Како да го инсталирате YOURLS за помалку од 3 минути (со користење на Softaculous)

Напишано од

Еве јас ќе ви покажам, чекор-по-чекор, како да го инсталирате Скратувач на линкови YOURLS на прилагодено име на домен користејќи Softaculous во вашата заедничка веб-хостинг сметка cPanel.

СВОИ (кратко за Yнашите Own URL Shortener) е бесплатна алтернатива за скратување на URL-адреси, со отворен код и самодомаќин на bit.ly, goo.gl или is.gd.

Bit.ly или Goo.gl се навистина добри услуги за скратување на врски, но можеби сакате да креирате ваши брендирани скратени врски користејќи 100% бесплатна, со отворен код, само-хостирана и флексибилна апликација за скратување на URL-то.

Во овој туторијал, ќе ви покажам како да инсталирате скратувач на линкови со сопствен хостинг YOURLS користејќи приспособено име на домен на Softaculous (за инсталација на Ubuntu или CentOS проверете водичите овде).

Ќе претпоставам дека веќе имате регистрирано сопствено име на домен и дека сте го поставиле на вашиот веб-домаќин.

Инсталирање на YOURLS со помош на Softaculous и почнете да ги скратувате URL-адресите не треба да ви одземат повеќе од неколку минути.

1. Најавете се на cPanel на вашиот веб-домаќин (јас користам SiteGround)

мекост

Прво, треба да се најавите на контролната табла за веб хостинг (cPanel) и да кликнете на иконата или копчето Softaculous. Јас користам SiteGround и тоа е веб-домаќинот што го користам и препорачувам (прочитај го мојот SiteGround преглед).

YOURLS може да се инсталира на повеќето споделени веб-домаќини како на пример на InMotion хостинг (преглед овде) или на Bluehost (преглед овде) и ќе го најдете во скриптите за инсталација со 1 клик (како Softaculous, Installatron или Fantastico Deluxe) во cPanel на вашата хостинг сметка.

(ЗА, проверете го мојот SiteGround vs Bluehost споредба ако сте заинтересирани да знаете како овие два веб-домаќини се спротивставуваат еден против друг)

2. Пристапете до Softaculous (или Installatron или Fantastico Deluxe)

softaculous твое

Следно, лоцирајте го полето за пребарување и побарајте ја апликацијата за скратување на URL-то YOURLS.

3. Инсталирајте го YOURLS на Softaculous

инсталирај го твоето

Потоа кликнете на врската за инсталирање Yourls.

4. Конфигурирајте ги поставките YOURLS

конфигурирајте ги вашите softaculous

Конечно, треба да го конфигурирате поставувањето YOURLS и поставките за најавување YOURLS.

 1. Изберете протокол: Ви препорачувам да користите не-WWW (т.е. само http:// или https://), бидејќи ова дополнително ќе го скрати URL-то
 2. Изберете домен: изберете домен на кој ќе го инсталирате YOURL (на пр. имам wshr.site)
 3. Во директориумот: Оставете го ова празно
 4. Име на страницата: изберете име за името на страницата YOURLS
 5. Корисничко име на администраторот: изберете тешко да се погоди корисничко име
 6. admin лозинка: Изберете лозинка за уште потешко да се погоди
 7. Име: Вашето име
 8. Презиме: Вашето презиме
 9. Административна е-пошта: вашата адреса за е-пошта
 10. Инсталирај: Кликнете на копчето за инсталирање и YOURLS ќе се инсталира

Кликнете на копчето за инсталирање и скратувачот на URL-то YOURLS ќе се инсталира со помош на Softaculous. Откако ќе се инсталира, ќе ви бидат дадени корисничкото име и лозинката на вашата контролна табла/административна област YOURLS.

твојата табла за скратување на URL-то

Тоа е сè, завршивте и сега научивте како да го инсталирате YOURLS!

За да ги завршиме работите, овде подолу ги сумирав барањата на серверот и забележав некои од добрите и лошите страни на ВАШЕТО.

Барања за вашиот сервер

 • Серверот мора да има овозможено mod_rewrite
 • Серверот мора да поддржува најмалку PHP 5.3 и MYSQL 5
 • Мора да има своја датотека .htaccess (т.е. не можете да инсталирате YOURLS во истиот директориум како на пример WordPress)

ВАШИ добрите и лошите страни

Позитивни:

 • Тоа е 100% бесплатно
 • Тоа е со отворен код (за разлика од bit.ly)
 • Тој е сам-домаќин (го поседувате за разлика од bit.ly)
 • Флексибилен е и лесен за инсталирање на cPanel (контролен панел кој најмногу веб-домаќини како Hostinger употреба)
 • Можете да користите кој било домен што го поседувате
 • Може да ги промените дестинациите на URL-то подоцна (за разлика од bit.ly)
 • Огромен опсег на бесплатни YOURLS приклучоци (за разлика од bit.ly)
  • Приклучоци што ви овозможуваат да изберете од низа типови пренасочувања (на пр. 301, 302, мета пренасочување)
  • Приклучок што поставува резервна URL-адреса
  • Приклучок што ги прави URL-адресите нечувствителни на букви
  • Приклучок што принудува мали букви
  • Приклучок што додава Google Означување на врската со аналитика
  • Приклучок што го крие упатувачот или ве води до услуга за анонимизатор
  • Плус товари повеќе приклучоци кои го продолжуваат ВАШЕТО
 • Можете да увезувате и извезувате URL-адреси (за разлика од bit.ly)
 • Можете да додавате корисници (за разлика од bit.ly)
 • Можете да го користите за да креирате адреси за суета, кампања и продажба (на пр. за Зделки за веб-хостинг во црниот петок суета URL-адреси)

Конс:

 • Може да биде тешко да се инсталира рачно
 • Може да биде уште поголем предизвик да се инсталира на облак сервер (на пример на Kinsta or Облаци or WP Engine)
 • Нема достапни сеопфатни резервни копии (увоз/извоз или извоз на база на податоци се единствените ваши опции)
 • Дизајнот на скратувачот YOURLS е основен (во споредба со Bit.ly)

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...