Преглед на Canva Pro (Дали вреди да се надгради?)

in Продуктивноста

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Јас сум вкупниот Канва зависник. Јас сум бил користење на бесплатна верзија на платформата за магарешки години и тоа е страшни. Мислам, на која друга платформа ви дава пристап толку многу функции бесплатно? Едноставно не се споредува. Во овој преглед на Canva Pro, ќе ви кажам зошто и вие треба да размислите за надградба на Pro.

Канва е супер дарежлив. Дури и бесплатниот план е. Но, дојде време да се надоградам. Ги сакав сите тие убави додатоци кои доаѓаат со План Canva Pro. Тие го земаат погодност и заштеда на време до следното ниво, и секој што ме познава знае дека тоа е сè за што сум.

На крајот на краиштата, ја користам платформата барем секој втор ден, па знаев дека ќе ја направам многу брзо да ја сфатам вредноста на моите пари. И Canva Pro е евтин. Навистина евтини. И дали спомнав дека веќе ја сакам платформата?

Канва е совршена платформа за почетници и искусни графички дизајнери слично. Без разлика дали сте долгогодишен корисник на бесплатната верзија или нов на алатката, еве опширна рецензија на Canva која ќе ви објасни зошто вие треба да се надополни.

Canva Pro - бесплатен пробен период од 30 дена
Од 12.99 $ месечно - откажете во секое време

Canva е алатка за графички дизајн со влечење и спуштање, точка-и-клик што му олеснува на секој да создава слики, видеа и графики од готови шаблони или од нула, да создава објави на социјалните мрежи, видеа, е-книги, банери на сајтови, логоа, цели веб-локации и речиси се што ви треба за вашиот онлајн бизнис .

Зголемете ја продуктивноста, управувајте со вашиот бренд и изградете го вашиот бизнис со Canva.

Главни карактеристики:
 • Создавајте текстови, документи, бели табли, презентации, социјални, видео, печатени, веб-страници + повеќе
 • Пристап до карактеристиките на Pro; Премиум содржина на слики и видео, комплет за бренд, отстранувач на заднина на слики и видео, волшебно менување на големината, планер на содржина, распоред на социјални медиуми, гломазен создавач, инстант анимација + повеќе

TL;DR: Canva Pro ви дава пристап до сите негови функции за ниска цена. Уживајте во заштеда на време и практични додатоци, како што се премиум содржини и видеа, распоред на социјалните мрежи, комплети за брендови, прилагодување и многу повеќе. 

Немам време за оваа статија. Сакам да го пробам Canva Pro бесплатно во моментов!

Во ред е; имам те фатив! Добијте пристап до Canva Pro за 30 дена бесплатно by кликнување на мојата ексклузивна врска.

Canva pro карактеристики

Canva Pro, добрите и лошите страни

Добрите

 • Многу, многу прифатлива
 • Добивате неверојатен број функции и пристап до целата библиотека на елементи, средства и шаблони
 • Платформата е супер лесна за употреба и погодна за почетници
 • Дополнителните функции заштедуваат многу време и напор
 • Ви овозможува ефикасно креирање и управување со вашиот бренд
 • Шаблоните се со одличен изглед и ви овозможуваат да креирате нови дизајни за неколку секунди
 • Алатката за отстранување на позадината е супериорна во однос на другите алатки за отстранување што ги пробав

Конс

 • Canva документите може да се извезуваат само во ограничен број формати, па ако треба да ги уредувате во различен софтвер за дизајн, веројатно нема да можете да

Canva Pro: Што добивате?

што е вклучено во Canva Pro

Бесплатниот план на Canva е еден од најдарежливите наоколу. Во голема мера можете да го правите она што сакате да го правите, без разлика дали е тоа креирање прилагодена графика, е-книги, документи, логоа или дури и веб-страници.

Но Canva Pro го носи вашето искуство на следното ниво. Ги отстранува ограничувањата на сите функции и исто така ви дава пристап до некои многу практични алатки.

Еве го целосен исход од нив.

