Најдобрите алтернативи на Bitdefender во 2023 година

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

BitDefender Веќе две децении нуди неверојатен антивирусен и анти-малвер софтвер и заштитува над 500 милиони уреди ширум светот. Еден од неговите најпопуларни пакети во моментот е Bitdefender Total Security кој ги проверува сите полиња за повеќето луѓе кои се на пазарот за добар антивирус. Но, постојат добри алтернативи за Bitdefender таму…

Од 39.99 долари годишно (3 уреди)

Заштедете до 30% кога ќе се регистрирате денес

Иако Bitdefender Вкупно безбедност нуди одлична заштита, работи извонредно добро на повеќето оперативни системи и нуди одлично корисничко искуство - има и неколку други алтернативи за тоа. Во оваа статија, ќе откриете кои се тие и како се споредуваат со Bitdefender Total Security.

Брзо резиме:

 • Најдобрата севкупна алтернатива е Kaspersky Intenet Security е многу блиску до Bitdefender Total Security во однос на заштитата и карактеристиките. Она што го прави Kaspersky Internet Security да се издвојува е неговата технологија Safe Money која ги штити вашите онлајн банкарски информации и пари. Иако чини повеќе од Bitdefender Total Security, вреди да се инвестира ако се грижите за вашите финансии.
 • Најдобра алтернатива за повеќе уреди е McAfee Total Protection ⇣ тешко е да се замисли подобар антивирус за повеќе уреди, освен McAfee Total Protection. Има неограничен план за уреди кој има многу конкурентна цена од 69.99 долари за првата година и нуди добра заштита и корисни дополнителни функции. И покрај тоа што неговата цена се зголемува во следните години, таа сепак нуди голема вредност ако вие треба антивирус за неограничен број уреди.
 • Најдобар антивирус за Mac е Intego Mac Интернет безбедност X9 во споредба со други антивирусни софтвери, Bitdefender работи многу добро за Mac, но треба да размислите да имате антивирус специфичен за Mac за вашиот Mac. Intego Mac Internet Security X9 е најдобриот антивирус за Mac на пазарот денес и ве советувам да го изберете доколку имате Mac компјутер.

Bitdefender е одличен анти-малициозен софтвер и антивирусен софтвер, и треба слободно да го користите ако сте задоволни со него. ЦЕЛ..

Не е идеален за секого (на пр. онлајн гејмери, корисници на Mac, луѓе на кои им треба антивирус за повеќе уреди). Ако тоа е случај за вас, треба да изберете конкурент на Bitdefender кој целосно ги задоволува вашите потреби.

ДЕЛ

Заштедете до 30% кога ќе се регистрирате денес

Од 39.99 долари годишно (3 уреди)

Кои се најдобрите алтернативи на Bitdefender во 2023 година

1. Kaspersky Internet Security (Најдобра севкупна алтернатива)

Kaspersky Internet Security

 • Официјален веб-сајт: https://www.kaspersky.com/internet-security
 • Енкрипција на онлајн трансакции 
 • Двонасочен заштитен ѕид 
 • Управувач со VPN и лозинки 
 • Заштита на веб-камера 
 • Заштита во реално време 
 • Го заштитува вашиот компјутер од откуп и шпионски софтвер 

Kaspersky Internet Security ви овозможува да правите безбедни онлајн купувања без страв дека ќе бидете измамени или дека ќе ви ги украдат банкарските информации и парите.

Kaspersky Internet Security ги штити вашите компјутери, Mac и уреди со Android од малициозен софтвер, откуп, шпионски софтвер, вируси, па дури и напади од нула ден. 

Kaspersky Internet Security е повеќе од само антивирусна програма. Исто така има и управувач со лозинки, родителска контрола и VPN. 

Она што исто така навистина ми се допаѓа кај Kaspersky Internet Security е неговото безбедно прелистување функција, која ги истакнува потенцијалните небезбедни врски додека прелистувате за да ве предупреди за опасни веб-локации.

