Каде да продавате дигитални производи? (Најдобри платформи и пазари)

in Онлајн маркетинг

Ако сакате да продавате дигитални стоки и производи онлајн, добрата вест е дека имате многу на опции. Дигитален производ е секаков вид дигитален медиум или датотека што може да се преземе и користи на компјутер, таблет, паметен телефон или друг дигитален уред.

Без разлика дали продавате е-книги, онлајн курсеви, софтвер или нешто сосема друго, сигурно ќе постои платформа која е специјализирана да ви помогне да најдете клиенти и да остварите продажба.

TL;DR: Каде да се продаваат производи за преземање преку Интернет

Деновиве има речиси неограничен број платформи каде што можете да продавате дигитални производи. За да го стесните полето малку, еве неколку опции за да започнете:

 1. Etsy
 2. WordPress (со додаток како WooCommerce)
 3. Шопе
 4. Амазон
 5. Shopify
 6. eBay
 7. Squarespace
 8. Instagram
 9. aliexpress
 10. Clickbank
 11. Дараз
 12. Ecwid
 13. Facebook
 14. Fiverr
 15. PayPal

Каде да ги продавам моите дигитални производи во 2024 година

Дигиталните производи драстично се зголемија по популарност и разновидност, така што може да се продаваат профитабилна странична гужва. Сепак, можете да започнете да заработувате само ако можете да се поврзете со клиенти кои сакаат да ги купат вашите производи.

Користете ја оваа листа како водич за да започнете и да ја пронајдете вистинската платформа за продажба на вашите уникатни дигитални производи.

Etsy

продавајте дигитални производи на etsy

Кога станува збор за продажба на производи преку Интернет, т.еТешко е да се победи Etsy поради лесното корисничко искуство и импресивно големата база на клиенти. 

Со над 2.3 милијарди долари во продажба забележана на својата платформа во 2021 година, Etsy е најочигледниот избор за продажба на широк спектар на дигитални производи, од стационарни и отпечатоци што може да се преземаат до шаблони за шиење, шаблони и друго.

Како да продавате дигитални производи на Etsy

Продажбата на дигитални производи на Etsy е речиси исто како и продажбата на физички производи. 

За да започнете, прво ќе треба да креирате сметка на продавачот. Ова е потполно бесплатно, иако Etsy зема 6.5% провизија за трансакција од секое купување што го правите.

Откако ќе ја поставите вашата продавница (т.е. вашата сметка), можете да започнете да наведувате производи. Повеќето трговци на Etsy ги продаваат своите дигитални производи како инстант преземања, правејќи го производот попривлечен за потенцијалните клиенти (еј, никој не сака да чека!).

Ова значи дека ќе ја прикачите датотеката за секој производ кога ќе ја креирате вашата продавница, со што ќе ја направите веднаш достапна за клиентите.

Сепак, Etsy исто така ви дозволува да продавате дигитални производи како „направени по нарачка“, што значи дека ќе ја креирате и испраќате датотеката до клиентите по тие платија. Ова е првенствено корисно за приспособени дигитални нарачки како што се отпечатоци.

Иако не ви треба дополнително техничко знаење за да продавате дигитални производи на Etsy, корисно е да имате работно познавање на Adobe Illustrator или друга програма за дизајн.

Посетете го Etsy.com овде, или проверете ја мојата листа на најдобрите алтернативи на Etsy.

WordPress

продаваат на wordpress

Низ целиот свет, WordPress е најпопуларниот софтвер со отворен код за градење веб-страница. Толку е популарен, всушност, што повеќе од 43.3% од сите веб-страниците на интернет користат WordPress како нивна инфраструктура. Колку е тоа лудо?

WordPressПопуларноста на е во голема мера поради неговата едноставност и флексибилност: неговата способност да формира инфраструктура за речиси секаков тип на веб-локации – вклучувајќи ги и сајтовите за е-трговија.

Како да продавате дигитални производи на WordPress

За да продавате какви било производи на а WordPress сајт (дигитален или друг), треба да инсталирате приклучок. 

