10 Примери за инспиративна блог страница

in Онлајн маркетинг

блогови станаа популарен начин луѓето да ги споделат своите мисли, идеи и искуства со светот. Сепак, со толку многу блогови таму, може да биде предизвик да се издвоите од толпата. Тоа е местото каде што доаѓа инспирацијата. Во оваа статија ќе истражиме 10 инспиративни примери на блог страници кои ја демонстрираат креативноста, личноста и ангажманот на корисниците.

Блоговите се напорна работа. Како сопственик на блог, Можам да го потврдам ова. Поминав многу ноќи буден во мали часови обидувајќи се да го изработете ја совршената статија за моите читатели. 

Па дали вреди?

Апсолутно. Да имам висококвалитетен блог е од суштинско значење за мојот бизнис затоа што води органски – и бесплатен – сообраќај кон мојата веб-страница. И знаете што е еднакво на бесплатен сообраќај? Приходи!

Во денешно време, каде што сите се натпреваруваат за внимание и тоа неостварливо прво место во резултатите од пребарувачите, никогаш не било поважно да се воспостави блог на вашата веб-страница.

Блогот ве утврдува вас (и вашиот бренд) како лидер на пазарот и авторитет во вашата ниша. И колку повеќе луѓето ви веруваат, толку повеќе ќе го користат вашиот бренд и ќе го споделат со другите.

Но, како што реков. Блоговите не се торта, и мора да вложите сериозен напор за да креирате убава блог страница. Јас секогаш учам туѓи блог страници за да видам што можам да научам од нив, па така и вие. Проверете го мојот водич за тоа како да започнете успешен блог овде.

Значи, ајде да погледнеме во инспиративни блог страници заедно.

10 Примери за инспиративна блог страница

Најдобар начин да се почувствувате како треба да изгледа и да се однесува страницата на блогот е преку проучување на постоечките блогови. Започнете со брендови што ги сакате и ви се восхитувате, и работа од таму.

Во меѓувреме, еве мојот рачно избран избор на инспиративни примери на блог страници. Тие содржат се што е потребно за да го привлечат читателот и да го привлечат неговото внимание. Се надевам дека ви се допаѓаат исто како и мене.

1. TechCrunch

блог techcrunch

TechCrunch е онлајн блог/весник кој се фокусира на обезбедување написи за стартапи и високотехнолошки бизниси. Работи од 2005 година и се етаблира како доверлив и доверлив извор на технологија и дигитални информации.

TechCrunch има широк спектар на бесплатни статии на својата веб-локација, или можете да се регистрирате за да пристапите и да ја читате неговата врвна содржина TechCrunch+.

Платформата се занимава со многу дневни содржини, па написите брзо се движат. Затоа, од суштинско значење е тоа читателите можат лесно да ги најдат најновите наслови и брзо да бараат теми за кои се заинтересирани.

TechCrunch

TechCrunch се осврна на ова со прикажувајќи ги своите најуспешни написи веднаш на врвот на страницата. Додека скролувате надолу, можете прегледајте список на „Најнови“ написи за да можете на прв поглед да видите што точно е ново. 

Ако барате нешто специфично, страницата има a листа на теми прикажан на левата страна на екранот, што го прави неверојатно лесен за кликнување на различни теми.

Ако сакате да најдете нешто конкретно, има лента за пребарување да ви помогне да го најдете тоа што го барате.

TechCrunch

Страницата на блогот користи високо читлив задебелен sans-serif фонт. Насловите се кратка и брза, но информативна, додека краткиот опис ви кажува повеќе за статијата без да треба да кликнете на неа.

Сликите се релевантни, но се јасно преземени од веб-страници за акции со фотографии. Сепак, бидејќи TechCrunch произведува повеќе статии дневно, ние ќе ги оставиме поради ова.

2. Стонифилд органски

Стонифилд органски блог

Стонифилд е органска, семејна фарма лоцирана во Њу Хемпшир. Фармата е дом на 200,000 хектари со илјадници молзни крави. Основана во 1983 година, таа произведува јогурт и млеко на одржлив начин.

Блогот на страницата е совршен пример за производство на страница што е прецизно „на бренд“. Веднаш можете да ја видите доследната употреба на соодветни слики и илустрации кои одат со остатокот од веб-страницата.