Добрите

 • Заштита на веб-камера
 • Двонасочен заштитен allид
 • Најдобар одбранбен мотор на пазарот на антивируси
 • Ги обезбедува вашите онлајн трансакции 

Конс

 • Има ограничен VPN
 • Нема родителска контрола
 • Нема заштита од микрофон 

Планови за цени

План1 Уред3 уреди5 уреди10 уреди
1 година $44.49$59.99$74.99$112.49
2 години $62.24$89.99$112.49$169.49

Дали Kaspersky Internet Security е најдобрата алтернатива на Bitdefender Total Security?

И Kaspersky Internet Security и Bitdefender Total Security се добар антивирусен софтвер кој го извршува речиси истото при лабораториско тестирање, но Kaspersky покажува помалку лажно-позитивни резултати.

Една област каде што Kaspersky Internet Security е апсолутен победник е заштитата од онлајн банкарството бидејќи ниту еден друг антивирусен софтвер не може да се спореди со Kaspersky во овој аспект.

Најголемите недостатоци на Kaspersky Internet Security се тоа што нема заштита од микрофон и неограничен VPN, но неговата заштита од онлајн банкарство му дава голема предност. Сепак, треба да се земе предвид дека нивната цена е малку поинаква.

2. Norton 360 Deluxe (Антивирус софтвер со најдобри дополнителни функции)

Нортон 360 Делукс

 • Официјален веб-сајт: https://norton.com/products/norton-360-deluxe
 • Функција за училишно време
 • VPN и резервна копија на облак од 50 GB
 • Мониторинг на темна веб -страница 
 • Заштита во реално време 
 • гаранција за враќање на парите 
 • Лозинка менаџер 

Нортон е добро позната антивирусна компанија која обезбедува некои од најдобрите безбедносни на пазарот повеќе од една деценија. 

Нортон обезбедува различни антивирусни софтверски пакети, но Norton 360 Deluxe е антивирусен софтвер богат со функции тоа е добро вредно за инвестицијата. Ве заштитува од компјутерски криминал, најновите онлајн закани и ја следи темната мрежа за вашите лични информации за 49.99 $/годишно првата година.

На еден план, Norton 360 Deluxe може да се инсталира на најмногу 5 уреди со Windows, Mac, Android и iOS. 

Тоа е вредноста што ја дава за цената што го прави исплатлив. Norton 360 Deluxe гарантира 100 проценти заштита од малициозен софтвер, и го исполнува тоа ветување.

Некои од нејзините бесплатни дополнителни функции се VPN, менаџер за лозинки, родителска контрола и следење на темната веб-страница. 

Добрите

 • Одлична заштита од малициозен софтвер
 • Доаѓа со 50 GB онлајн складирање 
 • Вклучува неограничен VPN
 • Родителска контрола со далечинско управување со Интернет 

Конс

 • Некои корисници пријавуваат мало забавување на нивните уреди
 • Неговата цена се зголемува со втората година на користење 

Планови за цени

Нортон 360 Делукс брани до пет уреди за 49.99 долари за првата година. После тоа, цената се зголемува на 104.99 долари годишно.

Дали Norton 360 Deluxe е подобар избор од Bitdefender Total Security?

Иако и двата антивирусни софтвери имаат многу слични карактеристики и антивирусна заштита, тие имаат различни цени. Norton 360 Deluxe чини 49.99 долари за првата година и 104.99 долари за следните години и штити пет уреди.

Во исто време, Bitdefender Total Security чини 49.99 долари годишно за заштита на десет уреди и 39.89 долари годишно за заштита на пет уреди. Ова е значителна разлика во цената. Бидејќи и двајцата нудат врвна заштита, Bitdefender Total Security е победник во оваа споредба.

