Како да ангажирате дизајнери за UX/UI од Toptal

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Топтал е хонорарен пазар што ги поврзува бизнисите со врвни хонорарни таленти. Оваа платформа е позната по најдобрите од најдобрите таленти во нивните области. Во овој блог пост, ќе објасниме како да ангажирате дизајнери на UX/UI од Toptal.

Помеѓу $60-$200+ на час

Рачно избран талент за вашиот проект

Toptal UX/UI дизајнери се високо квалификувани и искусни професионалци кои можат да ви помогнат да креирате кориснички и визуелно привлечни интерфејси.

UX/UI дизајнери: факти и статистики

 • Побарувачката за UX/UI дизајнери рапидно расте. Според Бирото за статистика на трудот, вработеноста на дизајнерите на UX/UI се предвидува да порасне за 22 проценти од 2020 до 2030 година, многу побрзо од просекот за сите професии.
 • на средната годишна плата за дизајнерите на UX/UI е 105,110 долари.
 • Најдобрите индустрии за дизајнерите на UX/UI се издавачи на софтвер, дизајн на компјутерски системи и сродни услуги и рекламирање и маркетинг.
 • Најбараните вештини за дизајнерите на UX/UI вклучуваат корисничко истражување, жичана рамка, прототипирање и визуелен дизајн.
 • UX/UI дизајнерите треба да имаат a силно разбирање на интеракцијата човек-компјутер (HCI) принципи на корисничко искуство (UX)..
 • Дизајнерите на UX/UI исто така треба да бидат способни да користат разновиден софтвер за дизајн, како на пр Adobe Photoshop, Illustrator и InDesign.
 • Ако сте заинтересирани за кариера во дизајнот на UX/UI, постојат многу ресурси кои ќе ви помогнат да започнете. Можеш да најдеш онлајн курсеви, кампови за подигање, па дури и програми за колеџ кои нудат дипломи за дизајн UX/UI.

Тука се и некои дополнителни придобивки од кариерата во дизајнот на UX/UI:

 • Вклучени се дизајнерите на UX/UI голема побарувачка, така што има многу можности за работа на располагање.
 • UX/UI дизајн е a креативно поле, за да можете да ја искористите вашата креативност за да ги решите проблемите и да дојдете до нови идеи.
 • UX/UI дизајнерите имаат a позитивно влијание врз светот преку креирање производи и услуги кои се прифатливи за корисниците и визуелно привлечни.

Ако барате предизвикувачка и наградувачка кариера во растечко поле, тогаш дизајнот на UX/UI може да биде вистинскиот избор за вас.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Топтал. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Зошто да ангажирате UX/UI дизајнери од Toptal?

топтална почетна страница

toptal.com е широко познат и користен пазар за најдобрите UX/UI дизајнери. Праведно е да се каже дека Топтал е една од најдобрите платформи за ангажирање таленти и freelancerи од.

Топтал (вработи врвни 3% таленти)
4.8

Топтал само им дозволува на апсолутните најдобри таленти да се приклучат на нивната платформа, па ако сакате ангажирајте ги првите 3% од freelancerи во светот, тогаш ова Топтал е ексклузивната мрежа од која ќе ги ангажирате.

Трошоците за вработување а freelancer од Топтал зависи од видот на улогата за која ја ангажирате, но можете да очекувате да платите помеѓу $60-$200+ на час.

Позитивни:
 • Топтал може да се пофали со стапка на успех од 95% од пробно до ангажирање, со такса за регрутирање од 0 долари за првите 3% од глобалниот хонорарен талент-пул. Ќе се запознаете со кандидатите во рок од 24 часа од пријавувањето, а 90% од клиентите го ангажираат првиот кандидат што Топтал ќе го претстави.
Конс:
 • Ако ви треба помош само за помал проект, или сте со мал буџет и можете да си дозволите само неискусни и евтини freelancers – тогаш Toptal не е хонорарен пазар за вас.
Пресуда: Строгиот процес на скрининг на Топтал за таленти гарантира дека ќе ги ангажирате само најдобрите freelancerкои се проверени, сигурни и експерти за дизајн, развој, финансии и управување со проекти и производи. За повеќе детали прочитајте нашиот преглед на Топтал овде.