Премиум содржина

canva pro премиум содржина

Канва има а МАСОВНО библиотека на акции слики, GIF, илустрации, графики, елементи за дизајн, и сè друго што можете да замислите дека е визуелно. А Canva секојдневно го надополнува, така што секогаш има свежи, нови дизајни што треба да се откријат.

Корисниците на бесплатниот план ќе бидат запознаени со мали златни круни прикажан до многу од елементите. Овие круни значат дека се достапни само на Про планот.

можете do добие пристап до пристоен опсег на елементи со бесплатниот план, но повеќето од навистина убави работи е само за Pro претплатници. Всушност, Canva Pro ви овозможува неверојатен пристап 75 милиони визуелни елементи. 

Веројатно тоа е доволно за задржи задоволен дури и најпребирливиот графички дизајнер.

Премиум видеа

canva pro премиум видеа

Тие мали златни круни се присутни и на голем дел од видео содржините на платформата. И погодивте. Canva Pro ви дава пристап до многу.

Видеата се целосно приспособливи и може да се користи за креирање реклами на Facebook, ролни на Инстаграм, содржини погодни за мобилни телефони, TikToks и многу повеќе. Има еден тон шаблони за избор, и вие сте обврзани да најдете нешто во вашата ниша.

Со оваа функција, секој може да произведува визуелно зачудувачки видеа со професионален изглед за само неколку минути. 

Отстранувач на позадина

Canva pro отстранувач на позадина

Сега, ова е карактеристика што ја користев интензивно по надградбата, и да бидам искрен, мислам оваа функција сама по себе прави надградбата да вреди.

Има многу апликации за отстранување на заднина таму, и според моето искуство, тие прават а прилично лоша работа за целосно отстранување на позадината. Обично, од мене се бара да влезам со алатката и да ги отстранам расфрлањата на пиксели и случајни закрпи.

Ова не е случај со Canva Pro. Неговата алатка за отстранување на позадината е ништо помалку од одлична.

автоматски ги отстранува позадините

Само погледнете ги овие резултати! Остра слика без прашина од пиксели. 

Вклучена е алатка за фино подесување, но таа одлично ја отстранува заднината, така што Никогаш не сум морал да го користам.

Инстант анимација

canva pro инстант анимација

Ова е одлична карактеристика ако ви треба направете ги вашите слики да се појавуваат и да се истакнат.

Се сеќавате на сите оние анимации на слајдови што ги добивавте во Microsoft Powerpoint? Па, ова е речиси истото, но можете да го примените на кој било од вашите визуелни елементи. 

Во суштина, креирате 2D дизајн во Canva Pro, потоа кликнете на кој било од елементите и изберете го табот „Animate“ од горниот дел на екранот.

Се отвора мени со сите ваши опции за анимација (14 поточно) и лебди над секој од нив ќе ви даде демо на она што го прави. Кога ќе завршите, вашиот дизајн може да биде преземено како GIF или видео.

Намерата на Канва за овие анимации е да додадете утеха на социјалните медиуми и мобилните реклами. Платформата тврди дека 73% од нејзините потрошувачи биле под влијание на видео присуството на социјалните мрежи на брендот кога одлучуваат да купат нешто. 

Па еве ти. Вие треба оваа премиум функција да направи вашите реклами да пеат! Покрај сè, тоа е многу забавно да си поигрувам со.

Распоредувач на социјалните медиуми

Canva pro распоредувач на социјални медиуми

Најтешкиот дел од управувањето со социјалните медиуми е добивање на сите ваши свежи и убави дизајни таму на социјалните мрежи во вистинските времиња. Особено ако објавувате во временска зона што не се согласува со вашата.

Се разбира, Канва веќе размислуваше за тоа и обезбеди а сеопфатна алатка за закажување на социјалните медиуми токму за таа цел.

