. Не слушате толку многу пофалби за нив како порано.

Нивниот пад од благодатта може да биде затоа што тие имале некои лоша историја кога станува збор за приватноста. Тие имаат историја на споделување кориснички податоци со владата, ова не е проблем со некои други даватели на VPN бидејќи тие воопшто не најавуваат никакви податоци за вас.

Ако се грижите за вашата приватност и затоа сте на пазарот за VPN, Hide My Ass веројатно не е за вас. Тие исто така се наоѓаат во ОК. Верувај ми, не сакате вашиот давател на услуги VPN да биде во ОК ако ја цените приватноста. Обединетото Кралство е една од многуте земји кои собираат податоци за масовниот надзор и ќе ги сподели со други земји доколку се праша за…

Ако не се грижите многу за приватноста и само сакате да проследувате содржини блокирани во регионот, има добри вести. Се чини дека Hide My Ass може да го заобиколи заклучувањето на регионот за некои сајтови одредено време. Работи понекогаш, но не и други пати без некоја очигледна причина. Ако барате VPN за стриминг, овој можеби не е најдобар.

Друга причина зошто Hide My Ass можеби не е најдобрата опција за стриминг е тоа што нивната брзината на серверот не е најбрза. Нивните сервери се брзи, но ако само малку погледнете наоколу, ќе најдете VPN услуги кои се многу побрзи.

Има неколку добри работи за „Скриј го мојот задник“. Една од нив е тоа што имаат апликации за речиси сите уреди, вклучително Linux, Android, iOS, Windows, macOS, итн. И можете да инсталирате и користите Hide My Ass на најмногу 5 уреди истовремено. Друга добра работа за оваа услуга е тоа што тие имаат повеќе од 1,100 сервери распространети низ целиот свет.

Иако има некои работи што ми се допаѓаат кај Hide My Ass, има многу работи што не ги сакам. Ако барате VPN за загриженост за приватноста, побарајте некаде на друго место. Тие имаат лоша историја кога станува збор за приватноста.

Нивната услуга исто така не е најбрза во индустријата. Не само што ќе се соочите со задоцнување при преносот, туку можеби нема да можете ни да ги одблокирате регионалните содржини што не се достапни во вашата земја.

Што е ExpressVPN

exressvpn нова почетна страница

ExpressVPN испорачува речиси во секоја област. Нивната VPN мрежа е брза и безбедна и го деблокира Netflix и поддржува торенти.

ExpressVPN е VPN услуга која ви овозможува анонимно да сурфате на Интернет. Кога користите VPN, никој нема да може да ја следи вашата локација или вашата онлајн активност. Дури ни вашиот давател на услуги или владата на вашата земја.

Придобивки од ExpressVPN

Обезбедува едноставна VPN услуга за да ви помогне да ги обезбедите сите ваши уреди и анонимно да пребарувате на Интернет без никој да знае. Тие нудат апликации за сите уреди и платформи, вклучувајќи паметни телевизори, Android, iOS, PlayStation, па дури и вашиот уред со Интернет рутер.

Главните карактеристики вклучуваат:

 • Строга политика „без сеча“.
 • 160 локации на VPN сервери во 94 земји низ целиот свет.
 • Вградена функција за тестирање на брзината.
 • Најдоброто 256-битно AES шифрирање во класата.
 • Компатибилност со анонимни IP, Kill-Switch, Netflix и P2P сервери.
 • Маскирање на IP адреса.
 • Користете 3 уреди со 1 претплата.
 • Прочитај ми детален преглед на ExpressVPN

Дали ExpressVPN е доверлив? Ако безбедноста е една од вашите примарни грижи, можете да бидете сигурни дека безбедноста ја сфаќа сериозно. На повеќето корисници ќе им треба само стандардниот (и најбезбеден) „OpenVPN“, ExpressVPN исто така поддржува протоколи SSTP, L2Tp/IPsec и PPTP.

Кога користите VPN услуга, можете лесно да пристапите до веб-локациите што се блокирани во вашата земја или од вашиот интернет провајдер.

Најчесто поставувани прашања

Што е ExpressVPN?

ExpressVPN е брз и високо безбеден давател на услуги за премиум VPN со 3000+ локации на сервери низ 94+ земји. Тој е во сопственост на Kape Technologies, кој исто така е во сопственост на PIA, CyberGhost и ZenMate

Која е најдобрата алтернатива ExpressVPN?

NordVPN е најдобрата алтернатива. NordVPN е побрз, има повеќе глобални сервери за избор и е подобар избор ако сакате дополнителни безбедносни карактеристики и севкупно поприфатлива услуга.

Кои карактеристики треба да ги барам во алтернативите на ExpressVPN?

Кога барате алтернативи за ExpressVPN, треба да размислите кои карактеристики се важни за вас. На пример, поделениот тунел ви овозможува да користите VPN за некои апликации, додека истовремено им дозволувате на другите да го заобиколат VPN. Ова може да помогне да се оптимизира пропусниот опсег и да се зголеми брзината на Интернет.

Дополнително, земете ги предвид ограничувањата на пропусниот опсег, што може да влијае на брзината на вашата VPN конекција, особено при пренос или преземање големи датотеки. Некои VPN нудат екстензија на прелистувачот, што ви овозможува да ја обезбедите вашата активност на прелистување без да мора да го активирате целосниот VPN клиент на вашиот уред, додека други нудат поддршка за Wi-Fi, што може да ве одржува безбедни и анонимни додека користите јавен Wi-Fi.

