Најдобар антивирус со мала употреба на процесорот (што нема да го забави вашиот компјутер)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Современите антивирусни софтверски програми нудат функција наречена скенирање во реално време каде што ги скенираат сите датотеки на вашиот компјутер во реално време. Ова им овозможува да ве спасат од преземање вируси на вашиот компјутер. Но, ова скенирање во реално време може да ја зголеми употребата на вашиот процесор и да го забави вашиот компјутер бидејќи бара одредена процесорска моќ.

Од 39.99 долари годишно (3 уреди)

Заштедете до 30% кога ќе се регистрирате денес

Ако барате антивирус кој нема да го забави вашиот компјутер, тогаш сте на вистинското место. Ова е нашата листа на најдобрите антивируси на пазарот кои имаат најмало влијание врз перформансите на вашиот компјутер.

Антивирусите подолу се најдобри во однос на перформансите како што е оценето од AV-Comparatives, непристрасна компанија за тестирање.

Нашиот топ 3 избор за антивирусен софтвер што користи минимални ресурси на процесорот:

Слика на производот / Име на производотКлучни карактеристикиЗапочни
Нашиот избор
  • Силен антивирус и блокирање реклами во реално време.
  • Дневен бесплатен VPN и приватно прелистување.
  • Управување со времето на екранот и GPS-локатор за деца.
  • Уживајте во 100% откривање вируси и минимално влијание врз перформансите.
  • Вграден менаџер за лозинки и VPN.
  • Алатки за зголемување на перформансите на компјутерот.
  • Сеопфатен антивирус за повеќе платформи.
  • Нуди VPN без ограничувања за податоци.
  • Оптимизирајте ги перформансите на компјутерот со AVG.
Нашиот избор
 • Силен антивирус и блокирање реклами во реално време.
 • Дневен бесплатен VPN и приватно прелистување.
 • Управување со времето на екранот и GPS-локатор за деца.
 • Уживајте во 100% откривање вируси и минимално влијание врз перформансите.
 • Вграден менаџер за лозинки и VPN.
 • Алатки за зголемување на перформансите на компјутерот.
 • Сеопфатен антивирус за повеќе платформи.
 • Нуди VPN без ограничувања за податоци.
 • Оптимизирајте ги перформансите на компјутерот со AVG.

Кој е најдобриот антивирус со ниска употреба на процесорот и ресурсите во 2023 година?

1. Касперски

Kaspersky
 • Достапно за Android, Mac, Windows и iOS.
 • Многу мало влијание врз перформансите.
 • Бесплатно прелистување VPN од 300 MB секој ден.

Kaspersky е една од најпопуларните компании за антивирусен софтвер. Нивниот антивирусен пакет не само што доаѓа со целосна заштита во реално време од вируси. Доаѓа и со заштита од онлајн закани.

Доаѓа со Блокатор на реклами што блокира сите реклами на веб-локациите што ги посетувате и апликациите што ги користите. Доаѓа и со VPN услуга за да го скриете вашиот идентитет. Доаѓа и со приватно прелистување за блокирање колачиња за следење и управувач со лозинки за да ви помогне да креирате подобри лозинки без потреба да ги запомните во вашата глава.

Добрите

 • Функции за заштита на интернет, како што се заштита на веб-камера, приватно прелистување и блокирање реклами.
 • VPN услуга со 300 MB бесплатни податоци дневно.
 • Родителски контроли за управување со времето на вашите деца пред екранот.
 • GPS Child-Locator може да го лоцира вашето дете 24/7.

Конс

 • Заштитата на iOS е достапна само на најскапиот план.
 • Само 300 MB прелистување VPN дневно дури и на најскапиот план.

Цени

Цената за Kaspersky започнува од 59.99 долари годишно за основна заштита од вируси. Ако сакате заштита од интернет закани, можете да добиете целосна онлајн заштита за 79.99 долари годишно.

