Како да користите ClickFunnels за партнерски маркетинг

in Продажни инка Градежни

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Ако сте партнер на пазарот, тогаш знаете колку е важно да имате алатка која може да ви помогне да ги зголемите вашите конверзии и продажба. И ClickFunnels е една од најдобрите алатки таму што може да го направи токму тоа. Како да користите ClickFunnels за партнерски маркетинг?

ClickFunnels е моќна маркетиншка алатка која ви овозможува да креирате прекрасни целни страници, формулари за фаќање на води, автоодговори за е-пошта и многу повеќе. И тоа не е само за филијали - ClickFunnels може да се користи од било кој тип на бизнис во која било индустрија за да ги зголеми нивните стапки на конверзија.

Значи, ако барате начини да го подигнете вашиот партнерски маркетинг бизнис на следното ниво, тогаш користењето на ClickFunnels е дефинитивно нешто што треба да го земете во предвид.

Како да користите ClickFunnels за Филијалата маркетинг? Еве целосен преглед на филијалата на Clickfunnels.

Што е ClickFunnels?

ClickFunnels е софтверска апликација која ви овозможува да креирате продажни инки и целни страници за да ги промовирате вашите производи и услуги онлајн.

што е clickfunnels

ClickFunnels е моќна алатка за генерирање на потенцијални клиенти што може да ви помогне да го развиете вашиот онлајн бизнис. Можете да ги користите ClickFunnels за да го придвижите сообраќајот до вашата веб-локација, да креирате список со е-пошта или дури и да продавате производи и услуги преку Интернет.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за ClickFunnels. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Ако сте партнер на пазарот, можете да го користите ClickFunnels за да креирате целни страници и продажни инки за да ги промовирате вашите партнерски производи и услуги.

ClickFunnels го олеснува создавањето на целни страници со професионален изглед и продажни инки, кои можат да ви помогнат да ја зголемите стапката на конверзија и да заработите повеќе провизии.

Проверете го мојот преглед на ClickFunnels за да дознаете повеќе за сите негови карактеристики на инка и градител на страници и добрите и лошите страни.

Придружната програма ClickFunnels

Како корисник на ClickFunnels, автоматски се запишувате во Придружна програма ClickFunnels. Оваа програма ви овозможува да продавате производи на ClickFunnels и да заработите до 40% провизии.

ClickFunnels има висока стапка на провизија што им помогна на минатите промотери да заработат шест цифри и повеќе.

Ако сте подготвени да започнете со промоција на ClickFunnels и да заработувате провизии, еве што треба да направите:

  1. Регистрирајте се за сметка на ClickFunnels.
  2. Најавете се на вашата сметка на ClickFunnels и одете во табулаторот Affiliate (впишете најавување за филијали на ClickFunnels).
  3. Од табулаторот Affiliate, можете да ги генерирате вашите партнерски врски и банери.
  4. Промовирајте ги вашите партнерски врски и банери на вашата веб-страница, блог или канали на социјалните медиуми.
  5. Кога некој ќе кликне на вашата партнерска врска и ќе купи, ќе заработите провизија.

Тоа е тоа! Ако сте подготвени да започнете со промовирање на ClickFunnels и да заработувате провизии, пријавете се за сметка на ClickFunnels денес.

Како да користите ClickFunnels за партнерски маркетинг во 2024 година

Ако сакате да влезете во партнерскиот маркетинг, или дури и ако веќе сте искусен продавач, ClickFunnels може да биде одлична предност.

ClickFunnels е моќна алатка која може да ви помогне да креирате продажни инки со висока конверзија, но може да се користи и за партнерски маркетинг. 

Може да се користи и за креирање целни страници и инки за страници за е-трговија, Wix и Squarespace, агенти за недвижнини, агенти за осигурување, тренери и консултанти, плус уште многу видови бизниси.

Ако не сте запознаени со ClickFunnels, тоа е алатка која ви овозможува да креирате продажни инки и ја користат некои од најголемите компании во светот, како Тони Робинс и Расел Брансон.

ClickFunnels е одлична алатка за affiliate маркетинг бидејќи ви овозможува да креирате прекрасни целни страници. Исто така, има вграден автоматски одговор за е-пошта, што значи дека можете да фаќате потенцијални клиенти и да продавате производи без да инвестирате во посебен е-мејл маркетинг алатка.

Обезбедувајќи ви се што ви треба креирајте и следете ги вашите партнерски врски, како и прекрасните целни страници и инки, ClickFunnels го олеснува започнувањето и гледањето резултати.

Плус, нивните Софтвер за акционетика ви овозможува да ги автоматизирате вашите последователни е-пошта, што го прави целиот процес уште полесен.

За да започнете со користење на ClickFunnels за партнерски маркетинг, прво ќе треба да се регистрирате за сметка на ClickFunnels.