Приклучоците се во суштина дополнителни линии на код што го овозможуваат вашето WordPress сајт за извршување на широк спектар на различни функции. За среќа, WordPress нуди разновидни приклучоци кои ќе му дадат на вашиот сајт Функционалност за е-трговија.

Откако ќе го имате вашиот WordPress поставена веб-страница, ќе треба да:

 1. Преземете го приклучокот што го избравте за оптимизација на е-трговија (Ќе зборувам за еден од најпопуларните додатоци за е-трговија WordPress подолу).
 2. Поставете го вашиот процесор за плаќање.
 3. Креирај WordPress преземете форма и приспособете ги вашите поставки.
 4. Додадете ги вашите дигитални врски за преземање.
 5. Поставете ја вашата форма за преземање да оди во живо на вашата страница.

Како што можете да видите, продажбата на дигитални производи на а WordPress страницата е малку посложена отколку едноставно правење сметка на Etsy или друга трговска платформа. 

Сепак, има дефинитивни предности за продажба на вашите производи на вашата веб-страница, вклучувајќи го и чувањето поголем процент од вашиот профит давајќи му на вашиот бизнис попрофесионален имиџ.

Посетете WordPress овде.

WooCommerce

WooCommerce

Ако сакате да продавате дигитални производи на а WordPress-напојувана локација, еден од најдобрите приклучоци за оваа работа е WooCommerce

WooCommerce е приклучок за е-трговија со отворен код WordPress што ви овозможува лесно да конвертирате било кој WordPress сајт во онлајн продавница за дигитални или физички производи.

Како да продавате дигитални производи на WooCommerce

Откако ќе го инсталирате WooCommerce како додаток за вашиот WordPress страница, можете да ги следите упатствата за да започнете да ја поставувате вашата продавница и да ги наведувате вашите производи.

Иако продажбата на дигитални производи во голема мера е исто како и продажбата на физички производи на WooCommerce, постојат неколку важни поставки на кои треба да обрнете внимание:

 • Променете ги поставките за податоци за вашиот производ во „да се преземаат“. Ова ќе избегне какви било непотребни трошоци за испорака или даночни класи кои се применуваат за продажбата на вашиот производ.
 • Изберете ја вистинската шема. За производи за преземање, WooCommerce ви овозможува да изберете помеѓу три шеми на производи: „стандарден производ“, „апликација/софтвер“ и „музика“. Изборот на вистинскиот ќе го промени начинот на кој се појавува производот кога клиентите ќе кликнат на врската или ќе извршат a Google пребарување, што го прави визуелно попривлечен (и со поголема веројатност за продажба).
 • Не заборавајте да додадете слики од екранот, видео клипови или други атрактивни визуелни слики. Да им направите визуелно јасно на вашите клиенти што точно купуваат е главен начин за зголемување на продажбата.

И тоа е тоа! WooCommerce е флексибилна и прифатлива алатка, и со малку време и внимание на деталите, ќе имате висококвалитетна продавница отворена и работи за да ги пласира вашите дигитални производи и на многу прифатлива цена.

Посетете го WooCommerce овде, или проверете ја мојата листа на најдобрите алтернативи на WooCommerce.

Шопе

Шопе

Создаден во Сингапур во 2015 година, Shopee брзо прерасна во најпопуларната платформа за онлајн шопинг во Југоисточна Азија. 

Сепак, неговиот опсег не е ограничен само на таа географија, а компанијата може да се пофали дека „нуди беспрекорно, забавно и сигурно искуство за купување“ на корисниците во Бразил, Мексико, Колумбија, Аргентина и многу повеќе.

Како да продавате дигитални производи на Shopee

Како eBay, Shopee им дозволува на двата бизниси индивидуалните продавачи продаваат на нејзината платформа. Едноставно треба да направите сметка и можете брзо и лесно да започнете да ги продавате вашите дигитални производи.