Јасно е дека кога не може да се најде соодветна фотографија, тие користете илустрација создадена од истиот дизајнер или нивното лого. Резултатот е а многу атрактивна страница која ве поканува да кликнете.

Стонифилд органски

Наместо да се зборува бескрајно за производите на фармата. Наместо тоа, Стонифилд се фокусира на теми кои се важни за читателот. Одржливоста, обновливите извори на енергија, органското јадење и практиките на мали фарми се вообичаени теми и сето она што брендот го отелотворува.

Стонифилд органски

Самата страница е уредно поставен со помош на пријателски фонт за секој наслов на блогот, заедно со клучни зборови кои ќе ви помогнат да разберете повеќе за темата. Додека страницата нема лента за пребарување, има дел кој ви овозможува да кликнете на одредени теми, со што се појавуваат релевантни статии.

Сè на сè, ова е одличен пример за кохезивен дизајн што го опфаќа брендот на најдобар можен начин.

3. Google

Google блог

Google. Примарната причина поради која се стремиме да имаме вредна и пребарлива содржина на нашите веб-локации. Значи, тоа е само причина што компанијата обезбедува светол пример за тоа што треба да содржи страницата на блогот.

И сјае. Бизнис на врвна технологија треба апсолутно да ја користи споменатата технологија каде што е можно, и Google го прави ова со додавање на анимирана илустрација на неговата избрана статија заедно со мазни интеракции кога лебдите над неговите сликички на написите.

google

Распоредот на страницата е сложен и се оддалечува од униформниот распоред на „блок“. и наместо тоа се одликува со асиметричен стил кој додава интерес, а сепак е лесен за навигација.

Избраните и најновите написи се видно прикажани на врвот на страницата. Како што скролувате надолу, ќе ви бидат претставени странично лизгање делови ткапа прикажува наслови на написи поврзани со одредени теми. Ова е уреден начин да се вклучат многу информации на една страница без да се чувствува пренатрупано.

google

Google јасно вработува помош од тим дизајнери бидејќи многу од написите на блогот го карактеризираат неговиот препознатлив стил на илустрации. тие се измешани со фото слики, сепак, за да додадете разновидност на страницата. Употребата на Product Sans – GoogleСопствен фонт - е многу читлив за сите.

Според мое мислење, Google дефинитивно ја закова својата блог страница и се искачи на сопствените високи стандарди за тоа што сакаат неговите пребарувачи.

4. Обој ме Кортни

Обој ме блог Кортни

Неколку блог страници се визуелно привлечни како Обој ме Кортни. Оваа мода од Њујорк ја вградува љубовта кон светли, смели бои во неа блог. Нејзините написи промовира инклузивност и самодоверба и ја охрабрува нејзината публика да се „облекува надвор од редот“.

Не ти треба да ти кажам колку wow фактор поседува оваа блог страница. Веднаш ви се обезбедуваат шарена гозба за очи. Сè, од сликите до елементите во боја на самата страница, беспрекорно се совпаѓа за креирање забавен и разигран дизајн.

Обој ме блог Кортни

Карактеристики на распоредот на страницата лизгачки слики од банери на врвот до покажете истакнати статии. И додека се движиме подолу по страницата, има многу мали делови да истражите и кликнете на.

Страницата е секако зафатен, но тоа е во согласност со темата плус, тоа е возбудливо да се движите наоколу и да го откриете секој дел, па не е важно што не е секогаш очигледно за што се работи секој дел. За оние кои сакаат да најдат нешто конкретно, има лента за пребарување на врвот на страницата.

Обој ме блог Кортни

За да додадете на светлиот стил, кога ќе кликнете на копчето „прочитај сега“ на написите, малку се почестувате „поп“ анимација, и на друго место на страницата, можете да најдете други слатки анимации и интеракции.

Кортни јасно посветува многу време и размислување за изгледот на нејзиниот блог, бидејќи вниманието на деталите е 10/10. Кога блогот е вашиот главен бизнис, овие работи материја, и ова е совршен пример за да се инспирира.

5. Старбакс

блог на Старбакс

Во ред, така што на Старбакс навистина не му треба никаков вовед. Ниту, пак, бара помош за да се забележи нејзиниот бренд во резултатите од SERP. Сите знае што е тоа и што прави. Но, тоа е не поентата на нејзиниот блог.