Ако сакате управувач со лозинки, заштита на датотеки, GPS Child-Locator и 5 уреди, треба да добиете Kaspersky Total Security.

Започнете со Kaspersky Antivirus денес

Заштитете ги вашите уреди и вашите најблиски со напредните безбедносни решенија на Kaspersky. Уживајте во заштита од вируси, приватно прелистување, блокирање реклами и родителска контрола за да обезбедите безбедно дигитално опкружување. Започнете со бесплатен пробен период денес.

2. панда

безбедност на панди
 • Достапно за Mac, Windows и Android.
 • Има најмало влијание врз перформансите на вашиот компјутер.
 • Најдобрата стапка на откривање вируси во индустријата.

Според извештајот на AV Comparatives цитиран погоре, Панда е најбрз од сите антивируси на пазарот и има најмало влијание врз перформансите на вашиот компјутер.

Според Извештај на AV Comparatives за 2020 година, во тест за „заштита од реалниот свет“, Panda успеа да открие 100% од вирусите. Вториот најдобар Avast можеше да открие само 99.7% од вирусите. Значи, слободно може да се каже дека не можете да погрешите со Panda кога станува збор за безбедноста.

Panda доаѓа со се што ви треба за да ги заштитите вашите уреди од вируси и хакери. Неговиот систем за заштита во реално време ќе ги открие и блокира вирусите веднаш штом ќе влезат во вашиот систем. Доаѓа со менаџер за лозинки и VPN за да го направи вашето онлајн искуство побезбедно. Доаѓа и со родителска контрола за да можете да ги заштитите вашите деца од несакана содржина.

Добрите

 • Вграден менаџер за лозинки.
 • Родителска контрола за управување со користењето на интернет на вашето дете.
 • Алатки за оптимизатор на компјутер за да се поправат проблемите со перформансите.
 • 100% стапка на откривање вируси.
 • Најдобар антивирус за ниски компјутери

Конс

 • Нема апликации за iPhone и iPad.

Цени

Цената на Panda започнува од 4.99 долари месечно или 35.99 долари годишно за суштинскиот план. Суштинскиот план доаѓа со основите што ви се потребни за да ги заштитите вашите уреди од вируси.

Ако сакате родителска контрола, тоа доаѓа со Напредниот план за 5.99 УСД месечно или 42.74 УСД годишно. Ако сакате премиум VPN и поддршка 24/7, треба да добиете Панда Премиум.

Започнете со Panda Security денес

Искусете ја моќта на водечката стапка на откривање вируси на Panda и супериорните перформанси. Обезбедете ги вашите уреди без напор со нашата заштита во реално време, родителски контроли и вграден управувач со лозинки. Започнете го вашето патување до побезбедно прелистување денес.

3.AVG

просек
 • Достапна е бесплатна верзија.
 • Достапно за Android, iOS, Mac и Windows.
 • Алатки за прилагодување за отстранување на тесните грла во перформансите на вашиот компјутер.

АВГ антивирус нуди целосна заштита од вируси и онлајн закани за сите ваши уреди. Доаѓа со услуга VPN што ви овозможува анонимно и безбедно да пребарувате на интернет. Доаѓа и со алатки за прилагодување како што е Startup Optimizer за да го забрза вашиот компјутер.

Ако само сакате да го заштитите вашиот компјутер од вируси, можете да ја користите бесплатната верзија на AVG. Го штити вашиот компјутер од повеќето вируси. Најдобриот дел од премиум плановите на AVG е тоа што, за разлика од нивните конкуренти, тие немаат никакви ограничувања на пропусниот опсег на нивната VPN услуга.

Добрите

 • AVG VPN нуди неограничен опсег на податоци.
 • Функции за приватност, како што се заклучување апликации, заштита на веб-камера и Чувствителен штит на податоци.
 • Ги заштитува уредите со Android, iOS, Mac и Windows.
 • Добар антивирусен софтвер за компјутер од ниска класа

Конс

 • Нема заштита за Linux.

