Како да преземате видеа од YouTube на компјутер, Mac, iPhone и Android?

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Замислете да можете да го гледате вашето омилено видео на YouTube офлајн одново и одново. Ова може да биде многу корисно во ситуации кога нема интернет конекција. На крајот на краиштата, YouTube има сè, од учење различни упатства во различни ниши, слушање музика или само гледање некои забавни видеа. 

Бесплатен пробен период, од 11.99 долари месечно

Преземете видеа и плејлисти за гледање офлајн кога не сте поврзани на интернет

Речиси секој троши време гледајќи видеа на YouTube, со околу 2 милијарди месечни корисници секој месец. YouTube е најпопуларниот веб-сајт во САД и вториот најкористен пребарувач после Google, што е многу импресивно. 

Еве сè за што научив преземање видеа на YouTube и мое мислење за секој метод што треба да се користи. 

Како да преземате видеа од YouTube на компјутер, Mac, iPhone и Android

Додека правните и етичките импликации ⇣ Неопходно е да се има предвид кога преземате содржина од YouTube, некои методи ви дозволуваат етички и законски да ги преземате видеата. Неколку апликации кои можеби не се толку етички, но сепак се легални.  

Еве неколку методи за лесно преземање видеа на YouTube на компјутер, Mac и мобилни уреди за да ги надминете правните импликации, да ја инсталирате секоја од овие апликации и да преземате видеа користејќи ја апликацијата. 

СервисЦенаПоддржани платформи/уреди
YouTube Premium (претходно YouTube Red) ⇣Бесплатен пробен период, или од 11.99 долари месечноWindows, macOS, Linux, iOS, Android
Преземач на 4K видео ⇣Бесплатно, или 15 долари за доживотна лиценцаWindows, macOS, Linux, Android
VLC Media Player ⇣слободенWindows, macOS, Linux, iOS, Android
WinX YouTube Downloader ⇣Бесплатно или од 29.95 долариWindows и macOS
iTubeGo YouTube Downloader ⇣Бесплатно или доживотна лиценца за 29.95 долариWindows, macOS, Android
SnapDownloader ⇣Бесплатен пробен период или доживотна лиценца за 19.99 долариWindows и macOS
Y2Mate ⇣слободенWindows, macOS, Linux, Android, iOS

1. YouTube Premium

YouTube Premium, порано познат како YouTube Red, е платена верзија на платформата, која ни дава поширок опсег на функции од неплатената верзија. Една од овие функции вклучува преземање видеа на YouTube на апликацијата што ќе ги гледате офлајн.

YouTube премиум

Оваа премиум верзија ни дава пристап до видеа без HD, ексклузивни содржини, репродукција во заднина и повеќе

цена: Едномесечен бесплатен пробен период и после тоа месечна претплата од 11.99 УСД. 

Како да инсталирам:

 1. Посетете го YouTube на вашата десктоп или мобилна апликација
 2. Најавете се на вашата сметка на YouTube 
 3. Кликнете на лентата со мени во горниот лев агол и скролувајте надолу до „Повеќе од YouTube“
 4. Изберете YouTube Premium 
 5. Кликнете „Обидете се бесплатно“ или „Добијте го вашето премиум членство“ 
 6. Пополнете ги бараните информации за да го завршите купувањето. 

Како да преземате видеа:

 1. Изберете ја иконата Преземи под видеото 
 2. Изберете го квалитетот на видеото
 3. Откако видеото ќе се преземе, иконата Преземи ќе се штиклира откако видеото ќе заврши со преземањето. 
 4. Уживајте во гледањето на видеото на YouTube кога сте офлајн.

YouTube Premium е она што YouTube претпочита сите нивни корисници да го користат ова членство за преземање видеа од нивната платформа.

Ја препорачувам оваа опција за секој кој е малку нервозен за законитоста на преземањето на YT видеа или е многу заинтересиран да го користи ова членство за да добие пристап до други функции.

ДЕЛ

Преземете видеа и плејлисти за гледање офлајн кога не сте поврзани на интернет

Бесплатен пробен период, од 11.99 долари месечно

2. Преземач на видео 4K

4K Видео симнувачот е многу прифатлива апликација за споделување. Апликацијата е компатибилна со широк опсег на софтвер, вклучувајќи Microsoft Windows, Android, macOS и Linux.