3. Целосна заштита на McAfee (најдобар антивирус за неограничени уреди)

McAfee Вкупно заштита

 • Поддршка за разговор 24/7 
 • Управувач со лозинки и VPN
 • Заштита од кражба на идентитет 
 • Мониторинг на темна веб -страница 

McAfee е одлична антивирусна програма што ја користат десетици милиони луѓе ширум светот. Нејзините супериорна заштита спречува речиси секаков вид вируси или малициозен софтвер од инфицирање на вашите уреди без нивно забавување. 

Една друга причина зошто McAfee Total Protection е меѓу најдобрите антивирусни софтвери на пазарот е нејзината Заштита од кражба на идентитет, кој ги пребарува темната мрежа за вашите лични податоци, како што се SSN, адресата и информациите за кредитната картичка.

Ако открие некоја од тие информации на темната мрежа, веднаш ќе ве извести. Оваа функционалност, за жал, е достапна само во Соединетите Држави.

Добрите

 • Одлична заштита од вируси и малициозен софтвер
 • Управувач со лозинки и VPN 
 • Достапна цена 

Конс

 • Планот за еден уред нема некои напредни функции 
 • Збунувачки услови за напредни функции
 • Набљудувањето на темната мрежа е достапно само во САД

Планови за цени

Број на уредиЦена (прва година)
1 уред $34.99
5 уреди $39.99
10 уреди $44.99
Неограничени уреди $69.99

Како McAfee Total Protection се споредува со Bitdefender Total Security?

Најзабележливата разлика е во тоа што, додека нивните цени се многу блиски за првата година, McAfee станува поскап во следните години. Bitdefender има предност кога станува збор за заштита, бидејќи вклучува заштита од откуп.

Во меѓувреме, McAfee нуди темна веб-мониторинг, но само во САД. Друга разлика е што Bitdefender обезбедува ограничен VPN, додека McAfee обезбедува неограничен VPN.

Конечно, во однос на цените и вредноста, верувам дека Bitdefender е подобро решение за домашните корисници, но McAfee е подобар за неограничени уреди.

4. Avira Prime (Најдобра алтернатива за оптимизација на системот)

Авира премиер

 • Официјален веб-сајт: https://www.avira.com/en/prime 
 • Системски оптимизатор 
 • Лозинка менаџер 
 • Го заштитува вашиот паметен телефон од повици за измама
 • Заштита од микрофон и веб камера

Avira се сметаше за најдобар антивирусен софтвер на пазарот пред неколку години и сè уште се смета за еден од најдобрите и најлесните антивирусни софтвери на пазарот денес.

Иако Avira нуди повеќе пакети, јас верувам во тоа Avira Prime, неговата врвна верзија, е единствената што вреди за вашите пари

Avira Prime вклучува сите карактеристики на Avira, Вклучувајќи и лозинка менаџер, VPN, чистач на компјутери, системски оптимизатор за бавни компјутери и многу други функции. Avira Prime исто така вклучува а безбедно прелистување функција која е, за жал, ексклузивна за прелистувачот Opera.

Avira е одличен избор за оние кои бараат а евтин антивирус програма која заштитува до 25 уреди со Windows, Mac, Android и iOS. 

Оптимизација на системот е еден домен во кој блеска Avira Prime. Ова значи дека моментално решава помали проблеми како што се печатач, WiFi конекција и други мрежни проблеми. Исто така има заштита на веб камера и микрофон.

Добрите

 • Единечната претплата поддржува до 25 уреди 
 • Сè-во-едно антивирусен софтвер 
 • Неограничен VPN
 • Лесен за користење 

Конс

 • Нема родителска контрола
 • Неговата антивирусна заштита е сосема основна 
 • Многу подобро Алтернативи на Avira овде се тука

Планови за цени

План1 Година2 Години3 Години
5 уреди $69.99$132.99$195.99
25 уреди $90.99$174.99$251.99

Дали вреди да се избере Avira Prime наместо Bitdefender Total Security?

Најзабележлива е разликата во цената за пет уреди меѓу двата. Bitdefender Total Security чини 39.89 долари годишно за најмногу пет уреди, додека Avira Prime чини 69.99 долари за истите поставки.