SHoee има неколку барања за дигитални производи, кои вклучуваат:

 1. Обезбедување јасен и искрен опис на производот
 2. Обезбедување едноставни, јасни упатства за тоа како клиентите можат да го откупат своето купување
 3. Обезбедување на јасно наведени услови и услови, вклучувајќи ја вашата политика за враќање/враќање пари.

Исто така вреди да се напомене дека одредени видови дигитални производи не смеат да се продаваат на Shopee, вклучувајќи дигитални претплати и производи што може да се откупат само преку апликации. 

Како и со секој дигитален пазар, не заборавајте да ги прочитате и разберете условите и условите на платформата пред почнуваш да продаваш.

Иако е бесплатно да се постави продавница, Shopee наплаќа 2% провизија за трансакција (плус ДДВ) за секое купување направено преку неговата платформа за плаќање.

Посетете го Shopee овде.

Амазон

дигитални производи на Амазон

Основана во 1994 година како мал онлајн продавач на книги, Амазон апсолутно се зголеми до небо и стана единствениот најголем онлајн трговец на мало во светот. Неговиот успех го претвори во познато име, со речиси неверојатна 66.4 милиони евра Американските домаќинства имаат сметка на Amazon Prime од 2019 година. 

Лудиот успех на Амазон го катапултираше и неговиот основач, Џеф Безос, во неговиот статус на најбогат човек на светот.

Можете да купите или продадете речиси сè што можете да замислите на Амазон - вклучувајќи, се разбира, дигитални производи.

Како да продавате дигитални производи на Амазон

Како и многу онлајн пазари, Амазон им дозволува и на воспоставените бизниси и на поединци да продаваат производи на неговата страница.

Од дигитални образовни ресурси и шаблони за покани за свадби до софтвер и музика, ако можете да го креирате, можете да го продадете на Амазон. Некои од најпродаваните дигитални производи на Амазон вклучуваат музика, софтвер и дигитални курсеви.

Амазон нуди и програма за самообјавувајте и продавајте ја вашата еКнига во нивната популарна продавница Kindle, што е одлична можност за сите аспиранти автори таму.

Импресивната инфраструктура на Амазон ја врши речиси целата работа за вас, па се што треба да направите е креирајте сметка на продавачот. Амазон ви овозможува да изберете помеѓу Индивидуален план (каде што на Амазон му плаќате процент од секоја продажба) или a Професионален план (каде што на Амазон му плаќате рамна такса секој месец).

Откако ќе го изберете вашиот план, останува само да ги напишете описите на вашите производи, да прикачите некои атрактивни слики или макети на вашиот производ и да започнете со продажба!

Shopify

продаваат на shopify

Shopify е градител на веб-страници за е-трговија што ви овозможува да креирате и прилагодите онлајн продавница, да управувате со производи и инвентар од повеќе продажни места и многу повеќе.

Како да продавате дигитални производи на Shopify

Прво, ќе треба да се регистрирате за сметка на Shopify, да изберете образец и да ја креирате вашата продавница.

Откако ќе ја дизајнирате продавницата за е-трговија од вашите соништа, подготвени сте да започнете со поставување на вашите производи. 

За конкретно да продавате дигитални производи, ќе треба да преземете и инсталирате апликација што овозможува преземања од вашата страница (ова им овозможува на вашите клиенти да пристапат до производот откако ќе платат за него).

Покрај тоа, проверете дали ја отштиклирате опцијата „Испорака“. во поставките на производот за да избегнете какви било непотребни трошоци да се применат на вашите дигитални производи.

И тоа е тоа! Shopify го прави едноставно и едноставно да ги продавате вашите дигитални производи преку Интернет прифатлива цена.

Посетете го Веб-страница на Shopify, или одјавување мојот преглед на Shopify овде и најдобрите алтернативи за Shopify овде.

eBay

eBay

Основана во 1995 година, eBay е ОГ за продажба на физички производи на Интернет - но дали знаевте дека можете да продавате и дигитални производи на eBay?

