Топ 5 (засекогаш и секогаш) профитабилни зимзелени ниши за блогирање

in Онлајн маркетинг

Еве листа на врвот 5 најдобри профитабилни зимзелени ниши за блогирање за 2024 година, со подниши, кои ќе останат зимзелени и ќе бидат профитабилни за блогирање засекогаш и секогаш!

Кога започнувате блог, најтешкиот избор што треба да го направите е тој на избор на ниша. На крајот на краиштата, тоа го ограничува она за што можете и што не можете да пишувате на вашиот блог.

Но, тоа не е единствениот проблем. Некои ниши се подобри од другите.

И наоѓање на а ниша за блогирање што е докажано дека е профитабилно и ќе остане долго време може да биде тешко.

Така, во оваа статија ќе споделиме со вас некои од најдобрите зимзелени ниши за блогирање на кои дури и професионалните блогери се обложуваат со своите највисоки долари.

Што е зимзелена ниша за блогирање?

Додека модите и трендовите исчезнуваат, секогаш остануваат зимзелени ниши. Модната диета или дури и модерната диета како Кето или Палео може прилично брзо да излезе од мода и штом ќе излезе, луѓето ќе престанат да го посетуваат вашиот блог ако се работи за тоа.

како да ја пронајдете вашата ниша за блогирање

Наместо Блогирањето за Палео диетата или Кето диетата, понекогаш може да биде попаметно да блогирате за „само“ диета воопшто. Наместо да се зборува за една марка на голф палки, може да биде подобро да се зборува за „само“ голф.

Ова се зимзелени ниши за блогирање кои никогаш нема да излезат од мода и секогаш ќе има луѓе во нив подготвени да го купат тоа што го продавате.

Сега, некои зимзелени ниши за блогирање се подобри од другите. Тие плаќаат повеќе од другите. Имаат повеќе луѓе кои ги бараат и им требаат повеќе од другите.

google побарувачката за пребарување

Во оваа статија, ќе ве водам низ списокот на зимзелени ниши проверени со време од кои можете да изберете.

Зошто да изберете зимзелена ниша?

Трендовите и модата може да излезат од мода, но зимзелената потреба не. Секогаш е релевантен и популарен.

Се сеќавате на 2015 година? Тогаш, ховербордите беа најпопуларниот технолошки гаџет. Денес, не толку популарно.

побарувачката за пребарување на ховерборди

Диетата може да излезе од мода, но губењето килограми никогаш нема. Луѓето можеби ќе ја надминат палео диетата, но секогаш ќе има луѓе кои сакаат да изгубат тежина.

Ако изберете ниша што не е зимзелена, ќе ја изгубите целата работа што сте ја вложиле во градењето на вашиот блог ако таа ниша исчезне.

На пример, ако потрошите 5,000 долари за создавање содржина на тема Диета со палео и потоа диетата излегува од мода, тогаш ќе го изгубите сообраќајот и целата содржина што би ја создале ќе отиде во отпад.

Сега, ова не значи дека не треба да блогирате за трендови или моди, но ако вашиот блог зависи од тренд или мода, ќе ја изгубите публиката ако трендот исчезне.

најдобрите зимзелени ниши за блогирање

Топ 5 најдобри зимзелени ниши за блогирање

1. Здравствена ниша

на здравствена ниша е една од најголемите ниши на Интернет. Тоа е, исто така, веројатно најдобрата ниша за блогирање или барем една од најдобрите зимзелени ниши таму. Од гледање нагоре дали бенката на вашата рака е нешто за што треба да одите на лекар, до губење на тежината или стекнување мускули, нашето лично здравје е нешто на кое сите трошиме многу време и пари.

Блоговите во здравствената ниша обично се насочени кон болна точка како што е губење на тежината или стекнување мускули или ослободување од зависности. Здравствената ниша е голем пазар кој содржи буквално илјадници помали ниши во него.

Кога одите со здравствената ниша, можете или да изберете да таргетирате сè што е здравје или би можеле да се намалите уште повеќе.

На пример, можете да ја изберете нишата за исхрана и да зборувате само за диети како DietDoctor.com.

диететичар

Тоа е блог кој зборува за сите видови диети, вклучувајќи пост, кето, палео итн.

Или можете да зборувате за сè што има за здравјето како HealthAmbition.com:

здравствена амбиција

Зборуваат за се, од избор на душек до слабеење со цедење.

Еве неколку примери на под-ниши во нишата за исхрана од кои можете да изберете:

 • Диета и губење на тежината.
 • Зголемување на мускулите.
 • Додатоци.
 • Навики.

Зошто оваа ниша е зимзелена?