Најдоброто нешто за оваа карактеристика е тоа не мора да трошите часови за преземање на сите ваши дизајни а потоа да ги поставите во алатка за закажување. Сето тоа можете да го направите од платформата Canva.

canva pro планер за социјални медиуми и објавување

Canva Pro поддржува закажување и објавување на сите главни платформи за социјални медиуми, вклучувајќи:

 • Instagram
 • Фејсбук страници и групи
 • Twitter
 • Pinterest
 • Профилот и страниците на LinkedIn
 • Гасена 
 • Tumblr

Едноставно изберете го вашиот дизајн, изберете на кои канали да го објавите, а потоа поставете го времето и датумот кога ќе излезе.

А уредни малку екстра е тоа календарот е однапред означен со важни денови како Божиќ, Свети Валентин итн. Ако кликнете на овие денови, Canva ќе прикаже релевантни шаблони можеби ќе сакате да користите.

Шаблони

Canva pro премиум шаблони

Една од работите што го олеснуваат користењето на Canva е изобилство на зачудувачки шаблони има на понуда. Многу од овие се достапна на бесплатната верзија на платформата, но додека прелистувате, наскоро почнувате да ги забележувате златни круни повторно.

Canva Pro го отклучува секој шаблон - 610,000 од нив, поточно – и бидејќи сте на верзијата Pro, можете исто така автоматско менување на нивната големина за вашите потреби.

Какви шаблони се достапни? Мило ми е што праша. 

Постојат шаблони за речиси се, вклучувајќи:

 • Презентации
 • Книги
 • Пораки
 • Објави за социјални мрежи
 • Веб-сајтови
 • видеа
 • Документи
 • infographics
 • логоа
 • Флаери
 • Постери
 • И уште многу повеќе

Шаблоните се уредно организирани во категории или можете да пребарувате популарни, трендовски и нови дизајни. Секој шаблон е 100% приспособливи така што можете да го прилагодите за вашите сопствени барања.

Транспарентни слики

canva pro транспарентни слики

Ова е уште една карактеристика без која апсолутно не можам, и тоа е клучно ако дизајнирате логоа или ви требаат слики со проѕирни позадини. 

На бесплатната верзија на Canva, може да преземате само PNG со вклучена позадина. На пример, ако имате лого дизајнирано како погоре, кога ќе го преземете, ќе се преземе и целиот бел простор што го гледате околу него.

Ова го прави несоодветно додавањето на логото на други документи, бидејќи белиот простор го прави да изгледа непрофесионално и неуредно.

Со функцијата за транспарентна позадина, ништо од белиот простор не е преземено, така што ќе го добиете само дизајнот на логото како чиста, јасна слика.

Дополнително, ако креирате клипарт, дизајни на маици, или било што друго што бара чисто сликата, тогаш оваа карактеристика е 100% суштинска.

Прилагодено менување на големината

canva pro прилагодена промена на големината

Ако сакате да го прилагодите истиот дизајн наменет за повеќе различни платформи, нема да можете да го направите тоа со бесплатната верзија. Ова е затоа што вие не може да ја промени големината на вашите дизајни откако ќе бидат креирани. Ниту шаблоните не можат да се променат големината.

Се разбира, сето ова се менува со Canva Pro, и можете да ја промените големината на содржината на вашето срце. Уште поудобно е Алатка за промена на големината Magic.

Алатката Magic Resize го зема вашиот дизајн и магично го менува за да одговара на димензиите на саканиот тип на објава. На пример, ако креирате објава на Facebook, Magic Resizer автоматски ќе ја трансформира во објава на Instagram и ќе се погрижи да изгледа исто толку добро.

Оваа заштедува часови на мачење, обидувајќи се да ја запомни идеалната ширина на пиксели за Pinterest, итн., и рачно менување на големината на дизајните за секој тип на објава. тоа е супер брзо и супер лесно.

Прилагодени комплети за брендови

canva pro прилагодени комплети за брендови

Зачуваните средства на брендот за брз пристап и употреба е уште еден одличен заштеда на времето. Canva Pro ви дозволува зачувајте важни средства на брендот, како што се палети на бои и сопствени фонтови. 

На бесплатната верзија, можете да користите која било боја што ја сакате, но тоа нема да ги зачува за понатамошна употреба. И вие сте ограничени на користење на претходно вчитаните фонтови на платформата.