Цени

AVG нуди бесплатна верзија на нивниот антивирус што можете да ја пробате. Нуди основна заштита за вашиот компјутер.

Премиум плановите на AVG почнуваат од 69.99 долари и нудат функции како што се VPN, алатки за TuneUp, заклучување апликации, анти-кражба и многу повеќе. Сите нивни планови доаѓаат со 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Започнете со AVG антивирус денес

AVG нуди сеопфатна заштита на сите уреди, со функции кои вклучуваат неограничен опсег на VPN, алатки за прилагодување за оптимизација на перформансите и напредни функции за приватност. Добијте ја врвната заштита со бесплатниот пробен период на AVG денес.

4. Аваст

Avast
 • Достапна е бесплатна верзија.
 • Ги заштитува уредите со Windows, Mac, Android и iOS.

Еден од најпопуларните антивирусни софтвери на пазарот. Тој е еден од најстарите и му веруваат милиони корисници ширум светот. Бесплатен антивирус на Avast нуди основна заштита од вируси за сите ваши уреди.

Премиум плановите на Avast нудат бесплатен VPN услуга што го крие вашиот идентитет онлајн и деблокира содржина заклучена во регионот. Можете да го користите нивниот VPN за да гледате содржина на Netflix што не е достапна во вашата земја со едноставно менување на вашата земја во VPN. Најдобриот дел е што VPN нуди неограничен пропусен опсег.

Добивате и алатки за прилагодување за да ги решите проблемите со перформансите на вашиот уред. Ги поправа сите тесни грла што може да го забават вашиот систем. Доаѓа и со други функции за приватност како што е блокирање колачиња.

Добрите

 • Неограничен опсег на VPN со 55 локации.
 • Достапна е бесплатна верзија.
 • Заштита на веб-камера, блокирање колачиња и многу други функции за приватност.

Конс

 • Дозволени се само 5 уреди на нивниот премиум годишен план од 99.99 долари.
 • Нема вграден блокатор на реклами.

Цени

Avast нуди бесплатна верзија на нивниот антивирус што можете да ја преземете за да ги тестирате водите. Ако сакате целосна заштита на интернет и од вируси, нивниот целосен план за заштита е 99.99 долари годишно.

Ви дава неограничен VPN, онлајн заштита и алатки за прилагодување. Avast нуди 30-дневна гаранција за враќање на парите и исто така нуди 30-дневен бесплатен пробен период за нивниот врвен антивирус.

Започнете со Avast Antivirus денес

Avast нуди сеопфатно антивирусно решение со додадени функции како неограничен пристап до VPN, алатки за прилагодување на перформансите и заштита на приватноста. Откријте зошто милиони луѓе му веруваат на Avast за нивната безбедност. Започнете со бесплатен пробен период денес!

5. К7

k7
 • Една од најевтините цени од сите антивируси на оваа листа.
 • Заштита за Android, iOS, MacOS и Windows.

на K7 антивирус има над 3 децении искуство со интернет безбедност. Нивниот производ е еден од најдобрите на пазарот. Нивната антивирусна заштита вклучува сè, од родителска контрола до заштита од кражба. Во однос на заштитата, може да оди до крај со кој било антивирус на оваа листа.

Еден од најголемите разлики за K7 е тоа што тие нудат доживотен план кој поддржува до 5 уреди. Откако ќе го купите овој план, нема потреба да се обновувате. Некогаш!

Дури и ако одлучите да одите за еден од нивните годишни планови, плановите на K7 се најевтините на пазарот, почнувајќи од само 34 долари годишно.

Добрите

 • Поевтин од повеќето други антивируси на оваа листа.
 • Карактеристики за приватност што ја штитат вашата веб-камера и микрофон од хакирање.
 • Заштита за сите ваши уреди.
 • Алатки за резервна копија и реставрација на податоци.

Конс

 • Не е вклучена VPN услуга.