Луѓето секогаш ќе сакаат да изгубат тежина или да се здебелат или да бараат брз лек за нивните заболувања. Дури и ако одредена диета исчезне, ќе останат милиони луѓе кои ќе сакаат да ослабат. Дури и ако одреден тренд за нега на кожа излезе од мода, луѓето сепак ќе сакаат совети за нега на кожата.

Примери

2. Ниша на богатството

Освен ако не живеете во племе, потребни ви се пари за секојдневните трошоци. Но, тоа не е доволно за повеќето од нас. Сите сакаме да изградиме богатство за да можеме да правиме што сакаме кога и да посакаме.

на ниша за богатство е еден од најпопуларните на Интернет. Без разлика дали сакате да го развиете вашиот мултимилионски бизнис или да го започнете вашиот прв со само 100 долари, оваа ниша е местото каде што е.

За разлика од здравствената ниша, генерално е препорачливо да се ниши колку што е можно повеќе во нишата за богатство. Причината е што има многу измамници на Интернет кои измамуваат луѓе со ветување за брзи пари. Ако сакате да изградите публика во нишата за богатство, треба малку да се намалите.

Наместо да зборувате за сè што создава богатство, зборувајте за правење пасивен приход онлајн како што тоа го прави Пет Флин на SmartPassiveIncome.com:

паметен пасивен приход

Или пишувајте за градење партнерски веб-страници како што тоа го прави Дом на HumanProofDesigns.com:

човечки дизајни

Еве неколку примери на под-ниши во нишата за богатство од кои можете да изберете:

 • Лични финансии.
 • Заработете пари на Интернет.
 • Пасивен онлајн приход.
 • Како да започнете блог и совети за блогирање.
 • Изградба на придружни локации.
 • Купување/лизинг на недвижности.
 • Собирање средства за стартапи.

Зошто оваа ниша е зимзелена?

Луѓето секогаш ќе сакаат да заработат повеќе пари. Дури и оние кои веќе имаат многу. Најголемите играчи на овој пазар се претежно копирајтери кои се добри во продажбата. Овие луѓе знаат дека оваа ниша е еден од најголемите заработувачи на пари. И конкуренцијата во оваа ниша е само знак дека е профитабилна.

Примери

3. Лажат за запознавање

на датира лажат постои многу долго време. Блогерите во оваа ниша заработуваат пари на различни начини. Од нудење љубовни совети до пишување рецензии за веб-локации за поврзување, има нешто за секого во оваа ниша.

Ако размислувате да се нурнете во оваа ниша, ви препорачувам да изберете демографија. На пример, пишување совети за состаноци за жени. Причината е во тоа што треба да изградите доверба на овој пазар ако сакате луѓето да се вратат на вашата страница и да се спуштите (дури и само врз основа на демографијата) ќе ви даде огромна предност пред другите.

Има многу блогови во нишата за запознавање кои заработуваат над милион долари секоја година само со објавување совети за запознавање. Добар пример е DoubleYourDating.com на Дејвид ДеАнџело:

двојно дружење

Неговиот сајт наводно заработува над 20 милиони долари секоја година.

Еве неколку примери на под-ниши во нишата за запознавање од кои можете да изберете:

 • Совети за запознавање мажи.
 • Совети за запознавање жени.
 • Совети за онлајн запознавање.
 • Онлајн Запознавање Сајтови Осврти.

Зошто оваа ниша е зимзелена?

Запознавањето е нешто за што сите ги интересира и секогаш ќе биде. Ако пишувате рецензии за услугите за запознавање, никогаш нема да останете без содржина бидејќи секогаш ќе има нови кои ќе излегуваат со нови функции. И ако напишете совети за запознавање, секогаш ќе има илјадници луѓе на кои им треба.

Примери

4. Ниша за самопомош

Раст е вроден нагон кај секој човек. Сите ние сакаме да растеме и да ги подобриме нашите животи. Без разлика дали станува збор за дизајн на начин на живот во стилот на Тим Ферис или за подобрување на продуктивноста, постојат блогери кои можат да ви помогнат подобро да се справите со вашите лични проблеми.

Најдобриот дел за ниша за самопомош е тоа што не мора да бидете следниот џин Тони Робинс за да заработите пари и секако не треба да бидете експерт за она што го зборувате. Вие само треба да бидете доволно добри за да ги научите другите луѓе.

Во оваа ниша има блогери кои едноставно го споделуваат она што го учат со својата публика. Ова може да биде сè, од градење поголема самодоверба до односи и духовност. Еден таков блогер што ми доаѓа на ум е Џејмс Клир од JamesClear.com:

amesејмс чист

Тој пишува за само-подобрување и продуктивноста. Својот блог го започна пред само неколку години. И тоа сега доведе до тоа тој да напише бестселер на Њујорк Тајмс и да создаде онлајн курс за градење навики кој има илјадници студентите.