Сепак, Canva Pro ви дозволува многу море да го креирате вашиот бренд:

 • Креирајте и зачувајте сопствени палети на бои
 • Поставете и користете кој било фонт што ви се допаѓа и зачувајте ги фонтовите во комплетите на вашата марка
 • Поставете постојни комплети за брендови на платформата
 • Создадете до 100 различни комплети за брендови
 • Ажурирања со еден клик за да додадете брендирање на постоечките дизајни

Други карактеристики на Canva Pro

Како сите тие карактеристики да не беа доволни. Има неколку други слатки додатоци што го добивате со Canva Pro:

 • Облак складирање во вредност од 1 TB (во споредба со 5 GB на бесплатниот план)
 • 24 / 7 поддршка на корисниците
 • Одговор за услуги на клиентите во рок од 24 часа (во споредба со една недела на бесплатниот план)
 • Опција за преземање SVG тип на датотека
 • Способност за компресија на датотеки пред да ги преземете
 • Способност за промена на големината на големината на преземањето на датотеката
 • Способност да се креираат папки од внатрешноста на јазичето за уредување
 • Способност да се креираат дизајни на големо

И таму веројатно повеќе функции на Canva Pro што сè уште не сум го открил!

Колку чини Canva Pro?

Canva pro цени

Дефинитивно сум пристрасен, но мислам дека Canva Pro е апсолутна зделка! Тоа чини или:

 • $ 12.99 / месец
 • $ 119.99 / година

Плаќањето на годишно ниво ви овозможува а попуст од 24%, и можеш пробајте го Canva Pro 30 дена бесплатно.

Про Совет: Ако веќе имате сметка на Canva, платформата периодично ќе ви нуди 30-дневен бесплатен пробен период. Имам Canva најмалку пет години и веројатно ми се нуди бесплатен пробен период барем еднаш годишно.

Canva Enterprise vs Canva Pro vs Canva бесплатна верзија

Canva Enterprise vs Canva Pro vs Canva бесплатна верзија

Добро, па има а куп различни планови на Canva, и може да стане збунувачки да се одреди кој е кој. На крајот на краиштата, постојат пет планови:

 • Canva бесплатно
 • Канва Про
 • Canva Teams (AKA Canva Enterprise)
 • Образование на Канва
 • Канва непрофитни организации

Нема да навлегувам во спецификите на секој од нив, но еве брз преглед на сите нив:

План за CanvaМесечна ценаЦена годишноШто е тоа?
слободен$0$0Бесплатна верзија на Canva со ограничени функции
на$12.99$119.99Canva со целосни функции за еден корисник
Тимови (претпријатие)Од $ 14.99Од $ 149.90Canva за повеќе кориснички седишта и функции за соработка
образование$0$0Сите функции на Canva плус алатки и функции специфични за образованието
Непрофитна$0$0Регистрираните непрофитни организации можат бесплатно да ги користат сите премиум функции на Canva

За кого е Canva Pro?

Убавината на Canva Pro е нејзина леснотија на користење и интуитивен кориснички интерфејс. Плус, тоа е ултра прифатлива. И тоа е тоа го прави погодна алатка за секого кој сака или треба лесно да креира прекрасно дизајнирани дигитални документи, производи, објави на социјалните мрежи и многу повеќе.

Значи, ако сте а нов дизајнер, креатор на дигитални производи, менаџер на социјални медиуми или претприемач, Canva Pro е одлична опција за вас.

Најчесто поставувани прашања

Резиме - Canva Pro Преглед за 2024 година

Јас сум долго време корисник на Канва и А масивен вентилатор. Надградбата на Canva Pro беше а без приговор за мене, бидејќи дополнителните карактеристики што ги добивате се толку удобен и толку голем заштеда на време.

Ја сакам платформата, и цврсто верувам дека е погоден за секој со какви било барања за графички дизајн.

Дали сè уште мислите „Дали Canva Pro вреди? Тогаш краткиот одговор за вас е – ДА! Што чекаш? Заглави се! Еве го мојот ексклузивен линк за 30-дневен бесплатен пробен период.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...