4k преземач на видео

Оваа апликација има различни видеа за упатства и упатства за своите корисници. Како некој кој ужива во повеќе водени упатства, овие видеа можат да бидат корисни, особено со нивниот водич чекор-по-чекор.

4K Видео симнувачот овозможува преземање од YouTube и канали на целосни плејлисти, претплати на YouTube, 3D видеа, преводи и многу повеќе.

Оваа апликација презема видео од различни платформи како што се TikTok, Twitch, Vimeo, SoundCloud и многу повеќе. Сепак, преземањето видео од секоја од овие платформи ќе бара различна верзија на апликацијата 4k Video Downloader. 

цена: Бесплатно или 15 долари за доживотна лиценца

Како да инсталирам:

 1. Посетете го 4k Video Downloader и кликнете на Јазичето за преземање
 2. Најдете ги вашите уреди оперативен систем и кликнете на копчето Преземи
 3. Апликацијата автоматски ќе започне со преземање
 4. Стартувај ја апликацијата

Како да преземате видеа: главно

 1. Отворете YouTube и пронајдете го видеото што сакате да го преземете
 2. Означете и копирајте ја URL-то на видеото
 3. Отворете ја апликацијата 4K Video Downloader
 4. Кликнете на табулаторот Вметни URL
 5. Изберете го претпочитаниот квалитет на видеото
 6. Изберете го копчето Преземи
 7. Откако видеото ќе се преземе, ќе почнете да го гледате.

4K Video Downloader е одлична апликација и најдобрата премиум опција таму, главно затоа што овозможува преземања од различни платформи и нуди различни функции.

4kvideodownloader преземање видеа на YouTube

Сепак, важно е да се има предвид за одредени карактеристики може да биде потребна платена верзија. За среќа, ова е само еднократна такса. Ова го прави еден од попристапните платени симнувачи на видео. 

3 VLC медија плеер

VLC Media Player е една од најпопуларните апликации за преземање видеа на YouTube. Овој мултимедијален плеер со отворен код ми овозможи да преземам видеа од YouTube без да преземам дополнителни програми.

vlc медиа плеер

Оваа апликација е компатибилна со широк опсег на оперативен софтвер, вклучувајќи macOS, iOS, Android, Windows и Windows Phone.

Преземањето видео од YouTube не е единствената карактеристика што ја има VLC Media Player. Други карактеристики на апликацијата вклучуваат конвертирање видеа, стриминг медиуми, претплата на подкасти и многу повеќе.

цена: слободен 

Како да инсталирам:

Секој уред ќе бара различна верзија на VLC Media Player. Ако имате производ на Apple, ќе треба да ја инсталирате верзијата за iOS, или ако имате Microsoft Windows, ќе ја преземете верзијата на апликацијата за Windows итн.

Еве како едноставно да ја инсталирате апликацијата на вашиот уред:

 1. Посетете VLC Media Player  
 2. Кликнете на паѓачката листа и изберете ги вашите уреди оперативен систем
 3. Откако ќе го изберете операциониот систем, треба да започне преземањето 
 4. Стартувај ја апликацијата

Како да преземате видеа:

 1. Отворете YouTube и пронајдете го видеото што сакате да го преземете
 2. Означете и копирајте ја URL-то на видеото
 3. Отворете го VLC Media Player
 4. Кликнете на картичката Медиуми и потоа Отворете го мрежен тек од паѓачката листа
 5. Во Мрежниот протокол, залепете ја URL-адресата на видеото и кликнете на репродукција
 6. Откако видеото ќе се репродуцира, кликнете на картичката Алатки и информации за кодек 
 7. Скролувајте надолу до делот Локација и копирајте го текстот 
 8. Залепете го овој текст во лентата за адреси на вашиот прелистувач 
 9. Откако ќе се појави видеото, кликнете со десното копче на него и изберете ја опцијата Зачувај видео.
 10. Потоа можете да го гледате ова видео на YouTube на вашиот уред офлајн.