Понатаму, Bitdefender има ограничен VPN, додека Avira нема родителска контрола. Друга разлика е што Bitdefender Total Security има помало влијание врз перформансите и нуди подобра заштита.

Значи, ако сакате одличен антивирус со многу функции по прифатлива цена, Bitdefender Total Security е вистинскиот начин, освен ако не сакате антивирус за канцеларии или повеќе уреди.

5. Intego Mac Internet Security X9 (најдобар антивирус за Mac)

Intego Mac Internet Security X9

Со децении, корисниците на Mac беа збунети од популарната заблуда дека „Mac-те не можат да добиваат вируси“ и дека антивирусен софтвер е непотребен за нив. Сите системи се склони, а тековните вируси и малициозен софтвер можат да контаминираат секаков тип на уред.

Уште полошо, тие не сакаат само да го саботираат вашиот Mac; тие исто така ги сакаат вашите лични податоци и пари. И вашиот Mac и чувствителните податоци се безбедни со Intego Mac Internet Security X9

Интего беше меѓу првите компании кои понудија антивирусен софтвер за Mac. Тоа го прави од 1997 година и прерасна во еден од најдобрите провајдери на Mac антивирус софтвер.

Intego Mac Internet Security X9 може идентификувајте и отстраните кој било вирус или малициозен софтвер што може да го оштети вашиот Mac без да влијае на неговата изведба

Едно нешто што треба да се забележи за Intego Mac Internet Security X9 е дека му недостасуваат дополнителни функции како што се VPN и менаџер за лозинки. Ова значи дека ако го изберете овој антивирусен софтвер, ќе треба да платите за нив посебно.

Добрите

 • Тоа е најдобриот антивирус за Mac
 • Добивате добра вредност за парите

Конс

 • Нема дополнителни функции како родителска контрола, заштита на микрофон, заштита на веб-камера или управувач со лозинки 
 • Не работи добро за уредите со Windows

Планови за цени

План1 Уред3 уреди5 уреди
1 година $39.99$74.99$59.99
2 години $74.99$99.99$124.99
Двојна заштита (Mac и Windows)10 долари екстра 10 долари екстра 10 долари екстра 

Кои предности ги има Intego Mac Internet Security X9 во однос на Bitdefender Total Security?

Единствената предност што ја има Intego Mac Internet Security X9 во однос на Bitdefender Total Security е тоа што ја има нуди подобра Mac заштита. Во останатите, Bitdefender Total Security има повеќе функции и подобра заштита на Windows.

6. TotalAV Total Security (Лесен за користење антивирус)

TotalAV Total Security

 • Лесен за користење интерфејс 
 • Управувач со VPN и лозинки 
 • Заштита од измама од откуп и фишинг 
 • Заштита во реално време 
 • Скенирање на претходно поставени вируси и малициозен софтвер
 • Вкупен блок за реклами

TotalAV Total Security е меѓу повеќето кориснички антивирус софтвер на пазарот, при што милиони корисници на Windows, Mac, Android и iOS се потпираат на него. 

Целта на TotalAV Total Security е да ги заштити вашите уреди од најновите вируси, малициозен софтвер, откуп и шпионски софтвер, осигурувајќи дека тие се 100 проценти заштитен секој ден додека не ги успорува.

TotalAV Total Security ја елиминира потребата за рачно извршување на секое скенирање бидејќи вклучува претходно конфигурирани скенирања за вируси и малициозен софтвер. 

TotalAV Total Security е многу повеќе од антивирусна програма. Вклучува и VPN, менаџер за лозинки, блокирач на реклами и чистач на компјутери. TotalAV Total Security доаѓа и со a стандарден мониторинг на темно веб функција.