Мега корпорациите и бизнисите можат брзо да станат „без лице“ и почнуваат да му недостигаат тој многу важен човечки елемент. Ова предизвикува сомнеж кај клиентите кои почнуваат да негодуваат недостатокот на транспарентност – особено ако компанијата била во неволја поради своите помалку од етички практики во минатото.

Старбакс

Блогот на Старбакс се обидува да ја промени својата „безличност“ и внесува здрава доза на хуманизам во имиџот на брендот. Ќе забележите дека написите многу малку зборуваат за производите и наместо тоа ќе изберете истакнете што прави компанијата и луѓето со кои работи, особено она што го прави во корист на локалните заедници.

Блогот, исто така, има силен фокус на тоа како Старбакс се стреми да биде поодржлив и да усвои етички практики. Без разлика дали верувате дека компанијата е или не, таа секако прави силни напори да се појави така преку својот блог.

Старбакс

И покрај тоа што е бренд што не го сакаат сите, мислам дека можеме да се согласиме дека го има го искористи својот блог ефективно за да го создаде и обликува својот имиџ во попозитивна насока. 

Самата страница има а основен распоред со илустрации на слики и јасни, читливи наслови. Фонтот е многу присутен, а сепак е достапен за повеќето. Иако не е визуелно најпривлечната страница, таа е содржината има најголемо значење овде.

6. DJMag

Блог на DJMag

DJMag е месечна печатена и дигитална публикација посветена на електронската музика, Диџеи и клупска култура. Компанијата со седиште во Велика Британија е основана во 1991 година и сега е циркулирана во повеќе земји, вклучувајќи ги и САД.

Ако се занимавате со ниша толку кул како електронската музика, тогаш треба да имате блог страница за да одговарате. И блог страница на DJMags истекува свежина. 

На врвот на страницата, имате огромен простор за врвната статија на страницата. Иако е основна во неговиот дизајн, паметната употреба на слики е она што се издвојува. Профилите на уметникот се внимателно избрани така што тие се вклопуваат беспрекорно во една слика.

djmagazine

Низ целата страница, имате понатамошна употреба на привлечни слики од уметници и логоа на производствени етикети. Особено ми се допаѓа употребата на вградени видеа на YouTube. На крајот на краиштата, има смисла дека веб-локацијата посветена на звукот всушност треба да содржи дел од него на својата страница.

Користениот фонт е чист сан сериф, и интересно, насловите на блогот не се напишани со големи букви, правејќи ги чувствувајте се поопуштено и одговарање на целокупниот стил на страницата.

Исто така, ми се допаѓа употребата на написи со различни големини, наместо да ги одржувам униформирани. Ова им овозможува на елемент на откривање за читателот додека ја зголемува визуелната привлечност на страницата. Многу од написите на блогот вклучи и вграден аудио.

Сајтовите што имаат содржина зад ѕидот за плаќање обично ме фрустрираат затоа што обично ви дозволуваат да ги прочитате првите неколку редови од статијата пред да го блокирате пристапот. Повеќе би сакал овие написи воопшто да не се достапни за оние кои не плаќаат. DJMag е исклучок овде, бидејќи содржината на блогот не е ограничена. Очигледно ја задржува својата содржина на paywall на друго место.

7. BarkBox

блог на barkbox

BarkBox е компанија која создава и испраќа месечни тематски кутии до сопствениците на кучиња. Кутиите содржат задоволства, играчки и други погодности засновани на потребите на кучето.

Ова е забавна страница на блог што одговара на забавен производ. Нејзините разиграна употреба на слики и цртани фонтови совршено додајте ја предвидената естетика без да изгледате детски или аматерски. И се разбира, кој не ужива во бескрајните слики од најдобриот пријател на човекот?

кора кутија

Секоја слика на блог пост - без разлика на темата - содржи слика на куче. Така, додека сликите се разликуваат од една до друга, секогаш има кохерентна тема насекаде.

На врвот на страницата се наоѓа нагласената објава на блогот и ми се допаѓа употребата на „Лента за брз поглед“ десно што прикажува трендовски написи. Подолу по страницата, написите се уредно распоредени во категории и секогаш можете да ја користите лентата за пребарување за да ги намалите работите.

блог на barkbox

Овој блог е навистина добар пример за сајт кој е сериозен бизнис, но не се презема себеси премногу gravement. Насловите на написите на блогот се лесно и пријатно додека сеуште обезбедува вредни информации за читателот.

Исто така, дали го спомнав слики од кучиња?!