Цени

K7 Security нуди бесплатен пробен период на нивниот антивирус што можете да го преземете на кој било од вашите уреди за да ги тестирате водите. Тие нудат 30-дневна гаранција за враќање на парите на сите нивни планови.

6. ЕСЕТ

eset
 • Заштита за Windows, macOS, Android.
 • 30-дневен бесплатен пробен период.

Есет антивирус нуди целосна заштита и офлајн и онлајн. Доаѓа со функции за заштита на приватноста, како што се заштита на веб-камера, антиспам и заштита на ботнет. Доаѓа и со функции за онлајн-заштита како што се Firewall, Network Inspector, Network Attack Protection и Online Payment Protection.

Премиум плановите на Eset Antivirus доаѓаат со Управувач со лозинки кој ви помага да креирате безбедни лозинки и го олеснува управувањето со нив.

Добрите

 • Управникот со лозинки помага во креирање и управување со безбедни лозинки.
 • Заштита на веб-камера и други функции за приватност.
 • Алатки за родителска контрола за заштита на вашите деца онлајн.

Конс

 • Нема заштита за уредите со iOS.
 • Нема бесплатна VPN услуга.

Цени

Eset нуди 30-дневен бесплатен пробен период за нивниот антивирус, за да можете да го тестирате пред да купите претплата. Нивната цена започнува од 59.99 долари годишно за еден уред и оди до 99.99 долари годишно за 5 уреди.

7. Битдефендер

бит дефендер
 • Заштита за iOS, Android, Mac и Windows.
 • VPN со ограничување за податоци од 200 MB/ден.

BitDefender е еден од најпопуларните антивируси на пазарот. Тој нуди повеќе од основна заштита од вируси. Доаѓа со алатки за прилагодување кои помагаат да се забрза вашиот уред. Доаѓа и со технологија за веб-филтрирање што ве спречува да посетувате веб-локации заразени со вируси.

Bitdefender доаѓа со VPN што ве одржува анонимни и им отежнува на огласувачите да ве следат. Доаѓа и со функции против фишинг, анти-спам и анти-измама за да го заштитите вашето искуство со прелистување веб.

Добрите

 • VPN ја крие вашата локација и ви овозможува да гледате содржина заклучена во регионот.
 • Функции за приватност како што се заштита на веб-камера и микрофон.
 • Родителска контрола за управување со изложеноста на интернет на вашите деца.
 • Вграден менаџер за лозинки.

Конс

 • VPN дозволува само 200 MB податоци дневно.

Цени

BitDefender нуди 30-дневен бесплатен пробен период. Нивната цена започнува од 89.99 долари годишно за целосна заштита и вклучува менаџер на лозинки, VPN и алатки за прилагодување.

Започнете со антивирус Bitdefender денес

Bitdefender обезбедува врвна заштита на сите ваши уреди. Уживајте во функции како VPN, алатки за прилагодување и технологија за филтрирање на веб за да обезбедите побезбедно искуство во прелистувањето. Започнете го вашиот бесплатен пробен период и искусете ја разликата во Bitdefender денес.

8. Мекафи

McAfee
 • Најстариот антивирус од сите.
 • Заштита за macOS, iOS, Android и Windows.

Озлогласениот Џон Мекафи го создаде првиот антивирусен софтвер во 1987 година. McAfee е најстариот антивирусен софтвер од сите. Милиони луѓе сè уште го користат овој антивирус за да ги заштитат своите уреди.

Антивирусен пакет на McAfee доаѓа со VPN за да го скриете вашиот идентитет на интернет. Доаѓа и со заштитен ѕид и безбедно прелистување за да се осигура дека вашиот уред нема да се зарази од веб-локациите што ги посетувате. Доаѓа и со алатки за оптимизација на компјутер за да го забрзате вашиот компјутер. McAfee нуди се-во-едно заштита за сите ваши уреди.