VLC Media Player е одлична апликација за преземање видео, и е лесен за употреба и компатибилен со повеќето оперативни системи.

Иако интерфејсот VLC Media Player може да се чувствува малку застарен, апликацијата има добра, долгогодишна репутација и е сигурна кога станува збор за преземање видеа.

4. Преземач на YouTube со WinX

Преземач на YouTube WinX е програма која им овозможува на корисниците лесно да преземаат видеа од YouTube. Апликацијата е пријателска со популарните оперативни системи како Microsoft Windows и macOS. Оваа апликација е пријателска за корисниците, но има и добар интерфејс. 

симнувач на winx YouTube

И покрај името WinX YouTube Downloaders, може да презема видеа и од други платформи, вклучувајќи Dailymotion, Vimeo, Facebook и многу повеќе.

Она што ја издвојува оваа апликација од нејзините конкуренти е тоа што ќе ми овозможи да преземам повеќе од едно видео истовремено и лесните чекори на апликацијата за преземање видеа за неколку минути. 

цена: Бесплатно или од 29.95 долари

Како да инсталирам:

 1. Посетете Преземач на YouTube WinX и изберете ја апликацијата што е погодна за оперативниот систем на вашиот уред
 2. Кликнете на копчето за преземање 
 3. Апликацијата потоа автоматски ќе започне да се презема
 4. Стартувај ја апликацијата

Како да преземате видеа:

 1. Отворете YouTube и пронајдете го видеото што сакате да го преземете
 2. Означете и копирајте ја URL-то на видеото
 3. Отворете го Winx YouTube Downloader
 4. Кликнете на картичката Додај URL и залепете ја URL-адресата на видеото
 5. Изберете го копчето Анализа 
 6. Изберете ја претпочитаната резолуција на видеото 
 7. Изберете го копчето Преземи одбрани видеа 
 8. Кликнете на Прелистување за да изберете каде да го зачувате видеото на уредот
 9. Потоа кликнете Преземи сега
 10. Видеото потоа ќе се зачува на избраната локација

WinX YouTube Downloader е уште една добра опција која овозможува преземање видео од различни платформи.

Winx бесплатен симнувач на YouTube

Сепак, оваа апликација е поограничена во однос на оперативните системи со кои е компатибилна, но е добар избор за Windows и macOS уреди.

5.iTubeGo YouTube Downloader

Преземач на iTubeGo на YouTube е пријателски за следните оперативни системи, Windows, iOS и Android. Оваа програма има повеќе функции отколку едноставно преземање видеа од YouTube.

преземач на YouTube на YouTube

Можете исто така да ја користите програмата за преземање плејлисти, конвертирање видеа и аудио и сечење видеа и музика на YouTube. 

Сепак, карактеристиките што ја прават програмата да се истакнува како преземач на YouTube се брзината на преземање видеа и дека програмата може да презема повеќе видеа одеднаш.

Можете да го користите iTubeGo YouTube Downloader за преземање видеа од некои други платформи, вклучувајќи Facebook, Instagram, Dailymotion, TikTok, И многу повеќе. 

цена: Бесплатно или доживотна лиценца од 29.95 УСД

Како да инсталирам:

 1. Посетете го Веб-страница iTubeGo YouTube Downloader
 2. Изберете помеѓу опцијата за бесплатна програма или надградете ја во опцијата про
 3. Откако ќе кликнете на опцијата, преземањето треба автоматски да започне
 4. Стартувај ја апликацијата

Како да преземате видеа:

 1. Отворете YouTube и пронајдете го видеото што сакате да го преземете
 2. Означете и копирајте ја URL-то на видеото
 3. Отворете iTubeGo YouTube Downloader
 4. Изберете ја опцијата Преземи 
 5. Прилагодете го квалитетот и локацијата на видеото, а потоа изберете Примени
 6. Изберете го копчето Вметни URL 
 7. Изберете преземање 
 8. Видеото автоматски ќе започне да се презема и ќе се зачува на избраната локација.

iTubeGo YouTube Downloader има широк спектар на функции што многу преземачи на видео обично ги немаат.