Има многу причини зошто можеби сакате да ангажирате UX/UI дизајнер од Toptal. Еве неколку:

 • Дизајнерите на Toptal се високо квалификувани и искусни. Тие имаат длабоко разбирање за принципите на дизајнирање на корисничкото искуство (UX) и корисничкиот интерфејс (UI) и можат да креираат кориснички и визуелно привлечни интерфејси.
 • Toptal дизајнери се достапни на барање. Можете брзо и лесно да најдете дизајнер кој добро одговара за вашиот проект и можете веднаш да започнете да работите заедно.
 • Toptal дизајнерите се посветени на квалитетот. Тие се држат до висок стандард на квалитет и тие секогаш се подготвени да направат дополнителна милја за да се осигураат дека вашиот проект е успешен.
 • Топталните дизајнери се достапни. Нивните стапки се конкурентни и можете да бидете сигурни дека ја добивате најдобрата можна вредност за вашите пари.

Тука се и некои придобивките од ангажирањето на дизајнер за UX/UI од Toptal:

 • Можете да добиете повратни информации од повеќе дизајнери. Кога објавувате проект на Toptal, ќе добиете предлози од повеќе дизајнери. Ова ви дава можност да споредите различни пристапи за дизајн и да го изберете оној кој е најдобар за вашиот проект.
 • Можете да работите со дизајнер кој е добро погоден за вашиот тим. Кога интервјуирате потенцијални дизајнери, можете да добиете чувство за нивната личност и стил на работа. Ова ќе ви помогне да изберете дизајнер кој добро ќе одговара за вашиот тим и со кој ќе уживате да работите.
 • Можете да добиете пристап до ресурсите на Toptal. Toptal нуди различни ресурси за да ви помогне со вашиот проект, како што се алатки за дизајн, шаблони и упатства. Ова може да ви заштеди време и пари и може да ви помогне да создадете подобар производ.
 • За целосен список на карактеристики на Toptal, добрите и лошите страни, трошоците и повеќе - проверете го ова Топтален преглед.

UX/UI дизајнери ангажираат прашања за интервју

Тука се и некои примери на прашања што можете да ги поставите на дизајнер за UX/UI за време на интервју:

 • Кажете ми за вашето искуство во дизајнот на UX/UI.
 • Кои се вашите силни и слаби страни како дизајнер на UX/UI?
 • Кој е вашиот процес за дизајнирање на кориснички интерфејс?
 • Кои се некои од вашите омилени примери на добар UX/UI дизајн?
 • Кои се некои од предизвиците со кои се соочивте во вашата кариера како дизајнер на UX/UI?
 • Како да останете во тек со најновите трендови во дизајнот на UX/UI?
 • Кои се вашите размислувања за иднината на дизајнот на UX/UI?
 • Кои се твоите очекувања од плата?

Ова се само неколку примери на прашања што можете да ги поставите на дизајнер на UX/UI за време на интервјуто. Специфичните прашања што ги поставувате ќе варираат во зависност од специфичната улога и потребите на вашата компанија. Сепак, овие прашања треба да ви дадат добра почетна точка за вашето интервју.

Тука се и некои дополнителни совети за интервјуирање на дизајнер на UX/UI:

 • Бидете подготвени. Пред интервјуто, одвојте малку време за да ја истражите компанијата и улогата. Ова ќе ви помогне да поставувате повеќе информирани прашања и подобро да ги разберете вештините и искуството на дизајнерот.
 • Бидете специфични. Кога поставувате прашања, бидете што е можно поконкретни. Ова ќе ви помогне подобро да го разберете процесот на размислување на дизајнерот и нивниот пристап кон дизајнот на UX/UI.
 • Бидете со отворен ум. Најдобрите UX/UI дизајнери се креативни и иновативни. Бидете отворени за нови идеи и различни перспективи.
 • Бидете почитувани. Запомнете дека дизајнерот одвојува време да интервјуира со вас. Почитувајте го нивното време и нивното искуство.

Сите во сите, Топтал е совршено решение за оние кои бараат UX/UI дизајнерски услуги со врвен квалитет. Со Toptal, можете да бидете сигурни дека ги добивате најдобрите таленти и професионалци. Па што чекаш? Започнете да вработувате дизајнери за UX/UI со врвен квалитет од Toptal уште денес!

Референци

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...