8. Canva

блог на платно

Ако веќе некое време ги читате моите написи, веќе ќе знаете колку сум обожавател на Канва. Оваа компанија сака да подарува многу работи бесплатно, а неговата блог страница е полн со вредни информации да им помогне на корисниците на нејзината платформа да го извлечат најдоброто од неа.

Canva е платформа за графички дизајн што го олеснува речиси секој да создава прекрасни дизајни за работа, социјални медиуми, рекламни кампањи и многу повеќе. (Проверете го мојот преглед на Canva Pro овде).

И компанија фокусирана на дизајн, се разбира, има многу атрактивна блог страница. Сепак, не е фенси и не вклучува ништо премногу „таму надвор“. Но, тоа е поентата. Одличниот дизајн не треба да биде фенси.

блог на платно

Наместо тоа, Канва се одлучи за а чист и јасен распоред и користени внимателно избрани слики за поддршка на насловите на написите на блогот. На врвот на страницата, можете да видите поголеми сликички за истакнатата објава, а лизгањето по сликите ви дава брз зумирање анимација. 

Страницата е подредена на тематски секции што можете да го проширите за да откриете повеќе релевантни написи, а секоја страница со тема има своја истакната слика на статијата.

Како и едноставниот дизајн, ќе го забележите тоа оваа страница нема преглед на статија во нејзините сликички. Причината за ова е тоа што не е потребно. Наместо тоа, секоја статија има краток, супер концизен наслов. Кога ќе го прочитате секој од нив, точно знаете што ќе добиете од читањето на статијата. 

Добивањето наслови на точка е ретка вештина, па затоа Препорачувам да ги проучувате да добиете идеи за вашите сопствени наслови на блогови.

9. Gizmodo

Блог на Gizmodo

Gizmodo е страница која се фокусира на технологијата, безбедност, науката и културата, како и обезбедување на голем број препораки и прегледи на клиентите за електронски артикли. Таа произведува многу содржини со повеќе теми објавени секој ден.

Секој сајт што се занимава со голема количина на информации треба да биде добро организиран. И Gizmodo е. Всушност, распоредот е многу слично на TechCrunch. Истакнатата статија го има најголемото место на врвот на страницата, а другите врвни статии се наведени десно од неа. Тогаш и вие имате трендовски статии наведени лево.

Блог на Gizmodo

Како што скролувате надолу по страницата, можете да видите други статии уредно организирани во категории, секој со соодветна сликичка и наслов што привлекува внимание. Ниту овде не се потребни описи на написите на блогот.

Она што е поинтересно за оваа блог страница е тоа некои од сликичките имаат GIF или видео клипови. Ова веднаш паѓа во очи над сите други содржини на страницата и ве поканува да кликнете за да видите за што се работи.

Блог на Gizmodo

Страницата има и видео плеер каде што можете да гледате трендовски видео содржини без да морате да кликате од страницата. Ова додава уште еден слој на интерактивност и го поканува читателот да остане на страницата.

Користената типографија е задебелена и читлива, и иако сликите не се највозбудливите (можеби слики од акции), тие секогаш се релевантни за соодветниот наслов на статијата.

10. Максомора

Блог на Maxomorra

Maxomorra е шведски бренд за детска облека познат по своите светли, шарени и шарени дизајни. Компанијата има силен етички став и користи само одржливи, органски материјали и производствени практики.

Блог-страницата на Maxomorra е супер минимална додека сè уште успева да биде 100% на брендот. Тоа е веројатно најосновниот распоред на страницата во целата оваа листа и нема истакнати објави или други дополнителни елементи.

Наместо тоа, имате листа со сликички со две колони каде што можете да скролувате надолу по страницата и да ги видите заглавијата и описите на написите.

Блог на Maxomorra

Веројатно прашувате зошто го вклучив на списокот ако е толку основно. Па, само сакав покажете дека страниците на блогот не мора да бидат комплицирани, и супер едноставен ќе направи сосема добро се додека ги имате сите други елементи во право.

Со Maxomorra, тоа е сликите на статијата што најмногу се истакнуваат. Сите тие покажете ја препознатливата облека на компанијата, или моделирани од среќни деца или прикажани заедно со соодветните реквизити. Тоа изгледа одлично.

А она што не се преведува на сликите од екранот е тоа некои од насловите на блоговите имаат видео клипови кои автоматски се репродуцираат додека се движите низ, што додава динамичен елемент на инаку статична страница. 