итувего

Друг одличен аспект е тоа што можете да преземате видеа од други платформи, но тоа е ограничено на компатибилни оперативни системи. 

6.SnapDownloader

SnapDownloader е апликација која презема висококвалитетни видеа од над 900 платформи и веб-страници. Некои форми вклучуваат YouTube, Facebook, Vimeo, Dailymotion и други.

snapdownloader

SnapDownloader има неколку функции, освен преземање видеа, како што се сечење видеа, извоз на датотеки, преземање преводи, конвертирање видеа и многу повеќе.

Апликацијата има уреден кориснички интерфејс кој не е многу вообичаен за преземачите на видео, што е освежувачко и ја издвојува од своите конкуренти. SnapDownloader нуди можност за преземање повеќе видеа одеднаш со неверојатна брзина.

Сепак, оваа апликација не е компатибилна со сите оперативни системи, но е компатибилна со популарните оперативни системи, Windows и macOS.

цена: Бесплатен пробен период и доживотна лиценца од 19.99 долари

Како да инсталирам:

 1. Посетете SnapDownloader  
 2. Изберете ја опцијата Бесплатно преземање или Купи сега опција
 3. Ако сте ја избрале опцијата Купи сега, изберете го пакетот што сакате
 4. Изберете ги вашите уреди оперативен систем 
 5. Изберете го копчето Преземи 
 6. Вашето преземање треба автоматски да започне 
 7. Стартувај ја апликацијата

Како да преземате видеа:

 1. Пребарајте го видеото во лентата за пребарување на SnapDownloader или отворете го YouTube и копирајте ја врската до видеото
 2. Залепете ја врската во полето за текст
 3. Прилагодете го името, квалитетот и локацијата за да го зачувате видеото
 4. Изберете го копчето за преземање 
 5. Видеото автоматски ќе започне со преземање и ќе се зачува на избраната локација.

SnapDownloader е одличен преземач на видео. Апликацијата има широк спектар на функции, но уредните кориснички интерфејси што ги нуди апликацијата им даваат на корисниците одлично искуство.

7.Y2Матеј

Y2Mate е веб-локација што се користи за преземање видеа од YouTube во различни формати, вклучувајќи MP3, MP4, 3GP и многу повеќе. Оваа апликација е компатибилна со повеќе оперативни системи, вклучувајќи Windows, macOS, Linux, Android и iOS.

y2mate

За разлика од неколку други преземачи на видеа на YouTube, не треба да го преземате Y2Mate и нема да ви треба регистрација за да ја користите програмата. Програмата е брза и лесна за употреба и нуди други функции, вклучувајќи конвертирање на YouTube во MP3

цена: слободен

Како да преземате видеа:

 1. Отворете YouTube и пронајдете го видеото што сакате да го преземете
 2. Означете и копирајте ја URL-то на видеото
 3. Посетете Y2Mate's  
 4. Залепете ја URL-адресата на видеото во лентата со алатки
 5. Изберете го копчето Start 
 6. Одлучете за форматот и големината на датотеката на видеото
 7. Изберете го копчето Преземи од избраното видео
 8. Видеото автоматски ќе започне да се презема

Иако Y2Mate е одлична опција за преземач на видео бидејќи инсталацијата не е потребна, важно е да се запамети дека Y2Mate содржи малициозен софтвер и скокачки реклами. Оттука, важно е да бидете внимателни кога ја користите оваа страница како преземач на видео.

Како што напредува технологијата, достапни се многу повеќе алатки кои ни овозможуваат лесно преземање видеа, но дали е легално да го правиме тоа? Со различни видео платформи, правилата може да се променат. Специфичните платформи како MixKit и Vidzeey им овозможуваат на своите корисници да ги преземаат нивните видеа.

Сепак, овие типови на платформи обично имаат само видео видеа. Во исто време, платформите како Vimeo можеби нема да ви дозволат да преземате одредени нивни видеа.  

Сепак, малку е покомплицирано преземањето видеа од YouTube. Според Услови за користење на YouTube, не ви е дозволено да го правите следново:пристап, репродуцирање, преземање, дистрибуирање, пренос, емитување, прикажување, продавање, лиценцирање, менување, менување…".