Добрите

 • Карактеристики за приватност како што е шредерот на датотеки.
 • Карактеристики на родителска контрола.
 • Неограничен пропусен опсег на VPN.
 • Firewall, Safebrowsing и Password Manager за да го обезбедите вашето онлајн искуство.

Конс

Цени

McAfee Total Protection's цената започнува од 104.99 долари годишно. Доаѓа со VPN, заштита на кражба на идентитет карактеристики и врвен антивирус. McAfee нуди 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Известете се со McAfee Total Protection

Искусете ја силната заштита на McAfee, пионер во антивирусен софтвер. Со функции како неограничена VPN, заштитен ѕид, безбедно прелистување и алатки за оптимизација на компјутер, McAfee нуди се-во-едно заштита за сите ваши уреди. Започнете го вашиот бесплатен пробен период денес.

9. Нортон

Norton
 • Заштита за Android, Windows и Mac.
 • Бесплатно осигурување од кражба на идентитет.

Нортон е популарен не само кај домашните корисници, туку и кај претпријатијата. Тие нудат комплетен антивирусен и онлајн пакет алатки за заштита. Вклучува услуга VPN, монитор за приватност, заштита на веб-камера и родителска контрола.

Една од причините зошто луѓето го сакаат Нортон е затоа што нудат бесплатно осигурување со сите нивни планови. Тие нудат покривање до 1 милион долари за адвокати и експерти во случај да ви треба помош со кражба на идентитет.

Добрите

 • Лозинка менаџер да ви помогне да креирате и управувате со безбедни лозинки.
 • 100 GB бесплатно складирање во облак за резервна копија на вашите важни датотеки.
 • Осигурување до 1 милион долари од кражба на идентитет.
 • Го следи вашиот кредит.

Конс

 • Нема заштита за уредите со iOS.
 • Само 7-дневен бесплатен пробен период.

Цени

Цените на Нортон започнува од 149.99 долари годишно за најмногу 5 уреди. Тие нудат 7-дневен бесплатен пробен период за да можете да го пробате Norton Antivirus пред да го купите.

Започнете со Norton 360 Deluxe денес

Сеопфатното антивирусно решение на Нортон нуди водечки карактеристики во индустријата, како што се VPN услуга, монитор на приватност и осигурување за кражба на идентитет. Искористете ги придобивките од спокојството со 100 GB бесплатно складирање во облак и робустен менаџер за лозинки. Пробајте го 7-дневниот бесплатен пробен период на Нортон денес.

Често поставувани прашања

Дали антивирусниот софтвер го успорува компјутерот?

Антивирусниот софтвер што го користите може да го забави вашиот компјутер. Тоа е софтверска програма и го користи вашиот компјутер или Mac процесорска моќ. Некои антивирусни софтвери се надуени и тоа ќе го забави вашиот компјутер.

Кој антивирус користи најмалку процесор?

Според извештаите од AV-компаративни AV-тест, Панда Kaspersky имаат најмало влијание врз перформансите на вашиот процесор.

Кој е најдобриот антивирус за компјутери од ниска класа?

Од сите антивируси на оваа листа, Панда антивирусот има најмал отпечаток на перформансите на компјутерот. Доаѓа со се што ви треба за да ги зачувате вашите уреди безбедни.

Резиме

Антивирусниот софтвер треба постојано да ги следи датотеките на вашиот компјутер за да ве заштити од вируси. Лошиот антивирусен софтвер ја зазема целата меморија и го забавува вашиот компјутер кога го правите тоа.

За среќа, сите антивируси на нашата листа имаат многу мало, незабележливо влијание врз перформансите. Не можете да погрешите со ниту еден антивирусен софтвер на оваа листа.

Ако брзината е вашата единствена грижа, тогаш Kaspersky Панда се лесно најдобриот избор. Тие се најбрзиот антивирус на пазарот и имаат најмало влијание врз перформансите на вашиот компјутер.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Заштедете до 30% на Kaspersky
10
дена
10
часа
10
минути
10
секунди
ДЕНЕШЕН ЗГОВОР