Добрите

 • Лесен за користење интерфејс 
 • Напреден и редовно ажуриран антималвер мотор
 • Автоматска оптимизација на компјутер

Конс

 • VPN чини дополнително 
 • Нема современи мерки за безбедност на Интернет како заштита на кражба на идентитет
 • Нема родителска контрола
 • Поскапува после првата година

Планови за цени

TotalAV Total Security е достапен за 59 долари годишно за првата година и брани до шест уреди. Можеби на прв поглед изгледа дека е добра зделка, но ќе чини повеќе во следните години.

Какви предности има TotalAV Total Security во однос на Bitdefender Total Security?

Една од најголемите предности што ги има TotalAV Total Security е функцијата за следење на темната веб-страница која гарантира дека вашите чувствителни информации се безбедни. Во останатите, Bitdefender Total Security нуди малку подобра заштита, влијание со ниски перформанси на компјутерите и е многу поевтин од TotalAV Total Security.

Ако сакате антивирус што има темно следење на мрежата и немајте ништо против да плаќате дополнително за тоа, одете на TotalAV Total Security. Меѓутоа, ако не се грижите за следењето на темната веб-страница и сакате прифатлив антивирус, треба да изберете Bitdefender Total Security.

7. BullGuard Internet Security (најдобар антивирус за онлајн гејмерите)

Безбедност на Интернет BullGuard

 • Официјален веб-сајт: https://www.bullguard.com/products/bullguard-internet-security.aspx
 • Засилувач на играта 
 • Скенер за ранливост 
 • Родителска контрола
 • PC Tune UP
 • Динамично машинско учење 
 • Повеќеслојна заштита 
 • Безбедно прелистување 

BullGuard Internet Security нуди неколку уникатни карактеристики на пазарот на антивирусен софтвер со своите засилувач на игри, антивирусен мотор за машинско учење и подобрени перформанси. Ако сте онлајн гејмер или уживате во лежерно играње видео игри, тогаш дефинитивно ќе го сакате овој антивирусен софтвер.

Она што го прави толку ефикасно за онлајн гејмерите е функцијата Game Booster, која им овозможува на гејмерите автономно насочува поголема моќност на процесорот на играта додека играте. Оваа функција исто така ги деактивира сите известувања додека играте игри за да не ве вознемирува. Исто така ви овозможува лесно снимајте додека играте видео игра.

Иако оваа функција ја подобрува мазноста и брзината на вашите игри, таа нема негативно влијание врз безбедноста на вирусот и малициозниот софтвер на уредот.

BullGuard Internet Security е напреден антивирусен софтвер кој ги штити уредите со Windows, Mac и Android од вируси, малициозен софтвер, па дури и напади од нула ден. 

Нејзините Безбедно пребарување функцијата ја скенира секоја врска и ги означува опасните, што ве спречува да пристапите до небезбедни веб-локации или да станете жртва на измами со фишинг.

Добрите

 • Неговата цена останува иста веќе втора година 
 • Има функција за засилување на играта
 • Има 30 дена гаранција за враќање на парите 
 • Открива напади од нула ден

Конс

 • Не поддржува уреди со IOS 
 • Некои од неговите функции не функционираат толку добро на Mac како што прават на уредите со Windows
 • VPN мора да се купи одделно
 • Нема заштита од веб камера и микрофон 

Планови за цени

Број на уреди3 уреди5 уреди10 уреди
Цена за 1 година $59.99$83.99$140.99
Цена за 2 години $99.99$134.99$225.99
Цена за 3 години $119.99$167.99$281.99

Дали треба да изберете BullGuard Internet Security наместо Bitdefender Total Security?

Главната привлечност на BullGuard за онлајн гејмерите е функцијата Game Booster. Тоа е единствената група на луѓе кои ја сметаат таа карактеристика корисна и тие го сочинуваат огромното мнозинство од клиентите на BullGuard Internet Security.

Се разбира, има неколку корисни дополнителни функции и одлична антивирусна одбрана, исто така. Ако уживате во играњето видео игри, BullGuard Internet Security е добар избор; ако не, Bitdefender Total Security е подобар избор бидејќи има пониска цена.

Што е Bitdefender Total Security (Одличен антивирус за секого)?