Но, YouTube наведува дека овие дејства се легални со писмена дозвола од самите YouTube и од сопственикот на содржината; ова е обично поради целите на пишување копии. Ова значи дека ми е дозволено да преземам видеа од YouTube се додека ја имам потребната дозвола.

YouTube има различни правни импликации за корисниците кои преземаат видеа од нивната платформа без соодветни дозволи за авторски права. Ова се движи од забрана од платформата до тужба, но ретко вреди да се забележи тужбата на корисниците кои ги преземаат нивните видеа. 

YouTube можеби нема да сака нивните корисници да преземаат видеа од нивната платформа, и нелегално е да се преземаат видеа од нивната платформа и речиси секогаш да се прекршуваат нивните услови за користење.

Легално е да се користи преземач на видеа од трета страна за преземање видеа на YouTube со услови за авторски права што ви дозволуваат да ги репродуцирате нивните видеа. Овие видеа обично вклучуваат креативни авторски права, copyleft и јавен домен.

Етиката на преземање видеа на YouTube

YouTube е платформа каде што милиони луѓе поставуваат и гледаат видеа секој ден.

Од музички видеа до упатства, нема недостиг од содржини достапни на YouTube.

Една од одличните работи на YouTube е тоа што секој може да креира и прикачи видео, што го прави разновидна платформа со нешто за секого.

Без разлика дали барате забава или образование, сигурно ќе има видео на YouTube што одговара на сметката.

Со можноста за пребарување на одредени теми или прелистување низ препорачаните видеа, YouTube стана вистинска дестинација за видео содржини на интернет.

Додека преземачите на видеа од трети страни го прават легално преземањето видеа од YouTube, важно е да се има на ум етиката на ситуацијата. На крајот на краиштата, никој не сака видеата што тие трошат време за правење и уредување да ги преземе некој друг. 

Креаторите на видеа не го сакаат ова бидејќи нема да имаат корист од преземањето на нивните видеа, за разлика од стриминг на нивните видеа на YouTube. Кога го пренесувате видеото на креаторот на платформата, тој ќе има корист со тоа што ќе добие прегледи на видеото,

и колку повеќе прегледи, толку поголема експозиција ќе добие видеото од платформата и ќе ги зголеми шансите видеото да се рангира. 

Така, иако во некои случаи е легално да се преземаат видеа на YouTube, кога се има предвид влијанието што го има врз создавачот на видеото. Покрај условите за користење на YouTube, не е етички да се преземаат видеа од YouTube дури и кога се користи преземач на видеа од трета страна.

Најчесто поставувани прашања

Кој е најдобриот начин за преземање видеа на YouTube?

За корисниците на десктоп и лаптоп, најдобриот начин за преземање видео на YouTube на компјутер и Mac е преку 4k видео симнувачот. За мобилните корисници, најдобриот начин за преземање видеа на YouTube на iPhone и Android е преку YouTube Premium.

Дали преземањето видеа на YouTube е нелегално за лична употреба?

Краткиот одговор е, Да. Преземањето видеа од YouTube ги прекршува Условите за користење на YouTube. Преземањето видеа заштитени со авторски права без писмена дозвола е всушност а кривично дело. Сепак, YouTube никогаш не допрел до поединци за користење на преземач на видео за преземање материјали заштитени со авторски права.

Како можам да преземам видеа на YouTube без никаков софтвер?

Постојат многу симнувачи на видео на YouTube базирани на интернет кои ви дозволуваат бесплатно да преземате видеа на YouTube без да користите никаков софтвер. Најдобрата веб-страница за преземање според моето искуство е Y2Mate.

Во кои формати можам да преземам видеа на YouTube?

Најчестите видео формати за преземање видеа на YouTube се MP4, 3GP, AVI и MOV и многу други. Број 1 најчестиот формат што повеќето корисници избираат да го користат е MP4.

Како да преземам видео од YouTube?