Откако ќе се регистрирате за сметка на ClickFunnels, ќе можете да пристапите до контролната табла на ClickFunnels.

Сега, за да ја креирате вашата прва партнерска маркетинг инка, кликнете на копчето „Додај нова инка“, кое се наоѓа во горниот десен агол на контролната табла.

Ова ќе се појави скокачки прозорец каде што можете да изберете од различни шаблони за инка. За овој пример, ќе го избереме „Формуларот за нарачка во 2 чекора“ шаблон за инка.

clickfunnels формулар за нарачка во два чекора

Откако ќе го изберете шаблонот за инка „Формулар за нарачка во 2 чекора“, ќе бидете префрлени во создавачот на инка, каде што можете да започнете со прилагодување на вашата инка.

За почеток, ќе сакате да и дадете име на вашата инка, а потоа можете да почнете да додавате сопствено брендирање, слики и копија.

Откако ќе бидете задоволни со вашата инка, следниот чекор е да ги додадете вашите партнерски производи. За да го направите ова, ќе сакате да кликнете на табулаторот „Производи“, а потоа кликнете на копчето „Додај производ“.

инка

Ова ќе се појави скокачки прозорец каде што можете да ги внесете деталите за вашиот партнерски производ, вклучувајќи го името, цената и поврзаната врска.

Откако ќе го додадете вашиот партнерски производ, следниот чекор е да додадете копче за купување во вашата инка. За да го направите ова, ќе сакате да кликнете на табулаторот „Купи“ и потоа да кликнете на копчето „Додај копче за купување“.

Ова ќе се појави скокачки прозорец каде што можете да го внесете текстот за копчето за купување, како и бојата и големината.

како функционира партнерскиот маркетинг на веб хостинг

Откако ќе бидете задоволни со копчето за купување, следниот чекор е да додадете страница за благодарност во вашата инка. За да го направите ова, ќе сакате да кликнете на табулаторот „Ви благодарам“ и потоа да кликнете на копчето „Додај страница за благодарност“.

Ова ќе се појави скокачки прозорец каде што можете да го внесете насловот, поднасловот и да копирате за вашата страница за благодарност. Можете исто така да поставите слика или да изберете една од библиотеката со слики ClickFunnels.

Откако ќе бидете задоволни со вашата страница за благодарност, следниот чекор е да ја поврзете вашата инка со вашиот автоматски одговор за е-пошта. За да го направите ова, ќе сакате да кликнете на табулаторот „Интеграција на е-пошта“, а потоа кликнете на копчето „Додај интеграција на е-пошта“.

Ова ќе се појави скокачки прозорец каде што можете да изберете од различни провајдери на е-пошта, вклучително и MailChimp, AWeber, и GetResponse.

Откако ќе го изберете вашиот давател на е-пошта, ќе бидете однесени на страница каде што можете да ги внесете деталите за вашата листа на е-пошта, како што се името на списокот и адресата на е-пошта.

Откако ќе ги внесете деталите од списокот со е-пошта, следниот чекор е да ја поврзете вашата инка со вашиот процесор за плаќање. За да го направите ова, ќе сакате да кликнете на табулаторот „Процесор за плаќање“ и потоа да кликнете на копчето „Додај процесор за плаќање“.

Ова ќе се појави скокачки прозорец каде што можете да изберете од различни процесори за плаќање, вклучувајќи Stripe, PayPal и Authorize.net.

Откако ќе го изберете вашиот процесор за плаќање, ќе бидете префрлени на страница каде што можете да ги внесете вашите детали за плаќање, како што се вашето име, е-пошта и бројот на кредитната картичка.

Откако ќе ги внесете вашите детали за плаќање, следниот чекор е да ја објавите вашата инка. За да го направите ова, ќе сакате да кликнете на копчето „Објави“, кое се наоѓа во горниот десен агол на конструкторот на инка.

Придобивките од ClickFunnels за партнерски маркетинг

Ако не користите ClickFunnels, пропуштате една од најдобрите достапни алатки за да го олесните процесот на градење инка.

основна придружна инка

Еве некои од придобивките од користењето ClickFunnels за партнерски маркетинг.

1. Лесен е за употреба

ClickFunnels е многу прифатлива платформа за корисникот што го олеснува создавањето на вашата инка. Не ви се потребни никакви технички вештини или искуство за да го користите, што го прави идеален за филијали на пазарот кои штотуку почнуваат.

2. Достапно е

ClickFunnels е многу прифатлива, особено имајќи ги предвид сите карактеристики и придобивки што ги нуди. Постојат два различни ценовни планови за избор, и можете да започнете со основниот план за само 127 долари месечно.

3. Има се што ви треба

ClickFunnels доаѓа со се што ви треба за да изградите успешна инка. Вклучува градител на страници, автоодговори за е-пошта, формулари за нарачки и многу повеќе.

Плус, постојат различни шаблони и дизајни од кои можете да изберете за да можете да креирате инка што изгледа професионално.