Па гледаш, блог страниците не мора да бидат детални или сложени за да бидат инспиративни. Добијте ги вашите слики на бренд и додајте неколку видео клипови, и ќе добиете прекрасна, минималистичка страница.

Што е блог страница?

Блог-страница е дел од веб-локација каде што поединец или компанија редовно објавува пишани статии или записи, познати како блог постови. Овие објави може да бидат во форма на текст, слики, видеа или комбинација од овие формати. Целта на страницата на блогот е да синформации за зајаци, увиди или мислења за различни теми со публика која може да биде заинтересирана за содржината.

Ќе има типична блог страница насловот на најновиот пост на врвот на страницата, заедно со другите неодамнешни објави наведени подолу iт. Секој блог пост има тенденција да содржи многу слики плус област во подножјето на објавата за читателите да остават коментари.

Вообичаено е за цели веб-локации да бидат посветени на блогирање содржина и блог страници. ЈасВо овој случај, страниците на блогот ќе бидат подредени во категории што ќе му олесни на читателот да го најде типот на содржина што ја бара,

Зошто е важна страницата на блогот

Страницата за блог е важна затоа што дозволува поединци, бизниси или организации да креираат и споделуваат вредна содржина со својата публика, што може да помогне да го утврдат нивниот авторитет, кредибилитет и стручност во нивните соодветни области. Исто така, може да го подобри сообраќајот на веб-страниците, ангажирањето и рангирањето на пребарувачите, што може да доведе до повеќе можности за раст и успех.

Блоговите се од суштинско значење ако сакате вашата веб-страница да се најде во резултатите од органското пребарување. Со други зборови, блоговите постојат за да се подобри оптимизацијата на веб-страницата. Ако страницата на вашиот блог содржи добро направена содржина погодна за оптимизација, најверојатно ќе се појави на првата страница од а Google пребарување.

И колку повеќе блог страници имате на вашата веб-страница, толку повеќе индексирани страници имате за пребарувачите да ги најдат. Значи, редовната содржина на блогот е неопходна за прикажување Google дека вашата веб-страница е активна.

Но, има уште.

Содржината на блогот треба да обезбеди нешто вредно за своите читатели. 

Ако произведувате висококвалитетна содржина која одговара на прашања, решава проблеми, дава совети или учи некого на нешто, тогаш луѓето ќе останат наоколу за да го прочитаат. Колку подолго некој се задржува на страницата на вашиот блог, толку е поголема веројатноста дека ќе го прелистат остатокот од вашата веб-страница за да видат што нудите

Што треба да има една инспиративна блог страница?

Најдобрите блогери и блог страници сериозно размислуваат за нивната содржина, дизајн и корисничко искуство. Ако сакате да креирате блог за вашата публика, ова се основните компоненти на a добро направена блог страница:

  • Добро организирана содржина: Луѓето треба лесно да ги најдат темите за кои се интересираат
  • Исчистете ги насловите на блоговите: За што е секој пост на блог? Вашиот наслов треба да го открие ова на прв поглед
  • Кохезивни слики: Сликите што ги користите за сликички на објавата на вашиот блог треба да го одразуваат вашиот бренд
  • Лента за пребарување: Ако читателите се заинтересирани за одредена тема, тогаш лентата за пребарување им овозможува брзо да најдат релевантна содржина
  • Брзи брзини на вчитување: Суштинско, но често занемарено. Ако вашата блог страница и објави бавно се вчитуваат, читателите ќе го изгубат трпението и ќе продолжат понатаму

Најчесто поставувани прашања

Резиме - Најдобри примери на блог страници кои ќе ви помогнат да ве инспирирате

Ако сè уште не сте поставиле блог страница за вашата веб-страница, време да го направите тоа е сега. Може да пропуштите витален бесплатен сообраќај, што на крајот ќе доведе до повеќе приходи.

Запомнете одвојте време за да ја креирате вашата блог страница на привлечен начин и оптимизирајте го за одлично корисничко искуство. 

Започнете да објавувате редовни објави и статии на блогови. Осигурајте се дека содржината е висококвалитетна и вредна. И со текот на времето, ќе видите како вашиот сообраќај цвета.

Ако сакате да се мотивирате од прелистување низ дизајнерски решенија за други категории на страници, прочитајте ги моите написи на: 

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...