За да преземете видео од YouTube, можете да ја користите функцијата за преземање достапна на различни преземачи на видео. Прво, копирајте ја врската од видеото на YouTube што сакате да го преземете. Следно, отворете го преземачот на видео и залепете ја врската во назначеното поле. Потоа, следете ги чекорите за преземање обезбедени од преземачот.

Некои преземачи имаат и копче „допрете преземање“ или „залепете врска“ што можете да го користите за лесно преземање видеа. Без разлика дали сакате да преземете видео во формат на датотека MP4 или кој било друг формат, можете да најдете соодветен симнувач што може да ви помогне да преземате видеа од YouTube.

Како можам да преземам видеа на YouTube користејќи веб-прелистувач?

Постојат неколку начини за преземање видеа на YouTube со помош на веб-прелистувач. Еден едноставен начин е да го копирате URL-то на видеото на YouTube што сакате да го преземете и да го залепите на веб-локација специјализирана за преземање видеа.

Друг начин е да користите екстензија на прелистувачот што додава копче за преземање на страницата на YouTube, овозможувајќи ви да го преземете видеото директно од страницата. Некои екстензии на прелистувачот дури ви дозволуваат да го изберете форматот и квалитетот на видеото што сакате да го преземете.

Може ли да преземам видеа на YouTube и да ги споделам на моите социјални мрежи или видео-страници?

Важно е да се напомене дека преземањето и споделувањето материјал заштитен со авторски права е незаконски и може да резултира со сериозни последици. Иако можеби е примамливо да споделите видео на YouTube што сте го презеле со вашите пријатели на социјалните медиуми или видео-страниците, најдобро е да го избегнувате тоа освен ако немате експлицитна дозвола од сопственикот на видеото или материјалот е во јавен домен.

Дополнително, некои социјални мрежи и видео-страници имаат правила кои забрануваат споделување на материјал заштитен со авторски права, затоа не заборавајте да ги прегледате условите за користење пред да споделите каква било содржина.

Може ли да преземам видеа на YouTube директно на мојот мобилен уред?

Да, можете лесно да преземате видеа на YouTube на вашиот мобилен уред. Прво, проверете дали имате доволно простор за складирање на вашиот уред за да го зачувате преземеното видео. Потоа, поврзете се на Wi-Fi мрежа за да избегнете користење на мобилните податоци. Отворете го вашиот веб-прелистувач и одете до видеото на YouTube. Допрете на врската со видеото за да ја репродуцирате, а потоа побарајте ја функцијата за преземање.

Алтернативно, можете да преземете апликација за преземање видео од продавницата за апликации на вашиот уред. Откако ќе заврши преземањето, можете да го најдете видеото во папката за преземања или на почетниот екран, во зависност од поставките на уредот. Само погрижете се да го почитувате предниот дел на авторските права и да преземате видеа само со соодветна дозвола или од извори што го дозволуваат тоа.

Конечни размислувања за преземање видеа од YouTube на Windows, Mac, iOS и Android

Преземањето видеа од YouTube стана сè попопуларно, а со различните достапни алатки, тоа е полесно од кога било.

Ако сакате да преземате видеа на YouTube, постојат неколку начини да го направите тоа. Еден начин е да ја користите вградената функција за преземање на YouTube.

За да го направите ова, едноставно пронајдете го видеото што сакате да го преземете, кликнете на копчето „Преземи“ под видеото и следете ги чекорите за преземање.

Алтернативно, можете да преземате видеа од YouTube користејќи преземач на видео. Едноставно копирајте ја врската со видеото, залепете ја во преземачот и допрете преземање.

Без разлика дали сакате да преземете едно видео на YouTube или повеќе видеа, ви се достапни неколку опции.

Како заклучок, Условите за користење на YouTube јасно покажуваат дека преземањето на нивната содржина е спротивно на нивните правила. Сепак, преземачите од трети страни овозможија да се надмине оваа состојба.

Со различни Преземачи на видеа на YouTube достапен, прилично е лесно да се преземе содржина од YouTube без никакви проблеми. Треба да ги земете предвид етичките импликации од користењето на овие апликации од трети страни.

YouTube го обезбедува нивното премиум членство што е најдобрата и целосно легална опција за преземање на нивната содржина и гледање офлајн. 

Референци

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...