Со истражување на овие карактеристики, можете да одредите која алтернатива ExpressVPN најдобро ги задоволува вашите индивидуални потреби.

Како се споредуваат алтернативите ExpressVPN во однос на карактеристиките?

Кога се споредуваат алтернативите на ExpressVPN, важно е да се земат предвид карактеристиките како што се поделени тунели, ограничувања на пропусниот опсег, проширување на прелистувачот и поддршка за Wi-Fi.

На пример, некои VPN нудат напредни функции за поделено тунелирање, што ви овозможува селективно да го насочувате онлајн сообраќајот низ тунелот VPN, додека други имаат порестриктивни ограничувања на пропусниот опсег што може да влијаат на вашата брзина на интернет. Исто така, вреди да се провери дали VPN нуди екстензија на прелистувачот, што може да обезбеди пригоден начин за обезбедување на вашата активност на прелистување.

Конечно, не сите VPN поддржуваат поврзување со Wi-Fi, што може да ве остави ранливи на несакан надзор и обиди за хакирање кога пристапувате до јавните Wi-Fi мрежи. Со разбирање на клучните карактеристики понудени од различни VPN, можете да направите информиран избор за тоа која алтернатива ExpressVPN најдобро одговара на вашите потреби.

Дали ExpressVPN е легален?

ExpressVPN е еден од најугледните и најпопуларните VPN на пазарот. Тој е во сопственост на компанијата регистрирана на Британските Девствени Острови Express VPN International Ltd.

Дали ExpressVPN е бесплатен VPN?

Не, ExpressVPN е врвна VPN услуга која започнува од 8.32 УСД месечно, сите планови се покриени со без мака 100% гаранција за враќање на парите за првите 30 дена од услугата.

Како да осигурам компатибилност при изборот на алтернатива ExpressVPN и кои технички размислувања треба да ги имам на ум?

Компатибилноста е важна грижа при изборот на алтернатива ExpressVPN. Проверете дали VPN е компатибилен со оперативниот систем на вашиот уред, вклучувајќи ги Windows, macOS, iOS и Android, за да обезбедите непречено корисничко искуство.

Треба да го земете предвид и количеството мрежен сообраќај со кој VPN може да се справи, како и неговата вкупна брзина и перформанси. За дополнителна безбедност, побарајте VPN што нуди управувач со лозинки за да ги заштити вашите ингеренции од кражба.

Конечно, добрата поддршка на клиентите е од суштинско значење, бидејќи техничките тешкотии може да се појават брзо и без предупредување. Осигурајте се дека вашиот VPN провајдер нуди одговорна поддршка и обемна документација за да ви помогне брзо да ги решите сите проблеми со кои се соочувате.

Имајќи ги предвид овие размислувања, можете да изберете алтернатива ExpressVPN што работи со вашата технологија и одговара на вашите безбедносни потреби.

Кои мерки за приватност и безбедност треба да ги земам во предвид кога барам алтернативи за ExpressVPN?

Една важна грижа кога барате VPN алтернативи на ExpressVPN е заштитата од истекување на DNS. Протекувањето на DNS може да го открие вашето онлајн однесување на вашиот интернет провајдер или на други трети страни, загрозувајќи ја вашата приватност.

Побарајте VPN кои нудат заштита од протекување на DNS за да се осигурате дека вашите податоци остануваат безбедни. Исто така, размислете за користење VPN со отворен код, кој е потранспарентен и со помала веројатност да содржи пропусти. Друга клучна карактеристика што треба да ја барате е заштитата од истекување, која може да спречи случајно протекување на податоци, како што се протекување на IP адреса или протекување на WebRTC.

Hotspot Shield е уште една добра опција што треба да се земе предвид, бидејќи нуди силна VPN заштита, напредни функции за заштита од истекување и заштита од протекување DNS за да ја одржите вашата онлајн активност приватна и безбедна.

Може ли да користам алтернативи на ExpressVPN за стриминг и торентирање?

Да ти можеш. Многу алтернативи на ExpressVPN нудат поддршка за услуги за стриминг како Netflix, Hulu и Amazon Prime, а некои дури нудат посветени сервери оптимизирани за побрз пренос.

Дополнително, ако често се занимавате со споделување датотеки peer-to-peer (P2P), побарајте VPN што поддржуваат споделување P2P, што ви овозможува брзо и безбедно да споделувате датотеки без да ја изложувате вашата IP адреса или активност на трети страни.

Со користење на VPN, можете да се заштитите додека стримувате и торентирате и да ја чувате вашата онлајн активност приватна од бескрупулозните поединци кои можеби ја следат мрежата.

Резиме – Кои се најдобрите алтернативи на ExpressVPN во 2023 година?

Кога ќе погледнете нешто Google, вашиот интернет провајдер точно знае што вие Googleг и од која локација. Секогаш има посредник кој ја гледа вашата активност на Интернет. А виртуелна приватна мрежа (VPN) го шифрира вашиот интернет сообраќај и крие и штити вашиот онлајн идентитет.

Ако сакате поевтини алтернативи на ExpressVPN, тогаш одете со NordVPN. Тоа е најдобрата алтернатива на ExpressVPN на пазарот. Цената на нивниот 2-годишен план е слична на 1-годишниот план на ExpressVPN.

Ако сакате целосна приватност, тогаш одете со Mullvad. Внимавајте, тоа е напредна платформа и не погоден за почетници, затоа не се пријавувајте освен ако не сте добри со компјутери.

Тие не бараат никакви лични податоци за да ве задржат целосно анонимни на интернет и да дозволат плаќања во форма на Bitcoin.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.