4. Докажано е дека делува

ClickFunnels постои веќе некое време и докажано е дека е ефикасна платформа за градење успешни инки. Има многу успешни приказни од филијали на пазарот кои имаат користеа ClickFunnels за да ги развијат своите бизниси.

Ако сте партнер на пазарот, тогаш дефинитивно треба да размислите за користење на ClickFunnels. Тоа е лесна за употреба платформа која е прифатлива и доаѓа со се што ви треба за да изградите успешна инка.

Плус, има добро искуство што го прави одлична инвестиција за вашиот бизнис.

Клучни преземања: ClickFunnels е лесна за употреба, прифатлива платформа која доаѓа со се што ви треба за да изградите успешна инка.

Започнување со преку партнерски маркетинг на ClickFunnels

Ако го читате ова, тогаш веројатно сте заинтересирани да научите како да користите ClickFunnels за партнерски маркетинг бизнис.

Првиот чекор е да се регистрирате за сметка на ClickFunnels. Можете да го направите ова со одење на нивната веб-страница и кликнување на табулаторот „Цени“.

Откако ќе се регистрирате, ќе можете да ја креирате вашата прва инка. За да го направите ова, одете во табулаторот „Инки“ и кликнете на „Креирај нова инка“.

Сега, ќе можете да избирате од различни шаблони за инка. За таа цел, ќе го избереме шаблонот за инка „Affiliate Marketing“.

Откако ќе го изберете вашиот шаблон, ќе можете да започнете да го прилагодувате за да одговара на вашите потреби. Ова вклучува додавање на вашиот affiliate линкови, слики од производи и сè друго што сакате да го вклучите.

Кога ќе завршите, не заборавајте да ја тестирате вашата инка за да бидете сигурни дека сè работи правилно.

И тоа е тоа!

Клучни преземања: Можете да го користите ClickFunnels за да креирате продажни инки и целни страници за да ја зголемите стапката на конверзија и да остварите поголема продажба.

Како на вистински начин да го направите преку партнерскиот маркетинг на ClickFunnels

Ако размислувате да користите ClickFunnels за партнерски маркетинг, има неколку работи што треба да ги знаете за да бидете успешни.

Прво и основно, ClickFunnels е неверојатна алатка која може да ви помогне да ги зголемите вашите стапки на конверзија и да остварите поголема продажба.

Сепак, важно е да се запамети дека тоа не е магично апче - сепак треба да вложите напорна работа за да ги видите резултатите.

Како да користите ClickFunnels за партнерски маркетинг?

Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да постигнете успех со придружниот маркетинг на ClickFunnels.

1. Имајте јасна и дефинирана цел

Пред да започнете со користење на ClickFunnels, важно е да имате јасна и дефинирана цел на ум.

Што сакате да постигнете со вашата партнерска маркетинг кампања?

Откако ќе имате цел, можете да започнете да ја креирате вашата инка и да одредите кои чекори треба да ги преземете за да ја достигнете.

2. Направете инка со висока конверзија

Вашата инка е клучот за вашиот успех со ClickFunnels. Ако креирате инка што не се конвертира добро, нема да ги видите резултатите што ги сакате.

Поминете извесно време тестирајќи различни типови и дизајни на инка додека не најдете некој што работи добро за вашиот бизнис.

3. Испратете насочен сообраќај до вашата инка

Откако ќе имате инка со висока конверзија, време е да започнете да испраќате сообраќај до неа. Најдобар начин да го направите ова е да инвестирате во платени извори на сообраќај како на пр Google Реклами на AdWords или Facebook.

Може да добиете сообраќај и од бесплатни извори како што се SEO или социјалните медиуми, но ќе биде потребно подолго време за да се видат резултатите.

4. Следете ги вашите резултати

Важно е да ги следите вашите резултати за да можете да видите што функционира, а што не. Користете ја вградената аналитика на ClickFunnels за да ги следите вашите стапки на конверзија и продажба.

Ова ќе ви помогне да одредите што функционира и што треба да се измени за да видите подобри резултати.

Следејќи ги овие совети, ќе бидете на добар пат кон успехот со користење на ClickFunnels за партнерски маркетинг.

Само запомнете дека е потребно време, труд и трпение за да се видат резултати.

Клучни преземања: Важно е да имате јасна цел на ум пред да правите партнерски маркетинг со ClickFunnels, да креирате инка со висока конверзија и да испратите насочен сообраќај до вашата инка.

Заклучок

Сега кога знаете како да го користите ClickFunnels за партнерски маркетинг откако го прочитавте овој обемен преглед на придружната програма Clickfunnels, време е да го однесете вашиот партнерски маркетинг бизнис на следното ниво.

Со своите моќни карактеристики и интерфејс лесен за користење, ClickFunnels може да ви помогне да ги зголемите стапките на конверзија и продажбата.

Често поставувани прашања

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...