Како да креирате квиз во MailerLite

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Квизовите се одличен начин да ја вклучите публиката, да дознаете повеќе за нив и да ги зголемите вашите маркетинг напори. Во овој блог пост, ќе објасниме како да креирате професионален квиз во MaileLite.

Од 9 долари месечно

Испробајте го MaillerLite бесплатно за најмногу 1,000 примачи

Квизовите може да се користат за:

 • Создавајте потенцијални клиенти: Квизовите може да се користат за собирање адреси на е-пошта и други информации за контакт од потенцијални клиенти.
 • Возете го сообраќајот: Квизовите може да се користат за придвижување на сообраќајот до вашата веб-локација или целна страница.
 • Зголемете ја продажбата: Квизовите може да се користат за промовирање на вашите производи или услуги.
 • Едуцирајте ја вашата публика: Квизовите може да се користат за да се едуцира вашата публика за вашата индустрија или вашите производи.

MailerLite е моќна платформа за маркетинг преку е-пошта што го олеснува креирањето и објавувањето квизови.

Маркетинг по е-пошта на MailerLite
Од 9 долари месечно

mailerlite е алатка за е-пошта богата со карактеристики и прифатлива за корисникот, која е одличен избор за малите бизниси благодарение на неговиот дарежлив бесплатен план.

 Испробајте го MaillerLite бесплатно за најмногу 1,000 примачи

Испраќајте неограничени месечни пораки. Изберете од 100 шаблони. Платени претплати за билтен. Автоматизација на е-пошта и сегментација на претплатници. Креирајте квизови, веб-страници и целни страници.

Што е MailerLite?

mailerlite е-мејл маркетинг

mailerlite е е-пошта маркетинг платформа која им помага на бизнисите од сите големини да креираат и испраќаат билтени за е-пошта, промотивни кампањи и автоматизирани последователни секвенци. Со MailerLite, можете лесно да креирате прекрасни шаблони за е-пошта, да ги сегментирате вашите претплатници и да ги следите резултатите од вашите кампањи.

MailerLite исто така нуди различни карактеристики кои ќе ви помогнат да го развиете вашиот бизнис, вклучувајќи:

 • Уредувач на е-пошта со влечење и пушти: Уредувачот на е-пошта на MailerLite го олеснува создавањето на убави и професионални вести за е-пошта без никакво искуство со кодирање.
 • сегментација на: MailerLite ви овозможува да ги сегментирате вашите претплатници врз основа на нивните интереси, локација или други критериуми. Ова ви овозможува да испраќате порелевантни и насочени е-пораки кои се со поголема веројатност да бидат отворени и прочитани.
 • Автоматизација: MailerLite нуди различни функции за автоматизација кои ви дозволуваат да испраќате автоматизирани е-пораки врз основа на однесувањето на корисниците, како на пример кога некој се регистрира за вашиот билтен или купува.
 • Анализа: MailerLite обезбедува детална аналитика за вашите кампањи за е-пошта, за да можете да видите колку добро функционираат и да ги направите потребните прилагодувања.
 • За целосна листа на функции на MailerLite, проверете го ова Преглед на MailerLite.

Еве некои од нив придобивките од користењето на MailerLite:

 • Лесен за користење: MailerLite е лесен за користење, дури и ако немате искуство со маркетинг преку е-пошта.
 • Достапен: MailerLite е многу прифатлива, особено за малите бизниси.
 • Моќен: MailerLite нуди различни функции кои ви дозволуваат да креирате и испраќате ефективни кампањи за е-пошта.
 • сигурен: MailerLite има висока стапка на испорака, така што вашите е-пошта се со поголема веројатност да стигнат до вашите претплатници.
 • Поддршка на корисниците: MailerLite нуди одлична корисничка поддршка, за да можете да добиете помош кога ви е потребна.

Како да креирате квиз во MailerLite?

квиз за mailerlite
 1. Изберете шаблон за квиз

MailerLite нуди различни шаблони за квиз за избор. Секој шаблон има различен изглед и чувство, па можете да изберете оној што одговара на вашиот бренд и вашата публика.

За да изберете шаблон за квиз, кликнете на јазичето Квизови во контролната табла на MailerLite. Потоа, кликнете на копчето Креирај квиз.