Најдобрите алтернативи за целосна безбедност на Bitdefender

Bitdefender е добро познат провајдер на антивирусен софтвер кој се смета за бесплатен за секој што бара сигурен антивирус со неколку дополнителни функции.

Bitdefender Total Security нуди планови за до десет уреди ако сакате целосна заштита од малициозен софтвер и вируси. Со еден план, можете да ги заштитите вашите уреди со Windows, Mac, iOS и Android. 

Поради својата комерцијална технологија Bitdefender Photon, Bitdefender е добро познат по тоа што има a мало влијание врз перформансите на уредот.

Нешто што на повеќето корисници им се допаѓа кај овој антивирусен софтвер е тоа што им овозможува да работат однапред закажани скенови на нивните уреди редовно. Bitdefender исто така има повеќе дополнителни функции отколку многу други антивирусни софтвери.

Добрите

 • Ве заштитува од повеќето видови онлајн закани
 • Тоа е прифатлива
 • Работи добро на повеќето оперативни системи
 • Заштита од микрофон и веб камера

Конс

 • Ограничена VPN со само 200 MB податоци
 • Верзијата за Mac има помалку функции од верзијата на Windows 

Планови за цени

Bitdefender Total Security е одличен антивирус за домашни корисници или семејства поради неговата ниска цена, високото ниво на заштита и дополнителните функции. Ако не сте задоволни со тоа, тие ќе ви ги вратат парите бидејќи нудат 30-дневна гаранција за враќање на парите.

План5 уреди10 уреди
1 година $39.89$49.99
2 години $97.49$110.49
3 години $129.99$149.49

Често поставувани прашања

Која е најдобрата алтернатива на Bitdefender за 2023 година?

Тоа зависи од тоа што барате. За целосна заштита од антивирус, антималвер и антифишинг, тогаш севкупниот најдобар конкурент на Bitdefender е Kaspersky. Најдобрата опција за заштита на повеќе уреди е McAfee, а најдобрата опција за корисниците на Mac е Intego.

Дали антивирусниот софтвер ги успорува моите уреди?

Целиот софтвер што работи на уред користи одреден процесор, но современиот антивирусен софтвер не бара многу процесор, а влијанието е занемарливо. Дознајте повеќе за антивирусен софтвер за мала употреба на процесорот.

Дали антивирусниот софтвер бара одржување?

Бидејќи многу современи антивирусни софтвери имаат заштита во реално време и претходно поставени скенирања, тие не бараат многу одржување. Сè што треба да направите е периодично да ја проверувате антивирусната апликација за да ја видите нејзината изведба или рачно да извршите скенирање.

Дали ми треба антивирус за мобилни уреди?

Да, треба да имате антивирус и за вашите мобилни уреди. Значи, треба да изберете антивирус кој е компатибилен и со вашите мобилни уреди.

Дали сите антивирусни софтвери нудат исто ниво на заштита?

За жал, не сите антивирусни софтвери нудат исто ниво на заштита. Затоа мора да обрнете внимание на тоа колку добро одреден антивирусен софтвер се покажал при лабораториско тестирање пред да платите за него.

Најдобрите алтернативи за целосна безбедност на Bitdefender: Резиме

Во оваа статија ви кажав за најдобрите алтернативи на Bitdefender и се надевам дека најдовте барем една што ќе уживате да ја користите.

Bitdefender е одличен антивирус и треба слободно да го користите ако сте задоволни со него. Сепак, не е идеален за секого (на пр. онлајн гејмери, корисници на Mac, луѓе на кои им треба антивирус за повеќе уреди).

Ако тоа е случај за вас, треба да изберете алтернатива на Bitdefender што целосно ги задоволува вашите потреби.

ДЕЛ

Заштедете до 30% кога ќе се регистрирате денес

Од 39.99 долари годишно (3 уреди)

Референци:

https://www.av-test.org/en/antivirus/business-windows-client/manufacturer/bitdefender/

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.