Како да продавате дигитални производи на eBay

Постојат неколку чекори за продажба на дигитални производи на eBay:

 1. Прво, ќе треба вчитајте ја вашата дигитална датотека на локација за хостирање датотеки како што се Filesonic или MediaFire.
 2. Потоа, одете на eBay и кликнете на „Продади“.
 3. Најавете се користејќи го вашиот кориснички ID и лозинка (или креирајте сметка ако веќе не сте го направиле).
 4. Одете во „Преглед на категории“ и кликнете на „Сè друго“.
 5. Изберете „Информациски производи“, потоа „Друго“. Забелешка: Овој чекор е многу важен уште од eBay само овозможува дигиталните производи да бидат наведени во категоријата „Друго“. и ќе го отстрани вашиот производ ако се обидете да го наведете во друга категорија.
 6. Додадете ги релевантните информации за вашиот производ. Погрижете се да изберете „сосема нов“ за состојбата на производот.
 7. Додадете го форматот и жанрот и не заборавајте да кликнете „Зачувај“ кога ќе завршите.
 8. Поставете какви било релевантни слики од вашиот дигитален производ.
 9. Над полето за опис на ставката, изберете „Стандард“. Потоа внесете детален опис на производот.
 10. Изберете „Фиксна цена“ (бидејќи многу веројатно нема да им дозволите на клиентите да наддаваат за вашата ставка) и внесете ја вашата цена Купи го сега.
 11. Изберете „PayPal“ како начин на примање плаќање, а потоа погрижете се да го штиклирате полето „Потребно е итно плаќање“.
 12. Конечно, одете во делот Детали за испорака и кликнете „Бесплатна испорака“.

И тоа е тоа! Процесот е малку повеќе ориентиран кон детали од другите опции на мојата листа, но eBay е сепак одлично место за продажба на дигитални производи.

Squarespace

продаваат на квадратен простор

Квадратен простор е Алатка за креирање веб-локации сам, без код што ви овозможува да ја креирате страницата од вашите соништа со својата импресивна библиотека со шаблони и лесна алатка за уредување со влечење и спуштање.

Како да продавате дигитални производи на Squarespace

Прво и основно, ако веќе не сте ја поставиле вашата страница за е-трговија на Squarespace, тогаш ќе треба да изберете образец и план за плаќање (ќе треба да изберете или a Бизнис или трговски план ако сакате да продавате производи од вашата страница) и изградете ја вашата страница.

Откако ќе ја отворите вашата страница и ќе ја активирате, можете да ја користите за да продавате дигитални производи како што се е-книги, аудио датотеки и други дигитални преземања.

Кога набројувате нов производ, изберете „Дигитално преземање“ како тип на производ.

Потоа едноставно внесете ги деталите за производот, додајте релевантни слики и поставете ја датотеката. Додајте ознаки и категории за да го организирате производот и притиснете „зачувај“.

И тоа е сè - Squarespace ја прави продажбата на секаков вид производ лесно.

Забелешка: Squarespace ги ограничува сите големини на датотеки на дигитални производи на 300MB. Не е дозволено продавање претплати.

Посетете ја веб-страницата на Squarespace, или одјавување мојот преглед на Squarespace овде и најдобри алтернативи на Squarespace овде.

Инстаграм и Фејсбук пазар

Инстаграм пазар

Ако поминувате некое време на овие две популарни платформи за социјални медиуми, голема е веројатноста дека веќе сте виделе реклами за сметки кои продаваат производи како облека, стоки и домашни производи Инстаграм пазар.

Но, дали знаевте дека и Инстаграм е одличен пазар на дигитални производи?

Како да продавате дигитални производи на Инстаграм и Фејсбук

За да продавате какви било производи на социјалните мрежи централата на Инстаграм (дигитален или друг), ќе треба да ја поврзете вашата сметка со деловна страница на Фејсбук за да ја поставите вашата продавница.

Откако ќе ја поставите продавницата на Facebook, одете на копчето Поставки во горниот десен агол (трите хоризонтални точки) и изберете „Управување со продавница“. Потоа кликнете на табулаторот „Ставки“, проследено со „Додај ставки“.