Друг одличен пример е Тиаго Форте од ForteLabs.co:

fortelabs

Тој пишува за продуктивност, управување со знаење и проток. Тој изгради огромна заедница околу својата страница едноставно со објавување редовни содржини на теми за продуктивност и само-подобрување.

Зошто оваа ниша е зимзелена?

Само-Подобрување се занимава со подобрување на себеси и растење како личност, што е поттик што сите го имаме. Има илјадници блогови во нишата за самопомош и милиони луѓе кои редовно ги читаат тие блогови.

Примери

5. Технолошка ниша

Дури и ако не сте глупак, веројатно ќе наидете на веб-локации во технолошката ниша одвреме-навреме. Блоговите во оваа ниша заработуваат пари со пишување рецензии за технолошки производи како што се телефони и лаптопи.

Тие, исто така, заработуваат со објавување совети и совети за подобро користење на технологијата или за поправка на работи како рутер.

на технолошка ниша и технолошките подниши се преполни, но и тоа е длабоко. Имате многу под-ниши за избор. Од пишување за безбедност до пишување прегледи за најдобрите лаптопи, има буквално илјадници под-ниши за избор.

Ако мислите дека нема многу пари за пишување рецензии за производи, тогаш погледнете на Wirecutter.com:

жици

Wirecutter објавува прегледи на производи за илјадници производи и беше купен од The ​​New York Times за над 30 милиони долари. Дури и ако не сте толку амбициозни, објавувањето рецензии за производи или пишувањето за технологијата може да генерира сериозна пасивен приход.

Сите производи што Wire Cutter ги разгледува на нивната веб-страница се придружни производи. Тие заработуваат пари секогаш кога некој купува преку нивните affiliate link.

Ако не сакате да ги прегледувате производите како паметни телефони и лаптопи, можете да пишувате за се што е поврзано со технологијата. На пример, Instructables е блог за создавање DIY работи со алатки како што е Arduino:

упатства

Тие постојат многу долго време и имаат изградено публика од милиони луѓе.

Еве неколку примери на подниши во технолошката ниша од кои можете да изберете:

Зошто оваа ниша е зимзелена?

Постојат илјадници технолошки производи на пазарот со нови производи кои излегуваат секој ден. Ако одлучите да пишувате рецензии само за паметни телефони, ќе бидете изненадени кога ќе видите колку нови паметни телефони се издаваат секој месец. И тоа не е сè, со новите технологии што излегуваат секоја година, има илјадници теми за кои можете да пишувате.

Примери

Брзо резиме

Важно е изберете добра ниша која е зимзелена. Тоа може да го направи или скрши вашиот успех.

Повеќето луѓе доаѓаат до Блогирањето со ниша во нивните умови. Ако не сте еден од нив, изборот на ниша од нашата листа на зимзелени блогови може да ви помогне брзо следете го вашиот пат до успехот.

Дури и ако изберете ниша од нашата листа погоре, Ви препорачувам да се обидете да „подведете“ малку подалеку.

Тоа ќе ви помогне да се одделите од другите и лесно да најдете публика. Наместо да зборуваме за сè здравје и да се трудиме да станеме следната MayoClinic, пишувањето за слабеење за мајките ќе биде многу подобро и полесно.

Без оглед на нишата што ќе ја изберете, на крајот од денот, она што е најважно е да започнете.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
ПРЕЗЕМИ ЈА МОЈАТА БЕСПЛАТНА ЕКНИГА од 30,000 ЗБОРОВИ ЗА „КАКО ДА ЗАПОЧНЕТЕ БЛОГ“
Придружете се на 1000+ други блогери почетници и претплатете се на мојот БИЛТЕН за моите ажурирања преку е-пошта и добијте го мојот БЕСПЛАТЕН водич од 30,000 зборови за започнување успешен блог.
КАКО ДА ЗАПОЧНЕТЕ БЛОГ
(ДА ЗАРАБОТИТЕ ПАРИ ИЛИ САМО ЗА ЗАБАВА)
ПРЕЗЕМИ ЈА МОЈАТА БЕСПЛАТНА ЕКНИГА од 30,000 ЗБОРОВИ ЗА „КАКО ДА ЗАПОЧНЕТЕ БЛОГ“
Придружете се на 1000+ други блогери почетници и претплатете се на мојот БИЛТЕН за моите ажурирања преку е-пошта и добијте го мојот БЕСПЛАТЕН водич од 30,000 зборови за започнување успешен блог.
Споделете на...