Ќе ви биде претставен список со шаблони за квиз од кои можете да изберете. Прелистајте низ шаблоните и изберете го оној што ви се допаѓа.

 1. Додадете прашања

Откако ќе изберете шаблон за квиз, можете да почнете да додавате прашања. За да додадете прашање, кликнете на копчето Додај прашање.

Ќе ви биде претставен формулар каде што можете да го внесете прашањето, изборот на одговори и критериумите за бодување.

Еве неколку совети за пишување добри прашања за квиз:

 • Чувајте ги вашите прашања кратки и до точка.
 • Избегнувајте користење жаргон или технички термини.
 • Погрижете се вашите прашања да се релевантни за вашата публика.
 • Понудете разновидни избори за одговори.
 • Погрижете се вашите критериуми за бодување да бидат фер и конзистентни.
 1. Додадете резултати

Откако ќе ги додадете сите ваши прашања, треба да додадете резултати. За да додадете резултати, кликнете на јазичето Резултати.

Можете да изберете да прикажете резултат, порака или врска до целна страница.

 1. Објавете го вашиот квиз

Откако ќе бидете задоволни со вашиот квиз, можете да го објавите. За да го објавите вашиот квиз, кликнете на копчето Објави.

Вашиот квиз сега ќе биде во живо и подготвен да го преземе вашата публика.

Тука се и некои идеи за квизови што можете да ги креирате со MailerLite:

 • Квиз за личност: Овој тип на квиз може да ви помогне да дознаете повеќе за карактеристиките на личноста на вашата публика. Можете да ги користите овие информации за да креирате повеќе насочени маркетинг кампањи.
 • Квиз за производи: Овој тип на квиз може да ви помогне да одредите кој од вашите производи или услуги е погоден за вашата публика. Можете да ги користите овие информации за да ги подобрите вашите напори за продажба и маркетинг.
 • Квиз за знаење: Овој тип на квиз може да ви помогне да го тестирате знаењето на вашата публика за одредена тема. Можете да ги користите овие информации за да креирате попривлечна и информативна содржина.

Еве еден практичен пример на квиз:

Наслов на квизот: Каков тип на кафе пиете вие?

Вовед:

Дали сакаш кафе? Дали знаете сè што треба да знаете за кафето? Направете го овој квиз за да дознаете каков тип на кафе пиете!

Прашања:

 1. Кој е вашиот омилен вид на кафе?
  • Еспресо
  • Американец
  • капучино
  • Млеко
  • Моха
 2. Како ви се допаѓа вашето кафе?
  • Силна
  • слаб
  • слатка
  • Горчлив
  • крем
 3. Колку често пиете кафе?
  • Секој ден
  • Неколку пати неделно
  • Еднаш неделно
  • Помалку од еднаш неделно

Резултати:

 • Ако одговоривте на еспресо, вие сте вистински љубител на кафе! Го знаете патот околу машината за кафе и го сакате силниот, храбар вкус на еспресо.
 • Ако одговоривте на Американо, вие сте љубител на кафе, кој исто така е свесен за здравјето. Го цените мазниот, богат вкус на Американо без сите додадени калории и масти од лате или капучино.
 • Ако одговоривте на капучино, вие сте љубител на кафе кој го сака слаткиот и кремаст вкус на капучино. Не се плашите да додадете малку шеќер и крем во вашето кафе.
 • Ако одговоривте лате, вие сте љубител на кафе кој ужива во избалансирана шолја кафе. Сакате кафето да ви биде јако, но сакате и да биде кремасто и слатко.
 • Ако одговоривте на мока, вие сте љубител на кафе кој го сака чоколадниот вкус на мока. Не се плашите да додадете малку чоколаден сируп и шлаг во вашето кафе.

Без разлика каков тип на квиз креирате, проверете дали е забавен и информативен. Ако вашата публика ужива да го прави вашиот квиз, поголема е веројатноста да го сподели со своите пријатели и колеги.

Дали сте подготвени да го креирате вашиот прв квиз со MailerLite? Оди напред и пријавете се за бесплатна сметка на MailerLite денес и почнете да креирате интересни и информативни квизови!

Референци

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.