Потоа едноставно следете ги чекорите за прикачување информации за нов производ/производ (Фејсбук го прави ова релативно едноставно). Погрижете се да имате дигитална врска до вашиот производ подготвен за прикачување, како и слика на производот.

Откако ќе го поставите вашиот извор на податоци, подготвени сте да ја форматирате вашата продавница како што сакате и дозволете Instagram и Facebook да ја завршат останатата работа за поврзување на вашите производи со вашата база на клиенти.

ClickBank

кликнете на банката

ClickBank е иновативна платформа за е-трговија и партнерски пазар што расте во популарност. 

Како што објаснуваат на нивната веб-страница, продавачите ги пласираат своите производи на ClickBank Marketplace како средство за поврзување со клиентите по многу пониска цена од управувањето со нивниот сопствен бизнис за е-трговија.

Како да продавате дигитални производи на ClickBank

Продавачите на ClickBank можат да ја користат платформата за да продаваат и дигитални и физички производи. 

Ако продавате на ClickBank за прв пат, поставувањето ќе ви одземе подолго отколку штом веќе сте ја основале вашата продавница.

 1. Поставете сметка со ClickBank.
 2. Следете ги упатствата за да ја поставите вашата страница за продажба. Не заборавајте да ја вклучите цената на вашиот производ и гаранцијата за враќање на парите, како и бројот на производот („1“ ако тоа е вашиот прв производ).
 3. Заменете го зборот ПРОДАВАЧ со вашето корисничко име на ClickBank.
 4. Прилагодете ја вашата страница „Ви благодариме за купувањето“ и вклучете ја врската за преземање до вашиот производ.
 5. Сега, вратете се на страницата на вашата сметка и изберете „Account Settings“. Одете до „Мои производи“ и „Додај производ“. Потоа пополнете ги соодветните информации за производот.
 6. Направете пробно купување за да бидете сигурни дека сè работи непречено.

Откако се ќе заврши, ќе мора да почекате ClickBank да го одобри или одбие вашиот производ. Ова не треба да трае подолго од 24 часа и е потребно само за вашата прва продажба.

Една од големите придобивки од користењето на ClickBank е тоа можете исто така да креирате програма за придружна врска за вашиот производ. Сепак, ClickBank зема 2.50 долари за трансакција од секое купување, затоа не заборавајте да го земете предвид тоа кога ги цените вашите производи.

Дараз

дараз

Дараз е брзорастечка платформа за е-трговија со седиште во Пакистан и ја користат милиони клиенти од Пакистан, Шри Ланка, Бангладеш и Непал.

Како да продавате дигитални производи на Дараз

Дараз го олеснува продавањето и физички и дигитални производи. Едноставно регистрирајте се за сметка со пополнување на формуларот за пријавување, а потоа или преземете ја продавачката апликација на Daraz или најавете се на веб-страницата.

Откако ќе отворите сметка, можете да почнете да наведувате производи во вашата продавница. 

Како и кај повеќето платформи за е-трговија, ќе треба да бидете сигурни дека датотеката на вашиот дигитален производ е подготвена за поставување и дека имате барем една слика на производот што ќе го придружува огласот.

Прилагодете ги поставките за да одразат дека нема трошоци за испорака, и тоа е тоа!

Посетете ја веб-страницата на Дараз овде.

Ecwid

Ecwid

Ecwid е платформа за е-трговија која ви помага брзо и лесно да ја изградите продавницата за е-трговија од вашите соништа. 

Како да продавате дигитални производи на Ecwid

Можете или да го користите Ecwid за да изградите едноставна страница за е-трговија на една страница или беспрекорно да ја интегрирате во која било претходно постоечка локација за да ја претворите во онлајн продавница.

Во секој случај, продажбата на дигитални производи на Ecwid е сосема исто како и продажбата на физички производи: вие едноставно внесете ги информациите и цената на вашиот производ, приспособете ги поставките и дозволете Ecwid да ја заврши работата за вас.

Покрај леснотијата на користење, Планот „засекогаш бесплатен“ на Ecwid исто така го прави атрактивна опција за секој кој сака да се натопи во светот на е-трговија и да види како оди пред да се обврзе.

Fiverr

продаваат производи и услуги на fiverr

Прво основана во Тел Авив во 2010 година, Fiverr прерасна во еден од најпопуларните хонорарни пазари. 

Иако страницата првенствено се користи за купување и продавање на хонорарни услуги (како што се туторство, веб развој, графички дизајн и повеќе), исто така е можно да се продаваат дигитални производи на Fiverr.

Како да продавате дигитални производи на Fiverr

Да продава дигитални производи на Fiverr, ќе треба прво направи сметка како а freelancer и користете го за рекламирање на вашата стока.

Со други зборови, каде друго freelancerможе да вклучува информации за нивните акредитиви, претходни проекти или друго релевантно искуство, а вие ќе вклучите информации за вашиот производ(и).

Оваа маркетинг стратегија може да работи со кој било дигитален производ. Сепак, поради природата на работата базирана на проекти на која клиентите Fiverr генерално барате, најдобро функционира со приспособливи производи како што се отпечатоците.

Посетете Fiverr. Со, или проверете ја мојата листа на најдобри алтернативи за Fiverr овде.

PayPal

PayPal

PayPal е еден од најпопуларните и најоверливите системи за плаќање преку Интернет, кој им овозможува на луѓето ширум светот без напор да испраќаат и примаат пари. 

Ако сакате вашата страница за е-трговија да може безбедно да ги обработува плаќањата од клиентите, PayPal е секако опција која вреди да се разгледа.

Како да продавате дигитални производи со PayPal

Без оглед на тоа каков тип на производ продавате, PayPal може да се додаде на речиси секоја веб-страница за да се претвори во страница за е-трговија.

Еве како да додадете PayPal на вашата страница:

 1. Поставете ја вашата дигитална датотека на производот на вашата веб-страница или онлајн продавница.
 2. Најавете се на вашата сметка на PayPal (прво ќе треба да се регистрирате за трговски план) и кликнете на „Услуги за трговци“.
 3. Изберете ја врската „Купи сега копчиња“. Ова ќе ве однесе до страница каде што можете да ги внесете релевантните информации за вашиот производ, како што се името и цената, како и валутата со која сакате да работите.
 4. До копчето „Купи сега“, треба да видите друго копче - кликнете на тоа, а потоа изберете „Додај повеќе опции“.
 5. Копирајте/залепете ја URL-адресата на страницата каде што ќе го продавате вашиот производ во полето „URL за успешно плаќање“.
 6. Потоа кликнете на „Креирај копче сега“. Вашето копче „купи сега“ ќе се генерира како HTML код.
 7. Копирајте го овој код и вметнете го на страницата за продажба на вашата веб-страница (ова е особено лесно ако користите Градител на веб-страници без код како Wix или Squarespace).

Ако ова изгледа малку збунувачки, не грижете се - откако ќе се регистрирате за сметка на продавачот, PayPal ќе ве води чекор-по-чекор низ процесот.

Најчесто поставувани прашања

Резиме: Како да продавате дигитални производи преку Интернет во 2024 година

Со зголемувањето на популарноста на дигиталните производи секоја година, никогаш немало подобро време да се вклучите во акција и да започнете со продажба на сопствени дигитални производи онлајн.

Од е-книги и дигитални отпечатоци до онлајн курсеви и музика, има импресивна низа на дигитални производи што би можеле да ги продавате. 

Користете ја оваа листа како скокачка точка за да започнете, и со малку време и напор, можете да почнете да гледате некои импресивни профити од вашиот онлајн страна метежот.

Ако не сакате да продавате на платформа од трета страна, и наместо тоа сакате да започнете своја сопствена онлајн продавница, тука се најдобри бесплатни градители на сајтови за е-трговија.

Референци

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...